Cultureel leven in Santpoort DONDERDAG 31 DECEMBER 1964 Op deze en de volgende pagina hebben we maar enkele facetten van de veelkantige Velsense gemeenschap belicht. Elke foto bevat een eigen ge schiedenis. Vergeef ons dat we daar nu niet dieper op ingaan. Het zijn trouwens op deze pagina beel den die u in 1964 vertrouwd zijn ge worden. Ze laten u even stil staan bij wat in het afgelopen jaar voltooid is, dus „oud" is geworden. Op de andere pagina kreeg het „nieuwe", de naaste toekomst gestalte. Droevig IJdel mens Belangrijk jaar lil iSüSfiP *8ar WAT VELSEN IN HET OUDE JAAR VOLTOOIDE... EEN JAAR GAAT, een jaar komt. Een jaar vervulde onze wensen, bracht ons teleurstellingen. Nog even dan is 1964 een jaartal', net als 1947 of 1754. Voor de cén een onvergete lijke herinnering, voor de ander slechts een jaar uit een reeks van vele, een kringloop van dagen als alle dagen. Plannen-op-papier werden grijpbare werkelijkheid. Nuchtere bouwsels van onze werkkracht, ons vernuft, vertellen van onze moeiten, onze inspanningen. In een jaar kun nen straten van gezicht veranderen, of een woonwijk, of een stad. Een jaar kan beslissend zijn voor een ge zin, een leven. Een jaar is oneindig meer dan 52 weken of 365 dagen. Wat was 1964 voor u? Wat kwam in 1964 in onze gemeente tot stand en wat staat er in 1965 te gebeuren? In de grote verscheidenheid van onze samenleving vindt de een dit belang rijk terwijl de ander meer waarde hecht aan iets anders. Meer woningen, meer sportvelden, betere wegen, gro tere havens, vult u zelf maar in. Zo veel mensen, zoveel wensen. Vandaag staan we op de drempel tussen verleden en toekomst. Tussen oud en nieuw, slechts gescheiden door twaalf slagen van de klok. In de gemeente Velsen is, dunkt ons, moeilijk iemand te vinden die beter in staat is een gefundeerd oordeel over het oude en nieuwe Velsen te geven dan de heer R. Verbeek, wethouder van openbare werken en stadsontwikkeling. In zijn langdurig lidmaatschap van de gemeenteraad, waarvan de laatste ne gen jaar als wethouder, heeft deze 74- jarige maar nog altijd bijzonder vitale en strijdvaardige gemeentebestuurder van zeer nabij de vernieuwing en ont wikkeling van de gemeente meege maakt en wat meer zegt daaraan daad werkelijk bijgedragen. „Of ik tevreden ben over wat in 1964 in de gemeente Velsen tot stand is ge komen?" Over deze vraag hoeft de heer Ver beek niet lang te peinzen. „Totaal ge zien mogen we niet ontevreden zijn. Dat is iets anders dan voldaan. Natuur lijk zijn er altijd wel dingen die niet zo gelopen zijn als je wel gewild had. Wanneer mag een gemeentebestuurder tevreden zijn? Is hij dat ooit? Tien jaar geleden zou ik in mijn handen hebben gewreven als ik de helft had kunnen verwezenlijken van wat nu in Velsen tot stand is gebracht. Ja, ook wat de wo ningbouw betreft. En toch is het met die woningbouw maar droevig gesteld. De laatste jaren hebben we in de woning wetsector praktisch niets kunnen bou wen. Altijd maar weer vechten we tegen Den Haag om de bouwprijs voor een bepaald object. Zolang de minister niet bereid is rekening te houden met de plaatselijke omstandigheden die de bouwkosten beïnvloeden zullen we maar mondjesmaat kunnen bouwen. In het uitbreidingsplan Zeewijk zijn we nog maar nauwelijks op gang gekomen. Ik hoop dat we daar tot 1968 gemiddeld 500 tot 600 woningen per jaar kunnen bouwen. Dat zijn alle woningen in de woningwetsector met centrale verwar ming. De huurprijs ligt op omstreeks 150 gulden per maand alles inbegrepen. Over de particuliere bouw praat ik maar niet. Die is er in Velsen nauwe lijks. In de vrije sector mogen de bouw kosten de 35.000 niet te boven gaan. Dat zegt genoeg." De ogen van wethouder Verbeek richt ten zich op de grote kaart van Velsen die voor hem aan de muur hangt. „Het klinkt misschien wat verwaand ik kom er vooruit dat ik een ijdel mens ben als ik zeg dat ik met vol doening terugzie op wat ik als wethou der voor de gemeente Velsen heb kun nen doorvoeren. Er zijn moderne woon wijken in IJmuiden en andere delen van de gemeente verrezen met veel ruimte tussen de huizen, woningen met garages en centrale verwarming. Met deze wo ningen mag men over vijftig jaar nog gerust voor de dag komen. Verder prijs ik me gelukkig dat ik aan de totstandkoming van ops nieuwe raadhuis heb mogen meewerken. Het aantal winkels is de laatste jaren sterk toegenomen. IJmuiden is tot een vol waardige stad uitgegroeid. Wethouder Verbeek vervolgde: „Ik geloof dat 1965 voor Velsen een be langrijk jaar zal worden. Diverse plan nen op stedebouwkundig gebied zullen in uitvoering komen. Hun voltooiing zal ik als wethouder wel niet meer mee maken, maar wel schenkt het me veel voldoening aan de voorbereiding een steentje te hebben bijgedragen". De heer Verbeek doelt hier op zijn besluit om in september 1965, wanneer hij 75 jaar zal zijn geworden, zijn func tie als lid van het college van B. en W neer te leggen. „Vijfenzeventig jaar vind ik een mooie leeftijd om er mee te stoppen. Dan Het plan Duinwijk is een van IJmui- dens laatste uitbreidingen, gesitueerd temidden van de duinen. In 1964 werden deze flats voltooid. WETHOUDER R. VERBEEK met voldoening wijzen op Velsens groei De nieuwe zuiderpier in IJmuiden maakte dank zij vooral de kraan eilanden Lepelaar en Kraanvogel in 1964 een voorspoedige groei door. Schoonenberg „op fluweel". De hoofdtribune werd gemoderniseerd. Telstar zat als enige ere-divisiecluh van voetballend Kennemerland in De Hagelingerweg in Santpoort ont wikkelde zich in 1964 van slecht ge plaveide dorpsstraat tot een ruime verkeersader met een fraaie ver lichting. krijg ik misschien meer tijd voor mijn hobby, tuinieren," zegt hij. Wie de heer Verbeek meer dan opper vlakkig kent zal misschien moeite heb ben zich deze energieke man voor t« stellen als een bezadigde wieder van onkruid. Daarvoor heeft wethouder Ver beek door de jaren heen een te na drukkelijk stempel gezet op de voort varende bestuursdaden van het Velsen se college van B. en W. In Santpoort kregen culturele activiteiten in 1964 een royaal onderdak in het gebouw Cusa aan de Hoofdstraat. In Santpoort wordt een dankbaar en geregeld gebruik gemaakt van het ge bouw „Cusa" aan de Hoofdstraat, dat in oktober door het gemeentebestuur werd overgedragen aan de Stichting voor Sociaal-Cultureel Werk. Er be stond reeds lang behoefte aan een der gelijk gebouw, dat als centrum voor het verenigingsleven in dit deel van de ge meente kon worden gebruikt. Vandaar dat diverse verenigingen er met vreug de haar intrek hebben genomen, zoal» enige vrouwenorganisaties, dam- en schaakclubs en de toneelvereniging „Jan van Dommelen", die er voor haar repetities eveneens een ideale ruimte vond. Ook wordt in het gebouw ge regeld onderdak geboden aan de be jaardensociëteit, waardoor de leden thans in hun eigen omgeving aan een opgewekt „soosleven" kunnen deelne men.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 6