Afro-Aziatische VN-groep keurt Indonesisch voornemen sterk af Moerba-partij verboden CITROËN HET WEER üÏÏWD „Nog geen halt aan inflatie Prinses Margriet opende uniek congresgebouw in de hoofdstad „Niet meer dan 2 pet betalen" Britten gaan door met Concordeplan Werk in Antwerpse haven vandaag weer begonnen Noord-Vietnam meldt incident Angst voor nieuwe molybdeen-fabriek op Roozenburg Palar brengt verslag uit in Djakarta De huldiging van Jos de Klerk Duitse kolen duurder Amsterdammer in Oost-Duitsland gearresteerd Besprekingen zonder succes 50e JAARGANG NUMMER 54 DONDERDAG 7 JANUARI 1965 HOOGEVEEN 'ejore ijou vu ij! DAMES- EN HERENREGENJASSEN Meer wind Verboden Fel Prof. Brouwers in ESB: Het woord is aan In de krant van heden: Metaalwerkgevers Kolonialisme dood" Miljoenen VERBETERING Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N -1] M UI D E N. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije NEW YORK (AP en Reuter). - Een aantal gedelegeerden van de commissie van de Afro-Aziatische groep in de Ver enigde Naties heeft gisteren de Indone sische gedelegeerde, Lambertus Palar, voor zijn vertrek naar Djakarta, mee gedeeld, dat hun regeringen het besluit van Indonesië uit de V.N. te treden, afkeuren. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken dr. Soebandrio zei gisteren in Djakarta, dat Indonesië binnenkort schriftelijk zal meedelen aan secretaris Oe Thant dat het uit de Verenigde Na ties treedt. Palar, die waarschijnlijk vandaag aan president Soekamo verslag uitbrengt, kan hem mededelen dat vertegenwoordigers bij de VN van Algerije, Afghanistan, Cey lon, Ethiopië, Ivoorkust, Japan, Jordanië, kenya, Nigeria en Pakistan er bij hem op hebben aangedrongen de Indonesische pre sident te bewegen op zijn besluit terug te Morgen, 8 januari, viert onze mu ziekmedewerker Jos de Klerk zijn tachtigste verjaardag, zijn gouden jubileum als muziekcriticus en het hoogtepunt van zijn carrière als hem het eerste exemplaar van zijn boek „Haarlems Muziekleven in de Loop der Tijden" wordt overhandigd. Wij hebben over Jos de Klerk en zijn ver diensten reeds uitvoerig geschreven en het is verheugend dat ook de landelijke pers en een aantal regionale bladen aan dit unieke jubileum zo veel aandacht hebben geschonken. Voor alle betrokkenen herhalen wij het programma van de huldiging, die om half vijf morgenmiddag in de Renaissancezaal aanvangt. De recep tie begint daarna in de Goudleerzaal om plus minus half zes. De huldiging wordt namens het comité ingeleid door de heer D. J. A. Geluk; het eer ste exemplaar van „Haarlems Muziek leven in de Loop der Tijden" wordt de heer De Klerk overhandigd door de heer P. W. Peereboom, oud-direc teur van Haarlems Dagblad-Oprech te Haarlemsche Courant; de heer D. J. A. Geluk spreekt vervolgens als loco-burgemeester; namens de vrien den wordt de jubilaris daarna een ge schenk overhandigd. Na een recital door Albert de Klerk en Frans Vester spreekt rnr. C. van der Mije, directeur van Haarlems Dagblad-Oprechte Haarlemsche Courant. Advertentie HAARLEM - ZIJLWEG 26 HEEMSTEDE - RAADHUISSTR. 21 BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT «BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt en nevelig met tijdelijk motregen of regen, later gevolgd door enkele opklaringen. Aanvankelijk matige, later krachtige en aan de kust wel licht harde wind tussen zuidwest en west. Vrij zacht. Volledige weerrapporten op pagina twee. ifFORMOSA- CH NA rV'l MFORI A-X-, «PTC" I IFILIPPIJNEN* BIRMA MALEISIE-^sJ MALAKKA BR0ENE1 SERAWAK SINGA Jmische ceaan 0—km—1000 AUSTRALIË komen. Ook Moskou keurt het besluit af. Palar had voor zijn vetrek geen enkel commentaar. „Wij wachten op instructies uit Djakarta". Volgens het Indonesische persbureau Antara is er groeiende steun onder de Indonesische politieke partijen en organi saties voor het besluit van president Soe kamo om Indonesië uit de Verenigde Na ties te doen treden. De kleine maar invloedrijke Indonesi sche Moerba-partij is voorlopig verboden. Een decreet hiertoe werd gisteren door president Soekamo uitgevaardigd. De loopbaan van verscheidene vooraan staande politici zal hierdoor ernstig wor den geschaad. Dit betreft vooral dr. Chai- roel Saleh, de derde vice-premier en mi nister van Basisindustrieën en Mijnbouw, en Adam Malik, de minister van Handel. De minister voor Culturele Aangelegen heden, Prijono, zal waarschijnlijk ook tot de slachtoffers behoren, evenals gene- raal-majoor Ali Sadiki, de minister voor Zeeverbindingen. De Moerba-partij, die zich een onaf- hankelijk-nationalistische communistische partij noemt, is opgericht in 1948. Ze is nimmer erg groot geweest, maar de laat ste tijd was haar invloed gegroeid. Zij verzette zich tegen de orthodox-commu nistische partij en bepleitte een vorm van marxisme, gebaseerd op de Indonesische behoeften. Er zijn nu nog negen politieke partijen in Indonesië overgebleven, waarvan de communistische partij en de „Partai Na- sional Indonesia" veruit de grootste zijn. Volgens sommige waarnemers is Soe- kamo's maatregel vooral gericht tegen minister Saleh, omdat deze indiscreet en overijld zou zijn opgetreden toen er ge ruchten waren over een mogelijk overlij den van de president. Minister Malik is al geruime tijd het doelwit van betogingen tegen de sterke prijsstijgingen. Zijn broer schijnt verleden week zesendertig uur voor een verhoor door de politie te zijn vastgehouden. Vol gens welingelichte kringen zijn deze week tot dusver al ongeveer vijfentwintig leden van de Moerba-partij in hechtenis geno men op verdenking van overtreding van de valutabepalingen. Het „Volksdagblad", het orgaan van de Chinese communistische partij, heeft gis teren in een hoofdartikel, waarin het blad zich achter Indonesiës terugtrekking uit de Verenigde Naties schaart, de we reldorganisatie uitgemaakt voor een „Amerikaans imperialistisch instrument voor agressie" en een „werktuig van het kolonialisme". De aanval van het Volksdagblad is vol gens waarnemers een der felste van de laatste jaren. Het jongste loonakkoord getuigt van ma tiging en gezond verstand. Dit is niet een nieuw bewijs van oude vaderlandse deug den. De inflatie is bepaald nog niet tot staan gebracht. Aan uitbundigheid geven wjj althans hierin onze Europese buren weinig meer toe, eerder is het omgekeerde het geval. De natie is duidelijk minder in trovert geworden. Het geluid van aardige of onaardige flierefluiters, waarvan het wemelt in het veld, geeft aan dit klimaat zijn aparte, soms wat wilde bekoring. Dit schrijft prof. G. Brouwers, secretaris-gene raal van het ministerie van Economische Zaken, in een artikel „Op de tweesprong" in Economisch-Statistische Berichten (ESB) van deze week. Prinses Margriet heeft vanochtend het internationale congrescentrum RAI- Amsterdam officieel geopend met een slag op een grote gong, die op het toneel in de grote zaal stond opgesteld. Dit congrescentrum aan het Europaplein in de hoofdstad is het eerste speciale con gresgebouw in ons land en het modern ste van Europa, mede door de combi natie met het RAI-tentoonstellingscom- plex. Het is eigendom van de gemeente Am sterdam, die vanochtend bij monde van burgemeester Van Hall het beheer over droeg aan de RAI-gebouw N.V. Bij de 1400 genodigden, die de feestelijke, met ballet en muziek omlijste opening bijwoonden, waren o.a. de staatssecretaris van Econo mische Zaken, drs. J. A. Bakker, de com missaris der koningin in de provincie Noord-Holland, mr. F. J. Kranenburg en de gouverneur van de hoofdstad, generaal- majoor F. E. Lagerwerff. De voorzitter van de raad van commis sarissen van de RAI-gebouw N.V., de heer S. Schootstra, die de gemeente Amsterdam Wegens de prijsverhoging van de West- faalse antraciet en van de bruinkool briketten zullen de prijzen van de ver schillende afmetingen van deze soort in Nederland verhoogd worden met 30 tot 35 cent per eenheid. De prijzen van alle overige soorten vaste brandstoffen blijven ongewijzigd. Dit is meegedeeld door de federatie voor de Nederlandse Brand- stoffenhandel. Naar thans in Bonn bekend geworden is, is op 23 december de Amsterdamse ver tegenwoordiger L. A. Beumer in Oost- Duitsland gearresteerd, vermoedelijk op de beschuldiging dat hij Oostduitsers naar het westen wilde smokkelen. De heer Beumer werkt voor een fabriek van medische ap paratuur en kwam geregeld in Oost-Duits land. Hij werd gearresteerd aan de zone- grens bij Mariënborn, toen hij per auto terugkeerde van een reis naar Leipzig. prees omdat het stichten van het gebouw getuigde van visie op de toekomst. De be langstelling voor het gebouw is zo groot, dat de bezetting van het eerste exploitatie jaar reeds alle verwachtingen overtreft. De vice-president van de Association in ternationale des Palais des Congres, de heer Otto Zwicker uit Salzburg, zei in zijn felicitatiewoord dat het congresgebouw niet alleen Amsterdam maar geheel Neder land tot eer zal strekken. Na de vertoning van de kleurenfilm „Holland off Guard" van Gerard J. Rau- camp werd de openingsbijeenkomst beslo ten met een optreden van het Nationaal Ballet, begeleid door het Kunstmaand- orkest. Met gemengde gevoelens stappen militairen van de Schotse aarde over de valreep, bij hun vertrek uit Sin gapore naar Noord-Borneo, waar ze de Maleisische troepen in dat gebied zullen versterken. Voltaire: Het betere is de vijand van het goede. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Beeldverhalen 2, 13 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstod 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3, 7 Uit stad en omgeving4, 5, 6 In de Vishal en op zee5 Radio en t.v9 Kunst 9 Feuilleton 13 Sport 14, 17 Economisch nieuws15 Scheepsberichten 15 Topsij 16 Luidsprekers 16 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's De Indonesische V.N.-ambassadeur L. N. Palar werd bij zijn vertrek van de Newyorkse luchthaven Kennedy International uitgeleide gedaan door zijn plaatsbekleder Soemarjo Sosro- wardjojo, Palar wordt vandaag in Djakarta verwacht. (Telefoto) De Federatie van metaal- en elektro technische industrieën, F.M.E., waartoe de meeste ondernemingen in de metaal beho ren, heeft haar leden geadviseerd de me taalarbeiders niet meer te geven dan de 2°/o loonsverhoging, die verplicht moet worden uitgekeerd ter compensatie van de gestegen AO W-premie. De federatie heeft de aangesloten bedrijven dringend ge vraagd geen ondernemingsgewijze rege lingen met de metaalbonden af te sluiten nu het loonoverleg op centraal niveau is afgebroken. Naar bekend hebben enkele bedrijven, zoals de Hoogovens, laten blij ken toch te willen onderhandelen over een nieuw contract. De vakbonden zijn inmid dels bezig hun kader in de districten te in strueren voor het voeren van onderne mingsgewijze onderhandelingen. Volgende week komt de vakraad voor de laatste keer bijeen om bepaalde taken aan andere instanties over te dragen. LONDEN (AP) De Britse Labour-re- gering van premier Harold Wilson is van plan door te gaan met het Brits-Franse miljardenproject voor de bouw van het supersonische „Concorde"-vliegtuig. Maar Groot-Brittannië is van plan vast te houden aan een nauwkeurige kosten berekening van het project. Tenminste twee Concorde prototypes en mogelijk zelfs zes, zullen worden gebouwd. Het werk zal verricht worden door de British Aircraft Corporation en de Franse Sud Aviation. Hiertoe werd gisteren besloten tijdens een lange kabinetszitting. De „Daily Express" schrijft dat de be slissing om er mee door te gaan „een groot succes betekent voor generaal De Gaulle en de Franse luchtvaartindustrie." Er bestond in Londen enige bezorgdheid dat president De Gaulle de zaak zou voor leggen aan het internationale Hof van Justitie in Den Haag. ANTWERPEN. Vannacht, om streeks drie uur, heeft het personeel in de Antwerpse haven, dat zeven dagen heeft gestaakt, het werk hervat. Ver wacht moet worden dat het nog enige tijd zal duren voordat de achterstand zal zijn ingehaald. Behalve dat er een honderdtal schepen de haven moeten binnenvaren, moeten ongeveer 110 sche pen via de sluizen de haven verlaten. Er is nog geen datum vastgesteld voor nieuwe besprekingen over de eisen van het havenpersoneel. De Belgische regering had gisteravond het stakende havenpersoneel in Antwerpen gelast weer aan het werk te gaan. „Maat regelen zijn getroffen om dit besluit onmiddellijk uit te voeren", aldus werd na urenlange vergeefse onderhandelingen meegedeeld. „De regering rekent er op, dat in 's lands belang de activiteit in onze nationale haven in de komende uren wordt hervat". Het besluit werd bekendgemaakt nadat de hele dag in Brussel besprekingen wa ren gevoerd tussen een regeringsdelega tie, afgevaardigden van het Antwerpse stadsbestuur en vertegenwoordigers van de christelijke en socialistische vakbon den. De christelijke vakbond heeft de sta king uitgeroepen. Krachtens het bevel van de regering konden stakers gevangen worden gezet als zij niet op het werk zouden verschijnen. „Deze straf kan variëren van acht dagen tot drie maanden". Gisteren, de zevende dag van de wil de staking in de Antwerpse haven, lagen er meer dan 200 schepen werkeloos. Er waren door de staking 11.000 arbeiders in het havengebied werkloos geworden. Bij de staking waren een 800 gemeente ambtenaren van de „kapiteinsdienst", die de bruggen, sluizen en sleepdiensten in de Antwerpse haven verzorgen, betrok ken. Zij eisen een premie voor onregel matige diensten, waarmede jaarlijks een HANOI (AP en AFP) Het Noordviet- namese persbureau heeft gisteren melding gemaakt van een incident. Drie schepen van de Amerikaanse marine en hun Zuid- vietnamese „handlangers" zouden in de voorafgaande nacht de Noordvietnamese territoriale wateren zijn binnengevaren en Moei Boe hebben gebombardeerd. Het is het tweede incident in drie dagen waarvan Noord-Vietnam melding maakt. Ook in de nacht van zondag op maandag zouden drie Amerikaanse en Zuidvietna- mese schepen het dorp Vinh Thach hebben beschoten. Noord-Vietnam heeft een pro test ingediend bij de internationale be standscommissie. Het Amerikaanse ministerie van Defen sie heeft de Noordvietnamese beschuldi ging met klem tegengesproken. De democratische senator van de Ame rikaanse staat Oregon, Wayne Morse, heeft gisteren opnieuw ernstige critiek ge uit op de politiek van de Verenigde Sta ten in Zuid-Vietnam. Morse voorspelde dat het Amerikaanse optreden in Zuid-Vietnam tot een grote oorlog in Azië zou leiden en uiteindelijk tot de derde wereldoorlog. „Amerikaanse leiders moeten inzien dat het blanke kolonialisme dood is in Azië", zei Morse. „Azië zal door de Aziaten wor den geregeerd." Hij noemde het denkbeeld dat de V.S. prestige zouden verliezen als zij hun poli tiek zouden wijzigen belachelijk. „We heb ben geen prestige meer te verliezen in Azië door ons schandelijk optreden in Zuid-Vietnam", aldus Morse. bedrag van ongeveer 2.26 miljoen gulden is gemoeid. Een aanvankelijk aanbod van de werkgevers om deze premie voor hun rekening te nemen om een staking te voorkomen werd door het Antwerpse stadsbestuur van de hand gewezen. Antwerpen vreesde dat het toekennen van de premie uit de gemeentekas zou leiden tot eisen tot loonsverhoging door het overige gemeentepersoneel .Nadat de onderhandelingen in Antwer pen na het uitbreken van de staking zon der resultaat bleven kwam het zwaartepunt van het gesprek in Brussel te liggen. Vijf leden van het Belgische kabinet trachtten een oplossing te vinden. Doch na de onderhandelingen verklaarde een afgevaardigde van de Christelijke Vak bond 's avonds: „Voor ons is het afgelo pen. Het schijnt dat de regering de be sprekingen morgen wil voortzetten." De staking heeft de afgelopen zes dagen meer dan 200 zeeschepen, waaronder 17 Nederlandse binnen en buiten de Antwerp se haven getroffen. De schade is nog niet te schatten maar loopt vermoedelijk in de miljoenen. Kankerverwekkende gassent Een molybdeenfabriek, die men volgent geruchten voornemens is op Rozenburg te bouwen, zal rookgassen verspreiden, die ernstige gevaren kunnen opleveren voor de volksgezondheid. Sommige planten ne men deze stof op en kunnen daardoor gif tig worden. Er zouden reeds proeven met ratten en konijnen zijn genomen, die aan toonden, dat er groeivertraging optrad. Zelfs zouden er kankerverschijnselen ge constateerd zijn. De Statenleden, die in het verslag van Provinciale Staten van Zuid-Holland over de begroting voor 1965 met hun vragen uiting geven aan hun vrees voor de ves tiging van een dergelijke fabriek, vestigen ook de aandacht op de grote hinder, die volgens hen de in de laatste twee jaar gebouwde installaties van de Gulf Oil in Europoort veroorzaken. Deze hinder wordt vaak tot ver over de Waterweg on dervonden. De Statenleden willen weten of hier wel de nodige voorzorgsmaatregen zijn toege past om deze hinder te voorkomen en of het gemeentebestuur van Rotterdam aan de Gulf Oil de eis heeft gesteld een raffinagesysteem toe te passen, waarbij zo min mogelijk afvalgassen, die de at mosfeer vervuilen, worden voortgebracht Het wil, aldus de Statenleden, velen na melijk voorkomen, dat de veel oudere raf finaderij van de Esso belangrijk schoner werkt. Het onderschrift van de foto van de opening van het stadskantoor van Bever wijk in ons blad van gisteren was niet helemaal juist. De opening werd verricht door de commissaris der koningin in de provincie Noord-Holland, mr. F. J. Kra nenburg, die werd vergezeld door burge meester Bruinsma van Beverwijk. Advertentie Kennemer laan 150 IJmuiden, Tel. 5635

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1