ENGELANDS MEEST TACTVOLLE TROST De Mokken van St. Mary, zullen ze ooit luiden? mm iw-iï Wekelijks toegevoegd aan alle edities deins Dagblad Oprechte Haarlemsche en Uinaider Courant 0Kr 0 m rv Wp mmm Erbij TACTVOL IS MISSCHIEN het beste woord om te omschrijven hoe de „Civic Trust", een officieus lichaam dat tot taak heeft het uiterlijk van stad en land in Groot- Brittannië te verbeteren, tewerk gaat. Deze tact is ook wel vereist, want men moet niet alleen mensen hereiken die zich reeds naar de voorschriften van de overheid moeten richten om hen te vertellen waar en hoe er gebouwd moet worden, maar ook de overheid zelf. Engeland heeft namelijk als dichtbevolkt land een ingewikkeld apparaat voor stads- en plattelandsbouw dat er, naast zijn vele andere plichten, op moet toezien dat in deze tijd van uit breiding en intensieve bebouwing het aangenaam verpozen de burgers niet onmogelijk gemaakt wordt. Men zou kunnen denken, dat met al die overheidszorg voor het uiterlijk van stad en land, een instelling als de Civic Trust overbodig is. Maar de controle die de regering en de plaatselijke autoriteiten kunnen uitoefenen is nega tief en het is van groot belang, dat mensen zich spontaan en op een positieve manier bezighouden met het uiterlijk van het land. De beide foto's links tonen een winkelpui in High Street in de stad Epping (Essex) voor en na de „operatie-face lift". De Civic Trust verschafte de adviezen en de daadwerkelijke hulp voor de metamorfose. De tekening hier onder is het bekroonde ontwerp voor de verfraaiing van een watte kant in Reading, Berkshire. DE TRUST is dus eigenlijk te vergelijken met een be schaafd iemand met goede smaak die in een huis komt dat hij veel beter en gezelliger zou kunnen inrichten dan het is. Hij begint echter niet meteen critiek te oefenen, maar wacht beleefd tot zijn gastheer hem om advies vraagt. Hij kan echter ook zelf het onderwerp aansnijden, door te ver tellen hoe meneer en vrouw Die en Die hun huis hebben ingericht. De trust stuurt zijn mensen dus niet ergens heen om te be palen hoe het wel, en hoe het niet moet. Men wacht tot de bewoners zelf zeggen: „Wjj zijn nog niet helemaal tevreden over de inrichting hier. Zoudt u kunnen zeggen hoe het beter kan?" Maar, evenals onze tactvolle gast, legt de Trust een bescheiden zelf critiek aan de dag en bereikt zijn doel aan de hand van filmavonden en tentoonstellingen die aantonen hoe men elders in het land te werk is gegaan. „ONS DOEL IS, de mensen de ogen te openen voor hun om geving", aldus de heer Michael Middleton, secretaris van de trust. „Wij wijzen op de grote verbeteringen die daarin kunnen worden aangebracht voor betrekkelijk weinig geld". Behalve dat de trust van advies dient, kan hij ook praktische hulp verlenen, vooral wanneer het gaat om het aangeven van een werkwijze die ook door anderen kan worden overgenomen. OFSCHOON de trust geen officieel lichaam Is, werd hij zeven jaar geleden opgericht op initiatief van de toenmalige minister van Woningbouw en Plaatselijk Bestuur, Duncan Sandys. Thans is deze staatssecretaris voor de betrekkingen met het Gemenebest, maar voorzitter van de trust is hij ge bleven. In het bestuur van de trust hebben voorts onder an deren zitting de aartsbisschop van Canterbury, eerste minister Harold Wilson en de architect Sir Basil Spence, ontwerper van de nieuwe kathedraal van Coventry. De inkomsten van het instituut (ongeveer 500.000 per jaar) bestaan voornamelijk uit vrijwillige bijdragen van het bedrijfs leven. Directeur is Leslie Lane, vroeger hoofd van het plan bureau van de County Council te Londen en de kleine perma nente staf wordt gevormd door deskundigen op het gebied van stedebouw, bosbouw en architectuur. DE CIVIC TRUST vestigde het eerst nationaal en inter nationaal de aandacht op zich door zijn bemoeiingen met de face lifting (gezichtsverfraaiing) van de Magdalen Street, een architectonisch tamelijk belangrijk winkelcentrum te Norwich, dat langzamerhand de indruk begon te maken, betere dagen te hebben gekend. Er kwam een samenwerking tot stand tussen de trust, de plaatselijke overheid en particuliere eige naars. Nadat de gemeenteraad om advies had gevraagd, werd er op kosten van de trust een plan ontworpen tot algehele verbetering van de situatie. Dit plan voorzag onder andere in het verwijderen van smake loze uithangborden, het vernieuwen van letters op permanente reclames en het vastleggen van een verantwoord kleuren schema. De kosten, die door de bewoners werden gedragen, bedroegen gemiddeld slechts 800 gulden per pand. HET VOORBEELD van Norwich heeft sindsdien in tal van steden in heel Engeland navolging gevonden en aan het eind van dit jaar zjjn er 160 van deze plannen gerealiseerd. Een ander initiatief van de trust is het planten van (vol groeide) bomen tussen de nieuwbouw, teneinde deze projecten direct een wat aantrekkelijker aanzien te geven. Men heeft een speciale techniek ontwikkeld om dit werk in alle seizoenen te kunnen uitvoeren. In de afgelopen twee jaar zjjn 700 bomen verplant, vooral in de omgeving van Londen: de operatie „instant trees" wordt ook deze winter met grote energie voort gezet. i l'l DE TRUST werkt ook samen met de staatsmijnen in een groots opgezette herbeplanting van bepaalde streken, die door de mijnbouw in het verleden zijn ontluisterd. In minstens één geval kan men spreken van een ware woudverhuizing. EEN VAN DE MEEST gedurfde projecten, die de trust tot dusver heeft ondernomen, is nog in het ontwerpstadium. Het initiatief werd genomen op verzoek van niet minder dan achttien gemeentebesturen en beoogt de reorganisatie van een groot gebied tot een regionaal park, dat zich zal uitstrekken van de buitenwijken van Londen tot Ware in Hertfordshire, dertig kilometer ten noorden van Londen. De bedoeling is, te komen tot een groenstrook met lichte bebouwing als tegenwicht tegen de bestaande industriële ontwikkeling, die in volle gang is langs de rivier de Lea. AL MEER dan honderd jaar wijden bloeiende plaatselijke verenigingen in Engeland zich energiek aan de verfraaiing van de streek waarin zij wonen. Zij vinden nu in de trust een machtige bondgenoot. Het bestaan van de trust blijkt ook hier stimulerend te werken: Sinds 1957 is het aantal van deze lokale verenigingen gestegen van 200 tot 500. VOORTS IS MEN gekomen tot de oprichting van een regio nale Civic Trust voor het noordwesten van het land. Men neemt aan dat deze lokaal gefinancierde en in Manchester zetelende telg navolging zal vinden in andere delen van Enge land, zodat de oorspronkelijke Civic Trust zijn tijd en geld zal kunnen spenderen aan de grotere projecten om Engeland te helpen een aangenaam oord te blijven zowel voor zijn inwoners als voor de toeristen. HET EEUWENOUDE gothische plattelandskerkje van St. Mary-The- Virgin in het Engelse dorp East Berg- holt in Sussex heeft geen torenspits, zelfs geen toren. Maar wél een aan tal luidklokken. Die worden be waard, al sinds meer dan 200 jaar, in een houten schuur met een leien dak, dat naast het kerkgebouw staat. Met die klokken is het echter nooit van een leien dakje gegaan. Zij heb ben nog nimmer de metten, de vesper of wat dan ook geluid en het ziet er niet naar uit, dat er binnen afzien bare tijd verandering in deze toestand zal komen. Vraagt men de dorpelingen in hun stamcafé naar een verklaring voor deze vreemde situatie, dan beginnen zij geheimzinnig te knipogen. „Kijk 's hier meneer, het juiste weten wij er ook niet van. Maar volgens oude legenden moet de kerk, waarvan het achterschip al uit de vijftiende eeuw dateert, altijd zonder toren blijven, volgens een contract met de duivel. Vroeger, zo rond het begin van de achttiende eeuw, moet hier namelijk een „squire" (landjonker) gewoond hebben die als een beest tekeer ging. Hij dronk als een ketter, verleidde vele dorpsmeisjes en wentelde zich ook overigens in poelen van zonde. Toen hij ouder en bezadigder werd, schijnt hij tot inkeer gekomen te zijn. Als de twee koningskinderen die malkander" niet krijgen konden, staan kerk en klokken (in de punt- dakschuur) nu al sinds eeuwen naar elkaar te smachten. Inzet: de koster heeft de zorg voor de opgelegde kerkklokken; eens per week ontdoet hjj ze plechtiglijk van stof en roestplekjes. Om zijn zonden te boeten vermaakte hij een grote som gelds aan de kerk, om er een toren van te bouwen en zo zijn verdorven ziel te redden. Maar de Boze was het daar niet mee eens. Wat de metselaars overdag opbouw den, dat brak de duivel 's nachts weer af. Totdat men tenslotte het hele karwei maar opgaf De huidige zieleherder van St. Ma- rie-de-Maagd heeft een prozaïscher verklaring. „Er zijn geen bewijzen voor mijn theorie", zegt hij, „maar ik neem aan dat op een kwade dag het geld voor de kerkbouw op was, zodat men besluiten moest, de reeds bestel de luidklokken tijdelijk in een nood gebouw onder te brengen". Dat „tijdelijk" is inmiddels perma nent geworden. Want tot op de hui dige dag is het de arme parochie on mogelijk geweest, de fondsen voor een toren bijeen te brengen. En zo liggen de klokken nog altijd stom en stil in hun houten noodwoning, die inmiddels al enkele malen vernieuwd moest worden. Klepels naar boven, wachten zij daar nu al honderden jaren op het glorieuze ogenblik dat zij eindelijk hun bronzen stemmen kunnen laten horen ter ere van God in den hoge. Wanneer dat ogenblik zal aanbreken? On Doomsday, grin niken de dorpelingen: op de Dag des Oordeels.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 11