Vondeling: „Verkoop Breedband aan Hoogovens weinig elegant" Via dubbele emissie beroep op kapitaalmarkt van f 200 min. HET WEER De Jos de Klerkprijs voor muziek Indonesië wil nieuwe VN-organisatie stichten BONTMANTELS 15 KORTING KAMPERMAN Ex-minister Lieftinck stelde prijs op f435 min. r~ Breedbandpersoneel werd ingelicht over fusie met Hoogovens Vrijstelling van OB voor papier Prins Bernhard in Griekenland Zanger Adam Faith mocht niet weg uit Zuid-Afrika Canadees vliegtuig boven strook van Gaza beschoten Dreigende staking in Amerikaanse havens Oe Thant zoekt naar compromis in kwestie-Indonesië CHRISTIAANSE 50e JAARGANG NUMMER 56 ZATERDAG 9 JANUARI 1965 Structuur "N N.V. CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN REPAREREN iee MORRIS éeforeyouêuy! DAMES- EN HERENREGENJASSEN Veranderlijk Wetsontwerp nog in 65 te verwachten •-::'-- ft- M i ïmmmmi W.A.-waarborgfonds pagina As Peking-Djakarta in de maak pagina J Britse defensie in Azië wordt versterkt Het woord is aan In de krant van heden: COIFFURES DE VRIES Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V EL S E N - IJ M UI DE N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije In een communiqué zegt het ministerie van Economische Zaken dat Breedband vrijwel onmiddellijk na de inbedrijfstel- ling een rendabele onderneming bleek te zijn. Zij heeft zich sedertdien bijzonder voorspoedig ontwikkeld. „Als ik bedenk dat de minister van financiën en de andere ministers om een gulden te mogen uitgeven van tevoren de toestemming van de Kamer nodig hebben dan doet het wel vreemd aan dat zij een eigendom als de aan delen in Breedband zonder voorbe houd mogen verkopen. De Kamer kan achteraf haar mening geven, maar aan de beslissing niets meer veranderen. Ik zie niet in waarom niet eerder had kunnen worden mee gedeeld dat verkoop werd over wogen?. Zo reageerde prof. dr. ir. A. Vondeling voorzitter van de P.v.d.A.- fractie in de Tweede Kamer gister avond op het bericht dat de staat de aandelen van de N.V. Breedband in IJmuiden voor 435 miljoen aan Hoogovens heeft verkocht. Een ander bezwaar van de heer Von deling tegen de verkoop is dat een mid del om de inkomens- en vermogensverde ling in ons land, die nog zoveel te wensen overlaat, te verbeteren uit handen wordt gegeven. Het feit dat ook geen gebruik is gemaakt van de mogelijkheid aan de 16.000 werknemers een aandeeltje te ge ven is, zo constateert de heer Vondeling, wel tekenend. Het had hem verder getroffen dat oud minister Lieftinck een bemiddelende rol had gespeeld. Hij had hem in Washginton opgebeld, waarbij prof. Lieftinck had ge zegd dat hij op verzoek een technisch ad vies had uitgebracht. Aan het slot van dat advies had prof. Lieftinck nog eens dui delijk vermeld, dat het nooit gebruikt mocht worden als een ondersteuning van een politieke beslissing. Prof. Lieftinck had het op prijs gesteld als de regering dit uitdrukkelijk voorbehoud zou hebben vermeld. Hoogovens zal na de transactie volledig eigenaar zijn van Breedband, waarmee het al jaren nauw verwant was. Van de 435 miljoen die op tafel moeten komen zal Hoogovens 285 miljoen contant beta len. Voor 110 miljoen heeft de Staat de Hoogovens uitstel van betaling verleend. Dit bedrag zal in vier gelijke jaarlijkse termijnen worden afgelost. Tenslotte zal Advertentie unieke kwaliteiten o.a. PERSIANER NERTZ ZEEHOND, alle soorten PETIT GRIS PETSCHANIKI A- BISAM, alle soorten met EXCLUSIEF EN DUURZAAM 1 Lid Stichting bontwaarborgfonds Wagenweg 11 - Haarlem Tel. 12924 Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 IEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen, later enkele plaatselijke buien, maar ook op klaringen. Matige tot krachtige, langs de kust tijdelijk stormach tige wind, in hoofdzaak tussen west en zuidwest. Dezelfde tem peraturen als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Dr. ir. A. Vondeling 40 miljoen worden vereffend doordat de Hoogovens 7.1 miljoen nominaal aan nieuwe aandelen aan de Staat zal over dragen. Hierdoor zal de deelneming van de Staat in Hoogovens op dertig percent van het kapitaal worden gebracht. Ter finan ciering van het bedrag van 285 miljoen zal Hoogovens binnenkort overgaan tot de uitgifte van converteerbare obligaties en nieuwe aandelen. Besloten is tot een claimemissie van (certificaten van) gewone aandelen groot nominaal 14 miljoen in de verhouding van 1 nieuw aandeel op 10 oude tegen een uitgiftekoers van 400 pet en van nominaal 140 miljoen 5% converteerbare obli gaties. Voor laatstgenoemde emissie zal aan houders van (certificaten van) gewone aandelen een claimrecht worden aangebo den in de verhouding 1 op 1. De obligaties zullen tegen pari worden uitgegeven, ter wijl op een later tijdstip conversie in (certificaten van) aandelen mogelijk zal zijn in de verhouding van 5 obligaties ad 1000 tegen 1 nieuw (certificaat van) ge woon aandeel. Het emissieprospectus met nadere informaties over bovengenoemde transactie zal binnenkort worden gepubli ceerd. Met de Algemene Bank Nederland N.V. is voorts overeenstemming bereikt over de overdracht van de zich in haar bezit be vindende aandelen Breedband ad nomi naal 500.000 op dezelfde prijsbasis. Door een en ander komt nu het gehele uitstaande aandelenkapitaal van Breed band N.V. in handen van Hoogovens. Het ligt in het voornemen en dit is ook uitdrukkelijk met de staat overeengeko men op korte termijn over te gaan tot liquidatie van Breedband N.V., waarbij al le bezittingen en schulden aan Hoogovens zullen worden overgedragen. Breedband is producente van warmge- walste en koudgewalste dunne plaat en vertind blik dat wordt vervaardigd in een met Hoogovens geïntegreerd produktie- proces, waarbij Hoogovens het uitgangs materiaal fabriceert en levert. Met Hoog ovens bestaat ook op aridere gebieden een zeer nauwe samenwerking. De basis van deze samenwerking is vastgelegd in een samenwerkingscontract. Bij de voortgaan de groei der beide vennootschappen is ge bleken dat een nog nauwer samengaan van belang moet worden geacht. Zoals bekend heeft de staat der Neder landen bij de oprichting van Breedband in 1950 deelgenomen in het aandelenkapi taal dezer vennootschap. De participatie van de staat bedraagt nominaal 80 mil joen bij een totaal geplaatst aandelenka pitaal van 87,5 miljoen. Gistermiddag heeft de heer P. R. Bentz van den Berg, directeur voor de coördi natie van Hoogovens en aangesloten be drijven, tijdens een bijeenkomst van de zo genoemde „grote vergadering", onge veer 650 man leidend personeel omvat tend, een uiteenzetting gegeven van de overneming door de Koninklijke Neder- landsche Hoogovens en Staalfabrieken n.v. van Breedband n.v. De bijeenkomst had plaats in de kantine van de opleidings school der Hoogovenbedrijven in IJmui den. Er was geen gelegenheid tot vragen stellen. De uiteenzetting van de heer Bentz van den Berg werd met applaus be antwoord. Tevoren had een bijeenkomst van de on dernemingsraad plaats gehad, tijdens wel ke vergadering de fusie aan de orde was. Het personeel van Breedband, ongeveer 3300 personen, zal in dienst van Hoog ovens kunnen overgaan. Gezien de reeds bestaande sociale eenheid tussen beide vennootschappen zullen door deze over gang in de arbeidsvoorwaarden voor de betrokkenen geen wijzigingen optreden. Het personeel dat betrokken is bij de reeds bestaande nauwe samenwerking tus sen Hoogovens en Breedband (welke was vastgelegd in het zo genoemde samen werkingscontract) was eveneens van tevo ren ingelicht. Het betreft hier enkele tien tallen werknemers, die, na afwikkeling van de zaken, allen zullen worden inge past. De directie van Hoogovens verwacht geen ongunstige reacties bij het perso neel; zij meent, dat niemand enig nadeel door de nieuwe situatie zal ondervinden. Dat de ministers thans hebben besloten tot verkoop van het aandelenpakket over te gaan vindt zijn oorzaak voornamelijk in de structuur van de samenwerking tus sen Hoogovens en Breedband. Het is dui delijk dat, naarmate de beide bedrijven groeien en ook een grotere diversificatie in het produktiepakket optreedt, de moei lijkheden bij de onderlinge verrekening van kostprijzen en winsten toenemen. Aan het verzamelen en uitwerken van de hiervoor benodigde gegevens alsmede aan het aanpassen van de basisovereen komst aan veranderde omstandigheden moeten steeds meer moeite en kosten wor den besteed. Een volledige integratie zal derhalve een aanzienlijke vereenvoudiging betekenen. Bovendien worden, nu de ondernemin gen zich beide in een periode van sterke expansie bevinden, de problemen ten aan zien van investeringsbeslissingen steeds moeilijker oplosbaar en dreigen zij zelfs de normale ontwikkeling te belemmeren. Het is nu eenmaal onvermijdelijk, dat de overwegingen ten aanzien van het al of niet ondernemen van een bepaalde inves tering, wanneer deze bezien wordt vanuit het standpunt van één der bedrijven, tot een andere conclusie kunnen leiden dan wanneer men zich op het standpunt van het geheel stelt. Staatssecretaris dr. W. H. van den Ber ge verwacht nog tijdens het huidige zit tingsjaar van de Tweede Kamer een wets ontwerp te kunnen indienen, waarbij de vrijstelling van omzetbelasting voor pa pier zal worden geregeld. Voor dag- en nieuwbladen, periodieken en boeken was een dergelijke vrijstelling ln het vooruit zicht gesteld. De mededeling van de staats secretaris van financiën komt voor in de memorie van antwoord op de begroting van financiën 1965 aan de Tweede Kamer. ATHENE (AP) Prins Bernhard ver toeft momenteel in Griekenland en zou met koning Konstantijn op het Griekse eiland Spetsopoula, dat eigendom van de Griekse reder Stavros Niarchos is, deel nemen aan een jachtpartij. De Nederlandse ambassadeur in Athe ne heeft niet willen bevestigen of ontken nen dat de prins een bezoek aan Grieken land brengt. Ook het Griekse hof heeft niets bekend gemaakt over een bezoek van prins Bernhard. ••irjj y'sSgs i ri - I y 1 De climax van de huldiging, die de 80-jarige Jos de Klerk gisteren in het Frans Halsmuseum ten deel viel, was de instelling van de Jos de Klerkprijs voor Muziek. De foto toont het moment, waarop mr. H. C. van der Mije, directeur van Haarlems Dagblad-Oprechte Haarlemsche Courant en IJmuider Courant, aan Jos de Klerk het bedrag overhandigt 2000) dat voortaan aan de tweejaarlijkse prijs verbonden zal zijn. De doelstelling van de prijs zal in overleg met Jos de Klerk geformuleerd worden waarna de prijs in een stichting zal worden ondergebracht. Een verslag van de grote huldiging die de tachtigjarige ten deel viel, vindt men op pagina 21. JOHANNESBURG (AP) Even voor het vertrek van zijn vliegtuig naar Lon den is de Britse tiener zanger Adam Faith uit het vliegtuig gehaald in ver band met zijn weigering op te treden op voorstellingen die niet voor alle rassen toegankelijk zijn. Hij werd voor de keus gesteld een waarborgsom van 20.000 pond ƒ200.000 te storten in afwachting van een verdere gerechtelijke beslissing of zijn paspoort in te leveren. Faith heeft met zijn impresario zijn in trek genomen in een hotel. Zij hebben ge boekt op een vliegtuig dat vanavond naar Londen vertrekt. De platenfirma van Faith heeft zich bereid verklaard de waarborg som te storten. Trots troont deze doffer op de hoed van zijn baas, want hij heeft op de Avicultura-expositie in Den Haag een prijs gewonnen. Ook de baas, de heer Wories, is er zichtbaar blij mee. NICOSIA (Reuter). Een transport vliegtuig van de Canadese luchtmacht is vrijdag beschoten door een onbekend jachtvliegtuig toen het zich boven de strook van Gaza bevond. Het transporttoestel, met een bemanning van acht, vervoerde goederen van Frank rijk naar de V.N.-eenheden aan de Egyp- tisch-lsraëlische grens. Toen het een landingsterrein bij El Arish naderde vuurde de onbekende jager voor het transportvliegtuig langs, dat daarop zijn koers wijzigde en naar Ni cosia op Cyprus vloog. NEW YORK (Reuter/AFP) Het ge vaar dat de havenarbeiders langs de Ame rikaanse oostkust toch in staking zullen gaan, is toegenomen nadat de Newyorkse havenarbeiders gisteren de nieuwe ont- werp-CAO hebben verworpen. De vak bonden en de werkgevers hadden woens dag overeenstemming over de ontwerp- CAO bereikt. LONDEN (Reuter) Vrijdag is in Lon den bekend geworden dat de Britse rege ring van plan is krachtige nadruk te leg gen op de Britse militaire verdediging ten Oosten van Suez. De regering meent dat Azië thans voorrang moet krijgen bij het opstellen van Britse militaire plannen, om dat zij het oorlogsgevaar daar het grootst acht. Men verwacht in Londen dat de rege ring in het eerste witboek over militaire zaken, dat zij aan het Lagerhuis zal voor leggen, een volledig overzicht zal geven van hetgeen zij zich voorstelt te gaan doen. Confucius: De zon schijnt niet op aarde om ons te gerieven, maar wij leven op aarde om dat de zon haar beschijnt. Weerrapporten 1,2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het Binnenland 2, 7 Beeldverhalen 2,23 Economisch Nieuws 8 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands Nieuws3, 7 Films 4 Uit Stad en Omgeving 4, 5, 6 Kerkdiensten 6 In de Visltal en op Zee6 Effecten en Geldmarkt3 Scheepsberichten 3 Sport 9, 11 Topsy 11 Luidsprekers 11 Erbij 13-20 Kunst 21 Badio en t.v21 Feuilleton 23 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbif SAN JUAN (Porto Rico) (AP) Secre taris-generaal Oe Thant van de Verenigd» Naties heeft meegedeeld dat hij zal pro beren een compromis te vinden in de kwes tie van het aangekondigde uittreden van Indonesië uit de Verenigde Naties. Hij voegde er echter aan toe, dat de organisa tie niet kan toegeven aan de belangrijkste klacht van Indonesië die betrekking heeft op de verkiezing van de Federatie Malei sië tot lid van de Veiligheidsraad. De heer Oe Thant verklaarde dit aan journalisten toen hij op het punt stond uit het Caribisch gebied terug te keren naar New York van een korte vakantie. Hij zei dat de organisatie Indonesië niet kan be letten uit te treden. Een officiële kennis geving erover is nog niet op het secre tariaat van de organisatie binnengekomen. WASHINGTON (Reuter) De Ame rikaanse regering neemt op het ogenblik de Amerikaanse hulp aan Indonesië op nieuw in studie. Dit hebben Amerikaanse functionarissen vrijdagavond gezegd. Vol gens hen is president Soekarno's besluit tot uittreding uit de Vernigde Naties de nieuwste aanwijzing van de nauwere ban den tussen Indonesië en communistisch China. Ze voegden er echter aan toe dat er geen aanwijzingen zijn dat Peking pre sident Soekarno tot de stap heeft aange zet. Soekarno's afwijzing van hulp van de bijzondere VN-instellingen zou wellicht van invloed zijn op het programma voor de bestrijding van malaria op Java en Su matra. Voor dit programma, dat door de Vernigde Staten in samenwerking met de wereldgezondheidsorganisatie wordt uitge voerd, is tot 1967 jaarlijks vier miljoen dollar uitgetrokken. KOEALA LOEMPOER (Reuter) Malei sische strijdkrachten hebben vandaag ne gentien Indonesiërs gevangengenomen na schermutselingen op de kust van Malak- ka. Een Maleisische patrouilleboot zou vijftien Indonesiërs en een Chinees uit Singapore aan land hebben gebracht na een Indonesische sleepboot, die op de pa trouille had gevuurd, tot zinken te hebben gebracht. Aan boord van de sleepboot zou den zich ongeveer veertig Indonesiërs be vonden hebben. Vijftien werden opgepikt, de anderen zouden verdronken zijn. Een andere Maleisische patrouilleboot heeft een boot met vier Indonesiërs aangehou den. DJAKARTA (AP) Indonesië gaat proberen een nieuw soort Verenigde Naties te stichten. Het Indonesische mi nisterie van Voorlichting heeft officieel de beschuldiging geuit, dat de V.N., waaruit Indonesië zich donderdag heeft teruggetrokken, „de belangen van de grote mogendheden dient". Deze grote mogendheden worden in de verklaring niet met name genoemd, maar reeds eerder is door Indonesië betoogd, dat de volkenorganisatie was ontaard „tot niet meer dan een werktuig van de im perialistische mogendheden", vooral van de Verenigde Staten en Groot-Brittannië. Het ministerie van Voorlichting zei, dat Indonesië na zijn uittreding uit de V.N. automatisch de solidariteit van de Afro- Aziatische landen zal versterken en zal werken voor een reorganisatie van de V.N. tot binnenkort een V.N.-nieuwe stijl is gevormd. Het ministerie heeft niet duidelijk ge maakt, of Indonesië van plan is het initiatief te nemen tot de stichting van een nieuwe wereldorganisatie of alleen wil streven naar reorganisatie van de bestaande V.N. Alle Afro-Aziatische landen met uitzon dering van communistisch China en zijn satellieten hebben het besluit van In donesië om uit de V.N. te treden afge keurd en hebben een beroep op Indonesië gedaan om zijn standpunt te herzien. President Soekarno heeft bij de uit treding van Indonesië uit de V.N. gezegd, dat hij deze stap deed om te protesteren tegen de opneming van Maleisië in de Veiligheidsraad. Over het lidmaatschap wordt in de ver klaring opgemerkt, dat het „uitsluitend tot voordeel van het imperialistische blok zou strekken, omdat Maleisië duidelijk een Brits imperialistisch project is ge worden" Verder wordt betoogd, dat Indonesië thans „op het hoogtepunt van zijn con frontatie tegen Maleisië" is gekomen. „Het geschil om Maleisië zal zich verder ont wikkelen en dreigt uit te lopen op een wereldconflict", aldus de verklaring van het ministerie van Voorlichting. Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandelina Dépositaire LANCÖME artikelen

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1