Turkije wil uit de NAVO HET WEER TT i p Verenigde crisis na Naties in sfeer van Soekarno's dreigen Dringend beroep van Thant en Stevenson op Indonesië „Olieraffinage-industrie in Noordzeekanaalgebied van vitaal belang" Onder lawine bedolven Volgens Pravda: Het is nog niet druk op alarmnummer van rijkspolitie V erzetsmonumenten op postzegels In 1964 200 min m3 aardgas uit de Groningse grond Drie studenten uit Groningen omgekomen Maleisië krijgt vertegenwoordiger in Den Haag Fusie volgens Telstar-idee A mbities êeè MORRIS 'èeforeyou Suy! NAPPA- EN SUÈDE JASJES De uitverkooptijd Meer wind, minder koud DACBUD voob velsek-umuiden, santpoort, driehuis, beverwijk en omgeving Pijnlijk Voorzitter Amsterdamse K. v. K.: ZEEMAN Het woord is aan Ondankbaar HA A RLEM-EDO-RCH Natuurrampen pagina J ln de krant van heden: MAANDAG 4 JANUARI 1965 50e JAARGANG NUMMER 51 NEW YORK (AP en Reuter) - Hoe wel de Indonesische vlag gisteren nog steeds naast de 114 andere vlaggen van lidstaten van de Verenigde Naties hing, als aanwijzing dat de Volkenorganisatie Indonesië nog niet als lid heeft uitge schreven, lijkt de Indonesische uittreding een feit te zijn. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken Soebandrio heeft vandaag gezegd, dat Indonesië een critiek jaar tegemoet zal gaan „na haar beslissing zich terug te trekken uit de Verenigde Naties". Direct nadat hij van het Indonesische besluit op de hoogte was gesteld heeft de secretaris-generaal van ae Verenigde Naties Oe Thant, die op de Maagden eilanden vertoeft, aan president Soe- kamo een boodschap gezonden waarin hij het Indonesische staatshoofd ver zoekt van zijn besluit terug te komen. In Washington, aldus onze correspondent, en ook in sommige kringen der Verenigde Naties gelooft men dat Indon^siës motie ven voor zijn spectaculaire uittreding ge compliceerder zijn. Men vermoedt dat Soekamo erop uit is de Verenigde Naties, nog meer dan hij in het verleden al ge daan heeft, voor te stellen als een semi- kolonialistische organisatie, beheerst door de rijke landen, waarin de nieuw opko mende Afro-Aziatische naties niets te zoe ken hebben. Soekarno's persoonlijke ambitie zou dan uiteraard zijn, de leiding van de niet-com- munistische Afro-Aziatische staten aan zich te trekken, om zo van Indonesië het belangrijkste machtscentrum naast Peking in de Afro-Aziatische wereld te maken. Of deze politiek enig succes zal hebben, vraagt men zich overigens af. De meeste jonge staten in Azië en Afrika beminnen het wereldforum van de Verenigde Naties MOSKOU (AP) De „Pravda", het or gaan van de communistische partij in de Sovjet-Unie, meldt vandaag, dat Tur kije erover denkt uit de NAVO te treden. Het blad uit deze bewering voor het ver trek van Nikolai Podgorny naar Ankara waar hij besprekingen met Turkse autori teiten zal voeren. Podgorny is als tweede secretaris van de communistische partij ln de Sovjet-Unie de tweede man in de partijhiërarchie. Volgens de Pravda vinden recente po gingen om handels- en andere betrekkin gen met de Sovjet-Unie te verbeteren veel steun in Turkije. „Maar", merkt het blad op, „de banden van Turkije met de NAVO vormen daarvoor een groot belet sel. Het is niet zonder reden, dat in het land in toenemende mate nadruk wordt gelegd op de noodzakelijkheid, een einde te maken aan de rol van „soldaat in dienst van de NAVO." Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSEStRAAT (BIJ. KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 De tijd voor de uitverkoop is nog niet aangebroken, maar daar hoeft u niet op te wachten om een echt koopje te krijgen. Bij Modehuis De Leeuwen, Gen. Cronjé- straat 59, Haarlem vindt u mooie mantels tegen lage prijzen, o.a. nu 49.50, 59.50 en 89.50,'die elk minstens f 50.méér waard zijn. Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk nog opklaringen met in het binnenland lichte vorst. Morgen meer bewolking met plaatselijk wat motregen. Tot matig en aan de kust tot krachtig toenemende wind tus sen zuidwest en noordwest. Ge leidelijke stijging van tempera tuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmniden. 1 I 1 T Tj Tj' T T' Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. 9,75, franco per post 11,—- - Losse Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V„ Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije 1 In ile jaren na de oorlog bereikten de Verenigde Naties dat de Nederlanders tot tweemaal toe hun vijandelijkheden te gen Soekarno's republiek stopzetten, zo schrijven verschillende bladen, zorgde de Volkenorganisatie ervoor dat Soekarno en zijn mannen uit Nederlandse gevangen schap werden bevrijd en wist zij te berei ken dat Nieuw-Guinea aan Djakarta werd overgedragen. Er moet een maximaal gebruik ge maakt worden van de omstandigheid, dat het gewest Amsterdam in het Noord zeekanaalgebied zeer gunstige terreinen voor zware industrie ter beschikking heeft. De vestiging van een olieraffinage- industrie in dit gebied is van vitaal be lang voor het economische leven van de hoofdstad en haar omgeving. Alleen zij kan als motor fungeren voor verdere vestigingen en daarmee voor de nood zakelijke welvaartvergroting van het hele gebied. De rijkspolitie heeft de indruk dat haar landelijk alarmnummer 070-180095 nog bij veel te weinig mensen bekend is. Per dag komen gemiddeld slechts vijftien telefoon tjes binnen van mensen uit alle delen van het land met verzoeken om hulp bij on gevallen of inlichtingen over de berijd baarheid van de wegen. Voor dit laatste dient men echter de A.N.W.B.-K.N.A.C.- wegeninformatiedienst, 070-814391, te bel len. Via het landelijke alarmnummer van de rijkspolitie kan men dag en nacht op doel treffende hulp rekenen, waar dan ook. Zo kreeg een chauffeur van een zware truck met oplegger, die op een zeker moment met zijn gevaarte niet verder durfde, po- litie-begeleiding. En een familie, die on gerust werd toen bezoek van buiten de stad niet kwam opdagen, kon worden ge rustgesteld na een verzoek aan 070-180095. De politie was even gaan informeren waar de visite bleef. In tegenstelling tot de kerstdagen, toen 50.000 telefoontjes binnenkwamen, heeft de Wegeninformatiedienst van de A.N.W.B.- K.N.A.C. in Den Haag met oud en nieuw geen storm van aanvragen meer te ver werken gekregen. Het was wel druk op 31 december 2500, op nieuwjaarsdag 5000 informaties maar het was toch niet nodig om een extra-telefoonnummer in te schakelen. Het gebruikelijke nummer 814391 bleek, anders dan de kerstdagen, voldoende. Behalve de gebruikelijke zomer-, Europa- en kinderpostzegels zullen de posterijen dit jaar nog twee bijzondere postzegel emissies uitgeven. Een serie van drie ter gelegenheid van de twintigste verjaardag van de bevrijding, waarop verzetsmonu- menten zullen voorkomen en een zegel ge wijd aan het honderdjarig bestaan van de Internationale Unie van Telecommu- nicaties, de Union Internationale des Télécommunioatioos (U.LT.) te Genève. Dit heeft de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Am sterdam, mr. D. A. Delprat, vanmiddag meegedeeld in zijn nieuwjaarsrede. De heer Delprat ging hierbij uit van de ge- dachtengang dat de vestiging van een tweede hoogoven- en staalbedrijf in de IJmond niet als reële mogelijkheid kan worden gezien. De nieuwjaarsrede van de voorzitter van de Amsterdamse K. van K. was voor een groot deel gewijd aan de toekomstige ontwikkeling van de hoofdstad en de om geving daarvan. De heer Delprat voor zag, refererend aan het door jhr. J. de Ranitz uitgebrachte pre-advies „de distri butie van de ruimte", de vorming van een stadsgewest met in het hart „Groot-Am sterdam" met ongeveer een miljoen in woners en daaromheen tenminste vier met de ontwikkeling van de IJsselmeer- polders vijf sterke randgemeenten of agglomeraties, elk met 200.000 a 300.000 inwoners (Zuid-Kennemerland, IJmond, Zaanstreek en Gooi). Dit gebied zal alleen op samenhangende manier tot ontplooiing kunnen komen als slechts een klein aantal partners hiervoor de verantwoordelijkheid draagt. Voor d« betrokken groepen van gemeenten zal dan ook bestuurlijke aanpassing niet achterwe ge kunnen blijven, aldus de heer Delprat. Uit de Groninger aardgasputten is dit jaar circa 200 miljoen kubieke meter gas aan de Gasunie geleverd, belangrijk meer dan aanvankelijk werd geraamd. Voor het komende jaar wordt een sterke verho ging van de gaswinning voorzien, omdat d« afzet zich krachtig ontwikkelt. Dit heeft d« president-directeur van de staatsmijnen, d« heer A. C. J. Rottier, vanmiddag meege deeld in zijn nieuwjaarsrede voor drie honderd vertegenwoordigers van het per soneel in Geleen. De activiteiten van de Gasunie hebben in 1964 vooral betrekking gehad op d« verdere uitvoering van het boorprogram- ma. In de eerste putgroep bij Slochte- ren werd een tweetal boringen en in de tweede putbroep bij Sappemeer een eerste boring voltooid. In 1965 zullen beide winningsplaatsen elk acht putten omvatten, terwijl voorts enkele nieuwe putgroepen zullen worden aangezet. (Zie voor het overzicht van de staatsmij nen in 1964 de beurspagina) Advertentie MAANDAG en DINSDAG 4 en 5 januari wegen inventarisatie GESLOTEN! BLOEMSTRAAT 70 en 71 B y r o n Als ik lach om alles wat verganke lijk is, dan doe ik dat om niet te moe ten huilen.. President Soekarno tijdens zijn rede in het sportpaleis in Djakarta, waar hij zijn voornemen bekend maakte Indonesië uit de Vereniade Naties terug te trekken. (Telefoto) vurig en zijn ook niet afkerig van de vele vormen van financiële steun die de Vol kenorganisatie afscheidt. Afgezien van dit alles staat ook wel vast, dat Soekamo aan zag komen dat hij in de komende jaren meer last dan ple zier van de V.N. zou hebben. Zijn politiek om Maleisië met militaire infiltratie van de kaart te vegen, dreigt uiteraard in de Veiligheidsraad, waarin Maleisië nu zelf zit, ter sprake te komen en ook al zou een Russisch veto Djakarta te hulp ko men, prettige vooruitzichten zijn het niet. Ook is er in Amerikaanse kringen enige speculatie, dat Indonesië door uittreding uit de V.N. de volksstemming in Nieuw- Guinea, die volgens de overeenkomst met Nederland in 1969 onder V.N.-auspiciën gehouden moet worden, zou pogen te ont lopen. Daartegenin brengen kenners van de situatie echter, dat Djakarta bij die volks stemming geen enkel gevaar zou lopen, daar de Papoea's tegen die tijd wel met een overweldigende meerderheid voor de finitieve aansluiting bij Indonesië zullen stemmen. En daarnaast is nog niet duide lijk of de volksstemming in Nieuw-Gui nea onder toezicht van de V.N zonder meer afgelast wordt door Indonesiës uit treding, net zoals niemand in New York het afgelopen weekeinde nog wist te zeg gen of de verschillende ontwikkelingspro gramma's der Volkenonganisatie, waar aan Djakarta deelneemt, zonder meer zul len worden beëindigd. Zonder enige twijfel is Indonesië's even tuele aftocht uit de V.N. een ernstige slag voor de organisatie, die toch al een crisis doormaakt na de weigering van Rusland en een aantal andere landen om mee te- betalen aan de militaire operaties in de Kongo en het Nabije Oosten. Een groep Nederlandse studenten is zondagavond in Oostenrijk onder een lawine bedolven. Vijf studenten konden zichzelf bevrijden, vier konden door an deren worden gered, drie zijn omge komen. De slachtoffers zijn de 22-jarige Els Astrego, de 21-jarige Jan Helenius en de 20-jarige Henk Meekers, allen uit Groningen. Het ongeluk gebeurde zondagavond op de Radstadter Tauernstrasse in Tweng, waar van de Herbertspitze een lawine neerkwam, welke de weg over een lengte van 50 meter bedolf, op sommige plaatsen tot acht meter hoogte. De studenten bevonden zich in een groep van 21 jongeren, die op weg was naar het jeugdhuis Scheidberg. Politie en berg- redders uit Obertauern en uit plaatsen uit de omgeving, leden van een skischool en de brandweer van Tamsweg hebben koortsachtig gewerkt om de sneeuwmassa weg te graven. Zeven studenten werden spoedig gevonden, maar voor drie van hen kwam medische hulp te laat. Zij bleken reeds overleden te zijn. De slachtoffers van het ongeluk nabij Salzburg zijn alle drie studenten van de academie voor lichamelijke opvoeding in Groningen. Zij maakten deel uit van een groep van 21 studenten van deze acade mie, die op 1 januari naar Obertauern was vertrokken voor een ski-cursus. Zij zouden 13 januari terugkeren naar Gronin gen. Omdat communistisch China ook al geen lid is, is de vertegenwoordiging der Azia tische landen in de V.N. door Soekarno's nieuwste manoeuvre er nog gebrekkiger op geworden. Bovendien herinneren velen zich hoe de vooroorlogse Volkenbond zijn effec tiviteit en levensvatbaarheid ook verloor door successieve uittreding van leden, wie iets niet beviel. Mocht Soekarno's stap na volging krijgen, dan is een soortgelijke uit holling van de V.N. uiteraard het onver mijdelijke gevolg. Vooral om die redenen leek ook de Ame rikaanse gedelegeerde bij de Verenigde Naties, Stevenson, zeer bezorgd over de kwestie. Hij deed gisteren een klemmend beroep op Djakarta de beslissing te her zien, erop wijzend dat geen land belang kan hebben bij 'n wetteloze wereld, waar in elke staat alleen maar aan zijn natio nale ambities denkt. In de Amerikaanse pers werd er ook nog alom aan herinnerd, dat Indonesië, nu het eerste V.N.-lid om de volkengemeenschap te verlaten, in de afgelopen twintig jaren meer dan welk land ook aan de V.N. te danken heeft ge had. DEN HAAG Een pijnlijke verrassing dat is zo ongeveer de omschrijving van het gevoel, dat in Den Haag overheerst na het bekend worden van het Indonesi sche besluit tot uittreding uit de V.N. Men is er zich in Den Haag van bewust, dat de Indonesische stap een vrij zware hypotheek zal leggen op de pas herstelde betrekkingen tussen Nederland en Indone sië. Een van de consequenties zal ongetwij feld zijn het niet nakomen van de afspraak om voor 1969 een volksstemming te doen houden op westelijk Nieuw-Guinea. Een ernstige complicatie in de weder zijdse betrekkingen dreigt ook het Neder landse lidmaatschap van de Veiligheids raad te worden. Nederland maakt met on der meer Maleisië deel uit van de Veilig heidsraad. Vroeger of later zal een uit spraak over bepaalde ontwikkelingen in het Indonesisch-Maleisisch conflict moeten worden gedaan. Van onze vertegenwoordi ger in de Veiligheidsraad zal de grootst mogelijke tact worden gevraagd. Elke an ti-Indonesische uitspraak zal direct van invloed zijn op de verhouding tussen Den Haag en Djakarta. Het officiële Egyptische dagblad Al Me sa heeft gisteren gezegd dat het terugtrek ken uit de Verenigde Naties van Indone sië gelijk staat aan een vlucht van het in ternationale strijdperk waar de Afro-Azia tische landen een hele reeks overwinnin gen tegen het imperialisme hebben be haald. „Wij zijn het met deze stap niet eens", zegt het blad. (Zie ook pagina 3) De Maleisische ambassadeur in Bonn, Dato Abdoel Hamid bin Hadji Joemat, zal binnenkort ook in Den Haag worden ge accrediteerd, zo is vandaag in Koeala Loempoer bekendgemaakt. Zaterdagmiddag zijn twee kinderen gewond bij een gasexplosie bij de Foelibrug te Amsterdam. De jongens gooiden rotjes onder de brug maar doordat er een gaslek in de leiding onder de brug bestond volgde een explosie. Een van de jongens werd zeer ernstig gewond, de andere kon na verbonden te zijn weer naar huis. De foto toont de Foelibrug. De Indonesische regering heeft aan gekondigd dat 21 miljoen Indonesiërs zich als „sukarelawan" (vrijwilligers) hebben opgegeven voor de strijd tegen Maleisië. De beide foto's wer den genomen tijdens de recente parade ter gelegenheid van de vijf tiende verjaardag van het militaire commando„Djakarta". Boven: een eenheid valschermtroepen. Onder: vrouwelijke vrijwilligers oefenen in gevechtstenue. (De vrouwen maken geen deel uit van het beroepsleger.) (Van onze sportredactie) De drie Haarlemse voetbalverenigingen EDO, RCH en Haarlem zullen voor 21 januari reageren op de fusievoorstellen, die zijn gedaan door de heren Voskuilen, wet houder van sportzaken van Haarlem en het lid van gedeputeerde staten van Noord- Holland de heer Merkx. Dat is althans gevraagd in de brief, die door hen aan de verenigingen is gezonden. Na 21 januari zullen de besprekingen 'n aanvang nemen. Enkele onderwerpen zullen dan zijn: de stichtingsvorm van de eventuele betaald voetbal sector en de regeling met de ge meente Heemstede, nodig door RCH's aan wezigheid in deze gemeente tot dusver. De indeling van de amateurelftallen zal geen punt van bespreking meer zijn, aan gezien de KNVB hierover een duidelijke uitspraak heeft gedaan, waarnaar de clubs zullen handelen. De fusie tussen EDO, Haarlem en RCH zal er een zjjn volgens het voorbeeld van Telstar. Dus ook met de bedoeling om uiteindelijk te geraken tot een losstaande semi-profafdeling met de stichtingsvorm, die geen binding heeft met de amateur verenigingen, waaruit zij ontstaat. Verschillende lezers hebben ons ver zocht, nog eens precies uit te leggen, hoe opgave nr. 3 in onze Puzzelcocktail- serie moet worden opgelost. De bedoe ling is, dat men aangeeft welke domino stenen horizontaal en verticaal zjjn ge plaatst, b.v. links boven is 4-3 horizon taal een steen, of is 4-6 verticaal een steen? Dit kan men gemakkeljjk aan geven door de stenen te kleuren of er een kader omheen te tekenen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 7 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Luidsprekers 4 Uit stad en omgeving4, 5 Economisch nieuws5 Scheepsberichten 5 In de Vishal en op zee5 Radio en tv 6 Kunst 6 Feuilleton 7 Sport 9—13 Topsy 14 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1