Meer patiënten, meer verpleegdagen in IJmuidens Anthonius Ziekenhuis Afscheid en bij Velser vernieuwing brandweer Scheepvaartverkeer van en naar IJmuiden toegenomen 2 Pilotencursus in Noorwegen Man overboord Diploma's voor hengelaars Oefengebouw reeds dit jaar in gebruik Levenslang geëist tegen SS-ers Krumey en Hunsche Venlonaar bekent Turk te hebben gedood Acht maanden geëist wegens oplichting LANGS SLUIZEN EN HAVENS Journalistieke vakopleiding Het passagiersschip W esternland' Tsjechen openen oorlogsarchieven Oud-Spanjestrijders genaturaliseerd 5 WOENSDAG 6 JANUARI 1965 gggfë Amri kabinetsformateur in Jemen Ar ie van der Veer Nederlandse tv gaat mee Gistermiddag heeft in het Anthonius Ziekenhuis te IJmuiden een nieuwjaars bijeenkomst plaats gehad van de in dit ziekenhuis geregeld werkzame zielzorgers en specialisten. Tijdens een eerder gehou den bijeenkomst voor allen die bij het zie kenhuis zijn betrokken, heeft de genees heer-directeur C. F. J. Lampe gememo reerd, dat kort voor Kerstmis 1964 de vijf duizendste patiënt werd opgenomen, een getal dat voordien nog nooit was bereikt. Het aantal verpleegdagen bedroeg vorig jaar ruim 80.000, een stijging vergeleken met 1963 van ruim 9 percent. De polikli niek werd 65.000 maal bezocht, een stij ging van 18 percent. Zoals wij reeds eerder hebben gemeld, is met de nieuwbouw op het terrein van Anthonius een aanvang gemaakt en mag worden verwacht, dat het grote schoolge bouw voor de opleiding van verpleegsters met woongebouwen begin 1967 in gebruik kan worden genomen. Het geregeld overleg met het bestuur van de medische staf heeft er in toene mende mate toe geleid, dat de specialisten middels hun bestuur inspraak kregen in het ziekenhuisbeleid, een voor alle partijen verheugende ontwikkeling, die echter ook een grotere verantwoordelijkheid voor be stuur van de medische staf tot gevolg heeft. Geestelijke verzorging Met de geestelijke verzorgers van de pa tiënten zijn de banden steeds nauwer ge worden; het groeiend contact tussen gees telijke en medische verzorgers acht dok ter Lampe van het grootste belang. Sinds anderhalf jaar worden in het Anthonius- ziekenhuis op de zondagen ziekendiensten gehouden, waarvoor bij toerbeurt door vrijwel alle predikanten en oud-katholieke pastoors wordt zorg gedragen. Na overleg met de voorzitter van de Oecumenische Raad kon de geneesheer-directeur mede delen, dat voortaan de ziekendienst in de kapel van het ziekenhuis zal worden ge houden. Dokter Lampe ziet een van de vele tekenen van groeiend besef van on derling respect en onderlinge saamhorig heid tussen de christelijke kerken. Sedert vorig jaar is een diëtiste aan het ziekenhuis verbonden en in de loop van dit jaar zal een zuster van maatschap pelijk werk worden aangetrokken. Geneesmiddelen De inwerkingtreding van de nieuwe wet op de geneesmiddelenvoorziening, „een voortreffelijke wet" heeft de geneesmid delenvoorziening in de middelgrote zieken huizen beslist niet gemakkelijker gemaakt. Alle verlangens op dit gebied zijn echter vervuld. Dokter Lampe sprak zijn waardering uit over de ijver, de toewijding en de zeer deskundige en parate hulp die ondervon den werd van de particuliere ongevallen- dienst van de gebroeders Kloosterhuis: er zijn niet veel gemeenten in Nederland waar ziekenvervoer en ongevallendienst op zo voorbeeldige wijze werden verzorgd als in Velsen. Het aantal gebrachte onge vallen was 681, waarvan 201 opgenomen. Medewerking en samenwerking De burgerlijke overheid verleende alle medewerking om de taak van het zieken huis zo goed mogelijk te kunnen doen ver vullen en dit geldt eveneens voor de sa menwerking met de gemeentelijke dien sten. Ook met de overige ziekeninrichtingen ln de IJmond groeit het contact en de on derling gevoelde behoefte tot samenspre- king en samenwerking heeft er reeds toe geleid, dat kortgeleden de eerste bijeen komst van geneesheer-directeuren van de vijf ziekeninrichtingen in de IJmond heeft plaats gevonden. In deze kring van zie kenhuisdirecteuren is ook opgenomen het Vanochtend tussen vier en vijf uur lo kale tijd is van het schip „Petrobourg" ter hoogte van Hoek van Holland een man overboord geslagen. Hij is nog niet ge vonden. De Kanaalstreek in Groningen telt sinds gisteravond 52 gediplomeerde hengelaars. Vermoedelijk zijn ze de eersten die zich op het bezit van een hengeldiploma kun nen beroemen. De duizenden hengelaars in Nederland, die nog niet zo'n diploma hebben, hoeven zich echter niet ongerust te maken. Dit diploma geldt alleen voor Duitsland, waar naar alle waarschijnlijk heid nog dit jaar een wet het bezit van het diploma verplicht zal stellen. In deze wet zullen strengere maatregelen gelden ten aanzien van de jacht en sportvisserij. De sportvisserij is in Duitsland al aan vrij strenge bepalingen onderworpen, maar met de nieuwe maatregel wil men trachten de visserij tot een zuiver sportie ve aangelegenheid te maken, waarbij in de allereerste plaats het al dan niet be wust pijnigen van dieren wordt vermeden. De hengelverenigingen in Duitsland heb ben nu vooruitlopende op de wet cursussen georganiseerd, ook de hengelvereniging „Lathen" in Duitsland. Voor de Neder landse deelnemers aan deze cursussen, die het afgelopen najaar zijn gehouden, was de taal wel een moeilijkheid. Vandaar dat na overleg met het bestuur besloten werd een cursus in Ter Apel te organiseren. Gisteravond hebben alle 52 deelnemers hun diploma in ontvangst kunnen nemen. Gisteren werd in het Anthonius Zie kenhuis te IJmuiden een nieuwjaars bijeenkomst gehouden van specia listen en zielzorgers. Sint Jozef Ziekenhuis te Heemskerk, dat dezer dagen zijn deuren heeft geopend. Personeel Dokter Lampe wees er op, dat het zie kenhuiswezen de zevende bedrijfstak in ons land is wat betreft de omzet. Er wer ken in ziekeninrichtingen in Nederland 35.000 verpleegsters en 65.000 personeelsle den in totaal. Hij kwam hierna op de op leidingen in het ziekenhuis, waar vorig jaar een begin werd gemaakt met de op leiding voor de kinder-aantekening, zodat in Anthonius men thans kan worden opge leid voor het algemene basisdiploma zie kenverpleging A, maar ook voor de aan tekening kraamverpleging en kinderverple ging. Tevens werd begonnen aan de oplei ding tot operatiezuster. In 1963 is men er doelbewust toe over gegaan ook leerlingen toe te laten, die be horen tot andere christelijke kerken dan de rooms katholieke kerk. Het is altijd wel zo geweest, dat in Anthonius een aantal gewaardeerde krachten werkzaam waren die niet r.k. waren; onder de leerling ver pleegsters was dit echter hoge uitzonde ring. In 1964 slaagden alle kandidaten voor de kraam-aantekening en voor de kinder aantekening. Wisseling van personeel is onvermijde lijk in een ziekenhuis: vorig jaar verlie ten 136 personen Anthonius, maar er kwa men 147 voor in de plaats. Drie kruisjes De geneesheer-directeur van het Antho nius Ziekenhuis in IJmuiden zei dankbaar gestemd te zijn over 1964 en hij riep voor 1965, namens bestuur en directie, allen die werkzaam waren en zijn in het zieken huis een zalig nieuwjaar toe. In de nieuwe Haringhaven in IJmui den is dinsdag door personeel van Rijkswaterstaat met de bok „W ijker - oog" het motorjacht gelicht, dat hier kort geleden was gezonken. Met be hulp van kikvorsmannen werden gro te stalen kabels onder de kiel be vestigd, zodat het schip door de kraan uit het water kon worden gelicht. Een spectaculair schouwspel, dat vele toeschouwers trok. Het ligt in de bedoeling het jacht eerst droog te zetten en het vervolgens op de hel ling te trekken, waar het verder zal worden gerepareerd. HH r'i f V il -"VuL.s - -s 'ip sc-fc'idgCfiS ...-f,.-... Het personeel van de Velser brandweer, zowel het beroeps- als het vrijwillig per soneel, kwam bijeen om in aanwezigheid van de burgemeester van Velsen, mr. J. C. Bührmann en de commandant van de brandweer, de heer P. J. de Klerk, af scheid te nemen van een aantal personeels leden, die de dienst der brandweer heb ben verlaten wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Het ging om: de onderbrandmeester B. Bakker van de beroepsbrandweer en van de vrijwillige brandweer de brandmeester P. C. Heere, de hoofdbrandwachts J. P. Landeweerd, C. Pannekoek, W. A. de Vries, A. v. d. Wint en de brandwachts eerste klasse J. S. v. d. Boogaard, J. Heiligers, W. P. J. Heiligers en M. van Oeffelen. De burgemeester heeft hun allen dank gebracht voor de langjarige en trouwe dienst in het belang van de gehele bur gerij, en overhandigde hun een enveloppe met inhoud. Tevens werd een onderscheiding met bij behorende oorkonde uitgereikt aan de hoofdbrandwacht G. J. v. d. Nulft en de brandwacht eerste klasse N. de Koning voor 25-jarige dienst, en aan de brand wacht eerste klasse S. T. de Beer voor I2V2 jarige dienst. Tenslotte werden overhandigd de diplo ma's voor het slagen voor het examen hoofdbrandwacht aan de brandwachts eer ste klasse van de beroepsbrandweer A. v. d. Laan en D. Griekspoor, en aan de brandwachts eerste klasse van de vrijwil lige brandweer H. Meyer, C. Kaay, H. Spreeuw, C. Stelling en J. H. Weber. Daarna gaf de commandant een exposé over de toestand van de brandweer in Vel sen over 1964 en de toekomstplannen, en over de voornaamste gebeurtenissen van het brandweerwezen in Nederland. Speciaal kwam ten aanzien van Velsen naar voren, dat vrijwel het gehele brand weerpersoneel thans in het bezit is van een of meer diploma's, waarvan de oplei ding werd verzorgd door de hoofdbrand meester M. Verhoeff en de adjunct-hoofd brandmeester B. H. J. Hederik, welke he ren dank werd gebracht voor hun werk. Deze dank werd nog onderstreept door een geschenk van de zijde van de geslaagde kandidaten. Verder werd er op gewezen dat het oefengebouw begin 1965 gereed zal zijn, waarmede Velsen als eerste brandweer in Nederland een dergelijk gebouw zal bezit ten. De vaardigheid van het personeel zal, dank zij dit gebouw, weer kunnen worden opgevoerd. Gebleken is, dat ook van de zijde van omliggende brandweerkorpsen veel belangstelling bestaat, om van dit oefengebouw gebruik te maken. De burgemeester besprak daarna nog de inhoud van het laatste rapport van de Brandweerraad, waarin wordt aangedron gen op grotere en intensiever samenwer king tussen naburige brandweerkorpsen, FRANKFORT (AP) De in Duitsland geboren Britse advocaat Henry Ormond, die namens een groep overlevenden van uitroeiingsprogramma's in Hongarije op treedt, heeft levenslang geëist tegen twee belangrijke assistenten van Adolf Eich- mann. Het zijn Hermann Krumey, gewe zen luitenant-kolonel van de SS en Otto Hunsche, oud-kapitein van de SS. Tegelijkertijd heeft Ormond de recht bank ervan beschuldigd de twee verdach ten „zacht aan te pakken". Hij zei dat de rechtbank handelt alsof het hier het uit zoeken van een overtreding van minder groot belang betreft en geen massamoord. Verleden week heeft ook de aanklager levenslang geëist tegen Krumey gewe- zijn 1ste assistent van Eichmann op diens bureau „voor het uitroeien van de joden" evenals tegen Hunsche, de belangrijkste juridische adviseur van Eichmann. Beide verdachten worden ervan beschul digd dat zij hebben meegewerkt aan de deportatie van meer dan 400.000 joden uit Hongarije naar Auschwitz. Van deze joden is nog geen tien percent gespaard gebleven voor de gaskamers in de con centratiekampen. en waarin als ideale toestand wordt ge noemd de samenvoeging van de brandwe ren van verschillende gemeenten tot regio nale brandweer. Slechts op deze wijze kan worden ver kregen, dat het gespecialiseerde en kost bare materiaal van de brandweer zo economisch mogelijk wordt gebruikt. Ook het resultaat van de brandpreventie, een zeer belangrijk onderdeel van de brand- weertaak kan door samenwerking veel beter worden. De burgemeester meent, dat de concen tratie van brandweerkorpsen en dan liefst tot regionale brandweer, de enige wijze is, waarop een antwoord kan worden gegeven aan de, vooral in de industrie, zeer veel groter wordende brandrisico's. Na deze causerieën bleef het gezelschap nog gerui me tijd bijeen. Ofschoon in 1964 het scheepvaartverkeer nadelige gevolgen ondervond door strem ming van het Noordzeekanaal als gevolg van aanvaringen en tijdelijke sluiting van de Noordersluis wegens reparaties, zijn vorig jaar meer schepen in IJmuiden aan gekomen en vandaar vertrokken dan in 1963. Zo kwamen van uit zee vorig jaar in IJmuiden aan 9463 zeeschepen tegen 9440 in 1963. Naar zee vertrokken vorig jaar uit IJmuiden 9541 zeeschepen tegen 9456 in 1963. Vorig jaar kozen van IJmuiden uit zee 441 vissersvaartuigen en 6024 overige vaar tuigen (aantal zeeschepen, zoals gemeld, 9541). Het aantal binnenkomende vissers vaartuigen was in 1964 903 en het aantal overige vaartuigen 6033 (zeeschepen, als gemeld, 9463). In totaal bedroeg het scheepsverkeer te IJmuiden in 1964 32.405 vaartuigen met Een achttienjarige Venlonaar heeft gis teren bekend zaterdag de schedel van de 24-jarige Turkse arbeider R. Polat met een autokrik te hebben ingeslagen. Het slachtoffer, gehuwd en vader van twee kinderen, is maandag overleden. De achttienjarige Venlonaar wordt als hoofdverdachte beschouwd. Vier andere Venlonaren worden ervan verdacht met vereende krachten geweld tegen personen te hebben gepleegd. Een van hen raakte zaterdag gewond toen een bierglas, dat naar een Turk werd gegooid, zijn hoofd trof. Hij werd dadelijk na zijn ontslag uit het ziekenhuis gearresteerd. De verdach ten zullen voor de officier van justitie worden geleid. Een 29-jarige technicus uit Purmerend heeft voor de rechtbank te Amsterdam een gevangenisstraf van acht maanden tegen zich horen eisen, wegens oplichting van de 49-jarige L. Berghaan uit Rotter dam. Verdachte zou de fabrikant hebben be wogen tot afgifte van ongeveer achtdui zend gulden door het opdissen van enige verzonnen verhalen, onder andere dat hij in staat was in een veterinair geneesmiddel een veel hoger percentage furozolidon tot oplossing te brengen dan tot nu toe mo gelijk was geweest. een gezamenlijke inhoud van 134.560.981 kubieke meter, tegen respectievelijk 32.029 vaartuigen en 121. 763.781 kubieke meter in 1963. In Amsterdam is vanochtend de akte verleden waarbij de Stichting Journalis tieke Vakopleiding is opgericht. Doel van de stichting is het oprichten en instand houden van de school voor de journalis tiek, een onderwijsinstelling die in een tweejarige cursus journalisten zal oplei den. Per cursusjaar zullen de cursisten ter aanvulling van het theoretische onder richt twee maanden praktisch in de jour nalistiek werkzaam zijn. De school zal zo danig zijn ingericht, dat in daarvoor in aanmerking komende vakken levensbe schouwelijk gericht onderwijs zal worden gegeven. Het is de bedoeling dat het eerste cursusjaar van de school in september 1966 zal beginnen. Oprichters van de stichting zijn de Fe deratie van Nederlandse Journalisten waarin de algemene, de r.k. en de prot. christelijke joumalistenorganisaties ver enigd zijn, de vereniging De Nederlandse Dagbladpers en De Katholieke Neder landse Dagbladpers. De eerste plannen tot oprichting van de school voor journalistiek zijn door de Fe deratie van Nederlandse journalisten op gezet. In overleg tussen de uitgevers- en journalistenorganisaties is aan de plannen nader vorm gegeven. Deze organisaties zijn al enige tijd bezig met voorbereidend werk, o.m. het verkrijgen van rijkssubsi die. Voor de huisvesting van de school ii contact opgenomen met het gemeentebe stuur van Utrecht. Het voorbereidende werk zal nu worden voortgezet door het bestuur van de stich ting, dat als curatorium van de school op treedt. In dit curatorium zullen vertegen woordigers zitting hebben van de uitge vers- en de joumalistenorganisaties, van een aantal universiteiten en van de Voor lichtingsraad. Het curatorium, waarin van uitgeverszijde alleen dagbladuitgevers zit ting hebben, kan eventueel in een later stadium worden uitgebreid met vertegen woordigers van andere sectoren der mas sacommunicatiemiddelen, zoals radio, te levisie, tijdschriften en nieuwsbladen. CAIRO (Reuter) President Abdoellah al Sallal van Jemen heeft dinsdagavond het ontslag van premier generaal-majoor Hamoed al Gayefi aanvaard en vice-pre sident generaal-majoor Hassan al Amri verzocht een nieuwe regering te vormen. De Jemenitische republiekeinse leiders zijn sedert enige weken in twee groepen verdeeld, waarvan de een onder leiding van president Sallal en de andere onder generaal-majoor Gayefi staat. DOMINION LINE was een Engelse scheepvaartmaatschappij, die in 1870 werd opgericht en in 1926 ophield te bestaan. De eerste schepen waren de St. Louis en de Cresent City. Laatst genoemde, een schip van 2017 ton, ver- i trok op 10 november 1870 voor de eerste reis van Glasgow via Liverpool naar New Orleans. Het was een ongelukkig schip: drie maanden later, op 8 februari 1871 ging de Cresent City bij Galley Head verloren. 1yy 99 De schepen van de Dominion Line had den in de schoorsteen een roodwitte band met een zwarte top. Het laatste schip, dat voor haar reke ning gebouwd is, was de Regina, die aan het einde van de eerste wereldoorlog werd besteld bij Harland Wolf in Belfast. In 1918 kwam dit vaartuig onder de naam Regina als vrachtschip gereed, maar on derging weldra een verbouwing en pro moveerde van vrachtvaarder tot passa giersschip; accommodatie 600 passagiers, groot 16313 bruto reg.ton. De eerste reis als zodanig begon op 16 maart 1922 in Liverpool en ging via Halifax naar Port land. Na de liquidatie van de Dominion Line werd de Regina overgenomen door de White Star Line. De naam veranderde echter pas toen het schip in 1929 terecht kwam bij de Red Star Line. Het werd de Westernland, die evenwel onder Britse vlag bleef evenals de eerder verkregen Belgenland en Pennland. De Red Star Line was namelijk een Belgische maatschappij, in 1872 opgericht als de Société Anon. Belge-Américaine. Het eerste stoomschip was de Vaderland van 2748 bruto reg.ton, die op 19 januari 1873 voor de eerste maal van Antwerpen naar Philadelphia vertrok. Het duurde niet lang of de vloot werd versterkt met de stoomschepen Nederland en Switzerland en in 1874 werd een dienst op New York geopend. Er konden later nog drie sche pen van de Cunard Line worden overge nomen. De maatschappij breidde zich ge stadig uit. Tot het einde van de vorige eeuw bestelde men de nieuwe schepen in Engeland, maar in 1902 kwamen er twee bij, afkomstig van Amerikaanse werven, namelijk de Kroonland en de Finland, die onder Amerikaanse vlag in de vaart wer den gebracht. De in 1929 verkregen Westernland was het tweede schip van die naam. De eerste verscheen in 1883, een schip van 5736 bru to reg.ton, dat in 1912 is afgevoerd. De Red Star Line is tot 1935 een zelf standige rederij gebleven. In februari van dat jaar, toen de dienst nog slechts werd onderhouden door de Pennland en de Westernland, werden de ze beide schepen overgenomen door de Duitse reder Arnold Bernstein. Nadat zij te Kiel waren gemoderniseerd, werden de schepen onder dezelfde naam onder Duit- De tweede „Westernland", die in 1947 werd gesloopt. se vlag opnieuw tussen Antwerpen en New York in de vaart gebracht. De dienst heet te nu Red Star Linie GmbH. In het voorjaar van 1939 moest deze maatschappij echter haar diensten staken wegens onvermogen te betalen en op nieuw werd de Red Star overgenomen, thans door de Holland-Amerika Lijn. De twee schepen kwamen in juni 1939 weer in bedrijf, doch nu onder Nederlandse vlag. In de Tweede Wereldoorlog werd de Westernland gerequireerd door Engeland en kwam in dienst van de geallieerden. De oorlog was allang ten einde, toen de Westernland werd verkocht om te worden gesloopt. Dat was in 1947 door een Bel gische sloopwerf. STUTTGART (DPA) Behalve Polen zal ook Tsjechoslowakije zijn archieven openstellen voor de Westduitse justitie die op zoek is naar bewijsmateriaal tegen oor logsmisdadigers. Dit heeft het hoofd van het Westduitse centrale bureau voor ver volging van nazi-misdadigers, Erwin Schü- le, gisteren in Ludwigsburg meegedeeld. Nog deze maand wordt in Ludwigsburg een vertegenwoordiger van de Tsjechoslo- waakse justitie verwacht met documenten. In januari zal voorts een afvaardiging van het Westduitse vervolgingsbureau naar Warschau gaan om daar naar bewijsma teriaal te zoeken. Volgens Schüle bevindt zich in de Poolse hoofdstad „bewijsmate riaal in overvloed." Tijdens een kort bezoek aan Warschau in december heeft hij documenten ontdekt, die een tot dusver niet „rijpe" zaak aan het rollen zouden brengen. Het Westduitse bu reau is ook sterk geïnteresseerd in de Rus sische archieven te Moskou, maar de Rus sen hebben nog niets van zich laten horen. OSLO (AP) Piloten van de luchtmach ten van acht landen zullen van 7 januari tot 18 februari deelnemen aan zes spe ciale cursussen die tot doel hebben meer te leren over noodlandingen in winter weer. De cursussen zullen georganiseerd wor den door de Noorse luchtmacht en gehou den worden in het vakantie-oord van de luchtmacht, „Klein Skaugum", in Tisleia bij Gol, in Zuid-Centraal-Noorwegen. Honderdtwintig piloten uit Nederland, België, Canada, Denemarken, Frankrijk, Groot-Brittannië, West-Duitsland en de V.S. zullen er aan deelnemen. Het programma omvat skiën, eerste hulp en in de sneeuw kamperen. De Nederlandse televisie en enkele bui tenlandse journalisten hebben te kennen gegeven de opleiding te willen meemaken. De Eerste Kamer is gisteren in haar eerste vergadering van dit jaar zonder hoofdelijke stemming akkoord gegaan met het voorstel van minister Scholten van Justitie tot naturalisatie van vier oud- Spanjestrijders. De vier betrokkenen werden tijdens de oorlogsjaren door de bezetter gearres teerd. Hun zal thans het Nederlanderschap worden verleend, waardoor zij voldoen aan de vereisten om in aanmerking te komen voor uitkeringen aan door de nazi's ver volgden.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5