Voor 620 gulden heen en terug naar de Verenigde Staten Reisbureaus tonen interesse voor Co-op-initiatief DANSSCHOOL Waarom rijdt deze auto zo prettig? Nelson Mandela: „Afrikaan voert een strijd voor liet recht om te leven" J Vreedzams strijd is onmogelijk geworden Boekenhoekje VLIEGREIZEN VAN K Lichte straf voor scherpslijpers Kardinaal Wyszinski hekelt Poolse arbeidstoestanden T wijf el Sensatie Reeds in 1958 DONDERDAG 7 JANUARI 1965 „Voorkeur" Vijf verbrande kinderen woensdag begraven Joegoslaven uit Kongo Zee van getallen Twaalf maal meer Ghetto's Gewoon omdat deze automobilist zich meer fit voelt dan andere. En zijn geheim schuilt in het dashboardkastje Daar ligt altijd een rol King. Heerlijk frisse King pepermunt, het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. Natuurzuivere King hoort in uw wagen als uw papieren. V Voor 620 gulden heen en weer door de lucht naar New York en voor 680 gul den retour naar Montreal zijn de opzien barende artikelen die het kruideniers- bedrijf CO-OP zijn leden ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum aanbiedt. Bij de KLM en de andere grote luchtvaart maatschappijen kost een retour New York toch altijd nog 1248 en een retour Montreal minstens 1171. „Toch leggen wij er geen cent bij", aldus verzekerde men ons op het hoofdkantoor van CO-OP Nederland te Rotterdam. „In tegendeel, in de prijs zijn ook de ad ministratieve kosten verwerkt. Voorlopig beschikken wij over een chartervliegtuig dat op 25 juni met 180 passagiers ver trekt, maar als er meer aanmeldingen komen zullen er meer vluchten volgen. Wij geloven niet dat ons door de Ameri kaanse luchtvaartautoriteiten beper kingen zullen worden opgelegd". Bij het zoeken naar een speciale attrac tie ter gelegenheid van het gouden jubi leum kwam de Coopdirectie op 't idee om een aantrekkelijke mogelijkheid te bieden aan ouders die hun geëmigreerde kinde ren willen bezoeken. Men nam contact op met de heer M. M. Koster, directeur van het Amsterdamse reisbureau Voigt en Ge- bel die er op zijn beurt in slaagde een zeer voordelig contract af te sluiten met de Amerikaanse charter maatschappij Ca pitol. „Er is geen sprake van, dat wij op de een of andere wijze een prijzenslag in de MONTGOMERY (Reuter) Drie blan ken, die in december vorig jaar buiten een negerkerk in Montgomery in de Ameri kaanse staat Alabama, een ontploffing veroorzaakten, zijn woensdag tot de maxi mum gevangenisstraf van zes maanden en een boete van tweehonderd dollar ver oordeeld. De veroordeelden zullen slechts tien da gen in de gevangenis moeten zitten. Voor de rest van hun straftijd zullen zij voor waardelijk op vrije voeten worden gesteld. Aan de mannen kon slechts verstoring van een godsdienstige bijeenkomst ten laste worden gelegd, omdat er niemand door de ontploffing, die door een met gas gevulde ballon teweeg werd gebracht, is gewond, of kon worden gewond. Er werd evenmin schade aangericht door de geringe kracht van de ontploffing. luchtvaarttarieven willen veroorzaken", aldus verzekerde ons Co-Op's publiciteits- chef, de heer Th. Viergever. „De aanbie ding staat alleen open voor onze leden en om te kunnen inschrijven moet men minstens een half jaar lid zijn". Zoals bekend zijn alle luchtvaartmaat schappijen die geregelde lijndiensten on derhouden aangesloten bij de Internationa le Organisatie ITA, die een scherpe con trole op de tarieven uitoefent. De tarieven zijn uiteraard gebaseerd op de exploitatie kosten en de gemiddelde bezettingsgraad van de lijndiensten. Chartervluchten, waarbij in feite een vliegtuig wordt ge huurd en de kosten hoofdelijk worden om geslagen over de passagiers, zijn vanzelf sprekend goedkoper. Of het initiatief van COOP zal leiden tot een prijzenslag in -"e luchtvaarttarieven moet worden betwijfeld. Het Amerikaanse luchtvaartbureau dat de belangen van de eigen luchtvaart in het oog houdt, staat chartervluchten naar Amerika slechts toe op bepaalde voorwaarden. Een van die voorwaarden is dat de deelnemers van een chartervlucht een gesloten groep vormen, b.v. een vereniging. De ervaring heeft ge leerd dat zo'n groep niet te groot mag zijn, anders wordt geen toestemming tot de vlucht gegeven. Een muziekkorps uit Zaandam wordt als een gesloten groep be schouwd, maar de KNVB, of het NW zul len stellig worden geweigerd als zij met al hun leden per chartervlucht naar de Verenigde Staten zouden willen. De belangstelling voor de goedkope emi- grantenreizen is na één dag al zo groot, dat we een hele luchtvloot naar Amerika zouden kunnen sturen, aldus de organisa tor van deze sensationele reis. Op het hoofdkantoor van COOP in Rotterdam wa ren maandag, drie dagen voor de officiële start van de aktie, al bijna honderd aan meldingen binnen gekomen. Leden en niet leden verdringen elkaar om bijna elf we ken naar hun geëmigreerde kinderen te gaan. Ook de reisbureaus tonen veel belangstel ling: zij willen bij de coöperatie plaatsen boeken voor hun cliënten, maar volgens de COOP-directie blijft het een interne zaak. Ook in de COOP-winkels liep het vanmor gen al storm. Veel belangstellende ouders vroegen al naar de mogelijkheid om zich voor een reis in te schrijven. Aanmeldin gen kunnen echter pas vanaf morgenoch tend worden gedaan. Behalve het lidmaat schap moet men enkele waardecoupons in leveren. Aan ieder waarde-aandeel van 120 gulden zit een coupon. De zegels krijgt men gratis bij de kruidenierswaren. In 1958 was het het Haarlemse Reisbureau C.T.I, het latere bureau Centouri dat voor een sensatie zorgde door vliegreizen naar Amerika aan te bieden voor de toen ver beneden de normale tarieven liggende prijs van, 1200 gulden retour. De vluchten werden destijds uitgevoerd door de IJs landse chartermaatschappij „Icelandic Airlines". Hoewel er grote belangstelling voor deze goedkope reismogelijkheid bestond, was de „Icelandic Airlines" gedwongen de dien sten te staken omdat zij gevaar liep de landingsrechten in de Verenigde Staten te verliezen. Het Amerikaanse luchtvaartbu reau maakte namelijk ernstige bezwaren tegen de goedkope vluchten van deze niet bij de IATA aangesloten maatschappij. Korte tijd later voerden de grote lucht vaartmaatschappijen een „economie class" in die voor de transatlantische vluchten een grote prijsverlaging betekende. De directie van het reisbureau Centou ri, dat zich op vliegreizen heeft gespecia liseerd, zei ons te betreuren dat hun char tervluchten op Amerika aan zulke strenge bepalingen zijn gebonden. „Uit het initia tief van CGOP blijkt wel dat het mogelijk is om voor weinig geld naar Amerika te vliegen. Wij hopen van ganser harte dat de actie zal slagen en dat het Amerikaan se luchtvaartbureau in de toekomst wat soepeler zal handelen. Er ligt in Europa een groot potentieel voor luchtvliegreizen naar de V.S. en Canada, maar dan moet het wèl betaalbaar zijn." Advertentie ZIJLWEG 49 - HAARLEM - TEL. 14441 T. GRIEK AANVANG VOORJAARSCURSUS HALF JANUARI Inschrijving dagelijks voor onderstaande clubs BEGINNERSCLUB op dinsdagavond 9.3010.45 uur - 1821 iaar BEGINNERSCLUB op woensdagavond 7.008.15 uur - 1517 jaar BEGINNERSCLUB op donderdagavond 7.008.15 uur - 1517 jaar NIEUWE JIVECURSUS (stvjlswing). Privéles op elk gewenst uur. Vraagt u eens inlichtingen (Van onze reisredacteur H. L. Leiielaar) Advertentie zonder daaraan voorafgaande recht spraak. Minstens 544 werden gearresteerd on der de „90 dagen"-clausule, die het mogelijk maakte mensen te arresteren en drie maanden gevangen te zetten, zonder dagvaarding. (Minister van Justitie, Balthazar Johannes Varster, maakte onlangs beeknd dat de clau sule thans buiten werking is gesteld. Hij zei echter tegelijkertijd dat er niet meer dan vijf minuten voor nodig zijn om hem weer van kracht te maken). Meer dan 200 mensen werden strenge beperkingen opgelegd, zoals huis arrest. Tenslotte wordt het aantal tegenstan ders van de regering dat het land ontvluchtte op ongeveer vierhonderd geschat. DEZE GECITEERDE CIJFERS voor overtredingen van politieke aard gaan niet verder dan oktober 1963. Het is nu ruim een jaar later, een jaar dat de goede trouw van de Verwoerd-regering niet min der op de proef heeft gesteld. Bijvoorbeeld met deze tekst in een dit jaar gepubliceerde regeringsbrochure: „De blanken zijn economisch, sociaal en door hun opleiding de sterkste en meest ont wikkelde bevolkingsgroep. Zij hebben hun thuislanden tot een ontwikkelingsniveau gebracht, dat van Zuid-Afrika het hoogst geïndustrialiseerde land in Afrika heeft gemaakt. De Bantoes hebben in hun thuis landen de voorkeur gegeven aan een on derontwikkelde economie. Hun thuislan den zijn daarom achtergebleven bij de moderne economie". De goed-getrainde zwarte Zuidafri kaan zou hierop zeggen: „Dankie, baas". WARSCHAU (AP) Kardinaal Wys- zynski heeft de Poolse autoriteiten ervan beschuldigd dat zij „terugvallen op de ergste kapitalistische tradities" van over werk. In een preek in de St. Jans kathe draal van Warschau oefende de Poolse primaat critiek uit op het feit dat de scho len in Polen 6 januari open waren en alle werk gewoon werd voortgezet op Drieko ningendag, het feest waarmee de kerst tijd wordt afgesloten. „Onze kinderen, die tot dusverre altijd op deze dag thuisbleven werden door een onachtzame opdracht naar school en de werknemers naar het werk gezonden. Om goed te kunnen werken moet de mens zijn rust hebben in een sfeer van vrijheid en economische stimulances" aldus de pri maat, die daarop liet volgen dat de pro gressieve tendens is: beter werk in min der uren. „Tegenwoordig beladen de autoriteiten de mensen echter met langere werktijden. Zij schijnen terug te vallen op de ergste kapitalistische tradities toen de werkuren zonder na te denken werden opgestapeld. „Enkele jaren geleden hebben verstandi ge autoriteiten het werken op zondag ver boden in de mijnindustrie. Nu echter is het zo dat de mijnwerkers weer gedwon gen worden op steeds meer zon- en feestdagen te werken" aldus de kardinaal. Hij oefende in feite critiek uit op de cam pagne van de Poolse regering om de steenkoolproduktie op te voeren. „Zelfs in een rijk land als de Verenig de Staten blijkt uit de statistieken een toeneming van lichamelijke ziekten, kan ker en hartaandoeningen wegens te grote inspanning" aldus de kardinaal. RANCO (Reuter) Woensdag zijn de vijf kinderen van het echtpaar Green, die bij een brand in een chalet in de Ita liaanse alpen omkwamen, begraven. In woners van Ranco, waar het Britse gezin tijdelijk verbleef, bedolven de vijf lijk- kistjes onder witte bloemen. Er was een krans van „de moeders van Ranco". De kinderen varieërden in leeftijd van negen tot drie jaar. Tweeduizend mensen woon den de teraardebestelling bij. LEOPOLDSTAD (AP) Joegoslavië heeft zijn ambassade in Leopoldstad (Kon go) gesloten, „omdat het onmogelijk zou zijn op het ogenblik normale diplomatieke betrekkingen met Kongo te onderhou den". Van de communistische landen zijn nu alleen nog Tsjechoslowakije, Polen en Bulgarije in Kongo diplomatiek vertegen woordigd. Zuid-Afrika: „Dankie, baas" Johannesburg heeft veel Engelse trekken, waaronder de twee-verdie pingsbussen, die ook in Londen zijn te vinden. PRETORIA De bronzen Paul Kruger op het Kerkplein in Pretoria kijkt uit op het hooggerechtshof. Sinds december 1963 heeft het een nieuwe gedaagden- bank. De oude die plaats bood aan vier arrestanten, werd vervangen door een bank voor tien. Het was in deze bank dat de nu tot levenslange gevangenisstraf veroordeelde voorzitter van de Afrikaanse Nationale Congrespartij, Nelson Man dela, in april deze woorden tot zijn rechters richtte: „Onze strijd is gericht tegen werkelijke, en geen ingebeelde nooddruft, of om de terminologie van de officier van justitie te gebruiken „zogenaamde nooddruft". Algemeen gesteld, strijden wij tegen twee factoren die karakteristiek zijn geworden voor de Afrikaanse levenswijze in Zuid-Afrika en die vastgelegd zijn in wetten, waarvan wij de herroeping trachten te bewerkstelligen. Deze factoren zijn armoede en gebrek aan menselijke waardigheid ,;Terwijl de blanke bevolking geniet van een der hoogste levensstandaarden ter wereld, leven de Afrikanen in ar moede en ellende. Veertig percent van de Afrikanen wonen in hopeloos over bevolkte, en in sommige gevallen door droogte geteisterde reservatenDer tig percent zijn arbeiders of werken op boerderijen van blanken onder omstan digheden die te vergelijken zijn met die van de horigen in de middeleeuwen." „De overige dertig percent woont in steden, waar zij zich economisch en so ciaal hebben ontwikkeld tot een niveau dat dicht bij dat van de blanken staat. En toch zijn de meeste Afrikanen, zelfs in deze categorie, gehandicapt door lage inkomens en de hoge kosten van levens onderhoud." als weduwen leven in de reservaten. Wij willen de vrijheid hebben om na elf uur 's avonds te gaan waar wij willen, en niet opgesloten zijn in onze kamers als kleine kinderen". „De Afrikanen willen het recht hebben in hun land te reizen waar zij willen, en werk te zoeken waar zij dat wensen en niet waar het arbeidsbureau hen heen stuurtDit is dan waar het Afrikaanse Nationale Congres voor strijdtHet is een strijd van het Afrikaanse volk, ge ïnspireerd door hun eigen lijden en hun eigen ervaringen. Het is een strijd voor het recht om te leven". Nelson Mandela werd tot levenslang veroordeeld omdat hij, niet langer ge lovend in mogelijkheden om de regering met vreedzame middelen tot andere ge dachten te bewegen, een der leiders werd van de sabotagegroep „Umkhonto We- sizwe" (Speer van de Natie). DE ZUID AFRIK A AN SE REGERING heeft honderden, zo niet duizenden, sta tistieken bij de hand om haar apartheids politiek uit te leggen en te rechtvaardigen. NELSON MANDELA, zelf advocaat, citeerde toen officiële gegevens waaruit bleek dat het minimum inkomen voor een Afrikaans gezin in Johannesburg gesteld werd op 210 gulden per maand, dat het gemiddelde inkomen echter 160 gulden is, en dat 46 percent van de gezinnen niet genoeg verdient om rond te komen (cijfers per 25 maart 1964). Vervolgens toonde Mandela aan dat de regering in de Kaapprovinciën in 196061 ongeveer 60 gulden had uitgegeven voor Iedere Afrikaanse leerling, en 720 gulden voor een blanke leerling, terwijl de blanke leerlingen ongetwijfeld van meer welge stelde millieus kwafnen dan de Afrikaanse. „De regering antwoordt critici vaak door te zeggen dat de Afrikanen in Zuid-Afrika er economisch beter aan toe zjjn dan de Inwoners van andere Afrikaanse landen", zei Mandela. „Zelfs wanneer dit waar is, Is het voor het Afrikaanse volk niet van belang. Onze klacht is niet dat wij arm zijn in vergelijking met mensen van andere landen, maar dat wjj arm in vergelijking met de blanken in ons eigen land zijn, en dat wij door een wettelijk systeem niet in staat zijn deze ongelijke balans te corrigeren". Nelson Mandela besloot zijn als aan geklaagde uitgesproken aanklacht: „De Afrikanen willen een loon verdienen waar van zij rond kunnen komen. De Afrikanen willen werk verrichten waartoe zij in staat zijn, en geen werk waartoe de re gering hen in staat acht. Wij willen dat het ons toegestaan wordt te wonen waar wij ons werk vinden, en niet gedwongen worden een bepaald gebied te verlaten omdat wij daar niet geboren werden. De Afrikanen willen in staat gesteld worden land te bezitten in het gebied waar zij werken, en willen niet verplicht wonen in huurhuizen die zij nooit hun eigendom kunnen noemen". „DE AFRIKANEN willen een deel zijn van de hele bevolking, en niet in ghetto's wonen. Afrikaanse mannen willen hun vrouwen en kinderen bij zich hebben waar zij werken, en niet gedwongen worden tot een onnatuurlijk bestaan in speciale verblijven voor mannen. Afrikaanse vrou wen willen bij hun mannen zijn, en niet Op het Zuidafrikaanse platteland ge beurt het vervoer nog met muilezel-wagentjes. Het bronzen beeld van Paul Kruger naast het gebouw van het Hooggerechtshof. Deze zee van getallen en percentages be vat veel dat de Afrikaanse bevolking ten goede kwam, vooral op het gebied van huisvesting, gezondheidszorg en verbete ring van de landbouw in de reservaten. Maar deze zelfde statistische zee over spoelt ook andere gegevens. Deze: Van begin 1962 tot 14 oktober 1963 werden 46 mensen ter dood veroor deeld wegens politieke activiteiten. Gedurende diezelfde periode kregen er zes levenslang. Achtendertig mensen kregen een straf van 20 tot 25 jaar. Ruim honderd zitten in gevangenissen voor straffen variërend van tien tot twintig jaar. Minstens 475 worden gevangen ge houden voor korte straffen. In de Transkei, het eerste gebied met Afrikaans zelfbestuur, werden in deze periode ongeveer 200 personen opgesloten voor uiteenlopende tijden, DE NACHT VOOR DE LANGSTE DAG door S. L. A. Marshall (Van Hol- kema en Warendorf). Een aangrijpend en gedetailleerd ver haal van de acties van de twee Ameri kaanse parachutisten-divisies, die de nacht voor de invasie boven Normandië werden gedropt. De auteur, een bri gade-generaal, praatte met vele para's die tussen de heggen van Normandië hebben gevochten. Zo ontstond dit boek, een relaas van onvoorstelbaar menselijk lijden en van talloze moedige daden. Een historisch verhaal dat het beeld van de grote invasie verscherpt. Vele duidelijke situatieschetsen steunen de lezer in het volgen van de gevechts handelingen. J. W. L.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7