As Peking - Djakarta in de maak: Soekarno's optreden brengt VS en Sovjet-Unie dichter bij elkaar President De Gaulle is tegen Erhard weer wat vriendelijker en I WERELDNIEUWS r Dominee Schimmelpfennig het gehate hakenkruis Van dag tot dag Reder Onassis slaat nachtclub in puin Ruby's verdediger doet „ontdekking" f <:Praatótcel j Oe Thant wil een VN-rampenfonds Op de. ZATERDAG 9 JANUARI 1965 3 'cOümasfrus P E RSIA Mefeka ABËSS."-' Chinese stad Gangmaker Duits Europaplan schijnt een kans te maken BOEKEN De spanning in Jemen tussen de Egyp tische troepen die er in opdracht van pre sident Nasser de revolutie heten te be schermen en de republikeins gezinde Je- menieten is zo hoog gestegen dat een uit barsting nabij lijkt. De positie van de pro- Egyptische president Sallal, die in 1960 Imam Moehammad Al Badr wegjoeg en zichzelf op de troon plaatste, is vrijwel onhoudbaar geworden. Bencide Cairo ziet dat blijkbaar duidelijk in en toont bereidheid de Imam te laten vallen, in een vertwijfelde poging de strategische positie ten oosten van de Rode Zee vlak bij Aden voor Egypte te behouden. Egyp tische troepen zijn naar de Jemenitische hoofdstad Sana gedirigeerd. Nasser kan zichzelf in zijn Jemenitische avontuur geen échec veroorloven. Zijn inmenging in Jemen is uitgelopen op een mensen- en geldverslindende strijd in de bergen in en om Jemen, die geen uitzicht op een de finitieve overwinning biedt. Nasser kan nog enige hoop koesteren er zijn invloed niet geheel te verliezen, indien hij besluit zijn belangen te verbinden aan het lot van een actieve groep jongere republikeinen, die zich van het regime-Sallal hebben af gekeerd. De groep heeft een afvaardiging onder leiding van Ibrahim ibn Ali Alwazir naar enkele hoofdsteden van Arabische landen gestuurd om steun te krijgen. Via het door de aanhangers van de verjaagde Imam beheerste gebied reisde het gezel schap eerst naar Saoedi-Arabië. Het schijnt dat koning Feisal, de tegenspeler van Nas ser, met veel begrip hun relaas heeft aan gehoord. Alleen reeds dit feit is voor Nas ser een zo goed als onverteerbare pil. De groep is daarna naar Beiroet ge reisd en haar leider heeft gezegd dat zij van plan is in Cairo haar opwachting bij het Egyptische staatshoofd te gaan ma ken. Nasser zal dus heel snel moeten be sluiten op welk paard hij in Jemen wil gaan spelen. Maar de concessies die de jonge repu blikeinen vragen van Nasser zijn van dien aard dat zij practisch eisen dat Egypte zijn steunpunt in Jemen opgeeft. De Egyp tische troepen hebben zich in dat land zo gehaat gemaakt dat hun terugtrekking wordt geëist. Of Nasser die pil kan slik ken, is een vraag die hij snel onder ogen dient te zien. Als hij ertoe besluit kan hij voor Egypte misschien de bondgenoot Je men behouden. Als hij dat niet kan op brengen, blijft de oorlog in dat land voor Egypte een ondraaglijke belasting die geen uitzicht op een overwinning biedt. [Van een speciale medewerker) Indonesië heeft zijn politiek tegenover Maleisië altijd voorgesteld als gericht op de vorming van een Zuidoost-Aziatische veiligheidsgordel ter beteugeling van het communisme. Dit cordon zou slechts levensvatbaar kunnen zijn indien het was opgebouwd uit volmaakt zelfstandige elementen zonder vreemde (Britse) invloed. Zo ongeveer was de visie die door de Indonesische diplomatie werd uitgedragen. Indonesië was naar aard en historie anti-Chinees en zou zich der halve nooit voor de Chinese kar laten spannen, als bewijs werd het optreden tegen de Chinezen in Indonesië zelf aangevoerd. Sinds medio 1962 is deze visie echter steeds meer van de werkelijkheid gaan verschillen. Buiten het Chinese vasteland wonen in Zuidoost-Azië een slordige vijftien miljoen Chinezen. Tijdens drie eeuwen koloniaal bewind zijn zij de steunpilaren geworden van het Britse, Nederlandse, Portugese en Franse imperialisme. Nu zijn zij de welkome aanknopingspunten voor een „China irredenta". Van de vijf tien miljoen wonen er in de Maleise federatie 4,8 miljoen. Zij vormen de grootste ethnische groepering in het merkwaardige conglomeraat van Abdul Rahman, dat in totaal niet meer dan 10,5 miljoen inwoners telt. IN MALAKKA, het voornaamste bestand deel van de federatie, zijn zij in getals sterkte vrijwel even sterk als de niet- Chinezen. Singapore kan zelfs de grootste Chinese stad buiten China worden ge noemd. Chinezen buiten China zijn niet allemaal rode Chinezen, velen van hen zelfs hele maal niet, maar door een intelligente en vasthoudende propaganda van Peking zou den zij toch wel eens de speerpunt kun nen worden van 'n Chinees imperialisme. Maleisië werd dus behalve een anti-com munistische ook een anti-Chinese mogend heid althans een mogendheid die er op gericht was om de Chinezen binnen eigen grenzen zo lang mogelijk in de minder heid te houden. Er werd een uitgebreide „de-Chinesa- tie" op touw gezet. Op de Chinese scho len werd het Chinees als leervak onder geschikt gemaakt aan het Maleis en het Engels. Toen in 1962 na de door Indonesië ge- inspireerde mislukte coup van Azahari in Brunei ook bepaalde „verdachte" Chine zen werden aangepakt kwam er daadwer kelijk verzet. Honderden jonge Chinezen weken over de grens naar Indonesisch Bor neo waar zij zich samen met de leden van de nationale bevrijdingsbeweging voor Noord-Borneo met steun van de Partai Kommunis Indonesia de indonesische communistische partij lieten trainen voor de jungleguerrilla. Zo werd het eerste contact gelegd tussen Chinezen en Indo nesiërs. De P-K.I. werd de grote voorvechster van de Chinese belangen, en trad op als zaakwaarnemer van Peking. De partij vond in haar acties tegen de Maleisische Fede ratie en de steun aan de uitgewerkte rebellen een welkom vervolg op de anti- Nederlandse campagne om West-Irian. DE P.K.I. bleek op te treden als gang maker voor de officiële politiek. Door het wankele evenwicht waarop het Indonesië van Soekarno is gebaseerd kon in 1962 na de overdracht van West-Irian niet het ein de worden verwacht van het Indonesi sche expansionisme. ijs tussen Bonn en Parijs nu dus aan een zekere dooi onderhevig lijkt te zijn, kan generaal De Gaulle zijn wantrouwen tegen de politiek en zelfs de persoon van profes sor Erhard toch nog niet helemaal be dwingen. Uiteraard is hij zich bewust dat West- Duitsland de Franse standpunten ten aan zien van Amerika en een „Europees Euro pa" allerminst deelt. En veelzeggend is daarom, dat de generaal na zijn komende ontmoeting met de kanselier nog twee we ken wil wachten alvorens publiekelijk tij dens een nieuwe persconferentie zijn con clusies te trekken en eventueel zijn ver dere bedoelingen te onthullen. De Franse president, die zich niet graag knollen voor citroenen laat verkopen, heeft zichzelf dus een vrij ruime observatieter mijn toegemeten om vast te kunnen stel len of zijn Duitse gesprekspartner zijn eventuele afspraken en beloften ook met terdaad waar zal willen maken. PARIJS —De brief die het Franse staatshoofd, generaal De Gaulle, dezer da gen naar kanselier Erhard zond om hem, in het kader van het Frans-Duitse vriend schapsverdrag, voor negentien januari tot een halfjaarlijkse bespreking in Parijs uit te nodigen, zou in ongewoon hartelijke be woordingen zijn gesteld. De Franse presi dent zou bovendien in zijn schrijven dui delijke toespelingen hebben g emaakt op Erhards plan voor een Europese rélance, dat de kanselier na aan het hart ligt, maar waarover de buitenwacht de laatste maan den opvallend weinig meer hoorde. Het plan voorzag in een voorzichtige po ging de politieke eenwording van West-Eu ropa weer op gang te brengen, zonder De Gaulle's instinctieve afkeer jegens supra- nationaliteit en integratie al te openlijk te prikkelen. Het project van de kanselier, dat ongeveer dezelfde gedachten volgde die al eerder door de Belgische minister van buitenlandse zaken, Paul-Henri Spaak, wa ren vertolkt, mocht aanvankelijk in Parijs naar weinig sympathie en belangstelling ontmoeten. In de ogen van De Gaulle was enig streven in Europese richting nu een maal niet te rijmen met de verlangens de militaire verdediging van ons werelddeel aan de Amerikanen toe te vertrouwen. Nu de plannen voor een multilaterale kernmacht, de MLF, waarvoor eigenlijk alleen Amerika en West-Duitsland zich be ijverden, van de baan zijn, is voor Pa rijs het zwaarste obstakel overwonnen waardoor de weg naar Bonn tot voor kort werd gebarricadeerd. Dat van zijn kant professor Erhard de nieuwe neiging van De Gaulle wel toe juicht, concludeert men uit het feit, dat de Westduitse kanselier eerst het Franse staatshoofd en dan pas de Britse premier Wilson zal ontmoeten. Erhard heeft in dat verband de adviezen van zijn eigen minis ter van Buitenlandse Zaken, Schroder, niet opgevolgd. Dr. Schroder, die in Parijs bijna als een diplomatieke „persona non grata" be schouwd wordt, had liever gezien, dat de Bondsrepubliek eerst zou trachten een compromis met Engeland te vinden op ba sis van Harold Wilsons inzichten over de Europese kemverdediging. Wanneer het De persoonlijke papieren van de huidige kanselier worden in het Elysée nog al tijd aanzienlijk lager aangeslagen dan die van zijn voorganger dr. Konrad Adenauer. Generaal De Gaulle is nog niet vergeten dat Erhard in zijn eigen land graag met een gummibeer wordt vergeleken. En de kneedbaarheid van rubber is nu juist een eigenschap waarop De Gaulle het niet zo bijzonder heeft begrepen. ATHENE (AP) De Griekse scheeps- magnaat Onassis heeft zich vrijdag in een nachtclub in Athene als een wildeman ge dragen. Hij en de Griekse filmster Meli- na Mercouri, het meisje uit „Nooit op zon dag" vernielden voor honderden dollars aan porselein in de nachtclub. Het was een orgie van drie uur waar mee andere klanten zich vermaakten en waarbij zelfs de eigenaar van de club ge amuseerd toekeek. Onassis betaalde hem 650 dollar voor eten, drank en gebroken porselein. Sinds jaar en dag handhaaft de Indone sische president zijn positie door het even wicht te bewaren tussen de twee grootste machten in het land: de communistische partij, met haar meer dan twee mil joen leden een van de grootste communis tische partijen buiten het rode blok, en de strijdkrachten. Soekarno zelf weet zich ge steund door de P.N.I., de partij waarvan hij zelf voorzitter is en die zijn leden vooral telt onder de steeds naar uitdijen de bureaucratie. Economische sanering in het Indone sië van Soekarno zou immers onder meer betekenen: stroomlijning van het ambte lijk apparaat, inkrimping van de strijd krachten en modernisering van de belas tingheffing. Van al deze maatregelen zul len direct of indirect de werknemers, de militairen en de ambtenaren de dupe zijn. Doorvoering van deze maatregelen bete kent het oproepen van weerstand en ver breking van het evenwicht met alle fa tale gevolgen van dien voor de positie van de president. Handhaving van de huidige binnenland se situatie is het enige recept voor het behoud van de binnenlandse rust in In donesië. Alleen een nieuw object in de buitenlandse politiek een project waar zowel de P.K.I. als het leger zijn goed keuring aan zou kunnen geven zou dit recept kunnen verschaffen. Welk object zou beter zijn dan een „con- frontatië" met het naast de deur gelegen Maleisidat reeds direct bij de vorming tekenen van innerlijke zwakte bleek te vertonen? LANGZAAM NAM HET Indonesische schip van staat zijn nieuw koers. Aidit, de leider van de P.K.I.diende als loods. Hij kende het vaorwater. De periodieke anti- Chinese relletjes in Indonesië werden af gedaan als terreurdaden van contra-revo lutionaire elementen, zoals de Indonesi sche Socialistische Partij en Masjumi. Op vele buitenlandse congressen bleken Chi nese en Indonesische afgevaardigden steeds meer één lijn te trekken. Soekarno verwierp zijn theorie van de „new emer ging forces" de nieuw opkomende machten en vond steun bij Peking, afgevaardigden steeds meer één lijn te trekken. Soekarno verwierp zijn theorie van de „new emerging forces" de nieuw opkomende machten en vond steun bij Peking. In Djakarta werden de spelen van de „new, emerging forces" gehouden, de Ganefo-spelen, in november 1963. In december 1963 kondigde Soekarno de Conefo aan, de conferentie van de „new emerging forces". Eind 1964 sprak Soekarno voor het eerst over uittreding uit de Verenigde Naties. In Indonesië mogen weer Chinese dag bladen verschijnen. Zelfs de propa ganda van Peking, die overal elders in Zuid-Oost Azië op de politieke index staat, is in Djakarta min of meer open lijk verkrijgbaar. Het zou voor de ideologie en het prestige van Peking een eclatant succes zijn als zij, over de hoofden van de Amerikanen in (Van onze correspondent) BONN Terwijl onlangs de stoffelijke resten van Frau Hunderdmark in het Westduitse St.-Margarethen, aan de aarde werden toevertrouwd, sprak dominee Schimmelpfennig. Zijn gedachten waren echter niet bij de ontslapene. Onophoude lijk gleden zijn ogen over de grafsteen die terzijde van Frau Hunderdmarks laat ste rustplaats was opgesteld. Met de groot ste moeite kon de dominee zijn zelfbeheer sing bewaren bij de aanblik van het twin tig centimeter grote hakenkruis dat op de ze belendende steen stond afgebeeld. Het laatste eerbewijs aan de in 1942 overleden koopman Johannes Priiss, die bovendien de laatste ss-en van zijn naam in de vorm van het runeteken der SS had laten uit beitelen. De mensen die bij de begrafenis van Frau Hunderdmark aanwezig waren had den het kerkhof nog niet verlaten, of do minee Schimmelpfennig ging aan het werk. Met hamer en beitel trok hij tegen de grafsteen van koopman Prüss van leer, net zolang tot de gehate symbolen onder zijn steenhouwersarbeid waren ge vallen. Een aantal nieuwsgierigen sloeg het schouwspel vanuit de verte gade, maar toch vermeldde de politie later in haar proces-verbaal over het verdwenen ha kenkruis, „dat de dader tot nu toe op het kerkhof lag". Ook de kranten uit de om geving van het dorpje St.-Margarethen, waar dominee Schimmelpfennig zieleher- der is, schreven dat de dader onbekend wes gebleven. KORT NADAT de dominee in 1961 in St.-Margarethen beroepen was, had hij zich al aan het graf van koopman Prüss geërgerd. Schimmelpfennig was lid ge weest van de Duitse verzetsbeweging te gen Hitier. Zelf had hij ook met de ges- tapo-terreur kennis gemaakt. De pogin gen die hij deed om het hakenkruis ver wijderd te krijgen liepen steeds weer op niets uit. De familie van koopman Prüss bleef daarbij onvindbaar, wat de zaak niet vereenvoudigde. „Maar", zo argumenteerde de dominee, „Hoe kan ik onder zo'n embleem tot God bidden?" De situatie leidde tot een uit barsting toen de dominee letterlijk oog in oog met het hakenkruis kwam te staan, bij de begrafenis van Frau Hunderdmark. Bovendien werd hij nog gehinderd door de op de steen uitgebeitelde spreuk van de ul trarechtse zogenaamde Ludendorfgroep „In Deutscher Gotteserkenntnis". Tenslotte vonden politie en kerkelijke overheid toch dat zij moesten ingrijpen. DALLAS (AP) Joc Tonahill een van de verdedigers in het proces tegen Jack Ruby heeft gisteren gezegd „schokkende t egenstrijdigheden" te heb ben ontdekt tussen de getuigenverklarin gen, van tjjdens het proces en die welke tegenover de commissie Warren werden afgelegd. Tonahill zei tot deze conclusie te zijn gekomen na een grondige bestudering van de 26 delen van de getuigenverklaringen die door de commissie-Warren werden ge publiceerd. Ruby is ter dood veroordeeld wegens moord op Lee Harvey Oswald, de ver moedelijke moordenaar van wijlen presi dent John Kennedy. Hij heeft hoger be roep aangetekend. De eerste verhoren worden begin van het voorjaar verwacht. Tonahill weigerde in te gaan op zijn „ontdekkingen", men zei dat hij de ver klaringen bedoelt van sommige getuigen, die zich op 24 november 1963 in het stad huis van Dallas bevonden, toen Ruby Os wald neerschoot. Hoewel men voorzag dat door deze maat regel St.-Margarethen voorlopig geen nieu we voorganger zou hebben, (Van de ruim 1200 plaatsen in de kerk waren er overi gens nooit meer dan 50 bezet) werd het gedrag van de dominee als „onverdraag zaam" veroordeeld. De kerkelijke superieuren van Schim melpfennig hadden dit commentaar: „Ha kenkruisen of zonnerunen zijn zowel van openbaar als van kerkelijk standpunt ge zien aanstootgevend. De verwijdering er van dient daarom te worden doorgevoerd, zij het dan op een manier die niet in strijd is met de eerbied voor de overle dene," President Soekarno Vietnam heen, er in zouden slagen samen met Indonesië de Maleisische constructie omver te werpen. ZAL INDONESIË de dupe worden van het nieuwe partnership met rood-China? Men moet de risico's voor Djakarta zeker niet overschatten. Belangrijk is dat China Indonesië, behal ve steun in de Maleisische campagne wei nig te bieden heeft: geen economische hulp, geen militaire hulp. De meeste hulp ontvangt Indonesië nog steeds uit de Sovjet-Unie. Tijdens het bezoek van Mikojan aan Djakarta medio 1964 werd de overeen komst gesloten voor een nieuw econo misch en militair hulpprogramma, waar onder de leverantie van een onbekend aantal transportvliegtuigen, helikopters en luchtdoelartillerie. Mikojan onderschreef toen de Indonesische „Verpletter-Malei- sië"-campagne, maar de Russische posi tie wekt herinneringen op aan die van de Amerikanen. Evenals de Verenigde Sta ten indertijd is het nu de Sovjet-Unie mo gelijk door de kraan dicht te draaien de Indonesische politiek te laten struikelen. Maar evenals indertijd in Washington vraagt men zich nu in Moskou ongetwij feld af wat erger is: het middel of de kwaal chaos in Indonesië of een ster ke as PekingDjakarta. Uit de Rus sische veroordeling van de Indonesische terugtrekking uit de Verenigde Naties blijkt wel dat in het Kremlin dezelfde re serves leven als voorheen in het Witte Huis. Soekarno heeft nieuwe krachten in het veld gebracht. Achter zijn uitspraken staat de macht van zeshonderd miljoen Chinezen en van honderd miljoen In donesiërs. Hun samengaan zal een toe nadering tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten in de hand werken. Een „renversement des alliances", zal er wellicht door worden verhaast. Drukwerk Al die kloeke zakenmannen, die al die drukwerken in mijn bus stoppen, zullen wel weten wat ze doen, maar toch vraag ik mij, als ontvanger van al die dik wijls fraai gekleurde verleidingsstof wel eens af of ze het werkelijk wel we ten en of zij met al dat papier ook niet een hoop centjes wegsmijten. Misschien ben ik wel een zonderlinge uit zonderlijkheid, maar mij irriteert al die gedrukte praat alleen maar dat wil zeg gen: zonder dat ik er kennis van neem, want ik gooi de boel onmiddellijk in de prullemand. Een heel enkele maal ga ik alles be kijken om mijzelf te bewijzen dat ik ge lijk heb met die prullemand. Mij wordt van alles aangeboden, van Russisch lezen en spreken in een week of wat, tot lectuur verspreid door een pappenheimerskenner uit Rotterdam, schuilgaand in een post box: allemaal boeken met broeise titels. Die Rotterdamse grapjas is vol zorg voor de kindertjes, want hij zet met nadruk op zijn lekkers-offerte, dat zijn snoepgoed al leen voor meerderjarigen bestemd is. Ove rigens word ik, via de brievenbus, uitge nodigd allerlei spul-uit-blik te gaan eten, mijn dierbaar meubilair door rotan te ver vangen, zelf te gaan verven wat er te verven is, een Zonnereis naar de Canari- sche Eilanden en een droomdito naar Ma jorca te maken; klokken, sokken en arti sjokken te kopen; nog meer boeken bij de te mijnent berustende stapel nog-steeds ongelezen lec- en litteratuur te voegenf eens diep te overwegen of ik geen venti lator, zonnescherm of wekker nodig heb en dat kastanjepuree, schijven ananas en een nieuwe paraplu onontbeerlijk zijn voor mijn behaaglijk geluk. Wanneer in alle brievenbussen des lands evenveel papier als in de mijne wordt ge stopt, dan moeten daar miljoenen guldens mee gemoeid zijn en als dan maar een kwart van die bushouders met mij daar door geïrriteerd wordt en de hele rataplan ongezien weggooit, dan gaat een kwart van die miljoenen renteloos naar de blixum. Maakt het resultaat van de rest dat verlies goed? Ik wilde dat al die papierverspreiders wisten, dat ik éénmaal een maand op de Canarische Eilanden geweest ben en 't 'r stomvervelend vond; dat ik reeds jaren lang overtuigd ben van het tragische le ven van blanke slavinnen; dat ik niet van gehaktballen-uit-blik houdt; dat ik geen Russisch wil leren; voor tachtig jaar zeep in huis heb en diezelfde tachtig jaar zal nodig hebben om alle boeken die ik voor later gekocht heb, te lezen. Maar het zal wel niet helpen. Het enige dat ik nog gebruiken kan is een grotere prullemand. Elkis De stijgende spanning tussen Indo nesië en de federatie Maleisië heeft er in eerstgenoemd land toe geleid dat jonge vrouwen een militaire op leiding krijgen. Hier geeft een groep meisjes een demonstratie. Op de achtergrond een enorm portret van president Soekarno. (Telefoto) NEW YORK (Reuter) Secretaris-ge neraal Oe Thant heeft de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties ge vraagd jaarlijks 350.000 gulden te mogen uittrekken voor snelle hulpverlening aan door natuurrampen getroffen landen. In een verslag dat gisteren is gepubli ceerd zegt Oe Thant dat aan een land dat door een natuurramp is getroffen voor maximaal 70.000 dollar hulp zou moeten worden verleend. Hij dringt er bij de re geringen op aan het ontwerpen van maat regelen bij rampen te versnellen. „In vele gevallen is hulp bedroevend onvoldoende" aldus Thant. AARDRIJKSKUNDIG VADEMECUM VOOR DE BENELUX door G. A. Ear- sen van Neerland. (Uitg. Van Goor Zonen). Een handige uitgave die vooral in vele bedrijven haar weg zal vinden. Het boek dat ruim tweehonderd bladzijden telt, geeft alfabetisch de namen van de ge meenten, steden, dorpen, provincies en streken, alsmede die van de belangrijk ste wateren. Deze gegevens zijn aange vuld met bijzonderheden, zoals het in wonertal, de historie, de industrievesti gingen en de bezienswaardigheden. In 370 kolommen heeft de auteur, op wiens naam de bekende Alfabetische Plaats namenlijst van Nederland staat, een schat aan gegevens verzameld. Daar door is het vademecum een nuttig en overzichtelijk naslagwerk geworden voor allen die, op welke manier dan ook, de Benelux als hun werkterrein hebben. J. W. L. J Blootgesteld. Dé voorzitter van de wet gevende vergadering van de Australi sche staat Nieuw-Zuidwales, Ray Ma- her, is door een typiste aangeklaagd wegens exhibitionisme. Hulpbetoon. De Braziliaanse staat Goias heeft maarschalk Emilio Rodrigues Ri- bas gekozen als gouverneur. Hij volgt Mauro Borges op die is afgezet omdat hij communisten zou hebben geholpen. Apart. De Congrespartij die in Malawi, het voormalige Nyassaland, aan de macht is, heeft bepaald dat het lid maatschap van de partij niet openstaat voor blanken en Aziaten. „Morele steun" van deze zijde wil de partij wel aan vaarden. Tweemaal. De Amerikaanse luchtvaart maatschappij „Pan American Airways" zal met ingang van volgende week in- plaats van één keer tweemaal per week de route San FranciscoDjakarta vlie gen. Luipaard. Een luipaard van ruim twee meter lengte is doodgeschoten nadat het een bankgebouw in de stad Okha, in Noordwest-India, was binnengedrongen en drie bankbedienden verwondingen had toegebracht- Vrijheidsstrijders. De bevrijdingsbeweging Frelimo op Mozambique heeft meege deeld dat haar „vrijheidsstrijders" op kerstavond 113 Portugese militairen in een dorp in Mozambique hebben gedood. „Glenn". Zich uitgevend voor ruimtevaar der John Glenn, heeft een vloeiend En gels sprekende Fin enkele dagen gratis in een groot Stockholms hotel gewoond. Hij kreeg zonder moeite een kamer toen hij zich hoogst verbaasd toonde dat de Amerikaanse ambassade nog geen ka mer voor hem had gereserveerd. Beter leven. De Pravda heeft opnieuw een artikel gewijd aan wat nu wel vraag stuk nr. één is geworden in de Russi sche economie: de verbetering van de kwaliteit van en het brengen van meer verscheidenheid in de consumptiegoede ren die de Russische fabrieken produce- Bibliotheek. De Amerikaanse ambassade in Cairo heeft een aanbod aanvaard van Egypte, de John F. Kennedy-bibliotheek onder te brengen in een kosteloos ter beschikking gesteld gebouw tot een par- manent onderkomen is gevonden. Het gebouw waarin de bibliotheek was ge vestigd werd in november door brand verwoest tijdens relletjes bij betogingen tegen de Amerikaans-Belgische actie in Kongo. Ongeveer 27.000 boeken, waarvan vele onvervangbaar, gingen verloren. Geen schram. Een zesjarig jongetje is op het traject MünchenBerchtesgaden uit een sneltrein gevallen die met een snel heid van ruim 115 kilometer per uur reed. Zijn moeder trok aan de noodrem waarna de trein tot stilstand kwam en men naar het jongetje ging zoeken. Men zag het rustig langs de rails lopen. Hij had geen schrammetje opgelopen, door dat hij op een dikke laag sneeuw terecht was gekomen. Vermisten. In West-Duitsland zijn tot dus ver 738.513 vermisten uit de tweede we reldoorlog als overleden geregistreerd. In 1964 kwamen er in het speciale re gister 26.862 namen bij. Er zijn echter nog ruim één miljoen vermisten, die nog niet officieel als overleden zijn ingeschre ven. Van de ingeschrevenen zijn tot dus ver slechts 5.955 mensen komen opdagen.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3