President Soekarno op massabijeenkomst: Uittreden van Indonesië uit Verenigde Naties Premier Wilson wenst Gemenebestconferentie HET WEER SNEEB0ER Notering in Hoogovens opgeschort Zuidkennemer gemeenten vinden begrip bij G.S. NU SLIJTERIJ SWIER Okker bovenaan op tennisranglijst v.a. ƒ129,- G.S. willen spoed bij onderhandelingen tussen Gasunie en Hoogovens M. C. van Hall overleden Petro-chemische industrie Tijdens bespreking in provinciehuis Pensionschip voor Hoogovens IJmuiden Van Gelder gaat overeenkomst aan met Kleen-stik Jos de Klerkprijs voor Muziek ingesteld Speeiale aanbieding imitatie-bontmantels TELSTAR -D.W.S. LAATSTE NIEUWS TELSTAR-Jeugd - EDO-Jeugd Ongewijzigd Iets kouder Met spoed Franse import. Vrijwel niet van echt te onderscheiden ANEGANG 34 TEL. 11730 ZONDAGMIDDAG 2.30 UUR éee MORRIS de fore you êuy! NAPPA- EN SUËDE JASJES I ragen over aardgas Het woord is aan In de krant van heden: Een bekende figuur in scheepvaartkringen Schrijvende lezers pagina 7 ...net even anders! uw gezelligheidsleverancier ZATERDAGMIDDAG 2.30 UUR OOK in 1965 HAZENBERG mmm heerlijk 50e JAARGANG NUMMER 55 VRIJDAG 8 JANUARI 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. Umuider Courant DAGBLAD VOOR V EL S E N - IJ M UI D E N. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije DJAKARTA (Reuter, AFP en AP). „Enige dagen geleden heb ik gezegd dat als Maleisië lid van de Veiligheidsraad zou worden, ik bevel zou geven dat Indonesië zich uit de Verenigde Naties terugtrekt. Omdat het lidmaatschap van Maleisië thans een feit is, verklaar ik dat Indonesië de Verenigde Naties heeft verlaten". Dit zei president Soekarno van Indonesië gisteren onder gejuich van een grote menigte op een massabijeenkomst in Djakarta. Maleisië reageerde op deze verklaring door aan de Veiligheidsraad mede te delen, dat het onmiddellijk steun van de Verenigde Naties zal vragen bij de verdediging van zijn gebied, als Indonesië een groot offensief zou beginnen. President Soekarno deelde verder mee, dat zijn land geen hulp meer nodig heeft van de V.N.-instellingen, die in Indonesië werkzaam zijn: „Ik heb gezegd: Loop naar de pomp met jullie hulp. Wij kun nen het ons veroorloven geen hulp aan te nemen. Het is goed voor ons land op eigen benen te staan." De FAO (Voedselorgani- satie van de V.N.) stuurde deskundigen die niets weten van de Indonesische land bouw". Over de campagne „Verpletter Maleisië" zei Soekarno: „Ik zeg tot Maleisië: je be staat niet. Laten wij alle moeilijkheden onder ogen zien. Slechts door moeilijkheden te overwinnen kunnen wij een groot land worden. Laten wij opmarcheren en nooit terugtrekken." De Sovjet Unie heeft Indonesië verze kerd dat de terugtrekking uit de V.N. geen wijziging zal brengen in het Russische be leid ten aanzien van Indonesië. De Russen hebben vrijwel het gehele materieel voor het Indonesische militaire apparaat geleverd. De afleveringen van reeds toegezegd materieel zullen tot 1966 voortduren. De Russische militaire hulp aan Indonesië sinds 1960 wordt geschat op meer dan 3,5 miljard gulden. De Indonesische regering heeft voor een bedrag van tien miljard rupiahs aan „con frontatie-obligaties" aangeboden, voor de financiering van de strijd tot verplettering van Maleisië. Tevens werden ontwikkelings-obligaties, eveneens tot een bedrag van tien miljard Om haar muziekmedewerker Jos de Klerk, die vandaag tachtig jaar is ge worden, te eren heeft de directie van Haarlems Dagblad-Oprechte Haarlem- sche Courant en IJmuider Courant be sloten een Jos de Klerkprijs voor Muziek in te stellen, waaraan een bedrag van 2.000 is verbonden, en die in principe eens in de twee jaar zal worden toegekend. Genoemde direc tie heeft hierover advies gevraagd aan prof. Hendrik Andriessen, Jan Mul en George Robert. In een rapport juicht deze commissie de instelling van de prijs toe, haar advies motiverend met vooral twee overwegingen: de wijze waarop Jos de Klerk gedurende een halve eeuw als criticus ten bate van het Haarlemse muziekleven is werkzaam ge weest („met wezenlijk besef van het stedelijk eigene en de maat van het ge- bodene") en voorts de betekenis die de prijs zal hebben voor de stimulering van het Haarlemse muziekleven, dat in Jos de Klerks boek „Haarlems muziekleven in de loop der tijden" zo'n „indrukwek kende beschrijving heeft gekregen". Hedenmiddag zal de directeur van onze bladen, mr. H. C. van der Mije, de heer De Klerk officieel van de instel ling van de naar hem genoemde prijs in kennis stellen en bijzonderheden daar omtrent meedelen. Zoals bekend wordt de jubilaris tijdens de huldiging, die om half vijf aanvangt in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum te Haarlem, het eerste exemplaar van zijn boek „Haarlems Muziekleven in de Loop der Tijden" overhandigd. Verwachting tot morgenavond: Opklaringen maar later enkele verspreid voorkomende buien. Aanvankelijk matige, later krachtige en aan de kust harde westelijke wind. Lagere tempe raturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. rupiah's, aangeboden voor de financiering van projecten van economische ontwikke ling. De „confrontatie-obligaties" dragen 15 percent rente per jaar. Premier Wilson heeft meegedeeld dat hij zo spoedig mogelijk een conferentie wil van premiers van het Britse Gemene best. „Ik sta reeds in verbinding met mijn collega's in de Gemenebestlanden om hun reacties op dit voorstel te vernemen". Wilson legde er de nadruk op dat Groot- Brittannië achter zijn bondgenoten in het Gemenebest, en in het bijzonder het be laagde Maleisië staat, maar hij zei niet dat de conferentie speciaal bedoeld is ter bespreking van het geschil tussen Malei sië en Indonesië. Wilson zei verder dat thans 50.000 Britse militairen in de Maleisische Federatie zijn. Van regeringszijde werd er aan toegevoegd dat de Australische en Nieuwzeeland- se eenheden hier niet bij inbegrepen zijn. De sterkte van de Britse vloot in het Verre Oosten bedraagt ongeveer 70 sche pen en 15.000 manschappen. Een eenheid V-bommenwerpers is reeds in Maleisië en nog steeds worden parachutisten en infan teristen overgebracht. De permanente Maleisische vertegen woordiger bij de Verenigde Naties, Rama- ni, heeft de Veiligheidsraad schriftelijk medegedeeld dat zeer sterke Indonesische strijdkrachten nabij de grenzen van Ma leisië worden samengetrokken. Ramani zei dat de samentrekking van het Indonesische leger en van versterkin gen nu reeds verscheidene weken voort duurt, in het bijzonder tegenover Serawak. (Noord-Bomeo). „Indien er een oorlog op grote schaal Het is geen verrassing dat Trudy Groen man en Tom Okker bovenaan de KNLTB- ranglijsten van het tennisjaar 1964 zijn geplaatst. De lijsten zien er als volgt uit: Heren: 1. Tojn Okker; 2. Jan Hajer; 3. en 4. Willem Maris en Evert Schneider; 5. en 6. Piet van Eijsden en Ron van Gelder; 7. Jan Goris; 8. Lex Karamoy; 9. Eddy Knol; 10, Peter Scholtz; 11. Nick Fleury. Dames: 1. Trudy Groenman; 2. Anja Lepoutre; 3. Betty Stöve; 4. en 5. Elly Krocké en Jenny Ridderhof-Seven; 6. Els Spruyt; 7. Koosje de Jongh; 8. Marijke Jansen. Advertentie SPORTPARK SCHOONENBERG ERE-DIVISIE Voorverkoop bij de bekende adressen. Wegens de te verwachten grote drukte wordt men verzocht TIJDIG aanwezig te zijn. Zegt het voort BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 zou uitbreken, dan zullen wij bij de Vei ligheidsraad verzoeken om veroordeling van Indonesië of om een VN-vredesmacht, waarnemers, of wat het meest geschikt is om te vragen". De regering van Singapore heeft voor roeiboten, zeilboten en boten met buiten boordmotoren een verbod ingesteld om zich gedurende duisternis in de territoria ie wateren van Singapore op te houden. (Zie verder op pagina 3 onder „Veront waardiging en irritatie bij VN over Dja karta's besluit"). De notering van Hoogovens werd van middag aan de Amsterdamse effectenbeurs opgeschort in verband met een te ver wachten bericht. In beurskringen gonsde het van geruchten rondom het fonds. In de eerste plaats werd er gesproken over een bod op de resterende aandelen van de Duitse dochteronderneming Dortmund Hörder, die vanmorgen aan de Frankfortse beurs 3 punten opliep tot 111. Verder werd over de mogelijkheid gesproken dat Hoog ovens van plan zou zjjn tot een emissie van converteerbare obligaties met een stock, dividend voor de aandeelhouders. Weer andere wisten te vertellen dat Drt. Hörder zou overgaan tot het uitkeren van een dividend, maar dit laatste is uiteraard geen reden tot opschorting van de notering. In beurskringen acht men de uitgifte van converteerbare obligaties het meest voor de hand liggend. De notering van Hoog ovens heeft al enkele dagen onder druk ge staan. De laatste notering (gisteren) was 561Ü. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben er bij de minister van economi sche zaken op aangedrongen dat met grootst mogelijke spoed overeenstemming tussen de Gasunie en N.V. Hoogovens wordt bereikt. Dit antwoordt het college op vragen van het statenlid mr. A. Wen sing, die deze vragen naar aanleiding van uitlatingen in de gemeenteraadsver gadering van Haarlem gesteld heeft. Gedeputeerde Staten antwoorden verder dat op 17 december een bespreking heeft plaats gehad met een delegatie van het ministerie van economische zaken. In ieder geval zullen G.S. met de gang van zaken op de hoogte worden gehouden. Op de vraag van de heer Wensing of het col lege van G.S. bereid is ook eventuele an dere mogelijkheden van samenwerking te betrekken die zich zouden kunnen voor doen nu ook in Noord-Holland aardgas ge vonden is, antwoordt het college dat het wenselijk geacht wordt in afwachting van nadere mededelingen van het minis terie het antwoord op deze vraag voors hands aan te houden. 'H 3 Shakespeare: Zij praat wel, maar zij zegt niets. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Beeldverhalen 2, 9 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Kennemer Kruimels4 Medische verzorging 4 Uit stad en omgeving4, 5 Films 5 In de Vishal en op zee5 Topsy 6 Sport 6, 13 Radio en t.v8 Uitgaan in Haarlem8 Kunst 8 Feuilleton 9 Economisch nieuws11 Scheepsberichten 11 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's De 29-jarige Amerikaan Robert Thompson, eigenaar van een pomp station, wordt door twee mannen van de FBI overgebracht naar het federale gerechtshof. De man is ge arresteerd op beschuldiging van spionage voor de Sovjet-Unie. Hij werd in 1957 door de Russen aange worven tijdens zijn dienst bij de Amerikaanse luchtmacht in Berlijn. Een Rus, genaamd Fedor Koedasj- kian, die wordt beschouwd als zijn medeplichtige, bevindt zich nu weer in Rusland. (Telefoto) (Zie ook pagina 3) In het Diaconessenhuis in Haarlem is op 63-jarige leeftijd overleden de heer M. C. van Hall uit Bentveld, sinds 1937 een der directeuren van het Vereenigd Car gadoorskantoor te Amsterdam, en een be kende figuur in de wereld van scheep vaart en bedrijfsleven. De heer Van Hall was o.m. voorzitter van de vereniging hospitaalkerkschip De Hoop, hoofdbestuurslid van „Dorus Rij kers", lid van de Kamer van Koophandel voor Amsterdam, lid van de P.T.T -kamer voor Noord-Holland, hoofdbestuurslid van de Scheepvaartvereniging Noord, lid van de initiatiefcommissie van de Vereniging De Amsterdamse Haven en bestuurslid van de stichting Zeemanswelvaren Amster dam. Ook was hij commissaris van de n.v. Haven van Vlissingen. De heer Van Hall was officier in de Orde van Oranje-Nassau en in de orde van Sint Olav van Noorwegen. De crematie heeft plaats op dinsdag 12 januari in Driehuis-Westerveld, na aan komst van trein 11.33 uur. Een enorme brand heeft gisteren een groot deel van de golfkartonfabriek Van Meurs in Bussum in de as gelegd, waarbij o.m. de papiervoorraad van 2000 ton en enkele kostbare machi nes verloren gingen. De brandweren van Bussum, Haarden en Hilversum hebben na urenlang hard werken de vuurzee met dertig waterstralen be dwongen. Volgens een gerucht zou de directie onlangs telefonisch door een onbekende zijn gewaarschuwd dat de fabriek in brand gestoken zou worden. (Van een onzer verslaggevers) Vanmorgen heeft in het provinciehuis in Haarlem een bespreking plaats gehad tus sen een deputatie van de gemeenten Haar lem, Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Haarlemmermeer en Velsen met Gedepu teerde Staten in Noord-Holland over de mogelijke gevolgen van een eventuele ves tiging van een petrochemische industrie in het havengebied van Amsterdam. Blijkens een op ons verzoek verstrekte mededeling na afloop van deze bijeenkomst hebben de vier gemeentebesturen met genoegen ken nis genomen van de activiteiten van Ge deputeerde Staten in deze kwestie en overeenstemming van begrip met het col lege van Gedeputeerde Staten geconsta teerd. Bij de bespreking die vanmorgen om half tien ten provinciehuize begon en ruim anderhalf uur heeft geduurd, werden de belangen van de vier gemeenten behartigd door de burgemeesters van Haarlem en Velsen, mr. O. P. F. M. Cremers en mr. J. C. Bührmann, vergezeld van de wethou ders W. F. Happé en R. Verbeek, respec tievelijk van Haarlem en Velsen. Namens het provinciaal bestuur woonden de com- Naar wij vernemen zal dezer dagen het besluit van Hoogovens vallen over de aan koop van het motorpassagiersschip Wes- terdam (11.691 brt) van de Holland-Ame- rika lijn. Zoals wij reeds meldden, zijn vorig jaar onderhandelingen hierover ge opend. Hoogovens wil dit schip gebruiken als tweede pensionschip voor de huisvesting van buitenlandse werknemers. De Wester- dam ligt momenteel aan de Wilhelminaka- de te Roterdam. Het schip is eind de cember teruggekeerd van een reis naar New York. De directie van de HAL bevestigde ons, dat inderdaad een spoedige beslissing hier omtrent kan worden verwacht. In afwach ting hiervan houdt men echter ook een andere bestemming voor de Westerdam nog in beraad. Per 1 januari zijn de Koninklijke Pa pierfabrieken Van Gelder Zonen n.v. en de Kleen-Stik Division van National Starch and Chemical Corp. in New York een overeenkomst aangegaan betreffen de de vervaardiging en de verkoop van zelfklevende materialen voor levering op de Nederlandse, België, Luxemburgse en Westduitse markt. Op grond van deze overeenkomst zal Van Gelder in de loop van 1965 een com pleet assortiment zelfklevende materialen in de handel brengen, waarvan de afzet voornamelijk zal plaatsvinden bij de gra fische industrie. De Kleen-Stik Division van National Starch and Chemical Corp. is een voor aanstaande industrie op het gebied van de fabricage van zelfklevende materialen. Men beschikt over verschillende fabrie ken in de V.S. en Canada, met licentie houders in Japan, Mexico, Engeland, Frankrijk en thans ook in Nederland. missaris van de koningin, mr. F. J. Kranen burg, en de gedeputeerden J. de Jong ea F. Vorstman de bespreking bij. Blijkens de mededeling na afloop werd gesproken over „mogelijkheden tot het tegengaan van schade aan de biosfeer, welke het gevolg kan zijn van de vesti ging van een petro-chemische industrie in het havengebied van Amsterdam en in algemene zin over de noodzakelijkheid van wettelijke maatregelen om in vol doende mate vervuiling van water ea lucht tegen te gaan, veroorzaakt door ook andere industrieën op andere plaat sen". Maandag 11 januari zal in het stadhuis van Haarlem zoals we al eerder hebben bericht opnieuw een vergadering wor den gehouden van deputaties van de ge meenten Haarlem, Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Haarlemmermeer, Koog aan de Zaan, Velsen en Zaandam, die op 19 december in Haarlem een eerste gezamen lijke oriënterende bespreking over de mo gelijke gevolgen van de vestiging van een petro-chemische industrie hebben gehad. Tijdens deze vergadering zal waarschijn lijk ook een deputatie worden samen gesteld die zal gaan praten met de staats secretaris voor de Volksgezondheid. Dezs heeft namelijk een schriftelijke uitnodi ging gericht aan de betrokken gemeente besturen om de problemen in Den Haag te komen bespreken. Advertentie LANGE NIEUWSTRAAT 447 IJMUIDEN - TELEFOON 7281 SPORTPARK SCHOONENBERG kunt u weer rekenen op onze fijne banketbakkersproducten. Wij garanderen, zonder enig voorbehoud, de hoogste kwaliteit en fijne smaak.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1