Andriessen maant Hoogovens en Gasunie tot grote spoed Radio- en TV-personeel krijgt 3.5 pet niet M „Gesprek niet vastgelopen" HET WEER Compromis in Zuid-Vietnam lijkt in zicht Veiligheidsraad wenst bestand in Kongo mr-** AFKOOP LOPENDE GASCONTRACTEN Scheveningen staakt niet Openbaar vervoer wordt vanavond zeer beperkt Wel uitkering aan musici en hoorspel-acteurs Verstandig Vandaag de tweede serie opgaven ^ejore you êiuy! Regenachtig In de krant van heden: Geen toezegging P wgrnz M Ml De directie van Café-Restaurant Gebr.'s Brinkmann wenst u een voorspoedig 1965 Na negen uur geen bussen HAZENBERG ;:3r: Uitbetalen Het woord is aan DONDERDAG 31 DECEMBER 1964 Kantoon Lange Nieuwstraat 427, IJmniden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. TeL redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOB VELSEN -1) M U1DEN. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 50e JAARGANG NUMMER 49 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post f 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent, Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. HoofdredacteurSimon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuklem J. Kosak Uitgave: Grafische Bedreven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije Minister Andriessen (Economische Za ken) heeft er bij de Hoogovens en de Gasunie „met klem" op aangedrongen bij hun onderhandelingen over de af koop van de lopende gasleveringscon tracten van de Hoogovens en de over neming van de gaslevering in Noord- Holland door de Gasunie de nodige spoed te betrachten. Hij acht het van groot belang, dat nu spoedig overeen stemming wordt bereikt, opdat een de finitieve planning kan worden gemaakt voor de omschakeling en ombouw op aardgas in deze provincie. Minister An driessen heeft dit meegedeeld in ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de Heer Oele (P. v. d. A.). De minister vindt niet dat uit de gang van zaken tot dusver mag worden afge leid, dat de onderhandelingen tussen Hoogovens en de Gasunie zijn vastgelo' pen. Het gaat om een zeer ingewikkelde materie, waaraan voor de Hoogovens be langrijke financiële en diep in de bedrijfs voering ingrijpende gevolgen verbonden zijn. Het zal daarom duidelijk zijn, aldus minister Andriesseh, dat de onderhande lingen tot op heden geruime tijd hebben gevorderd. In zijn antwoord geeft de minister van Economische Zaken een beschouwing over de moeilijkheden rond de omschakeling op aardgas in de provincie Noord-Hol land. Hij zegt onder meer dat voor een ombouw op aardgas in Noord-Holland eerst overeenstemming tussen Hoogovens en Gasunie nodig is, omdat de meeste ge meenten tot dusver cokesovengas be trekken van de Hoogovens en staalfabrie ken op basis van contracten, die reeds vóór 1960 zijn gesloten en die gemiddeld nog 18 jaar lopen. De minister vindt dat er van uit mag worden gegaan dat de overeenstemming binnen niet al te lange tijd wordt bereikt, omdat Hoogovens zich tegenover de Gas- Vandaag zetten wij onze puzzel cocktail voort met een serie nieuwe opgaven, t.w. de puzzels no. 3, 4 en 5, die men op de eerste pagina van het tweede katern in deze editie aantreft. De eerste serie publiceerden wij op donderdag 24 december, de derde en laatste reeks wordt afgedrukt in de krant van zater dag 2 januari 1965. Wij herinne ren u nog even aan de voor waarden: 1. De oplossingen van verschil lende puzzels moeten samen in een envelop verzonden worden. 2. Buiten op de envelop gelieve u de nummers van de inge zonden puzzels te vermelden, alsook in de linker boven hoek de aanduiding „Puz zelcocktail". 3. Om mee te dingen naar de prijzen, moeten de oplossin gen uiterlijk maandag 11 januari in ons bezit zijn. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 A HAPPY NEW YEAR Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met af en toe enige regen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. unie bereid heeft verklaard over de over dracht van rechten te onderhandelen en hij noemt het in dit verband een verstan dige daad van een aantal gemeenten om nu al voorbereidingen te treffen, die de ombouw zo vlot mogelijk zullen doen ver lopen. Een deel der nodige werkzaamheden, zoals bijvoorbeeld de controle en de ver betering van het leidingnet, de huisaan sluitingen en de gasmeters, kunnen al vóór de feitelijke ombouw gebeuren en de daarvoor uit te geven gelden zijn, ook zonder dat direct daarna omschakeling op aardgas plaatsvindt, verantwoorde inves teringen, aldus de minister. WeerrapportenI, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 23 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws3 Films 5 Uit stad en omgeving5, 6, 7 Economisch nieuws9 Scheepsberichten 9 Sport 11 Kunst 21 Topsy 22 Feuilleton 23 Radio en tv 25 Schrijvende lezers25 Uitgaan in Haarlem27 Luilsprekers 22, 20 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's De Scheveningse vissers zullen dit jaar niet in staking gaan voor verbetering van de arbeidsvoorwaarden. Dit is beslist op een zeer slecht bezochte vergadering in het gebouw „Op Gouden Wieken" waartoe het O.V.B. alle vissers ook de leden van andere vakorganisaties had opgeroepen. De tijdens de vorige staking ingestelde commissie, die ook ditmaal weer namens de vissers optreedt, adviseerde de aan wezigen om slechts per reis aan te mon steren, en niet zoals gewoonlijk voor een vol seizoen. Dit zou de mogelijkheid openen om met de reders over een vaste gage en een percentage van de besomming te onderhandelen, terwijl het bedrijf daar van geen schade zou ondervinden. Verder dan een advies wilde de commis sie niet gaan omdat zij het aantal aanwe zigen niet groot genoeg achtte om alle vis sers te kunnen vertegenwoordigen. Het aanmonsteren zou bij de waterschout moe ten geschieden op de individuele arbeids overeenkomst die een jaar geleden na af loop van de staking onderhands met de reders is gesloten. SAIGON (Reuter) Zuidvietnamese ge neraals zijn na tweedaagse besprekingen overeengekomen de burgerlijke leiders van het land een compromis-oplossing voor de politieke crisis aan te bieden. De generaals zouden hebben besloten de oprichting van een consultatieve raad voor te stellen die het staatshoofd Phan Khac Soe over de wetgeving zou moeten advi seren en de bijeenroeping van een natio naal congres moet bevorderen dat als per manent wetgevend lichaam zal optreden. Eveneens is het verantwoord te noemen dat de betrokken gemeenten zich thans reeds beraden over de organisatie en planning van de ombouw, die te zijner tijd zal plaatsvinden. Het is de minister bekend, dat een aantal gemeenten in Noord-Holland reeds is begonnen aan de ze werkzaamheden. De op de overeenstemming tussen Hoog ovens en Gasunie vooruitlopende activitei ten komen, aldus de minister, geheel voor de eigen verantwoordelijkheid van deze gemeenten. De minister ziet geen aanlei ding de toezegging te doen, dat de betrok ken gemeenten en de daar wonende gas- verbruikers geen financieel nadeel van het uitblijven van de overeenstemming zullen ondervinden. Hij zegt dat met de ombouw van alle gasdistributiebedrijven in Neder land op aardgas nog een periode van drie a vier jaar gemoeid is en de situatie van de gemeenten in Noord-Holland daarom niet wezenlijk afwijkt van die van andere gemeenten die reeds cokes-ovengas via Gasunie betrekken en ook eerst over en kele jaren aan ombouw toe zijn Van de zijde van de directie van Hoog ovens deelde men ons desgevraagd mee dat zij als onderhandelingspartner bij een zo belangrijke financiële zaak geen enkele mededeling hieromtrent kan doen. (Red.). Directie, hoofdredactie en allen die medewerken aan de samenstelling en bezorging wensen u een voorspoedig 1965 éu,as..4«» Plffgurt*! A C ttoêiW tod OM J g# i NEW YORK (AP) De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft woensdag aangedrongen op een bestand in Kongo. De in gematigde bewoordingen gestelde compromis-resolutie was uitgegaan van Marokko en Ivoorkust. Geen woord wordt gerept over de Amerikaans-Belgische ac ties in Stanleystad van 24 november, die geleid heeft tot de beschuldigingen van agressie door 22 landen, waaronder acht tien Afrikaanse. In de resolutie wordt alle landen ver zocht zich te onthouden van inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Kongo en wordt de snelle terugtrekking geëist van blanke huurlingen uit .Kongo. De Organisatie voor Afrikaanse Eenheid wordt gevraagd haar pogingen voort te zetten om te helpen een nationale verzoe ning tot stand te brengen. Advertentie „Hier zijn we met ons negenen. Wij zijn gelukkig tot de eersten te be horen die de kosmos verkenden. Wij geloven dat het jaar 1965 nieuwe successen zal brengen bij de verove ring van de ruimte tot het welzijn van ons land en van alle mensen op aarde." Deze nieuwjaarswens, voor zien van de portretten van de Rus sische kosmonauten was ondertekend door: v.l.n.r.: Titov, Egorov, Gagarin, Nikolajev, Teresjkova, Popovitsj, Bikovski, Komarov en Feoktistov. Na negen uur vanavond zal het open baar vervoer in ons land voor een deel stilvallen om het personeel de gelegen heid te geven zo veel mogelijk Oude jaarsavond thuis te vieren. Na negen uur zullen een aantal treinen van de Nederlandse Spoorwegen uitvallen. Op de stations kunnen inlichtingen ver kregen worden over de vraag welke treinen wel en welke niet rijden. Het busverkeer zal na negen uur nagenoeg geheel worden stilgelegd. Op de lijnen van de N.Z.H., de N.A.C.O. en Maarse en Kroon zullen de laatste diensten omstreeks negen uur van de beginhalten vertrekken. Deze bussen zullen de gehele route nog afleggen. Daarna zullen er geen bussen meer rijden. Ook op de stadsljjnen in Haar lem zullen vanavond na negen uur geen bussen meer rjjden. Advertentie Kennemerlaan 150 IJmuiden, Tel. 5635 ZATERDAG 2 JANUARI is onze zaak na 3 uur n.m. GESLOTEN Wilt u s.v.p. om teleurstelling te voorkomen, hiermede rekening houden Wanneer president Johnson op 20 ja nuari een grote parade zal afnemen ter gelegenheid van zijn plechtige inauguratie als president der Ver enigde Staten, zal het tevens voor de eerste maal in de geschiedenis zijn, dat een president van de VS bij die gebeurtenis beschermd wordt door pantserplaten en kogelvrij glas. Op het ogenblik is men bezig met het in elkaar zetten van het erepodium. Houten panelen tot heuphoogte, aan de achterzijde voorzien van pantser- staal, en daarboven kogelvrije ruiten met een dikte van ongeveer 4 centi meter, moeten de eerste burger beschermen. De overgrote meerderheid van het ra dio- en tv-personeel heeft een slechte oudejaarsdag. De looncommissie uit de Stichting van de Arbeid heeft gisteren een uitkering ineens van 3i/2 percent over het salaris van 1964 voorlopig geweigerd. Wel is er een regeling goedgekeurd voor com pensatie van de zogenaamde „onaange name uren", dat wil zeggen voor het avond- en nachtwerk en voor de week ends. Hiervoor is 5 percent toeslag toe gekend aan de lager gesalarieerde groe pen en drie dagen extra vakantie aan de hogere groepen. De musici en de leden van de hoorspelkern krijgen de verho ging van 3,5 percent wel. De vakbonden van het radio- en tv- personeel hebben inmiddels een tele gram aan minister Veldkamp (Sociale Zaken) gezonden, waarin zij vragen op korte termijn met de bewindsman te mo gen praten over de situatie. Élflill NTS-voorzitter E. A. Schuettenhelm heeft verklaard het hoog tijd te vinden dat Den Haag een duidelijke uitspraak doet over de positie van het omroepperso- neel. Voorts kan men in Hilversum verne men dat ook de Stichting van de Arbeid bij de regering zal aandringen op een bepa ling van de positie van de werknemers van radio en tv. De weigering van de looncommissie om de 3Vi percent in eens goed te keuren, valt namelijk terug te voeren op een verschil van mening wat nu eigenlijk de richtlijn is die moet gelden voor de radio en tv-sa- larissen. Moeten de omroepsalarissen de algemene lijn van het bedrijfsleven volgen of die van het overheidspersoneel? De salarisverhoging van 3,5 percent voor het omroeppersoneel wil de looncom missie nu aanhouden, tot het moment waarop de positie van deze groep van het personeel in vergelijking met andere groepen in overheidsdienst of in het parti culiere bedrijfsleven nader is vastge steld. In Hilversum is men vooral zo teleur gesteld omdat er sinds einde november 1961 een motie van het Kamerlid J. Zwa- nikken (K.V.P.) ligt, waarin de regering werd gevraagd zo spoedig mogelijk de po sitie van de omroepmedewerkers nader te bepalen. Sindsdien is er op dit punt niets meer gebeurd. Verder vindt men het bijzonder inconse quent dat de hoorspelkem en de musici wel de verwachte uitkering krijgen. De vakbonden hebben al gezegd te vrezen dat de moeilijkheden binnen korte tijd naar bui ten zullen treden, en dat men slechts kan hopen kijkers en luisteraars dergelijke moeilijkheden te besparen. Het uitbetalen van de salarissen aan het omroeppersoneel heeft vandaag nogal wat voeten in de aarde gehad. Omdat men had verwacht, dat de besprekingen van gisteren met looncommissie van de Stich ting van de Arbeid een formaliteit zouden zijn, had men de 3,5 percent uitkering in eens over het jaar 1964 reeds overal in de loonzakjes gedaan. Met de uitbetaling van de salarissen over december was gewacht tot na het gesprek met de looncommissie. Nu deze commissie de uitkering voorlopig nog niet wil laten plaatsvinden, heeft men vandaag bij de omroepverenigingen de loonzakjes weer geopend en de 3,5 percent uitkering weer opgeborgen. John Steinbeck: Onderdrukking leidt altijd tot ver sterking der onderdrukten. Er zijn nog altijd wel mensen die bij iedere jaarwisseling het nieuwe jaar graag willen beschouwen als een soort van „schone lei", een smetteloos blank baby jaar, nieuw-geschapen uitgangspunt naar tal van ongekende mogelijkheden. Maar in feite weten we heel goed dat die kin derlijke wensdroom niets met de werke lijkheid te maken heeft; want dat elk nieuw jaar al bij zijn geboorte belast is met alle onopgeloste problemen en conflic ten van het vorige jaar en van alle daar aan voorafgegane jaren. Op oudejaars avond kunnen we onszelf en elkander nóg zoveel wijsmaken over die „schone lei", al dadelijk na nieuwjaarsmorgen zullen we ervaren dat 1965 niets anders is dan doodgewoon 'n verlengstuk van 1964. Het is op oudejaar altijd moeilijk, zich precies voor de geest te halen hoe alles er een jaar geleden nog voorstond, behal ve misschien op het strict persoonlijke ter rein. Wat de kwesties van openbaar belang betreft internationaal, nationaal of re gionaal is er een dermate overstel pende veelheid dat ze waarschijnlijk niet eens in statistieken zouden kunnen worden geïnventariseerd, laat staan dat een indi vidu ze iri begrijpelijke vorm zou kunnen overzien. En hoeveel daarvan kan aan 't eind van het jaar als „afgedaan" wor den beschouwd? Hoeveel ervan moet daar entegen worden overgeboekt naar de nieu we rekening, deze keer de rekening 1965? Heel in 't algemeen gesproken kan het afgelopen jaar voor de wereld geen al te ongunstig jaar worden genoemd; in menig opzicht had het heel wat erger kunnen zijn. Maar wel was het een jaar waarin, wat de grote internationale problemen be treft, bar weinig is opgelost en heel veel onopgelost is gelaten, ter overboeking naar dat conto 1965. In Zuid-Vietnam, bij voorbeeld, is in 1964 het bloedvergieten schrikbarend toegenomen, maar dat heeft de oplossing van het probleem Zuid-Viet nam geen stap dichterbij gebracht. Op Cy prus daarentegen is het bloedvergieten da laatste tijd juist aanzienlijk verminderd, maar ook dat wil allerminst zeggen dat het probleem zelfs maar iets dichter bij een oplossing is gekomen. En voor een on noemelijk aantal andere kwesties geldt hetzelfde: er is gevochten of niet gevoch ten, er is onderhandeld of niet onderhan deld, maar hoe dan ook: aan het einde van 1964 kunnen we niet constateren dat men selijke inspanningen in de laatste twaalf maanden de conflictstof in de wereld merkbaar hebben verminderd. Wel kunnen we zeggen dat allerlei din gen, die heel slecht hadden kunnen aflo pen, gelukkig toch nog vrij goed zijn af gelopen. Zo heeft de uitslag van de Ame rikaanse verkiezingen heel radicaal een einde gemaakt aan de sinistere Goldwa- ter-dreiging; zo kon in de Sovjet-Unie een paleisrevolutie plaatshebben zonder dat dit tot bloedige terreur leidde; zo kon de eer tijds gevreesde Juan Peron als een kwa jongen uit Zuid-Amerika naar Spanje wor den teruggestuurd zonder dat in Argenti nië de aangekondigde burgeroorlog uit brak; zo kon Israel zijn Jordaanwater-pro- ject voltooien zonder dat de Arabische lan den hun oorlogsdreigementen waarmaak ten; en zo kon Soekarno zijn onverklaarde oorlog tegen Maleisië, voeren, zonder dat Maleisië op de door hem voorspelde da tum namelijk vandaag is ineenge stort. En van ineenstorten gesproken: in Nederland hebben wij de grootste na-oor- logse „loon-explosie" beleefd en onze eco nomie is daardoor, alle sombere verwach tingen ten spijt, al evenmin ineengestort; weliswaar zitten we nu met dat tekort van een miljard gulden op onze betalings balans, maar dat postje gaan we nu rustig op die „schone lei" van 1965 schrijven. Als we terugdenken aan wat er in 1964 zo al is gebeurd, denken sommigen daar bij misschien allereerst aan de vorderingen op het gebied van de ruimtevaart en an deren aan de ontploffing van de eerste Chi nese atoombom; niemand kan zeggen, wel ke van die twee ontwikkelingen voor de toekomst het meeste gewicht in de schaal zal werpen. Maar in elk geval gaan we 1965 in mèt die Chinese kernbom, en mèt de wetenschap dat er twee pakketjes hy pergevoelige instrumenten (een Ameri kaans en een Russisch) op weg zijn naar Mars. Zoals we 1965 ook ingaan, beladen met alle zorgen en vreugden, met alle hoop en vrees die de mensheid in 1964 en daarvóór heeft verzameld en, onafge daan, onverteerd, met zich mee voert. Een nieuw jaar? Ja. Maar in feite slecht» een nieuw filmbeeldje van de lange rol prent die voor onze ogen wordt afge draaid, een nieuw fragment dus van een beweging die al veel vroeger begonnen is en pas veel later voltooid zal zijn.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1