Stroom van geschenken voor Reverwijks stadskantoor „Stil badstrand" van Velsen Vaar- en oefenprogramma van Koninklijke Marine Burgerlijke stand van Velsen Eerste huwelijk in het nieuwe stadskantoor Heemskerk schonk een verrekijker V olks gezondheid in Velsen Scheepvaartverkeer IJmuiden Havenberichten V erkeer scontrole had weer succes Bejaardentehuizen en andere woningen Groene plekjes voor Velsens bevolking Vuilproblemen in Velsen worden steeds groter DONDERDAG 7 JANUARI 1965 4 NAVO besprak Afrikaans hulpprogram van Spaak Ontploffing op Liberiaans schip in Singapore Nadat de Commissaris der Koningin, mr. F. J. Kranenburg woensdagmorgen het Stadskantoor van Beverwijk officieel had geopend werd de burgemeester van Bever wijk, de heer J. G. S. Bruinsma als het ware overstelpt met geschenken voor de Inrichting van zijn nieuwe gemeentehuis. Het gemeentebestuur van Heemskerk, dat zich graag op een afstand houdt wat be treft de wens van Beverwijk tot samen voeging van Heemskerk en Beverwijk, schonk een verrekijker. Dat instru ment zal de Beverwijkse vroede vaderen misschien van pas kunnen komen bij het overzien van hun gemeentegebied wan neer zij het dak van de torenflat beklim men aan welks voet het Stadskantoor is gebouwd, zoals de Ccmmissaris der Konin gin in zijn openingstoespraak suggereerde. Zoals wij gisteren al berichtten heeft de burgemeester van Velsen, mr. J. C. Bühr- mann symbolisch alle geschenken aan het Beverwijkse gemeentebestuur overgedra gen. Tevoren hadden het woord tot B. en W. van Beverwijk gericht de heer Ettema na mens de gemeenteraad, mr. A. A-. M. Leesberg namens de burgerij van Bever wijk en de Amerikaanse zaakgelastigde, de heer Fisher Howe. De laatste noemde het Stadskantoor een monument van de ver beeldingsgeest van de Beverwijkers. Mr. Leesberg bood het geschenk van de Beverwijkse burgerij aan, zijnde een kin derboerderij van 414 ha met speelweide, vijvers en bloemperken, die aangelegd zal worden tussen de woonwijken Oosterwijk en Meerestein. Ook de Commissaris der Koningin kreeg een deel van de geschenkenregen. Burge meester Bruinsma bood mr. Kranenburg een door de Santpoortse kunstschilder Jan Makker vervaardigd schilderij van het Stadskantoor aan. Burgemeester Bruinsma zei in zijn dank woord diep getroffen te zijn door de over weldigende belangstelling, vriendelijke woorden en talrijke geschenken die het Stadskantoor en het gemeentebestuur van Beverwijk ten deel zijn gevallen. „Ik kan u verzekeren dat wij uw geschenken zul len gebruiken en bewaren als een herin nering aan uw vriendschap en genegen heid op een dag die in het geschiedboek van onze geliefde stad met gouden letters zal zijn geschreven," aldus burgemeester Bruinsma. Hierna maakten de genodigden een rondgang door het Stadskantoor waarbij vooral de eigentijdse vormgeving en in richting van raadzaal de bewondering van velen opwekte. Het Beverwijkse gemeentebestuur ge bruikte tot afsluiting van de officiële in gebruikneming van het Stadskantoor met zijn gasten de lunch in hotel-restaurant „Het Hoge Duin" in Wijk aan Zee, waar bij mede aanzaten de Commissaris der Koningin en mevrouw Kranenburg en de staatssecretaris van economische zaken, drs. J. A. Bakker en diens echtgenote. De commissaris der koninain, mr. F. J. Kranenburg deelde mee in de ge schenkenregen die op het Bever wijkse Stadskantoor neerdaalde. Hij kreeg een schilderij van het Stads kantoor ten geschenke. Drie IJmond-burgemeesters bijeen. Van links naar rechts buraemeester Hielen van Heemskerk, burgemeester Bruinsma van Beverwijk en burge meester Bührmann van Velsen. De heer Bruinsma trekt aan de bel die het Velsense gemeentebestuur aan het Stadskantoor schonk. De fnianciële positie van de gemeente Velsen laat niet toe vooralsnog te begin nen met werkzaamheden om het noorde lijk strandgedeelte van enige accommoda tie te voorzien. Rijkswaterstaat heeft zich bereid ver klaard medewerking te verlenen aan het ontsluiten van het strandgedeelte ten noorden van de IJmuider noorderpier. tussen de van rijkswege aangelegde weg door het noorderduinterrein en dit strand gedeelte kan een zogenoemde slag worden aangelegd; ter plaats zou voorts een par keerterrein moeten worden aangelegd en de bouw van een politiepost is nood zakelijk. De hieraan verbonden kosten, welke voor rekening van de gemeente zullen komen, bedragen naar globale ra ming 106.500. Bij deze inrichting zal het huidige karakter van dit strandge deelte, dat een „stil badstrand" is, gehand haafd blijven. Indien dit strandgedeelte echter dienst baar wordt gemaakt aan een meer in tensief recreatiebezoek, dan zullen ter plaatse verdere voorzieningen, zoals het aanbrengen van toiletgelegenheden met waterleiding, moeten worden getroffen en zal bovendien een nieuwe toegangsweg, om de weg door het noorderduinterrein beter bereikbaar te maken, moeten worden aangelegd. De globale kosten van de voor zieningen bedragen in dit geval 366.500. In verband met de financiële positie van de gemeente menen B. en W. de uitvoe ring van de werkzaamheden voorlopig te moeten aanhouden, temeer omdat het col lege zich nog beraadt over de vorm, waar in de exploitatie avn het strandgedeelte zal moeten geschieden. GROENTEVEILING De noteringen op de Beverwijkse groen teveiling waren: andijvie 65-128, waspeen 15-27, prei 15-27, knollen 10-28, spruiten 35-132, witlof 20-37, boerenkool 8-21, rode kool 7,5-18, groenekool 12-24, uien 20-31, breekpeen 7-18, sla 5-9. Ter herinnering aan de opening van het Beverwijkse Stadskantoor ont vingen de Commissaris der Koningin, mr. F. J. Kranenburg (links) en de Amerikaanse zaakgelastigde mr. Fisher Howe elk een Bouwtegel. Bur gemeester Bruinsma van Beverwijk kijkt in het midden vergenoegd toe. Burgemeester en wethouders van Vel sen hebben aangekondigd, dat de subsi dieregeling voor de kruisverenigingen aan een onderzoek zal worden onderworpen. De vraag was namelijk gerezen, of het onderdeel der regeling, dat 50 percent van de exploitatielasten van gebouwen wordt vergoed, gehandhaafd moet blijven, nu de kruisverenigingen ingrijpende nieuwbouw- plannen hebben. Het college overweegt, of bij de subsidieregeling een zwaarder ac cent gelegd moet worden op de factor con tributies, om zodoende een stimulerende werking te krijgen ten aanzien van het verwerven van inkomsten uit dien hoofde door de verenigingen. Overleg met de kruisverenigingen hierover zal nog dit voorjaar plaats hebben. Op het terrein van de ziekenhuisvoorzie ning in het IJmondgebied zijn B. en W. van Velsen met zorg vervuld. De enor me vooruitgang op medisch-technisch ge bied maakt deze noodzakelijke voorzie ningen zeer kostbaar en eist centralisatie. De bestaande situatie kon helaas niet wor den verhinderd. B. en W. zijn nog in on derhandeling met het inter-kerkelijk zie kenhuis, inzake de voorziening voor het protestants-christelijk en het algemeen deel onzer bevolking. Het ontbreken van samenwerking op het terrein van de ongevallendienst in het IJmondgebied, noopt Velsen tot het doen van belangrijk grotere uitgaven, ter be scherming van de veiligheid van zijn in gezetenen en van hen, die deze gemeente bezoeken. Zoals al eerder is gemeld, zijn op het gebied van de water- en luchtverontreini ging B. en W. bezig een regionale opzet te effectueren. In samenwerking met Beverwijk en Heemskerk en met de commissie voor so ciaal-hygiënische vraagstukken zijn B. en W. van Velsen in overleg met Gedepu teerde Staten bezig plannen te ontwer pen om te komen tot stichting van 'n tehuis voor geestelijk gestoorde bejaarden in het IJmondgebied. Velsen steunt de stichting nazorg b.l.o. op algemene grondslag om met haar ar beid te kunnen aanvangen. Gisteren gaven wij een beknopt overzicht van het scheepvaartverkeer te IJmuiden. De hierin vermelde aantallen vaartuigen betreffen uitsluitend door de IJmuider sluizen geschutte vaartuigen. Smaldeel 5, bestaande uit Hr.Ms. vlieg kampschip Karei Doorman (vlaggeschip), Hr.Ms. onderzeebootjagers Amsterdam en Drenthe, alsmede uit Hr.Ms. onderzeeboot Dolfijn bevindt zich momenteel in Den Helder voor onderhoud. Medio januari zullen aan dit smaldeel worden toegevoegd Hr.Ms. onderzeeboot Zeehond en Hr.Ms. tanker voorraadschip Poolster. Smaldeel 1, bestaande uit Hr.Ms. kruiser De Ruyter (vlaggeschip), Hr.Ms. onder zeebootjager Holland, alsmede uit Hr.Ms. fregat Van Ewijck en Hr.Ms. onderzeeboot Walrus, bevindt zich eveneens in Den Helder voor onderhoud. Op 15 januari zal aan dit smaldeel worden toegevoegd Hr.Ms. onderzeeboot jager Rotterdam. Hr.Ms. kruiser De Zeven Provinciën be vindt zich in Den Helder voor onderhoud. Hr.Ms. onderzeeboot jager Groningen is tijdelijk in dienst en zal op 11 januari Woensdag kwamen In IJmuiden aan: Juliana Schroeder, van Vlissingen; Parthenon, Rotter dam; Niceto de Larrinaga, Stockton; Trim, Portsmouth; Progy, Vlissingen; Elektra, Vlissin gen; Marathon, Le Havre; Castor, Rotterdam; Stork, Felixstowe; Almkerk, Rotterdam; Berk hout, Loefholmen; Noren, Klaipeda; Neutron Londen; Bali, Londen; Angiobel, Tyne; Jean E. Londen; Herman Buisman, Londen; Moselstein, Bremen: Hondsbosch, Londen; Velox, Londen, IJmuiden; Deborah, Londen; Jans, Londen Ostendia, Emden, IJmuiden; Brandenstein, Bre men; Atlantik, Las Palmas; Unkas, Fargo; Swift, Londen; IJstroom, Rouaan; Wodan, Har- lingen; Alkman, Genua; Sagatind, Swansea; Willemijn, Par; Bram, Dagenham; Wanda, Ha- mina, Velsen. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Alja V. naar Malmoe, IJmuiden; Atromitos, La Pallice; Vera, Halmstad, IJmuiden; Kehrwieder 2, Gothenburg, IJmuiden; Marion, Stettin; Imma nuel, Kopenhagen; Wilja, Londen; Hada 2, Londen; Forel, Boston. IJmuiden; Noblesse, Londen; Schieborg. Stade; Maria Dolores Tari- tere, Porsrunn; Daniël, Odense; Progy, Harwich; Bittern, Rotterdam; Esso Emden, Hamburg; Asta, Rotterdam; Otava, Helsinki, Velsen; Aristoteles, Rotterdam; Frans Boehmer, Rotter dam; Pallas, Rotterdam; Rhone, Rotterdam; Camerounkust, Bremen; Prlaia da Adraga, met sleep, naar Leith, IJmuiden; Hans Bernstein, Hamburg; Hove, Kiel; Gazelle, Rochester, Koog a. d. Zaan; Lycaon, Port Said; Babylon, Ham burg; Bennekom, La Coruna; Alme, Ipswich. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Nas- cence, van Rotterdam; Fehmarn, Hamburg; Hanne Moeller, Grouw, IJmuiden; Nerlandia. Gothenburg; Attis, Curasao. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Trito naar Rotterdam; Riet, Pernis; Beate, Aalborg; Velos, Londen, IJmuiden. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). BEVALLEN: G. M. van Kaam-van Lies hout, cL, Kompasstraat 11, Haarlem; C. Dijkstra-Henstra, d., Slauerhoffstraat 28 I, Haarlem; A. van der Hart-Romeijn, d., Middenhavenstraat 11, IJmuiden; W. C. Verduijn-Pronk, d., Siriusstraat 26, IJmui den; M. P. Sanders-Tholen, z., Griftstr. 1, IJmuiden; W. J. de Korte-Lokkerbol, d., Watermanstraat 3, IJmuiden; M. J. Th. Dijker-Versteegh, d., IJmuiderstraatweg no. 73, IJmuiden-oost; E. A. Burmanje- Kunst, z., Laurillardlaan 19, Santpoort; Ch. van Sunder-Heerschop, d., Hagelingerweg no, 120, Santpoort; R. M. van der Meulen- Strobbe, z„ IJsselstraat 55, IJmuiden; T. Drenth-Zwier, d., O-rionweg 80, IJmuiden; W. Schaap-Stegeman, d., Hunzestraat 20, IJmuiden; E. Mehnert-Hoekstra, z., Mer- wedestraat 44, IJmuiden; M. H. E. Klok- van Mierlo, d., van Zeggelenstraat 10, Haarlem. OVERLEDEN: M. C. Sanstra, 79 jr., weduwe van J. Garstenveld, Rijnstraat 4, In het feestprogramma ter gelegenheid van de officiële opening van het nieuwe stadskantoor voor Beverwijk was woens dagmiddag ook ruimte gelaten voor de eerste trouwpartij. Het betrof het huwe lijk van de heer Theo Reitsma die als sportredacteur aan onze bladen is verbon den en mejuffrouw Alis Vellema, welk paar niet had te klagen over gebrek aan belangstelling van de zijde van publiek, pers en fotografen. „Het eerste paartje in een gloednieuwe trouwzaal," merkte de heer G. J. Frerichs op, die bij deze plechtigheid fungeerde als ambtenaar van de burgerlijke stand. Hij wees hen op de fraaie entourage van de zaal en op het moderne glasmozaiek, dat twee gelieven moet voorstellen die elkaar omhelzen. „Maar", vervolgde de heer Fre richs, „ik kijk toch liever naar het jonge paar dat nu voor mij staat." Nadat bruid en bruidegom elkaar voor het leven trouw hadden beloofd, hield de ambtenaar van de burgerlijke stand zijn traditionele toespraak, waarin hij er op wees dat voor beide jonge mensen thans PARIJS (AP) De permanente raad van de NAVO heeft gisteren beraadslaagd over voorstellen voor gecoördineerde ge allieerde hulp aan Afrikaanse landen, in het bijzonder aan de republiek Kongo (Leopoldstad). Averell Harriman, Amerikaanse onder minister voor Politieke Zaken, was op de zitting aanwezig. Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat de Belgische minister van Buitenland se Zaken Spaak van plan is aan te drin gen op een gemeenschappelijk geallieerd program om de vroegere Belgische ko lonie op de been te helpen. SINGAPORE (AP) Aan boord van het 9.442 ton metende Liberiaanse vrachtschip „Oceanic Pride" heft zich gisteren een geheimzinnige ontploffing voorgedaan waardoor het schip licht werd beschadigd. De ontploffing werd waarschijnlijk ver oorzaakt door vijf kilo explosief materiaal dat ongeveer een meter boven de water linie was geplaatst. Het schip lag voor de kust voor anker. Er zijn geen slachtoffers. een geheel nieuw leven is aangebroken. Weliswaar zijn het dezelfde mensen geble ven, maar zij zullen elkaar toch op een geheel nieuwe wijze moeten benaderen. Hij wendde zich hierbij speciaal tot de jonge bruid, die nu een journalisten vrouw is geworden en daardoor het werk van haar man geheel anders zal benaderen dan in hun verlovingstijd. Een vrouw kan echter bij de opbouw van de carrière van haar man een enorme steun voor hem be tekenen, waarbij zij het geluk zullen moe ten vinden in kleine en grote dingen. Bij dit alles was het de heer Frerichs een voorrecht het jonge paar als eerste te mogen gelukwensen, welk voorbeeld door de familie en de vele vrienden en kennis sen van het jonge paar met veel animo werd opgevolgd. Het eerste jawoord in Beverwijks nieuwe stadskantoor. IJmuiden; A. Schipper, 80 jr., echtgenoot van D. Bakker, IJmuiderstraatweg 10 d, IJmuiden-oost; A. G. M. Neven, 54 jr. echtgenote van P. L. Justman Jacob, Nach- tegalenlaan 15, Aerdenhout; J. Wielinga, 62 jr., echtgenoot van J. Griekspoor, Alexander Bellstraat 63, IJmuiden. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSKERK GEBOREN: Jikke, d. van W. Heermans en F. van Huissteden; Everdina E., d. van W. P. Verplancke en A. M. Hooiveld; Er- win, z. van W. N. Kater en C. C. M. Hoek Daphne S„ d. van G. F. van der Heide en A. Luttge; Johny, z. van L. P. Baart en T. G. Leen; Marika H., d. van J. Dol en H M. Siebenlist; Sonja, d. van J. Jansen en J. M. Meeusen; Maximilianus E. M„ z. van R. van den Berg en H. M. Verdonk; Hen- ricus J., z. van S. Tuinstra en J. G. C. Beentjes; Karolina F., d. van A. Hendrikse en E. D. M. van der Laan; Mattheus G. W z. van A. M. Admiraal en J. G. Willemse Monica M., d. van A. C. Heijnis en C. Tee ling; Jannette, d. van C. van Leeuwen en J. Klomp; Johanna G. M., d. van A. van der Gracht en G. Koomen; Richard R., z van E. B. Steinbuch en M. E. van Meerveld, ONDERTROUWD: Johannes L. Meij- land en Maria H. Duin. GETROUWD: P. van Ombergen en J. J Groot; A. P. Beentjes en E. M. Meijland F. M. J. Schulte en E. P. Verhijde. OVERLEDEN: A. E. Meuldijk, 56 j. Bij een woensdag op de Hagelingerweg in Santpoort gehouden snelheidscontrole zijn veertien automobilisten bekeurd we gens het overschrijden van de maximum snelheid van 50 kilometer per uur. Van morgen is binnen een kwartier tegen twintig scholieren proces-verbaal opge maakt, omdat de verlichting van hun fiets niet aan de wettelijke voorschriften vol deed. De fietsen werden in beslag ge nomen tot en met zaterdag. De controle wordt door de politie voortgezet. de haven van Den Helder verlaten om enige tijd te gaan proefvaren. Hr.Ms. fregat Wolf, houdt als visserij- politiekruiser toezicht op de naleving van de internationale visserij belangen op de Noordzee. Het schip zal medio deze maand worden afgelost door Hr.Ms. fregat Jaguar. Hr.Ms. patrouillevaartuig Hefring heeft een dergelijke taak in de Zeeuwse wate ren. Haar zusterschip Hr.Ms. Hadda staat ter beschikking van de vaaropleidingen te Den Helder. Hr.Ms. fregatten Dubois en Van Amstel bevinden zich in de Caraïbische wateren en staan ter beschikking van de comman dant zeemacht in de Nederlandse An tillen. Hr.Ms. opnemingsvaartuig Luymes be vindt zich in de wateren rondom Suriname voor het verrichten van opnamewerk zaamheden. Hr.Ms. opnemingsvaartuig Snellius neemt deel aan het Navado-project. Het schip zal van 910 januari een routine- bezoek brengen aan Nassau op de Bahama- eilanden. De mijnenveeg-squadrons houden hun normale individuele oefeningen. Bouwen in Velsen In Santpoort-Noord is, zoals al eerder Is gemeld, een begin gemaakt met de bouw van een bejaardentehuis voor de Stichting tot huisvesting en verzorging van alleen staanden en bejaarden. Er zijn voorts plannen in voorbereiding voor de bouw van een protestants-christelijk en een r.-k. bejaardentehuis in de gemeente Velsen. Met betrekking tot het prot. chr. tehuis is onlangs overeenstemming bereikt over de vorm waarin de exploitatie van het te bouwen tehuis zal plaats hebben. Waar schijnlijk wordt dit een pension-tehuis/ internaat te bouwen op een terrfeir. aan de Grote Beerstraat/Dolfijnstraat te» iJnuiden. Ook van r.-k.-zijde worden voorberei dingen getroffen. De exploitatievorm is nog niet vastgesteld, de plaats nog niet de finitief bekend. Met betrekking tot de verdeling van het woningbouwvolume in het gebied van de IJmond (Velsen, Beverwijk. Heemskerk, Castricum) zullen de gemeentebesturen een grotere taak verkrijgen. De gemeente zal voortaan niet slechts zijn ingeschakeld bij de verdeling van woningwetbouw, maar ook van de toegekende contingenten pre mie- en ongesubsidieerde bouw. Het aantal te bouwen premie- en ongesubsidieerde woningen houdt sterk verband met het aantal te bouwen woningwetwoningen. Volgens de begroting van Velsen voor 1965 zal dit jaar 4.04.37 ha meer alge meen plantsoen in de gemeente onderhou den moeten worden. In totaal zal dan 82.67.69 ha. algemeen plantsoen en plm. 90 ha. parken in het onderhoudsschema van Velsens plantsoenbedrijf opgenomen zijn. Er worden in Velsen thans weinig klei nere plantsoenen zogenoemd versierend groen aangelegd. Het hoofdaccent valt de laatste jaren op grote plantsoenen aan de rand van de gemeente, zoals bijvoor beeld langs de zuidelijke rand van IJmui den en langs de westelijke rand van Sant poort (noord) Deze plantsoenen niet al len van bijzonder groot belang voor het aanzien van de gemeente zijn boven dien van groot nut voor de recreatie van de gehele bevolking. Er zijn plannen klaar voor de aanleg van een recreatie gebied met volkstuincomplex in Velsen (noord) en er wordt gewerkt aan een be plantingsplan voor de duinparken en het duingebied in en om „Zeewijk". In de verdere toekomst zal het gewenst zijn om de groene gebieden tussen de woonkernen door middel van een beplan ting dienstbaar te maken voor de recrea tie van de bevolking. Hierbij wordt voor al gedacht aan het gebied tussen Driehuis en Santpoort, dat nu nog een agrarisch karakter heeft, maar dat vooral door de groei van de bevolking en ook door de stijgende mogelijkheden van verplaatsing steeds meer in een stedelijke sfeer komt te liggen. De reinigings- en ontsmettingsdienst t« Velsen gaat steeds meer kosten, in de eerste plaats door stijging der lonen. Maar ook de kosten van het inzamelen van vuil, dat naast de uniforme vuilnisemmer wordt aangeboden, zijn eveneens aanmerkelijk gestegen. Deze kosten bewegen zich ook nu nog in stijgende lijn. Vorig jaar is het niet mogelijk geweest na de schoonmaaktijd te eindigen met de extra ophaaldienst voor het grove vuil. Ook in de toekomst zal het afvoeren en ver wijderen van het grove vuil waarschijnlijk de meeste zorgen geven. Door de gestegen welvaart, gewijzigde inzichten over con structie e.d. wordt de omloopsnelheid van huisraad en huishoudelijk machines korter en het materiaal, dat vervangen wordt, zal op de een of andere manier afgevoerd en vernietigd moeten worden. Het zal niet een voudig zijn hiervoor een bruikbare oplos sing te vingen. Thans kan nog steeds al het Velsense vuil naar de stortplaats te Beverwijk worden afgevoerd. De tijdsduur zal nauwlettend in het oog moeten worden gehouden orp de plannen voor een eigen verwerkingsinstallatie bijtijds gereed te hebben, aldus B. en W. van Velsen. Een probleem is ook het afvoeren van autowrakken. Tot nu toe is het gelukt deze wrakken ergens te plaatsen. Het is drin gend gewenst, dat in groter verband over leg plaats vindt om tot één grote vernie tigingsinstallatie te komen. B. en W. achten het voorts bijzonder ge wenst, dat alle middelen worden aange wend om spoedig ten behoeve van de rei nigings- en ontsmettingsdienst het nieuwe bedrijfscomplex voor reparatie en stalling gereed te hebben. In verband met ernstig ruimtegebrek in het huidige complex staan auto's in de open lucht en stagneren on derhoudswerkzaamheden.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 4