Prof. ten Doeschate herdacht bij opening Hoogoventoernooi Schaakgrootmeesters bleken meesterlijke orgeldraaiers Schaaktiener uit Rusland hoopt op meesterresultaat Toto-prognose Lesley Talbot Cor Brom Elinkwijk dubbelt straffen KNVB Blue Stars in duel met Slavia Pachman toonde een krachtig openingsspel VOENSDAG 6 JANUARI 1965 13 difficult verontwaardigd Deelnemers Eigen draaistijl Orgelbouwer Bonte avond- I De 53-jarige Talbot bewijst in Neder land al achttien jaar dat hij een kundig voetbaloefenmeester is. Zijn staat van dienst omvat onder meer twee lands kampioenschappen. Éénmaal bij RCH (1952/53) en éénmaal bij DWS (1963/64). Het waren kampioenschappen van ge heel verschillende aard. Het laatste raakte meer mensen. Nu is er immers sprake van de wedstrijden om de Europa Cup. DWS' prestaties zijn in dat toernooi niet gering en voor Talbot is dat een ongekende onderscheiding. De wedstrijden tegen het Hongaarse Vasas acht hij „difficult" (moeilijk) hij spreekt Nederlands met een grote hoeveelheid Engelse woorden als inter mezzi en daarmee kenschetst hij op een manier die hem eigen lijkt, want „de bal is rond" en dat is een uitspraak, die diplomatie ten aanzien van het voorspellen van eindresultaten met zich brengt. Daarom ook is Talbot in zijn derde jaar als oefenmeester bij DWS (na Be Quick, Zandvoortmeeuwen en 12 jaar bij RCH) voorzichtig bij het bespreken van de kansen in gewone competitiewedstrijden. Bijvoorbeeld met betrekking tot TelstarDWS. Het is opnieuw „difficult" dat zijn gevoelens moet weergeven. Een overwinning voor DWS is de na lang aandringen ver kregen uitspraak. En dan heeft hij rekening gehouden met de sterke ach terhoede en de zwakke aanvalslinie van Telstar. Cor Brom was verontwaardigd nadat zijn schorsing (voor vier wedstrijden) door de KNVB bekend was gemaakt. Een dergelijke uitspraak had hij niet verwacht, omdat hij zich na de beker wedstrijd tegen NAC beslist niet on hebbelijk heeft gedragen. Het niet mee werken aan 'een rapport, dat scheids rechter Boosten over een incident (Pirovano greep hem vast, nadat NAC een dubieus, maar beslissend doelpunt had gemaakt) wilde opmaken, werd Brom ten laste gelegd. Hij zou door de schorsing onder meer de wedstrijd van zondag tegen DWS gemist hebben. „En dat niet graag, want die uitwed strijd in Amsterdam was wel bijzonder ongelukkig voor me en ik zou graag een sportieve revanche hebben". De KNVB heeft gisteren de schorsing opgeschort en Brom zit daardoor in spanning over het al dan niet spelen zondag. Voor alsnog is het „wel spelen" en uitgaande van die idee, bereidt de 32-jarige Tel star-speler zich serieus voor op de wed strijd van zondag. Brom is een van de ouderen bij Telstar, maar acht zich jong genoeg om nog twee a drie jaar in het eredivisievoetbal mee te kunnen. Daarna zal de voetbalsport hem blijven trekken, want thans is hij al bezig met het volgen van de trainerscursus B (geschikt voor het oefenen van amateur clubs en als hulptrainer bij een semi- profclub). Voetbalproblemen in de be taalde sector („niet die van amateur club VSV; dat gaat langs de spelers heen, maar het algemeen belang is er niet mee gediend") gaan hem zeer ter harte, aangezien hij bestuurslid is van de vereniging van contractspelers in Nederland. De voorspellingen van DWS-trainer Lesley Talbot worden weergegeven door de eerste rij cijfers, die van Telstar speler Cor Brom door de tweede. FeijenoordFortuna ....X.. 1 1 PSVEnschede 1 3 GVAV—Go Ahead 3 1 AjaxADO 1 1 Telstar—DWS 2 3 Sittardia—MVV 3 3 HeraclesSparta 2 1 3 3 1 3 Blauw WitAlkmaar 1 1 Holland Sport—Volewijckers 3 1 Enschedese BoysExcelsior 1 1 DHCEindhoven 1 1 12331322321211233132232121128 13223212112331£22321211231 (Van onze sportredactie) Twee Engelse voetbaltrainers zitten zondag niet ver bij elkaar vandaan op reservebankjes van het Velser sportpark Schoonenberg. Met dezelfde gedachten bezield ten aanzien van twee verschillende elftallen, die onder meer voor hun ogen zullen voetballen. Lesley Talbot en Jack Mansell hebben dezelfde bedoelin gen; hun elftal te zien winnen. Talbot zijn DWS, Mansell zijn Telstar. De Haar lemse oefenmeester van Engelse nationaliteit, die landskampioen DWS uit Am sterdam onder zijn hoede heeft, ziet de zaak voor zondag niet moeilijk in. Een 2 is zijn voorspelling op het totobiljet. Mansell gaf er de voorkeur aan geen resultaat te voorspellen. Hij wil over alle zaken praten, die voetbal raken, maar geen voor spellingen geven. Anders daarover denkt Cor Brom. De man, die misschien als geschorst ook op de reservebank komt. Maar gisteren is er een kentering gekomen in een nare zaak, die Brom mogelijk de gelegenheid geeft gewoon mee te spelen. En dan wordt het een ..3" denkt de Telstar-speler. In de grootmeestergroep van 16 deel nemers nemen de volgende meesters en grootmeesters deel: W. Bagirov, USSR, IM; C. v. d. Berg, Nederland, IM; M. Bobotsov, Bulgarije, IGM; J. Donner, Nederland, IGM; E. Geiler, USSR, IGM; B. Ivkov, Joegoslavië, IGM; S. Johannes- sen, Noorwegen, IM; K. Langeweg, Neder land, IM; H. Lehman, West-Duitsland, IM; L. Lengyel, Hongarije, IGM; A. Matanovic, Joegoslavië, IGM; A. Medina, Spanje, IM; L. Pachman, Tsjecho-Slowakije IGM; I* Portisch, Hongarije, IGM; T. van Schel- tinga, Nederland, IM. De meestergroep en damesgroep met elk 12 deelnemers beginnen op 11 januari. De samenstelling van deze groepen is op het moment als volgt: Meestergroep; E. Gereben, Israël, IM; J. Flesch, Hongarije, IM; A. Giustolisi, Ita lië, IM; N. Karaklaic, Joegoslavië, IM; H. Kramer, Nederland, IM; H. Müller, Oos tenrijk, IM; G. Kieninger, West-Duitsland, IJ; J. Balasjov, USSR; H. Crammendam, Nederland; D. van Geet, Nederland; J. Piket, Nederland; P. de Rooi, Nederland. Damesgroep: Mevrouw M. Litmanowicz, Polen; mej. H. Konarkowska, Polen; mej. B. Sinka, Hongarije; mej. A. Nicolau, Roe menië; mej. R. Jovanovic, Joegoslavië; mej. K. Jovanovic, Joegoslavië; mevrouw R. Bruce, Engeland; mevrouw C. Chaudé de Silans, Frankrijk; mevrouw M. C. Vreeken, Nederland; mevrouw F. Heemskerk, Ne derland; mevrouw H. G. Timmer, Neder land. kwam de heer P. Veldheer met de mede deling, dat er zondag een jeugd-simul- taan-wedstrijd wordt georganiseerd. De heer Withuis geeft deze seance. De heer Veldheer bepleitte vurig het invoeren van schaken op school. Hij richtte zich recht streeks tot wethouder Hermes van Be verwijk, die het college van B. en W. ver tegenwoordigde en alle spelers en officials welkom heette in Beverwijk. Van, Schel- tinga heeft zich bereid verklaard de scho lieren schaakles te geven. Ir. Bakker haakte bij zijn begroeting in op hetgeen prof. Ten Doeschate vorig jaar naar voren bracht: het bedrijfsleven moet deelname aan sportevenementen be vorderen. Hij ging uitvoerig in op de ontwikkeling van de amateursport naar het semi-pro- fessionalisme en het professionalisme. Die ontwikkeling moet men accepteren, al dus de heer Bakker. De sportbeoefenaren moeten overigens wel de grenzen van de mogelijkheden in de gaten houden. Ten slotte moet het produktieve werk voort gang vinden. Maar het moet toch ook mo gelijk zijn, dat het bedrijfsleven meehelpt de mensen een stukje plezier in het leven mogelijk te maken. Tenslotte stipte de heer Bakker nog aan, dat de Ten Doeschateprijs beschik baar blijft voor de Nederlandse schaker die een meesterresultaat behaalt. Ter ondersteuning van de strenge straf fen die de KNVB van plan is uit te delen aan spelers die-zich op het veld misdragen, heeft het bestuur van eerste-divisieclub Elinkwijk besloten: Elke speler die uit het veld wordt gestuurd of een waarschu wing krijgt, zal onmiddellijk door de club worden geschorst. De kosten verbonden aan de schriftelijke afhandeling door de KNVB zijn voor rekening van de speler. Na de uitspraak door de strafcommissie van de KNVB zal de opgelegde straf wor den verdubbeld. Voor de eerste wedstrijd in de kwartfinales van het toernooi om de Europese basket balbeker komt de Nederlandse kampioen (dames) Blue Stars uit Amsterdam zondag in de Apollohal te Amsterdam uit tegen de tweevoudig bekerhoudster Slavia (Sofia). Voor deze ontmoeting de Neder landse dames overleefden de eerste ronde door twee overwinningen op het Spaanse Creff heeft coach Toon Renout de vol gende speelsters uitgenodigd: Jenny Tige- lapr, Ria Schouten, Jeanine van Arnhem, Toki Mulder, Jeanne Knoop, Janny Wes tenbrink, Els de Groot (aanvoerster), Paula Frugte en Lenie Remeijer. SCHAATSEN. Bij de Chinese schaats- kampiöehschappen voor dames heeft de 21 jaar oude Wang Sjoe-Joean het natio nale record op de 3000 meter gebracht op 5 21,3. Het wereldrecord is 5.10,5 van Lydia Skoblikova uit Rusland. (Van een onzer verslaggevers) Het kan altijd nog weer gekker: dat is gisteren voor de zoveelste maal bewezen bij de loting voor de groot meestergroep van het Hoogoven- tchaaktoernooi. De meest vreemdsoor tige situaties hebben zich al voorge daan omdat men steeds weer naar een andere spectaculaire wijze van loting zocht, maar de situatie van gisteren spande toch wel de kroon. Het was rondweg een uniek schouwspel zes tien schaakfenomenen - in enkele ge vallen vervangen door vrijwilligers - te zien draaien aan het wiel van het draaiorgel „De Pionier", dat gehoor zaam de „Tulpen van Amsterdam" de zaal instuurde. Het instrument, dat deze maal een spectaculaire loting mogelijk moest maken, moest beurte lings door de kandidaten worden bespeeld. Hoogovendirecteur W. Bakker gaf door een gongslag aan wanneer het mooi was geweest en als het grote wiel dan stil was gezet ver scheen er in een venster een grammo foonplaat, bevestigd op de van schaak figuren voorziene draaischijf. De grammofoonplaat bevatte - hoe kan het anders draaiorgelmuziek van de Arabier met natuurlijk ook de be wuste tulpen, maar ook gaf zij een aanwijzing over het lotingsnummer. Dat schaakmeesters niet alleen een tigen schaak-, maar ook een draaiorgel- stijl hebben werd bij deze loting duide lijk aangetoond. Het rustige zwenge len van Portisch werd gecompenseerd door de stoere tweehandige slag van Van Scheltinga, de niet uit de plooi komende Langeweg vond zijn tegenpool in de al tijd voor een grap te vinden Boris Ivkov, die voor deze gelegenheid zijn kraag op zette. Pachman toonde zijn specialiteit, want deze openingstheoreticus toonde ook bij deze gelegenheid een krachtig ope ningsspel, hetgeen evenwel betrekkelijk gauw verzandde in een rustige voortzet ting, Van den Berg, die altijd zo diep kijkt en daarom veel tijd verspeelt, benutte ook nu een extra mogelijkheid en draaide de zwengel na de gongslag nog snel even door. Het is te hopen dat Donner's draaior gelprestaties geen afspiegeling zijn van zijn toekomstige schaakresultaat, want door een storing in het lichtnet zwengelde hij lang en hevig zonder enig klinkend re sultaat en toen de tulpen dan eindelijk toch waren opengebloeid liet Nederlands voorvechter de schijf op nummer dertien staan, hetgeen hem overigens een ope ningspartij tegen zijn grote IBM-concur- rent Lehmann opleverde. De onbetwiste kampioen-draaier Van Scheltinga hield aan de loting een begin tegen Geiler over. Hij zal wel even gedacht hebben aan vier jaar geleden toen hij in de eerste ronde Petros jan kreeg en tegen deze Rus snel remise maakte. Of Geiler het ook zo ver zal laten komen? Orgelbouwer L. G. M. van de Maarel moest na afloop hij had als invaller voor Lehmann ook een goede techniek ge toond aan iedereen vertellen hoe hij wel op het schone idee van dit draaiorgel was gekomen. Zijn verhaal lijkt op een analyse uit prof. A. D. de Groot's be roemde dissertatie „Het denken van de schaker", alhoewel de heer Van der Maa rel zelf helemaal niet schaakt. „Och", zei de grafische vormgever van de Hoog ovens, „een paar weken geleden vroegen ze me iets te maken. Wat doe je dan? Je gaat denken. Het moest iets zijn met veel actie. En vooral groot, dan ziet iedereen het goed. En dan denk je ook aan de vele bui tenlanders. Het is leuk om hun iets typisch Nederlands te tonen. En dan ben je al een heel eind. Ik wist het ineens, het zou een draaiorgel moeten zijn. Maar daar mee waren we er nog lang niet, want het zou een geheim moeten bevatten en sabotage zou niet mogelijk moeten zijn". Men ziet het, zelfs bij lotingen speelt de angst voor sabotage een rol, en de heer Van de Maarel liet het hele geval dan ook eerst door wedstrijdleider Orbaan, de man, die u de komende weken op de hoogte zal houden van het wel en wee in de grootmeestergroep, goedkeuren. Dat het draaiorgel een succes werd, we heb ben het reeds verteld. Het is overigens niet de eerste mede werking van de heer Van de Maarel aan het toernooi. Deze gewezen leerling van de academie voor beeldende kunsten en de grafische school verzorgt ook alle druk werk voor het schaaktoernooi. Van zijn diensten wordt graag gebruik gemaakt in het bedrijf. Zo heeft hij onlangs een vaas voor ir. Van Delden ontworpen. Hij is één van die velen, die er ieder jaar weer voor zorgen dat het toernooi een succes wordt. Want vergis u niet: ondanks alle Schaakgrootmeester Ivkov bleek de Nederlandse orgeldraaiers goed be studeerd te hebben. Met de kraag omhoog draaide hij genoeglijk aan het vernuftige lotingsorgel. uitspraken over een „geordende chaos" is het toch zo, dat het toernooi alleen maar draait bij de gratie van een goede organisatie, waarin iedereen een taak ver vult. Even een blik ver vooruit: één van de belangrijkste evenementen van het toer nooi is de bonte avond. Ook dit jaar wordt er weer in alle zalen van het Ken- nemer Theatercomplex feestgevierd. Een greep uit de artiesten: .Shirley, André van Duin, Teddy Scholten, het Poker Trio, Pe ter Piekos en Tonny Bakkenes. Libelle en Mouchette zorgen voor acrobatiek en Scott en Black presenteren een „super- soepel successtuk". Een technische mededeling van belang is dat het grootmeesterresultaat in de hoofdgroep dit jaar negen punten be draagt, een meesterresultaat zes, en dat in de meestergroep voor een meesterresul taat zes-en-een-halve punt nodig zijn. De volgende nationaliteiten zijn in het toer nooi vertegenwoordigd: België, Bulgarije, Denemarken, West-Duitsland, Engeland, Frankrijk, Hongarije, Israel, Italië, Joe goslavië, Nederland, Noorwegen, Oosten rijk, Polen, Roemenië, Spanje, Sovjet-Unie en Tsjechoslowakije. (Van onze sportredacteur) In de vitrines van het Kennemertheater in Beverwijk prijkt de aankondiging „Mondo Cane". Het slaat niet op het zevenentwintigste Hoogovenschaaktoer nooi, dat misschien wel monsterachtig is door zijn kwantiteit (het record aantal deelnemers is met ruim 340 gebroken), maar bepaald geen honds toernooi is. Integendeel, op de eerste dag van de opening en de loting was er weer de genoeglijke sfeer, welke kenmerkend is voor dit grote internationale schaak evenement. De ambassadeurs van Rusland, Hongarije en Joegoslavië deelden er in mee alsmede de vele genodigden. De vijftienjarige jongen uit Schadrinsk in de Oeral leerde op zijn vijfde jaar al •chaken, speelde een enkele maal met zijn oudere broer, maar deed het verder hele maal alleen. Op zijn zevende jaar bleek deze zelfstudie veel vruchten te hebben af geworpen, want toen verraste hij al op een echt toernooi. En daarna ging het snel: hij reisde naar Moskou, Leningrad en Kiev, steeg voortdurend op de schaak ladder en is nu al zo sterk, dat men niet eens overweegt hem in aanmerking te doen komen voor het jeugdwereldkam pioenschap. Deze etappe in de loopbaan van jonge schakers, die Spasski eens de titel opleverde, is blijkbaar voor hem niet nodig. En het moet gezegd, dat met uit zondering van Spasski de Russen eigenlijk nooit zeer sterke jongeren aan deze titel strijd hebben laten meedoen. Juri Balasjov is een schaak-crack, maar men moet zich niet voorstellen, dat men In Beverwijk al een volkomen gerijpt ta lent aan het werk zal zien. Hij heeft geen bepaalde grootmeester als lichtend voor beeld genomen, en van een bepaalde Stijl kan men bij hem ook nog niet spreken, zoals Geiler ons verzekerde. „Hij moet zijn eigen stijl nog vinden," zei de grote favo riet voor de eindzege in Beverwijk, maar Ter ere van zijn nagedachtenis werd diens lievelingsmelodie „A toi la gloire" ten ge hore gebracht. Ook ir. Bakker, de opvol ger van prof. Tem Doeschate als verte genwoordiger van de directie van de Hoogovens bij het toernooi, wijdde evenals ir. Van Steenis, voorzitter van de KNSB, woorden ter nagedachtenis aan de overledene. De heer Rueb deelde mee, dat het Hoog oventoernooi volgend jaar later georgani seerd wordt. De begindatum is 11 januari, zodat men dan geen concurrentie meer heeft van het toernooi van Hastings, waar nu o.a. Gligoric en Penrose meespelen, die men graag in Beverwijk had gezien. Spijtig vond de heer Rueb het, dat Lar- sen, de winnaar van vorig jaar, niet aan wezig kon zijn, en dat Kuypers en Zui- dema wegens studieredenen moesten ont breken. Pomar was wel aangezocht, maar de Spanjaard liet het afweten. In zijn plaats speelt nu Medina. Ook Johannes- sen uit Noorwegen is nu opgenomen in de grootmeestergroep. De heer Rueb vond het zeer jammer, dat er maar zo weinig Nederlandse mees ters aan de strijd kunnen deelnemen. Om hen toch terwille te zijn, is een week- eind-toernooi gepland. Een nieuwtje is ook, dat er een veteranen-tiental gefor meerd wordt. De interesse van de dames voor het toernooi groeit nog steeds. De groep speelt nu een twaalfkamp. Er zijn nog meer nieuwe ideeën uitgewerkt. Zo Een verlegen tienertje tussen topscha- kers kijkt verlegen naar de ambassadeur van de Sovjet-Unie in Nederland, de heer Tugarinov. De pas vijftienjarige Juri Ba lasjov is zichtbaar geïmponeerd door de vreemde omgeving bij de officiële ope ning van het Hoogovenschaaktoernooi. Hij is blij grootmeester Gelier uit Odessa (rechts) en meester Bagirow uit Bakoe (links) naast zich te hebben om hem pre cies te vertellen wat hij doen en laten moet. Maar misschien zal de situatie over een week heel anders zijn. Want Juri is niet zomaar een jongen, die op het Hoog oventoernooi komt kijken. Als de verwach tingen in vervulling gaan zal hij in de meestergroep mooie partijen spelen en er wellicht een meesterresultaat verwerven. Nationaal meester is hij al, want hij heeft in zijn vaderland al een meestertoernooi gewonnen. hij steekt niet onder stoelen of banken dat hij veel van zijn jonge landgenoot ver wacht. Juri doorloopt een school die een les programma van negen jaar heeft. Wat hij dan wil gaan doen weet hij nog niet. Wel licht zal zijn meteoorachtige loopbaan hem stuwen in de richting van het schaakpro- fessionalisme, dat in Rusland voor enkele kopstukken mogelijk blijkt te zijn. De schaakwereld wacht gespannen af wat het talent Balasjov in Beverwijk zal laten zien. De aandacht voor de meestergroep zal dit jaar ongetwijfeld groter zijn dan ooit. Maar voorlopig zullen we daarvoor tot maandag mogen wachten. Tot dan kan Juri nog kijken naar hef spel van zijn „grote broers". Leergierig als hij is, zal hij van deze mogelijkheid gespannen ge bruik maken. Prof. Ten Doeschate werd bij de opening herdacht. Ir. W. Rueb, de voorzitter van de toernooicommissie herinnerde in zijn ope ningswoord aan het verscheiden van prof. Ten Doeschate, die het toernooi vanaf het begin heeft verdedigd en gestimuleerd.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 13