Prof. de Grooth overleden SC I ELEZERSSC I RSSC I ■».- Nieuwe postzegels in 1965 Avicultura toont weer kleine dieren op Houtrust Sluiting Dedemsvaart is nu definitief Bejaarde man ernstig mishande'd door chauffeur Katoenshow niet bijster vindingrijk Ook ontwerpers hadden er last var. JAN VAN DER PIGGE JAN VAN DER PIGGE VRIJDAG 8 JANUARI 1965 7 De Nederlandse katoenfabrikanten hebben de modepers er donderdag op hu jaarlijkse gezamenlijke show weer van proberen te overtuigen, dat katoen ook als modieus materiaal bij de tijd is. Ze zijn daar dit keer niet best in geslaagd. Zelfs de charmante aanwezigheid van de Amerikaanse Miss Katoen kon dc show, die in het Amsterdamse Hiltonhotel werd gehouden, niet redden. Het residtaat bleef pover. No. 81 één kwartje! - BERNINA Lewenstein Mobilisatie 1939/1940 op Texel Onbetrouwbaar ijs Snelheidscontrole 2 Verbazing Wilhelminastraat Schurken Anti-MLF-betoging Ook in Nederland Petrochemische industrie Watersport (Van onze moderedactrice) De vijf couturiers, die de stoffen had den omgezet in modellen, bleken al even min erg geïnspireerd. Alleen Arnold Die penveen kwam met een echt fleurige col lectie voor de dag. Als confectie-man weet hij misschien beter dan zijn colle ga-ontwerpers wat er uit zo'n eenvoudig katoentje te halen valt. Dat het ook an ders kan bleek tijdens de katoenshow vo rig jaar, toen stoffen èn modellering bij zonder geslaagd waren. De dessins van de stoffen bestonden nu voornamelijk uit kleine ruitjes, blok jes en brede strepen op z'n Volendams. Natuurlijk onbraken ook de klassieke ge bloemde katoentjes weer niet. Al waren ze deze keer dan klein. Rose was de fa voriete kleur. Voor de strepen veel blauw- Advertentie De oudste Sigarenhandel in Nederland, Heeft een bijzondere offerte. Ons merk een voortreffelijke 33 ct sigaar, bieden wij thans aan voor Verpakking dozen van 10 stuks en kistjes van 25 en 50 stuks. Grote Houtstraat 81, Haarlem tegenover V. D. wit of de nationale driekleur. Een he enkel kashmier-motief sprong boven d vervelende middelmaat uit. De kwaliteit van het katoen wordt iedc jaar beter. Er worden veel onderzoekir gen gedaan om katoen langs de chemi sche weg te veranderen, waardoor de min der goede eigenschappen van de stof wor den verholpen. Katoen is tegenwoordig niet alleen maar sterk, kleurecht en goed wasbaar, maar ook kreukherstellend en zelfstrijkend. Er is sinds kort ook brandwerend ka- Links een gewatteerde cocktailpan talon a la Chanel van Peter Jong- mans. Rechts een gebloemde feest- pyjama met geborduurde das van Arnold Diepeveen. toen waarvan tot nu toe alleen nog maar werkkleding wordt vervaardigd, maar dat oneindig veel meer mogelijkheden biedt zoals voor kindernachtkleding, keuken schorten en pannelappen. Vier ontwerpers, Peter Jongmans, Fer ry Offerman, Ernst Jan Beeuwkes en Ar nold Diepenveen, hadden een katoenen gar derobe samengesteld die begon met pyja ma's en eindigde met het cocktailuur in cowboystijl. Drie geslaagde nummers uit deze weinig verrassende show waren een witte huispantalon van Peter Jongmans met gewatteerde pijpen en gouden bies jes, dat werd vergezeld door een Chanel- achtig jasje zonder sluiting en met goud galon langs de randen; een beige golf- pak van Ernst Jan Beeuwkes met zicht bare ritsen over de mouwen en het mid den van het jasje, die eindigden in kope ren gordijnringen en tenslotte een wit na middagjurkje van katoenen kloskant, waarvoor Arnold Diepenveen tekende. Op 72-jarige leeftijd is te Wassenaar overleden prof. mr. G. de Grooth, oud hoogleraar te Leiden, oud-lid van de Eer ste Kamer voor de V.V.D. en oud-lid van de staatscommissie inzake herziening van de Nederlandse burgerlijke wetgeving. Van de hand van prof. de Grooth ver scheen een aantal publikaties, „Koop en verkoop op afbetaling" (1936), „Het Pachtrecht" (1937 „De rekening cou rant en de compensatie" (1948); voorts preadviezen en tijdschriftartikelen. Prof. de Grooth was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De Nederlandse posterijen zullen dit jaar vijf bijzondere postzegelemissies het licht doen zien. 6 April. Drie postzegels gewijd aan het verzet, met afbeeldingen van verzets- monumenten. 17 mei. Een zegel ter herdenking van de honderdjarige Union Internationale des Télécommunications (UIT) te Genève. 1 juni. Vijf Zomerpostzegels met toeslag, waarop pittoreske afbeeldingen van Nederlandse stadjes. 20 september. Twee Europa-postzegels, waarvan de afbeeldingen volgende maand zullen worden gekozen door vertegen woordigers van de 22 landen die lid zijn van de Conférence Européenne des Administrations des Postes et des Télé communications (CEPT). 6 november. Vijf Kinderpostzegels met toeslag, waarvan de afbeeldingen zo mogelijk zullen worden gekozen uit de inzendingen van de kindertekenwedstrijd van het Nederlandse Comité voor Kin derpostzegels. Advertentie de beroemde Zwitserse machine met het precisie-mechaniek Anegang 29, Haarlem Telefoon 12472 In de Haagse Houtrusthallen is Avicul- tura's nationale tentoonstelling van kleine dieren geopend. Vijftienhonderd prijzen moeten op de drie expositiedagen worden verdeeld over de eigenaars van 4500 dieren. Een inzending van sierduiven uit Hon garije is een van de attracties van deze expositie. De vogelvereniging „Luscinia" toont honderden exotische vogels en „Succulenta" tal van bijzondere cacteeën en vetplanten. Er wordt ook een „concours d'élégance" voor kind en dier gehouden. De leukste combinatie van jongen of meisje met schildpad, konijn of aap wacht een hoofdprijs. Daar de regering volhardt in haar wei gering een belangrijk gedeelte voor haar rekening te nemen van de 29 miljoen gulden, die voor verbetering van de De demsvaart nodig zijn, hebben de staten van Overijssel met 31 tegen 25 stemmen besloten deze vaarweg te sluiten. De regering weigerde geld voor de uit voering van het in i960 opgestelde dras tische verbeteringsplan beschikbaar te stellen, daar de Dedemsvaart geen pri maire vaarweg is. Het provinciaal be stuur had deze verbetering nodig geacht, omdat het kanaal al lang niet meer aan de eisen van het moderne scheepvaartver keer voldeed. Nu verbetering om financiële redenen niet mogelijk bleek zat er voor het pro vinciaal bestuur niets anders op dan het kanaal voor de scheepvaart te sluiten. Ge deputeerde Staten willen het kanaal in gedeelten sluiten. Waarschijnlijk zal het traject Hasselt-Ommerkanaal in de loop van 1966 worden gesloten en de rest met inbegrip van de Lutterhoofdwijk in de loop van 1963. Een vrachtautochauffeur uit Zoetermeer heeft bekend een 73-jarige oud-veekoop- man uit Zoetermeer in de nacht van dins dag op woensdag met een hamer twee slagen op het hoofd te hebben geigeven. De bejaarde man ligt nu zeer ernstig ge wond in een ziekenhuis in Rotterdam. Hij kon nog niet gehoord worden. De rijkspolitie trof woensdagnacht langs de weg van Bleiswijk raar Zoetermeer een vrachtauto met brandende lichten aan. Even verder vond zij aan een slootkant een uit hoofdwonden bloedende oude man. Een eind verderop liep een chauffeur die verklaarde dat zijn auto defect was. Hij beweerde dat hij de gewonde niet kende. Naderhand bekende de chauffeur dat hij met de bejaarde man en een inwoner van Moerkapelle een café in Hillegersberg en een café in Bleiswijk had bezocht. Daar ging de Moerkapellenaar weg. De chauf feur en de oude man reden naar Zoeter meer. Volgens verklaringen van de chauf feur ontstond er ruzie. De oud-veekoop man wilde nog doorgaan naar een café in Bleiswijk en zou na een weigering van de chauffeur zelfs agressief zijn geworden. Uit noodweer zou de chauffeur hem twee slagen op het hoofd gegeven hebben met een hamer, die in de cabine lag. y*"*! f9 Vijfentwintig jaar geleden zaten we mid den in de mobilisatie 1939/1940, welk feit ik graag in uw herinnering wil terugroepen. Dit echter niet alleen. Tevens zou ik op veler verzoek hieraan een oproep willen vastknopen om een reünie te organiseren op een geschikt weekeinde in het voorjaar van 1965, zo omstreeks Pasen bijvoorbeeld. Wij zien dan elkaar na 25 jaar niet alleen als oud-militair in burger weer eens terug, maar kunnen dan ook onze Texelse gast heren en -vrouwen van Den Burg, de Koog, de Cocksdorp, Den Hoorn, Oude Schild en Oosterend niet te vergeten, nog even goe den dag zeggen. We houden dan bijvoor beeld een feestelijke reünie op vrijdag avond. Zaterdag en eventueel zondag kun nen onze nog niet vergeten gastvrije Texe laars worden bezocht. Daarbij doet zich de gelegenheid voor te genieten van Texels natuurschoon en te constateren hoe Texel In die 25 jaren wat betreft huizen- en bungalowbouw en recreatiemogelijkheden is veranderd. De schapendijkjes, de dennen en de duinen zijn er nog wel, maar het sil houet van de dorpen is veranderd. Niette min is het de moeite waard om er een reis voor te maken, want Texel is boeiend en blijft mooi. Teneinde een dergelijk festijn op touw te zetten is het beslist nodig te weten wie en hoeveel liefhebbers (eventueel met dame) na 25 jaren nog plezier hebben in een ont moeting met onze militaire en burgerlijke lotgenoten van toen. Welnu, een briefkaartje aan oud-reserve kapitein P. v. d. Linden, Schepenstraat 12a te Rotterdam (4) met opgave van naam en adres is voldoende om het balletje aan het rollen te brengen. Daarna kan dan een definitief plan met datum vastgesteld wor den waarvan u per circulaire op de hoogte gesteld wordt. Hebt u voorstellen hoe wij die vrijdagavond, zaterdag en eventueel zondag erbij, prettig kunnen doorbrengen? Suggesties zijn van harte welkom zowel van de oud-gemobiliseerden als ook van onze Texelse burgervrienden, die ons zo'n warm hart hebben toegedragen, waardoor ons gedwongen verblijf op Texel tot een onvergetelijke tijd is geworden. Niet alleen van 3-III-45 R.I., maar van het hele Texel se bataljon en toegevoegde onderdelen als luchtwaarschuwingsdienst en de mannen van de voormobilisatie worden instem mingen met dit plan ingewacht. Gelukkig en voorspoedig 1965 wordt u toegewenst door oud-Cdt. 3-III-45 R.I. te Den Burg, tevens wnd. bataljonscomman dant op Texel, anno 1939/1940. P. v. d. LINDEN, Rotterdam. Naar aanleiding van het bericht in uw Haarlemse editie van woensdag 30 decem ber dat er twee jongetjes in Haarlem door het ijs zijn gezakt, vraag ik me af of het geen aanbeveling zou verdienen indien de brandweer, de politie of de dienst voor Hout en plantsoenen tijdig zorgen dat wak ken in het ijs duidelijk worden aangege ven met behulp van bossen stro, takken en dergelijke. Op deze manier lopen kinderen geen gevaar meer. Immers steeds bij brug gen, uitmondingen van riolen en dergelij- ken zakken kinderen door het ijs. Ik herin ner me uit mijn jeugd, dat op dergelijke gevaarlijke plaatsen steeds takken of bos sen stro werden neergelegd. A. ZEEGERS, Zandvoort Openlijke kritiek op de handelingen van de politie is aanvaardbaar, mits deze ob jectief wordt weergegeven, maar als men daarbij over politiedienaren spreekt als van „kerels" en hen beschuldigt van „stie kem" gedoe in hun noodgedwongen optre den tegen mala fide overtreders van de voorschriften op wegverkeer, dan geeft men blijk van gevoelens van aversie tegen over de politie. En daarmee wordt de ob jectiviteit van de kritiek uitgeschakeld. In dat licht zal men het betoog van de heer J. B. Bronkhorst te Heemstede in de rubriek „Schrijvende lezers" van 24 de cember 1964 wel moeten bezien. Meer de zucht om zich denigrerend uit te laten over politiedienaren en minder de wens van weldenkend burger om de gezagsdienaren het rustige gevoel bij te brengen, dat zij op een eerlijke beschouwing van hun han delingen mogen rekenen. Wat de rest van het betoog betreft, daar over is niet veel te zeggen. Vader Bronk horst is blijkbaar een autorijder, die zich al of niet daarvan bewust niet vol doende aan verkeersvoorschriften (gemaakt voor de veiligheid van zijn medeburgers!!) houdt, getuige het feit, dat hij drie maal voor de kantonrechter moest verschijnen. In zo'n geval zal de weldenkende burger tegen bestraffing geen bezwaar kunnen aanvoeren. En recidivisten worden nu een maal zwaarder gestraft, waarbij een ver gelijking met andere strafgevallen geen zin heeft. J. A. ESCHAUZIER, Overveen. Met oprechte verbazing heb ik kennis genomen van het artikel in uw blad van donderdag 24 december „Kerstdagen zon der welbehagen en vrede in Johannes burg". Daar het ontegenzeglijk uw doel stelling zal zijn, uw lezers een zo correct mogelijke voorlichting te geven, voel ik mij geroepen u te wijzen op uw verkeerde con ceptie van de gang van zaken in en om Johannesburg. Zou uw verslaggever met kennis van zaken hebben geschreven dan had hij zeker niet doen voorkomen alsof de Johannesburgse Bantoe-uitvaart een kwes tie zou zijn van het zich begeven naar veiliger oorden. Een ieder die in Afrika is geweest zal kunnen bevestigen dat de grootste trek pleister voor de Afrikaanse neger zijn kraal is, waar hij, onafhankelijk van zijn positie, op gezette tijden naar terug moet keren. De kerstperiode is door zijn aan eenschakeling van vrije dagen hier een der meest geschikte momenten van het jaar voor. Wat betreft het openbaar vervoer, zou ik hieraan willen toevoegen, dat dit over het algemeen voortreffelijk is geregeld, doch dat een volksverhuizing als deze inderdaad moeilijkheden met zich brengt. Een zeer sumiere, doch voor u wellicht begrijpelijke vergelijking moge de tunnel in Rotterdam zijn op de dag van een internationale voet balwedstrijd. In Zuid-Afrika staat men op bushaltes in de rij, zelfs de Bantoes. Hier te lande wordt dit, zo ik heb gemerkt, als een overdreven beleefdheid beschouwd. Tot slot zou ik willen voorstellen het relatieve percentage misdaden in Johan nesburg eens te vergelijken met dat in Amsterdam, wat vermoedelijk een onpret tige openbaring voor u zou inhouden. Uw artikel heb is gezien als een onjuiste beschrijving van de maatschappelijke toe standen en dus geheel los van de binnen landse politiek, waarmee men het al of niet eens kan zijn. J. C. TADEMA, Heemstede. In deze rubriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publlkatle aan de redactie worden toegezonden; voorwaar den tot publlkatle zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd. De Inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem of Initialen). °e brief moet gesteld zijn in behoorlijk Nederlands en in begrijpelijke, beknopte vorm. De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publlkatle te bekorten op niet essentiële punten, of opneming te weigeren. Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens is met daarin vervatte meningen of argumenten. Het zij mij vergund te wijzen op een onjuistheid in een bericht over een aan rijding in uw Haarlemse editie van don derdag 31 december op pagina 7 onder de kop „Timmerman verdween na aanrijding om borreltjes te drinken." In de tweede alinea van dit bericht staat, dat de aan rijding plaats had „op de kruising met de Wilhelminastraat, die ter plaatse voor- rangsweg is". Dit laatste is niet juist. De Wilhelmina straat is geen voorrangsweg. Het verkeer in deze straat doet echter meestal alsof het wel een voorrangsweg is en houdt bij het passeren van de zijstraten weinig rekening met het daaruit van rechts ko mende verkeer. Degene die volgens het bovengenoemde bericht de aanrijding ver oorzaakte, had dus in dit geval wel dege lijk voorrang. Maar ook zonder alcohol in het bloed is het nemen van die voor rang daar ter plaatse levensgevaarlijk. Het is dan ook hoog tijd, dat de Wil helminastraat voorrangsweg wordt en dat in de zijstraten de bekende waarschuwings borden met de verplichting tot stoppen worden geplaatst. F. E. PAESI, Haarlem. (Naschrift: Inderdaad is de Wilhel minastraat geen voorrangsweg. De krui sing van de Wilhelminastraat met de Prins Hendrikstraat, waar de bedoelde aanrijding gebeurde, is echter een voorrangskruising met dien verstande dat het iierkeer uit beide delen van de Prins Hendrikstraat voorrang dient te verlenen aan alle ver keer in de Wilhelminastraat. Vandaar dat in het bericht stond vermeld dat de Wil helminastraat TER PLAATSE voorrangs weg is. Overigens is het nemen van voor rang te allen tijde niet geoorloofd. In het verkeer bestaat de plicht van voorrang geven en indien men geen voorrang krijgt, ontvangt men daardoor nooit het recht voorrang te nemen. Ten aanzien van het tot voorrangsweg verklaren van de Wil helminastraat zij nogmaals verwezen naar het standpunt van de chef van de Haar lemse verkeerspolitie, dat slechts belang rijke invalswegen tot voorrangsweg wor den verheven en dat andere straten bin nen de bebouwde kom doelbewust niet tot voorrangsweg worden verklaard, omdat juist daardoor de snelheid van het ver keer nog zou worden opgevoerd en de aandacht op verkeer uit de zijstraten nog meer zou verslappen). In uw blad van dinsdag 5 januari 1965 vielen mij twee berichten op; een individu dat naar oordeel van de procureur-gene raal van het Amsterdamse gerechtshof door roekeloos rijden vier mensen doodt, krijgt als eis acht maanden gevangenis straf en vijf jaar ontzetting uit de rijbe voegdheid te horen. De soldaat die tachtigduizend gulden had gestolen (die intussen al weer bo ven water gekomen zijn) houdt zijn an derhalf jaar gevangenisstraf. U ziet, le zers, als de heilige centjes in het geding zijn, weet men terdege te straffen. Men zou kunnen aanvoeren dat die diefstal op zet was en die aanrijding niet en dat daarom de straf te Amsterdam geëist, zo licht uitviel. Dit lijkt mij niet een juiste redenering. Iemand die dronken achter het stuur gaat zitten, tripleert, op een autosnelweg keert of in een bocht inhaalt wéét terdege dat hij riskeert medemen sen te doden of ernstig te verwonden. Waarom dóét hij het dan? Omdat hij om tien minuten eerder thuis te komen best wil riskeren andere mensen te doden. Dus: omdat hij een schurk is!! Hij staat gelijk met iemand die in een drukke straat een pistool uit zijn zak haalt, zijn ogen dicht doet en enkele schoten lost. De verkeersveiligheid is pas verzekerd als men moord als zodanig gaat straffen. De rechters verwijt ik niets. Zij kunnen niet meer eisen dan de maximumstraf. Maar regering en parlement zouden die maximumstraf kunnen verhogen. Ik dacht aan drie jaar, levenslange ontzetting uit de rijbevoegdheid en tienduizend gulden boete. Al dat gepreek over veilig verkeer helpt toch niets. De 95 percent die fatsoenlijk is, rijdt toch wel voorzichtig, de 5 per cent schurken trekken zich er niets van aan, die zijn alleen toegankelijk voor zware straffen. Maar zware straffen zijn niets voor deze slappe tijd. Men wil mis dadigers begrijpen, zonder in te zien dat er mensen bestaan die zonder meer slecht zijn. A. P. BRANDES, Haarlem. Morgen, zaterdag 9 januari, organiseert een landelijk comité in Amsterdam een anti-MLF-betoging. Naar aanleiding hier van richt het Haarlemse actie-comité zich tot de plaatselijke bevolking met de vol gende oproep: De berichten en artikelen over een zo genaamde multi-laterale kernmacht volgen elkaar op met de regelmaat van de klok, en ze dragen alleen maar bij tot grotere begripsverwarring, zodat nauwelijks iemand nog schijnt te weten wat hij oor spronkelijk voorstond- Eén ding staat ech ter vast: onder welke naam ook getracht zal worden een nieuwe kernmacht te pro pageren, in de praktijk zal het neerkomen op grotere verspreiding van kernwapens, versnelling van de bewapeningswedloop, verscherping van de koude oorlog, meer vingers aan de atoomtrekker, ook de Duitse! Daarom is het dringend noodzakelijk, hun die met dergelijke gedachten spelen een tijdig halt toe te roepen. De landelijke betoging tegen de MLF wil daarvan de manifestatie zijn. Het Nederlandse Anti- MLF Comité, samengesteld uit onder staande personen, roept daarom op tot een duidelijk antwoord on deze nieuwe be dreiging. Dat antwoord moet gegeven wor den zaterdagmiddag 9 januari in Amster dam. Start van de mars: 14.00 uur op de In een landelijk ochtendblad is onlangs met veel ophef melding gemaakt van een operatie aan de hartslagader, die verricht werd in een ziekenhuis in Houston, Texas Dat er zoveel publiciteit aan gegeven werd is begrijpelijk als men weet dat de patiënt niemand minder was dan de zeventigjarige hertog van Windsor. De operatie had plaats in „een van 's werelds schitterendste zie kenhuizen" en werd uitgevoerd door „een van 's werelds bekendste hartspecialisten", die dan ook met naam en toenaam in het in een soort Amerikaanse reclamestijl ge schreven artikel wordt genoemd. Ook wordt niet verzuimd te vermelden dat de kosten voor één patiënt in het ziekenhuis in Houston „wel tot 7.000,per week kunnen oplopen". Bij het lezen van dergelijke artikelen bekruipt mij altijd een gevoel van onbe hagen, omdat ik er een soort discriminatie van onze Nederlandse medici in zie. Die timmeren niet aan de weg en van hun prestaties wordt zelden in dagbladen mel ding gemaakt, ook omdat zij daar zelf op ethische gronden grote bezwaren tegen hebben. Dat is in zekere zin te betreuren, want door publikaties als die over de ope ratie van de hertog van Windsor wordt bij het Nederlandse publiek de indruk gewekt, dat Nederlandse medici niet tot dergelijke ingrepen in staat zouden zijn. Ten onrechte want in het Academisch Ziekenhuis in Lei den verrichten professor M. Vink en zijn medewerkers dr. H. van Houten en dr. J. Terpstra ik zou bijna zeggen aan de lopende band dergelijke operaties aan de hartslagader. En ik heb letterlijk aan den lijve ondervonden met hoeveel succes, hoewel ik nog zes jaar ouder ben dan de hertog van Windsor. Evenals bij hem is bij mij de hartslagader door een buis van „plastic" vervangen. De bedoeling van dit schrijven is aller minst „reclame" te maken voor deze Ne derlandse chirurgen, maar om de veelal in ons land nog bestaande misvatting weg te nemen dat het „alleen maar in Amerika" kan. De Amerikanen weten blijkbaar wel beter, want tijdens mijn verpleging in het Leidse ziekenhuis was een van mijn mede patiënten een Amerikaan, die naar Lei den was gekomen om zich voor een hart slagader-aandoening te laten opereren A. HAPPé, Bloemendaal. Westermarkt, (korte) bijeenkomst om half vier in het oude RAI-gebouw. Niemand die de vredeszaak ter harte gaat, ontbreke op dit nationale appèl. En voor wie deze 9de januari ook financieel sluitend wil maken: postgiro 13500 (ge meentegiro Amsterdam), ten gunste van rekening A 5212 Anti-MLF Betoging. In het comité ad hoe hebben zitting ge nomen: professor dr. B. Delfgaauw (Haar lem), dr. C. J. Dippel (Eindhoven), profes sor dr. J. de Graaf (De Bilt), J. Kassies (Amsterdam), G. Maas (Amsterdam), pro fessor dr. A. M. Manning (Nijmegen), mevrouw dr. M. H. Minnaert-Coelingh (Utrecht), professor dr. A. J. Rasker (Oegst- geest), pastoor R. W. Tepe O.P. (Amster dam), opperrabbijn L. Vorst (Rotterdam), Theun de Vries (Amsterdam), professor dr. D. Wiersma (Leiden), W. de Wolff (Amsterdam). Het Haarlems Actie-comité Anti-MLF Betoging, Secretariaat: Tuinwijklaan 24, Haarlem. Met belangstelling las ik in uw blad van 18 december 1964 en latere edities de verontrusting in de gemeenteraads vergadering van Velsen en omliggend» gemeenten, inzake de voorgenomen vesti ging van een petrochemische industrie in het Noordzeekanaalgebied. Nu zal een ieder die kennis heeft van de situatie rond de gemeente Hoogvliet (IJsselmonde), waar diverse van dergelijke chemische industrieën zijn gevestigd, niet verlangen dat op ongeveer 13 kilometer van zijn woonplaats iets van dien aard wordt gecreeërd. Vooral de gemeenten Velsen en Bever wijk hebben wat betreft de vestigingen van industrieën met medelevering van de daarbij vrijkomende roken en gassen, hun aandeel al ruimschoots binnen. Beide gemeenten worden, naar gelang van windrichting, voorzien van alle moge lijke gassen en roet van diverse bedrijven ten noorden van het kanaal, afgewisseld met een lijnolielucht uit de Zaanstreek. Wat mij echter bevreemdt is dat, voor namelijk in de gemeenteraadsvergadering van Velsen en Beverwijk, generlei veront rusting naar voren komt over de zich steeds uitbreidende grootindustrie in Velsen-Noord, die (naar ik aanneem) met elke uitbreiding méér brandstoffen gaat verbruiken, met als gevolg: méér afval stoffen-gassen, voor de omwonenden. Pe verontrusting terzake van de te ves tigen chemische industrie is met het beeld van het Duitse Ruhrgebied voor ogen zeer begrijpelijk, maar nog méér verontrusting lijkt gewenst ten opzichte van de uitbrei dingen in de gemeente Velsen zelf. Het komt mij namelijk voor, dat bij uit breiding van de zware industrie onvol doende aandacht wordt besteed aan het ongerief hiervan voor de omgeving en te veel aandacht wordt gegeven aan de finan ciële belangen -'an de betreffende be- bedrijven. Het opmerkelijke is, dat velen die da grote belangen in deze bedrijven naar voren brengen, er in de regel niet dichtbij wensen te wonen. Resumerend, lijkt mij de tijd gekomen uit te zien naar vestiging van een tweede zware industrie op een plaats waar meer ruimte is dan in de gemeente Velsen. C. VAN DOORN, IJmuiden. In 1963 heeft in uw blad een medede ling gestaan, dat enige personen bezig wa ren een watersportvereniging op te rich ten, om daarna te trachten in IJmuiden een ligplaats voor de vaartuigen te ver krijgen. Er is blijkbaar niets van geko men. Toch zou het dienstig zijn, dat de watersportliefhebbers in IJmuiden zich gaan verenigen om langs die weg te trachten een redelijke aanleg- en opberg plaats voor hun vaartuigen ter beschik king te krijgen. Het is nu immers zo, dat men z'n boot nog altijd clandestien moet meren, een voor IJmuiden toch wel vreemde toestand. Ondergetekende zou gaarne vernemen, wie, met hem, van mening is, dat het er nu maar eens se rieus van moet komen. Men kan zich op geven bij: ROODZANT, Leeuweriklaan 9, IJmuiden-oost.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7