Parlementair jaar van compromissen en DONDERDAG 31 DECEMBER 196-, r*. iiiiiimiiniiiini Bijlmer-strijd (Van onze parlementaire redacteur) Het kabinet-Marijnen heeft zijn eerste volledige kalenderjaar achter de rug. Het was een belangrijk jaar omdat het de aan loop vormde voor het beleid dat in de volgende twee en een half jaar moet wor den verwezenlijkt. De obstakels heeft de regeringsploeg niet onhandig omzeild. Op vele omstreden punten werden compro missen bereikt. Bij de beoordeling van dit resultaat moet men niet vergeten dat mr. Marijnen en zijn collega's het in vele op zichten moeilijker hadden dan voorgaande kabinetten. De rooms-rode coalities van na de oorlog konden in het parlement altijd rekenen op een overweldigende meerder heid. Het kabinet De Quay, het eerste zonder de Partij van de Arbeid, profiteer de van de verandering in het politieke klimaat. De tijd was rijp voor een ande re politieke samenstelling en vier jaar lang is er niet serieus gedacht aan een terugkeer van de socialisten in de rege ring. Maar met het verstrijken van de tijd wordt de mogelijkheid van een poli tiek alternatief steeds groter al was het maar door de tijd alleen. De situatie is er nu nog niet rijp voor, maar het is geen geheim dat in brede kringen van de K.V.P. en de A.R.P. de liefde voor de Partij van de Arbeid weer aan het groei en is. Gezien tegen deze politiek-psycholo- gische achtergrond moet men het kabi net-Marijnen na dit eerste kalenderjaar een voldoende geven. Maar handig ma noeuvreren is iets anders dan regeren. Het is de vraag of dit kabinet nog wat méér doet dan de afspraken van Wasse naar inlossen. Het optrekken van de A.O.W. en het verlagen van de belasting zijn belangrijke maatregelen, maar de ge volgen ervan voltrekken zich in de per soonlijke inkomenssfeer en dragen piet bij tot de versterking van de onderbouw die ons land in deze overgangsperiode zo hard nodig heeft. Ons landje groeit uit tot een grote me tropool aan de mondingen van de belang rijkste Europese rivieren. Het wonder van ons na-oorlogse herstel verbaast ons niet meer, maar het is er nog steeds. Begun stigd door een goede conjunctuur, de eco nomische éénwording van ons achterland en door verstandige investeringen in on derwijs en „know how" voltrekt zich in de benedenrijnse Delta een maatschappe lijke revolutie, die dit gebied zal doen uitgroeien tot een van de belangrijkste samenballingen van talent, kapitaal en in dustriële bedrijvigheid ter wereld, verge lijkbaar met het stedelijke industriege bied aan de Amerikaanse oostkust en de grote Japanse agglomeraties. De rijks overheid heeft daar onvoldoende oog voor. Na de na-oorlogse herstelperiode lijkt het alsof de regering nu nog slechts pas op de plaats maakt en geen leiding meer geeft aan de ontwikkeling. Onze nijpende tekorten in de communicatie sector zijn van dit gebrek aan daadkracht een duidelijk gevolg. Het tekort aan we gen wil de regering nu cureren met een Wegenfonds, te vormen uit de bijdragen l e ÖCtr van het wegverkeer alsof in dit revo lutionaire tijdvak een goed modern we gennet alleen voor het wegverkeer van nut is. Zij vergeet dat de wegen de slagade ren zijn voor het behoud en de groei van ons economisch organisme. Dezelfde kortzichtigheid doet zich voor bij de tele communicatie. Ons staatstelefoonbedrijf moddert door met jaarlijkse begrotingen volgens achterhaalde negentiende-eeuwse richtlijnen. Het radio- en televisiebestel is in handen van een aantal ideologische pressiegroepen en draagt weinig bij tot de versterking van de culturele en econo mische basis van ons land. Het openbaar vervoer is schrikbarend ten achter. Andere miljoenenagglomeraties hebben al jarenlang een snel openbaar transport dat, niet gehinderd door over belaste stadswegen, het publiek in korte tijd in het hart van de stad brengt. Wij modderen door met onze verouderde trams en bussen. De Nederlandse Spoorwegen hebben geen nieuwe lijnen aangelegd, wel' oude opgeheven. Tussen Maas- en hoofdstad ontbreekt nog steeds een snelle directe verbinding. Miljoenen treinreizigers moeten het nog steeds doen met de rou te die onze voorouders in het midden van de vorige eeuw aanlegden Het geldgebrek van onze gemeenten is een ander gevolg van kortzichtigheid bij de rijksoverheid. Rotterdam, de grootste haven ter wereld en één van de belang rijkste pijlers voor onze huidige en komen de welvaart, wordt kort gehouden. Het uit blijven van afdoende voorzieningen op het gebied van de recreatie, water- en lucht bescherming kan men gevoeglijk als weer andere demonstraties van een tekort aan visie noteren. Het heeft er alle schijn van dat de regering pas in het geweer komt als er een echte noodtoestand is ontstaan. Het Deltaplan werd pas uitgevoerd nadat Zuidwest-Nederland onder water had ge staan. De woningnood lijkt ook nu pas, twintig jaar te laat, duchtig te worden aangepakt. Nederland is niet meer het kalme land je van boeren en schippers. Het groeit uit tot een imponerende industrie- en han- delsstaat in een snel groeiend Europa. Wij zullen moeten leren in grotere dimensies te denken dan die van de Bijlmermeer. In het persoonlijke vlak hebben zich de schaalvergrotingen al voltrokken. Voor honderdduizenden Nederlanders liggen de recreatie-terreinen niet alleen meer op Ameland of in de Achterhoek, maar voor bij de landsgrenzen, de Alpen en de Pyre neeën. Wij dragen kleren en schoenen uit heel Europa en eten voedsel uit de gehele wereld. Duizenden arbeidskrachten komen uit het buitenland om hier een goed be legde boterham te verdienen. Iedere dag halen we meer van de hele wereld in ons eigen huis. Laten we dan bedenken dat ons eigen huis iedere dag meer deel wordt van de hele wereld en dat ons huis slechts kan blijven staan als het nu een goede onderbouw krijgt Het jaar van de geheimzinnige wisselingen binnen het Kremlin, van Johnsons daverende verkiezingsoverwinning, Wilsons krappe zege en de Chinese A-bom zal in de Nederlandse politiek alleen maar geboekstaafd worden als een jaar van nogal saaie en bleke compromissen. Dat het toch nog een rood kruisje mee- krijgt in onze geschiedenisboeken is te danken aan twee mannen die niet in de compromissen meedeelden: Hugo de Bourbon-Parma en Cornells Verolme. Hoe men over de persoonlijke kwaliteiten van beide heren mag denken, een feit is dat zij voor de schaarse opwindende momenten hebben gezorgd die dit jaar 1964 rijk was. Alle gewone stervelingen in dit land hebben wel meegedeeld in de compro missen, die vooral de laatste maanden zo vaardig uit de hoge hoed van de re gering te voorschijn werden getoverd. Er kwam een compromis uit voor de optrekking van de A.O.W., voor de be lastingverlaging, voor het weggeld en het collegegeld, voor de lonen en ten slotte zelfs voor de omroep. Het kabi net heeft met al deze middendoorge- zaagde problemen zichzelf wat extra- steun gegeven en zal nu nog wel een tijdje blijven. Het krakende geluid dat na Prinsjesdag 1964 zo luidruchtig over ons Binnenhof weerklonk is nu zo zacht geworden dat alleen de pessimisten en de oppositie het nog horen. Het jaar begon erg opwindend. Een paar dagen voordat onze volksvertegen woordigers de feestpakken te voorschijn haalden om samen met onze Benelux- vrienden het 500-jarig bestaan van de Staten-generaal te vieren bracht de VARA een programma op de beeldbuis dat ons volk tot in zijn diepste gevoe lens kwetste. Dat zeiden tenminste vier fractieleiders die ijlings critische vra gen stelden aan omroepminister Bot. Minister Bot antwoordde even cpitisch tt i en ons volk dreigde in de daarop vol- sl 61 OtRnOOPU gende „Zo is het' ren. Vooral de socialistische oppositie maakte zich daar erg ongerust over. Dr. Vondeling diende zelfs een wetsont werp in om de onroerende goederen ook onder de Prijzenwet te brengen. De parlementaire behandeling ervan is intussen vrijwel tot stilstand geko men. Behalve de onroerende goederen gingen er nog een paar andere zaken in prijs omhoog door regeringsmaat regelen: de huishuren, de posttarieven en het luistergeld alles op 1 juli. De sigaretten en de benzine waren op 1 april al duurder geworden door ver hoging van de belasting op deze goederen. Het waren tijdelijke ver hogingen, zei minister Witteveen. Dat betekent naar goed Nederlands gebruik dat de tijdelijkheid tenslotte in een al tijd durende verhoging werd veranderd. Volgend jaar gaan de posttarieven weer een stuk omhoog en dan wordt ook het autorijden duurder door de verhoging van de wegenbelasting met 65 percent. Deze laatste verhoging is ook tijdelijk. Er stijgt nog iets volgend jaar: de prij zen van de toto en de staatsloterij. Alle bei worden ze opgetrokken tot honderd duizend gulden belastingvrij. rel vrijwel in tweeën te splijten. Maar na een paar weken werd het rumoer al weer overstemd door een gebeurtenis die ons volkska rakter nog dieper in zijn grondvesten raakte: prinses Irene ging over naar het katholieke geloof. Het nieuws was als een ijsberg waarvan alleen het kleinste deel boven water zichtbaar was. Iedere dag kwam er een klein stukje meer boven water. Minister-pre sident Marijnen bracht begin februari een paar geheimzinnige bezoeken aan paleis Soestdijk en op de avond van de vijfde februari maakte de koningin zelf aan alle geruchten een einde door via radio en televisie mee te delen dat Irene's verloving was afgesprongen. Maar wat een eind leek was slechts het begin van een affaire die een onge kende sensatie teweegbracht. De minis ters Marijnen, Biesheuvel, Scholten en Toxopeus voerden een geheimzinnige estafette uit tussen Soestdijk en Den Haag. Uit Spaanse bron kwamen berich ten dat de verloving toch doorging en na een ongehoorde reeks ontkenningen kwam Soestdijk tenslotte voor de dag met een bevestiging. Een feest werd deze verloving niet. Parlement en volk hoorden de voorwaarden die aan deze verloving met Hugo de Bourbon-Parma verbonden moesten worden. Prinses Irene moest afstand doen van haar rechten op de troon en het paar zou zich in het buitenland moeten vestigen. Medio februari kaartte de Tweede Ka mer nog wat na over de vreemde voor lichting en allengs werd het duidelijker dat de Carlisten verloving en huwelijk als een politieke stunt bleken te be schouwen. Begin april werd het onze regering te bar. Premier Marijnen en de zijnen lie ten weten dat het kabinet niet langer verantwoording wenste te dragen voor de activiteiten van prinses Irene. De prinses ging niet mee bij het officiële koninklijke bezoek aan Mexico en het huwelijk in Rome werd gesloten in af wezigheid van de koningin en de prins. Terwijl Irene en Hugo de koffers pak ten voor hun huwelijksreis zette het ka binet zich aan de voorbereiding van de begroting '65. Een half jaar tevoren was Nederland overspoeld door de groot ste loongolf uit de geschiedenis, maar de prijsstijgingen bleven beneden de ge raamde zeven percent. Het zwaarste ge schut had minister Andriessen voor het bevechten van dit resultaat niet van stal behoeven halen: de Prijzenwet die hij in februari zo wilde ombouwen dat hij er niet alleen tegen groepen ondernemers mee zou kunnen optreden, maar ook te gen afzonderlijke ondernemers. De Tweede Kamer zag niet zo erg veel in dit wapen en gaf er een werkingsduur van een jaar aan, met bovendien de opdracht aan de minister om advies te vragen aan de S.E.R. inzake de defini tieve werkingsduur. De grootste prijs stijgingen vielen buiten het normale levensmiddelenpakket van de gewone Nederlander: in de onroerende goede- Om terug te keren tot het broedende kabinet: de grootste zorg bleek te liggen in twee punten van het Akkoord van Wassenaar, de optrekking van de AOW tot een sociaal minimum en een royale belastingverlaging. Beide maatregelen waren moeilijk in te passen in een op-' lopende conjunctuur. Zowel door pen sioenverhoging als belastingverlaging komt er meer geld onder de mensen. Er wordt meer besteed, er moet meer worden geproduceerd en ingevoerd en dus neemt de spanning op de arbeids- Stakanda Belgische artsen wijken uit naar ons land •urn voor de optrekking van de A.O.W. was toen al bekend: 1 januari 1965. Op 13 februari had de Tweede Kamer mi nister Witteveen de belofte voor een be lastingwet met open datum afgetrog geld. Er werd in de kabinetsvergade ringen van mei een compromis gevon den. De A.O.W.-optrekking zou door gaan op 1 januari 1965 en de belasting verlaging zou later in twee etappes wor den doorgevoerd. Maar toen op Prins jesdag het regeringspakket op tafel kwam bleek er nog wat meer in te zitten: verhoging van het collegegeld, invoering van een weggeld, eigenlijk dat het echt niet kon en toen kwamen de compromissen uit de bus. Het socia le minimum van de A.O.W. ging een stukje omhoog, de ontwikkelingshulp werd wat uitgebreid en de verhoging van het collegegeld mocht vervallen als het parleVnent een andere verhoging van de schatkistinkomsten zou beden ken. Even leek het erop dat ook het weggeld zou verdwijnen, maar toen mi nister Van Aartsen duidelijk had gezegd dat er dan niets extra's aan de wegen bouw zou worden gedaan, bedacht het V.V.D.-kamerlid Joekes een compromis, waarbij alleen de hatelijke naam „weg- Nederlandse succes san op da Olympische Spelen Huwelijk Prinses Irene met Don Carlos Aankomst van vluchte lingen uit Kongo Koningin en Prins bezoeken Mexico Staten Generaal ba staan 500 jaar Rem-eiland bazat uitzendingen gestaakt Aanlag van .aardgas- leidingen Fusies tussan da grote handelsbankan Samenwerking tus sen KLM en Martin's Air Charter Brug over Haring» vliet naar Goarea geopand Einde van da Neder landse walvisvaart Spoorwegongeluk bij Westervoort Ti Albert van Dalsum naamt afscheid van het toneel Uitbreiding van da aardgasvondsten in het noorden Afsluiting van da Gravallngen begonnen Anti- REM wet door de kamer aangeno men en in werking Da KNVB bestaat 75 jaar en Nedarl. speelt tagen Engeland Ontbinding van da Nedarlandsa Opera Nlauw plan voor de aanleg van rijkswegen markt nog meer toe en wordt de han delsbalans nog ongunstiger. Maar het kabinet zat vast aan de Wassenaarse, afspraak en moest dus op het slappe (ak)koord. Het parlement bleek trou wens niet van zins om de afspraken te vergeten. Begin februari had drs. Schmelzer op het congres van zijn par tij al duidelijk gezegd dat men de pen sioenverhoging en de belastingverlaging het best zou kunnen koppelen. De da- geld" verdween. Want weggebruikers zullen toch meer moeten betalen, om dat de wegenbelasting met 65 percent zal worden verhoogd. helemaal geen verhoging van de ont wikkelingshulp en zelfs een verhoging van de kleutergelden. Dit Prinsjesdagpakket werd de inlei ding tot een lange reeks parlementaire debatten, die alle uitliepen op een com- T promis. De gevechten waren begonnen LtOOtlCOttlprOWlis met de eis van drs. Schmelzer dat A.O.W.-verhoging en belastingverlaging tegelijkertijd moesten ingaan en wel op 1 januari 1965. De premier liet weten [SHU"» |Éj> Een compromis werd er ook bereikt aan het loonfront, waar volgens de re gering de grootste rust geboden was. Na dagenlang gepingel kwam er ten slotte een verhoging uit, die aardig het midden hield tussen de wensen van de regering en die van de vakbonden. En de eerste hap van de belastingverlaging zal tenslotte op I juli volgend jaar wor den uitgedeeld. Moeilijker nog dan de verdeling van de welvaartskoek is de verdeling van het continentaal plat onder de Noord zee. Dat moeten we dan ook doen met de Duitsers. In de loop van dit jaar werd duidelijk hoe moeilijk het zal wor den om over dit vraagstuk overeen stemming te krijgen. In maart begon nen Nederlandse en Duitse ambtenaren zich over de zeekaarten te buigen. In april deelde premier Marijnen mee dat zij er niet waren uitgekomen. In decem ber meldde hij dat alleen de verdeling tot de 54-ste breedtegraag geregeld is. Wie het wint heeft kans op de hoofd prijs uit de aardgasloterij. De hoogte van deze hoofdprijs ls voor iedereen een vraag. Even bleek het erop dat wij in ons parlement een echte aardgasprofeet hadden in de persoon van dr. Vondeling, die vorig jaar no vember al uitriep dat onze Nederlandse bodem zeker tweeduizend miljard ku bieke meter aardgas bevatte. In novem ber herhaalde hij zijn voorspelling, maar in plaats van tweeduizend zou er misschien wel zesduizend miljard ku bieke meter zitten. De N.A.M. en de regering blijven vasthouden aan elfhon derd miljard kubieke meter. Hoeveel er werkelijk zit zullen we pas weten als het allemaal ls opgebruikt. Nederland heeft dit jaar ook weer een beetje buitenlandse politiek gevoerd. Niet zo erg veel, want minister Luns was weer vaak weg. Behalve de ge wone uitstapjes naar Amerika, Enge land, Frankrijk en nog een stuk of wat andere Europese vrienden ging onze bewindsman ook naar Moskou en zelfs naar Indonesië. Zowel met Moskou als met Djakarta zijn onze betrekkingen nu een stuk beter. Gromyko komt vol gend voorjaar zelfs hier om, zoals hij gezegd heeft, de bloeiende bollen te bekijken. Of president Soekarno ook eens mag komen is een vraag die men nauwelijks durft te stellenlaat staan beantwoorden. De echte buitenlandse politiek draai de dit jaar weer om de E.E.G. en de NAVO. Erg veel is er in de Nederland se standpunten niet veranderd. Over de Europese politiek schenen begin dit jaar wat moeilijkheden in het kabinet te bestaan. Landbouw-minister Bies heuvel voelde niets voor een pas op da plaats. Stilstand is achteruitgang, vond hij. Mr. Luns is van het tegendeel overtuigd zolang de Franse president nog blijft geloven in zijn eigen denk beelden. Een paar maal kwamen de beide bewindslieden tot opvallend ver schillende uitspraken. De meerderheid van de Tweede Kamer voelt meer voor het standpunt-Biesheuvel en het ziet er naar uit dat het kabinet aan zijn visie de voorkeur geeft. Mr. Luns zei in de Tweede Kamer dat Nederland nog steeds niets voelt voor een gesprek over een Europese politieke unie. Maar hij voegde er aan toe dat Nederland de deelneming van Engeland aan zo'n gesprek niet meer ziet als een wezen lijke voorwaarde. Onze minister van Binnenlandse Za ken, mr. Toxopeus, heeft het dit jaar niet makkelijk gehad. In januari nam de Tweede Kamer na veel vijven en zessen zijn wetsontwerp Rijnmond aan. Even leek het erop dat het wetsont werp in de ijskast zou komen omdat een deel van de Kamer aan het open baar lichaam meer uitvoerende be voegdheden wilde geven dan de minis ter toestond. Maar met hulp van da P.v.d.A. haalde het voorstel toch nog de eindstreep. Het K.V.P.-Kamerlid Aarden, dat zo hard had gevochten voor de Rijnmond-bevoegdheden kreeg in oktober zijn revanche. Na een span nende nacht nam de Kamer een amen- dement-Scheps aan: de Bijlmermeer zou bij Amsterdam komen, tegen de zin van minister Toxopeus. De minister trad niet af maar produceerde een com promis dat de Kamer hem een paar maanden tevoren had aangeboden. De Bijlmermeer voor een jaar of tien bij Amsterdam. In november kwam het Bijlmermeer-probleem weer in de Ka mer. Het resultaat was dat het oude ontwerp nu wordt ingetrokken en dat er een nieuw voor in de plaats komt. Niet alleen met de twee grootste ge meenten. staat mr. Toxopeus een beetje op gespannen voet na Rijnmond en Bijl mermeer. Alle andere Nederlandse ge meenten hebben ook een flink appeltje met de minister te schillen, want de tekorten op de gemeentebegrotingen zijn formidabel en de schatkist blijft maar dicht. Dan waren er nog de televisie- en omroepproblemen. In januari liet de REM weten op korte termijn te zullen beginnen met de bouw van een buiten gaats televisiestation. „Ze doen maar," dacht Den Haag. En de REM deed maar. De pijlers van het REM-eiland werden snel de zeebodem ingeslagen sneller dan de basis werd gelegd voor de anti-REM-wet. Minister Scholten maakte een wetsontwerp om de REM aan te pakken, maar de Kamer vond dat de minister dat slordig had gedaan. Hij moest zijn huiswerk overdoen. Er varen adviseurs hadden de problemen nog niet opgelost toen de REM haar eerste beelden over West-Nederland uit stortte. Pas in september was de wet klaar voor openbare behandeling. Zij werd aangenomen en daarna begon de juridische belegering van de REM, een vrolijk spel in vele bedrijven, dat Ne derland voor het eerst sinds de Irene- affaire weer eens flink wat buitenland se publiciteit bezorgde. De REM werd het zwijgen opgelegd, maar nog steeds is niet duidelijk welke oplossing de re gering voor het probleem van de recla me in radio en tv in petto heeft. De pure commerciële televisie schijnt van de baan te zijn. Wat er dan wel komt zullen wij vóór 1 maart weten, zo heeft de regering beloofd. Blijkt een compro mis aanvaardbaar dan zal het kabinet Marijnen in 1965 heel wat minder zor gen hebben dan in 1964.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 18