„Ruim zitten miljoen zonder werknemers een CAO" Netto-winst van steeg tot f 13 Heineken mil j oen - DE BEURS - Chaos in Antwerpse haven wordt met het uur groter WEEKBLAD VAN DE NKV: Vakbeweging in Nederland in een strijdpositie als geen ander Nederlander heeft geen geld meer over voor boter" Strafdeposito's van 193 min Geboortegolf van 1946 is aan het bier drinken toe Nederlands aardgas in 1966 naar Brussel Fokker blijft optimistisch Zaanlandse Scheepsbouw passeert dividend „Bouwprijzen gingen 12 tot 15 omhoog" Oplossing lijkt nog niet te zijn bereikt SCHEEPVAARTBERICHTEN Kort economisch nieuws Dividenden „Willem van Oranje" verkocht aan DDR WOENSDAG 6 JANUARI 1965 11 Ir. Van Dam in rede Weekstaat Ned. Bank GROTE UITBREIDINGEN OP TIL Capaciteit Horeca Export Goed jaar voor Opel Na gesprek Lufthansa AMSTERDAM Jaarrede Nelissen WALL STREET Kort nieuws Ruim een miljoen werknemers zijn op dit moment zonder collectieve arbeids overeenkomst, mede als gevolg van de late beslissing over de loonpolitieke uit gangspunten voor 1965. Aldus „Ruim Zicht", het blad van het Nederlands Katholiek Vakverbond. In het blad staat verder, dat de centrale werknemers organisaties in de Stichting van de Ar beid in het beste geval kunnen bereiken, dat nog af te sluiten CAO's worden goedgekeurd. In een aantal gevallen zul len zij medewerking moeten geven aan het terugwijzen van reeds gesloten over eenkomsten en in geen geval zullen zij verbetering kunnen brengen in een in gediende CAO. Dit jaar is begonnen met loonpolitieke uitgangspunten die niet voortkomen uit een akkoord tussen de centrale organisaties van werkgevers en werknemers, maar uit een gedetailleerde standpuntbepaling van de regering. Volgens „Ruim Zicht" is dit geen „lood om oud ijzer" aangezien een interpretatie van een regeringsstandpunt primair de regering toekomt. Bovendien geeft een eigen akkoord binnen de stich ting meer mogelijkheden tot een beleid volle toepassing en aanpassing. Het N.K.V. neemt aan, dat de regering In de huidige situatie ook eerder geneigd en verplicht zal zijn om in te grijpen De boter is in Nederland zo duur ge worden dat vele consumenten er, ook al kunnen zij het zich veroorloven, het geld niet meer voor over hebben. Ook het huishoudelijk gebruik van kaas daalt, als reactie van de buisvrouw op de prijs verhogingen. Voor de Nederlandse zui velindustrie betekent dit minder afzet mogelijkheden op de binnenlandse markt. Vergroting van de export is de enige remedie. Daarom blijft de voorzitter van het pro- duktschap voor zuivel, ir. B. van Dam, van mening dat nu de prijsverhogende E.E.G.-gelijkschakeling maar versneld moet worden doorgevoerd. Dat zal de prij zen in Nederland nog hoger maken, en dus de kooplust verminderen. Maar het Nederlandse produkt heeft dan betere kan sen op de Europese^ markt, waar de af zet nu nog al te vaak wordt geremd door protectionistische manipulaties, meent de heer Van Dam. De voorzitter van het produktschap zei dit vandaag in zijn nieuwjaarsrede, waar in hij grote zorg uitsprak over het feit dat volgens een marktonderzoek zelfs de hoogste welstandklasse zich van boterge- bruik afkeert. In minder dan anderhalf jaar tijd is daar het aantal boterkopende huishoudingen gedaald van 70 tot 55 a 60 op de honderd. Uit E.E.G.-subsidie-af- schaffingen zullen in de jaren tot 1970 in Nederland nog prijsverhogingen voort vloeien die neerkomen op 3,5 cent per ons kaas en 15 cent per pakje boter. Unifor mering van de Europese melkrichtprijzen die ir. Van Dam versneld wil zien doorgevoerd zal daarenboven neerko men op naar schatting nog eens 3 cent prijsverhoging per ons kaas en 20 cent per pakje boter. De eerste weekstaat van de Nederland sche Bank in 1965 laat vele mutaties zien. De chartale circulatie vertoont thans reeds een inkrimping van 121 miljoen tot 6865 miljoen. Dit door het terugvloeien van bankbiljetten na de ultimo-opvragin- gen. Het betalingsverkeer met de schatkist onttrok f 26 miljoen aan de markt, waar door het saldo van de schatkist steeg tot 588 miljoen. De schatkist had op de 1ste werkdag van het nieuwe jaar grote beta lingen te verrichten. Zo moest meer dan f 100 miljoen betaald worden wegens rente en aflossing van gevestigde schuld. Verder is voor 57 miljoen schatkist papier afgelost. Daartegenover moet dus een zeer groot bedrag aan ontvangsten hebben gestaan, vermoedelijk uit belasting betaling. Een deel van de rentebetaling is terecht gekomen op de rekening „andere ingezetenen", die met 48 miljoen steeg tot 78 miljoen. Het tegoed van de banken bij de centrale bank geeft een daling te zien van 106 miljoen tot 320 miljoen, waarvan 220 miljoen renteloos bij de Nederlandsche Bank moet worden aange houden, wegens het overschrijden van het kredietplafond. De kredietverlening van de banken per ultimo november 1964 ging de in de kre- dietrestrictieregeling vastgelegde norm van de toelaatbare expansie te boven. Op grond van deze overschrijding dienen de bankinstellingen, die niet aan de normen voldeden, bij de Nederlandsche Bank van 15 januari tot en met 14 februari 1965 ren teloze deposito's aan te houden van in totaal f 193 miljoen. De geldmarkt is ruim. Geldkringen ver wachten voor de komende dagen een ver dere verruiming in verband met de terug- vloeiing van bankbiljetten. bij al dan niet vermeende afwijkingen van de normen. Hierdoor wordt de nationale leiding volgens het verbond tegen de over heersende stroming binnen het bedrijfsle ven in, eerder stringenter dan soepeler. Als reactie hierop verwacht het N.K.V. dan ook een toenemend onbehagen en een ver sterkte roep om meer vrijheid. Het loon- beleid zal in 1965 moeilijk uit te voeren zijn, aldus „Ruim Zicht", en dit jaar zal alle problemen van een overgangsfase te zien geven. Het huidige loonpolitieke systeem zal gewijzigd worden (de looncommissie van het N.K.V. zal voor de tweede helft van 1965 gereed komen met een studie over een nieuw loonpolitiek beleid, terwijl een speciale commissie van het overlegorgaan der drie vakcentralen ook met een derge lijke studie is begonnen), maar om een chaos te voorkomen zal volgens het N.K.V. ernstig getracht moeten worden het huidige systeem dit jaar nog te handha ven. „Ruim Zicht" scthrijft, dat de roep om vrijheid bij de loononderhandelingen een roep is om mogelijkheden tot het realise ren van een verdergaande democratise ring in het bedrijfsleven. Een mogelijk heid van centraal ingrijpen zal wel nodig blijven, maar dan uitsluitend in die zeld zame gevallen waarin het algemeen be lang in het gedrang komt. De gebeurte nissen van de laatste weken hebben naar het oordeel van het NKV duidelijk aange toond, dat juist de Nederlandse vakbewe ging zich in een strijdpositie bevindt zo als geen enkele vakbeweging elders in de vrije wereld. Het is niet alleen meer een strijd om erkenning, maar een strijd om de vrijheid op het gebied van de meest elementaire zaken waarvoor de vakbewe ging zich altijd heeft ingezet: de verbete ring van de lonen en arbeidsvoorwaarden. Het klinkt vreemd, aldus „Ruim Zicht", maar die vrijheid moet de Nederlandse vakbeweging zich opnieuw verwerven. Heineken heeft blijkens de geconsoli deerde verlies- en winstrekening per 30 september 1964 een netto-winst ge boekt van 13 (v.j. 7,9) miljoen. Hier van is in de dochtermaatschappijen aan de algemene reserve toegevoegd 5,6 miljoen. Van de winst in de dochter maatschappijen is onverdeeld gebleven 55.000, zodat voor Heineken's Bier brouwerij Maatschappij n.v. als winst saldo resteert 7,35 (v.j. 4,99) miljoen. Hieruit wordt voorgesteld een dividend, zoals gemeld van 14 percent over een kapitaal van 52,5 miljoen (v.j. 12 per cent over 42 min). De bieropbrengst nam toe van 133,14 miljoen tot 157,47 miljoen. Met andere opbrengsten en overige inkomsten tezamen beliep bet bruto saldo 167,39 miljoen (v.j. 142,52 min). De winst vóór aftrek van be lastingen bedraagt 20,88 (v.j. 11,95) miljoen. Belastingen vergden 7,88 (v.j. 4,05 miljoen). Wat de omzetten in het binnenland be treft handhaafde zich de opwaartse rich ting. De mooie zomer vormde een stimu lerende factor. De sterke stijging van het geboortecijfer kort na de bevrijding be gint thans invloed uit te oefenen op het bierverbruik. De verbetering van de re sultaten is een gevolg van de gestegen verkopen, van een voortgaande verhoging der efficiency en van de prijscorrectie. Het bedrijf was in staat een aantal kos tenstijgingen op te vangen. Het huidige winstniveau, zo waarschuwt de directie, kan echter slechts worden ge handhaafd bij een blijvende toeneming van de omzet en een voortgaande produk- tiviteitsstijging in het bedrijf. Het verslag vermeldt dat met ingang van het nieuwe boekjaar opnieuw grote uitbreidingsprojecten zullen worden ter hand genomen. Zo zullen de werkzaam heden beginnen om de capaciteit van de brouwerijen in Amsterdam en Den Bosch met ongeveer 50 percent (1 miljoen hec toliter) te verhogen. Ten aanzien van de capaciteitsuitbreiding te Rotterdam wordt onderzocht op welke wijze een zo doel matig mogelijke oplossing kan worden ge vonden „voor deze uiterst belangrijke schakel in ons produktie-apparaat". De modernisering in de Amsterdamse brou werij in het afgelopen boekjaar, waarmee een investering is gemoeid van ongeveer 8Vz miljoen, draagt in aanzienlijke mate bij tot de produktiviteitsstijging. Op de binnenlandse markt nam de om zet toe met 19 percent tot bijna l'/j min hectoliter. Het marktpercentage van Hei neken blijft stijgen. Met een zekere be zorgdheid slaat Heineken de ontwikkeling gade van de rentabiliteit in de horeca branche. De ondernemingen in deze be drijfstak zien zich veelal geplaatst voor kostenstijgingen, die slechts ten dele door hogere baten kunnen worden gecompen seerd. Verbetering kan worden tot stand gebracht door omzetvergroting en deze kan worden verkregen door verhoging van de aantrekkelijkheid van het bedrijf en door opvoering van de efficiency en ra tionalisatie. Brussel krijgt in 1966 Nederlands aard gas. Dit is gisteren door de Belgische maatschappij Libelgaz" meegedeeld op een conferentie van de burgemeesters van de Brusselse agglomeratie. Het gas zal de Belgische hoofdstad be reiken door een pijpleiding via Turnhout en Antwerpen, welke steden al eerder op het Nederlandse net zullen worden aan gesloten. De eerste Brusselaars zullen waarschijnlijk in november 1966 aardgas krijgen. Het zal echter in totaal zes jaar duren, voordat het gehele bestaande net in het Brusselse zal zijn aangepast. Heineken ziet het als een van haar be langrijke taken de horeca-exploitant op deze terreinen, eventueel ook met finan ciering, behulpzaam te zijn. Naar de me ning van Heineken zullen de horecabe drijven aldus hun vooraanstaande functie kunnen behouden. Bij Heineken hecht men hieraan grote waarde. De belangen van Heineken in de industrie van gedistilleerd en van niet-alcoholhoudende dranken, ga ven een bevredigend rendement. De exportomzet vertoonde een beeld dat in grote trekken vergelijkbaar is met dat van voorgaande jaren. De exportver- liezen werden ruimschoots gecompenseerd door hogere verkopen op andere markten. De exportomzet steeg met 5 percent. In het afgelopen boekjaar exporteerde Hei neken ruim 490.000 hectoliter bier, meer dan de helft van het totaal door Neder land uitgevoerde volume. Heineken is op het ogenblik een der grootste, zo niet de grootste exporteur van pilsenef bier ter wereld. De winstmarge per hectoliter op het geëxporteerde bier werd nadelig be ïnvloed door belangrijke kostenstijgingen die in vele gevallen niet in de prijzen konden worden doorberekend. RUESSELSHEIM (AP) Adam Opel A.G., de dochteronderneming van General Motors, heeft het vorig jaar de grootste groei meegemaakt van alle Duitse automo bielfabrikanten. De maatschappij heeft meegedeeld dat zij 688.575 eenheden heeft geproduceerd, ofwel 20,7 percent meer dan in 1963. De grootste Duitse automobielfa briek, Volkswagen, had een groeipercenta ge van 16 percent. BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier geldend in Amsterdam luiden: Engelse pond 9.98—10.08; Amerikaanse dollar 3.573.61; Canadese dollar 3.31'/i3.36'/!; Belgische frank (100) 7.20—7.25; Zwitserse frank (100) 83.05— 83.55; Franse frank (100) 73.15—73.65; Duitse mark (100) 90.05—90.55; Noorse kroon (100) 49.6050.60; Deense kroon (100) 51.50—52.50; Zweedse kroon (100) 69.2070.20; Italiaanse lire (10.000) 56.50— 58.50; Oostenrijkse schilling (100) 13.8913.99; Portugese escudo (100) 12.42'/il2.57'/! en Spaanse peseta (100, gr. coup.) 5.91—6.06. Fokker-directeur F. J. L. Diepen heeft niet alle hoop verloren dat de Duitse markt voor de in aanbouw zijnde Fokker F 28 verloren zal gaan. „Wie kan nu al bekijken welke maatschappij tegen de tijd van aflevering van de F 28 het ver keer op korte afstand in Europa te dra gen zal krijgen", zo zei hij desgevraagd na terugkeer van de onderhandelingen met de Duitse Lufthansa. Zoals gemeld heeft de Lufthansa geen belangstelling meer voor de Fokker F 28. De heer Diepen achtte het heel goed mogelijk dat de grote maatschappijen zich op den duur zouden gaan concentreren op het intercontinentale verkeer, terwijl aan de kleinere dochtermaatschappijen het lo kale Europese verkeer zou toevallen. Deze situatie bestaat in zekere zin reeds in Scandinavië met de SAS als grote en Braathens als de kleine broer. Ook de Lufthansa heeft een dochtermaatschappij Condor genaamd. In tegenstelling tot de Lufthansa vliegt deze Condor ook met en kele F 27 Friendships. Gehoopt wordt thans dat misschien de Condor belangstelling zal gaan koesteren voor de opvolger van de Friendship. „Met dit alles bepleit ik niet slechts een zaak die Fokker aangaat," vervolgde de heer Diepen, „want de bouw van de F 28 is een opgave die ver boven het formaat van de Fokkerfabrieken alleen uitgaat. Het is een Nederlandse zaak." Naar bekend werkt ook de Duitse vlieg tuigindustrie (de Hamburger Flugzeugbau en de Vereinigte Flugzeug Werke in Bre men) aan de bouw van de F 28. Deze fabrieken gaan zich bezighouden met de vervaardiging van een romp-achterdeel plus de staart. De Duitse regering zelf heeft in de ontwikkeling van dit werk DM 35 min. aan subsidie gestoken en heeft dus zonder meer belang bij het succes van de Fellowship. Het staat vrijwel vast dat de N.V. Zaan landse Scheepsbouw Maatschappij over 1964 het dividend zal passeren. Over 1963 werd nog vijf percent betaald (1962; acht percent), omdat toen een deel van de ge vormde voorzieningen vrijviel. Dit zal voor 1964 niet gelden. Dit heeft president-com missaris ir. H. Buter verklaard. STEMMING VIEL MEE De stemming voor de internationale waarden is gisteren beslist meegevallen. Philips bijvoorbeeld noteerde op 154,30 nog veertig cent boven het voorgaande slotniveau. De vraag in deze hoek kwam hoofdzakelijk van lokale zijde, terwijl de beroepshandel een graantje meepikte. Unilever, +8 dollar lager in Wall Street, verbeterde circa 30 cent tot 143. Kon. Olie liep op van 157,10 tot 157,60 157,70). Hoogovens anderhalve punt beter op 565. AKU was wederom vast. Na een opening op 511 (509+2), zorgde aanhouden de vraag voor een snelle koersstijging tot 516. Op dit niveau kreeg de hoek wat Het schijnt een onontkoombare nood zaak, dat in de tegenwoordige tijdsom standigheden iedere vergroting van het produktievolume samengaat met een ze kere stijging van de prijzen. Slechts ge durende enkele jaren (1958 en 1959) ble ven de bouwprijzen min of meer con stant; het geeft echter te denken, dat in deze jaren de groei van het produk tievolume ernstig werd verstoord. Ik vraag mij daarom af, of niet een zekere mate van stijging van bouwkosten en bouwprijzen aanvaard moet worden op dat de bouwnijverheid haar taak kan ver vullen in het totaal van de economische expansie. Dit zei vandaag de hees J. P. A. Ne lissen, voorzitter van de raad van be stuur bouwbedrijf, in zijn jaarrede naar aanleiding van de forse stijging van de bouwprijzen in het afgelopen jaar, die ruim 12 a 15 pet. bedragen en groter was dan de prijsstijging in het voorgaande jaar. De heer Nelissen merkte echter op, dat deze belangrijke prijsstijging gepaard ging met een nog grotere toeneming van het volume van de produktie, die eveneens groter was dan de produktiestijging van 1963. De produktie van de gehele bouw nijverheid steeg in het afgelopen jaar in volume met 20 a 25 pet. en in geld met ongeveer 40 pet., namelijk van ongeveer 7 miljard gulden in 1963 tot 9,8 miljard gulden. De produktie volgens het bouw programma steeg van 4.628 miljoen in 1963 tot naar raming 6,6 miljard in 1964 (Van onze correspondent) ANTWERPEN De staking van het sleepboot- en sluizenpersoneel in de Ant werpse haven duurt voort. Er wordt druk onderhandeld om tot overeenstemming te komen. Over die besprekingen deed men gisteren nogal geheimzinnig. De Belgische regering heeft tot nu toe nog niet willen ingrijpen, hoewel de chaos steeds groter wordt. Wel heeft ze meer of minder onder haar auspiciën overleg in Brussel toege staan in aanwezigheid van de ministers van Binnenlandse Zaken en van Defensie tussen drie wethouders van Antwerpen en vertegenwoordigers van de C.C.O.D., de Christelijke Centrale voor Openbare Dien sten. Daarbij zijn echter nog geen oplossingen uit de bus gekomen. Ook tussen vertegen woordigers van de christelijke en de so cialistische vakbonden en de Antwerpse scheepvaartverenigingen zijn besprekingen gevoerd. De regering is niet ongenegen een bij drage te leveren tot de oplossing van het Abida 5 t.h.v. Ras al Hadd n. Abadan. Achilles 6 te Cartagena. Aldabi 5 te Rotterdam. Almkerk 6 v. Rotterdam n. Hamburg. Alnati 5 v. Hamburg n. Rotterdam. Ampenan 5 v. Rotterdam n. Amsterdam. Amstelhoek 6 te Bandarshapur. Amstelveld 5 te Bandarshahpur verw. Angolakust pass. 5 Kaap Finisterre n. Freetown. Archimedes 6 te Pt. Barrios. Artemis 5 v. New Orleans n. Willemstad. Asmidiske 5 te Norfolk. Atys 5 v. Whangarei, 5 te Auckland verw. Averdijk 5 v. Sydney n. Brisbane. Bali 5 v. Londen n. Amsterdam. Balong 5 v. Barcelona n. New York. Banggai 5 v. Guyayaquil n. Salverry. Batjan pass. 5 Kreta n. Beyrouth. Batu 6 v. Bremen n. Glasgow. Borneo 5 te Port Said. Breda 6 te La Guaira. Caltex Arnhem 5 te Stockholm. Caltex Delfzijl 6 te Kielerkanaal. Caltex Leiden pass. 5 Masirah n. Suez. Caltex Nederland 5 v. Suez n. Perzische Golf. Caltex Pernis 5 dw. Puerto Rico n. Aruba. Camphuys 5 v. Das Island n. Ummsaid. Carrillo 6 te Charleston verw. Castor 6 v. Rotterdam n. Amsterdam. Crania 5 v. Liverpool n. Thameshaven. Daphnis 5 v. Amsterdam n. Kopenhagen. Dinteldijk 5 v. Bermuda n. Cristobal. Drente 5 ten anker rede Mena. Eenhoorn 5 te Samsun. Esso Den Haag 5 dw. Kaap de Gata n. Banias. Forest Town 5 te Abadan verw. Gaasterland 6 te Rio de Janeiro verw. Geertje Buisman 6 te Amsterdam. Graveland 5 v. Amsterdam n. Hamburg. Grotedijk 5 te Hamburg. Heemskerk 5 te Rotterdam. Hercules 6 te Paramaribo verw. Hermes 6 v. St. Antonio n. Antofagasta. Ivoorkust 6 v. Amsterdam n. Hamburg. Karachi 5 v. Beirut n. Napels. Katelysia 6 te Antalya. Kennemerland 5 v. Cabadelo n. Amsterdam. Kieldrecht 5 v. Aden n. Port Sudan. Korendijk 5 v. Hamburg n. Bremerhaven. Kossmatella 6 te Durban verw. Krebsia 5 v. Bombay n. Cochin. Kreon 6 v. Freeport, 8 te Mobile verw. Kryptos 5 te Milazzo. Langkoeas 5 v. Barcelona n. Rotterdam. Leiderkerk 5 v. Triest n. Marseille. Leto 5 v. Philadelphia n. Belfast. Liberiakust 6 te Luanda verw. Limburg 15 te Bombay verw. Maaskerk 6 te Chittagong. Maas Lloyd 5 te Tanga. Main Lloyd 5 v. Cristobal n. Papeete. Marathon 5 v. e Havre n. Amsterdam. 6 te Amsterdam verw. Maron 5 v. Rotterdam n. Antwerpen. Mentor 6 te Aeghion. Musil Lloyd 5 te Hamburg. Neder Rhone 5 v. Penang n. Aden. Neder Waal 5 rede Miri. Oostkerk 6 te Port Elisabeth. Oranjestad 5 v. Paramaribo n. Funchal. Palamedes 5 te Montegobay. Parthenon 6 te Amsterdam. Pericles 5 v. Antwerpen n. Hamburg. Philine 5 in Straat van Gibraltar n. Mena al Ahmadi. Prins Alexander 5 ten anker Piraeus. Rempang 6 te Aqaba verw. Rijndam 5 v. Los Angeles n. Acapulco. Schiedijk 6 te New York. Senegalkust 6 te Rouaan. Servaaskerk 6 te Rotterdam. Simonskerk 5 v. Bremen n. Hamburg. 6 te Hamburg verw. Sinoutskerk 5 v. Genua n. Marseille. Spaarnekerk 6 te Manila. Straat Johore 5 v. Port Elisabeth n. East London. 6 te East London verw. Straat Soenda 5 te Port Harcourt. Tero 6 te Amsterdam. Thuredrecht 6 te Bahia Blanca verw. Togokust 5 te Abidjan. Triton 6 te Port of Spain. Ulysses 6 te Paramaribo. W. Alton Jones 5 v. Santos n. Rastanura. Willemstad 6 te Madeira verw. Woensdrecht 5 v. Balboa n. Moji. Zeeland 5 v. Suez n. Lissabon. Zonnekerk 5 te Marseille. SLEEPVAART Barentsz Zee, Halifax/Bilbao. 4 jan. 250 mijl noord van Horta (Azoren). Elbe, 3 jan. te Halifax (N. S.). Gelderland, 6 jan. nog te IJmuiden. Groningen, 7 jan. te Colombo verwacht. Hector, 4 jan. aangekomen te Killybegs. Jacob van Heemskerck, 6 jan. station Engels Kanaal. Hudson, Labuan/Noordzee. 4 jan. 400 mijl ozo van Socotra. Humber, Halifax/Avilez, 4 jan. 50 mijl noord van Avilez. Ierse Zee, Bordeaux/Douala. 1 jan. te Dakar aangekomen. Loire en Tasman Zee, Labuan/Qatar. 4 jan. van Labuan vertrokken. Maas, Lissabon/Kharg Eiland, 4 jan. 70 mijl zuid van Kreta. Noordzee, San Francisco/Chittagong. 31 dec. 650 mijl ono van Honolulu. Oceaan, Lissabon/Kuwait, 4 jan. 180 mijl oost van Gibraltar. Oostzee, Seatlle/Chittagong. 4 jan. 1300 mijl west van Honolulu. Poolzee, Norfolk/Chittagong. 4 jan. 270 mijl noord van Port Sudan. Rode Zee. Cristobal via Curagao naar St. Croix. 3 jan. te Curagao aangekomen. Tyne. San Diego/Chittagong. 4 jan. 450 mijl west van Honolulu. Willem Barendsz, 4 jan. vertrokken van Conakry naar Cotonou conflict dat de economie van het land aan tast en dat de Antwerpse haven veel kwaad doet. Zij is echter van oordeel dat Afwer pen zelf eerst een bijdrage moet leveren door de diensten w&ar thans wordt ge staakt, te reorganiseren. Om een voorbeeld te geven: een Ant werpse sluis wordt bediend door vier man personeel, terwijl een rijkssluis van de zelfde afmetingen en verkeersdichtheid het met een man en ëen hulpje afkan. Ook zou er eindelijk een definitieve regeling moeten komen ter vervanging van het in Antwerpen ingekankerde systeem van fooi en en steekpenningen. Omdat een reorganisatie niet van de ene dag op de andere kan worden doorgevoerd zou het gemeentebestuur de regering de verzekering moeten geven nog voor de aanstaande verkiezingen met eên nieuwe regeling te komen. Daarna zou de rege ring tot bemiddelen bereid zijn. De moeilijkheid blijft echter dat de bei de vakbonden de katholieke en de socialis tische, het conflict blijven uitvechten ten koste van de werkgevers enerzijds en an derzijds ten koste van de werknemers die niet bij het conflict zijn betrokken, zoals de niet stakende havenarbeiders die ech ter geen werk hebben, omdat er geen sche pen geladen of gelost kunnen worden. Een merkwaardige samenhang is er voorts tussen de staking in de Antwerpse haven en de door het personeel van de Belgische petroleum-raffinaderijen voor maandag aangekondigde staking, wanneer hun looneisen niet worden vervuld. Wanneer tegen het einde van de week deze raffinaderijen geen ruwe olie meer zullen hebben en de produktie moeten stoppen zullen de 2700 werknemers uit de staatskas een werkloosheidsvergoeding krijgen. Houden de raffinaderijen het ech ter uit tot maandagochtend zes uur en be gint dan de aangekondigde staking, dan moeten de stakingskassen van de vakbon den voor de uitkeringen opdraaien. In 1964 werd bij de Rijkspostspaarbank 1291 miljoen ingelegd en 1098 miljoen opgenomen Het voordelig spaarverschil bedroeg dus 193 miljoen. Tezamen met de bijgeschreven rente ad 120 miljoen steeg hierdoor het inleggers tegoed tot 3881 miljoen. Het totaal aantal spaarrekeningen bedraagt thans 5,6 miljoen. B. en W. van Rotterdam stellen de raad voor akkoord te gaan met het plan een onderhandse 5% geldlening, groot 2,5 miljoen aan te gaan. De koers van deze lening zal honderd percent bedragen. De looptijd zal dertig jaar zijn. De Onderlinge Levensverzekering Maatschap pij ,,'s-Gravenhage" heeft mr. J. J. G. Brutel de la Rivière benoemd tot directeur. In het afgelopen jaar hebben in totaal 2001 zeeschepen de Vlaardingse havens aangedaan tegen 1802 in het jaar daarvoor. De Rotterdamse Electrische Tram (RET) heeft in het afgelopen jaar een verlies geleden van ongeveer 20 miljoen gulden (1963: f 13 mil joen). Het feit dat de opbrengsten met een half miljoen gulden zijn gestegen heeft weinig of geen invloed gehad op de eindresultaten van 1964. De belangrijkste oorzaak van het gestegen verlies is de loonexplosie geweest. Met ingang van 1 januari 1965 is de heer J. W. Wagemaker benoemd tot voorzitter-directeur (managing director) van de N.V. Hercules Pow der Company in Den Haag. Dracket Co. in Cincinnati, die schoonmaak middelen voor het huishouden maakt, heeft mefegedeeld in 1965 haar buitenlandse activiteiten te willen uitbreiden tot Frankrijk, Italië, Oostenrijk, België en Nederland. Bouwstoffen Braat heeft besloten over 1964 een interim-dividend van v(jf per cent uit te keren. De Twentsche Kabelfabriek zal over 1964 een onveranderd interim-dividend van 6 percent uitkeren. Over 1963 werd in totaal 18 percent dividend uitgekeerd. winstnemingen te verwerken. De stukken verlieten de markt op ca. 515. De cijfen van AKU over het vierde kwartaal zullen, aldus de beurs, zeer zeker gunstig zijn. VERHANDELDE FONDSEN 5 jan. 4 januari taal 456 439 Hoger 258 (56,6°/o) 301 (68,6°/o) Lager 107 (23,4+o) 60 (13,7"/») Gelijk 91 (20,0+o) 78 (17,7+o) AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U515 Hoogovens 567-570 - Kon Olie157,20-157,50 Philips 153,70 gb-154,20 gl Unilever 142-142,40 gl Stemming: Goed prijshoudend. VOORBEURS VAN HEDEN 1ste tijdv. 2de tijdv. A.K.U517-520 519 Hoogovens 572-574+4 574 Kon. Olie157,60-157,80 158,00 Philips 154,20-154,30 154,30 Unilever 142,20-142,30 gl 142,20 K.P.M173 vorige slotkoers A'dam Rubber 116+2 H.V.A 148 A.K.U 514+4 122,— 566 Philips Gem. Bez. 154,35 Unilever 143,20 Dordtsche Petr. 718+2 K, Ned. Petr. Mij. 157,50 Holl. Am. Lijn 107+4 K.L.M 72,— K.N.S.M 148V« Ned. Stoomv. Mij. 137+2 Ommeren, Phs. v. 2583A Scheepv. Un. Ned 136+4 207,— 111,50 231, 497, Ver. Bezit v. 1894 130, AMRO Bank 67,40 Alg. Bank Ned. 304+4 Albert Heijn 644 Amstel Brouwerij 445 Berkel's Patent 237'/2 Bols 250,— Bührm.-Tetterode 773 257 Ford 940 Gelder Kon. Pap. 162 Gist Spir.f. Kon 331 Van der Heem 332+4 Heinekens Bier 455 Hoogenbosch Sch. 326 Indola 4I8V2 Kon. Zout-Ketjen 970 Müller Na'*. Bezit 334 Ned. Kabelfabr... 359+2 Philips Pref 56,90 Stokvis 204 Thomassen Dr. 674+4 Ver. Machinefabr. 189 480 Ex W. F'oord-Bronsw 204+2 Zwanenburg-Org. 1080 Billiton Mij. II 430+2 Aluminium Ltd. 30+» American Motors 14+8 Anaconda 53 Bethlehem Steel. 35+4 Cities Service. 79+4 General Motors. 95+4 Kennecott Copper 91+4 Republic Steel 43+8 Shell Oil 59 U.S Steel 51+8 Gedane noteringen. (Verstiekt door de AMRO Bank) Wall Street heeft gisteren een scherpe koersstijging te zien gegeven. Dit als ge volg van tevredenheid ter beurze over de presidentiële boodschap aan het Congres. Du Pont sprong er uit met een avance van 6 dollar. General Motors +Vi. Van de 1386 verhandelde fondsen waren er 746 hoger en 377 lager. De omzet beliep 4.11 miljoen shares tegen 3.93 miljoen maandag. De Dow Jones-indices: industrie 875.86 (+6.08), sporen 206.15 (+1.01) en openbare nutsbedrijven 154.89 (+0.23). De Oranjelijn (Mij. Zeetransport) in Rot terdam heeft nu ook het ms „Prins Wil lem van Oranje" verkocht. De nieuwe eige naar is volgens de directie van de Oran- jelijnen een Oostduitse maatschappij. In oktober van het vorig jaar ging de Oran jelijn al over tot de verkoop van haar schepen „Prinses Margriet" en „Prinses Irene". De „Prins Willem van Oranje" werd in 1953 gebouwd, meet 7328 bruto- register ton en heeft een accommodatie voor 55 passagiers. Internationaal bezoek. Tien ambas sadeurs van Afrikaanse en Aziatische lan den zullen 15 januari een bezoek brengen aan de rijks hogere school voor tropische landbouw in Deventer, waar zij uit hun landen afkomstige leerlingen zullen ont moeten. De tropische landbouwschool leidde vroeger uitsluitend planters op voor Indonesië. Nu is de opleiding gericht op landbouwfuncties in onafhankelijk ge worden landen, veelal ontwikkelingslan den Er zijn nu leerlingen van vele natio naliteiten. Dr. ir. P. C. van de Griend. Tot lector in de pedagogie, de puberteitspsychologie en de algemene didactiek aan de techni sche hogeschool in Eindhoven is benoemd dr. ir. Van de Griend. Dr. Van de Griend is o.m. werkzaam geweest op de psycho logische afdeling van de Kon. Ned. Hoog- vens en Staalfabrieken te IJmuiden. Rouwbeklag. De staatssecretaris van O. K. en W. mr. J. H. Grossheide heeft een telegram van rouwbeklag gezonden aan het bestuur, de rector, docenten en stu denten van de Academie voor Lichame lijke Opvoeding te Groningen na het lawine-ongeluk in Oostenrijk, dat drie studenten van de academie het leven heeft gekost. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 11