Pirandello's „Zes personages op zoek naar een schrijver" „Ga'ante Listen" bij Haagse Comedie m Lia Dorana overtuigend in „Madame Sans Gêne" in Het weekeinde In gemoderniseerde oerversie toch boeiend Opdracht aan Jan Mul li! m MAANDAG 4 JANUARI 1965 6 Operette-schwung op 18e eeuws th ma H. v. d. B. Russische „Fair Lady" De positie van de beeldende kunstenaar T.V-nabeschouwingen Maar het stuk is niet meer van deze tijd H. v. d. B De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma Leo P^gano Ton van Duinhoven naar Toneelgroep Centrum Tom Nieuwenhuijsen hoofd van AVRO- programmering Studentenorkest weer in Bergen gearriveerd Kort nieuws EEN VAN LUIGI PIRANDELLO'S beroemdste stukken is „het drama dat nog geschreven moet worden", waarvan de lange titel hierboven in de kop staat. Pirandello heeft het in 1921 geschreven, waarna het bij de Romeinse première onmiddellijk een. succes werd dat een paar jaar later tot wereldvermaardheid en de Nobelprijs voor de letterkunde leidde. Ook bij de Nijmeegse première van 2 januari jl. door de toneelgroep Theater bleek het stuk nog groot enthousiasme te kunnen ontketenen. Toch bewaarde ik persoonlijk aan de opvoering bij het A.T G. van een jaar of tien geleden onder regie van Elise Hoomans nog indruk wekkender herinneringen. Aanvankelijk kwam het stuk mij zelfs volkomen onher kenbaar voor, maar in het programma vond ik naderhand de verklaring: regis seur Ferd. Sterneberg en dramaturg Dolf Verspoor hadden de voorkeur gegeven aan Pirandello s eerste versie, die hij in latere jaren herhaaldelijk gewijzigd heeft in verinnerlijkende, alle uiterlijkheid wegsnoeiende zin. Deze latere diepzinniger versie krijgt men gewoonlijk te zien en de interessante vraag doet zich nu voor men het recht heeft die eerste, door de schrijver zelf verworpen vorm weer te voorschijn te halen. HET IS ALS „confrontatie-politiek" in leder geval interessant om het vurige plei dooi voor de oorspronkelijke opzet, dat Sterneberg hier met zijn mensen heeft ge houden, nu met de uiteindelijke versie te kunnen vergelijken. En daarbij gaat mijn eigen voorkeur zonder aarzeling naar die laatste uit. Na een niet zo gelukkige po ging om de inleidende gesprekken van de acteurs op het lege toneel wat te moder niseren (van de hand van de regisseur) zag men de zes toneelpersonages opko men, die aan de regisseur om vormge ving in een te spelen drama vragen. In eerste aanleg heeft Pirandello dus ken nelijk het typische schrijversprobleem wil len behandelen hoe men bepaalde een maal geconcipieerde personages in een werkzame dramatische vorm kan vastleg gen, hetgeen leidt tot interessante beschou wingen over de onwaarachtigheid die door de toneelwerkelijkheid noodzakelijk wordt gemaakt en tot de typische Pirandelleske constatering dat een toneelpersonage éch ter en meer zichzelf is dan een levend, steeds veranderlijk mens. Maar het stuk in deze vorm zit nog vol zwakke theatrale momenten en de proble matiek is nog typisch die van een toneel schrijver. DE LATERE STERK gecomprimeerde vorm. eenmaal van alle uiterlijkheid ont daan, heeft een veel verder strekkende be tekenis; dan gaat het alleen nog om de vraag in hoeverre wij ons zelf kunnen ken nen, en ons eigen leven kunnen leven. Kortom of wij een toneelpersonage met een vaste rol, of een vrij mens zijn. Natuurlijk zitten deze tendenties ook al in het stuk zoals we dat zaterdagavond in de Nijmeegse stadsschouwburg te zien kre gen, maar daar worden de belangrijkste thema's overwoekerd door toneelspelers bijkomstigheden en uiterlijk effectbejag. De voorstelling die Theater te zien heeft gegeven had overigens grote kwaliteiten. NA DE VERMELDE zwakke en te sterk uitgesponnen inzet, was de opkomst der personages indrukwekkend gerealiseerd in een onwerkelijk decor en intrigerende be lichting. Hans Tiemeijer maakte zijn rol van de gekwelde vader misschien iets te verstan delijk om steeds te kunnen ontroeren, maar wist de ingewikkelde kernvraagstukken glashelder over het voetlicht te brengen. Van de zes personages heeft verder eigen lijk alleen de dochter een belangrijk aan deel in de handeling en zij werd fel en rauw vertolkt door Mia Goossen die zo voor de Hans Tiemeijer en Mia Goossen in Pirandello's „Zes personages op zoek naar een schrijver." overtuigendste momenten zorgde. De rol van Madame Page, detoneerde nogal door de afschuwelijke accenten waarmee Nelly Frijda opgescheept was. De rollen van de toneelspelers die aan het repeteren zijn, vormen eigenlijk niet meer dan een entou rage, maar als zodanig maakten zij allien een bijzonder authentieke indruk, met Jacques Snoek als uitblinker in de rol van eer ij dele eerste-planspeler. De regie van Fred Sterneberg was met kennelijke liefde voor dit gegeven gevoerd en de opvoering in een sober maar zeer bruikbaar decor van Erik van der Donk is een uitgesproken succes geworden voor de sedert vorig jaar met aanzienlijk meer artistiek bewustzijn geleide toneelgroep Theater. Hans van den Bergh GEORGE FARQUHAR'S blijspel „The Beaux' Stratagem" stamt uit het prille begin van de 18e eeuw en is één van de typische restoration-plays, stukken uit een periode van de Engelse cultuurgeschiedenis, waarin het toneel onder de regering van Karei II zich weer kon herstellen van een tijdperk van puriteinse onderdrukking. Farquhar was een uit zijn vaderland verbannen Ier die in Londen van de nieuwe vrijheden gebruik maakte door voor zijn brood satirische stukken te schrijven. Die satirische elementen in het onderhavige stuk zijn overigens zozeer in het lachwekkende getrokken dat hij geen serieuze risico's liep dat de censuur zou ingrijpen. Er wordt wel wat struikroverij in bedreven, de ingetogen heid van een aantal vrouwen wordt belaagd, een geestelijke wordt gecompromit teerd in de slaapkamer van een dienstbode, maar de struikrovers zijn volslagen kluchtfiguren, de dames geven pas na-een ordentelijk huwelijk toe, en de geeste lijke is maar een Ier en bovendien Rooms Katholiek. OM DE FEITELIJKE totaal onbeduiden de inhoud die inderdaad zoals de titel zegt goeddeels draait om een aantal lis ten die twee galante heren verzinnen om een rijk huwelijk in de wacht te slepen, kan het de Haagse Comedie voor haar Nieuwjaarspremière niet te doen geweest zijn. Men heeft kennelijk in de met aller aardigste liedjes opgesierde bewerking van Ernst van Altena die er nogal wat moderne woordgrapjes aan toevoegde en heel veel overbodig gepraat had weggezuiverd, de aanleiding gezien om een luchtig divertis- semento te maken waar ik zondagmiddag in de Koninklijke Schouwburg met een voor Haagse begrippen uitgelaten publiek van genoten heb. Regisseur Paul Steenbergen had het he lemaal in de sfeer van een lichtvoetige operette gehouden. IN EEN BIJZONDER handig ovaal de cor van Hep van Delft dat door het ver schuiven van gordijnen de verschillende plaatsen van handeling aangaf en in rond uit fabuleuze kostuums van Han Noord- hoek Hegt zag men zingend en spelend een vijftiental acteurs en actrices van de Haagse Comedie aantreden. Alsof musicals hun dagelijks werk wa ren, bewogen zij en brachten zij de lied jes van Ernst van Altena op muziek van Jurriaan Andriessen in volkomen harmo nie met de in de zaal spelende combo onder leiding van Peter Kok. Ook deze muziek en speciaal het bijzon der feestelijke, prachtig in quasi-achttien- „Galante Listen" van Farquhar bij de Haagse Comedie. V.l.n.r. Nelleke Knegtmans, Trins Snijders, Myra Ward, Gerard de Groot en Jules Royaards. de eeuwse stijl gehouden voorspel, was een onverbeterlijke ondersteuning voor de ze, aanvankelijk even wat moeilijk op gang komende, maar al gauw bruisende en tintelende opvoering, waarin Joris Diels een sublieme komische waard op de been bracht, Trins Snijders een charmant zin gende juffrouw Van Wrevel, en een serie komische driestuivers-schurken de in prachtige vermommingen gestoken Jules Croiset, Hep van Delft en Jack Hom ble ken te zijn. Een gelukkige en gelukte ver menging van strikt eigentijdse en vroeg- achttiende eeuwse humor. Een functionaris van het Russische mi nisterie van Cultuur heeft gezegd dat de Sovjet-Unie niet van plan is te onderhan delen over royalty-betaling voor opvoerin gen van het muziekspel „My fair Lady". De C.B.S., die de buitenlandse rechten voor deze musical beheert, heeft gepro testeerd. Maar de Sovjet-Unie valt buiten de internationale auteursrechtenconven tie, aldus de Moskouse functionaris. De staatssecretaris van O., K. en W. heeft de componist Jan Mul te Haarlem opdracht verstrekt tot het componeren van een werk voor normaal bezet symfonie orkest. De compositie, die een tijdsduur van 6 a 8 minuten zal hebben, moet ge schikt zjjn om uitgevoerd te worden door amateur-symfonieorkesten. De heer Mul heeft de opdracht aanvaard. Voorts is aan de heer Kees Stip te Huis ter Heide opdracht verleend tot het schrij ven van een musical op Surinaamse mo tieven. De heer Stip heeft het plan hier voor samen te werken met de componist Laguestra. De VARA zendt op vrijdagavond 8 janu ari a.s. een klankbeeld uit dat gewijd zal zijn aan de financiële positie van de beel dende kustenaars in Nederland. De samen stellers van het programma laten in deze uitzending twee groepen mensen aan het woord die bij deze problematiek betrokken zijn: de kunstenaars zelf, en autoriteiten uit de artistieke wereld, zoals de heer J. Kassies, secretaris van de Raad voor de Kupst, dr. L. Gans en een vertegenwoor diger van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Al deze ge sprekken werden gevoerd door Joop Nie zen. Voor dit klankbeeld werd de tekst ge schreven door Jan Eijkelboom; de pro- duktie is in handen van Wim de Jong. Mr. Magoo verhuisde zoals zaterdag door de AVRO aanschouwelijk werd be vestigd van het REM-eiland naar het Gooi. Maar daar bleef het niet bij, want deze omroep voegde aan het bekende re cept voor diezelfde zaterdagavond (spelle tje, liedjes, spelletje, showtje) ook nog een sausje toe, dat duidelijk bedoeld was, de tongen van de talrijke REM- en TROS- liefhebbers te strelen. Dit sausje, de me dewerking van REM-directeur Brandei en diens ex-omroepster Hetty Bannink, gaf ons eerder een wat ondefinieerbare, zo niet laffe, dan een pikante smaak in de mond. Het was duidelijk, dat de eerstge noemde, een wat verbeten heer, niet zo zeer voor dit spelletje gekomen was als wel voor een ander: de popularisering van de TROS, die tot drie keer toe door hem een heuse omroepvereniging genoemd werd. Of die andere omroepvereniging, de Algemene Vereniging Radio Omroep, in een grootmoedige maar onvoorzichtige bui erin gelopen was dan wel probeert de TROS binnen te halen, konden wij niet vaststellen, ook al kenden wij dit Wacht woord. Enfin, wij waren blij, dat de heer Magoo gespaard werd voor ondergang in de Noordzee. Vermeld moet voorts wor den, dat men in „Wie van de Drie?" zo waar ook nog blindemannetje speelde, om te raden wie nu de echte Anton Geesink was en dat pa en dochter Alberti niet alleen zelf weer aardig zongen, maar ook hun gast Ronnie Tober. Dat kon niet ge zegd worden van André van Duin overi gens een ijverige play-back-imitator en van de stem van Ilonka Biluska moet je ook houden. Bij nader inzien lijkt dit pro gramma toch erg veel op de „Zaterdag avondakkoorden van Teddy en Henk Scholten, destijds door de KRO op de beeldbuis gebracht. Alleen gaven wij aan de verzorging van dat programma alle andere bezwaren ten spijt de voorkeur. Het aparte paar, Johnny Kraaykamp en Rijk de Gooyer, maakte in zijn showtje nog veel goed, o.m. met een misschien wat lang gerekt, maar heel knap en zot xylofoonnummer. Wellicht is De Gooyer voor een „aangever" nog iets te gretig (waardoor hij knappe details in de clowne rieën van zijn partner onscherp maakt), maar toch mag nu gesteld worden, dat dit aloude tweetal weer op de goede weg is, mede dank zij de Brits-Nederlandse teksten, die hun verstrekt worden. Zondagavond Het eerste deel van de operette „Die Fledermaus" op het tweede net, het twee de op het eerste net. Zo maakte de NTS het het ene deel van de kijkers onmoge lijk (zij die Nederland 2 niet kunnen ont vangen) en het andere deel nogal moei lijk dit vrolijke zangspel in zijn geheel te volgen. Moeilijk vooral, omdat het hier een reportage gold van een theateropvoe ring, die mede door de nogal ongewone vorm van dit luchtige, maar ingewikkel de spel, alle aandacht van de kijker op eiste. Een goede, ontroerende Socuterare- portage over de revalidatie van spastische kinderen paste er dan ook in het geheel niet tussen. De Westduitse televisie, wier camera's in het Keulse operagebouw kennelijk de nodige bewegingsvrijheid hadden, slaagde erin van deze opvoering een zeer bevre digend verslag te maken. Het werd ook al doordat men de fantastische zangeres Felicia Weathers in haar travesti-rol van prins Orlovsky de kans bood twee weinig toepasselijke, extra-Russische nummers te zingen echter ook een wat langdradig verslag. Dat moet zeker toegeschreven worden aan de vele speelscènes, vervuld van komische misverstanden en humor-uit- een-heel-oude-doos. Dat wij niettemin ge noten hebben, is te danken aan Strauss en zijn onsterfelijke melodieën, aan het uitstekende stemmenmateriaal van de zan gers, die uiteraard zelf moesten acteren (stel je voor, play-back in een schouw burg) en dat veelal knap deden en aan de zeer feestelijke sfeer van de gehele voor stelling. J. Damshuizer DOOR DE ZONDVLOED van nieuwjaarspremières was ik pas zondagavond in staat in de Rotterdamse schouwburg Lia Dorana als Madame Sans-Gêne te gaan zien nu zij de befaamde rol in het stuk van Victorien Sardou (van 1893) mocht spelen na een illustere serie voorgangsters waaronder Réjare (meer dan 500 maal) Mistinguett en Madeleine Renaud en ten onzent mevrouw Mann- Bouwmeester, Magda Janssens, Annie van Ees en twaalf jaar geleden Lily Bouw meester eveneens bij het Rotterdams Toneel. Het stuk op zichzelf maakt nu wel een definitief verouderde indruk. Sardou is eigenlijk voornamelijk een gewiekst aan elkaar plakker van sterke dramatische effecten en b.v. niet voor niets ook de ontwerper van opera-intriges als „Tosca". DE ROERIGE his torische achtergrond van de revolutie en het keizerschap van Napoleon leent zich ook eigenlijk beter voor een avonturen film en die is er dan ook nog recentelijk van gemaakt met Sophia Loren in de hoofdrol. Men heeft voor de Rotterdamse voorstelling in ieder geval geen kosten ge spaard om iets van het stof van een hal ve eeuw van dit spektakelstuk af te poetsen. Er waren prachtige Empire- kostuums en een zeer stijlvol decor van Jan Verwijs. En ook Georges Vitaly was weer eens uit Parijs gehaald om wat regievuurwerk af te steken. Of men ook geen móéite had ge spaard lijkt mij nog een beetje de vraag, aangezien zowel Na poleon bij monde van Luc Lutz als Mme. Sans-Gêne zelf, die onlangs de hofintriges van wasvrouw tot vrouw van de maar schalk van Frankrijk opklimt, nogal wat tekstmoeilijkheden bleken te hebben. Lia Dorara was als deze „My Fair Lady avant la lettre" overigens bijzonder over tuigend vooral in die gedeelten waarin iets van hartstocht getoond mocht worden. Zij bezit bovendien het geheim om van elke rol een werkelijk levend mens te maken in wie men gelooft en van wie men zelfs gaat houden. BIJZONDER GOEDE ROLLEN zagen wij, temidden der al te talrijke anderen, van Leo de Hartogh als een rondborstige maarschalk Lefébvre (merkwaardiger wijze is deze voorstelling consequent Le- fèbre genoemd inplaats van Lefèvre), van Pieter Lutz als een heel fijntjes getypeer de maintien-leraar en van Hans Ceule- man als een scherpe, niet voldoende lelijke (zie de- tekst: ,,een earnavalsmasker") Foüché. Luc Lutz leek ah Napoléon meer op zijn andere rollen dpn op onze histo rische voorstelling van de Keizer, wat door sommigen als een voordeel werd gezien. Een mooie kleine typering zagen we van Edmond Classer als de keizerlijke kleermaker. Goed, het stuk heeft ons op het men selijke vlak niet meer te zeggen dan „Fulco de Minstreel", maar voor de lief hebbers van het genre „petite histoire' is het zonder meer de moeite waard. Vooral in deze voorstelling die als vertoning speciaal op het punt van aankleding en figuratie, voor Nederlandse begrippen, groots en uitzonderlijk verzorgd is. HILVERSUM I. 402 m. 746 kc.s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Beiaardconcert. 7.30 Lichte grammfoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagope ning. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte grammofoonmuziek. 8.50 Ochtendgymnas tiek. 9.00 De groenteman. 9.05 Oude mu ziek. (gr.) 9.15 Klein omroepkoor, kamer orkest en zangsolisten: klassieke muziek. 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Boekbespreking. 10.00 Lichte grammo foonmuziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zieken. 12.00 Lichte grammofoonmuziek. 12.17 Overheidsvoor lichting: Uitzending voor de landbouw. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.30 Licht ensemble met zangsolis ten. 13.00 Nieuws. 13.10 Mededelingen, eventueel actueel of grammofoonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Licht orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.40 Hartewens Fes tival 1964. 15.30 Van mens tot mens, lezing. 15.45 I.ichte grammofoonmuziek. 16.C«0 Nieuws. 16.02 II maestro di cappella, ope ra. (opn.) 16.30 Voor de jeugd. 17.30 New York calling, praatje. 17.35 Lichte gram mofoonmuziek voor de jeugd. 18.00 Nws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Lichte gram mofoonmuziek. 18.55 Paris vous parle, ge sproken brief uit Parijs. 19.00 Voor de kin deren. 19.05 Operamuziek (gr.) 20.00 Nws. 20.05 Radar, radioperiodiek. 20.45 Geva rieerd muzikaal programma voor de mili tairen. 21.35 Toneelbeschouwing. 21.45 Si- tar, een radiotijdschrift voor gitaristen. 21.55 Klassieke kamermuziek voor fluit, (opn.). 22.15 Stereofonische uitzending: Ba riton en piano: Internationale volksliede ren. 22.30 Nieuws en mededelingen. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Gesproken brief. 23.05 Venster op de hedendaagse muziek, muzi kale lezing. 23.40 Populaire liedjes. 23.55- 24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m. 1007 kc.s. 7.00- 24.00 KRO. KRO: 7.00 Meditatie. 7.05 Klassieke grammofoonmuziek. 7.30 Nieuws. 7.40 Overweging. 7.40 Klassieke kamermuziek (gr.) 8.00 Overweging. 8.05 Klassieke gram mofoonmuziek. 8.30 Nieuws. 8.40 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Klassie ke grammofoonmuziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte grammofoonmuziek. 11.50 Volaanvooruit, lezing. 12.00 An gelus. 12.03 Voor de boeren. 12.15 Folklo ristisch ensemble (gr.) 12.27 Mededelingen t.b.v. land- ei tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Actualiteiten of grammofoonmuziek. 12.50 Lichte grammofoonmuziek. 13.35 Lichte grammofoonmuziek. 14.00 Voor de platte landsvrouwen. 14.10 Gevarieerd muzikaal programma. 14.50 Lichtbaken, lezing. 15.00 Rieleksen, amusementsprogramma (her' haling van zaterdag jl.) 16.00 Voor de zie ken. 16.30 Onderweg!, godsdienstig pro gramma. 17.00 Voor de jeugd. 17.35 Voor de kinderen. 17.50 Overheidsvoorlichting: Curacao in kleuren. Spreker G. T. Hane- veld. 18.00 Lichte grammofoonmuziek. 18.20 Uitzending van het Gereformeerd Poli tiek Verbond: Uit de koers. Spreker: de heer W. G. Beeftink, voorzitter van het Gereformeerd Politiek Verbond. 18.30 Lich te grammofoonmuziek. 18.50 En nu mijn geval, vragenbeantwoording. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 Metropole orkest en solist. (Stereofonische uitzending). 20.00 Clavecimbelrecital:. oude muziek. 20.25 Wiener Festwochenorkest en zangsolisten: klassieke liederen. 20.50 Kerkorgelconcert: moderne muziek. 21.20 Radiophilharmo- nisch orkest en solist: klassieke muziek. 22.05 Geestelijke liederen. 22.25 Boekbe spreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Epiloog. 22.45 Liedjes (opn.) 23.15 Lichte grammofoon muziek. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Grammofoonmuziek. 12.10 Tuinbouwkroniek. 12.15 Lichte mu ziek. (Om 12.25 Weerberichten en medede lingen voor de schippers) 12.50 Beursbe richten en programmavoerzicht. 13.00 Nws. 13.20 Kamermuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Aangename kennismaking! 15.00 Nieuws. 15.03 Kamermuziek. 15.50 Grammofoon muziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Duitse les. 16.24 Lichte muziqk. 17.00 Nieuws. 17.15 Jazzmuziek voor de jeugd. 17.45 Fanfaremuziek. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesportberieh- ten. 18.30 Lichte muziek. 18.45 Sportkroniek 18.52 Lichte muziek. 19.00 Nieuws, en ra diokroniek. 19.40 Grammofoonmuziek. 19.50 Syndicale kroniek. 20.00 Hoorspel. 21.00 Lichte muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Ameri kaanse volksmuziek. 22.45 De zeven kun sten. 23.00 Nieuws. 23.05 Stemmig gemengd avondprogramma. 23.55 Nieuws. 24.00-0.10 Berichten voor de scheepvaart. VOOR MAANDAG NEDERLAND I IKOR-CVK-RKK: 19.30 Bijbelvertelling voor kleuters. 19.35 Kenmerk1 veertien daagse rubriek van de Nederlandse kerken. 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.20 Politieke partij: P.S.P. 20.30 De baas in huis (Hobson's Choice), film (beide keren alle leeftijden). 22.10-22.25 Film over wer ken van de Franse schilder Delacroix (1798-1863). NEDERLAND 2 NTS: 20.00 Nieuws in het kort. AVRO: 20.01 Het gesprek van de dag. 20.40 AVRO's TV-Magazine. 21.25 Jazz in beeld. 21.55- 22.10 Sterren kijken. VOOR DINSDAG NEDERLAND I NTS: 19.00 Weekjournaal voor Gehoorge stoorden. 19.30 Engelse les. 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Pa Pinkelman en Tante Pollewop, beeldverhaal. 20.25 Attentie. NTS: 20.50 Hootenanny: muzikaal pro gramma. NCRV: 21.15 Onder vier ogen. 21.50 'n Liedje met Caroline. 22.15 Dag sluiting. NTS. 22.25-22.30 Journaal. NEDERLAND 2 NTS: 20.00 Nieuws in het kort. 20.01 In vertrouwde handen - Galstenen en hun be handeling, medisch programma. VARA: 20.25 De zaak Connolly, Perry Mason-film. 21.15 Filmvenster. 21.45 Achter het nieuws. IKOR/CVK: 22.10-22.35 Interview met de protestantse theoloog prof. dr. Karl Barth (herhaling op verzoek met ondertiteling). De heer Leo Pagano, die per 1 januari de K.R.O. heeft verlaten, is benoemd tot adjunct-directeur externe betrekkingen van de Centrale Kamer voor Handelsbe langen en is tevens belast met het perso neelsbeleid. Aanvankelijk zou de heer Pa gano bij een oliemaatschappij in Rotter dam in dienst treden. Lia Dorana als Madame Sans Gêne in het gelijknamige stuk van Victo rien Sardou. Naast haar Leo de Hartogh. De acteur Ton van Duinhoven heeft zich voor het seizoen 1965/1966 verbonden aan de Toneelgroep Centrum. Het afge lopen seizoen speelde hij bij de Toneel groep Ensemble. De toneelgroep Centrum heeft van de Nederlandse toneelschrijver Dimitri Fren- kel Frank het blijspel „De Polyester Pol ka" iri stucfiê genomen. Öe medespelendén zijn; Karin Haage, Sara Heyblom, Ina van der Molen, Ellen de Thouars, Matthieu van Eysden, Wim van den Heuvel, Carol Linssen en Piet Römer. Met ingang van 1 januari 1965 heeft het Bestuur van de A.V.R.O. de heer T. Nieu wenhuijsen benoemd tot hoofd van de Pro- grammadienst en plaatsvervangend direc teur van het Radiobedrijf. De heer J. M. van Overvest, die tot dusverre in zich de functies van directeur en hoofd van de Programmaleiding ver enigde. draagt per genoemde datum dus een gedeelte van zijn taken aan de heer Nieuwenhuijsen over. Ais hoofd van de Reportagedienst van de A.V.R.O. zal de heer Nieuwenhuijsen worden opgevolgd door de heer Jan Th. de Visser. De heer T. Nieuwenhuijsen trad in dienst van de A.V.R.O. op 1 juni 1946 als verslaggever. Na het overlijden van Tom Schreurs in 1956 werd hij benoemd tot hoofd van de Reportagedienst. Voor dertiende tournee Het Nederlands Studentenorkest houdt deze maand voor de dertiende keer een tournee, dat ditmaal onder bescherm heerschap staat van prins Bernhard. Heden ochtend heeft het NSO, in zijn nieuwe samenstelling, zijn traditionele intocht ge houden in Bergen (N.-H.). In Bergen zal het orkest onder leiding van de dirigent Jan Brusse instuderen: de tweede orkestsuite van Bach, het alt concert van Stamitz (solist Klaas Boon), de 99ste symfonie van Haydn en „Dona Montana" van Henkemans, een werk dat deze in opdracht van de gemeente Bergen voor het N.S.O. heeft gecomponeerd. De tournee begint in Bergen op 16 januari en daarna volgen Haarlem (17), Arnhem (18), Groningen (19), Nijmegen (20), Heer len (21), Brussel (22), Den Haag (25), Eind hoven (26), Leiden (27), Utrecht (28), en Amsterdam 29 januari. De baten van de concerten zullen worden afgedragen aan de stichting het Nederlands Studenten sanatorium en de stichting Het Universi tair Asielfonds. Jongen verdronken. De negenjarige Os wald Zank uit Den Haag is zaterdag middag in het water langs de Valkenbos- kade in zijn woonplaats verdronken. Hij is bij het spelen te water geraakt. Etages in Amsterdam uitgebrand. In Am sterdam zijn de eerste en tweede ver dieping van een pand aan de Spuistraat 240 geheel uitgebrand. De bewoners van beide etages waren afwezig. De brand ontstond ten gevolge van het oververhit geraken van een slang die een butagas- fles met een gaskachel verbond.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 6