Vreemde Italiaanse opvattingen De „Willem Ruys" gisteren na vele chicanes overgenomen Vlag gestreken in duisternis DE BEURS - Zij deden mijn was waar ik bij Philips, olie en Unilever aan top in '64 Goudprijs op recordhoogte BNG leent f 100 min. a 5.5 pet Administratief personeel vraagt nabetaling V avo-Greyhound omgezet in NV Franse reserves voortaan in francs „Zeer gunstig jaar voor de landbouw" Water duurder in Utrecht Holl. Signaal dingt mee naar Nato-order Stijgende prijzen in Engeland SCHEEPVAARTBERICHTEN Levensverzekeringen bijna 60 miljard Hoedenindustrieën gaan fuseren Kort economisch nieuws Vuurzee in fabriek nabij Bussum DONDERDAG 7 JANUARI 1965 15 Kapitaal wordt 4.8 min Capitulatie A. W. Biewenga AKU EN HOOGOVENS WEDEROM HOGER Onlangs deed een Sunil was-team de was voor mevrouw C. J. Keizer, Eerste Eeldepad 18, Den Haag. "Mijn was is absoluut witter gewor den", zei mevrouw Keizer. "Nu be grijp ik wat ze bedoelen als ze zeggen: Sunil geeft het hoogste wit". WALL STREET Na een middag van geruchten, chao tische situaties en onzekerheid als gevolg van een wel zeer ongebruikelijke manier van zakelijk onderhandelen van de di recteur van de Italiaanse rederij Flotta Lauro, is gistermiddag laat, tegen half zes, de Willem Ruys toch overgenomen en is in handen overgegaan van de nieuwe eigenaar. Tot vijf uur wist men bij de Koninklijke Rotterdamse Lloyd niet meer dan dat de heer Lauro, na exorbitante eisen te hebben gesteld ten opzichte van de contractueel vastgelegde overdracht van de „standaarduitrusting" van het schip, 's middags om 1 uur was weggegaan met de mededeling dat, wanneer niet aan zijn eisen werd vol daan, het schip, voor wat hem betreft, kon blijven liggen. Dat was duidelijke taal. Tegen de avond kwam hij weer op het kantoor van de Lloyd aan de Veer haven opdagen en toonde hij zich na enige tijd bereid het schip alsnog over te nemen. En eenmaal in Schiedam op de Willem Ruys, die nog in dok lag, eiste hij een officiële vlagwisseling, zich niet storend aan het nautisch protocol, dat de vlaggen bij zonsondergang wor den neergehaald. Hij kreeg zijn zin voor wat betreft de maatschappijvlag. Met onze natievlag werd niet „gezondigd". Die bleef gestreken. Moeizaam waren maandag, dinsdag en woensdagmorgen de onderhandelingen over de overneming reeds gereed. Deze moest al een keer worden uitgesteld omdat tij dens de dokbeurt de Italiaanse assistenten van de heer Lauro een mankement aan een van de schroeven zouden hebben ontdekt. Dit euvel werd verholpen. Maar toen kwam de Italiaanse reder met nieuwe chi canes voor de dag. Zijn opvattingen over wat een „standaarduitrusting" van een mailschip is weken wel veel af van wat redelijk en billijk mag worden genoemd. Hij stelde zijn eisen niet alleen belangrijk hoger maar vroeg over wat hij meer vroeg dan contractueel als billijk mocht worden beschouwd, een equivalent aan geld. Mocht dit al heel ongewoon zijn, zijn eisen werden tenslotte zo exhorbitant dat elke redelijkheid ver was te zoeken. Zo gingen de onderhandelaars aan het begin van de middag uiteen zonder dat overeen- «temming was bereikt. De directie van de Lloyd liet toen mededelen dat van een overname om 3 uur in de middag geen sprake kon zijn. De heer Lauro was ver trokken en liet voorlopig niet meer van zich horen. In de loop van de middag kwam hij weer aan de Veerhaven en werden de on- De algemene bond „Mercurius", de Katholieke bond van werknemers in bank- en verzekeringsbedrijf en admini stratieve kantoren (B.V.A.) en de Neder landse Christelijke Beambtenbond (NCBB) hebben in een gezamenlijk schrijven aan de werkgevers in de sector van de ad ministratieve kantoren aangedrongen op een nabetaling van 3,5 percent over 1964, voor zover in 1964 slechts 10 salaris verhoging is toegekend. Zij motiveren dit verzoek door te wijzen op de gemiddelde salarisstijging in 1964 (14,2%) en op de nabetaling van 3,5% door o.a. de overheid aan het administra tieve personeel. Inclusief de 5 verho ging voor 1965 en de doorberekening van de 3,5 over 1964 in 1965 zouden de salarissen met 9,2 moeten stijgen. Voorts wordt gevraagd om een minimum-inkomen van 477 per maand voor 23-jarigen en ouderen, overeenkomstig het akkoord in de Stichting van de Arbeid en om een bijslag van 6,6 met een maximum van 72,60 ter compensatie van de verhoging van de grens van het bedrag waarover A.O.W.-premie moet worden betaald van 10.900 tot 12.000. De autobusonderneming VAVO-Grey- hound is omgezet in een n.v. met een maatschappelijk kapitaal van 4,8 mil joen, waarvan 3,6 miljoen is geplaatst en volgestort. De omzetting is een uit vloeisel van de enige tijd geleden aan gekondigde plannen van The Greyhound Corporation in San Francisco (V.S.) en de VAVO Verenigde Auto Vervoer Onder neming Van Iperen en Verhoeg in Schoon hoven tot het aangaan van een nauwe samenwerking. Binnen enkele weken zal de belangrijke deelneming van Greyhound in het kapi taal van VAVO-Greyhound n.v. worden gerealiseerd. Tevens zullen dan nadere mededelingen worden gedaan over de aard «n de opzet van de samenwerking. Tot directeur van de nieuwe vennoot schap is benoemd de heer W. C. van Iperen en tot commissaris mr. D. A. Slager. Bin nenkort zullen nog enkele leden van de te vormen raad van commissarissen wor den benoemd. The Greyhound Corporation exploiteert autobuslijnen in de Verenigde Staten en in Canada. derhandelingen voortgezet met, gezien de houding van de Italiaan, weinig kans op 'n spoedige overeenstemming. Uit alles bleek dat hij zoveel mogelijk voordeel wenste te slepen uit deze monstertransactie, voor deel waarop hij volgens het verkoopcon tract geen recht had. Tegen vijf uur verkeerde de onderhan delingen nog in een stadium dat spoedige overeenstemming niet kon worden ver wacht. De Lloyd rekende toen met een overneming die op z'n vroegst de volgen de dag zou geschieden, gezien het feit dat de heer Lauro sterk geporteerd was voor een officiële vlagwisseling en deze niet na zonsondergang kon geschieden. Dat ge biedt nu eenmaal het goede zeemansge- bruik. Kort daarop capituleerde de Italiaan en in vliegende haast werden die maatrege len getroffen om de overname alsnog zo snel mogelijk zijn beslag te laten krijgen, daar de nieuwe eigenaar in elk geval van- mortgien met het schip wilde vertrekken. Zo kon het gebeuren dat om half zes 'n functionaris van de Rotterdamsehe Bank, de directie van de Koninklijke Rotter damse Lloyd en de heer Lauro aan boord van de Willem Ruys verschenen om in de salon de laatste officiële papieren te teke nen waarmee de overdracht een feit werd. De Italiaan stond toen nog op de vlag wisseling. Men heeft hem zijn zin gegeven, echter alleen ten opzichte van de rederij- vlag. Voor wat betreft de natievlag, die bij zonsondergang ook was ingehaald, viel natuurlijk niet te marchanderen en hij nam daar ten slotte genoegen mee. In het duister werd in de achtermast de Lloyd- vlag gehesen en de vlag van de Flotta Lauro werd gereed gemaakt om te wor den gehesen. Aan dek is toen nog een kort woord gesproken. Het werd een gebeurtenis die, na alle moeilijkheden en onaangename voorvallen, niet die sfeer kreeg die in een normaal geval aanwezig had kunnen zijn. De heer Th. A. W. Ruys heeft namens de directie van de Lloyd het schip aan de heer Lauro overgedragen, hem met het schip alle geluk toewensend. De heer Ruys sprak daarna nog een woord van dank aan allen die de Willem Ruys in de loop der jaren hadden gediend en het schip de goede naam hadden bezorgd die het over de ge hele wereld had. De tweede stuurman streek vervolgens de Lloydvlag en hees die van de Flotta Lauro. Kapitein Herman van den Heuvel, die bij de overneming aanwe zig was, trad op zijn Italiaanse collega toe en zei: „Captain, the ship is yours." „Het wordt tijd dat ze opschieten", beduidde de Italiaanse kapitein Leo- poldo Cafiero (rechts) tegen zijn voor ganger, gezagvoerder H. van den Heuvel, doch de officiële overdracht van de „Willem Ruys" aan de „Flotta Lauro" werd uitgesteld. Tussen de directies van de Rotterdamse Lloyd en de Italiaanse rederij bleek verschil van inzicht te bestaan over de uit rusting waarmee en de staat waarin het schip zou moeten worden opgeleverd. Frankrijk stelt voortaan de waarde van zijn monetaire reserves vast in francs en niet meer in dollars. Voor het eerst in de monetaire geschiedenis van het land zijn deze reserves boven de 25 miljard frank (5 miljard dollar) uitgekomen. Op 31 de cember j.L beliepen zij 25.201 miljoen frank. De monetaire reserves bevatten on geveer 3500 ton goud ter waarde van bijna 19 miljard frank. Slechts een deel daarvan bevindt zich in de kelders van de bank van Frankrijk. Het overige deel is nog gedeponeerd in Londen of de Ver enigde Staten en wordt geleidelijk gerepa trieerd. „Het jaar 1964 zal voor grote delen van de land- en tuinbouw geboekstaafd wor den als een jaar met een gunstige tot zeer gunstige rentabiliteit. Er waren in de ja ren vóór 1964 voor de landbouw tal van redenen om van zijn zorgen te doen blij ken. We willen echter ook in dankbaar heid niet achterblijven nu daarvoor reden is." De voorzitter van het landbouwschap, de heer A. W. Biewenga, zei dit gisteren in zijn nieuwjaarsrede. Voor het eerst sinds jaren is de Neder landse veehouder de winterperiode zonder veel zorgen ingegaan. In de akkerbouw sneuvelden bestaande oogstrecords: ge middeld was de oogst ten minste 10 k 15 percent groter dan in voorgaande jaren en hij was van zeer goede kwaliteit. Dit alles viel samen met een in verge lijking met voorgaande jaren aanzienlijke verbeterd prijzenklimaat, met name voor de produkten waarvoor richtprijzen of ga rantieprijzen worden vastgesteld. De marktprijzen voor rundvlees lagen in de eerste helft van het jaar belangrijk hoger dan de vastgestelde oriëntatieprijs. In 1964 waren voor akkerbouw en veehou derij alle omstandigheden gunstig. Wan neer de rentabiliteitsgegevens over dat jaar bekend zijn zal dit wel duidelijk blij ken. De stemming voor het merendeel van de internationale waarden is gisteren bij de opening prijshoudend tot vast geweest. Met dit laatste worden de AKU- en Hoog ovenwaarden bedoeld. Deze fondsen ont moetten opnieuw ruime lokale speculatieve belangstelling. AKU noteerde op 519 bijna vijf punten boven het voorgaande slot- niveau. Voor Hoogovens was een koers winst van acht punten weggelegd op 574. Ondanks aanbod van Amerikaanse zijde kon Philips zich zeer goed handhaven op 154,50. Het publiek nam hier de stukken uit de markt. Kon. Olie, welk fonds dins dag in koersstijgiging bij de overige hoofd fondsen ten achter was gebleven, kwam thans goed voor de dag op 158,40 157,50). Unilever stelde teleur. Het aanbod voor Het waterleidingbedrijf Midden-Neder land heeft berekend, dat het totaal van de nadelige saldi van het bedrijf eind 1970 zal zijn aangegroeid tot ongeveer 6,3 mil joen gulden als de huidige tarieven wor den gehandhaafd. Het dagelijks bestuur stelt daarom het algemeen bestuur voor, de tarieven met gemiddeld 35 percent te verhogen. Het vastrecht zou dan van 24 op 30 gulden per jaar moeten worden ge bracht terwijl de prijzen per kubieke me ter, thans 30, 25, 20 en 15 cent, respektie- velijk 43, 36, 29 en 22 cent zouden moeten worden. De N.V. Hollandsche Signaal is één van de zes grote industrieën die gisteren in Parijs volledige overeenstemming hebben bereikt over een nieuw internationaal con sortium op het gebied van de elektronische industrie. Deze combinatie zal meedingen naar het contract voor een nieuw NATO- luchtverdedigingssysteem ter waarde van 110 miljoen pond sterling. LONDEN (Reuter) De Britse labour- regering stelt een dringend onderzoek in naar de stijgende prijzen, die dreigen haar plannen in de war te sturen, om de lonen en de kosten van de export laag te houden. De belangrijkste regeringsdepar tementen zullen brieven zenden naar een aantal ondernemingen, om er achter te ko men waardoor de prijzen plotseling geste gen zijn. Gevraagd zal worden, hoeveel van de kostenstijging van de laatste tijd voor eigen rekening genomen werd, hoeveel aan de klant in rekening wordt gebracht en wat gedaan werd om tot grotere effi ciency te komen. Op basis van de ontvan gen antwoorden zal de regering dan be sluiten wat zij zal doen. De ministers zijn geschrokken van de Advertentie Achilles 7 v. Cartagena n. Cristobal. Adonis 6 te Dominica. Agamemnon 7 te Porto Cabello. Alcetas pass. 6 Westhinder n. Cadiz. Algol 5 v. Port Elisabeth n. Kaapstad. Ampenan pass. 6 Quessant n. Lissabon. Ardeas 6 v. Genua n. Napels. Argos 7 te Tunis. Asmidiske 6 v. Norfolk n. Venetië. Attis 6 v. Terneuzen n. Amsterdam. Bengalen 6 dw. Cocosbay n. Los Angeles. Bintang 6 te Iquique. Bussum 7 te Suez verw. Caltex Pernis 6 te Aruba verw. Cartago 6 dw. Guantanamp n. Tela. Ceres 6 v. Curacao. Elisabeth Broere 7 te Aden verw. Esso Amsterdam 7 v. New York n. Aruba. Gaasterdijk 7 te Lake Charles verw. Garoet 6 v. Kopenhagen n. Hamburg. Gooiland 7 te Rio de Janeiro verw. Graveland 6 te Hamburg. Grootekerk 6 te Aden. Hermes 6 vertr. St. Antonio. Ivoorkust 7 te Hamburg verw. Johannes Frans 6 v. San Nicolas n. Montevideo. Keerkring 5 v. Rangoon n. Port Swettenham. Khasiella 7 te Curagao verw. Kieldrecht 7 te Port Sudan verw. Kopionella 6 v. Saigon n. Miri. Krebsia 7 te Cochin. Labotas pass. 6 St. Vincent n. Rotterdam. Maasdam 6 te Halifax. Marne Lloyd 6 v. San Francisco n. Vancouver. Mississippi Lloyd 6 v. Houston n. Vera Cruz. Montferland 6 v. Hamburg n. Amsterdam. Neder Eems 7 te Bremerhaven. Oranjefontein 6 v. Kaapstad n. Port Elisabeth. 7 te Port Elisabeth. Ondina 7 t.h.v. Bougie n. Mena al Ahmadi. Pendrecht pass. 6 Curacao n. Buenos Aires. P. G. Thulin 7 v. Coquimbo n. Huasco. Prins Casimir 6 v. Castellon n. Valencia, prins Willem-2 6 v. Buenos Aires n. Curacao. Reza Shah the Great 7 te New York. Schelde Lloyd 6 450 mijl zzo Suez n. Aden. Slamat 6 v. Port Swettenham n. Singapore. 7 te Singapore. Socrates 6 v. Heroya n. Bremen. Soestdijk 7 te New York. Stad Maastricht pass. 6 Bomholm n. Gdynia. Stentor 7 te Antwerpen. Steven 6 v. Buenos Aires n. Santa Fé. Straat Bali 7 te Durban verw. Straat Banka 6 v. Rio de Janeiro n. Kaapstad. Straat Chatham 6 v. Singapore n. Hongkong. Straat Johore 6 v. East London n. Durban. 7 te Durban verw. Telamon 7 te New Orleans verw. Ulysses 6 te Paramaribo. Vivipara 5 in Suezkanaal n. Tabangao. Willemstad 6 v. Funchall n. Barbados. Wonogiri 6 v. Sfax n. Port Said. Wonosari 7 te Liverno verw. Zuiderkerk pass. 6 Straat v. Messina n. Genua. BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier geldend in Amsterdam luiden: Engelse pond 9.9810.08: Amerikaanse dollar 3.573.61; Canadese dollar 3.311/*3.361/»; Belgische frank (100) 7.20V*-7.251/*; Zwitserse frank (100) 83.05—83.55; Franse frank (100) 73.20—73.70; Duitse mark (100) 90.05—90.55; Noorse kroon (100) 49.60— 50.60; Deense kroon (100) 51.5052.50; Zweedse kroon (10) 69.3070.30; Italiaanse lire (10.000) 56.5058.50: Oostenrijkse schilling (100) 13.89 13.99; Portugese escudo (100) 12.421/*12.57V« en Spaanse peseta (100, gr. coup.) 5.91—6.06. De efficiënte bedrijfsvoering van de le vensverzekeringmaatschappijen heeft er zeker toe bijgedragen dat de premies de laatste jaren gehandhaafd konden blijven en in sommige gevallen zelfs verlaagd konden worden, terwijl de risicodekking werd uitgebreid. Hierbij heeft natuurlijk ook een belangrijke rol gespeeld dat de ontwikkeling van de rentestand voor het levensverzekeringbedrijf tot nu toe gunstig is geweest. Dit schrijft de heer W. A. H. C. Boel- laard, voorzitter van de Nederlandse Ver eniging ter bevordering van het Levensver zekeringwezen, in een beschouwing ter ge legenheid van de jaarwisseling in het weekblad van deze vereniging, „De Verze keringsbode". Hij constateert dat er in de eerste drie kwartalen van 1964 voor bijna 7 miljard gulden aan nieuwe levensverzekeringen tot stand is gekomen, bijna 34 percent meer dan in dezelfde periode van 1963. Geschat wordt dat het totale verzekerde bedrag bij de Nederlandse levensverzekeringmaat schappijen aan het eind van het afgelopen jaar 58 a 59 miljard gulden was. prijsstijging en vrezen dat daardoor de vakorganisaties het streven van de rege ring naar een nationale inkomen politiek, die aan produktiviteit gekoppeld is, niet langer zullen aanvaarden. De minister van economische zaken, George Brown, heeft verklaard, dat dit de hoeksteen is van de plannen der regering op lange termijn, die er op gericht zijn de fundamentele vraag stukken der nationale economie aan te pakken. In 1964 zijn zowel wat de nominale als de effectieve omzetten betreft, Philips, Ko ninklijke Petroleum en Unilever de top- fondsen geweest van de Amsterdamse ef fectenbeurs. Hun gezamenlijke nominale omzet bedroeg 103 min. (totale aandelen- omzet ƒ766,7 min.), en hun gezamenlijke effectieve omzet 732,3 min. op een totaal van 2800 min. De totalen waren lager dan in 1963. Dit blijkt uit de cijfers van de afdeling public relations van de Vereeni- ging voor den Effectenhandel. Op de Londense markt is gisteren de prijs van goud naar een hoogtepunt ge klommen sedert de Cuba-crisis in oktober 1962. Voor een ounce fijn goud werd 35,12% dollar betaald. De officiële prijs is 35 dollarcent per ounce fijn. De stijging houdt verband met de Franse plannen een deel van de dollarvoorraad om te zetten in goud. In de Nederlandse hoedenindustrie is een fusie tot stand gekomen en wel tussen de N.V. Verenigde hoedenfabrieken Woolson en de Dameshoedenfabriek Multihat n.v., beide te Amsterdam. Woolson heeft in België een eigen verkoopkantoor gesticht onder de naam verenigde hoedenfabrieken PVBA met zetel in Brussel. Multihat ex porteert ruim 60 percent van haar totale produktie. De fusie, die door een uitwisse ling van aandelen tot stand kwam, heeft ten doel tot een efficiëntere bedrijfsvoe ring te komen. De Belgische luchtvaartmaatschappij „Sabena heeft het afgelopen jaar voor het eerst in haar bestaan meer dan één miljoen passagiers ver voerd, te weten 1.120.000. Andere mijlpalen in het bestaan van de „Sabena" waren in 1964 de 7.000ste retourvlucht België-Amerika sinds de opening van de transatlantische verbinding en het boeken van de één miljoenste passagier voor een Caravelle-vlucht. De Federatie Nederlandse Wolindustrie is van plan een leerstoel te stichten aan de Katholieke hogeschool ln het zuidelijke wolbolwerk Tilburg. De plannen hiertoe worden op het ogenblik in Tilburg bestudeerd. Het jaarlijks congres van het Europees Land- bouwverbond CEA wordt dit jaar van 11 tot en met 15 oktober in het RAI-gebouw te Amster dam gehouden. De sisalproduktie van de N.V. Cultuur Maat schappij „Ngombezi" heeft in december 557 (v. j 391) ton bedragen. De produktie in 1964 kwam hierdoor op 6250 ton tegen in 1963 5250 ton. Nederland heeft het afgelopen jaar 105.000 ton kaas geëxporteerd tegen 117.000 ton in 1963. De aandelen van Pure Oil Co zijn gisteren verder gestegen op geruchten dat de Pure Oil en Hercules Powder Co mogelijk tot een fusie zullen overgaan. Aangenomen wordt dat ook de Petrofina uit Brussel bij een dergelijke fusie be trokken zou zijn. „De Zeven Provinciën" (Assuranties) heeft in het afgelopen boekjaar een produktiever meerdering geboekt van ongeveer 12 percent, waardoor een totaal bruto premie-inkomen wordt verwacht van tegen de f 60 miljoen, terwijl het premie-inkomen voor eigen rekening omstreeks 40 miljoen zal bedragen. Amerikaanse rekening had hier de over hand waardoor een koersverlies ontstond van een gulden. Aandelen Centrale Suiker Maatschappij lagen een paar punten hoger in de markt op 421. Later op de middag vonden wat winstnemingen plaats bij af nemende omzetten waardoor Hoogovens daalde tot 571, Philips tot 154. Unilever daalde van 142,30 tot 142 en Kon. Olis tot 158. VERHANDELDE FONDSEN 6 januari 5 jan. Totaal 468 456 Hoger 277 (59,2%) 258 (56,6%) Lager 109 (23,3%) 107(23,4%) Gelijk 82 (17,5%) 91 (20,0%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U Hoogovens Kon. Olie157,70-158 Philips 153,50-153,70 Unilever 141,70 Stemming: Lusteloos. VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U517-518 518 Hoogovens 564 564 Kon. Olie157,50 Philips 153,60 153,50 Unilever 141,80 141,90 Vorige slotkoers A'dam Rubber 116 H.V.A 147% A.K.U 517% 121,80 Hoogovens 569% Philips Gem. Bez. 153,70 Unilever 141,85 Dordtsche Petr. 722% K. Ned. Petr. Mij. 157,95 Holl. Am. Lijn 107% K.L.M 71,90 K.N.S.M 149% Ned. Stoomv. Mij. 137 Ommeren, Phs. v. 258% Scheepv. Un. Ned. 137% 207,— 112,— 231,— Unitas 496,— Ver. Bezit v. 1894 130,50 AMRO Bank 67,40 Alg. Bank Ned. 305 Albert Heijn 645 Amstel Brouwerij 460 Berkei's Patent 237% Bols 245,— Bührm. -T etterode 767 248 945 Gelder Kon. Pap. 160 Gist Spir.f. Kon. 345 Van der Heem 338% Heinekens Bier 470 Hoogenbosch Sch. 326 Indola 425 Kon. Zout-Ketjen 959 Muller Nat. Bezit 334% Ned. Kabelfabr. 359% Philips Pref. 58,90 Stokvis 204 Thomassen Dr. 674% Ver. Machinefabr. 190 Wesisanen 485 W. F'oord-Bronsw. 204% Zwanenburg-Ong. 1084% BilUton Mij. II 430% Aluminium Ltd. 31 American Motors 15 Anaconda 52% Bethlehem Steel.. 36 Cities Service 79 General Motors 96% Kennecott Copper 91 Republic Steel 43% Shell Oil 58% U.S. Steel 52% Gedane noteringen. (Verstrekt door de AMRO Bank) Het koerspeil in Wall Street Is gisteren verder gestegen. De stijging was niet zo spectaculair als dinsdag maar de meeste fondsen boekten wel fractionele verbete ringen. IBM en Du Pont waren fors hoger. General Motors +1, maar Polaroid en Xerox 2. Van de 1364 verhandelde fond sen waren er 786 hoger en 335 lager. De omzet steeg tot 4.87 miljoen shares tegen 4.11 miljoen shares dinsdag. De Dow Jones-indices: industrie 879.68 (+3.82), sporen 207.30 (+1.15) en openbare nutsbedrijven 155.43 (+0.54). De n.v. Bank voor Nederlandse Gemeen ten gaat over tot de uitgifte van een 5% percent 25-jarige obligatielening groot 100 min tot de koers van 100 percent. De lening zal worden afgelost in 20 gelijke jaarlijkse termijnen, aanvangende in 1971. Vervroegde extra aflossing is gedurende de eerste tien jaar van de looptijd niet toe gestaan. Daarna is zij in de jaren 1975-'79 alleen mogelijk tot de koers van 101% per cent en gedurende de verdere looptijd van de lening tot de koers van 101 percent. De lening is verdeeld in coupures van f 1000 en 500. Datum van inschrijving 20 januari, stortingsdatum 15 februari. Binnen een half uur is vanmorgen een deel van het grote fabriekscomplex van Van Meurs golfkartonfabriek in Bussum in de as gelegd. Brandweerkorpsen uit Bussum, Naarden, Hilversum en van de mobiele colonne Crailo zijn met 30 stralen de brand te lijf gegaan, welke een van de grootste was welke in de afgelopen jaren in het Gooi hebben gewoed. Het vuur werd ontdekt door een magazijnmeester, die toen hij een deur van de grote papier hal opende tegenover een enorme vuur gloed stond. De bedrijfsbrandweer stond voor een taak die haar mogelijkheden te boven ging. Tot het complex behoort ook het kantoorgebouw in de villa „Walden", waarin vroeger Frederik van Eeden heeft gewoond. De brandweren hebben het ketelhuis, waarin 200.000 liter olie was opgeslagen, weten te behouden.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 15