Op naar de wintersport Kmddednterieur zijn Indische lamsschotel 1 JSÉISl Ilm mm VOOR KOUDE DAGEN YitOPW langste tijd gehad I Nieuwe flesspeen 99 99 mm wmmmwM f? I mmm ZATERDAG 9 JANUARI 1965 Erbij PAGINA ZEVEN 4 Als u er tijdens uw wintersportvakantie even stralend wilt uitzien als het meisje op de foto, kunt u niet vol staan met een mooie ski-garaerobe alleen. Meer dan 's zomers moet u op uw huid letten. Bedenk dat het wintersportgebied veel hoger en dus dichter bij de zon ligt. Bovendien weerkaatst de sneeuw het zon licht, zodat de stralen uw huid vlugger verbranden. Om te voorkomen dat u met een perkamenten gezicht In plaats van met een perzikhuidje terugkomt, mag u de gezichtshuid nooit met zeep wassen. Maak 's morgens en 's avonds uw gezicht met een vette crème schoon, 's Nachts is een goede vocht- inbrengende crème nodig als extra voeding voor de uit gedroogde huid. En overdag geen make-up, geen poeder! Zonnebrandcrème is voldoende. Wenkbrauwen bij werken kan geen kwaad en eventueel een vette lippen stift ook niet. 's Avonds na het skiën mag u zich wel opmaken. Gaat u in uw wintersportvakantie vooral niet urenlang in de zon „bakken", dat levert alleen maar pijn en blaren op. Als u een erg gevoelige neus hebt, kunt u er een stukje kleenex opleggen tijdens het skiën. Dat is altijd nog beter dan een pioenrode neus. 9 9 Verschillende typen stoelen. Originele invallen zijn in het moder ne wonen even onmisbaar als de sym metrie dat in voorbije tijden was, maar de risico's van het een zijn niet gelijk aan die van het andere. Originaliteit in het wonen valt nu eenmaal moeilijk te te leren, want het bestaat voor het grootste deel uit het afleren van salon gewoonten. Aan de andere kant moe ten we vaststellen, dat ook de symme trie niet zo eenvoudig is als het lijkt, want deze wordt zonder goede smaak dubbel vervelend. Goede smaak en ori ginaliteit zijn dus het uitgangspunt dat vóór alles overwogen en na alle andere overwegingen beschouwd te hebben als doorslaggevend aanvaard moet worden.' De tjjd, dat de eetkamer in één klap met een compleet ameublement, en de aangrenzende zitkamer in de volgende klap op dezelfde wjjze gevuld werden, raakt voorbij. Aan de heerschappij van het complete bankstel is al eerder ge knabbeld door de combinatie van één hoge en één lage fauteuil, maar een bijzonder originele inval was dat nu direct niet, hoewel er toch uit bleek dat zelfs in de meest rechtlijnige krin gen behoefte aan variatie kan ontstaan. Zónder te durven beweren dat het met het ameublement al gedaan is, valt «r toch een lichte verschuiving te con stateren naar het combineren van ver schillende meubeltypen, ten dele als een originele inval, ten dele uit noodzaak, óf alleen maar om het cliché-interieur te ontlopen. Evenwichtige inrichting Variatie-mogelijkheden zijn niet al leen gewenst voor de producent, die na jaren bepaalde modellen gewoonweg niet meer kan zien, maar ook in de woning, juist daar omdat het dagelijkse leven zich niet doorlopend kan afspelen in zondagse kamers waar alles volgens een bepaald schema is opgesteld, 'en waaraan niet getornd kan worden zon der het evenwicht te verstoren. En evenwicht moet er zijn èn blijven bij het gebruik van ameublementen. Het is er mee als met een nieuwe auto: één krasje of deukje vernietigt het perfectionisme dat er het voornaam ste kenmerk van is. Het puriteinse perfectionisme is he laas mét het ameublement de moderne stijl binnengeslopen en het zal er eigenlijk met de hoogste prioriteit uit verwijderd moeten worden, wil de pas veroverde vrijheid en originaliteit van het moderne wonen niet tussen de mo lenstenen van nieuw puritanisme ver malen worden. Waarmee nog niet be doeld is, dat experimentele of conserva tieve grappenmakers het nu maar eens moeten zeggen; men kan tenslotte óók in variaties te ver gaan. Een dressoir hoeft eigenlijk helemaal niet zo'n afgepaste bonbondoos te zijn waar sommige mensen hun linnengoed in bewaren; als de zaken er zo voor staan dat er met de ruimte gecombi neerd en gewoekerd moet worden, kan de bestemming van de meubelen ook wel aan de klant worden overgelaten door gewoon langwerpige meubelen te fabri ceren die voor meerdere doeleinden bruikbaar zijn. Mogelijk zullen heel wat mensen de ontdekking, dat er behalve grammo foonplaten ook linnengoed in kan, veel plezieriger vinden dan het gebruik van zo'n echte linnenkast", waar uit nood ook bandrecorders en visgerei in ge borgen moeten worden. En als er een bijpassende uitbreiding aan de zaak ge geven kan worden op een moment dat het gezin het beste uitkomt, is de va riatiemogelijkheid eigenlijk in handen van de klant gelegd hetgeen ook nog een geschikt middel is om uniformiteit en verveling buiten de deur te houden. Bij het zitmeubel kunnen zowel de hanteerbaarheid als een vlottere vorm bijdragen tot de leefbaarheid en de originaliteit van de woning. Toepassing van verschillende types en afmetingen van fauteuils is, gezien de anatomische verschillen tussen man, vrouw, kinde- Voor dit recept neemt u per persoon een lamscotelet van anderhalf ons. Het vlees met zout en peper bestrooien en flink met knoflook inwrijven. Licht aan braden in vet en daarna weer uit de pan halen. In hetzelfde vet bruint u een gesnipperde ui en een halve ge snipperde appel met een half theele peltje kerry. Daarna voegt u 30 gram bloem toe en stooft het mengsel ver der met een achtste liter zure room en een kwart liter bouillon. Onder goed roeren net zolang laten koken tot het een gebonden saus is geworden. In die saus het vlees laten stoven tot het he lemaal gaar is. Bij het opdienen legt u de stukken lamsvlees op een laag gestoomde rijst en giet de saus erover. «11111111# Kouwelijk? Dit „wolletje" van angora houdt u gegarandeerd warm. 't Is fijn lang en 't heeft mouwtjes. De kou heeft dus gewoon geen kans. Voor een overgevoelige huid is dit ondergoed natuurlijk om de kriebel van te krijgen. Begint u er in zo'n geval maar niet aan. Laat u zich ook niet misleiden door de naam „gezondheids- ondergoed" van dit artikel. Reuma wordt er écht niet door verlicht. Houdt u zich wat dat betreft maar aan het deskundige oordeel van de Nederlandse Vereniging voor Reumatiekbestrijding, die heeft verklaard, dat „van dergelijk ondergoed geen enkel objectief resultaat is te verwachten bij welke vorm van reumatiek ook." Voor i ïJ:4 de rest niets dan goeds over dit nieuwe snufje. Vrouwentaal nóóit op de man af r - - vi - Het is een veel geloofd sprookje, dat de meest verbreide en dus belangrijkste taal in de huidige wereld het Engels is. Want er is een taal, die nog machtiger en nog meer ver spreid is. Dat is de vrouwentaal. Om zich te kunnen verdiepen in deze vorm van com municatie is het zo goed als noodzakelijk, dat men over twee hoedanigheden beschiktmen moet man zijn en getrouwd. Een vrouw begint vrouwen taal te spreken enkele ogen blikken nadat die sterke knul naast haar met een schichtige blik op de pastoor of predi kant nederig „ja" heeft ge zegd. Zij pakt haar gloednieuwe echtgenoot stevig bij de arm en mompelt: „Is het nu niet heerlijk, hier onder een dikke laag confetti te staan?" Maar wat zij, zoals iedere ervaren echtgenoot weet, in feite bedoelt, is: „Laten we gaan, sufferd. Het is tijd om onze huwelijksreis te begin nen". Het eerste wat een man over de vrouwentaal moet we ten is, dat zij nooit betekent wat wordt gezegd. Zij moet worden vertaald. Vrouwentaal bestaat nl. niet alleen uit woorden, maar ook uit aanduidingen, toespelingen en gebaren. Daardoor is het ook moei lijk er een woordenboek van te maken, dat de juiste be tekenis aangeeft. Immers, hoe kan men de velerlei, vaak on heilspellende, betekenissen weergeven van een verande ring van toon of een opge trokken wenkbrauw? Die wenkbrauw kan de kracht van 500 woorden heb ben of zelfs van 1000 woorden en een schouderophalen kan meer betekenen dan 10.000 woorden. Daarom moet een echtge noot in de omgang met zijn bruid leren, haar woorden nooit letterlijk op te vatten. Het mysterie tussen hem en haar begint voor het altaar en eindigt nooit. Hij zal de rest van zijn leven doorbren gen met wanhopige pogingen om uit te vinden, wat-voor- de-duivel zij werkelijk zeg gen wil. Ze zitten samen te eten en zij zegt liefjes: „Wil je niet nog wat vlees, schat?" De jeugdige bruidegom denkt natuurlijk dat zij be zorgd is voor zijn welbevinden en antwoordt: „Ja lieveling, ik wil nog wel wat". Maar hij is er zich niet van bewust, dat vrouwentaal al tijd is gesteld in de vorm van de indirecte rede en dat zijn bruid in werkelijkheid wilde zeggen: „Ik verga van de honger, stommeling. Geef me het vlees eens aan". Men kan het als een alge mene regel van de vrouwen taal beschouwen, dat in elke zin, die een vrouw tot haar man spreekt, de onuitgespro ken term „sufferd" is vervat. Al zal geen enkele verstan dige vrouw het woord wer kelijk hardop zeggen. Dat is ook niet nodig. De toon waar op zij spreekt, moet die mu ziek maken. Andere voorbeelden: Op een cocktailparty zegt zij over het blondje, waarom heen de mannen zich ver dringen: „Heeft zij geen prach tig haar?" Maar wat zij in werkelijkheid bedoelt is: „Blijf van die geverfde griet van daan, lummel". In een restaurant zegt ze: „Dit is een gezellige tafel, het is zo leuk, als je kunt horen wat in de keuken bebabbeld wordt". Maar wat ze wil zeg gen is: „Was je weer niet mans genoeg om te zorgen dat wa een tafel bij het raam kregen, knul?" Op een regenachtige dag zegt ze weemoedig: „Als me ooit iets zou overkomen, schat, wil ik dat je hertrouwt en gelukkig bent". Wat ze be doelt is: „Als je het waagt, lammeling, zal ik eeuwig bij je spoken". Vrouwentaal eist natuurlijk een passende vorm van be antwoording. Deze is bekend als mannentaal en weten schappelijk gereduceerd tot één enkele zin. Ongeacht wat de vrouw zegt, de verstandigs echtgenoot zal altijd antwoor den: „Je hebt volkomen ge lijk, schat". Zegt hij iets an ders, dan komen er beslist moeilijkheden. ren en bejaarden, geen overbodige luxe. Een lange bank met veel losse kus sens is bruikbaar voor een heel stel kin deren, voor een uurtje rust, voor te veel visite, om de benen te strekken en voor de poes. Een zitgroep is niet om bij zichzelf op visite te gaan, maar om een gezellige en ontspannen sfeer te schep pen. Er kan nog meer ontspanning gevon den worden door de kamers te laten uit lopen op een echt gazon of op een bal- kontuin die van eterniet bakken gegroe peerd kan worden. Er is zoveel van een huis te maken, er kunnen zoveel aspecten van onze tijd een plaats in vinden en met ons mee groeien als we het persoonlijke, onze „eigen wijze", maar boven cliché-ge bruiken en cliché-leuzen stellen. Er ont staat iedere generatie meer vrijheid en dus meer verscheidenheid, meer hobbies, meer boeken, bandrecorders, planten, filmprojectoren, schelpenverzamelingen, meer tienergewoonten, meer wensen van bejaarden, dan er ooit in een dres soir ondergebracht zouden kunnen wor den. En dat beginnen meer en meer mensen te ondervinden. Daarbij komt het typische verschijn sel van deze tijd om zich van de meer dan platgetreden paden en conventione le gewoonten los te maken, zich anders te kleden, anders te gedragen en de kudde-mensen een beetje te prikkelen. Dit alles duidt op veranderingen waar deze conventies niet tegen be stand zullen zijn en dat is maar goed ook: de tijden waarin alle mensen in hetzelfde zwart gekleed gingen en alle stoelen volgens één zaligmakende stijl gevormd werden en zelfs de poppenhui zen zo geperfectioneerd waren dat er niets aan veranderd, en ook niet mea gespeeld mocht worden, die tijden zijn voorgoed voorbij. Het zal steeds moei lijker worden om nieuwe generaties in te bekrompen vormen en conventies te dwingen. Zitje met rieten schommelstoel waar sfeer van uitgaat. Aanbouwmeubel met glasvitrine, dat een maximum aan bergruimte heeft en een minimum aan oppervlakte. (De Illustraties bij dit verhaal wer den overgenomen uit „Mobilia".) Ter vergemakkelijking van de baby voeding heeft een Engelse firma een ge heel nieuw produkt op de markt ge bracht, dat momenteel ook in Neder land verkrijgbaar is: de silicone speen, die de gehele flesvoedingsperiode van de baby meegaat. Vaak ontstaan iede re keer als de oude speen versleten is en de baby een nieuwe speen krijgt moeilijkheden, omdat baby veronder stelt dat hij of zij bij de neus wordt ge nomen. De nieuwe speen heeft geur noch smaak en is niet poreus zodat er geen resten van de voeding in achter kunnen blijven. Het grote voordeel van de speen is dat zij vele malen kan wor den uitgekookt of gesteriliseerd door stoom zonder dat de opening in de speen verandert. Tevens kan men voor de voeding van de baby een set kopen, die bestaat uit een omhulsel en een plastic fles, waarin de voeding geduren de vier uur op constante temperatuur blijft. Moeders kunnen er nu mee vol staan hun baby 's nachts de voeding toe te dienen zonder deze op te war men. Ook voor korte reizen is deze set ideaal.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 19