Gunstige verwachtingen bij de Staatsmijnen Financiële activiteit van IMF was groot in 1964 Klaas Gouda was op 1 januari 40 jaar officieel organist IS HALF ZWAAR - HEEL LEKKER l De Beurs Vetkool baart meeste zorg IFF van Zaandam naar Hilversum Krachtige groei bij Nedlloyd Havenwerken gaat fusie aan met Dijkstra Olienationalisatie in Indonesië Gelderland-Tielens twaalf percent Staking bij Vauxhall Verkoopt Egypte deel van goudvoorraad? N ieuwjaarsreceptie commissaris der koningin Ontwikkeling in 1965 wordt belangrijk Kort economisch nieuws Aflossing 31/* Nederlandse staatslening 1955 Alleen Beverwijk veilde bloemen op nieuwjaarsdag Brandje in Santpoort V" erkeer songevallen in Velsen Rectificatie SCHEEPVAARTBERICHTEN Meerderheidsbelang voor Internatio in De Wild VHS-bijeenkomst voor de visserij Slippende auto sleurde fietsend meisje mee Winkeliers zondigden tegen vuurwerk- verordening Diefstallen uit geparkeerde auto's In de Vishal en op zee MAANDAG 4 JANUARI 1965 5 Huldiging in IJmuidense O.K. Engelmunduskerk Halve eeuw „Hinvis" „Titan" sleept „Start" IJmuiden binnen De financiële resultaten van de staats manen zijn in 1964 beter geweest dan in het voorafgaande jaar en ook voor 196S zijn de verwachtingen gunstig, zo heeft president-directeur A. C. J. Rottier van middag gezegd in zijn nieuwjaarsrede op een bijeenkomst van driehonderd ver tegenwoordigers van het personeel in het Casino in Geleen. In de kolensector is de situatie niet onverdeeld gunstig, aldus de president directeur. De positie van de huisbrand is bevredigend, maar de exploitatie van vetkool (hoofdzakelijk voor verbruik in de industrie) biedt geenszins goede pers pectieven. Vetkool ondervindt scherpe concurrentie van andere energiebronnen. De produktiviteit ging vooruit; zo nam het ondergronds effect bij de bedrijven met drie percent toe. De gemiddelde pro- duktie per pijler ging met tien percent omhoog. De samentrekking van de mijnen Emma en Hendrik houdt in dat de produktie van deze twee-eenheid, die in 1963 3,7 miljoen ton bedroeg en in het afgelopen jaar 3,4 miljoen, binnenkort op 3 miljoen zal komen. Tegen deze achtergrond moet De toekomstige I.F.F.-vestiging (Inter national Flavors and Fragrances) in Til burg zal over enkele jaren de taak van het bestaande produktiebedrijf (dat hoofd zakelijk in Hilversum en slechts voor een klein deel in Zaandam is gevestigd) be ginnen aan te vullen, en in een iets later stadium kunnen overnemen De aldus in het Hilversumse bedrijf vrijkomende ruim te zal worden gebruikt om deze vestiging geleidelijk uit te bouwen tot het hoofd kwartier van I.F.F. in Nederland. Dit be tekent dat hiervoor in aanmerking komen de Zaandamse afdelingen successievelijk zullen worden overgeplaatst en dat het terrein in Zaandam steeds minder inten sief zal worden gebruikt. Dit heeft de president-directeur, dr. M. G. J. Beets, aan het personeel meegedeeld. Bij de n.v. Nederlandsche Lloyd is het premie-inkomen in 1964 met 14 miljoen gestegen tot 107 miljoen, verdeeld in 96 miljoen schadeverzekeringen en 11 miljoen levensverzekeringen. Het verze kerd kapitaal van Nedlloydleven bereikte een bedrag van 470 miljoen, exclusief de na 15 december verkregen produktie. De directies van de Koninklijke Neder landsche Maatschappij voor Havenwerken n.v. en Dijkstra's Aannemersbedrijf n.v. te Breda delen mede dat overeenstemming is bereikt over het tot stand komen van een fusie tussen beide vennootschappen door middel van ruil van aandelen. De Koninklijke Nederlandse Maatschap pij voor Havenwerken zal alle uitstaande aandelen Dijkstra's Aannemersbedrijf n.v. verkrijgen in ruil voor aandelen in eerst genoemde vennootschap, welke beide aan deelpakketten ten volle delen in de resul taten van het boekjaar 1964 en volgende jaren. Dijkstra's Aannemersbedrijf n.v. zal als zelfstandige vennootschap werkzaam blijven. DJAKARTA (AP) Indonesië heeft al zestig percent van de binnenlandse afzet mogelijkheden van drie grote oliemaat' schappijen genationaliseerd, zo meldt het persbureau Antara. De nationalisatie is uitgevoerd krach tens een overeenkomst die in 1963 werd gesloten tussen de regering van Indonesië en Stanvac, Caltex en Shell. Volgens een functionaris van Pertamin, de Indonesische organisatie die belast is met de verkoop van olie in Indonesië, zal de nationalisatie in twee jaar volledig wor den in plaats van in de vijf jaar die in de overeenkomsten waren genomend. Naar wij vernemen stelt Gelderland- Tielens Papierfabrieken N.V. per 15 janu ari betaalbaar een interimdividend van twaalf percent (onveranderd). (In totaal werd over 1963 27 percent di vidend uitgekeerd.). INCASSO WEEKABONNEMENTEN De incasso van het abonnementsgeld iedere week kost veel tijd en moeite, aan u en aan onze bezorgers. Er zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht te vermijden a. Overgang op een kwartaalabonne ment. b. Betaling aan de bezorger voor een periode van 4—5 weken. U krijgt dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs. Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten. Het resultaat voor u Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging. Voor de bezorger minder last. Probeert u het eens. DE ADMINISTRATIE ook gezien worden dat de totale produktie over 1964 met 6,8 miljoen ton ongeveer 100.000 ton lager is dan in 1963. „In het kader van de beste benutting van onze arbeidskrachten en mijnbouwkundige mo gelijkheden is deze geleide terugloop van de produktie te beschouwen als een gun stig element", aldus de heer Rottier. Hij zei dat in de chemische sector een sterke expansie optreedt, die mede nood zakelijk is om de positie van de staats mijnen temidden van uiterst actieve con currentie te handhaven en zo mogelijk te versterken. De fabrieken van Vauxhall in Lutgen en Dunstable zijn voor het eerst sedert 1926 ten gevolge van een staking gesloten. Vauxhall is een dochtermaatschappij van General Motors. Ongeveer 21.000 man eisen een loons verhoging van twee shilling six pence per uur. De directie heeft 4'/2 pence aange boden. Volgens steeds hardnekkiger geruch ten, die in Cairo de ronde doen, zal de Egyptische regering een deel van haar goudreserves naar het buitenland verkopen om verleende kredieten te dekken, die door buitenlandse banken worden opge ëist. Regeringsfunctionarissen negeren alle vragen betreffende die geruchten, maar het door de regering gecontroleerde blad ,Akhbar Elyoem" had op de voorpagina een bericht, dat een indirecte bevestiging scheen van de geruchten. De nieuwjaarsreceptie van de commis saris der koningin in de provincie Noord- Holland, mr. F. J. Kranenburg en diens echtgenote, zaterdag in het provinciehuis in Haarlem, werd druk bezocht en is zeer geanimeerd verlopen. Onder hen die de heer en mevrouw Kranenburg de beste wensen aanboden, waren de grootmeesteres van het huis van de koningin, mevrouw G. J. van Wicke- voort CrommelinTeixeira de Mattos, de kamerheren in buitengewone dienst van de koningin, jhr. S. G. van Weede en jhr. F. J. E. van Lennep, de opperkamerheer van de koningin, jhr. D. G. de Graeff, de minis ter var Landbouw en Visserij, mr. B. W. Biesheuvel, de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. J. F. G. M. de Meijer, de ambassadeur van Denemar ken, de heer M. Henning HjortNielsen, leden van het corps consulaire, de presi dent van de Nederlandse Bank, dr. M. W. Holtrop, de president van het Amsterdams gerechtshof, mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon, de procureur-generaal bij het zelfde hof, mr. H. R. de Zaayer, de presi dent van de Haarlemse rechtbank, mr. F. P. E. Bloemarts, de officier van justitie en hoofd van het arrondissementsparket in Haarlem, mr. L. H. Feitsma, de oud-com missaris der koningin in de provincie Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, de com mandant van de Zeemacht Nederland, de heer L. E. H. Reeser, de commandant van het wapen der Koninklijke Marechaussee, generaal A. J. F. M. Egter van Wissekerke, de territoriaal bevelhebber west, generaal F. E. Lagerwerff en verder vele burge meesters uit de provincie, wethouders van grote gemeenten, leden van Gedeputeerde Staten en Provinciale Staten en vertegen woordigers van handel en industrie. Het internationale monetaire fonds (IMF) heeft in 1964 aan 22 lid-staten 1.9 miljard dollar in twaalf valuta's ver strekt. Alleen in 1961, toen in totaal voor 2.5 miljard dollar trekkingen op het fonds werden gedaan, was de financiële activi teit van het IMF groter. Van 1947 tot midden december 1964 wa ren er in totaal trekkingen op het fonds gedaan tot een bedrag van negen miljard dollar. Eind 1963 stond het bedrag van de trekkingen op 1.079 miljoen dollar uit staan, thans 2.631 miljoen dollar. In het afgelopen jaar verstrekte het IMF bijna twee miljard dollar aan de- viezenhulp vergeleken met 333 miljoen dollar in 1963 en 584 miljoen dollar in 1962. In 1964 bedroegen de aflossingen 485 miljoen dollar, in 1963 267 miljoen dollar en in 1962 1.306 miljoen dollar. De IMF-reserves van een aantal Euro pese valuta's verminderden in begin de cember van het afgelopen jaar sterk, toen Groot-Brittannië een trekking van een miljard in elf valuta's deed op het fonds. Om aan het Britse verzoek te voldoen ver kocht het IMF voor 250 miljoen dollar aan goud teneinde aan de nodige deviezen te komen en sloot verder een lening van 405 miljoen dollar volgens de algemene leenregeling van het fonds. Deze regeling, waarvan voor het eerst gebruik werd gemaakt, maakt het het Deze week wordt begonnen met de bouw van de eerste lucifersfabriek van Tanzania te Mosji. De fabriek zal lucifers van Zweeds type produ ceren en werk geven aan honderdvijftig per sonen. De machines komen uit West-Duitsland en worden in Maart verwacht. Voor de elfde maal in de laatste veertien jaar heeft Air Canada in 1964 winst geboekt, terwijl de bruto inkomsten voor de eerste maal boven de 200 miljoen dollar kwamen, aldus maakt pre sident G. R. McGregor in een voorlopig jaar overzicht bekend. fonds mogelijk leningen te sluiten tot een bedrag van zes miljard dollar in de valu ta's van tien aangesloten industrielanden en zal in 1965 moeten worden herzien als zij na de vier jaar, waarin zij van kracht zou zijn, in 1966 vervalt Daar in 1965 ook besluiten zullen moeten vallen aangaande verhoging van de bij dragen der leden zal dit jaar naar ver wacht wordt ontwikkelingen brengen die van groot belang zijn voor het toekomsti ge financiële vermogen van het fonds om het internationale monetaire bestel te versterken en te steunen. XXXXXX»OOOOOOflOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOqt WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Het ministerie van Financiën deelt mee, dat van de 3% percent Nederlandse staats lening 1955 op 1 februari 1965 aflosbaar zal worden gesteld 1/31-ste deel van het op die datum uitstaande bedrag van deze lening, namelijk 14.937.000 of zoveel meer of minder als uit het systeem van uitloting op eindcijfers van de nummers der schuldbewijzen en afronding van de aflossing op de inschrijvingen in het schuldregister zal voortvleoien. De uitloting van schuldbewijzen zal in het openbaar geschieden op maandag 11 januari 1965 te 9.30 uur in het gebouw van het ministerie van Financiën te Den Haag. Uitgeloot zullen worden 25 reeksen schuldbewijzen. De aflossing op de inschrijvingen in het schuldregister van deze lening zal naar evenredigheid geschieden, met dien ver stande dat op 1 februari 1965 1/31-ste gedeelte van het op die datum op elke rekening uitstaande bedrag zal worden aflosbaar gesteld. Het per rekening af te lossen bedrag wordt afgerond op 1.000 of een veelvoud daarvan. Op 1 januari jongstleden was het veer tig jaar geleden, dat de heer K. Gouda officieel benoemd werd tot organist van de oud-katholieke Engelmunduskerk aan de Wilhelminakade in IJmuiden, als opvolger van Engelbertus Broek. Hij bespeelde ech ter reeds van 1921 af hij was toen vijf tien jaar oud regelmatig het kerkorgel, dat in hetzelfde jaar in gebruik was geno men onder het pastoraat van wijlen pas toor L. Rinkel. Sindsdien is de naam van Klaas Gouda onafscheidelijk met dit in strument verbonden. Met grote muzikaliteit, bewonderens waardige technische vaardigheid en uitge breide kennis van alles wat muziek, li turgie en orgelbouw betrof, heeft hij het wel en wee der parochie op zijn instru ment vertolkt. Behalve op zondagen en hoogfeesten was hij ook gedurende de week in touw voor studie en lesgeven, voor koor repetities en onderhoud van het orgel, voor uitvaarten en huwelijken en voor de ge zongen diensten, die vroeger, meer dan nu, op kerkelijke feestdagen welke in de week vielen, werden gehouden. In nauwe samenwerking hebben Klaas Gouda en de koordirigent de heer Johan Tol het kerkkoor naar hoogtepunten ge voerd waaraan soms met weemoed wordt teruggedacht, evenals aan de kerkconcer- ten van weleer met onder andere de voor oud-IJmuidenaren onvergetelijke toon kunstenaarsfamilie Sam Vlessing. Aan de liefde van de heer Gouda voor de koorzang zijn ook verscheidene compo sities voor meerstemmig koor te danken, waarvan ook buiten IJmuiden uitvoeringen plaats vonden. Ook de zondagsschool heeft veel aan zijn medewerking als organist en componist van liederen te danken. De IJmuidense o.k.-gemeenten kennen van zijn hand nog het beste de geliefde znag- wijzen van het gezang bij de zegen aan het eind van de vespers. Voor Klaas Gouda was het een grote dag toen het oude orgel, waarmee hij was opgegroeid, na een grote restauratie, op 21 juni 1960 voor het eerst weer kon wor den bespeeld. Het was een instrument naar zijn hart geworden, tevens concertorgel; tot voor kort was het 't grootste kerkorgel in IJmuiden. In zijn prediking ging zondag pastoor Glazemaker uit van Hebr. 6:10 en 11, waarin hij het werk der liefde en het Op nieuwjaarsdag heeft de Beverwijkse bloemenveiling Het Centrum haar eerste veiling in het nieuwe jaar gehouden; het was de enige veiling in ons land. Er was een behoorlijk aanbod van bolbloemen, waarvan een groot deel uit de kop van Noord-Holland kwam. Over belangstelling van koperszijde had men niet te klagen. De tribune was tot de laatste plaats bezet met kopers en kwekers. De voorzitter sprak de wens uit, dat in 1965 Het Centrum werkelijk weer het middelpunt voor de bloemenaanvoer in Noord-Holland zou zijn en dat de kopers uit geheel Nederland opnieuw de weg zul len vinden naar de Beverwijkse bloemen veiling. De prijzen lagen hoger dan op oude jaarsdag. Zo gingen de tulpen drie tot vier dubbeltjes per bos omhoog, een ge volg van het zachte winterweer. Soorten als Pink Trophy, Silver Triumph, Pro minence en Lustige Witwe kwamen ruim boven de 1.50 per bos. Narcissen gingen snel in prijs omhoog en de Carlton werd nog voor 1.40 per bos verkocht. Anjers kwamen tot 42 cent per stuk, rozen en freesia's werden duur der. De brandweer heeft zaterdagmiddag een brandje geblust, dat was ontstaan in een opslagplaats van papier en hout naast de hervormde kerk aan de Burgemeester En- schedelaan in Santpoort. Vermoedelijk heeft de jeugd hier de hand in gehad. Het vuur werd geblust met een straal van de brandweerauto. dienstbetoon jegens de kerk op de voor grond stelde. Bij het dienstbetoon door Klaas Gouda is het nooit om geld gegaan: het was dienst aan God door 't dienen van de gemeente. Als misdienaar verrichtte de heer Gouda, die nu 58 jaar is, zijn eerste altaardienst, welke hij voortzette in een ruim veertigjarig dienstwerk aan het kerk orgel, een periode die meer dan de helft van die der IJmuidense parochie omvat. Hij schonk, aldus pastoor Glazemaker, gemeent en koor niet alleen de tonen maar ook een stuk bezieling alsmede me nige compositie van zijn hand. Pastoor Glazemaker sprak de hoop uit, dat het be wezen dienstwerk voortzetting zou mogen vinden en hij zei voor dit dienstwerk, na mens de gehele gemeente van de IJmond, de jubilaris en zijn familie hartelijk dank. In tegenwoordigheid van kerkbestuur en koorbestuur bracht in de pastorie de heer J. Wijker Job zn., lid van beide be sturen, in een hartelijke toespraak dank voor de grote verdiensten van de jubilaris aan beide collega's en daardoor aan de kerk. De heer J. van Riessen bood na mens de verenigingen de heer Gouda een fraai radiotoestel met platenspeler en een vijftal langspeelplaten van orgelmuziek aan. De heer Gouda dankte zichtbaar geroerd voor de blijken van waardering. Op de Stationsweg bij de Parkweg in Velsen zijn in de nieuwjaarsnacht een be schadigde auto en een motorfiets aange troffen. De auto was tegen een boom ge botst. Van de bestuurders was geen spoor te ontdekken. In de loop van de dag meldde een 25 jarige inwoner van Driehuis zich bij de politie als de bestuurder van de motor fiets. Hij kon zich weinig van het gebeur de herinneren. Hij klaagde over pijn in het hoofd en had een gekneusde enkel opgelo pen. Ook de automobilist kwam zich later bekendmaken. Het was een 28-jarige in Beverwijk wonende Hongaar. Naar de toe dracht van de botsing wordt nog een on derzoek ingesteld. Op nieuwjaarsdag zijn op de Noorder- sluisweg in IJmuiden twee bromfietsers geslipt. Een 51-jarige hoogovenarbeider is met verwondingen in het Rode Kruis- ziekenhuis opgenomen. Een 55-jarige uit IJmuiden-oost afkomstige bromfietser liep bij zijn val een gebroken sleutelbeen op. Op de rijksweg Velsen-Haarlem is zondag avond een personenauto geslipt en daama enkele malen gekanteld. De 23-jarige uit Nieuw-Vennep afkomstige bestuurder kree een diepe wond aan het hoofd. Zijn 20 jarige passagier brak twee ribben. Beiden zijn na behandeling in het Antoniuszieken- huis naar hun woning vervoerd. Door een misverstand is in ons blad van zaterdag bij het bericht over de aan varing op het Noordzeekanaal de verkeer de foto geplaatst. De gepubliceerde plaat had eveneens betrekking op een aanva ring, alleen waren dit de schepen „Aver- dijk" en „Alexandra", die in maart met elkaar in botsing waren gekomen. Woensdag 6 januari 1965 zal het een hal ve eeuw geleden zijn, dat de Zeevishandel Hinvis in IJmuiden werd opgericht. Toch zal er geen groot feest worden ge vierd. Nog vers in het geheugen ligt, dat ruim een jaar geleden de heer N. C. Hin, zoon van de oprichter, de man die het be drijf groot heeft gemaakt, vrij onverwacht overleed. Het werk wordt voortgezet, nu onder leiding van mevrouw Hin en haar zoon J. Hin. De vijftigste verjaardag zal in intieme kring worden gevierd door het personeel Op de markt, onder de galerij, begon de heer N. C. Hin sr. op 6 februari 1915 zijn zeeevishandel. Er is hard gewerkt en het bedrijf groeide, zodat een verhuizing nood zakelijk werd naar de Bik en Arnoldkade. Ook het assortiment breidde zich steeds uit, zodat „Hinvis" thans van alles brengt: verse, gebakken, gerookte en gestoomde vis, conserven- en diepvriesvis. De afzet vindt uitsluitend op de Nederlandse vis markt plaats. Na de oorlog werd het bedrijf geheel ge moderniseerd. In 1963 kwam een grote ver bouwing gereed, die ondermeer een kan tine bracht voor het thans 15 man tellende personeel en een aanzienlijk grotere opslag voor emballage en conserven. A rJ ti o DlO-ttvNïE DRUM Achilles 4 te Curagao verw. Alkmaar 3 v. Abadan n. Yokohama. Almkerk 3 te Rotterdam. Alnitak 3 te Recife. Aludra pass. 2 St. Pauls Rocks n. Las Palmas. Anco Spray lil te Rotterdam. Andijk l/l v. Rotterdam n. Bremen. Baarn 4 te Barbados verw. Bali 2 ten anker Thamesmonding v. Hamburg n. Londen. Bawean 2 v. Port Said. Bennekom 2 v. Rotterdam n. Amsterdam. Billiton 4 te Djeddah. Bovenkerk 3 te Bremen. Caltex Amsterdam 3 v. Suez n. Bahrain. Caltex Delfzijl 2 v. Dagenham n. Immingham. Caltex Eindhoven 3 v. Bahrain n. Frederica. Caltex Gorinchem l/l te Rotterdam, 2/1 v. Rot terdam n. Fredericia. Caltex Nederland 3 te Port Said. Camphuys 4 te Das Island. Carrillo 2 v. Cristobal n. Charleston. Ceres 3 v. Port au Prince n. Curacao. Cirrus 3 te Rotterdam. Eenhoorn 2 v. Antalya n. Samsun. Esso Den Haag 1/1 v. Rotterdam n. Banias. Esso Rotterdam 3 ten anker rede Bombay. Friesland 1/1 te Rotterdam, 3/1 v. Rotterdam n. Stettin. Gorredijk 4 te Hamburg. Grebbedijk 2 v. Coatza Coales n. Tampico. Gulf Italian 2 v. Port Said n. Thameshaven. Hagono 3 te Rotterdam. Ivoorkust 3 te Rotterdam. Jason 4 te Paramaribo. Johannes Frans 2 ten anker La Plata rivier. Kabylia 4 v. Aden n, Singapore. Karachi 4 te Beyrouth. Katelysia 4 te Antalya verw. Kennemerland 2 v. Salvador n. Cabedelo. Kloosterdijk 2 v. Rotterdam n. Hamburg. Korendijk 3 v. Rotterdam n. Hamburg. Kreeft 3 v. Rotterdam n. Narvik. Kreon 4 te Nassau verw. Kylix 2 v. San Jose n. Porta Arenas. Laarderkerk 2 v. Leixoes n. Rotterdam. Ladon 3 v. Paramaribo n. Amsterdam. Main Lloyd 2 t.h.v. Mona Island n. Cristobal. Maron 3 te Rotterdam. Mersey Lloyd 3 v. Rotterdam n. Amsterdam. Munttoren 3 te Rio de Janeiro. Nieuw Amsterdam 4 te New York verw. Ocean Sprinter 1/1 te Rotterdam, 2/1 v. Rotter dam n. Las Palmas. Oldekerk 3 te Hamburg. Ouwerkerk 4 te Genua. Parthenon 3 te Antwerpen. Peperkust 2 te Freetown verw. P. G. Thulin 2 v. Do n. Coquimbo. Prins Alexander 2 v. Napels n. Piraeus. Prins der Nederlanden 3 v. Curacao n. Port of Spain. Prins Frederik Willem 3 te Izmir. Prins Willem George Frederik 1/1 te Rotterdam. Prins Willem van Oranje 1/1 te Rotterdam. Randfontein 2 v. Kaapstad n. Tenerife. Rijndam 4 te Los Angeles verw. Sabang 4 te Hongkong. Servaaskerk 2 v. Bremerhaven n. Amsterdam. Sinabang 2 te rede Songkla. Sinoutskerk 4 te Genua. Statendam 3 te Casablanca. Straat Bali 3 te Kaapstad. Straat Cook 5 te Penang verw. Straat Fremantle 5 te Durban verw. Straat Johore 3 te Port Elizabeth. Tegelberg 3 v. Kaapstad n. Rio de Janeiro. Tero 2 v. Rotterdam n. Antwerpen. Theano 2 v. Rotterdam n. Dublin. Themis 2 v. New York n. Miami. Tjipanas 3 te Conakry. Viana 3 te Portland. Westertoren 2 v. Curacao n. Casablanca Wonosobo 4 te Duinkerken. SLEEPVAART Cycloop en Octopus, 4 jan. werkzaam op Bonny rivier bij berging baggermolen „Beverwijk 10". Gelderland, 4 jan. nog te IJmuiden. Groningen, 3 jan. 400 mijl ten w van Sabang, onderweg met zuiger „Oueen of Holland" van Brisbane, Australië, naar Bandar Abbas. Hector, 3 jan. verwacht te Galway, West- Ierland. Help, 4 jan. werkzaam O. Middellandse Zee gebied. Jacob van Heemskerck, 4 jan. station nabij Pen zance, Engels Kanaal. Junior, 4 jan. werkzaam te Marsa el Brega, Libië. Sepiola, 2 jan. aangekomen te Great Yarmouth. Simson, 4 jan. werkzaam te Ras Lanuf, Libië, coaster „start" (machineschade op mijl w van IJmuiden). Titan, 2 jan. aangekomen te IJmuiden met Willem Barendsz, 3 jan. 25 mijl ten z van Free town, onderweg met baggermolen van Lagos naar Conakry. Internatio heeft de meerderheid verkre gen in het geplaatste aandelenkapitaal ad f 780.000 van de n.v. Hollandsch IJzerma- gazijn v/h M. de Wild te Alkmaar. Deze onderneming kwam in 1878 in het bezit van de familie De Wild en werd in 1904 omgezet in een naamloze vennoot schap. Naast de handel in ijzer en staal, draadprodukten en non-ferrometalen be drijft men de groothandel in duurzame huishoudelijke artikelen in de ruimste zin, radio en t.v. hang- en sluitwerk, electro- technische artikelen, sanitair, land- en tuinbouwgereedschappen en hand- en ma chinegereedschappen. De Wild heeft ves tigingen te Alkmaar, Utrecht en Rotter dam. De achttiende volkshogeschoolbijeen komst voor de zeevisserij wordt gehouden op vrijdag 29 en zaterdag 30 januari te Bergen in Noord-Holland. De bijeenkomst is in het gebouw ,,'t Oude Hof". Ir. Th. J. Tienstra, directeur van de visserijen, zal een inleiding houden over de verschil lende aspecten van het overheidsbeleid ten aanzien van de visserij. Mr. P. E. E. Briët, secretaris van de directie der Ne derlandse Aardolie Maatschappij (NAM) zal mededelingen doen over de proefbo ringen om aardolie of aardgas op te spo ren. (Een onderwerp, dat vooral in verband met mogelijke gevolgen van boringen in de Noordzeebodem voor de zeevisserij ze ker de aandacht zal trekken). Voorts is de heer P. Hovart, directeur van het proefstation voor de zeevisserij te Oost ende, bereid gevonden over de werkzaam heden van zijn instituut, met name inza ke de rationalisatie van de arbeid aan boord van vissersvaartuigen, het een en ander te vertellen. Er zal voldoende tijd zijn voor discus sie over alle onderwerpen. De leiding van de bijeenkomst berust ook dit jaar bij mr. Guermonprez van de volkshogeschool 't Oude Hof" te Bergen (N.H.), waar de bijeenkomst zal worden gehouden. Jacht naar coaster Zaterdag omstreeks het middaguur meld de de 203 ton metende Nederlandse kust vaarder „Start", varend voor het scheep vaartkantoor Gruno in Groningen, via de seinlamp aan het passerende Zweedse vrachtschap „Anglia" op 50 mijl ten westen van IJmuiden, dat men sleepboothulp wenste. De „Start" had, onderweg met een lading stijfsel naar Rochester, machine- schade opgelopen. Vier sleepboten gingen naar het rond drijvende schip onderweg, nadat de „Ang lia" deze melding had doorgegeven aan het radiokuststation Scheveningen Radio. Het waren de „Holland" van rederij Doeksen, Terschelling, de „Titan" van Wijsmuller te IJmuiden en de „Schouwenbank" en „Ori noco" van Smit te Hoek van Holland. De jacht naar de „Start" werd om half vijf gewonnen door de „Titan". Drie kwar tier later kwam de „Schouwenbank" aan. De gezagvoerder aanvaardde de hulp op basis Lloyd's Open Form, waarna de „Ti tan" vastmaakte en haar sleepreis naar IJmuiden begon. In de nacht van zaterdag op zondag om streeks 12 uur kwam het transport te IJmuiden aan. De coaster kreeg ligplaats bij de Kalkzandsteenfabriek. Op de Zeestraat in Beverwijk is zater dagmorgen een twaalfjarige wielrijdster vele meters meegesleurd door een slip pende personenauto. Met een hersenschud ding en een gebroken been is het meisje in het Rode Kruisziekenhuis opgenomen. De auto werd bestuurd door een 22-jari ge Beverwijker. Door de gladde weg raak te de wagen in een slip en schoof van de rijbaan over het fietspad. Daar botste de auto tegen het fietsende meisje op en kwam vervolgens in de tuin van een woon huis tot stilstand. De Velsense politie heeft tegen zes win keliers proces verbaal opgemaakt wegens het verkopen van vuurwerk zonder dat zij daartoe de vereiste vergunning hadden dan wel omdat zij niet voldeden aan de voorwaarden van deze vergunning. Een veehouder uit Velsen heeft bij de po litie aangifte gedaan van de diefstal van een reservewiel met binnen- en buiten band uit de bagageruimte van zijn auto die hij voor zijn woning aan de Van Hou tenlaan in Velsen had geparkeerd. Een IJmuidense vishandelaar kwam tot dezelfde ontdekking. Hij had zijn per sonenauto op het parkeerterrein aan de Minister van Houtenlaan laten staan. Aanvoer van maandag Zeventien vaartuigen hebben maandag morgen in IJmuiden aangevoerd 1347 kis ten vis, 50 stijve kabeljauwen en 2200 kilo gram tong. Bij de aanvoer waren: 505 kis ten schelvis, 55 wijting, 55 gul en kabel jauw, 355 haring, 240 schol, 8 tarbot, 85 varia. Prijzen van maandag Per kilogram, in guldens: tarbot 7-5,80, gr. tong 7,42-7,11, grm. tong 7,10-6,78, kim. tong 7,65-7,50, tong I 9,60-8,92, tong II 9,20- 8.42, zalm 7. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 130, middel kabeljauw 132-108. Per tien stuks: gr. en middel kabeljauw 82-78. Per 50 kilogram: schelvis I 76-49, schel vis II 34-29, gul I 57, gul II 26, gul III 27- 15, gr. en middel schol 65-49, kim. en schol I 63-48, schol II 62-47. schol III 54-52, ge stripte wijting 38-29, makreel 30,40-23,60. tarbot 256-144, schartong 71. Scheveningen De aanvoer te Scheveningen bestond he denmorgen uit: 60 kisten schelvis, 40 schol, 250 kilogram tong. VOORBEURS VAN HEDEN 1ste tijdv 2de tijdv. A.K.U508 509 Hoogovens 568 567 Kon. Olie157,30 gb-157,70 157,80 Philips 153,40 gb-153,90 153,90 Unilever 142,00 142,50 I

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5