Weinig reden tot gerustheid over onze volksgezondheid Drente wil einde maken aan kanaalmaatschappij-misère Britse economie wordt door wilde acties in bedreigd havens Steeds meer zendingen via Rotterdam en Antwerpen Prof. R. Hornstra in Utrecht: Gezinnen dakloos Ontslagen na stelen van drie liter benzine door brand Orang-oetan Geert in Blijdorp overleden Luchtverontreiniging wordt onderzocht in Breda Dolkstoot Bouwnota in raad van Amsterdam Schulden zijn opgelopen tot 3,6 miljoen Anderhalf jaar geëist wegens poging tot doodslag Chronisch Net Eton DONDERDAG 7 JANUARI 1965 6 Nieuwe president van de K.Z.M.R.S. Kort nieuws i In de afgelopen nacht is een woonhuis uitgebrand dat boven de zogenaamde bo- terhal in Zaltbommel lag. Het huis werd bewoond door een gezin met vijf kinderen en een echtpaar zonder kinderen. De vlammen grepen zo snel om zich heen, dat het tweede echtpaar via het dak van de boterhal moest vluchten. Een aantal bo ten, die opgeslagen waren in de boterhal onder het brandende huis, is vernield. De vrijwillige brandweer van Zaltbommel en de beroepsbrandweer van 's Hertogen bosch hebben het vuur geblust. Is het Nederlandse volk, ondanks het „mooie" sterftecijfer" wel zo gezond? Prof. R. Hornstra, hoogleraar in de socia le geneeskunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht, heeft in een bijeenkomst ter vie ring van het vijftigjarig bestaan van de Utrechtse geneeskundige en gezondheids dienst verklaard dat hij zich dit afvraagt. Naar zijn mening is er wat dit betreft weinig reden tot gerustheid, zeker als men het ziektebegrip uitbreidt tot „storingen In het welbevinden". Bij het bevorderen van de volksgezondheid kan niet meer worden volstaan met het uitstellen van de sterfte. Heroriëntatie voert tot feestelijke volksgezondheid. en visie. De relatieve verschraling van de gemeentelijke taak op het terrein der volksgezondheid is, volgens hem, mede het gevolg van de behoefte aan schaalvergro ting. Maar gemeenschappelijke regelin gen. aldus de hoogleraar, bieden alleen maar formeel oplossingen. De burgerij is er te weinig bij betrokken en de vraag is, op wie de verantwoordelijkheid rust. Prof. Hornstra pleitte voor nieuwe dis trictsgezondheidsdiensten, waarin wordt samengewerkt met het particulier initia tief. De gemeenten zullen het naar zijn mening niet langer kunnen stellen zonder een gezondheidsnota met een visie op het toekomstig beleid. Prof. Hornstra, die een inleiding hield over de plaats van de gemeente in het gezondheidsbestel, vergeleek de gezond heidszorg in Nederland met een lappen deken, waarin moeilijk een lijn valt te ontdekken: er is maar aan- en bijgebouwd, maar vaak heeft de visie daarbij ontbro ken Als voorbeeld noemde hij het zwakzin- nigenvraagstuk, waarvoor door aanbouw en bijbouw bepaald geen adequate zorg is ontstaan. Prof. Hornstra vroeg zich af, of er bij de gemeenten wel sprake is van beleid Talloze klachten, die het stadsbestuur van Breda over luchtverontreiniging heb ben bereikt, leiden binnenkort tot een on derzoek waaruit zal moeten blijken waar en in welke mate zich de verontreiniging voordoet. De klachten wijzen in het bijzonder op stankhinder nabij industrievestigingen, maar ook op neerslag die bijvoorbeeld het wasgoed aantast. De afdeling buitenlucht van het insti tuut voor gezondheidstechniek T.N.O. in Den Haag verricht het onderzoek. In eerste instantie zal worden gepeild naar zwaveldyoxide, zwavelkoolstof en zwavelwaterstof. Tot heden heeft Breda er in zijn indus triële politiek naar gestreefd ondernemin gen aan te trekken waarin hooggewaar deerde arbeid moet worden geleverd. De vestiging van verschillende che mische bedrijven is daarvan het gevolg geweest. Gebleken is intussen dat de che mische industrieën verhoudingsgewijs de grootste luchtvervuilers zijn. Hij bepleitte verder de instelling van een gemeenschapsbouwbedrijf. Ook de heer W. F. H. van het Schip (C.P.N.) vond 4.500 woningen per jaar te weinig. Hij was van mening dat een aantal van 6.000 per jaar een haalbare kaart moet lijn. Drs. J. P. A. Gruyters (V.V.D.) merk te op dat termen als onaanvaardbaar als rhetoriek beschouwd moeten worden om dat uit de nota blijkt dat men al moeite genoeg zal hebben om tot de bouw van 4.500 woningen per jaar te komen. De behandeling van de nota wordt over vier weken voortgezet. In de eerstvolgen de raadsvergadering kunnen B. en W. nog geen antwoord geven op de in eerste in stantie gemaakte opmerkingen omdat wet houder drs. J. M. den Uyl dan als lid van de Amsterdamse goodwill-missie in Indonesië verblijft. De president van de Koninklijke Zuidhol landse Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen, de heer Murk Leis, is wegens het bereiken van de zeventigjarige leeftijd per 1 januari afgetreden. De heer Murk Leis heeft meer dan 31 jaar deel uitgemaakt van het bestuur van de maat schappij, waarvan hij zestien jaar presi dent was. Hij blijft deel uitmaken van het bestuur. Tot president is benoemd mr. J. T. van Munster van Heuven en tot vice-president Ir. D. T. Ruijs, mr. H. N. Dutilh, directeur van de Holland Amerika-Lijn is tot be- rtuurslid benoemd. Het nieuwe jaar is in de diergaarde Blij dorp te Rotterdam slecht ingezet. Bij de apen heeft zich namelijk een tropische huidinfectie geopenbaard, die wetenschap pelijk als onschadelijk bekend staat, maar die inmiddels toch tot gevolg heeft gehad dat een kostbaar bezit van de dierentuin verloren is gegaan. De één jaar oude orang-oetang Geert, zoon van Tineke en Adriaan en een tro pisch fokprodukt van de tuin, is aan de opgelopen infectie overleden. Specialisten uit het gehele land zijn dit weekeinde in het Rotterdamse apenhuis geweest en zelfs de directie van de Rot terdamse G.G. en G.D. is er aan te pas ge komen. Er is geen verdere reden tot onge rustheid, al wordt het verlies van Geert zeer betreurd. De moeilijkheden en de anarchie in de Britse havens worden al sinds jaren aan gewakkerd door militante, vaak commu- Marina Oswald, de weduwe van de vermoedelijke moordenaar van pre sident Kennedy, Lee Oswald, is aan de universiteit van Michigan begon nen een cursus in de Engelse taal te volgen. Mevrouw Oswald is Russin van origine. (Telefoto) In september 1963 werd een voorman bij de P.T.T. uit Kampen ontslagen omdat hij zich drie liter benzine van het bedrijf had toegeëigend. Hij ging in beroep bij de Cen trale Raad van Beroep in Utrecht die zijn zaak gisteren behandelde. De voorman kreeg na zijn ontslag een baan bij een particulier bedrijf, waar hij meer verdient dan bij de P.T.T. Deson danks wil hij graag bij de P.T.T. terug keren, zo verklaarde zijn gemachtigde, de heer G. Schipper, bestuurslid van de Alge mene Bond van Ambtenaren. Naar de me ning van de heer Schipper stond de straf in geen enkele verhouding tot het gepleeg de feit. De voorman had drie liter benzine van de P.T.T. gebruikt om in zijn privé- auto naar een werk te rijden. De dienst auto was niet beschikbaar daarom was de voorman met enkele collega's maar in zijn eigen auto naar het werk gegaan. Hij had echter verzuimd toestemming te vragen aan zijn chef om P.T.T.-benzine te gebrui ken. Een vertegenwoordiger van de directeur- generaal van de P.T.T. zette uiteen dat het er niet om gaat wat en hoeveel er gesto len Is. Het feit van de diefstal is al vol doende voor ontslag, omdat de P.T.T. geen mensen kan gebruiken die niet be trouwbaar zijn. De diefstal van benzine stond niet alleen. De voorman was door de strafrechter al eens voor 'n andere dief stal veroordeeld en ook in de dienst waren er dingen gebeurd die niet toegestaan wa ren zoals het verrichten van nevenwerk zaamheden. Er waren dus redenen genoeg om de man te ontslaan, aldus het P.T.T.- directielid. De Centrale Raad doet over drie weken uitspraak. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteren een begin gemaakt met de be handeling van de bouwnota, waarin B. en W. een uiteenzetting gegeven hebben over het ten aanzien van het bouwen in de hoofdstad in het bijzonder de woning bouw te voeren beleid. De heer A. S. Herfst (P.v.d.A.) velde hierbij het vonnis „onaanvaardbaar" over het in de nota als streefgetal genoemde aantal van 4.500 wo ningen per jaar. Deze unieke opname maakte een Duitse zeeman van een Amerikaanse reddingsboot, die volgepropt met op varenden van de gezonken „Smith Voyager" vlak bij het Duitse schip Mathilde Bolten volsloeg. Alle 34 drenkelingen werden door het Duitse schip aan boord genomen. (Telefoto) Door de weigering om na vijf uur 's mid dags nog een vinger uit te steken, kan bijvoorbeeld een schip dat vrijdag na middag bijna gelost is, niet eerder dan de volgende maandag naar zee vertrekken, omdat zich een deel van de lading nog aan boord bevindt. Een exporteur van lichte machines klaagde dat een zending ter waarde van 100.000,twee maanden op lading had moeten wachten. Daarom stuurt hij zijp machines nu per vliegtuig naar zijn over zeese klanten. Door de wrijvingen en de talrijke ar beidsconflicten heersen er in de Engelse dokken vaak een onheilspellende stilte en onnatuurlijke rust zoals op 1 januari jongstleden in Engeland een normale werkdag toen bijvoorbeeld in Liver pool en Manchester de havenarbeiders eenvoudig thuis bleven. In de vergadering van de Provinciale Staten van Drente komt volgende week een voorstel van Gedeputeerde Staten aan de orde, dat waarschijnlijk het einde zal betekenen van de n.v. Drentse Kanaal maatschappij. Gedeputeerde Staten zien zich genoodzaakt de voorschotten, die in de loop der jaren aan de kanaalmaat schappij zijn verstrekt, terug te vorderen. Bovendien vragen Gedeputeerde Staten machtiging tot het voeren van alle rechts gedingen, die de situatie zal vorderen. Dit voorstel is een gevolg van het mis lukken van langdurige onderhandelingen tussen de provincie en de kanaalmaat schappij. De eigendommen van de Drent se Kanaalmaatschppij bestaan uit de Hoo- geveense Vaart, de Verlengde Hoogeveen- se Vaart en het kanaal Coevorden-Zwin- deren, totaal 65 km. kanaal, verder 108.29.85 ha. wegen en land, 33 sluis- en brugwachterswoningen, twee werkplaat sen, een loods, 56 beweegbare bruggen, drie vaste bruggen, acht sluizen, kantoor inventaris, gereedschappen en materialen. Daartegenover staat een schuld van 3,6 miljoen gulden, een lege kas en een steeds stijgend exploitatietekort. De kanaalmaatschappij kampt reeds sinds 1949 met grote verliezen, daar een lonende exploitatie van de Drentse kana len niet meer mogelijk was. Daar echter de kanalen in Drente niet konden worden gemist, werd de exploitatie door de ka naalmaatschappij voortgezet op verzoek van rijk en provincie. Deze verstrekten aanvankelijk renteloze voorschotten tot een totaal bedrag van 1.100.000 en later bijdra gen a fonds perdu. Totaal heeft de over heid in de afgelopen jaren f 3,6 miljoen in de kanaalmaatschappij gestoken. Over 1964 heeft de maatschappij weer een te kort van 400.000. De provincie heeft begin vorig jaar aan geboden alle bezittingen en schulden van de kanaalmaatschappij over te nemen te gen een uitkering aan de aandeelhouders van 10 percent van de nominale waarde van de aandelen. De meerderheid van de aandeelhouders wenste hierop echter niet in te gaan. In twee rumoerige vergade ringen vochten zij de balanspositie van de n.v. aan. Zij meenden dat die veel gunsti ger was dan door het bestuur was voor gesteld en stuurden met grote meerder heid van stemmen het bestuur naar huis. Een nieuw bestuur kreeg opdracht met de provincie te onderhandelen op basis van een uitkering van 50 percent aan de aan deelhouders. Maar het nieuwe bestuur zag geen kans deze opdracht te voeren. De pro vincie wil niet verder gaan dan een uitke ring van 10 percent. Vorig jaar besloten de Staten van Drente reeds met de wet in de hand tot overneming van alle bezittin gen van de kanaalmaatschappij. Vermoe delijk zal nu tenzij de aandeelhouders nog bakzeil halen een onteigeningspro cedure aanhangig worden gemaakt. Twee helikopters, bestemd voor troepenverplaatsingen in de lucht, kiezen zorgvuldig positie om een lan ding te maken op het Britse schip „Albion". De „Albion" zal binnenkort naar het Verre Oosten vertrekken. De officier van Justitie mr. L. van den Berge heeft voor de rechtbank te Amster dam tegen een dertigjarige lasser wegens poging tot doodslag een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden geëist. Verdachte had op 4 september van het vorig jaar de 25-jarige caféhouder W. de Vries met een vleesmes, waarvan het lem met twintig centimeter lang was, tot twee maal toe in de buik gestoken. Een spoed operatie redde diens leven. Verkeer. In Hamburg Is de eerste Duitse academie voor verkeerswetenschappen opgericht. Het onderricht zal worden ge geven door juristen, medici, psycholo gen en sociologen. Het onderwijs is kos teloos. Protest. Ongeveer 2000 Indonesische stu denten en leerlingen van middelbare scholen hebben voor het ministerie van Handel in Djakarta geprotesteerd tegen de gestegen prijzen voor boeken en an der leermateriaal. Straf. Een student die gezegd zou hebben dat de economische toestand in Indone sië niet zal verbeteren voordat Soekarno overleden of vermoord is, is in Djokja karta tot 15 maanden gevangenisstraf veroordeeld. De student werd al ruim een jaar geleden door de politie gearres teerd. Dank. Dr. Albert Schweitzer heeft de Oost- duitse regering schriftelijk zijn dank be tuigd voor de uitgave van drie postzegels ter gelegenheid van zijn 90ste verjaardag op 14 januari aanstaande. (Van onze correspondent) LONDEN In de haven van Londen zijn de onofficiële leiders van de wilde acties weer heer en meester. Ze willen sinds augustus geen avond- en nacht arbeid of weekendwerk meer verrichten. Een beroep van de regering hebben zij verworpen. Hoewel de organisatie van Londense havenarbeiders slechts 25.000 leden telt, betekent hun actie toch een grote vertraging. En een spaak in het wiel voor de Britse export, waarvan Groot-Brittannië's kwijnende economie thans meer dan ooit afhankelijk is. Het is niet te verwonderen dat in Engelse handels- en havenkringen de magische naam Rotterdam steeds meer op de lippen komt. Door het voortdurende oponthoud gaan steeds meer exporteurs ertoe over hun goederen via Rotterdam en Ant werpen te verzenden. Dit is bijvoorbeeld het geval met niet minder dan een kwart van de Britse staalexport. Machines wor den gedemonteerd en in onderdelen met kustvaarders naar continentale havens vervoerd van waar zij hun weg met grote zeeschepen vervolgen. Het is een chronische kwaal waaraan de Britse havens al zo lang lijden. Ze kan worden verholpen als het in zoveel op zichten verouderde arbeidssysteem zal worden verbeterd. Ook aan werkgevers zijde zal er heel wat moeten veranderen. „Exporteren of sterven", is nu Enge- lands wanhoopsleus. De toestanden in de Londense haven en ook die in Liverpool doen aan 'n economische zelfmoordpoging denken. nistische leidersfiguren. Tegenover hun invloed schijnen de officiële bondsfunctio- narissen nog altijd machteloos te staan. Twintig jaar geleden hoorde men pre cies dezelfde klachten. De havenarbeiders deinzen er waarschijnlijk zelfs niet voor terug om de toch al wankel staande Labour-regering een dolkstoot in de rug toe te brengen. Dit zal misschien ver anderen als bij de havenarbeiders de angst voor werkloosheid die nog uit de der tiger jaren stamt kan worden weg genomen. Maar door hun houding en him instinctief verzet tegen technische moder nisering en nieuwe werkmethoden brengen zij juist hun eigen bestaanszekerheid in groot gevaar. Het verwijt treft ook de werkgevers die onvoldoende met de tijd zijn meegegaan en de vakbonden die nog altijd te weinig hebben gedaan om te kunnen rekenen op de loyaliteit van hun leden. De in structies van de bonden die de doelmatig heid van het havenbedrijf zoveel mogelijk wensen op te voeren worden maar al te vaak in de wind geslagen. Het havenprobleem wordt nu aan een onderzoek onderworpen door een speciale regeringscommissie. Tot nu toe heeft nie mand een afdoende oplossing voor de steeds terugkerende moeilijkheden kunnen vinden. Men staat tegenover een hard nekkige, diepgewortelde traditie van de dokwerkers die in Engeland en speciaal in Londen een wereldje op zichzelf vor men, even moeilijk toegankelijk en ex clusief als aristocratische topkringen. De „Times" merkte dezer dagen op dat het even omslachtig en gecompli ceerd is om werk als havenarbeider te vinden als om toegelaten te worden tot Eton het heiligste aller heiligdommen der Engelse kostscholen. De deur daar van gaat immers alleen open als iemands vader, grootvader of oom er ook leerling is geweest. Een overzichtsfoto van de Brienenoord- brug te Rotterdam, die binnen af zienbare tijd voor het verkeer zal worden opengesteld.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 6