Legerkorps krijgt nieuw Amerikaans geschut HET WEER Man vergiftigd door kolendamp tt ji r** 4. Commissaris der koningin opent stadskantoor van Beverwijk Telegram aan Stichting en regering Stakingsoproep bij radio en TV voorlopig opgeschort Indonesiërs uit New York vertrokken BONTMANTELS 15 KORTING KAMPERMAN Borstbeeld van J. F. Kennedy onthuld Drie winnaars met 12 in toto Jongen overleden na val op het ijs Hoogoventoernooi muzikaal geopend VJ W.A. VERWOERD en ZONEN «W'MORRIS 'êeforeifou êuij! NAPPA- EN SUÈDE JASJES Mist of motregen KOLEN Het woord is aan In de krant van heden: Voorpost VN-bemiddeling 50e JAARGANG NUMMER 53 WOENSDAG 6 JANUARI 1965 (Van een onzer verslaggevers) Vanmorgen heeft de commissaris der koningin in de provincie Noord-Holland, mr. F. J. Kranenburg, het nieuwe raadhuis van Beverwijk, stadskantoor genoemd, officieel geopend. Tal van genodigden, onder wie vele vertegenwoordigers van gemeentebesturen onder andere van Amsterdam, Haarlem, Velsen, Heemskerk, en voorts een groot aantal afgevaardigden van maatschappelijke instellingen en groeperingen, woonden de plechtigheid bij. Aan de opening van het stadskantoor ging de onthulling vooraf van het borstbeeld van wijlen president J. F. Kennedy door de Amerikaanse zaakgelastigde in ons land, de heer Fischer Howe. Een gure wind blies vanmorgen om half tien over het Kennedyplein voor het stads kantoor toen de burgemeester van Bever wijk, de heer J. G. S. Bruinsma, met een toespraak in het Engels de onthulling van het borstbeeld inleidde. Rondom het plein hadden zich deputaties van tal van Beverwijkse verenigingen met hun vlag gen opgesteld. Burgemeester Bruinsma getuigde van de hechte banden van vriendschap tussen het Amerikaanse en het Nederlandse volk. President Kennedy was niet alleen een dynamisch leider van het Amerikaanse volk, maar ook van de gehele Westerse wereld. Hij was voor ieder een inspirerend voorbeeld. Neder land zal, zo zei de heer Bruinsma, Ken nedy nimmer vergeten. Burgemeester Bruinsma las aan het eind van zijn toespraak twee telegram men voor, die het Beverwijkse gemeente bestuur vandaag respectievelijk aan me vrouw Kennedy en president Johnson heeft gestuurd. Hij dankte het bestuur van de Algemene Bank Nederland, die het bronzen borstbeeld van president Kenne dy, vervaardigd door de Amsterdamse beeldhouwer Dirk Stins, aan Beverwijk heeft geschonken. De heer A. F. Dijkgraaf, president-direc teur van de Algemene Bank Nederland, noemde het beeld van Kennedy het sym bool van internationale vriendschap, in het bijzonder tussen de U.S.A. en Nederland. Hij prees de artistieke kwaliteiten van hét beeld. De heer Fischer Howe zei vervolgens steeds bijzonder getroffen te zijn door de warme gevoelens van vriendschap die het Nederlandse volk voor Amerika koestert. De plaatsing van het beeld in het hart van het nieuwe Beverwijk, noemde hij ge heel in overeenstemming met de dynami sche geest van wijlen president Kennedy. Namens de Amerikaanse regering en in het bijzonder namens de in Nederland wo nende Amerikanen sprak hij zijn warme erkentelijkheid uit voor de eer het beeld te mogen onthullen. Nadat het borstbeeld van zijn omhulsel was ontdaan, speelde de Beverwijkse Har monie Kapel het Amerikaanse en 't Neder landse volkslied, terwijl de vlaggen van beide naties in top werden gehesen. Als eerste legde de heer Fischer Howe een krans van de Amerikaanse ambas sade bij het borstbeeld. Hierna volgden kransen van het Beverwijkse gemeen tebestuur en van tal van particuliere in stellingen. Ook een groot aantal schoolkin deren legden bloemen aan de voet van het borstbeeld neer. In het stadskantoor heeft de commissa ris der koningin, mr. Kranenburg, ver volgens in een geestige toespraak de plaats van Beverwijk in de IJmond gekarakte riseerd. In de „salie des pas perdus" wa ren weer een groot aantal gasten verza meld. Mr. Kranenburg zei dat het stads kantoor op gelukkige wijze een verbin ding heeft gelegd tussen het gemeentebe stuur en de burgerij, die tot uiting komt in de grote openheid die het gebouw ken- Defensie heeft in Amerika nieuw zwaar geschut besteld dat de artillerie van het parate legerkorps zal gaan versterken. Het is een 175 mm kanon gemonteerd op een rupsvoertuig, zodat het zeer grote vuurkracht paart aan een grote beweeg lijkheid. De eerste exemplaren van deze „M 107" zullen waarschijnlijk tegen het einde van het jaar geleverd worden. Het nieuwe kanon kan zichzelf met een snelheid van ongeveer 55 km per uur over verharde wegen verplaatsen. In het terrein is die snelheid uiteraard lager. Door zijn constructie is het in staat hin dernissen als sneeuw, modder, zand, slo- Advertentie unieke kwaliteiten o.a. PERSIANER NERTZ ZEEHOND, alle soorten PETIT GRIS if PETSCHANIKI it BISAM, alle soorten met EXCLUSIEF EN DUURZAAM Lid Stichting bontwaarborgfonds Wagenweg 11 - Haarlem - Tel. 12924 BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk mist of wat motregen. Tot zwak afnemende wind, in hoofdzaak tussen noordwest en zuidwest. Dezelfde temperatu ren als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. ten en versperringen gemakkelijk te ne men. Zelfs kan het kanon kleine rivieren doorwaden. De draaicirkel is niet groter dan 3,5 meter en het voertuig kan hellin gen van zestig percent nemen. Het kanon wordt voortbewogen door een G. M. acht-cylinder dieselmotor van 450 pk die watergekoeld is. In het voertuig is plaats voor vijf man, namelijk een chauffeur, twee schutters en twee laders. Het voertuig waarop het kanon gemon teerd is, heeft een lengte van 6.45 'meter, een breedte van 3,15 meter en een hoog te van 1,40 meter. De totale combinatie weegt 28 ton. De „M 107" heeft een grote actie-ra dius, namelijk zevenhonderd kilometer. Het kanon is in staat om granaten met een gewicht van 66 kilo over een afstand van 32 kilometer te verschieten. Het voer tuig is voorzien van een penumatische „evenwichtsinrichting" om de grote „voor wichtigheid" (van het zware kanon met de lange loop) op te vangen. Naar we vernemen heeft Defensie ruim twintig exemplaren van de ,,M 107" be steld. Ze kosten een klein miljoen gulden per stuk. Maandagmiddag ontdekten omwonenden van perceel Pythagorasstraat 7 in IJmui- den, dat de 76-jarige alleenwonende be woner in de achterkamer bewegingloos op bed lag. Hij was zondag voor het laatst gezien. Nadat de politie de woning was binnengedrongen bleek dat de man reeds om het leven was gekomen, vermoedelijk door kolendampvergiftiging. Drie gelukkige deelnemers aan de sport- toto van verleden week verdelen de twee de prijs groot 155.042 en krijgen ieder 51.680. Er waren geen juiste voorspellers, die 13 goede uitslagen hadden ingevuld, zodat de eerste prijs 127.909,65 voor tweederde naar de tweede prijs en voor eenderde naar de derde prijs werd overgeheveld. Er waren 580.719 deelnemers, die voor een prij zenbedrag van 232.563 zorgden. De derde prijs groot 34.884,45 en het derde gedeelte van de eerste prijs ƒ42.636,55 maakten een totaal van 77.521. Hiervoor kwamen 352 deelnemers in aan merking die elk 220 ontvangen. Advertentie UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 (47 jaar Ryksleverancier) Robert Fiche n>s De mooiste gebeden zijn de daden. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Langs sluizen en havens5 Topsy 6 Luidsprekers 6 Sport 6, 13 Radio en tv 7 Kunst 7 Feuilleton 9 Economisch nieuws11 Scheepsberichten 11 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Op weg naar het Diakonessenhuis te Emmen is de veertienjarige Bert Lasker overleden. De jongen zou vorige week maandag met vrienden op een vijver te Emmercompascuum gaan schaatsen. Hij kwam op het ijs te vallen toen men de slee, waarop hij zat om zijn schaatsen vast te binden, onder hem weg trok. Pas een week later werd hij onwel. On middellijk werd hij naar het Diakonessen huis overgebracht waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. §j L gjgj 1 1 1 m f i I 1 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. 9,75, franco per post 11,—. Losse Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. n a f1 n t af* v r» r» c iiuinnrv camtpoobt nnrcurTTc OI. nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. tj„ r, rp., i i DAGBLAD OOR VELSEN-IJ MUIDEN. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING TT ,,„n0o Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. 1 1 Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije De Amerikaanse zaakgelastigde a.i. in ons land, de heer Fisher Howe, onthulde vanmorgen op het President Kennedyplein in Beverwijk het borst beeld van deze vermoorde Ameri kaanse staatsman. Kort na de ont hulling werd het monument, om ringd door een bloemenweelde, door velen bewonderd. merkt. Het is meer dan een kantoor, een open centrum van de gemeente. De commissaris zei verder overtuigd te zijn van de dynamische activiteiten die het Beverwijkse gemeentebestuur ont plooit, maar zo zei hij, zo zijn er meer gemeenten in de IJmond. De onvrede met zichzelf, die Beverwijk zo nu en dan aan de dag legt, kan soms een deugd worden genoemd. Het hoge flatgebouw dat boven het stadskantoor uitsteekt, biedt het ge meentebestuur, aldus mr. Kranenburg, een prachtige gelegenheid om vanaf hef dak de grenzen der gemeente te overzien. Hij noemde Beverwijk een van de op merkelijke voorposten van het zich sterk ontwikkelende gewest Noord-Holland en sprak de hoop uit, dat het stadskantoor daarin nog vele jaren grote diensten voor Beverwijkse bevolking en haar bestuur ders zal bewijzen. Mr. Kranenburg bood de burgemeester van Beverwijk een schaal van aardewerk met het provinciewapen aan. Vervolgens knipte de commissaris een lint in de Beverwijkse kleuren door, dat voor de ingang van de raadzaal was ge spannen. De zesjarige Anne-Claire, doch tertje van Burgemeester Bruinsma, had hiervoor mr. Kranenburg een schaar aan geboden. De bijeenkomst in het stadskantoor werd stijlvol opgeluisterd door een strijkersen semble onder leiding van André Kaart, dat 17e en 18e eeuwse muziek ten gehore bracht. In het nieuwe stadskantoor van Bever wijk, heeft de burgemeester van Velsen, J. C. Bührmann, namens alle schenkers van cadeaus het Beverwijkse gemeentebe stuur gecomplimenteerd met de ingebruik neming van het gemeentehuis. Zelf bood burgemeester Bührmann het geschenk van het Velsense gemeentebestuur aan: een bronzen luid-klok, die een plaats heeft ge kregen in de raadzaal. Mr. Bührmann sprak de wens üit dat het Beverwijkse gemeentebestuur iedere keer bij het lui den van de klok herinnerd zal worden aan haar grote verantwoordelijkheid te genover de Beverwijkse bevolking en met wijsheid haar besluiten zal nemen, ook in het belang van de gehele streek. Vervolgens bood Velsens burgemeester aan zijn Beverwijkse collega de klepel van de klok aan. In de krant van morgen komen wij na der terug op deze officiële opening van het stadskantoor. Hedenmiddag is in Beverwijk ook het nieuwe winkelcentrum „De wijkerbaan" officieel geopend. De plechtigheid werd verricht door de staatssecretaris van Eco nomische zaken, drs. J. A. Bakker. In het nieuwe stadskantoor van Bever wijk knipte mr. F. J. Kranenburg, commissaris der Koningin in Noord- Holland, vanmorgen ter opening een lint door. Burgemeester Bührmann (op de achtergrond) zag hem dit graag doen. Een staking bij radio en televisie is voorlopig voor 2 weken bezworen. Dit is het resultaat van de gisteravond in Hilversum gehouden besloten vergade ring van vertegenwoordigers van de drie bonden enerzijds en de radio- en tv- mensen anderzijds. Ook het idee om een model-actie te gaan voeren is uiteinde lijk terzijde gelegd. Na afloop van deze, door ongeveer 700 mensen (1/5 van alle radio- en tv-personeel) bezochte beslo ten vergadering hebben de drie vak bondsbestuurders, L. Roettger (Mer- curius), P. de Wit (Christelijke beamb- tenbond) en G. J. H. Kriek (R.K. organi- Palar weigerde verdere verklaringen af te leggen. Palar gaat vandaag naar Djakarta om met zijn regering overleg te plegen over haar besluit om uit de volkerenorganisa tie te treden. In diplomatieke kringen in New York meent men dat Palar zal pogen president Soekarno te weerhouden van een volledig breken met de Verenigde Naties. De zes Indonesiërs zijn: Noegroho (die op de V.N.-zittingen als plaatsvervanger van Palar optrad), Harsono Tjokroamino- to, Moersid Idris, Edi Martalogawa, Ido Garnida en Christian Mooy. satie voor administratief en commercieel personeel in de industrie) een verslag uitgebracht, over wat tijdens de ver gadering besproken is. Het verslag van bet bezoek aan de ministers van sociale zaken en onderwijs, kunsten en weten schappen, dat gistermiddag plaats vond, bracht, aldus de heer Roettger, een storm van verontwaardiging in de ver gadering teweeg. De vergadering drong aan om al met ingang van vanmorgen het werk voor 48 uur neer te leggen. De vakbondsbestuur ders gaven echter te kennen, dat het on juist zou zijn een stakingsparool uit te ge ven dat gericht was tegen de werkgevers, in casu de N.R.U., de N.T.S. en de om roeporganisaties, die achter de eisen van het personeel staan. Overigens aldus deze bondsbestuurders is voor staking de in stemming nodig van de vakcentrales en het was onmogelijk geweest met deze instan ties op korte termijn contact te leggen. NEW YORK (Reuter en AP) Zes le den van de Indonesische delegatie bi.j de Verenigde Naties zijn gisteren uit New York naar hun land vertrokken. Volgens de Indonessische afgevaardigde bij de V.N., Palar, zullen zij niet naar New York te rugkeren. Zij werden op de Kennedy luchthaven uitgeleide gedaan door Palar, die zei: „hun taak is volbracht". Met een modelactie daarentegen hadden zich inmiddels de bondsbesturen van Mer- curius en de katholieke en christelijke or ganisaties reeds verenigd. Volgens verklaringen van de vakbonds bestuurders, waren de besprekingen in goede harmonie verlopen. Het personeel was verontwaardigd over het feit, dat het nu reeds 3V2 jaar duurt sedert in de motie Zwanikken werd aangedrongen op de vast stelling van de status van het omroepper- soneel inzake de salarisregeling. Daarbij was het voor het personeel onverteerbaar dat de radio-musici en de leden van de hoorspelkern wel de 31/» percent met te rugwerkende kracht hebben ontvangen. De salarissen van deze groepen zijn namelijk gekoppeld aan de regelingen voor de mu sici van de symfonieorkesten en de leden van de gesubsidieerde toneelgezelschap pen en dan volgens de voorschriften van overheidswege. De bondsbestuurders verklaarden ten slotte dat de vergadering tot de volgende conclusies was gekomen: De intrekking van het voorstel van de vakbonden om tot een modelactie over te gaan. Een telegram te verzenden aan de re gering, de Stichting van de Arbeid en de voorzitter van de Tweede Kamer. en vervolgens dat een voorstel tot staking alleen kon worden behandeld en eventueel aangenomen in ledenvergade ringen van de drie afzonderlijke bonden. Tevens werd besloten dat in afwachting van dergelijke vergaderingen overleg zal worden gepleegd met de vakcentrales. Maleisië heeft dinsdag het denkbeeld ge opperd dat de Verenigde Naties moeten helpen om een eind te maken aan de Ma- leisisch-Indonesische vijandelijkheden. De leider van de Maleisische afvaardi ging bij de VN heeft de Veiligheidsraad een nota gezonden, waarin staat dat het aantal Indonesische slachtoffers in de strijd met Maleisië vijf maal zo hoog is als de Maleisische. Gisteren is het Hoogovenschaaktoer nooi geopend. Dat gebeurde op origi nele, muzikale wijze. De grootmees ters werden orgeldraaiers, zoals op de foto Jan-Hein Donner. Voor nieuws en verslagen van het toernooi ver wijzen wij naar pagina 13.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1