Indonesische woordvoerder verklaart: Indonesië zal uit protest tegen toelating Maleisië V.N. verlaten Britse troepen haastig naar Singapore Filmaanbod voor Geesink HET WEER Haarlemmermeer protesteert bij G.S. tegen indeling bij Groot-Amsterdam V erdachte dood van kleuter in Vianen J. F. Wijsmuller overleden Beschadigde Otchi River mocht IJmuiden verlaten -■ I Consuls beslissen over doorgaan van voetbalwedstrijden President van Nigeria trekt radiorede in „In strijd met het streekplan Meerlanden „Ander systeem nodig voor loonpolitiek" Water en vuur bij Oud en Nieuw Na aanvaring op Noordzeekanaal „Laarderkerk" in Leixoes tweemaal aan de grond CHRISTIAANSE 50e JAARGANG NUMMER 50 Kantoor. Lange Nieuwstraat 427, IJmoiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. TeL adm. 5437, chef bezorging tot 7 n. 7519. TeL redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-^MSiBRN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ZATERDAG 2 JANUARI 196 F Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJhmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije Prins Charles in ongenade pagina 3 Nieuwe stadskantoor in Beverwijk pagina 4 éee MORRIS 'êeforeijou êuij! DAMES- EN HERENREGENJASSEN RADIOKERK, Vijverweg, Bloemendaal Ds. G. TOORNVLIET N.V. CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN REPAREREN De uitverkooptijd Opklaringen V erdragsverplichting fgaaiiai Verdeling provinciaal bouwcontingent Voorzitter St. Eloy: Het woord is aan In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 7 Buitenlands nieuws 3 Op de Praatstoel 3 Uit stad en omgeving4, 5 Kunst 6 Radio en tv 6 Feuilleton 7 Scheepsberichten 8 Economisch nieuws8 Sport 8, 9 Erbij11, 17 Topsy 20 Luidsprekers 20 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" v mtm ZEEMAN COIFFURES DE VRIES IJmuider Courant NEW YORK (Reuter en AP) Een lid van de Indonesische afvaardiging naar de Verenigde Naties heeft vandaag gezegd dat Indonesië zich uit de Volkenorganisa tie heeft teruggetrokken. Het lid, een zekere Arsad, die als atta ché aan de afvaardiging is verbonden, zei dat de Indonesische regering de secreta ris-generaal van de V.N., Oe Thant, 31 december, kort voor middernacht, van zijn besluit in kennis heeft gesteld. De Indonesische permanente vertegen woordiger bij de V.N., Palar was zater dagochtend vroeg niet te bereiken voor commentaar. Een woordvoerder van de Verenigde Naties verklaarde dat hem niets bekend was van een Indonesische terugtrekking uit de Verenigde Naties. Anton Geesink heeft een aanbieding ge kregen van de San Paolo-filmmaatschappij in Italië om de titelrol te spelen in een film over het leven van de Bijbelse figuur Simson. De regisseur van de film is Mar cello Baldi, die al de rolprenten „The Pa triarchs of the Bible", „Saul and David" en „Gideonstory" heeft geregisseerd. De film waarin Geesink de hoofdrol zal moeten spelen, wordt in februari en maart opgenomen in de Cinecittastudio te Ro me. De opnamen zullen vijf weken duren. „Ik weet nog niet of ik op het aanbod in ga. Ik vind het wel interessant en zal het graag doen, als mijn werk als sport leraar er niet onder te lijden heeft," was het commentaar van Anton. „Hoewel er met deze film veel geld te verdienen is, wil ik het leven dat ik nu heb toch niet ruilen met dat van een filmspeler." Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Voorlopige SLOTDIENST Zondagavond 3 januari, 19.30 uur Onderw.: „Geeft God privé-les?" Lange Herenstr. 36 - 38 Telefoon 14371 Haarlem De tijd voor de uitverkoop is nog niet aangebroken, maar daar hoeft u niet op te wachten om een echt koopje te krijgen. Bij Modehuis De Leeuwen, Gen. Cronjé- straat 59, Haarlem vindt u mooie mantels tegen lage prijzen, o.a. nu 49.50, 59.50 en f 89.50, die elk minstens 50.méér waard zijn. Verwachting tot morgenavond: Opklaringen, maar ook plaatse lijk enkele buien, waarvan som mige met hagel of natte sneeuw. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en noordwest. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Het is nog nooit eerder voorgekomen, dat een lid van de Verenigde Naties zich uit de Volkenorganisatie terugtrok. Als de Indonesische terugtrekking een feit is ge worden, zijn er nog 114 V.N.-leden over. President Soekarno heeft donderdag avond al gedreigd dat Indonesië zich zou terugtrekken als Maleisië lid van de Vei ligheidsraad zou worden. Maleisië is woensdag tot lid van de Raad gekozen en heeft met ingang van 1 januari Tsjecho- slowakije opgevolgd. Ook het blad „Indonesian Herald" deelt vandaag mee, dat president Soekarno last heeft gegeven tot uittreden van Indonesië uit de Verenigde Naties. De „Herald" merkt op, dat de verkie zing van Maleisië tot niet-permanent lid van de Raad niet de enige reden was voor het Indonesische besluit. Het blad betoogt, dat uittreding uit de V.N. Indo nesië „een groot aantal voordelen" zal verschaffen, onder andere dat Indonesië bevrijd zal zijn van alle onder auspiciën van de V.N. aangegane verplichtingen, waarvan het houden van een volksstem ming in West-Irian in 1969 er één is." In een overeenkomst is bepaald, dat de VN in 1969 toezicht zal houden op een volksstemming in de voormalige Neder landse bezitting om vast te stellen, of de plaatselijke bevolking deel wil uitmaken van de republiek Indonesië dan wel; een afzonderlijke, onafhankelijke staat wil vor men. West-Irian is in 1963, na een inte rim bestuur van zeven maanden door de VN, een Indonesische provincie geworden. In Singapore is bevestigd dat vandaag en morgen ruim duizend man Britse ver sterkingen naar Maleisië worden gezonden om het hoofd te bieden aan de Indone sische aanvallen. Er zullen ook vier mij nenvegers en twee kustverdedigingsvaar tuigen worden ingezet voor het patrouil leren langs de kust van Malakka en Sin gapore. Een op Malakka gearriveerd bataljon zal deze week naar Maleisisch Borneo wor- De KNVB zal de beslissing over het al of niet doorgaan van de semi-prof-wed- strjjden op zondag overlaten aan de con suls en scheidsrechters. Het amateurvoetbal zou naar alle waar schijnlijkheid vanmiddag in zijn geheel worden afgelast. LAGOS (Reuter/AFP) President Azi- kiwe van Nigeria is van plan geweest vrij dag over de radio te v erklaren liever te willen aftreden dan een nieuwe regering te vormen op basis van de uitslag van de federale verkiezingen die woensdag zijn gehouden. Korte tijd voordat hij deze rede zou uitspreken werd echter door een rege ringsfunctionaris bekendgemaakt dat de radiotoespraak niet zou doorgaan. Alle vooraf klaargemaakte telegrammen van buitenlandse correspondenten werden in beslag genomen. De radiostudio werd door militairen bewaakt, evenals de ver blijfplaats van Sir Aboebakar Balewa, de demissionaire premier wiens partij een grote overwinning bij de verkiezingen heeft behaald. Door het intrekken van zijn voorgenomen toespraak heeft de president een zeer gespannen toestand weten te voorkomen. Er wordt nu getracht door overleg een oplossing te bereiken. den gezonden. In doorgaans betrouwbare kringen meent men dat de strijdkrachten met meer helikopters zullen worden uit gerust. De Britse vloot in het Verre Oosten zal na aankomst van de versterkingen onge veer 80 schepen omvatten, het grootste aantal sinds de Koreaanse oorlog. De eerste reactie in politieke kringen in Den Haag was er een van twijfel aan de juistheid van de Indonesische conclusie, dat Indonesië door het uittreden uit de Volkenorganisatie niet meer verplicht zou zijn in 1969 een volksstemming in West- Irian te houden. „Deze volksstemming is een verdragsverplichting tussen Indonesië, Nederland en de Verenigde Naties", zo werd gezegd. Militairen van een Brits bataljon parachutisten sommigen van hen dragen nog burgerkleding werden nieuwjaarsdag van verlof terugge roepen. Ze zullen spoedig naar het Verre Oosten worden gezonden in verband met de Indonesische dreiging tegen Maleisië. Telefoto Het gemeentebestuur van Haarlemmer meer heeft met klem geprotesteert tegen de indeling door het college van Gedepu teerde Staten van Noord-Holland van deze gemeente in de agglomeratie Groot-Am sterdam voor de verdeling van het provin ciale woningbouwcontingent. Het vorige jaar was Haarlemmermeer ingedeeld in de agglomeratie Meerlanden, thans zou zij volgens G.S. gaan behoren bij Groot-Am sterdam, waarbij ook de gemeenten Am sterdam, Diemen, Landsmeer, Amstel veen, Oostzaan, Ouder-Amstel, Haarlem- merliede en Spaarnwoude en Weesperkars- pel ingedeeld zijn. Het college van burge meester en wethouders van Haarlemmer meer heeft tegen deze indeling schriftelijk met klem bezwaar gemaakt. Het zegt onder meer dat deze indeling in strijd is met het streekplan Meerlan den en noemt het indelen bij Groot-Am sterdam „vooruitlopen op plannen waar mee nog maar nauwelijks een begin is gemaakt". De brief aan G.S. is op 29 december verzonden. Op 30 december hebben B. en W. de raad van Haarlemmermeer van dit schrijven op de hoogte gesteld. De brief van Haarlemmermeer aan het college van Gedeputeerde Staten begint met de beleefde maar besliste formule dat Haarlemmermeer „geen vrijheid kan vinden met de andere gemeenten van de nieuwe agglomeratie te overleggen over de verdeling. „Wij hebben namelijk ern stig bezwaar tegen deze indeling" zo luidt de brief „omdat zowel ligging als karakter van onze gemeente haar maken tot een onderdeel van het gebied waar- De voorzitter van de rk bond van metaalbewerkers St. Eloy, de heer P. Brus sel, is van mening dat het huidige systeem van loonpolitiek gewijzigd moet worden. Het ondergraaft de eigen verantwoorde lijkheid van het bedrijfsleven en tast de vrijheid van de vakbeweging aan. Een her ziening in de vorm van een grote mate van vrijheid voor de onderhandelars in de bedrijfstak en de onderneming is nood zakelijk, aldus de heer Brussel op een bijeenkomst van kaderleden van St. Eloy in Amsterdam. voor thans het streekplan „Meerlanden" in voorbereiding is. Door een verband te leggen tussen de bestuurlijke plannen met betrekking tot Groot-Amsterdam en de samenstelling van de agglomeratie waarvan Haarlemmer meer ten aanzien van de woningverdeling wordt geacht te behoren, wordt vooruit gelopen op beslissingen over een aangele genheid waarvan de bestudering nog nau- welijk begonnen is. Het leggen van dit verband kan aanleiding geven dat Haar lemmermeer reeds nu beschouwd wordt te behoren tot Groot-Amsterdam. Voorts wordt door het leggen van dit verband de veronderstelling niet ongerijmd dat deze gemeente bestemd of althans geschikt ge acht wordt om te voorzien in een deel van de woningbehoefte van Amsterdam. Dit is volkomen in strijd met het door het gemeentebestuur van Haarlemmer meer gevoerde beleid dat erop is gericht uitsluitend aan mensen die in de gemeen te werken woonruimte te verschaffen!" In de brief wijst het college van B. en W. er op dat de aggiomeratiegewijze ver deling slechts zin heeft bij een goede on derlinge verstandhouding der gemeenten. „Aangezien wij met geen der gemeente waarbij wij zouden worden ingedeeld con tact hebben en nagenoeg alle gemeenten, behalve Haarlemmerliede en Spaarnwoude buiten de gezichtskring liggen, verzoeken wij u ons in te delen bij dezelfde agglome ratie als die van het vorige jaar, namelijk de agglomeratie Meerlanden," aldus het college van Haarlemmermeer. In de oudejaarsnacht hebben in de Leid- sebuurt in Haarlem weer ernstige relle tjes plaatsgehad, waarbij de politie enke le malen gebruik van de wapenstok heeft moeten maken. Bij deze relletjes stak een aantal opgewonden jongelui een per sonenauto in brand, nadat men eerst te vergeefs getracht had de wagen in het vuur van de kerstboomverbranding te du wen. Pogingen van de brandweer om het brandende voertuig te blussen mislukten aanvankelijk omdat men de brandslang doorsneed. De politie heeft een charge uit gevoerd, waarbij van de wapenstok ge bruik werd gemaakt. Toen de brandweer er toch in slaagde het vuur te blussen begon de jeugd met stenen en lege flessen te gooien. Ook in andere delen van Haarlem deden zich ongeregeldheden, zij het van lichtere aard voor. Vooral brandjes in bijeenge brachte kerstbomen en andere afvalmate- rialen bezorgden brandweer en politie veel werk. Van een geheel andere manier om de inzet van het nieuwe jaar te vieren gaven de leden van de Haarlemse zwemvereni ging „Njord '59" blijk, die zich op de eerste dag van 1965 naar het Zandvoortse strand hadden begeven en daar een ge zamenlijk bad namen in het water dat een temperatuur van nauwelijks vijf gra den Celsius had. (Zie foto). Tussen kerstmis en nieuwjaar is de bijna driejarige kleuter Comelis H., wonende in de Schippersplaats te Vianen op enigszins verdachte wijze om het leven gekomen. Het jongetje was thuis bij zijn 33-jarige gescheiden moeder, die samenwoonde met een 35-jarige man uit Vianen. Volgens verklaringen van deze beiden zou het jongetje omstreeks half zeven in de avond uit zijn bedje zijn gekomen en van de enkele meters hoge trap zijn ge vallen. Daarna zou de kleuter door zijn moeder weer naar zijn bedje zijn ge bracht, zonder dat medische hulp werd in geroepen. Toen de moeder (volgens hun verkla ringen) 's avonds om half elf nog eens ging kijken bleek dat het jongetje was overleden. De arts S. G. Fegter uit Lex- mond (beide Vianense artsen waren op dat moment niet aanwezig) wilde geen verklaring van de doodsoorzaak tekenen. Bij lijkschouwing bleek dat het jonge tje bij zijn val een bloedstorting onder de schedel had opgelopen en daaraan was overleden. Tevens bleek het kind ver scheidene verwondingen te hebben van vroegere datum, waaronder twee gebro ken ribjes, waarvan er één weer aan elkaar was gegroeid. Reeds meermalen zijn er moeilijkheden geweest met de vrouw. Zo werden de haar toegewezen kinderen soms opgesloten in een konijnenhok. Tijdens één van de hete dagen van de afgelopen zomer gingen de man en de vrouw op een dag uit en sloten de kinderen op op een zolder, waar geen ventilatie was. Door het geschreeuw van de kinderen werd toen de politie gewaar schuwd, die hen uit hun isolement verlos te. Franklin D. Roosevelt: De basis van de economische pira mide wordt gevormd door de vergeten groepen. De zeesleepboten en bergingsvaartuigen van Wijsmuller vlagden vrijdag halfstok op alle wereldzeeën en in de haven van IJmuiden. Onverwacht is in de nacht van 31 december op 1 januari te Amsterdam op 70-jarige leeftijd overleden de heer J. F. Wijsmuller, commissaris van Wijs muller Nederland N.V. en adviseur van de tot deze vennootschap behorende doch termaatschappijen, de zeesleepvaart- en bergingsmaatschappij n.v. Bureau Wijs muller te IJmuiden en het Scheepstrans- portbedrijf n.v. Redwijs te Baarn. De heer J. F. Wijsmuller heeft in de afgelopen jaren een belangrijke bijdrage geleverd in de opbouw en groei van de verschillende Wijsmuller-maatschappijen. Door zijn rijke ervaring in de financiële wereld hij was vroeger kassier en pro curatiehouder van de Bank Indonesia (vroeger de Javasche Bank geheten) had hij een belangrijke adviserende stem. Hij was een neef van kapitein Johannes F. Wijsmuller, die in 1906 Bureau Wijs muller stichtte. De echtgenote van de heer J. F. Wijsmuller is mevrouw Truus Wijs- muller-Meijer, lid voor de VVD van de Amsterdamse gemeenteraad. Het stoffelijk overschot van de heer J. F. Wijsmuller zal op dinsdag 5 januari om 10.30 uur in het crematorium te Driehuis- Westerveld worden gecremeerd. De schade aan het Ghanese vrachtschip ..Otchi River", dat donderdagmiddag in het Noordzeekanaal is aanvaring is geko men met het Franse vrachtschip „Beyra" blijkt mee te vallen. Het schip meerde om twee uur af aan de Kanaaldijk in IJmuiden. Na onderzoek door de Lloyd's surveyer en na verhoor van de gezag voerder door de haven- en politiefunc tionarissen heeft het schip de reis kunnen voortzetten. Het heeft een gat hoog boven water in de voorsteven. De „Beyra" is in Amsterdam afgemeerd in de Vlothaven. Het schip had ernstige schade opgelopen aan de voorboeg boven de waterlijn. De brug is geheel ingedeukt, de davits naar binnen gedrukt en de red dingboot geheel vernield. i Nfc SN- -.k&L -y y.. Het Nederlandse vrachtschip „Laarder kerk" (8919 ton) is donderdag tweemaal door harde wind aan de grond gelopen toen het trachtte de haven Leixoes bij Oporto te verlaten. Gisteren wisten sleep boten het schip van een rotspunt te trek ken. Tijdens de manoeuvres in de haven mond is de „Laarderkerk" ook tegen de Nederlandse kustvaarder „Gerry-S" opge varen. Dit schip werd niet beschadigd. De „Laarderkerk" is nu op weg naar Antwerpen. De sleepboot „Schouwenbank" heeft de half gezonken Duitse sleepboot „Johannes Matthies" donderdagavond veilig Euro poort binnengebracht. De Britse tanker „Llangorse" (21846 ton) heeft de zes be manningsleden van de „Johannes Mat thies" in Falmouth afgezet. Drie sleepboten waren onmiddellijk op weg gegaan, toen het bericht kwam, dat de sleepboot op twintig mijl van IJmuiden ronddreef met het achterschip onder water. Het waren de „Schouwenbank" uit Hoek van Holland, de „Titan" uit IJmuiden en de Duitse sleepboot „Hermes" die in Do ver is gesstationeerd. De „Schouwenbank" van L. Smit arriveerde het eerst. Aan boord van de op de Eems varen de kustvaarder „Lucas-M" is brand uitge broken doordat in een van de achterver- blijven van het schip een oliekachel ont plofte. De Delfzijlse sleepboten „Water man", „Watergeus" en „Waterpoort" blus ten de brand. De achterverblijven en d# salon zijn geheel uitgebrand. Advertentie v. - *vi! MAANDAG en DINSDAG 4 en 5 januari wegen inventarisatie GESLOTEN! BLOEMSTRAAT 70 en 71 Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCÖME artikelen

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1