Vijf sleepbootkapiteins waren even „binnen" Bewoners van sloophuizen krijgen uitstel OPRUIMING 10% korting Wl De wereld zonder zon" van Cousteau Burgerlijke stand van Yelsen Vier melkflessen Reacties op neerschieten van hond HERENKOSTUUMS HERENOVERJASSEN HERENSPORTCOLBERTS TERLENKA HERENPANTALONS De mens onder water uitzonderlijk goed gefilmd A.s. Bruidspaar! ZATERDAG 9 JANUARI 1965 4 De zwaarste sleepreis die vorig jaar door L. Smits Co's Internationale Sleepdienst is gemaakt is wel die van het vlaggeschip Zwarte Zee (9000 pk) geweest met de olieboorinstallatie Ker- mac 46, een onmogelijk plomp en log stuk drijfsel dat van Morgan City in de Golf van Mexico naar Buruti in Nigeria op de westkust van Afrika moest wor den versleept. Elektrische DEKENS NU 98.- 119.- 139.--159.- NU voor 79.-, 98.-, 119.-, 129.-, 149.-, 159.- NU reeds vanaf 19.80 NU 39.80, 29.80, 21.90 Kennemerlaan 61 - IJmuiden - Telefoon 5154 55 Kerkelijk nieuws Charles Boost Het hele geval leek op vier melkflessen waartussen ze nog het een en ander had den gebouwd. Boven op het platform stond je goed 35 meter boven de zee-spiegel. Dat was een kluif voor de Zwarte Zee en kapitein Dirk Strijbos heeft het geweten dat hij zo iets logs achter zich aan de tros had hangen. Tachtig dagen heeft hij erover gedaan voor hij dat gevaarte op de plaats van bestemming had afgeleverd, een afstand van 4600 mijl. Om te beginnen kon hij met zijn bak beest van een sleepboot niet in de haven van Morgan City komen zodat der Ker- mac 46 door drie Amerikaanse sleepboten moest worden „aangevlet". Die sleepten het gevaarte naar zee en zes mijl uit de kust kon de Zwarte Zee het booreiland aan de tros nemen. In de gebieden waar de stroom tegen was, legde die krachtige Zwarte Zee met zijn negenduizend paarde- krachten soms niet meer dan 50 mijl per dag af. Kregen ze de stroom mee dan werd er zo'n honderd mijl per dag afge legd. En dat altijd met de motoren voluit draaiend. Het mooiste etmaal? Honderdtwintig mijl. Met een zo zware sleep krijg je onder weg gebrek aan brandstof. Daarom werd, toen de sleep zes weken onderweg was en al gevorderd was tot 25 graden noorder breedte en 45 graden westerlengte, mid den in de Noordatlantische, de sleepboot Orinoco te hulp gezonden. Die nam de sleep voorlopig over en volharde in een oostelijke koers. En de Zwarte Zee als een haas naar Barbados, duizend mijl weg, om daar de bunkers vol olie te la ten gooien... zo'n 800 ton. Dan ben je eigenlijk een tanker, zegt kapitein Strijbos. Orinoco Toen terug naar de Orinoco met de sleep. Die was intussen 500 mijl opgescho ten wat betekende dat de Zwarte Zee 1500 mijl moest varen om de sleep in te halen. De Orinoco los, kapitein C. J. Broek bedankt voor de goede zorgen en dan maar weer aan de lange tros. Maar eerst nog even de verstookte brandstof op die 1500 mijl aangevuld met olie uit de bunkers van de Orinoco. Die had genoeg om alleen de reis verder voort te zetten. Eigenlijk was m'n enige zorg, vertelt Dirk Strijbos, de orkanen te ontlopen. We vertrokken op 5 juli en dan begint het or kaanseizoen. Vandaar dat ik eerst langs de 25ste breedtegraad pal naar het oosten sleepte om eerst op 30 graden westerleng te naar het zuiden af te buigen waar we per slot van rekening heen moesten. De eerste orkaan van het seizoen begon zich op slechts 100 mijl ten zuiden van ons te ontwikkelen. We zijn hem misge lopen maar een dikke dag hebben we er wel last van gehad. Harde wind en hoge dooreenlopende deining. Geen vuiltje meer En daarna... geen vuiltje meer aan de lucht... recht op de Kaapverdische eilan den aan. Daar heb je vrijwel altijd goed weer en onder de Afrikaanse kust meest al stroom-mee. Half september leverden ze het bul af in Burutu. Met de losse boot zijn ze toen rond de Kaap de Indische Oceaan ingegaan... een stevig eind om daar een zogenoemde sto rage-tank (twee aan elkaar gelaste voor schepen van gewezen t2-tankers, die van Kobe kwam) over te nemen van de Oost zee en de Engelse sleepboot Salvonia. Een lastig gierende sleep, zegt hij er van, maar we hebben hem klein gekregen. Daarmee weer naar West-Afrika en toen zo langzamerhand op huis aan. Ze waren van mei af onderweg geweest. Kapitein C. J. Broek sleepte met de Orinoco ook zo'n boorinstallatie van Mor gan City naar de westkust van Afrika: stak toen met de losse boot over naar Rio de Janeiro, bracht een bak en een sleepboot naar Pointe a Pitre (Guadelou pe) en ging toen een tanker in Curagao ophalen die naar Rotterdam moest. Met die tanker heeft hij ook wat te stellen ge had in slecht weer, maar de sleep kwam er. Elbe en Clyde Kapitein W. Verschuur beleefde ook het nodige met de sleepboten Elbe en Clyde. Hij bracht het booreiland Mister Louie bij de Zwarte Zee, pikte in orkaanweer het verlaten vrachtschip Ambassador midden in de Atlantische Oceaan op, haalde de runners er af toen het te riskant werd en de tros brak, bleef erbij maar kreeg toen geen kans meer omdat de zee sterker was dan het schip. Het kapseisde en ging on der. Hij was betrokken bij de mislukte be teugeling van de gasbel ten noorden van de waddeneilanden, sleepte twee t3 tan- kers van Texas naar Bilbao, nadat hij een booreiland naar Afrika had gesleept en was nog bij het een en ander betrok ken voor hij op huis aan kon gaan. Aan Bilbao heeft hij nog een goede herinne ring omdat de derde werktuigkundige een drieëneenhalf jarig kind uit de haven red de. Het was bewusteloos, maar in de taxi die het kind naar het ziekenhuis vervoerde paste de eerste stuurman mond-op-mond- beademing toe en het kind kwam bij. Veerdienst over Atlantic Kapitein A. Slingerland zal zich 1964 ook blijven herinneren als het jaar dat hij een paar keer de Atlantische Oceaan is over gestoken met telkens twee schepen ach ter zich aan de tros... twee zogenaamde „lakers" van Quibec naar Bilbao, toen Vijf jeugdige Amsterdamse echtparen, die op het ogenblik clandestien voor sloop bestemde huizen in de Generaal Vetter- straat bewonen, hebben tot maandagmor gen twaalf uur uitstel gekregen om te voldoen aan de gemeentelijke sommatie de woningen te verlaten. Overleg tussen de advocaat mr. M. G. Rood en de gemeente nadat de jongge huwden aangezegd was dat dit voor van morgen zou moeten gebeuren, heeft tot dit respijt geleid. Het is gegeven op voor waarde dat de huizen „geruisloos" worden ontruimd- De beslissing hiertoe is op het laatste moment genomen. Een uur voor het kri tieke moment verschenen zes geünifor meerde agenten in de Generaal Vet- terstraat. Kort hierop werd deze onder steeds groeiende publieke belangstelling aan beide zijden afgezet. De vijf gezinnen hadden ondertussen hun boeltje al gepakt. Zij hadden besloten na een officiële som matie door de sterke arm te vertrekken, naar ouders, vrienden of kennissen. Rond twaalf uur werd de afzetting opgeheven en verdween de politie. Advertentie Volkomen betrouwbaar. PHILIPS - ERRES - GEN. ELECTRIC Betaling in overleg. V.9. 79 Vf ROUINWCO 17*-«MUIOCN-TVl. Naar aanleiding van de publicatie in de krant van vrijdag over het neer schieten van een hond in de Crayenester- laan in Haarlem door de Haarlemse po litie schrijft een lezeres uit Haarlem ons het volgende: „Na met afschuw uw bericht in de krant te hebben gelezen over het dood schieten van een hond door de Haarlem se politie komen er toch wel verschillen de vragen bij mij op. In de eerste plaats hoe kwam de hond zo verwilderd en ge vaarlijk? Als een beest in een dergelijke toestand komt te verkeren is dat meestal de schuld van de „mensen" bij wie hij hoort. En als daar aanleiding voor is, heeft de politie dat dan onderzocht? Mocht blijken dat de schuld van deze verwilde ring bij de „baas" van de hond ligt dan zal daar toch wel proces-verbaal tegen worden opgemaakt? Ook van de dierenarts begrijp ik niets. Had deze dan zo weinig ervaring dat hij niets anders kon bedenken dan de politie maar te bellen en verzoeken het dier dood te schieten? Ik ben geen dierenarts maar zou het niet eenvoudiger zijn ge weest als de arts een stuk vlees, voor zien van een of ander verdovend middel, aan de hond had gegeven? Kon de hond ook niet in een net gevangen worden? Ik ben werkelijk benieuwd wie die dieren arts is. En dat de politie (en dan nog wel de „beste" schutter van het korps) zich voor een dergelijk karretje laat spannen is mij ook totaal onbegrijpelijk, want uw bericht in de krant doet „ons" politiekorps nu ook geen goed. Mogelijk kunt u nog een nadere toelich ting op de zaak geven, want ik ben er van overtuigd dat menig dierenvriend zich aan dit bericht verschrikkelijk geërgerd heeft", Het vlaggeschip „Zwarte Zee". twee t2 tankers van Baltimore naar Bil bao en anderhalve tanker van Newport- news naar Santander. En als maar pro beren buiten de banen van de orkanen te blijven, wat hem goed is gelukt, al heeft het wel eens gespannen en hebben ze ge noeg slecht weer gehad. P. de Werker En tot slot kapitein P. de Werker, die met de Oceaan een sleep van Bahrein naar Hongkong bracht, toen met de losse boot de Grote Oceaan nam om in het Ca- raïbische gebied materieel voor de olie industrie te gaan ophalen dat naar West- Afrika moest. Dat was een. bakbeest van een kraan, die volgestuwd was met aller- sr lei lading, tot auto's toe. In zijn kielzog voer mee een kleine Amerikaanse sleep boot, die een paar bakken achter zich had. Zo bij wijze van bescherming zoekend bij de grote broer. Die sleepboot laafde zich, als hij gebrek aan brandstof kreeg, uit een olievoorraad die de kraan aan boord had. Het hele transport is goed overgeko men in 45 dagen, waarbij 4600 mijl werd afgelegd. 1 Nog wat reisjes met baggermaterieel op dé kust, stationsdienst te Lagos en toen zaten ook de acht maanden er weer op, die een reis om de wereld betekenden. En dat zijn nu nog maar vijf kapiteins die het konden vertellen, omdat zij binnen waren. De anderen zwerven over de hele wereld en hebben in 1964 ook het nodige beleefd. Advertentie DONDERDAG 14 januari v.m. 9 uur start de van dit seizoen - wollen kamgarens van 125.00- 149.00 139.00- 159.00 159.00- 195.00 de betere kwaliteiten Schotse Tweeds - Kynochs - Velours enz. van 98.00 tot 195.00 rood-etiket van 49.75 - 39.75 - 29.75 op niet afgeprijsde artikelen KLEUTERJASJES - 2 tot 6 jr. van 25.00 tot 39.75 NU 23.75 - 19.75 - 15.90 MONTY-COATS - 6 tot 13 jr. 14.90 - 21.90 JONGENSJASSEN 7 tot 16 jaar Restanten NU 29.80 LANGE BROEKJES wevenit 4.90 TERLENKA BROEKEN rood etiket - 4 tot 17 jaar NU 7.90 tot 19.80 JONGENS SPIJKERBROEKEN 5 tot 14 jr. 1.95 tot 4.45 van NU 12.90 3.90 9.80 13.90 is HERENOVERHEMDEN Fablo - El Mi enz. tot 23.50 5.90 - 7.90 11.90 - Kijkt u of uw maat erbij WEEKEND-SHIRTS Uitzoeken - NU voor 3.90 - 5.90 - 7.90 9.80 - 11.90 WOLLEN VESTEN - PULLOVERS wollen kwaliteiten NU reeds vanaf 13.90 Ziet nu onze etalages speciaalzaak - sedert 1908 VERRASSEND VROEG is de Franse onderzeefilm „Le monde sans soleil" van het programma van Kriterion in Amsterdam afgevoerd, waar hij als kerstpremière zo hoopvol was ingezet. „De wereld zonder zon" heeft misschien tegen dat er geen dramatische intrigue aan ten grondslag ligt en dat er geen acteurs van naam in optreden, maar daartegen over staat dat hier sprake is van een film die zoveel on gewone en verrassende dingen te zien geeft en zoveel visuele schoonheid te bieden heeft dat hij als dramatisch kijkspel de meeste speelfilms overtreft. Jacques-Yves Cousteau die als de maker van de film genoemd wordt, is geen filmer van professie, hij is in de eerste plaats man van de wetenschap, wiens levenswerk bestaat in het onderzoeken van de wereld onder de zeespiegel. Hij is met dat werk jaren geleden be gonnen uit liefhebberij, samen met enige vrienden die zich verenigd hadden in een club „Les Alpinistes sous-marin". In de sindsdien populair geworden uitrusting van onder- waterbril, zwemvliezen en een zuurstofmasker maakten zij onderzoekingstochten in de Middellandse Zee, maar het werd hun al gauw duidelijk dat praten over hun wonderlijke ervaringen tijdens die tochten ontoereikend was om iets over te brengen van de mysterieuze wereld die zij onder de zeespiegel ontdekten. Een systeem van onderwater-filmen werd ontwikkeld en tenminste twee films, „Les épaves" (De wrakken) en „Le monde du silence" (Wereld van de stilte) hebben de bioscoopbezoekers destijds kunnen overtuigen van de adembenemende schoonheid van de onderzeese wereld. Geref. Kerken Beroepen te Alkmaar (vac. C. von Mey- enfeldt) J W. Vlaanderen te Barneveld te Avereest-Balkbrug J. Brouwer te Adu- erd te Blokzijl B. Borreman, kand. te Amsterdam. Geref Gemeenten Beroepen te Kampen G. Schipaanboord te Apeldoorn. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Winterswijk (vaka- ture-dr. W. Bloemendaal): N. J. M. Hoo- gendijk te Muiderberg. Geref. Gemeenten Bedankt voor Aagtekerk, 's-Graven- polder en voor Lisse: P. Blok te Dirks- land. Cousteau (in het midden) met zijn mannen in Huize Zeester, tien meter onder het wateroppervlak. INMIDDELS HEEFT DE „HOBBY' van Cousteau en zijn vrienden een meer gedegen ondergrond gekregen. Cousteau is directeur geworden van het Oceanogra- fisch Museum van Monaco en hij is zijn onderzoekingen, dank zij financiële steun uit Frankrijk en Amerika, gaan voort zetten met behulp van speciaal voor dit doel geconstrueerde apparaten en diep te-cabines. Van wat tot nu toe tot stand is gekomen en mogelijk is geworden op het gebied van het wetenschappelijke zee- onderzoek geeft „De wereld zonder zon" een even helder als fascinerend beeld. Het ij Cousteau en zijn mannen gelukt een „zee-huis" te construeren, waarin men op 10 m. diepte een week en langer kan leven zonder gebruik te maken van duikershelm, zuurstof-maskers en cylin ders. Binnen dit huis wordt de luchtdruk constant op 2 atmosferen gehouden (1 nor maal en 1 atmosfeer overdruk die dan gelijkstaat met het gewicht van een wa terkolom van 10 m. op lcm2zodat de duikers van het moederschip Calypso die het onderwaterhuis komen bevoorraden, zonder moeite binnen de luchtbel kunnen komen die in de ruimtes is ontstaan en zich daar onmiddellijk van hun apparatuur kunnen ontdoen. Met een model zijn eerst proeven genomen in de Middellandse Zee, waarna in juni '63 een echt zeehuis ge bouwd werd. voor de kust van Port Soe dan in de Rode Zee, bestaande uit een centraalvertrek, waarop vier stervormig geplaatste vleugels, ieder van een kamer, uitkomen. Op 25 m. diepte is dan nog een dependance gebouwd, waarin de druk op 3,5 atmosfeer is gebracht en steeds twee expeditieleden een week doorbrengen om de condities voor een leven op een der gelijke diepte te onderzoeken Advertentie AL DEZE ZAKELIJKE mededelingen die aan een der fantasieverhalen van Jules Verne ontleend zouden kunnen zijn, worden verbluffende werkelijkheid bij het zien van Cousteau's film mdie een nuchter verslag geeft over het leven in het zee huis, waar sigaretten tweemaal zo snel opbranden als boven het water en de baardgroei nagenoeg tot stilstand komt, over een verblijf op 25 m. diepte, waar mannestemmen de hoge klank van kinder stemmen krijgen en over het onderling contact dat via radio en een gesloten R F A T R jj Rlftpmciprlrillict televisie-circuit onderhouden wordt of door Ut"lnlA BlUBIIiaiBrilUIISI persoonlijke bezoeken. Voor tochten door de zee en naar nog grotere dieptes is een duikende schotel ontworpen, een ronde, platte onderzeeboot die twee man kan be vatten en uitgerust is met vangarmen die van binnenuit bediend kunnen worden. Uiteraard heeft dë film enige aanloop tijd nodig om de levensvoorwaarden in het onderzee-dorp uiteen te zetten en tech nische bijzonderheden te verduidelijken, maar als wij gewend zijn aan het ge zicht mensen op 10 of 25 m. diepte te zien leven als keken we in een willekeurige huiskamer, neemt Cousteau ons mee op een tocht door de wereld zonder zon, op dieptes waar het zonlicht niet meer kan binnendringen en de sterke schijnwerpers van zijn drijvende schotel een fantas tisch landschap beschijnen dat nog door geen mensenoog is bekeken. Golvende zandvlaktes, rotswanden met versteende oesterschelpen en een fauna van onwer kelijk aandoende vissen en schaaldieren en een enkele gevaarlijk rondglijdende haai. „Wereld zonder zon" is een film vol wonderen, wonderen op wetenschap pelijk en technisch gebied, waar dit we kenlang wonen onder water als vanzelf sprekend wordt aanvaard en alle moei lijkheden en problemen geruisloos schij nen opgelost, wonderen ook op artistiek gebied. Cousteau's camera onthult behal ve het wonderlijke leven van de oceano grafen, de schoonheid van de zee, de ko raalriffen, de onderwater-tunnel, de scho len vissen, de krabben en schelpdieren, een ongekende wereld van adembenemen de schoonheid die de mens nu langzamer hand leert kennen. Dit alles maakt „Wereld zonder zon" tot een uitzonderlijke film, ongewoon door zijn onderwerp, verbijsterend door zijn onthullende kracht, een film die men een langer leven in Amsterdam had toege dacht dan twee weken. Wij tonen u een grote kollektie kleurendia's van bruidsboeketten KENNEMERLAAN 56 - 58 - TEL. 6083 BEVALLEN: M. M. van den Berg-van den Bronk, d., Scheldestraat 23, IJmuiden; Th. P. M. Balk-Hoogeduin, d„ Heirweg 11, Velsen (noord); J. M. Kossen-Philippo, Planetenweg 151, IJmuiden; H. van den Berg-Stofberg, z., v. d. Berg van Eysinga- plansoen 33, Santpoort; J. de Graaf-Kla- ver, d., Wijk aan Zeeërweg 162, IJmuiden; R. Scholder-Voortman, d., Planetenweg 213, IJmuiden; C. Webster-de Wolf, d„ Gael- straat 27, Haarlem; K. E. A. Ullrich-van der Schuit, z., Kievitlaan 6, IJmuiden (oost); I. J. Bouwens-Noach, d„ IJmuider- straatweg 134, IJmuiden. ONDERTROUWD: M. Barendregt, Grote Hout- of Koningsweg 2 d., Velsen (noord), en L. E. Pel, Walravenstraat 2, Velsen (noord), t.a. Velsen (noord), Grote Hout- of Koningsweg 2d; J. Haleber, Hoofdstraat 175, Santpoort, en A. Karst, Hoofdstraat 38, Santpoort, t.a. IJmuiden, Planetenweg 234; H. J. Amsing, J. P. Coenstraat 45, IJmuiden, en E. N. A. van Dijke, Rijks weg 238, Santpoort, t.a. IJmuiden, J. P. Coenstraat 45; G. J. J. Prudon, Reitzstraat 20, Haarlem en C. H. Harms, Frogerstraat 20, IJmuiden, t.a. Haarlem, Reitzstraat 20; A. J. Bruisschaard, IJmuiderstraatweg 74, IJmuiden (oost) en C. Schaap, Venusstraat 41, IJmuiden; t.a. IJmuiden, IJsselstraat 22; P. J. C. M. Prijden, Vechtstraat 165, IJmuiden en A. Swiezerijn, Vechtstraat 165, IJmuiden; A. Meloni, Roerstraat 55, IJmui den en A. Prins, Roerstraat 55, IJmuiden. GEHUWD: C. van der Leek-M. Lang broek, IJmuiden, Kennemerlaan 10; J. W. Viskil-A. J. Schade, IJmuiden (oost), Piet Heinstraat 56; C. J. Pleging-G. de Groot, IJmuiden, Orionweg 315; M. B. F. Loo- man-P. A. van Pel, IJmuiden, Geleen- straat 23; H. J. van Oostrom-A. H. Dames, 's-Gravenhage, Copernicusstraat 263. OVERLEDEN: A. Henning, 69 jr., echt genoot van A. Rooze, Kievitlaan 13, IJmuiden (oost).

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 4