Ruim zeshonderd communisten in India opgepakt de béste..de éérste! Prins Charles in ongenade bij car listen en Franco? Stakingen in België De Gaulle belooft een jaar zonder verveling Rusland akkoord met Chinees voor kemconferentie plan Dit jaar zal... U>r WERELDNIEUWS Het éérste nieuws... sé van de béste Amerikaan! Jaarwisseling in de Moskwa Frankrijk blijft zijn eigen weg gaan Russische vinding: beter dan diamant Internationale actie van negers tegen de rassendiscriminatie raatótoel Si Nog 52 van de 70 NASA-satellieten in de ruimte Op de OSRAM LJ ZATERDAG 2 JANUARI 1965 3 Protest 2 JANUARI 1965 Pierre Brisson overleden, directeur van Le Figaro Bom van de vrede Op eigen kracht Overgeslagen Communistische methoden Schoten aan Syrisch- Israelische grens Nieuwjaarswens van de UN O-voorzitter aan Oost-Duitsland? Militaire activiteiten in Chinese kustgebieden André Peten ilH NIEUW DELHI (Reuter en AP) De Indische minister van Binnenlandse Za ken, Goelzarilal Nanda heeft gisteren voor de radio gezegd, dat Indische communis ten een revolutie voorbereiden die moet samenvallen met een nieuwe aanval van de Chinezen. Vrijwel alle topleiders van de op China georiënteerde groep uit de Indische com munistische partij zitten op het ogenblik in de gevangenis. Donderdag zijn in India ongeveer 160 communisten gearresteerd, waardoor het totaal aantal arrestanten is gestegen tot 660. Verscheidene leiders van de Peking- communisten zijn ondergedoken. De pro- Chinese communistische partij van India heeft een vergadering van het Centrale Co mité, die zondag in Trichoer in Kerala zou worden gehouden, afgelast. Het leger en de politie hebben opdracht speciale voorzorgsmaatregelen te nemen voor het geval dat de communisten zullen proberen tot gewelddaden over te gaan. De Indiase regering heeft in een nota bij de Chinese ambassade in Nieuw-Delhi officieel geprotesteerd tegen drie grens- schendingen door Chinese soldaten in Sik kim, dat aan Tibet grenst. De schendingen zijn begonnen op 25 de cember door twee Chinezen. Tien minuten later kwamen er vijftien Chinezen de grens over. De dag daarop werd opnieuw een grensschending gepleegd door twee Chinese militairen, die een seinraket af vuurden, voordat zij zich terugtrokken, al dus de nota. Advertentie .\vX-xXvX;Xv:;X;V\ X-:':- xXrSxjx;:?:^ :'x: •XÏXÏX-- »ooooeooe(WwMwr.v.,v-.v .- LEXINGTON MADRID (AP) Leiders van de Car- listische beweging in Spanje hebben be vestigd dat prins Charles de Bourbon Par- me en waarschijnlijk ook zijn echtge note prinses Irene officieel het advies hebben gekregen hun politieke activiteiten in Spanje stop te zetten. Ze zeiden dat generaal Franco zelf het besluit hiertoe had genomen en dat dit besluit welkom was aan vele leiders van de Carlistische beweging in Spanje. Prins Charles zou zijn medegedeeld dat hij in Spanje kan blijven wonen als hij dat wenst maar dat aan zijn politieke activiteiten een eind moet komen. Deze activiteiten leken er op gericht te zijn de pretendent van de andere royalistische fractie prins Juan Carlos de Bourbon op zijde te streven. De Carlisten ontkenden echter dat prins Charles en zijn echtgenote de toegang tot Spanje zouden zijn ontzegd. Ze zeiden dat generaal Franco tot daden was overge gaan na het congres van de traditiona listische fractie dat van 4-8 december in Madrid is gehouden. Volgens deze bron zou de regering- Franco ontstemd zijn geweest over de wijze waarop prins Charles en prinses Irene gebruik maakten van koninklijke titels die bij traditie zijn voorbehouden aan de Carlistische pretendent naar de Spaarse troon. De Carlistische leiders zei den let niet eens te zijn met de wijze waarop prins Charles zijn politieke activi teiten had gevoerd. De Carlistenleiders hebben verklaard dat het congres in Madrid, dat werd bij gewoond door 347 afgevaardigden die de ANTVERPEN (AP en AFP) Onder het pertoneel van de havendienst van Antwerpen is een staking uitgebroken. Op de kadei zijn slechts stakersposten en spe cialisten van de onderhoudsdienst en vei- ligheidsdenst aanwezig. Verscheidene schepen hebben in afwachting het anker uitgewonen op de rede van Vlissingen. Het havenbestuur heeft direct besprekin gen geopend met het personeel, dat hoger salaris est. Verwacht wordt dat de sta king tot maandag zal duren. Trams in bussen in de zuidelijke provin cies van lelgië zijn gisteren voor de twee de dag in successie in hun remises en ga rages geheven wegens werkstaking van het personeel. De staking met de jaar wisseling zet veel kwaad bloed bij het pu bliek dat ernstig wordt belemmerd in zijn reismogelijkheden. Woordvoerders van de vakbonden heb ben gesproken over de mogelijkheid de diensten norgen te hervatten om het publiek ter wille te zijn. De arbeiders in de kolen- en staal industrie villen op 11 januari in staking gaan. Ook in andere bedrijfstakken heerst arbeidsonrust. MOSKOU (AP) Inwoners van Mos kou, in leeftijd variërend tussen 6 en 69 jaar zijn in 1964 in de rivier de Moskwa gesprongen en er in 1965 uitgekomen. Het zwemfestijn rond de jaarwisseling had plaats bij vier graden vorst. Het oudejaarsfeest voor winterzwem- mers omvatte ondermeer een geheel ge zin met een zoon van veertien jaar en een dochtertje van zes. De kampioen was Osman Koemoekov, een vijftigjarige arts die voor de vijftiende maal het nieuwe jaar in het water van de Moskwa ver welkomde. Na het zwemmen genoot de groep van een souper in de open lucht op de rivier oever. De oudste van de zwemmers, de 69-jarige dr. lsaak Hellerstein bracht als eerste een heildronk uit op het nieuwe Jaar. traditionalistische beweging (het Carlis- me) in geheel Spanje vertegenwoordigden, een aantal principes heeft goedgekeurd over de standpunten van de beweging. De principes betreffen de rol van de koning, het parlement en de koninklijke raden en secretarissen. De klassenstrijd wordt verworpen als typisch voor het liberale anarchisme. In 1965 zal een tweede nationaal con gres worden gehouden in Barcelona, aldus de Carlistenleiders. De beweging hoopt in februari een beroep te doen op generaal Franco om erkenning van de beweging als een monarchistische beweging. PARIJS Pierre Brisson, directeur van het Franse ochtendblad „Le Figaro" is donderdag in een Parijse kliniek over leden. Brisson, die sedert 1940 de alge mene leiding van de invloedrijke krant in handen had, heeft in de kwart eeuw veel aan de verhoging van het aanzien van de Figaro in en buiten Frankrijk bijgedra gen. Pierre Brisson, die in de journalis tiek als toneel-criticus debuteerde, kwam voort uit een geslacht dat sedert genera ties verscheidene belangrijke journalisten en schrijvers heeft afgeleverd. Met de dood van Pierre Brisson, die 68 jaar is geworden, heeft niet alleen de Figaro, doch de hele Franse journalistiek een ge voelig verlies geleden. (Van onze correspondent) PARIJS In een nieuwjaarsboodschap waarin hij tevens de balans opmaakte over de twaalf afgelopen maanden, heeft generaal De Gaulle via de televisie en de radio donderdagavond het Franse volk een gelukkig en welvarend 1965 toege wenst. Die welvaart is Frankrijk trouwens toch al ruimschoots ten deel gevallen, al dus de generaal, die weer heel wat per centages en cijfers uit zijn hoofd citeer de om die uitspraak nader te illustreren. Ten aanzien van het buitenland moesten de Verenigde Staten het weer ontgelden toen de president-generaal de Amerikaan se economische pressie hekelde die de Frans onafhankelijkheid bedreigt. De Europese integratie, de supra-nationaliteit en het „atlantisme", zijn andere afschrik wekkendheden die hij opnieuw aan de gaullistische schandpaal nagelde. Daaren tegen werden China, de centraal Europese volksdemocratieën en Latijns Amerika eveneens met name doch in veel vrien delijker bewoordingen noemd om de in druk te bevestigen, dat De Gaulle die lan den nog altijd in zijn wereldwijde diplo matieke plannen opgenomen houdt. Enkele uren voor de rede werd uitge zonden, ontving de president der repu bliek de Franse en buitenlandse journa listen in het Elysée voor de traditionele receptie. Tegenover zijn gasten van de pers gaf de generaal eveneens blijk van een onwankelbaar vertrouwen in de toe komst en vooral in zijn persoonlijke ge sternte. Ik verwacht geen wereldschok kende gebeurtenissen, voor het komende jaar, zo profeteerde hij, maar u kunt er op gerust zijn dat we ons evenmin zullen vervelen. BAMAKO (Mali) (AP) De president van de Afrikaanse staat Mali, Modibo Keita, heeft in een nieuwjaarsboodschap gezegd dat de ontploffing van de kern bom door de Chinezen een grote over winning betekent, niet alleen voor het Chinese volk maar voor al de volken van Afrika, Azië en Zuid-Amerika. Deze bom is de bom van de vrede zei de president. Hij prees bovendien Frankrijk voor het feit dat de Franse regering het aantal militaire bases in Afrika heeft vermin derd. Wij hopen dat dit voorbeeld van president De Gaulle Groot-Brittannië en de Verenigde Staten zal inspiereren het zelfde te doen, aldus Keita. KAAPSTAD (Reuter) Premier Ver woerd van Zuid-Afrika heeft in een ra diorede ter gelegenheid van het nieuwe jaar verklaard, dat zijn land in het ko mende jaar de defensie zal versterken. Hij zei dat dit de beste manier is om conflicten te vermijden. „Een sterke de fensie is een flinke hinderpaal tegen agres sie en een afschrikwekkend middel daar tegen". Zuid-Afrika staat ongeschokt in de strijd om het bestaan en is verschoond gebleven van de chaos, de armoe en de binnenlandse beroeringen, die Afrika over spoelen" zei hij. Zuid-Afrika is bereid, zij aan zij te staan met zijn natuurlijke bond genoten de westelijke landen als hun gemeenschappelijke beschaving zou wor den bedreigd. „Maar dat kan Zuid-Afrika slechts doen, wanneer deze eventuele bond genoten van den beginne af aan samen werken, en aan Zuid-Afrika niet de wa pens en uitrusting onthouden, die voor zulk een taak nodig zijn", aldus dr. Verwoerd. CAIRO (AP) President Nasser van Egypte heeft nieuwjaarsgroeten gezonden aan 45 communistische en neutralistische Afrikaanse en Aziatische regeringen, maar de Verenigde Staten, Groot-Brittan- nië, Frankrijk, West-Duitsland, de Scan dinavische landen, Italië en Spanje wer den overgeslagen. LISSABON (AP) De vrije wereld moet haar strijd tegen het communisme opvoeren, aldus heeft president admiraal Americo Thomas verklaard in zijn nieuw jaarsboodschap. Hij gaf verder de hoop te kennen dat het westen uiteindelijk dank baar zal zijn dat zijn land er aan vast houdt zijn overzeese gebieden te beschou wen als een integraal deel van Portugal. „De NAVO is zo goed als zonder uit werking geblevenen zo goed als ver vangen door zogenaamde .vreedzame coë xistentie, weer een andere fictie van de vijanden van het Westen, die overigens geheel in hun voordeel is", aldus Tho mas. Hij voegde er aan toe, dat „de wester se wereld, klaarblijkelijk niet in staat is zich tegen de toenemende gevaren te ver zetten, onverenigd blijft en klaarblijke lijk te bedeesd om werkelijke gezonde beslissingen te nemen". Hij zei, dat het westen zijn toevlucht moet nemen tot communistische metho den om de verbreiding van het communis me tegen te gaan. MOSKOU (Reuter) In Leningrad is volgens het Russische nieuwbureau Tass een synthetische substantie geproduceerd, die even hard is als diamant en in ande re opzichten daaraan superieur is. Het pro- dukt draagt de naam „Leningrad" naar de plaats waar het gemaakt werd en wordt kortheidshalve als „L" aangeduid. Vol gens Tass is het betrouwbaarder en duur zamer dan kleine industriediamanten of de tot nu toe gemaakte synthetische produk- ten. Bovendien is het bestand tegen tem peraturen tot 1800 graden Celsius. PEKING (AP, AFP en Reuter) De Sovjet-Unie steunt volledig het Chinese voorstel om een internationale conferen tie te houden over de afschaffing van de kernwapens. Dit heeft het persbureau Nieuw China gisteren bekendgemaakt. De Russische mening over deze kwestie was vervat in een brief van premier Kosygin van de Sovjet-Unie aan premier Tsjoe En- Lai van China. Kosygin heeft in deze brief geschreven dat het voorstel van Peking in overeen stemming is met de Russische politiek. Er waren geen redenen opgegeven voor het tijdsverloop tussen zijn antwoord en het voorstel van Tsjoe op 17 oktober, de dag nadat China zijn eerste kernbom tot ont ploffing bracht. Men neemt echter aan dat de nieuwe Russische leiders het voor stel zorgvuldig hebben willen overwegen na het vertrek van Kroesjtsjev. NEW YORK (AP) Malcolm X, een Amerikaanse neger-nationalist, heeft ver klaard, dat hij in Afrika de politieke grondslag heeft gelegd voor de jongste aanvallen op de rassendiscriminatie door Afrikaanse sprekers in de UNO, aldus meldt de „New York Times". Malcolm X deelde mee, dat hij dit heeft bereikt gedurende vier maanden van in tensieve gesprekken, die hij de afgelopen zomer en herfst met Afrikaanse leiders in hun hoofdsteden heeft gevoerd. Volgens de „Times" heeft Malcolm X gezegd, dat hij heeft getracht de Afri kaanse regeringen ervan te overtuigen in de UNO-debatten hun problemen te kop pelen aan het negerprobleem in de Ver enigde Staten. Zulk een strategie zou de Afrikaanse staten meer macht geven in hun betrek kingen met de Verenigde Staten en de Amerikaanse negers meer invloed in de Amerikaanse maatschappij. Volgens de „Times" is Malcolm X van mening, dat de tijd is gekomen om de Amerikaanse neger te internationaliseren om de strijd om de burgerrechten meer reliëf te geven. TEL AVIV (Reuter) Een Israëlische legerwoordvoerder heeft donderdag ge zegd, dat aan de Syrisch-Israelische grens uit Syrische versterkte posities ge schoten is op Israëlische tractoren die in de Hoeleh-vallei aan het werk waren. Wat later begon ook een Syrische tank te schie ten en werden 82-mm mortiergranaten van Russische makelij op de tractoren afge schoten. Bij de schietpartij kwam een Israëlische boer om het leven. In de middag werd opnieuw het vuur geopend op de landbou wers, die met gepantserde tractors wer ken. Het mitrailleurvuur werd door Is raëlische militairen beantwoord. BERLIJN (AP) De president van de Assemblée der Verenigde Naties, Alex Quaison-Sackey uit Ghana, heeft een tele gram „met de beste wensen voor een ge slaagd nieuwjaar" gezonden aan dr. Lo- thar Bolz, de minister van Buitenlandse Zaken van Oost-Duitsland, aldus meldt het officiële Oostduitse persagentschap ADN. Voor zover men zich herinneren kan is dit de eerste maal dat een president van de Algemene Vergadering van de V.N. een dergelijke boodschap zond aan het Oostduitse regime. Kosygin schrijft dat het voorstel van Peking volkomen paste in de algemene houding van de regering van de Sovjet- Unie. De regering van de Sovjet-Unie is nog steeds van mening dat onmiddellijke stappen dienen te worden genomen voor het verbod en de vernietiging van kern wapens en algehele ontwapening. Boven dien wil zij de produktie van kernwapens trachten stop te zetten. Een van de manieren om dit te doen is alle landen een overeenkomst te laten sluiten tegen het gebruik van kernwapens. NEW DELHI (Reuter en A.P.) De regering van India heeft gisteren meege deeld dat in de kustgebieden van China een uitgaansverbod is ingesteld, nadat bekend was geworden dat de met Polaris-raketten uitgeruste Amerikaanse onderzeeboot „Daniël Boone" in de Stille Oceaan pa trouilleert. In de steden aan de Chinese kust zou de spaning steeds groter worden. Er zou daar nu intensiever door militaire eenheden worden gepatrouilleerd. Ook de Chinese luchtmacht zou haar activiteit in de kust gebieden hebben opgevoerd. Volgens de Indische regering is Peking van plan om het Chinese leger en de militie te ver sterken. Verder zou het bewind in Peking hebben bepaald dat alle piloten lid van de communistische partij moeten zijn. HONG KONG (AP) Een waarzeg ger uit India, E. V. Sjastri, die zichzelf professor in de astrologie, de hand waarzeggerij, de numerologie en yoga noemt, heeft de volgende voorspellingen gedaan voor 1965. Communistisch China zal een belang rijke leider verliezen en de twist met de Sovjet-Unie zal worden verscherpt. De Verenigde Staten zullen hun hui dige welvaart en stabiliteit handhaven, Sonny Liston zal de titel zwaargewicht boksen heroveren. Engeland zal na februari nieuwe ver kiezingen hebben die door de Labour Partij zullen worden verloren. Indonesië zal het aftreden zien van president Soekarno. Maleisië zal de bedreiging door Indo nesië kwijtraken. De politieke situatie van Zuid-Viet- nam zal geleidelijk verbeteren en een redelijke stabiliteit zal worden bereikt na de maand juli. India zal de komende twee jaar voort durend toenemen in welvaart. Asceet en dronkelap In deze Westerse wereld wou ik graag een Oosters sprookje vertellen. Het verhaaltje zegt, dat de boodschap per van Brahma, de Cherubijn Narada naar de aarde kwam om het peil van zijn zotte stervelingen op te nemen. Als cari- catuur van de mensheid vertoonde hij zich met een apesnoet. Hij ontmoette een Yogi, die in ascese leefde en wachtte op de zaligheid. Hij ontmoette daarna een dronken hindoe-arbeider. Niet zo'n béétje, maar chronisch dronken. Hij wilde palen in een reeks kuilen zetten, maar hij zwaaide zó dat het niet lukte. Hij schold op Brahma, en zei: „Ik vervloek je, ik geloof niet meer aan je, want sedert ik drink laat je mij in de steek". De aap engel Narada schrok zich het apezuur, rende naar de hemelen en zei: „Heer van Luister, op aarde wacht een ouwe, door gefourneerde asceet op de Lichtwording en een dronkelap scheldt U uit. De laat ste is diep gevallen". „O ja?" zei de heer. „Beproef ze maar eens. Ik zal je wat in je oor fluisteren. Ga terug en zeg dat. En kijk hoe ze alle bei reageren." De aap-engel zweefde terug. Hij bezocht de oude asceet en zei hem: „De heer van Luister en Genade laat u groeten. Maar hij kan niet komen en u bevrijden. Hij is bezig miljoenen olifanten door het oog van de naald te halen." De Yogi werd razend, sloeg om zich heen, tierde en zei: „Ik breek met hem. Hij is een illusie. Ik ga de wereld in en grijp wat ik aan genot krijgen kan!" De apefacie van Narada keek hem grimmig aan apen zijn dan één rimpel. Hij holde weg en zag de dronken hindoe knoeien met zijn palen. De vloeken waren niet van de lucht. Hij fluisterde in zijn oor, terwijl de alcoholwalm over zijn sereen licht-hoofd sloeg, en vertelde van de miljoenen oli fanten. „Dat kan ik mij voorstellen met die krankzinnige wezens die Hij verzonnen heeft!" riep de arbeider en gaf een dreun van een vloek weg*? „Maar duurt dat lang?" „Heel lang," zei de Aap. „Maar daarna komt Hij?" „Jawel, daarna be zoekt Hij jou, dronken stuntel." „Haha!" juichte de man en zwaaide met een paal. „Dan ben ik gered. Weet je, want dan raakt Hij mij aan en dan ben ik hélemaal nieuw en verlicht." Hij lachte en danste. „Zeg Hem dank, dat Hij ééns komt." De Aap lacht van oor tot oor. „Nou", zei de Heer van Luister „wie is nu het verst?". „De dronkelap", zei de Aap en grinnikte. Zo, dat is het sprookje. Oosterlingen spreken in parabels. De wetenschapsman, de grote staatsman, de kunstenaar, de profeet of ziener! Dichter, schilder com ponist, danser, ja, geliefde: zij worden aangeraakt. Zonder dat geen enthousias me, geen ideaal, geen idee, die alles ver vult. Tussen twee haakje, twee Haarlemse poppenspelers van faam en naam, Rien en Maaike Baardmans, spelen met Indische muziek deze legende. En hoe! Wij leven in kuilen van duisternis. Wij willen er palen in zetten. Daar klimmen wij in en hebben in de top uitzicht naar de hemelen. Maar wij krijgen het niet voor elkaar, wij zijn dronken, dag in dag uit, van illusies. De parabel kent grotere liefde dan ons critisch verstand. Kan niet in deze eerbare krant worden opgenomen. Raden maar! Advertentie 1 i i WASHINGTON (Reuter) Tweeënvijf tig van de zeventig ruimtevoertuigen die door het Amerikaanse bureau voor Lucht en ruimtevaart (NASA) zijn gelanceerd, draaien nog om de aarde of reizen nog steeds verder in de ruimte. Tweeëntwintig seinen nog naar de aarde, waaronder de Mariner-4, die op weg is naar Mars. De Canadese satelliet Alouette 1, die op 29 september 1962 door Amerikaanse ge leerden werd gelanceerd, zendt het langst gegevens. Van die datum af zendt deze satelliet onafgebroken waardevolle gege vens over de verspreiding van elektronen in de ionosfeer en over kosmische stra ling naar de aarde. Drie ruimtevoertuigen hebben de maan bereikt. Een ruimtevoertuig, de „Ranger 7", zond de eerste, van betrekkelijk dicht bij genomen foto's van het maandopper- vlak naar de aarde. Eenendertig satellie ten reizen „in diep stilzwijgen" door de ruimte. Zes van hen draaien in een baan om de zon en vijfentwintig in een baan om de aarde. Vijftien satellieten zijn door de wrijvingshitte vernietigd toen zij in de dampkring om de aarde terugkeerden. Glorierijk. President Johnson overweegt het Witte Huis met schijnwerpers te la ten belichten. De kosten voor dit plan zullen ruim een half miljoen gulden be dragen. Vliegtuigbotsing. Boven het Cevennes-ge- bergte in Z.-Frankrijk zijn twee straal jagers van de Franse luchtmacht met elkaar in botsing gekomen en brandend neergestort. Kolendamp. In La Rochelle (Frankrijk) zijn de afgelopen nacht vijf kinderen uit één gezin door kolendamp omgekomen. Hun ouders vierden de jaarwisseling bij vrienden. Gedood. Een 15-jarig Engels meisje dat sinds de dag voor Kerstmis werd ver mist is dood in de rivier de Dove bij Burton-on-Trent gevonden. Het lijk wa geheel naakt. dakloos. Hevige regenval heeft gedurende de afgelopen dagen 127 huizen vernield in Algerije. Zeshonderd mensen zijn dak loos geworden. J Windsor. De hertog van Windsor heeft het ziekenhuis in Houston (Texas) donder dag verlaten, achttien dagen nadat hij daar een zware buikoperatie heeft on dergaan. De zeventigjarige hertog zal waarschijnlijk volgende week terugrei zen naar New York. Overleden. Veldmaarschalk Lord Wilson, één van de vooraanstaande Britse be velhebbers tijdens de tweede wereld oorlog, is op oudejaarsdag op 83-jarige leeftijd in zijn woning te Aylesbury bij Londen overleden. Beroerte. Olafur Thors, oud-premier van IJsland, is op 72-jarige leeftijd aan de gevolgen van een beroerte overleden. Viering. Bijna 70.000 Westberlijners zijn donderdag naar Oost-Berlijn gegaan om daar oud en nieuw te vieren bij hun fa milie. idvonnis. In Abidjan, de hoofdstad van voorkust, zijn zes mensen ter dood ver oordeeld voor hun aandeel in een sa menzwering tegen de regering, die in 1963 werd ontdekt. Vier van hen zijn ex-ministers.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3