Bonn blijft voor vertrouwen op de hereniging bondgenoten Demasqué politiek is in Westduitse onmiskenbaar Generaal De Gaulle ziet Johnson gaarne in Parijs 1 Conservatieven winnen steeds meer terrein in Washington Iffll TRIUMPH DEALER Van dag tot dag Misdaad neemt toe in Engeland Krasse Adenauer viert verjaardag ^Praatótcel j r WERELDNIEUWS Op de WOENSDAG 6 JANUARI 1965 3 Tegenspraak VROUWELIJKE KANTOORBEDIENDE NOORD-ZUID-HOLLANDSE VERVOER MAATSCHAPPIJ n.v. Verkeerd In Argentinië OAS-er gearresteerd die „De Gaulle wilde doden" Ruim 30 doden in Karatsji bij verkiezingsrel Drie punten Johnson ontslaat vele Kennedy-intellectuelen Machtspositie Nederlaag ■Ml H. B. Fortuin HARRY OOMEN Turkije is kennelijk op weg zijn verhou ding met de Sovjet-Unie op een nieuwe, vriendschappelijker, leest te schoeien. Er zijn reeds geruime tijd symptomen die daarop wijzen. Een delegatie Russische parlementa riërs brengt een bezoek aan Ankara. Dat is een logische voortzetting van het con tact dat werd gelegd door een Turkse parlementaire delegatie die in juni vorig jaar Moskou bezocht. De machthebbers in het Kremlin hebben het gezelschap ge plaatst onder leiding van niemand min der dan Nikolai Podgorny, lid van het presidium van het centrale comité van de Russische communistische partij. Dat betekent wellicht dat de Russen spijkers met koppen hopen te slaan. De Turkse wens de banden met Mos kou strakker aan te halen dateert uit de tijd van na de Cyprus-crisis. Toen de storm rond Cyprus wat was geluwd, reisde de Turkse minister van Buitenlandse Zaken, de heer Erkin, naar de Russische hoofdstad. Zijn verklaringen over die tocht waren vaag, maar daarna hebben Russen en Turken in hun offi ciële uitlatingen bijna angstvallig verme den oude wonden open te maken en nieu we wonden te slaan. De toon werd over en weer steeds vriendelijker. De Russen maanden daarna bij monde van premier Kroesjtsjev aartsbisschop Makarios enkele malen tot matiging. De nieuwe koers kan in het oostelijk bekken van de Middellandse Zee en het olierijke Nabije Oosten, strategische ge volgen hebben. Er is echter wel reden om aan te nemen dat de politici in Ankara niet al hun Westelijke schepen achter zich willen verbranden, al is het niet uit gesloten dat de Russen sterk zullen aan dringen op een breuk van Turkije met de NAVO. Militair is dat voor Moskou van weinig belang. Reeds geruime tijd geleden kwam de verklaring uit Parijs dat de NAVO- bases in Turkije hun betekenis hadden verloren door de ontwikkeling van de moderne lange-afstandsraketten. Maar vanuit het oogpunt van propaganda zou een uittreden van Turkije uit het Weste lijk bondgenootschap voor de Russen niet te versmaden zijn. Het zou de malaise in de NAVO nog duidelijker aan het licht doen treden en vooral de Amerikaanse positie morele schade toebrengen. (Van onze correspondent) BONN „De Duitsland-politiek van de Verenigde Staten is niet gewijzigd". Dat verklaarde dinsdagmiddag de Amerikaan se ambassadeur in Bonn, McGhee, in een onderhoud van een half uur met bondskan selier Erhard. Het gesprek vond plaats kort voor de eerste kabinetszitting in het nieuwe jaar waarop de geruchten over een gewijzigde Amerikaanse Duitsland-politiek een belangrijk punt van bespreking zou den uitmaken. McGhee was een dag eerder van bespre kingen met president Johnson uit de V.S. in Bonn teruggekeerd. In een persconfe rentie na afloop van de kabinetszitting deelde de regeringswoordvoerder mee dat McGhee had verklaard dat „bij bepaalde hoge regeringsfunctionarissen in Bonn door uitlatingen in Washington een ver keerde indruk gevestigd was." De regeringswoordvoerder zei dat de uit eenzettingen van McGhee de bezorgdheid in Bonn hadden weggenomen. De onrust in Bonn is onlangs ontstaan door bepaalde uitlatingen die aan de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Rusk, werden toegeschreven en volgens welke aan de Amerikaanse steun aan nieuwe initiatieven in de Duitse kwestie voorwaarden werden verbonden. De afgelopen maanden had bondskanse lier Erhard op deze nieuwe initiatieven aangedrongen. Ze vormden voor de West duitse delegatie onder leiding van de mi nister van Buitenlandse Zaken Schroder, een kardinaal punt op de recente NAVO- conf eren tie in Parijs. Volgens de nu door ambassadeur McGhee tegengesproken geruchten zou men in Washington steun aan deze initia tieven afhankelijk hebben gesteld van een door de regering in Bonn uitvoerig uitge werkt onderhandelingsschema, waarbij de Duitsers niet langer schuilevink zouden hoeven te spelen achter de concrete pro blemen als de Duitse oostgrens. De Amerikanen gingen er bij deze (ver onderstelde) eisen van uit dat in onder handelingen met de Sovjet-Unie deze grenskwestie onvermijdelijk ter sprake zou komen. Bovendien zou volgens dezelfde geruchten de regering in Washington steun aan de initiatieven afhankelijk hebben wil len stellen van een volstrekte eenheid van opvatting in het westelijk kamp. Advertentie Op ons hoofdkantoor te HAARLEM is plaats voor een leeftijd 17 tot en met 25 jaar. ULO- en type-diploma vereist. Goede beloning en prima sociale voorzieningen. Vrijvervoer op het gehele lijnennet. Onze afdeling Personeelszaken zal u gaarne alle inlichtingen verstrekken. LEIDSEVAART 396 - HAARLEM - TELEFOON 18460 Hoewel de socialisten na het bekendwor- den van deze geruchten verklaarden dat ze „een duidelijke waarschuwing" beteken den aan het adres van diegenen die nog steeds geloofden „politiek te kunnen ver vangen door luidklinkende verklaringen", was de reactie in regeringskringen er een van ontsteltenis en bijna van woede. Voor het eerst immers begon het erop te lijken dat aan een periode van zuiver morele druk op de westelijke bondgenoten, op grond van onrechtvaardigheid van de Duitse deling, en zonder dat hiervoor van Duitse zijde concessies of offers werden gevraagd, een eind gekomen was. De bijna hysterische toon die in Bonn werd aangeslagen kon zelfs de conserva tieve „Frankfurter Allgemeine Zeitung" niet billijken. Het blad vroeg in een hoofd artikel om „meer gelatenheid en meer zakelijke vastberadenheid" en het sprak waarderend over het vrijmoedige van de Amerikaanse stap. De Duitse situatie is verkeerd getaxeerd de binnenlandse zowel als de buiten landse situatie, verklaarde de „Frankfur ter Allgemeine Zeitung". De links-georiën teerde „Frankfurter Rundschau" sprak van een „shock-therapie", die Bonn in zijn Duitsland-ipitiatieven van een „wishful thinking" moest bevrijden. Een interessante uitspraak viel ook te beluisteren uit de mond van vice-kanse- lier Erich Mende, voorzitter van de Vrije Democratische Partij en minister voor Zaken betreffende de Beide Duitslanden. Op een bijeenkomst in Berlijn betoogde Mende zondag naar aanleiding van de ge ruchten uit Washington: „de Duitse poli tici hebben zich er tegenover de Bonds dag met de eed toe verplicht de Duitse kwestie naar een oplossing te voeren. De Duitse politici werd niet opgedragen de belangen van bijvoorbeeld de Amerikanen, de Fransen of de Engelsen te behartigen". Mende riep de partijen die in de Bonds dag vertegenwoordigd zijn dan ook op zich met nog meer energie op „de eigen Duitse problemen te werpen en zich niet bezig te houden met de gezindheid van de bond genoten." De verklaring van McGhee mo ge de volle waarheid betekenen, het de masqué in de Duitse politiek na de aan vankelijke geruchten betekent dan toch de „frisse wind" waarop bepaalde com mentatoren aanvankelijk hadden gehoopt. LONDEN (AP) In een rapport van de Britse politie is bekendgemaakt dat het aantal bij de Londense politie gemelde misdaden het vorig jaar met tien percent is toegenomen. De grootste toeneming was die bij roof met geweldpleging, namelijk 1.075 geval len vergeleken met 865 in het voorgaande jaar. De Londense misdadigers maken in to- nemende mate gebruik van vuurwapens. Scotland Yard meldde dat er 135 keer vuurwapens zijn gebruikt bij overvallen, vergeleken met 100 in het voorgaande jaar. De Londense politieagenten zijn slechts gewapend met gummistokken. Ook onder de jeugd wordt een toename van misdadigheid geconstateerd. LA PLATA (AP) De politie in de Argentijnse stad La Plata heeft gisteren de arrestatie bekendgemaakt van Armand Charpentier, een lid van de O.A.S., het Franse geheime leger. De man heeft be kend dat hij naar Argentinië is gegaan om president Charles De Gaulle te ver moorden, die in oktober een bezoek aan Zuid-Amerika heeft gebracht. Charpentier is een 25-jarige student uit Parijs. Volgens de politie heeft Charpentier be kend dat zijn plannen in de war raakten door de buitengewoon scherpe veiligheids maatregelen rondom De Gaulle. Douane-ambtenaar Cardoza uit New York sloeg dezer dagen een goede slag. Verpakt in de Franse krant, die hij hier in zijn handen houdt, ontdekte Cardoza aan boord van het Franse passagiersschip „France" een partij gesmokkelde heroïne. Op de zwarte markt zou het verdovende middel ruim 1,4 miljoen gulden hebben opgebracht. (Telejoto) (Van onze correspondent) PARIJS Vanochtend werd in Parijs verwacht dat de Franse regering vandaag zal besluiten president Johnson van de Verenigde Staten uit te nodigen naar Parijs te komen. Na ruim een jaar verstoppertje te heb ben gespeeld om zich niet voor de tegen partij te hoeven te „vernederen", raapt generaal De Gaulle nu zo lijkt het toch de handschoenen op, die president Johnson hem in zijn rede van maandag heeft toegeworpen. Het Amerikaanse staatshoofd liet toen weten dat hij van plan was dit jaar zijn „Europese vrienden" op te zoeken. Frank rijk laat derhalve merken zich toch onder die Europese vrienden van de machtige bondgenoot te willen rekenen. Behalve in Parijs zal Johnson dan ook zijn opwachting in Londen en Bonn en V mogelijk in Moskou maken, nu de nieuwe Russische leiders te verstaan hebben ge geven hun vaderland voorlopig liever niet te willen verlaten. In Parijs neemt men aan dat dinsdag de Amerikaanse onderminister van Bui tenlandse Zaken, Harriman, tegenover zijn gastheer Couve de Murville al een balletje heeft opgeworpen over de eventuele komst van zijn president naar de Franse hoofd stad. Voordien had Dean Rusk, de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Za ken, die vorige maand tweemaal het Ely- sée bezocht het Franse staatshoofd over een ontmoeting met zijn Amerikaanse te genvoeter ook al gepolst. De Gaulle en Johnson zijn figuren waan* in, zacht gezegd, weinig gemeenschappe lijke trekken te onderkennen zijn. Beide staatslieden hebben elkaar tot dusver slechts eenmaal ontmoet, ter gelegenheid van de begrafenis van president Kennedy. Nadien voltrok zich een langdurige en weinig verheffende protocolair-diplomatie- ke barricade-oorlog over de vraag wie van beide presidenten zich nu het eerst moest verplaatsen voor een uitvoerige gedach- tenwisseling, waarvan de urgentie voor de gehele westelijke wereld zich steeds ster ker deed gevoelen. KARATSJI (AFP) Bü gevechten tus sen aanhangers van maarschalk Ajoeb Khan en van mejuffrouw Djinnah, de kan didate van de oppositie bij de presidents verkiezingen in Pakistan, zijn in de noor delijke voorstad van Karatsji 33 mensen om het leven gekomen en een honderdtal gewond. Het schijnt dat groepen mensen, daartoe aangezet door de mohammedaanse liga van Pakistan die achter president Ajoeb Khan staat, de buitenwijken van Karatsji, waar veel vluchtelingen wonen, zijn binnenge drongen. Zij hebben er de krotten met een lantaarn aan de voordeur het symbool van de volgelingen van mejuffrouw Djin nah in brand gestoken en geplunderd. Thans patrouilleren militairen en politie *in de getroffen stadswijk. In de kabinetszitting van gistermiddag, na Erhards gesprek met McGhee, werd overeenstemming bereikt over de volgende drie punten in verband met de hereni- gingspolitiek: het kabinet heeft het volle vertrouwen in de gemeenschappelijke Duitsland-poli tiek met de bondgenoten: het kabinet houdt vast aan een volhar dende en stap voor stap tot een oplossing leidende politiek ter oplossing van het Duitse probleem: het kabinet houdt vast aan het onder handelingsconcept, dat in augustus 1963 door de bondsregering opgesteld werd. Als een pleister op de wonde kwam ten slotte in Bonn president Johnsons State of Union Message, waarin hij verklaarde dat de hereniging van Duitsland door vrije verkiezingen „een van de grote en nog niet verwezenlijkte opgaven" gebleven is. De Westduitse regering zal zich echter de vermaning van een van de vooraan staande Duitse journalisten in Bonn ter harte kunnen nemen, volgens welke men beter de term „Duitsland-initiatieven" kan laten vallen omdat deze de indruk wekt van de mogelijkheid van een directe oplossing van het probleem. Het ware be ter voortaan te spreken van een „politiek van volhardende activiteit", zei deze com mentator. Het lijkt erop dat het kabinet in het tweede punt van zijn verklaring van gistermiddag dit voorstel ter harte ge nomen heeft. (Van onze correspondent) BONN Oud-kanselier Konrad Ade nauer vierde dinsdag in Bonn zijn 89e verjaardag. De oude staatsman geniet een uitstekende gezondheid, is scherp van geest en van alle lopende problemen uitstekend op de hoogte. Zijn grote activiteit in zijn politieke arena laat hem maar weinig tijd voor het schrijven van zijn memoires, waaraan hij bezig is en waarin hij de jaren tot zijn benoeming tot kanselier voorlopig maar overgeslagen heeft. De verjaardag begon voor Adenauer met een bezoek aan de mis van negen uur in een ziekenhuis in Bonn. Hij werd door zijn familie vergezeld terwijl de mis door zijn zoon Paul werd opgedragen. Na een korte maaltijd begon een grote ont vangst in de Bonner Beethoven-halle, die Adenauer door de C.D.U. werd aangebo den en waaraan meer dan tweehonderd vooraanstaande figuren uit het openbare leven deelnamen. Bondskanselier Erhard en de minister van Buitenlandse Zaken Schroder kwamen Adenauer de hand schudden, evenals de voorzitter van de Bondsdag, Eugen Ger stenmaier. President Lübke had de oud-kanselier een schriftelijke gelukwens doen toekomen waarin hij de hoop uitsprak dat Adenauer zich in het nieuwe levensjaar evenals voorheen met alle kracht aan het welzijn van Duitsland zou kunnrn wijden. De bijeenkomst in de Beethoven-Halle werd besloten met een optreden van een mannenzangvereniging uit Keulen, de stad waarvan Adenauer jarenlang burgemees ter is geweest. Adenauer is erelid van deze vereniging en hij verklaarde in een televisie-interview kort voor zijn verjaar dag: „ik hoor graag mannenzang". De dag voor Adenauers verjaardag wa ren honderden brieven en telegrammen op zijn bureau in het Bundeshaus en zijn villa in Rhöndorf bezorgd. De oud-kanse lier had toen evenwel nog geen aandacht voor de feestelijkheden van de volgende dag: hij voerde besprekingen over het werk in het komende parlementaire jaar. (Van onze correspondent) WASHINGTON Sinds de dood van president Kennedy is in Washington lang zaam maar zeker een verschuiving van het machtscentrum aan de gang, die ten koste gaat van de vooruitstrevenden en ten goede komt aan de gematigd conser vatieven. Een nieuwe stap in die ontwik keling was op de eerste dag dat het nieuw- gekozen Congres bijeenkwam, de verkie zing tot assistent-fractieleider van de de mocratische meerderheid van senator Rus sell Long uit Louisiana. De 46-jarige zuiderling volgt daarmee Hubert Humphrey op, die tot vice-presi dent werd gekozen. De democratische se naatsfractie, die 68 man sterk is, tegen over 32 der republikeinen, wordt nu geleid door Mike Mansfield een man van de ge matigde middenweg, de al genoemde Long over wie hieronder meer en de conserva tief George Smathers uit Florida. Russell Long gaat door voor een betrek kelijk vooruitstrevend man, wat welvaarts programma's en onderwijs betreft. Maar daarnaast verzette hij zich samen met zijn zuidelijke collega's met alle mogelijke mid delen tegen de inmiddels aangenomen bur- gerrechtenwet, die discriminatie van ne gers onwettig maakt, en evenals Gold- water ook tegen het kernstopverdrag. Bovendien viel hij op als een van de kampioenen voor de door de Amerikaanse belastingwetgeving toch al onzinnig be voordeelde olieindustri'e, waarin hij overi gens privébelangen heeft. In totaal steun de hij Kennedy's wetgevende programma maar in rond zestig percent van de geval len, een heel verschil met zijn voor ganger Humphrey die honderd percent steun verleende. Met Longs verkiezing is de machtsposi tie van de conservatieven in de Senaat verstevigd. Dat is merkwaardig, als men bedenkt dat thans de vooruitstrevende groep senatoren juist sterker is dan ooit. Hun handicap is evenwel dat zij vaak tot de nieuwkomers in het eerbiedwaardige college behoren, wat hun invloed sterk be perkt, omdat de leidende functies in de fractie op basis van anciënniteit worden verdeeld. President Johnson heeft zich in de strijd om het assistent-fractieleiderschap, waar naar overigens ook twee vooruitstrevende senatoren dongen, niet willen mengen. Maar achter de schermen was duidelijk dat hij zijn zuidelijke collega Long de meeste sympathie toedroeg. In het alge meen trouwens heeft Johnson een betere verhouding met de conservatieve en ge matigde middengroepen in het parlement dan met de sinds de laatste verkiezingen weer sterker geworden vooruitstrevende vleugels. Dat komt trouwens overeen met zijn doelstelling de tegenstellingen in de demo cratische partij te overbruggen, wat wel moet betekenen vriendelijke gebaren en concessies tegenover de zuiderlingen, die bij de laatste verkiezingen plotseling sym pathie voor de Republikeinse Partij bleken te hebben opgevat. De promotie van Long. die nota bene uit een staat komt die op Goldwater stem de, is zo'n gebaar. In het Huis van Afge vaardigden leden de progressieven overi gens ook een nederlaag, toen de wettige verkiezing erkend werd van de vijf afge vaardigden uit de staat Mississippi. Hun recht op zetels werd betwist door een groep vooruitstrevende leden van het Huis en de Democratische Vrijheidspartij uit Mississippi, met het argument dat hun ver kiezing niet wettig kon zijn door de syste matische uitsluiting van het overgrote deel van de negerkiezers in Mississippi. In deze staat kan slechts zes percent van de negers zijn stem uitbrengen. Een vooruitgang daarentegen was dat in het Huis besloten werd de macht te beperken van de zogenaamde regelcommissie, waar in tot nu toe vaak allerlei wetsvoorstellen eindeloos bleven steken. Hand in hand met de verzwakking van de invloed der progressieven in de machts structuur van de Senaat gaat overigens een ontslaggolf van allerlei Kennedy-men sen in de regering. Weliswaar heeft president Johnson be kend gemaakt dat hij het kabinet voor een groot deel ongewijzigd wil laten, maar op het niveau vlak onder de kabinetsrang. is een grootscheepse „zuivering" aan de gang, met het openlijke doel middenweg- Johnson-mannen de Kennedy-intellectuele te laten vervangen. leder jaar vast Steevast ieder jaar, het is langzamer hand traditie geworden, bezoek ik omtrent de jaarwisseling onze plaatselijke projeet: fakir Hendrik; wilt u weten wat de toe komst voor u in het vooruitzicht heeft? Zaken, liefde, huwelijk, ook verloren voor werpen, wichelroede, eveneens Diskrete onderzoekingen in echtscheidingen vraagt offerte, s.v.p. boven bellen. Ook telefonisch te bereiken via Bakkerij Vlietzicht." Het nieuwe jaar had juist zijn intrede gedaan toen wij de wankele trap opstap ten en op de deur van de profetenkamer klopten. Een luide stem zong „Oh die Vlag van Roodwitblauw Die van de toren prijkt Aan mijn Vaderland getrouw Trouw die nooit bezwijkt. Komt u binnen, de knop zit klem, gewoon maar schoppen. Dag meneer, wat had ik voor u kunnen doen? Oh die vlag van Roodwitblauw „Fakir", zo spraken wij, „allereerst ge lukkig nieuwjaar en zoals ik zie bent u al erg gelukkig. Ten tweede, de toekomst. Wilt u die mij en de lezers van dit goed- geredigeerde blad onthullen en wat is uw prijs?" Gaat u nou eerst eens zitten, meneer", zei de fakir, die, om beroepsredenen waar schijnlijk, nog in zijn halfhemd je zat. Zijn voeten in sokken lagen half op een stoel en hij lag half op de tafel. „Oh die vlag van roodwitblauw Die. „Fakir", zeiden wij, „kunt u nou even- rustig wezen? Zodra ik weg ben kunt u weer zingen." De fakir nam een slok uit een half leeg bierflesje, dat bij zijn sokken stond. „Wat had u dan geweten willen hebben? Ik ken de toekomst, met kaarten of kof fiedik, of ook psychometrisch. Ik kan uw schedel meten. Waar heb ik de centime ter? Alie!" (aldus riep hij luide het trap portaal in) „waar is me materiaal? Dat is me kost juffrouw", aldus voegde hij er vergoelijkend aan toe. „Die gapt wat ze krijgen ,kan. Gisteren nog twee spel kaar ten om te klaverjassen met de buren." „De toekomst, fakir?" aldus vroeg ik ten tweeden male, „oh, die vlag van roodwitblauw"zong de fakir, in een hoge staat van opwinding. „Als ik u die nen kan, er staat nog een glas op de was tafel". Hij bracht de fles naar zijn mond. „De toekomst, hè? Daar hebt u groot ge lijk in. Je kan niet voorzichtig genoeg zijn. Nou dan", zei hij. zich beroepsmatig samenvoegend door zijn sokken van de stoel te nemen, op de tafel rechtop te gaan zitten en mij trouwhartig aan t» zien. „Even wachten tot ik in tranct ben. Vive la trance!" En daar zijn ogen van zelf dicht vielen, bleef hij even glimlachend onder de lamp zitten. Hij schrok wakker toen Alie binnen kwam met de centimeter. „Daar heb Wim- mie een stukje van afgesneden om ko ninkje te spelen. Maar meneer heb maar een klein hoofd". Alie vertrok weer. „Rotmens", commentarieerde fakir Hen drik. „Nou dan, als u de toekomst wilt: hier is ie. Rotzooi, meneer. Zeguzelf? Ken- het beter gaan? Nee, nou dan ken het al leen slechter gaan. Wilt u dan maar even afrekenen?" Ik gaf hem een tientje en vroeg een daalder terug. „Laat u die paar gulden nou zitten" zei de fakir. „Dan doe ik het nog eens: het volgende jaar is veel belovend aangezien Satumus in de fluïdi- teit van Venus staat, met Mars in de conjunctivitis, dat betekent welvaart voor allen, vooral voor de welvarenden. Meer gas komt opborrelen (en hij gaf het voor beeld) en de belasting gaat omhoog of omlaag, dat is nog niet precies te zien. Internationaal raken we in de spanningen maar elders eruit. Een nieuwe bom barst, maar niet in deze straat, goddank, en te gen de zomer die heet wordt En deze gedachte gaf hem zo'n dorst dat hij riep: „Alie, Alie, stuur Wimmie even naar Gooiemans en haal nog zeven flesjes. Zo meneer, dat is dan twaalf gul den vijftig omdat het wat uitvoeriger geworden is. En dan maar tot het vol gend jaar, met de beste wensen voor die lezers van dat blad. Oh, die vlag van rood wit blauw. Wij verlieten het gastvrije pand en bot sten bij de voordeur tegen Wimmie met de zeven flesjes, waarvan er drie rinke lend tegen de keitjes ketsten. Binnen klonk godslasterlijke taal. „Voor mijn is de aar digheid van het jaar er al af", hoorde ik de fakir Hendrik nog net oreren. De 27-jarige Anthony Plassaran kijkt heel tevreden met het winnende lot van de Griekse Nieuw jaarsloterij in zijn handen de toekomst tegemoet. Hij won een huis in Athene ter waarde van ruim 750.000 gulden. (Telefoto) Advertentie voor Haarlem en omstreken AUTOBEDRIJF LANGE MOLENSTRAAT 12 - TEL. 19000 Zenuwstillend. De Deense bond van tand artsen zal het komend voorjaar voor zijn leden cursussen van een week in sug gestie (een vorm van hypnose) geven. Men hoopt, dat de tandartsen er dan beter in zullen slagen zenuwachtige pa tiënten te kalmeren. Vrij. Drieëntwintig jonge Somalische offi cieren die ervan werden beschuldigd de leiding te hebben gehad bij een mislukte staatsgreep in 1961 zijn vrijgelaten. Het parlement had eerder deze week een amnestie-wet goedgekeurd, waarbij kwijtschelding van straf werd verleend voor alle politieke en militaire misdrij ven in 1963. Arbeidsonrust. In het afgelopen jaar heb ben stakingen in de Verenigde Staten meer dan 23 miljoen „man-dagen" ge kost. De auto-industrie nam hiervan bijna een derde voor haar rekening. Geneeskrachtig. Omdat zij geloofde dat hondemelk geneeskracht tegen verkoud heid bezat heeft een Italiaanse groot moeder haar kleinkind van tien maan den door een teef laten zogen. Geschil. Het grootste Franstalige dagblad van Canada, het in Montreal verschij nende „la Presse" is na een onderbre king van zeven maanden weer uitgeko men. Het blad staakte zijn verschijning op 4 juni na een geschil met zijn typo grafen over de automatisering. Zo mooi. Meer dan tweehonderd Britse ge» vangenen die hun uiterlijk niet mee had den, hebben in de afgelopen jaren gra tis schoonheidsoperaties ondergaan. Fi guren als „Joe Varkenskop", „Johnny Neuskegel", „de Schele" en „Hazelip" lieten hun gelaat en daarmee mogelijk de weg naar terugkeer in de maatschap pij effenen. De gevangenisautoriteiten bevelen dergelijke ingrepen vooral aan als de overtuiging bestaat dat de delin quent door zijn lelijk uiterlijk geestelijk wordt gekweld. Vrijwilligers. Drieduizend Philippijnse vrijwilligers, die zijn uitgekozen uit oud strijders van de tweede wereldoorlog, zullen binnenkort naar Zuid-Vietnam vertrekken. Het zijn vooral artsen, in genieurs en deskundigen op het gebied van de psychologische oorlogsvoering. Centrale. Egypte en Tsjechoslowakije heb ben een overeenkomst getekend, krach tens welke de Tsjechen in de Egyptische stad Ismailia een elektrische centrale van 220 kilowatt zullen bouwen. Rekening. De Verenigde Staten hebben Egypte een rekening gepresenteerd ten bedrage van vierhonderdduizend dollar voor schade die betogers vorig jaar no vember aan de Amserikaanse ambassa de in Cairo hebben toegebracht, waar bij een bibliotheek van 27.000 boeken in brand werd gestoken.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3