Noordhollands duinreservaat moet een eenheid blijven Hildebrandzaal FRIEZEN OM UTENS Pants jen Lama in ongenade Machinaal stemmen na wijziging van Kieswet ^UITGAAN IN HAARLEM^ Gedeeltelijke aantasting zou een aanslag op het geheel zijn Overstromingsleed in VS wordt minder Actie tegen Britse piratenzenders te verwachten Paus krijgt invitatie voor New York Ziekenfondsverzekering voor weduwen en wezen N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken Drachten manlju mei gefoel foar technysk wurk NIJE WENTEN (GJIN FLATS) NET OP SNEIN HJELDAGEN Stemmen bij volmacht wordt gemakkelijker gemaakt COMMISSIE-VAN POELJE: DONDERDAG 31 DECEMBER 1964 27 voor diners, congressen, vergade ringen, lezingen, recepties, toneel- of muziekavonden, feesten, modeshows, sportdemonstraties, exposities, plm. 600 pers. Café-Rest GEBRS. BRINKMANN - H'LEM GABARET MUZIEK TONEEL Indonesische proef met geleid projectiel mislukt Een commissie van het Instituut voor Toegepast Biologisch Onderzoek in de Na tuur heeft op verzoek van het Provinciaal Waterleidingbedrijf Noord-Holland 'n rap port uitgebracht over recreatie en natuur bescherming in het Noordhollands duinre servaat. De commissie, die onder voorzit terschap stond prof dr. G. A. van Poelje, heeft aanbevelingen gedaan voor maatre gelen, waardoor zonder schade meer re creatiezoekenden kunnen worden toegela ten in dit reservaat. Het reservaat, dat beheerd wordt door het waterleidingbedrijf, strekt zich, met een onderbreking bij Egmond aan Zee, uit van Wijk aan Zee tot voorbij Bergen en heeft een oppervlakte van 4759 hecta re. De commissie vindt dat het reservaat zowel landschappelijk als ten behoeve van het natuurbehoud als een eenheid moet worden gezien. Een gedeeltelijke aantas ting van 't terrein zou zijn te beschouwen als een aanslag op het reservaat als ge heel. Woningbouw is ontoelaatbaar met uitzondering van dienstwoningen. Delen van het gebied die van belang zijn voor het handhaven van een zo rijk mogelijke flora en fauna dienen speciaal beschermd te worden. Omdat het reservaat waterwinnings- en waterbergingsgebied is mogen afgravin gen van het duin niet worden toegestaan en moet motorisch verkeer geheel verbo den blijven, mede tot handhaving van de rust. De bestaande autowegen tussen Bak- kum en Bakkum aan Zee en tussen „De Fransman" en Bergen aan Zee, die thans niet meer aan het openbaar verkeer kun nen worden onttrokken, dienen de enige openbare doorsnijdingen te blijven. Het gebied moet voor het gehele volk toegankelijk zijn. De commissie is daar om tegen een verder afstaan van terrei nen voor zomerhuisjes, villadorpen of uit breidingsplannen van gemeenten. De commissie raadt het waterleidingbe drijf aan te streven naar voortzetting van het sociologische onderzoek over de re creatie en nog meer aandacht te beste den aan het museum. SAN FRANCISCO (AP) De vijf Amerikaanse staten, die verleden week werden getroffen door overstromingen Califomië, Oregon, Washington, Idaho eji Nevada schijnen het ergste achter de rug te hebben. De schade wordt op ongeveer een mil jard dollar geschat. Vijftienduizend daklo ze gezinnen zijn begonnen terug te keren naar hun huizen om te zien wat er van hun bezittingen is overgebleven. Helikopters en jeeps hebben de eerste voedselvoorraden in een week aangevoerd in enkele plaatsen, waar vijfhonderd men sen van de buitenwereld waren afgesloten. Volgens waterbouwkundigen van het Amerikaanse ministerie van Binnenlandse Zaken zijn de overstromingen waarschijn lijk de ergste die zich ooit in het westen van de Verenigde Staten hebben voorge daan. In Califomië zijn negentien slachtoffers. LONDEN (AP) De Britse regering gaat spoedig proberen het steeds toene mende aantal piratenzenders uit de ether te verjagen. Een regeringszegsman heeft verklaard dat de Britse regering, in sa menwerking met andere Europese rege ringen, de piratenzenders wil „uithonge ren". Er zullen bij het Parlement wetsontwer pen worden ingediend, krachtens welke het strafbaar zal worden de piraten van voedsel, brandstof of andere middelen te voorzien, om hen het uitzenden mogelijk te maken, advertenties inbegrepen. Voor Groot-Brittannië's kusten liggen op het ogenblik vijf piratenzenders, die uitzendin gen van opgenomen muziek en reklame- teksten op de Britse eilanden richten. Drie van deze stations zenden vanaf ■chepen uit. Het zijn: radio Caroline North, voor de kust van het eiland Man, radio Caroline South, voor de kust van Essex en radio London voor de kust van Essex. Twee van de piraten: radio Invicta en radio City zenden uit vanuit verlaten for ten uit de tweede wereldoorlog in de mon ding van de Theems, op ongeveer veertig kilometer van Londen. Voorts wordt aanbevolen het aanleg gen van voetspoorpaden, het plaatsen van meer zitbanken en het plaatsen van een summiere plattegrond van het reservaat op snijpunten van verharde wegen. De commissie acht het juist, dat het re servaat niet kosteloos toegankelijk wordt gesteld. De commissie adviseert de van nature zich ontwikkelende vegetatie aan zichzelf over te laten en de bestaande naaldhoutbossen geleidelijk om te zetten in de natuurlijke begroeiing met eik, mei doorn en andere struiken uit de duinen. Het beheer van de fauna dient beperkt te blijven het instellen van rustgebieden, het beschermen van de dieren tegen men selijke baldadigheid en niet in de plaatse lijke fauna thuishorende roofdieren, en het in toom houden van diersoorten die te tal rijk dreigen te worden. De commissie adviseert tenslotte, voor het natuurwetenschappelijk onderzoek een comité te vormen, waarin zitting hebben deskundigen op het gebied van de veld- ecologisch gerichte dierkunde, de planten- sociologie en de hydrobiologie. VATICAANSTAD (AP) Paus Paulus VI is woensdag officieel uitgenodigd om in de zomer van 1965 een bezoek te bren gen aan de wereldtentoonstelling in New York, De reactie van de paus op deze uit nodiging is nog niet bekend. Zij werd tij dens een audiëntie overhandigd door Thomas J. Deegan jr., voorzitter van het bestuur van de tentoonstelling. Gevangen genomen Indonesische in filtranten worden door een rivier ge leid. Maleisische soldaten zorgen voor het transport. De infiltranten werden onschadelijk gemaakt in een wortel- boommoeras bij Singapore. Op 1 januari wordt een nieuwe regeling van kracht voor de verplichte ziekenfonds verzekering van weduwen en wezen. Een vrouw, die op of na 1 januari 1965 weduwe wordt, zal zolang zij een uitke ring of pensioen geniet krachtens de Al gemene Weduwen- en Wezenwet, verplicht verzekerd zijn volgens het Ziekenfondsen- besluit, indien zij op de dag van het over lijden van haar echtgenoot meeverzekerd was bij zijn verplichte ziekenfondsver zekering. De vrouw wordt ook als mee verzekerd beschouwd wanneer zij op de dag van het overlijden zelf rechtstreeks verplicht verzekerd was en daardoor in feite niet meeverzekerd kon zijn. De re geling geldt ook voor volle wezen, die pen sioen ontvangen krachtens de Algemene Weduwen- en Wezenwet. Van de uitkering of het pensioen van hen, die onder de nieuwe regeling vallen, zal 2,7 pet. ziekenfondspremie worden in gehouden. Deze premie zal, ook indien de man vóór 1 januari 1965 is overleden, ook worden geheven van weduwen en wezen die voor verplichte verzekering in aan merking komen uit hoofde van een wedu wen- of wezenrente op grond van de Inva liditeitswet of van de Ongevallenwetten, dan wel in verband met een weduwen- of wezenpensioen vanwege het spoorwegpen sioenfonds. Verder zal de verplichte verzekering op grond van een uitkering of pensioen krachtens de A.W.W. niet eindigen wan neer de betrokken weduwe of wees in loondienst treedt en daardoor verplicht verzekerd wordt. In dat geval zal zowel van het loon als van het A.W.W.-pensioen premie moeten worden betaald. Advertentie Advertentie Hoofdindustnegroep Huishoudelijke Apparaten It tal dat yn 'e rin fan de léste jierren nei Fryslên werom komt, wurdt noch hyltiten greater sunt wy fêst wurk en in goede wente biede kinne. Wy hawwe op 'e nij gaedlik wurk foar en der binne ek wer biskikber. Yn de produksje-öfdlelings wurdt ek yn de ploegen wurke, wylst ek altiten de tsjinslen ütfalle dy't op bigjinne soene. Heit is dus faek frij op dagen dat de bern ek thus binne Hwat de omkriten fan Drachten oanbilanget, dér binne de marren, de bosken. heide en dunen. Drachten is ek as wenplak foar hüshéldings mei opgroeijende bern tige gaedlik, hwant der is great forskaet fan (iepenbiere sawol as bysündere) skoallen foar fuortset Cmderwiis. Skriuw ris in brief oan: N.V. Philips, Ofd. Personiel. Drachten. TOKIO (AP) Premier Tsjou En-Lai van communistisch China heeft bekendge maakt dat de Pantsjen Lama, de man die in naam nog geestelijk leider van Tibet was, is afgezet. Hij is in ongenade geval len vanwege zijn ondermijnende activitei ten. Tsjou En-Lai maakte dit optreden te gen de opvolger van de vrijwillig in bal lingschap gegane Dalai Lama bekend in zijn rapport aan het Nationale Volkscon gres dat op het ogenblik in Peking verga dert. Tsjou liet zijn aankondiging van de val van de Pantsjen Lama voorafgaan door de opmerking dat onder de minderheids groepen in China „enkele leden van de bo venste lagen zich koppig hebben verzet tegen sociale hervormingen. Zij hebben op duizendeneen manieren getracht conflicten uit te lokken en de eenheid van de na tionaliteiten te ondermijnen. Zij zijn zelfs zo ver gegaan om met de imperialisten samen te spannen, met de buitenlandse reactionairen en de moderne revisionis ten en de binnenlandse contra-revolutio nairen. Ze hebben zich beziggehouden met misdadige activiteiten en hebben zelfs een gewapende opstand ontketend." (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Minister Toxopeus van Binnenlandse Zaken heeft thans de Tweede Kamer voorgesteld de Kieswet zodanig te wijzigen, dat het gebruik van stemmachines bij de verkiezingen mo gelijk wordt. De bewindsman wil de ge meentebesturen de vrijheid laten het stemmen op biljetten te vervangen door machinaal stemmen. Alleen stemmachi nes van een door de minister goedge keurd merk en type mogen worden ge bruikt. Voorwaarde is dat het geheime karak ter van de stemming wordt gewaarborgd, dat misbruik wordt voorkomen, dat de kandidatenlijsten duidelijk vermeld wor den en dat de machine op eenvoudige wijze is te hanteren. In het stemlokaal zal een apparaat aanwezig moeten zijn, TENTOONSTELLINGEN Vishal, Grote MarktTot en met 17 januari werken van leden en invités van de Haarlemse Vereniging van Beel dende Kunstenaars „De Groep". Dage lijks van 10-17 uur en zondag van 13-17 uur. Kunstzaal „In 't Goede Uur", Korte Hout straat/Nieuwe Kerksplein: Dagelijks van 10-18 en 20-24 uur, 's zaterdags en zon dag 10-18 uur en 20-21 uur. In de maand januari tekeningen van Wim Steyn. Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62: Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Geopend dagelijks van 10-17 u„ zon- en feestdagen van 13-17 u. Prentenkabinet: Kerstexpositie „Vita Jesu" (Rembrandt, Dürer, Lucas van Leyden e.a.). Tot en met 31 januari. Teylers Museum, Spaarne 16: Permanente expositie van schilderijen 19de en 20ste eeuw. Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school 16de tot en met 19de eeuw. Fossielen, historisch-natuurkun- dige instrumenten, mineralen, 31-toons Fokker-orgel. Op werkdagen (behalve maandag) geopend van 10-17 u. en de eerste zondag van de maand van 13-17 u. Museum Het Huis Van Looy, KI. Houtweg no. 103: Expositie van werken van leden „Kunst zij ons doel" van 21 november tot 4 januari. Dagelijks van 10-17 uur; zondag van 14-17 uur. Woonhuis Jacobus van Looy, Ingang Kleine Houtweg 103: Geopend donderdag van 10-12.30 u. en van 13.30-17 u. Zon- en feestdagen van 14-17 u. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Permanente expositie van oude reli gieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken, handschriften en kunstnijverheid. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10-12.30 u. en van 13.30-17 u.; zon- en feestdagen van 14- 17 u. Marius Bauerlaan 7, Aerdenhout: Tentoon stelling van schilderijen van Hugo Land heer. Geopend op zaterdag van 14-17 u. of na afspraak, tel. 43644. Cruquius Museum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en over zicht overstromingsramp 1953. Dagelijks van 9-12.30 en 13.30-16.00 u„ zondag 10- 16 uur. Stadsschouwburg (wandelgangen): Teke ningen en aquarellen van Rie van Goor. Tot en met 3 januari, De Waagtaveerne, hoek Spaarne-Damstraat: „Een lied, meer niet" door Cobi Schreijer en Ronnie Pots dammer en speciale gasten. Tot 1 januari ook overdag geopend. De Ark, Nieuw Heiligland: Dagelijks van 20-23.30 uur: Klassiek grammofoonpla- tenprogramma. In 't Goede Uur, Korte Houtstraat-Nieuwe Kerksplein: maandag, dinsdag en woens dag van 21-22 uur klassiek grammofoon- platenprogramma. Zaterdag 2 januari, Concertgebouw, 16 u.: Uitvoering van de volksdansgroepen „El Corrido" en „In de doelen". Zaterdag 2 januari, Broederhuis, Teyler- plein, Haarlem, 16 u.: Tentoonstelling van de postduivenvereniging „De Snel- post". Zondag 3 januari, Broederhuis, Teyler- plein, 10-15.30 u.„De Snelpost" (zie 2 januari). Maandag 4 januari, Rembrandttheater, 9.15 en 11.15 u.: Nederlandse Jeugdgemeen schap: „De spoorzoekers". Dinsdag 5 januari, Rembrandttheater, 9.15 11.15 u.: Nederlandse Jeugdgemeenschap: „De avonturen van een zigeunerjongen". Woensdag 6 januari, Rembrandttheater, 9.15 en 11.15: Nederlandse Jeugdgemeen schap „Vier rakkers en een oude jeep". Donderdag 7 januari, café-restaurant Brinkmann, Grote Markt, 20 u.: De heer E. E. van der Voo over de Ontwikkeling van de plantengroei bij het verlandings- proces in stilstaande en bewegende wa teren. Zondag 3 januari, Concertgebouw, 20 u.: Dansavond onder leiding van G. Zeeuwe. Met medewerking van het Thornwood Kwartet. Hotel Bouwes, Zandvoort: In de weekein den muziek met internationaal cabaret programma. Hildebrandzaal, Smedestraat, 20-23 u.: Iedere zondag dansen op muziek van de Sunbeams. Vrjjdag 1 januari, Stadsschouwburg, 20 u.: Toneelgroep Centrum met de première voorstelling van „Elektra" van Euripi des. Vertaling en regie: Theo Kling. M.m.v. Henny Orri, Elisabeth Andersen, André van den Heuvel, Nell Knoop, Ellen de Thouars, John Koch, Broes Hartman, Carol Linssen, Ina van der Molen, Els van Rooden, Ben Hulsman, Yolande Bertsch. Decors en kostuums: Roger Chailloux. Muziek: Reinbert de Leeuw. Gevolgd door de Nieuwjaars- jaarwens „Haarlem Open Stad" door M. Syhr. Koops, m.m.v. Guus Hermus, Karin Haage, Bep Dekker, Sara Hey- blom, Wim van den Heuvel, Piet Romer, Walter Kous, Matthieu van Eysden, Jaap van Donselaar, Rudy Musters en Egbert van Paridon. Zaterdag 2 en zondag 3 januari, Stads schouwburg, 20 u.: „Elektra" en Nieuw jaarswens (zie 1 januari). Dinsdag 5 januari, Stadsschouwburg, 8 u.: Toneelgroep Ensemble met „Oh, what a lovely war", muzikale satire van Joan Littlewood en Charles Chilton. Regie: Karl Guttmann. Vertaling Alfred Pleiter; vertaling der songs Erica van Dijk. Mu zikale leiding Henk van Dijk. M.m.v. Adèle Bloemendaal, Heieen van Meurs, Annabet Tausk, Pleuni Touw, Carla Dura, Ton van Duinhoven, Johnny Kraaykamp, Tim Beekman, Arnold Gel derman, Wim de Haas, John Leddy, René Jessurun-Lobo, Henk Molenberg, Huib Rooymans, Cor van Rijn, Ger Smit, Henk Somers en Geert Tijssens. Donderdag 7 januari, Stadsschouwburg 8 u.: Toneelgezelschap Centraal met „Potasch en Perlemoer in Conserven". Regie: Jan Blaaser. M.m.v. Johan Bos kamp, Jan Blaaser, Ria Schmitz, Wim de Meyer, Piet Hendriks, Johan Sirag en Carletta Banting. Vrijdag 8 januari, Stadsschouwburg 8 u.: Toneelgroep Studio met „De Rechtvaar dige" van Albert Camus. Regie: Anne- Marie Prins. M.m.v. Liesbeth Struppert, Ingeborg Uyt den Bogaard, Joop Admi raal, Jurg Molenaar, Ad van Gessel, Henk Voges, Ad Noyons, Aart Staartjes en Frans Vorstman. Zaterdag 9 januari en zondag 10 januari, Stadsschouwburg, 8 u.: Toneelgroep En semble met „Oh - what a lovely war". waarmee de kiezers wegwijs worden ge maakt in het gebruik van de stemmachi- ne. Stemmachines, al sinds 1892 in de Ver enigde Staten in gebruik leveren volgens de minister voordelen op boven de tot dusver gebruikelijke wijze van stemmen. Er kan niet meer ongeldig worden ge stemd en de telling van de stemmen ge schiedt geheel mechanisch en daardoor snel. De stemmen worden per kandidaat geregistreerd op tellers. Stembiljetten, stemhokjes en stembussen zijn overbodig. Er is in de Verenigde Staten reeds een machine ontworpen die bij de Nederland se wijze van stemmen is aangepast. Bij 21 jaar kiesgerechtigd De wijziging van de Kieswet is voorts aangegrepen om de minimumleeftijd voor het actief kiesrecht terug te brengen tot 21 jaar, waartoe eerder reeds de Grond wet is gewijzigd. Ook wordt het mogelijk bij volmacht te stemmen indien men geen gemachtigde in de eigen gemeente kan vinden. De bepaling dat volmachtgever en gemachtigde in hetzelfde kiezersregister moeten zijn opgenomen komt te verval len en wordt vervangen door de eis dat de gemachtigde op de dag van de kandi daatstelling in enig kiezersregister moet zijn vermeld. De volmachtstem moet wel in hetzelfde stemdistrict worden uitgebracht. De mi nister heeft geen aanleiding gezien het stemmen per brief mogelijk te maken, omdat een kiezer ook in een andere ge meente kan stemmen of zijn stem b ij volmacht kan uitbrengen. Het bezwaar tegen het stemmen per brief is bovendien dat er gemakkelijk de hand mee kan wor den gelicht. Voorgesteld wordt de maximale boete, die kan worden opgelegd als niet wordt voldaan aan de opkomstplicht, te verho gen van 5 tot 25. Volgens de voorgestelde wetswijziging wordt het mogelijk de stemming één dag te vervroegen indien zij zou vallen op de woensdag vóór Hemelvaartsdag. De minis ter wil voorts de gemeentewet zodanig veranderen dat men niet langer een jaar in dezelfde gemeente gewoond moet heb ben om als lid van de gemeenteraad te worden toegelaten. Hij stelt ook voor de waarborgsom die partijen bij de indiening van de kandidatenlijsten moeten storten, te brengen op f 1000,- voor de Tweede Kamer en op 250 voor Provinciale Sta ten en gemeenteraden. Voor partijen, die reeds vertegenwoordigd zijn in deze col leges, kan de waarborgsom achterwege blijven. DJAKARTA (Reuter) Een gisteren in Indonesië genomen proef met een geleid projectiel is mislukt, zo meldt het pers bureau Antara. Door het leger bij Soeka- boemi gehouden proeven met een en twee trapsraketten verliep succesvol, maar een proef met een experimenteel geleid projec tiel mislukte. I

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 27