I I IHoeveel tekens tussen tien cijfers?! Eera spreuk in geheimschrift „Zichzelf besturende" Bantoestan Transkei is apartheidsetalage van Verwoerds regering „Laten die kaffers voor zichzelf zorgen" SDK! H 0 3 0 CB 00 HEQI EB H 0 S EB 0 001 0 0 0 EO 0 0 m EB0I 0 0 ED 0 B 0 0 EJffll 0 0 00 0 Hl 0 H ED 0 ED 0 ra 0 Hl 0 SB CB0 ffl 0 H B 00 0 0 0 0 0 0 00 ffl 0 0 0 B EH0CE 0 B ES H DB 000ffl Puzzel nummer zes Huwelijksverbod ABCDE=FGHKL Tweespraak „Onze belastingcenten" Staande eten ZATERDAG 2 JANUARI 1965 PAGINA ZEVEN 20 8 7 9 4X6 5 1X3 of ook 10 5 6 2 7 8 9 3 4 8X9 20 3 76 4x5 1 en met vijf tekens: Er is slechts één oplossing met zo min mogelijk tekens waarin de B deel uitmaakt van een getal, dat in de gezochte oplossing een derde macht is. Hoe luidt die oplossing? I nmr lllUlillillUUIIIIIIIlllllUllllllllllUlllillllllliUIIIUUIIIIIIIIUlillllllllilllllllllllllllllllllIlllllllllllllllllllllllilllllllllllll UUIIlllllUlllllilllllilUIUIIIUIlllllllllllllllIUII iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiii»!!: Laatste ronde van onze puzzeL cocktail Als rekenpuzzel willen wij u in deze reeks een naar onze mening vrij moeilijk probleem voorleggen. Het gaat om een vergelijking, waarin ale tien cijfers voorkomen, maar elk niet meer dan éénmaal. De vergelijking is hieronder ge geven zonder de benodigde rekenkundige tekens, terwijl de cijfers door letters zijn vervangen, dat wil zeggen dat ongelijke letters ongelijke cijfers voorstellen aangezien er slechts tien letters zijn gebruikt: vijf voor en vijf na het gelijkteken. De vergelijking ziet er zonder rekenkundige tekéns als volgt uit: Zonder toevoeging van tekens tussen de cijfers kan deze ver gelijking natuurlijk nooit kloppen: alle cijfers van de eerste helft verschillen van die van de tweede helft. Wanneer wij nu alleen de rekenkundige tekens X en mogen gebruiken, die tussen de letters geplaatst mogen worden, dan is er op zeer vele wijzen een kloppende vergelijking te maken. Daarbij moet er op gelet worden, dat het cijfer 0 niet het linker cijfer van een getal mag zijn, zodat de 0 ook niet als getal van één cijfer mag voorkomen. m Niet gebruikt mogen worden als rekenkundige tekens de haakjes, het wortelteken, het faculteitsteken, de deelstreep, de komma in een decimale breuk en voorts niet de machtsexponent. Er kunnen dus hoogstens zeven tekens tussen de lettèrs geplaatst worden. Met dit maximum aantal van zeven tekens zou een moge lijke kloppende vergelijking zijn: Met zes tekens kan een oplossing zijn: 8 X 9 20 +3 14 76 5 U ziet het, het zijn alle kloppende vergelijkingen waarin alle cijfers éénmaal en niet meer dan eenmaal voorkomen, telkens vijf cijfers aan de ene zijde en vijf aan de andere zijde van het gelijkteken, terwijl geen andere rekenkundige tekens gebruikt worden dan X en en terwijl bovendien het cijfer 0 nooit het linker cijfer van een getal is (anders zouden ook 8 tekens tussen de letters mogelijk zijn!) Wij zijn tot een aantal van vijf rekenkundige tekens afgedaald. Verder gaan we niet, maar het kan met minder. Aan u nu de vraag, de vergelijking onder de gegeven voor waarden kloppend te maken met zo weinig mogelijk van de toe gelaten tekens. Er bestaan echter 84 verschillende oplossingen met dit geringst mogelijke aantal tekens (waarvan slechts 21 principieel verschil lende, de andere ontstaan door verwisseling van termen). Daarom voegen we nog een voorwaarde toe, waardoor er slechts één op lossing bestaat, die goedgekeurd kan worden. Puzzel no. 7 is een spreuk van een bekend Nederlands dichter uit de 19e eeuw. Wij vragen u ons deze spreuk te noemen de naam van de dichter. Om u iets op weg te helpen verklappen wij u dat gelijke figuurtjes gelijke s letters zijn en een open vakje betekent spatie tussen twee woorden. Hierbij de beide laatste puzzels uit onze puzzel-cocktail-serie (de puzzels 1 tot en met 5 publiceerden we in onze edities van respectieve lijk 24 december en 31 december j.L Wij herinneren u nog even aan de voorwaarden bij het inzenden van de oplossingen: 1. De oplossingen van verschil- Zuid-Afrika: „Dankie, baas" II (Van onze reisredactèur mr. H. L. Leffelaar) JOHANNESBURG. Zuid-Afrika is een land met een gespleten ziel en een gewond hart. In de regeringsvocabulaire heet die gespletenheid „apartheid", in gewone spreektaal „rassendiscriminatie". Voor het gewonde hart is nog geen term bedacht. Premier dr. H. F. Verwoerd heeft aangekondigd dat het land „aan het begin van onze gouden eeuw" staat. In een gouden eeuw passen geen gewonde harten, alleen harten van goud. Die zijn er, te oordelen naar talrijke fleurige regeringspamfletten in overvloed. De term „apartheid" is afkomstig van dr. D. F. Malan, eerste minister toen de Nationalistische Partij in 1948 aan de macht kwam. Latere uitleg kwam van dr. Verwoerd: „Wij wensen de rassen ge scheiden te houden, zodat iedereen alle rechten en mogelijkheden binnen zijn eigen groep kan genieten, en waar mogelijk, in zijn eigen gebied." Om het genot van deze „rechten en mogelijkheden" mogelijk te maken, heeft de regering in zestien jaar ruim 85 wet ten en amendementen aangenomen. Weinig werd over het hoofd gezien: HUWELIJKEN tussen blanken en niet- blanken zijn verboden. Er zijn wettelijk omschreven definities van „blanken", „kleurlingen", en „in boorlingen" (natives). Omdat er veel grensgevallen zijn, werden de kleur lingen in 1959 weer onderverdeeld in zeven aparte groepen: Kaap-kleurlin gen, Kaap-maleiers, Griqua, Chinezen, Indiërs, andere Aziaten, en andere kleurlingen. Japanners worden overi gens weer als blanken beschouwd, mogen in „blanke" hotels overnachten en in „blanke" restaurants eten. Een Afrikaan (neger) kan gedwongen worden naar een ander gebied te ver huizen, wanneer „zijn aanwezigheid storend geacht wordt voor de hand having Van de openbare orde". Een in hetzelfde jaar (1956) uitgevaar digde wet bepaalt dat de tot verhuizen gedwongen Afrikaan zich niet eerder tot een rechtbank kan wenden om de dwangmaatregel te voorkomen, dan nadat hij verhuisd is. Aziaten kunnen zonder toestemming van het ministerie van Binnenlandse Zaken niet van de ene provincie naar de andere reizen. De maximum straf bij veroordeling wegens het protesteren, of het deel nemen aan een demonstratie tegen een uitgevaardigde wet, werd verhoogd tot een boete van 3000 gulden, of drie jaar gevangenisstraf, of tien stokslagen, of een combinatie van twee van deze straffen. Men is in overtreding wanneer men inlichtingen verstrekt over de wijze waarop de gevangenissen worden be heerd. Bepaalde stadswijken kunnen tot „blank" gebied worden verklaard. De in die wijken wonende en werkende niet-blanken moeten in dat geval ver huizen naar een door de overheid aan gewezen gebied. EEN GROOT AANTAL van de 85 wet ten en amendementen betreffen het Ban toe-onderwijs en de Bantoestans. Het door de zwarte Afrikanen beledigend geachte woord „Bantoe", is een regeringsterm, die „mensen" betekent. De Bantoestan-idee is gebaseerd op de veronderstelling dat de verschillende in Zuid-Afrika verblijvende negerstammen nationale eenheden zijn. Uitgaande van dat principe heeft de re- gering-Verwoerd het plan opgevat deze stammen onder te brengen in zogenaamde „thuis-landen". Dit zouden zelfstandige staten moeten worden binnen Zuid-Afrika. Vermoedelijk om dit bedenksel voor het Westen aannemelijk te maken, heeft dr. Verwoerd het steeds meer over het „Zuid- afrikaanse Gemenebest." Negen Bantoestans zijn er geprojec teerd. Eén, de Transkei, werd in decem ber 1963 een „zichzelf besturend" gebied. Het is de apartheidsetalage van de Zuid- n Twee Afrikaanse vrouwen in Pieters burg. Beiden van de Sotho-stam, maar in verschillende klederdrachten. afrikaanse regering. Maar net zoals bij een winkel-etalage, wordt de bezoeker niet geacht te zien, met welke kunstgrepen de uitgestalde japonnen en kostuums aan de ledepoppen zijn bevestigd. Eerst een blik in de Bantoestan-etalage. De Transkei is het gebied van de Xhosa- stam. Het omvat een bevolking van onge veer anderhalf miljoen zielen, is bijna zo groot als Denemarken en ligt aan de zuid west kust van Zuid-Afrika. Het heeft een parlement van 64 stamhoofden, die lid zijn uit hoofde van hun functie en 45 gekozen leden. Volkslied van de Transkei is „Nko- si sikelel i Afrika", dat merkwaardig ge noeg ook het lied was van de nu verboden Afrikaanse politieke partij van negerleider Albert Luthuli winnaar van de Nobel prijs voor de vrede, thans onder huisar rest en Nelson Mandela, die op het Robin eiland een levenslange gevange nisstraf uitzit. lendè puzzels moeten tezamen in één envelop worden verzonden. 2. Buiten op de envelop moeten de nummers van de ingezonden puzzels worden vermeld. 3. Buiten op iedere envelop moet in de linkerbovenhoek duidelijk ver- meld worden „puzzelcocktail". 4. Oplossingen moeten uiterlijk |j maandag 11 januari in ons bezit zijn. s llllllllilllilllliilillilll! 1. Het parlement kan de eigen grondwet niet wijzigen. De regering-Verwoerd daar entegen kan de grondwet buiten werking stellen, of zelfs intrekken. 2. Wetten door het parlement aangeno men zijn niet van kracht zonder goedkeu ring van het Zuidafrikaanse staatshoofd, president Swart. 3. Alle uitgaven, getrokken op het be lasting-inkomen van de Transkei, vereisen mede-ondertekening van twee functiona rissen van de regering in Pretoria. 4. Hoofdstad van de Transkei is Umtata, een „blanke" stad. Transkei-parlementsle den, inclusief eerste minister Kaiser Ma- tanzima mogen het vlakbij het parle mentsgebouw gelegen restaurant wel be treden, ze mogen er zelfs een broodje ko pen, maar moeten het staande nuttigen het is een „blanke" gelegenheid. KAISER MATANZIMA, eerste minister van de Transkei heeft een foto van collega dr. Verwoerd op zijn bureau staan en is de leider van de Transkei Nationale On afhankelijke Partij. Hij werd in 1958 door de Zuidafrikaanse regering tot stamhoofd benoemd en wordt door het opperstam- hoofd, Sabata Dalindyebo, van dezelfde Tembus-stam als een opstandeling be schouwd, die geen rechten kan laten gel den. Oppositie-leider in het Transkei-parle ment is chief Victor Poto. Zijn partij is de Democratische Partij, die een multi- raciale politiek voorstaat. Een Transkei parlementslid voor deze partij zei mij, tij dens een clandestiene bijeenkomst: „De Democratische Partij gaat uit van de on derlinge afhankelijkheid van alle rassen en minderheidsgroepen. Wij willen Zuid-Afri ka accepteren zoals het is, als een land met een groot aantal bevolkingsgroepen. De regering van dr. Verwoerd wil dat niet. De Bantoestan is een doodgeboren kind, een kunstmatige ingreep om een brug te slaan tussen Zuid-Afrika zoals het is, en Zuid-Afrika zoals zij het zich in hun angstdromen wensen." TIJDENS DEZE ontmoeting deed zich een discussie voor tussen Victor Poto en een Afrikaan, die zelf .geen Transkei-inge zetene is. De gedachtenwisseling bracht een ander aspect van de Bantoestan naar voren: Niet-Transkeier (N.T.): „Tijdens je ver kiezingscampagne gaf je een manifest uit, waarin je zei tegen de idee van de Trans kei te zijn. Nu ben je parlementslid en je helpt daarmee de Transkei in stand te houden." Parlementslid (P): „Je ziet een belang rijk punt over het hoofd. Waar, en in wel ke hoedanigheid, zou ik, als zwarte Afri kaan, openlijk de Verwoerd-regering kun nen critiseren, buiten het Transkeise par lement?" NT: „Maar je bent tegen de Bantoes tans, tegen het bestaan van de Transkei!" P: „Ja. En toch zeg ik „Hoe meer Ban toestans, hoe beter." Waarom? Omdat wij, zwarte Afrikanen, dan steeds meer in de gelegenheid zijn onze anti-apartheids- gevoelens te uiten, zonder dat de regering ons de mond kan snoeren." NT: „De regering heeft wetten tegen al les en je de mond snoeren is voor hen een koud kunstje." P: „Als Verwoerd dat zou doen, zou hij daarmee toegeven dat de Bantoestans een mislukking zijn. Als parlementsleden in de oppositie hebben wij het recht onze me ning te uiten. Wanneer ons dat ontnomen wordt, blijft er van het principe van de Bantoestan als een onafhankelijk, zelfbe- stuurd gebied helemaal niets over." Intussen laat de creatie van de volgende Bantoestan, geprojecteerd in Zoeloeland, op zich wachten. Reden: de Zoeloestam hoofden zijn er tegen. „De Bantoestan is een colbert over een colbert," was het commentaar van een neger-dominee. OOK AAN BLANKE zijde doen zich zulke incongruenties voor. Een felle apartsheids-voorstander zei mij: „Deze apartheidspolitiek kost ons veel te veel geld. Ze gieten ruim 60 miljoen gulden in de Transkei, van onze belastingcenten. Straks moeten we zeker negen van die Bantoestans gaan onderhouden! Laten die kaffers voor zichzelf zorgen." Het straatbeeld van Johannesburg biedt onverwachte taferelen, zoals deze blanke straatprediker, die bidt voor het welzijn van de negers op wiens schouders hij zijn handen legt. TOT ZOVER DE uitstalling in de eta lage. Aan de achterkant ziet het geëta leerde er zo uit: 5. Ruim vijfduizend blanken wonen in de Transkei, meest boeren en winkeliers. De gebieden waar zij wonen zijn „blank" en behoren niet tot het grondgebied van de Transkei. 6. Minister van Justitie is George Ma- tanzima, broer van de eerste minister. George Matanzima is wegens frauduleuze handelingen met aan hem toevertrouwde fondsen, uitoefening van zijn ambt ont zegd. Verwoerd zag geen reden zijn be noeming tot minister van Transkei tegen te houden. 7. Op een (voormalig blanke) meubelfa briek in Umtata na, zijn er geen indus trieën in de Transkei. Een groot aantal Afrikanen in dit gebied kunnen er ook niet van de landbouw leven. Een vierde van het hoofdvoedsel, mais, moet worden „in gevoerd". In 1962 waren in de Transkei slechts 20,592 van de 1 l/t miljoen Afrika nen in loondienst, waarvan ruim 8.000 als huishoudelijke hulp. 8. Zonder vergunning mogen de stam hoofden-parlementsleden zich niet langer dan een week buiten de Transkei ophou den. 9. Iedere Transkei-minister heeft een door de regering-Verwoerd aangestelde blanke secretaris, die in de meeste geval len ook „adviseert".

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 17