De showbusiness in 1964 DONDERDAG 31 DECEMBER 1964 AUGUSTUS: SEPTEMBER: OKTOBER: DECEMBER: Maandelijkse topliedjjes JANUARI: FEBRUARI: MAART: APRIL: MEI: JUNI: JULI: Notities uit het show^dagboek De „jpoP'ouitslag Prognose voor 19651 de „Beat^lballad" Een wetenschappelijk team van de Amsterdamse universi teit bestudeerde de reacties van het (jonge) publiek tijdens het optreden van de Beatles in Blokker. Hun conclusie: „Men heeft een onjuist beeld gekregen van het gedrag van de tieners. Het waren betrekkelijk kleine minderheden die de aandacht van televisie, film en schrijven de pers wisten te trekken. Er wordt wat erg snel met het woord hysterisch gegooid. Het tumult was voornamelijk af komstig uit de voorste rijen". ....In de finale gingen de beentjes van de vloer.... sterren. Er was altijd wel iets waar over te praten viel. De opkomst van een nieuwe ster, de roddeltjes, de mystiek, de successen, muzikale explosies, de hysterie, in deze kwets bare wereld. Steeds weer bleek er iets nieuws, iets anders te gebeuren, dat stof tot praten gaf. EN NU STAAN we weer voor een nieuw jaar. Nog meer deining om groepen en artiesten? Zo zelfs, dat psychologen en sociologen zich ermee gaan bemoeien? Waarschijnlijk wel. Maar voor we weer de emoties in het nieuwe jaar te verwerken krijgen, eerst die onvermijdelijke terugblik over 1964. DECEMBER (1963)i Nederland: Spiegelbeeld (Willeke Al- berti); Engeland: She loves you (The Beatles); Amerika: Dominique (Soeur Sourire). A hard day's night (The Beatles); A hard day's night; Everybody loves so mebody (Dean Martin). A hard day's night; Have I the right (The Honeycombs); The house of the rising sun. Pretty woman (Roy Orbison); Pretty woman; Do wah diddy diddy (Manfred Mann). NOVEMBER: Rob de Nijs Scheveningen en Leeuwarden. Record voor Paul Anka: er werden 30 miljoen platen van hem verkocht. Miss World, Rina Lodders uit Haarlem, trouwde met twistkoning Chubby Checker. Gou den plaat voor Adamo („Vous permet- tez, monsieur"). Pretty woman; Always something to remind (Sandie Shaw); Baby love (The Supremes). JUNI: De Beatles waren hier en speelden voor een niet-uitverkochte zaal in Blokker. Wilde taferelen in Am sterdam, veel minder wilde in Hille- gom. danszalen en vijftig fanclubs. Het blad legde de vraag voor: WAT KOMT ER NA DE „BEAT"? Een actueel onderwerp voor een be langrijke (lichte muziek) „industrie". Het blad schrijft, dat er nog maar wei nig pogingen zijn gedaan een onderzoek in te stellen naar deze vraag (die zeker de aandacht verdient, H.S.). Deze resultaten kwamen uit de en quête: Een zeer kleine minderheid ge loofde dat de dagen van de beat-groe- pen zijn geteld. Zestig percent van de danszaalhouders veronderstelde dat de ze groepen zouden toenemen. Twintig percent van geënquêteerde orkestleiders die ook een woordje meespraken waren het erover eens dat de romanti sche muziek er meer inkomt. Een klein groepje tieners geloofde dat de grotere groepen er meer in zouden komen. De country- and western, en rhythm and blues-muziek hebben individuele sup porters. De conclusie van de meerderheid was: Voor ons de „beat-ballads". Liedjes, zo als ze worden gezongen door Dusty Springfield, Dionne Warwick, Cilia Black, Matt Monro. Men vindt dat de muziek van nu, die het meest in trek is, een te stereotiep karakter heeft. De tieners willen wel een regelmatige „beat" maar geen wilde muziek. Daar om ook willen zij wat meer variatie in de gangbare groepen, die zijn samen gesteld uit drie gitaren met drums. EN NU ONZE voorspellingen voor het komende jaar: Het staat vast dat Willeke Alberti (in februari) haar tweede gouden plaat krijgt. Nu voor de „100.000" van „De winter was lang". Verder moeten we in de gaten houden: Liesbeth List, Edwin Rutten, Jerry Rix, Johnny Kendall and the Heralds, Shirley Zwerus, Jan Cremer. Voor het buitenland: Sandie Shaw, Lucille Starr, The Supremes. Ook zul len we weer horen van: The Honey combs, Roy Orbison, The Beatles, The Rolling Stones, Dusty Springfield, Adamo, Barbara Streisand, die zo nu en dan met een „hit" komen. Hoe het ook voor hen mag uitkomen, veel succes, wat minder misschien of „uit", toch allemaal een voorspoedige carrière toegewenst in het nieuwe' jaar. Henntj Schoute Ontleend aan Muziek Expres. .de oer-driften kwamen los. Willeke Alberti CiUa Black JULI: Country- en Western-zanger Jim Reeves verongelukt. Marika Kilius en Hans Jürgen Baumler maken hun eerste plaat. Idem Maurice Chevalier en Gigliola Cinquetti. De „hits" van het Knokke-songfestival: Willeke, Shirley, Rita, Ilonka en Trea. AUGUSTUS: Anneke Grönloh trouw de met discjockey Wim Jaap van der Laan. Beatle-film in première. Sjoukje Dijkstra weigert platencontract. Joan Haanappel is er wel voor te vinden. SEPTEMBER: Roy Orbison wint ter rein. Zou de schade al hersteld zijn na het optreden van de Rolling Stones in het Scheveningse Kurhaus? OKTOBER: Herman Stok en Kees van Maasdam organiseren middernacht tiener-concert: „0 uur 5", met Willeke, Trea, Rob, Johnny, Connie, Ronnie, Ria etc. Wie produceerde zijn eerste hit? Natuurlijk: Jan Cremer. Eerste gouden plaat voor Imca Marina. NOVEMBER: Ook Engeland heeft po- pulariteitsverkiezingen gehad. De uit- Deze maand werd de uitslag van de Nederlandse populariteitsverkiezingen 1964 bekendgemaakt. Onderstaande artiesten en groepen werden als nr. 1 gekozen. Tussen haakjes de plaats die vorig jaar werd toegekend en wie/welke vorig jaar de eerste plaats innam.*). Pour moi la vie va commencer (John ny Hallyday); I want to hold your hand (The Beatles); There I've said it again (Bobby Vinton). Pour moi la vie va commencer; Need les and pins (The Searchers); I want to hold your hand. I want to hold your hand; Anyone who had a heart (Cilia Black); I want to hold your hand. Vous permettez, monsieur (Adamo); Can't buy me love (The Beatles); Can't buy me love. Vous permettez, monsieur; Don't throw your love away (The Searchers); Hello Dolly (Louis Armstrong). Vous permettez, monsieur; You're my world (Cilia Black); Chapel of love (Dixie Cups). Vous permettez, monsieur; House of the rising sun (The Animals); Rag doll (The Four Seasons). Dusty Springfield Pretty woman; I feel fine (The Beat les); She's not there (The Zombies). Niet alleen de top-songs hielden ons iedere maand weer bezig. Ook de gebeurtenissen rond sterren uit deze show-wereld. Wat gebeurde er het afgelopen jaar? JANUARI: De Beatles beginnen in ons land door te dringen. Rob de Nijs: „Een nieuw jaar, een nieuwe carrière". Zuster Glimlach zong een half miljoen dollar bijeen (voor de missie) met „Do minique". FEBRUARI: Eerste gouden plaat voor Willeke Alberti („Spiegelbeeld"). Trini Lopez weer in ons land: voor hem Zangeres: Willeke Alberti (2de plaats; Anneke Grönloh). Zanger: Rob de Nijs (idem). Vocale groep: The Blue Diamonds (idem). Jazz-orkest: Dutch Swing College Band (idem). Groot orkest: VARA-dansorkest (kwam vorig jaar/liet bij de eerste tien voor; The Ramblers). Combo: The Jumping Jewels (idem). Discjockey: Joost de Draayer (idem). Het buitenland kwam er bij de Ne derlandse tieners zo af: Zangeres: Cilla Black (vorig jaar on bekend; Connie Francis). Zanger: Cliff Richard (idem). Vocale groep: The Beatles (vorig jaar nr. 5; The Shadows). Jazz-orkest: Dave Brubeck Quartet (idem). Groot orkest: Norrie Paramour (vorig jaar nr. 2; Billy Vaughn). Combo: The Shadows (idem). Discjockey: Chris Howland (idem). De topsong van 1964: De winter was lang (Willeke Alberti). Vorig jaar: Rit me van de regen (Rob de Nijs). De populairste import-song was: A hard day's work (The Beatles). Vorig jaar: Lucky lips (Cliff Richard). Het eerste tiener-platen-programma: TV: Top of Flop (vorig jaar idem). RADIO: Tijd voor teenagers/Top Twen ty van Radio Luxemburg (vorig jaar: Teenager Muziek Expres/alle Engelse muziekprogramma's van Luxemburg). Dat was het meest actuele uit de wereld van lichte muziek in 1964. Maar herinneren we ons nog de lied jes, die iedere maand op de eerste plaats van de hit-parades stonden? Liedjes die ons tegemoetschalden zo dra we de knop van de radio om draaiden. Hier volgen de nummers één van respectievelijk Nederland, Engeland en Amerika. Cliff Richard een platinaplaat („If I had a hammer"). Discjockey Jos Brink („Tussen tien plus en twintig min") overwerkt. slag: De Rolling Stones werden nr. 1, gevolgd door de Beatles op de tweede plaats. Adamo werd 21 jaar. Weer (beat-)groepen als The Beatles, The Shadows, The Rolling Stones, The Kinks, The Animals? Groepen zoals er duizend en een gevormd worden en waarvan een bepaald aantal populair wordt. Het Engelse muziekblad Melody Maker hield deze maand een enquête onder vijfentwintig exploitanten van DECEMBER. De maand waarin je er niet aan ontkomt om de balans op te maken. Wat herinner je je nog van het afgelopen jaar. Wat zijn de dingen die de showbusiness bezighielden. Als we op 1964 terugkijken mogen we zonder overdrijving zeggen dat dit het Jaar van de Beatles was. De Engelse groep uit Liverpool die het hele jaar door in de publiciteit heeft gestaan en hiervan profiteerde. Ze hebben maanden de eerste plaats van Engelse, Nederlandse en Amerikaanse hit-parades bezet en daaronder nog een stuk of twee, drie. WE GAAN VERDER zonder namen te noemen. We hebben gedeeld in lief en leed van onze en de buitenlandse MAART: De Rolling Stones („We zijn lelijk, écht lelijk") komen in onze pu bliciteit. De bladen: pagina's vol Beat les. Adamo komt „in". Cilla Black aan de top in Engeland, waar sinds 1961 (Helen Shapiro) geen vrouw aan de top heeft gestaan. APRIL: Edwin Rutten maakt een plaatje met Nederlandse tekst. Johnny Lion en de Jumping Jewels op hun eer ste verre buitenlandse tournee. MEI: Cliff Richard gaf shows in DECEMBER: Wat weet u nu nog van deze hartewens-maand? Dat was het jaar 1964 in een note- dop. Nog een stap en we zitten in het nieuwe jaar. Wat staat ons te wachten op het gebied van de lichte muziek. Hoever kunnen we vooruit zien? Barbra Streisand

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 19