„Zegepralend Beeckestein" IJmondschool Speldjes voor het carillon carillon actie de velsergemeenschap DONDERDAG 31 DECEMBER 1964 7 Raadhuis Bejaardenhuizen EN WAT SPOEDIG TOT STAND ZAL KOMEN Aan de Duin en Kruidb er genoeg wordt een nieuw „Vinkennest" gebouwd, een tehuis voor gehandicapte kinderen. In de gemeente Velsen zijn diverse bouwprojecten in uitvoering, waarvan verscheidene in de loop van 1965, andere mogelijk spoedig daarna ge reed zulen komen. De hoofdschotel van het niet al te overvloedige bouw- menu blijft uiteraard in het komende jaar de woningbouw. In het uitbreidingsplan Zeewijk zijn ruim duizend flats ontworpen, alle in de woningwetsector, ondergebracht in blokken van zes en twaalf woonlagen. In Velsen is nog bouwgrond aanwezig voor 2500 3000 woningen. De voor raad bouwterrein zal naar men ver wacht in 1970 uitgeput zijn. Er zal tij dig naar uitbreiding van bouwmogelijk heden uitgezien moeten worden omdat niet te verwachten is dat de woning behoefte tegen die tiid zal ziin gedekt. In het hart van de gemeente, aan het Plein 1945 in IJmuiden, is de bouw van het monumentale raadhuis in haar laatste fase gekomen. De kloeke schep ping van architect Dudok zal met recht het nieuwe Velsen symboliseren. Nog niet zover is het nieuwe kinder tehuis van 't Vinkennest aan de Duin en Kruidbergerweg in Driehuis, al komt ook in de bouw van dit complex al aardig schot. Het jaar 1965 zal, zo hebben B. en W. bij de gemeentebe groting in het vooruitzicht gesteld, met het oog op de financiële positie van de gemeente gekenmerkt worden door een zekere beperking van de uitgaven. Met andere woorden, er zal een soort be stedingsbeperking worden ingevoerd. Waar en hoe deze bezuinigingen zullen worden toegepast is nog niet bekend. Het gemeentebestuur legt veel be langstelling aan de dag voor de bouw van bejaardenhuizen. In Santpoort- Noord is in 1964 een begin gemaakt met de bouw van een groot complex bejaarden woningen annex verzorgings tehuis. Verder zijn er plannen in voor bereiding voor de bouw van een protes tants-christelijk en een rooms-katholiek bejaardentehuis. Het protestants-chris telijk tehuis zal naar alle waarschijn lijkheid verrijzen op een terrein op de hoek van de Grote Beerstraat en de Dolfijnstraat in IJmuiden. De restauratie van het fraaie land goed „Beeckestein" in Velsen is thans alweer zover gevorderd, dat opnieuw kon worden gesproken van het „Laat ste specimen van Zegepralent Kenne- merlant", zoals dit kostbaar historisch bezit vroeger al eens werd omschre ven. Aldus is langzamerhand de oude luister teruggeven aan het buiten, dat eenmaal diende tot „Lustplaetze van Lubebrt Adolf, Baron Torek, Heere van Roozendael, enz, Raet ter Admi raliteit te Amsterdam, die in het ver leden eveneens tot de trotse bezitters heeft behoord. Hoewel met de algehele restauratie waarschijnlijk nog enige jaren zullen zijn gemoeid, kan het herstel van voor- en achtergevel vrijwel als vol tooid worden beschouwd. Men heeft hierbij de oorspronkelijke ruitverdeling gehandhaafd, waarmee ook de voorge- Het door restaurateurs onder handen genomen buiten Beeckestein in Vel- sen-Zuid wordt schoner dan het ooit is geweest. vel zijn fraaie schaal kon worden terug gegeven. Het grote wandelpark met de unieke Le Notretuin en de Franse vij ver zijn eveneens geducht onder han den genomen, met als gevolg dat pa den en gazons werden hersteld en ook de vijver weer is uitgegraven. Van de ze laatste zijn de trappen eveneens bij na in hun oorspronkelijke toestand te ruggebracht. De werkzaamheden aan het interieur verlopen in een minder snel tempo, om dat het gemeentebestuur voor „Beecke stein" nog altijd geen definitieve be stemming heeft gevonden. De gedach ten gaan hierbij uit naar een oudheid kamer of een exclusief restaurant, van welke unieke gelegenheid dan tevens gebruik kan worden gemaakt voor of ficiële ontvangsten en andere bijeen komsten. Vandaar dat het interieur zo- Velsens nieuwe raadhuis zal midden 1965 in gebruik worden genomen. Ook in 1965 zal de woningbouw in Velsen zich hoofdzakelijk in het duin terrein afspelen. Waar het maar mo gelijk is wordt het duinlandschap intact gelaten. Het nieuwe opleidingscentrum van Hoogovens aan de Wenckebachstraat in Velsen-Noord nadert zijn voltooiing. veel mogelijk bij zijn nieuwe bestem ming moet worden aangepast. Maar wanneer hier eenmaal over zal zijn beslist, dan kan Velsen ongetwij feld beschikken over een toeristisch evenement, bestaande uit een historisch buiten met een groot wandelpark, dat voor ver in de omgeving uniek zal blijken. Voor het opleidingscentrum van Hoog ovens, het fraaie gebouw in Velsen- Noord dat binnen afzienbare tijd aan het bedrijfscomplex zal worden toege voegd, kan van een „voorheen en thans" geen sprake zijn, eenvoudig om dat men bij dit nieuwe project niet over vergelijkingsmateriaal beschikt. Het eerste gedeelte hiervan zal waar schijnlijk reeds omstreeks februari in gebruik kunnen worden genomen, zodat hier dan onmiddellijk praktisch onder richt zal worden gegeven voor de zoge naamde „lichte industrie". Dit houdt dan tevens in dat tegen die tijd ook de grote kantine met de verschillende mo gelijkheden vöor recreatie en bijeen komsten zal zijn voltooid. Het is nog niet bekend wanneer de praktijkruimte voor de bankwerkers kan worden ge opend, waar een afzonderlijke afdeling voor zal worden ingericht. Men herin nert zich wellicht dat wij destijds bij de publicaties van de bouwplannen het in- en exterieur van het gebouw reeds uitvoerig hebben beschreven. De praktische opleiding voor jongens van ongeveer vijftien tot achttien jaar blijft, evenals de opleiding voor volwas senen geheel bestemd voor Hoogovens. Daarnaast zal het theoretisch onder wijs de IJmondschool ook kunnen worden gevolgd door personeelsleden van andere bedrijven uit deze omge ving. Op 1 oktober 1964 bedroeg het aantal jeugdige leerlingen 493, waarvan 383 van Hoogovens en 110 van andere bedrijven. Bij de dag- en avondschool voor volwassenen bedroegen de cijfers respectievelijk 300 en 723, uit welke aantallen de noodzaak tot de stichting van dit opleidingscentrum wel duidelijk zal zijn. Over enkele weken zullen de verza melaars van speldjes hun bezit kunnen uitbreiden met twee fraaie, nieuwe exemplaren die door het Velsense ca rillon-comité verkrijgbaar worden ge steld. Het ene speldje wordt, zoals hier afgebeeld, voorzien van het bekende embleem, terwijl het andere een sterk verkleinde maquette van het nieuw» stadhuis zal vertonen. Er zijn tweemaal 2500 speldjes in aanmaak, die onder meer bij het V.V.V.-kantoor op het Marktplein verkrijgbaar worden ge steld tegen de prijs van vijftig cent per stuk. De opbrengst is uiteraard bestemd voor het nieuwe carillon, waarbij van de benodigde 140.000,thans onge veer de helft is bijeengebracht. Het co mité hoopt door deze en andere actie» nog tijdig over het totaalbedrag te kun nen beschikken.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7