Amerikaans vredescorps wordt niet altijd begrepen in Afrika iVO Weersverandering op grote schaal nog steeds een droom Donderdag J Wereldnieuws Ook salarissen een probleem Peking zendt nota aan New Delhi over grensschendingen Frankrijk richt het oog op Egypte Italiaanse vissers in nood voor Algiers ^^Praatótoel VS willen de Duitse raketdeskundigen in Egypte laten T" DONDERDAG 7 JANUARI 1965 3 Onbekend begrip Wereld-voedselproduktie zal onvoldoende stijgen de i Een uitgeleze" ^®'ken; vïn 37 pure t8öa£urzuVer. rijp. «cnh'eengevcegcl En geen toeg« Belgisch blad klaagt over Nederlands onbegrip voor watersnood in Vlaanderen OSRAM lamoen Fhris Flaneur TUNIS (AP) „Ik begrijp eenvoudig niet dat er mensen zijn die een prima be trekking en een loopbaan in de Verenigde staten opgeven om in Tunis te fietsen". „Het is prachtig als ze op school les geven, maar waarom gaan ze bevloeiings- greppels graven als wij voldoende werk lozen hebben die dit kunnen doen?" Dit soort commentaar hoort men de laatste tijd steeds meer over de ruim 2.000 leden van het Amerikaanse vredeskorps die zich met vuur hebben gestort in de taak „de Afrikanen te helpen zich zelf te helpen". Na drie jaar activiteit van het vredes korps in vijfentwintig Afrikaanse landen hebben de Afrikanen steeds meer critiek op sommige aspecten van de hulp, maar zij aarzelen beslist niet andere aspecten te prijzen. Officieel is alles prachtig. Ontvangst commissies verwelkomen de vliegtuigen waarmee steeds meer ernstige jonge man nen en vrouwen arriveren om te helpen en tegelijk te leren. Staatshoofden geven audiënties voor groepen van het korps en huldigen de geest van de grote president Kennedy. En regeringsleiders van op zijn minst een zestal Afrikaanse landen heb ben het vredeskorps in het openbaar warm geprezen. Onder hen is president Bourgui- ba van Tunesië. Verder zijn er bewijzen van waardering voor het vredeskorps van de inheemse be volking. MAAR ER ZIJN ook beschuldigingen geuit van spionage, ondoeltreffendheid en arrogantie. Het grote probleem is dat ondanks de jaren van ernstige pogingen en intensieve propaganda, de meeste Afrikanen het vre deskorps nog een raadselachtige geschiede nis vinden. Het grote struikelblok is het feit dst iip Afrika idealisme een vrijwel onbekend begrip is. Een Amerikaanse architect van het vre deskorps die bereid is om in Tunesië voor een minimaal salaris te werken is in de ogen van de Tunesiër onmiddellijk ver acht, omdat Franse architecten hoge toe slagen voor hun werk buiten het eigen TOKIO (AP) Communistisch China heeft India een protestnota gezonden over een „reeks van nieuwe en ernstige grens schendingen door Indische troepen langs de grens tussen China en Sikkim." Dat meldt het persbureau Nieuw China. In de nota dringt de Chinese regering „er opnieuw bij India op aan zijn militaire fortificaties op Chinees grondgebied of langs de grens tussen Sikkim en China on middellijk te ontmantelen, al zijn troepen die daar onrechtmatig zijn gelegerd terug te trekken, de veestapels van Chinese her ders die door de Indische troepen zijn ge vorderd terug te geven en al zijn agres sieve daden te staken." CAIRO (AP) Oud-premier Edgar Faure van Frankrijk heeft woensdag een ontmoeting gehad met president Nasser. Geruchten willen dat Egypte met Frank rijk onderhandelingen voert over de le vering van Franse tarwe en andere voed selvoorraden om de Egyptische economie te steunen. Egyptische en Franse functionarissen hebben geweigerd commentaar te geven over de besprekingen en over de geruchten dat Frankrijk heeft aangeboden te helpen indiien de Verenigde Staten het zenden van overtollig voedsel aan Egypte zouden sta ken tengevolge van de gespannen betrek kingen tussen Washington en Cairo. Volgens niet bevestigde berichten is het doel van de officieuze missie van Faure in Egypte de regering van de Verenigde Arabische Republiek te polsen over de vooruitzichten voor een handels- of hulp verleningsovereenkomst. WASHINGTON (AP) Verwacht wordt dat de landbouwproduktie in de wereld dit Jaar met ongeveer één percent zal stijgen, hetgeen niet voldoende is om gelijke tred te houden met de groei van de wereldbe volking en de algemene economische voor uitgang. In het jaaroverzicht van het Amerikaan- «e departement van Landbouw wordt de verwachting uitgesproken dat de produk- tiestijging in 1964-65 kleiner zal zijn dan in de twee voorgaande jaren en dat het waarschijnlijk is dat de landbouwproduk tie per persoon een daling van ongeveer één percent zal vertonen. 1964 gaf recordoogsten in de wereld te zien voor tarwe meer dan negen mil jard schepels gerst, suikerbieten, sui kerriet, sojabonen, grondnoten, cacaobo nen, katoen, tabak en thee. Waarschijnlijk zal de rijstoogst ook ongekend groot zijn, maar de produktie van koffie, mais, haver, aardappelen, bonen, olijfolie, vlas en raapzaad is lager dan in het voorgaan de jaar. De wereldproduktie van melk was onge veer gelijk, maar die van vlees en reuzel iets lager. In het eerste halfjaar wordt een •cherpe stijging in de produktie van vlees en reuzel verwacht. ANCONA (AP) De „Leopolda II", een Italiaanse vissersboot, met 23 opvarenden uit Ancona, verkeert in de buurt van Algiers in moeilijkheden. De havendienst daar heeft verklaard dat drie sche pen, de Nederlandse „Markab", de Noorse „G. T. Tonnevold" en de Italiaanse vissers boot „Barracuda", een radiobericht van de „Leopolda II" hebben opgevangen, Shriver, de leider van het Ameri kaanse vredeskorps. land krijgen. Een commentaar dat men vaak hoort is: „Of ze zijn niet erg goed of er schuilt iets achter de hele zaak". Pogingen om te „leven zoals de inheem se bevolking" de ideologie van het vredes korps worden in Afrika dikwijls bela chelijk gemaakt. „Ze hoeven dat niet te doen als hun werk goed is" hoort men zeg gen over leden van het vredeskorps die wanhopige pogingen doen uiterst zuinig te zijn of met een geweldig verlies aan tijd naar hun werk te fietsen. De vrijwilligers zelf krijgen ook genoeg van hun pogingen om de bevolking te be hagen. Zij critiseren vooral diegenen hun ner leiders die een soort edel-padvinders van hen willen maken. Hun salarissen zijn ook een probleem. In theorie moet hun betaling overeenkomen met die van de mensen van het eigen land in hetzelfde soort banen. Een onderwijzeres van het vredeskorps op een school in Ivoorkust verdient maar een kwart van het salaris dat aan andere onderwijzers allen Fran sen op haar school wordt betaald. Advertentie mm WASHINGTON (AP) President John son stelt belang in de mogelijkheid om de weersomstandigheden te veranderen of te beheersen. Hij heeft hierover het jaarrap port van de nationale stichting voor de wetenschappen ontvangen. Hierin kon hij lezen, dat het jaren zal duren voor zijn droom werkelijkheid kan worden. De geleerden zien een mogelijkheid om binnen enige tientallen jaren regionaal het klimaat in zekere mate te veranderen, maar daar is nog veel onderzoek en studie voor nodig. „De mensheid," aldus het rapport, „wij zigt het weer misschien al op geringe, nog weinig begrepen, wijze en daarom moet misschien de voorrang worden gegeven aan de bestudering van de resultaten van zul ke veranderingen." Een merkwaardige ontwikkeling is de produktie van de mathematische modellen van de atmosfeer met elektronische com puters, die in korte tijd miljoenen bereke ningen maken. Een andere ontwikkeling is het combineren van de kennis en de be kwaamheden van verschillende soort ge leerden antropologen, biologen, geolo gen, metereologen, geschiedkundigen bij onderzoekingen die in de komende jaren de richting kunnen beïnvloeden welke de studie van weerswijzigingen moet inslaan. De door zulk een samenwerking verkre gen gegevens kunnen er toe bijdragen de gevolgen na te gaan van klimaatverande ringen op menselijke samenlevingen en daardoor kan het mogelijk worden om in vloeden ervan te voorspellen voor de maat schappij van onze tijd. Het rapport constateert: „Aangezien de mogelijkheid bestaat dat binnen enkele tientallen jaren de mensheid in staat zal zijn om regionale weersomstandigheden te wijzigen, zij het niet drastisch, maar op zijn minst in geringe mate, zal de nieuwe studie van de weerverandering zonder twijfel worden voortgezet en uitgebreid. „Zelfs nu kan de mensheid, zonder er zich voldoende van bewust te zijn wat er gebeurt, het klimaat van betrekkelijk gro te delen van bewoonde gebieden op aarde veranderen. Een voorbeeld: hoeveelheden kooldioxyde en radio-activiteit worden uit gestort in de atmosfeer, grote waterkunst werken worden geschapen in droge gebie den en door hoogvliegende straalvliegtui gen gemaakte condensstrepen produceren talrijker ijskristalformaties dan misschien anders gevormd zouden worden. Bij het onderzoek naar de neerslag heeft de „wol kenregeling" een voortdurende, zij het wei nig opvallende voortgang, gemaakt." BRUSSEL Het Belgische socialis tische blad „Volksgazet" verwijt Neder land, dat het door een „stugge houding" het wegtrekken van het water uit de om geving van Gent belet. „In theorie zou het grootste deel van het overtollige water langs Terneuzen kun nen worden afgevoerd. Bij een volledig gebruik van de eb zou in zes uur het wa terpeil met twaalf centimeter kunnen zak ken, indien zich vooral van Nederland se zijde geen moeilijkheden zouden voor doen. Vanzelfsprekend hebben onze noorder buren het recht hun eigen grondgebied van watersnood te vrijwaren. Wij hebben ech ter de indruk, dat de Nederlandse auto riteiten in Terneuzen tot op heden de wer kelijke draagwijdte van de watersnood in Vlaanderen nog niet beseffen". Inmiddels zakt het water vrijwel over al in de ondergelopen Vlaamse streken. In de omgeving van Gent, Kortrijk en Brug ge staan echter nog grote stukken land onder water. De aangerichte schade valt nog niet te schatten. In het Belgische parlement is een wetsontwerp ingediend waarin wordt voorgesteld voorlopig een bedrag van 36 miljoen gulden uit te trekken voor het her stel van de schade en uitkeringen aan de slachtoffers. JERUZALEM (AP) Dr. Nahum Gold- mann, de president van de wereldorgani satie van zionisten, heeft verklaard dat de V.S. een zekere druk op Bonn uitoefenen om de Duitse raketgeleerden niet uit Egypte terug te roepen om te voorkomen dat hun plaats door Russen ingenomen wordt. In een rede voor de politieke commissie van het 26ste congres der zionisten legde Goldmann er echter de nadruk op dat het volgens hem de morele plicht van Duits land is „een tastbaar bewijs van goede wil te leveren" door maatregelen te ne men tegen de Duitse geleerden die Egypte blijven helpen bij de bewapening. Goldmann sprak als zijn mening uit dat dit voorjaar de nazi-oorslogsmisdaden niet in West-Duitsland zullen verjaren, maar dat de wettelijke termijn voor hun vervol ging van twintig op dertig of 35 jaar ge bracht zal worden. Hij voorzag dat in de niet te verre toekomst diplomatieke be trekkingen tussen West-Duitsland en Is rael aangeknoopt zullen worden. Advertentie Het komt niet zo vaak voor dat Kennemerland zoals onze gezegende landstreek heet sinds onze voorouders de naam Kinheim niet meer be hoorlijk konden uitspreken een Vlaming huldigt, zodat deze unieke gebeurtenis ook in deze rubriek enige luister dient te worden bijgezet. Die Vlaming is Jos de Klerk, vanouds muzikaal recensent van ons blad en nog vanoud- ser muzikaal kunstenaar, en die huldiging zal morgen plaatshebben ter gelegenheid van het feit, dat Jos de Klerk tachtig jaar oud wordt. Een in Kennemerland vrij rondlopende Vlaming is al een bijzonder verschijnsel, maar een Vlaming die in dit gewest bovendien ook nog kans heeft gezien zich voortdurend te doen horen, mag wel als een uitzonderlijke figuur worden beschouwd. Men zou zich overigens al heel sterk moeten verwonderen over het feit dat een mens, Vlaming of niet, bij een schier levenslang verblijf in onze vervuilde streek tach tig jaar en ouder wordt, maar daar moet men mee oppassen. Er wordt namelijk aan getwij feld of die verhalen over luchtverontreiniging, waterbe- derf en wasgoedbevuiling, die over Kennemerland de ronde doen, niet sterk overdreven zijn. Wat Jos de Klerk betreft, hij nam al vóór 1914 het zeke re voor het onzekere. Reke ning houdend met de moge lijkheid dat hij bij het uitbre ken van de oorlog wel eens genoodzaakt zou kunnen zijn, naar Haarlem te vluchten, liet hij zich opleiden tot fluitist. Fluitisten blazen namelijk al leen maar en inhaleren niet, zodat de luchtverontreiniging hem geenszins deerde. Als vro lijke, goedgehumeurde Vla ming vermaakte deze handig- \^mi heid hem innerlijk zozeer, dat hij zich verkneutelend tot het schrijven van een komische opera zette, nadat hij daartoe in Haarlem een onderkomen, een tafel, een pen en een riem papier had bemachtigd. Die opera heette „Baas Gan- zendonk", naar het gelijkna mige maar veel minder vrolij ke boek van Hendrik Con science. Men moet echter niet denken dat de Kennemerlan- ders op dat tijdstip al aan een komische opera, laat staan aan een komische opera van een Vlaamse olijkerd toe waren. De première ging dan ook bij de Koninklijke Vlaamse Ope ra, die er nooit spijt van heeft gehad. Toch was het Jos de Klerk intussen gelukt, de Haarlem mers van zijn goede bedoelin gen te overtuigen en al in 1915 werd hij koorleider in de St. Jozefkerk aan de Jansstraat, voorzichtigheidshalve ondei* het strenge oog van Hendrik Andriessen blijkbaar, want in de thans in druk verschenen levensloop van Jos de Klerk staat „nóast de organist Hen drik Andriessen". „Koorleider of geen koorleider, jij blijft hier vlak naast mij staan", zal Hendrik Andriessen wantrou wig hebben gezegd en Jos de Klerk is er de man niet naar, zich in zo'n geval ergens an ders op te stellen. Hoelang hij daar naast dat orgel heeft gestaan is moeilijk uit te maken, maar een feit is het dat hij al in 1916 met een heel ander facet der muziek begon, namelijk met de mu- ziekcritiek. En van dat tijd stip dateert dus de intrede van deze goedmoedige, deskundige en uitstekend gehumeurde Vlaamse musicus in het vak der journalistiek, een intrede die de ouverture vormde van een halve eeuw critische ar beid. Wat hij intussen allemaal nog meer gedaan heeft, is in zijn levensloopdocumentatie terug te vinden en het is een formidabele massa uiteenlo pende muzikale werkzaamhe- den, maar zijn journalistieke carrière is toch verreweg de boeiendste, de nuttigste en de vruchtbaarste gebleken. Want Jos de Klerk is een criticus geweest, die deze stekelige, humeurige aanduiding nau welijks verdient. Hierbij schiet mij de definitie te binnen, die een spinnijdige Shaw in een onbewaakt ogenblik eens gaf: „Een criticus is meestal zoiets als een vrijgestelde metselaar, die een huis komt afbreken om te zien of de specie ner gens is vergeten". Jos de Klerk heeft nooit enige neiging vertoond om iets af te breken. Hij is al die jaren onvermoeid en geladen met levensvreugde ter concert zaal getogen om te genieten. Hij is altijd begonnen met te zoeken naar de kleinst moge lijke gelegenheden voor die genieting, ook al maakten sommige uitvoerenden het hem ook nóg zo moeilijk. Hij heeft altijd genoten van afwezige fouten en volop uiting gegeven aan troostende bewoordingen, wanneer onmiskenbare mis lukkingen aan de orde kwa men. Hij heeft, in het alge meen, in de concertzaal altijd met een dankbare glimlach geconstateerd dat iedere mu ziek een poging tot muziek is, zoals ieder mensenleven een poging tot eeuwig bestaan moet heten. Een man die in volle over gave een massaal kinderkoor in de open lucht kan dirigeren, dat vaderlandse liederen van soms bedenkelijke muzikaliteit ten gehore brengt in het hart van een door motorengedruis vervulde stad een man die de inspiratie vindt tot het componeren van een kinder cantate voor Koninginnedag een man die met zijn grote liefde voor de onpeilbare diepten van de muziek, toch fanfares aan concertino's helpt en niet schroomt om avonden lang achter marcherende korpsen te hollen teneinde hun presentaties te beoordelen zo'n man verwerft zich de moeizame muzikale kennis en eenvoud, die nodig zijn om over muzikale prestaties van anderen te oordelen. Jos de Klerk heeft als journalist de muziek als nieuws beschouwd, en mild de bedoelingen begre pen die haar voortbrachten. Hij heeft eigenlijk niets anders gedaan dan over muziek ver teld in de vluchtige vorm van dagbladrecensies, maar daar bij het formele oordeel ver vangen door een vriendelijk welkom. Dat welkom klonk nu eens wat minder uitbundig dan een ander maal, maar nooit trof men bij hem de toon van de politieman, die een overtreding constateert. Mu ziek kan immers nooit een overtreding zijn in het on gunstigste geval misschien een voorbarig of onvoorzichtig de monstreren. Jos de Klerk heeft zijn muzikale bestaan in Ken nemerland doorgebracht te midden van muzikaal groen en rijp, koren en kaf. Maar zijn journalistieke arbeid was gericht op het rijpen, en op het troosten van het kaf om diens oneetbaarheid. Zo heeft zijn werk verhelde rende en bevorderende facto ren geleverd voor de muzikale cultuur in Kennemerland, ge schonken uit de van mense lijkheid en schoonheidszin overvloeiende Vlaamse ziel. Jos de Klerk heeft nooit sterk naar zijn vaderland terugver langd. Ik heb me daar vaak over verwonderd, maar later is het me volkomen duidelijk geworden: er ligt in de koele noordnederlandse sfeer een streng beheerste honger naar luchthartige levensvreugde, die in de van muziek en kleur doordrenkte Vlaming een koortsachtige ijver tot uitdelen van zijn gaven moet hebben gewekt. Er staan in Kenne merland snaren gespannen die gaarne resoneren onder de vingers van vreemde trouba dours de krisp-heldere luch ten van Holland kunnen de echo van zuidelijker akkoor den weerkaatsen als de witte, gladde bogen van lege kathe dralen. De met muziek en harmonie geladen Vlaamse jonkman, die naar Haarlem trok, heeft naar de beste akoestiek gezocht en zijn pad liep noordwaarts, zoals dat van Adriaan Brouwer, Vondel, Lieven de Key, en vele, vele anderen. Haarlem, Amsterdam, Noord-Holland, Noord-Neder land zij hebben niet alleen akoestiek maar ook schilders linnen en schrijfpapier en bouwstenen geleverd en daar bij hun klare, koele Hollands heid, hun luchten, hun ouder dom, hun synthese tussen mo raal en wanorde, tussen ver nuft en natuur, hun rechtlij nigheid in polders en geesten en uit het zuiden zijn de zendelingen van de zwier voorzichtig binnen getrokken, argwanend en moe, als vage bonden in een kloosterhof. Zo heeft, als anderen, Jos de Klerk harmonisch vertier ge bracht in de kilte van de zee wind en al musicerende, diri gerende, componerende en schrijvende de verborgen sna ren tot trilling helpen brengen, wier klanken nu en later ach ter de muren der zalen en kerken in Kennemerland een gewestelijke cultuur begelei den. Wij allen zijn Jos de Klerk, morgen tachtig jaar oud, voor al om twee dingen bijzondere dank verschuldigd: namelijk hierom, dat hij Kennemerlan- der geworden en daarbij Vla ming gebleven is. Hij leve! Stejjeioor Russische medici hebben het ge slacht van een 27-jarige man ge wijzigd. De man-met-een-snor ii gemetamorfoseerd tot een aan trekkelijke jonge vrouw. (krantebericht). Stèjjefóór (dacht ik) dat mij overkwam, dat ik met mijn snorharen mijn streken verloor en als een aantrekkelijke jonge vrouw uit de operatiekamer kwam. Het zou wel even een beetje griezelig zijn en ik zou denken: wat moet ik nu met al die pakken en overhemden en schoenen en ik moet nu allemaal jur ken gaan kopen en nylons en dat hakt er in, zeker als je bedenkt dat ik zo juist een halve ton als op één na de laatste termijn op de girorekening van de heer ontvanger der directe belastingen heb gestort maar ik ben nogal aanpasselijk en ik zou spoe dig gewend zijn aan mijn nieuwe burgerlij ke staateen aantrekkelijke jonge vrouw.mensen, wat zou ik daarvan profiteren. Na alle ervaringen die ik, als aantrekkelijke jonge man-met-snor met aantrekkelijke vrouwen heb opgedaan. Ik denk wel dat ik veel redenen tot rod delpraat zou geven, maar die heb ik in mijn voormalige mannelijke staat, geloof ik, ook wel gegeven, dat zou dus niet zo ongewoon zijn. Ik zou tegen heren die op straat tegen me zouden zeggen: Ach, bent u nou zo he lemaal alleen aan 't wandelen?' eerst heel stuurs doen en zeggen: meneer, u vergist zich: ik ben niet wat u denkt, maar ik zou ze dan ten slotte toch de gelegenheid geven mij een kopje thee aan te bieden en van het een zou het ander komen. Ik be doel: na de thee een biefstuk-van-de-haas en na de biefstuk-van-de-haas griesmeel pudding met bessensap en verder vertel ik niets, want ik ben een oppassend meisje en u vergist zich als u denkt dat het an ders is. Stèjjefóór dat mij overkwam wat die Rus is overkomen.nou.Als u dan maar niet denkt dat ik mij zou laten bepraten door een eenvoudige aannemer, of een direc teur van een bijbank in Hillegom, of een burgemeester-op-drift of wie dan ook van de upper-, middle- of lower middle class. Kan u net denken. Of dacht u dat ik mij door een bief stuk, al-is-ie-van-de-haas, door een dozijn oesters of door een bungalow met negen tig percent hypotheek zou laten imponeren Of door gladde smoesjes. Die laatste heb ik vroeger, toen ik nog een aantrekkelijk kereltje was, zelf te veel gehouden om niet te weten wat ze waard zijn. Nee, als ik dan toch mijn hart en hand zou weggeven, dan zou dat aan de Aga Kahn, de Duke of Norfolk, de Maharadjah van Jodhpoer of die rare Gulbenkian-met- de-baard zijn. Een Rockefeller of een Ken nedy misschien ook nog wel. Maar in geen geval zo'n burgerjongen die niet in staat zou zijn mij volgend jaar een ali mentatie van ten minste vijf mille per week (ex) te geven. Maar als aantrekkelijke jonge vrouw zou ik voorlopig geen huwelijksplannen koesteren. Eerst nog maar eens profite ren van het bruisende leven en de beest uithangen. Een half dozijn bontmantels, een tienkamer-flat en een landhuis op Jamaica. Dan kunnen wij later nog wel verder zien. Maar het zij alle jonge mannen bij voor baat gezegd: biefstuk imponeert mij niet. Zelfs niet van de haas. En dat ringetje met drie briljanten. Kom meneer, laat naar je kijken ik ben heus niet wat u denkt dat ik ben. Mutaties. President Johnson van de V.S. heeft John Connor, directeur van een grote farmaceutische onderneming, be noemd tot minister van Handel. Hij volgt Luther Hodges op. Voorts kwam gene raal John McConnel in de plaats van generaal Curtis le May als stafchef van de luchtmacht. Diplomatie. De Chileense regering heeft bekendgemaakt deze week de diploma tieke betrekkingen met Polen, Hongarija Bulgarije en Tsjechoslowakije te zullen hervatten. Bevolkingsaanwas. De 45-jarige mevrouw Dauendorffer uit het Franse plaatsje Bouzonville is woensdag tegelijkertijd moeder en grootmoeder geworden. In hetzelfde uur dat zij het leven schonk aan een gezonde dochter, bracht haar twintigjarige dochter Antoinette in het op enkele kilometers afstand geleden Duitse plaatsje Ittersdorf eveneens een dochter ter wereld. Wapens. Volgens de Kongolese regering zijn bij de grens met Soedan 2 vracht wagens van Russische makelij, die Chi nese machinegeweren vervoerden, in be slag genomen. De wapens waren voor de opstandelingen bestemd, aldus een brief aan de Veiligheidsraad. Vadermoord. In Dortmund heeft een der tien-jarige jongen ziijn 44-jarige aan drank verslaagde vader met een revol ver doodgeschoten en zich daarna bij de politie aangegeven. Als motief gaf hij op, dat hij zijn moeder van de dronk aard had willen verlossen. Landbouw. Groot-Brittannië en de Sovjet- Unie hebben een overeenkomst met een looptijd van vijf jaar gesloten voor sa menwerking bij landbouwkundige onder zoekingen. Ontploffing. Bij een ketelontploffing in een cement fabriek in Montreal is woens dag een arbeider gedood. Zeven mensen werden gewond. Een derde deel van het gebouw werd door de ontploffing ver nield. Medezeggenschap. De Noorse regering heeft een wetsontwerp opgesteld om de arbeiders van staatsbedrijven medezeg genschap in de leiding van deze bedrij ven te geven. De arbeiders zullen het recht krijgen één derde van de leden van de raden van bestuur van de bedrij ven te kiezen. Kanton-Djakarta. De Indonesische lucht vaartmaatschappij Garoeda zal een we kelijkse luchtdienst op communistisch China gaan uitvoeren. Elke woensdag vertrekt een toestel uit Djakarta naar Kanton. Indonesië is, na Pakistan en Cambodja, het derde niet-communistisch land dat toestemming heeft gekregen voor het onderhouden van een luchtlijn op China.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3