B. van Beek hield zich een halve eeuw bij zijn leest IJmuidenaar bouwde na oorlog in Driehuis nieuw bestaan op RAIFFEISENBANK IJMUIDEN Veel groenten en vlotte afzet in Beverwijk Havenberichten Twaalf keer brand gesticht in Apeldoorn Velsen zou meer plaatsen wensen op bestuursschool Dubbel jubileum van r.-k. lagere scholen in IJmuiden-Oost Laat excuus wat kan de raiffeisenbank nog meer voor u doen? spaarbank met volledige bankservice Kennemerlaan 57 Het levenswerk van 80-jarige Jos de Klerk ZATERDAG 9 JANUARI 1965 5 Echte „Heier" Gespijkerd of gepind Kalmpjes aan doen Ton Neelissen Het gezegde „Schoenmaker houd je bij je leest" is in de meest letterlijke be tekenis van toepassing op de heer B. van Beek, de Genestetlaan 47 in Drie huis want op 15 januari viert hij zijn fouden jubileum als schoenmaker. Een alve eeuw lang oefent hij nu het am bacht uit dat hij als twaalfjarige jongen koos toen hij de lagere school verliet om bij schoenmaker Wout Sterk, die des tijds een zaak aan de Zeeweg in Velser- oord had, in de leer te gaan. Met het ophalen en wegbrengen van de gemaak te schoenen verdiende Bruno van Beek het kapitale loon van 40 cent per week. De 62-jarige heer Van Beek is nog een ■choenmaker van de oude stempel. In zijn ouderwetse, een beetje rommelige werk plaats achter de huiskamer zal men ver geefs naar moderne machines zoeken. De uitpoetsmachine, de stikmachine en de wals- en schalmmachine zijn nog dezelf de van 38 jaar geleden toen hij als zelf standig schoenmaker begon. Degelijk vak manschap vindt de heer Van Beek nog altijd de beste aanbeveling die een hand werksman zich maar kan wensen. „Ik ben een geboren Velseroorder, een echte Heier zogezegd," zegt de heer Van Beek. „Vroeger had je waar nu IJmuiden- Oost ligt de heide. Mijn ouders woonden op de Zeeweg. Ons huis stond ongeveer tegenover de Willemsbeekweg. In het laatste jaar van de oorlog is het met nog meer huizen gesloopt. Ja, het schoenma kersvak heb ik van de grond af geleerd. Als leerling begon je met schoenen poet sen en pikdraad maken. Op 15 januari 1915 werd ik bij Wout Ssterk aangenomen. On geveer viereneenhalf jaar ben ik daar ge weest. Toen wilde ik wat meer van de wereld zien. Toevallig hoorde ik dat ze in Venhuizen onder Enkhuizen een knecht nodig hadden. Dat was bij Schuitemaker. Daar ben ik anderhalf jaar gebleven In Schagen heb ik ook nog een half jaar ge werkt. Daarna ben ik naar IJmuiden te rug gekomen. Gerrit Swier, de knecht van Wout Sterk, ging weg en toen ben ik in zijn plaats gekomen. Na vijf jaar ben ik voor m'n eigen begonnen. Ik was toen 24 jaar. Ik kon de zaak overnemen van Ger rit Bleeker, die op de Zeeweg nummer 63 zat. Dat was een schoenwinkel met schoenmakerij. Bijna negentien jaar heb ik daar de zaak gehad. Eind januari 1945 moesten we evacueren. Na de oorlog ben ik hier in Driehuis opnieuw begonnen. Maar ik heb nog steeds heel wat klanten in IJmuiden zitten. Sommigen zijn al 38 jaar klant bij me." De heer Van Beek meent dat er op het gebied van schoenen in vergelijking met vroeger wel het een en ander is veran derd. Een jaar of dertig, veertig terug waren de zolen van de meeste schoenen of gespijkerd of gepind. „Tegenwoordig is het allemaal gelijmd," zegt hij. „Dat be tekent nog niet dat de schoenen van tegen woordig van mindere kwaliteit zijn. Inte gendeel, de schoenen van vandaag de dag zijn veel soepeler, lopen gemakkelijker en zijn toch niet minder sterk dan een halve eeuw geleden. De mensen deden vroeger veel langer met een paar schoenen dan tegenwoordig. Ze sleten ook meer. Nu zit bijna iedereen op een fiets, een bromfiets of een auto en hebben de schoenen dus ook heel wat minder te lijden. Toch schaf fen de mensen eerder een paar nieuwe schoenen aan dan vroeger." Wijzend naar een grote stapel schoenen die op reparatie ligt te wachten zegt de heer Van Beek: „Werk genoeg aan de winkel. Ik ga het wat kalmpjes aan doen. Drie of vier dagen in de week werken vind ik welletjes." Zijn vrouw Marie van Assema, een geboren Beverwijkse is het daar vol komen mee eens. Na een halve eeuw, waarin ontelbare schoenen door zijn han den weer goed voor de dag konden komen, heeft schoenmaker Bruno van Beeke en wat rustiger leven zeker wel verdiend. De schoenhandel en schoenmakers werkplaats van Wout Sterk aan de Zeeweg in IJmuiden-Oost omstreeks 1914. Het pand is in de laatste oorlog gesloopt. De tweede figuur van links voor de winkel was de jonge schoen makersleerling Van Beek. Grote aanvoeren en over het algemeen een vlotte afzet van alle produkten aan de Bev erwjjkse veiling kenmerkten de eerste week van het jaar. De prijzen waren min der goed voor de aanvoerders. De eerste kwaliteit van vele produkten ging zeer vlot weg en zo zag men de glas- andijvie ruim een gulden per kilo opbren gen, met in het begin van de week nog tot 1,38 per kilo; vrijdag was de hoogste prijs 1,05. Waspeen kwam tot 50 cent per kilo; de aanvoer was matig. Prei ging vlot weg, vooral de eerste soort die voor export bestemd was en die het tot 46 cent per kilo bracht. De selderij knollen waren niet duur; er was geen grote aanvoer van maar de prij zen kwamen niet boven de 30 cent per stuk. Ook de spruiten liepen terug en kwa men van 1,58 in het begin der week tot 1,05 als hoogste vrijdagnotering. Witlof zat nog steeds in de hoek waar de klappen vielen, want hoewel er nog een paar koopjes tot 40 cent per kilo kwamen, haalde men vrijdag deze prijs niet meer. Het is in het laatst van de week geen dag voor boerenkool: de prijzen stegen niet boven de 19 cent per kilo. Rode- en groene- kool noteerden rond de 20 cent per kilo; de aanvoer was bescheiden. Voor uien werd 20 en 31 cent per kilo gegeven. Breekpeen ging vrij vlot weg, maar dan moest er niets aan mankeren; er werd dan tot 18 cent per kilo voor betaald. Er kwamen weer enige partijtjes glas sla, die 6 tot 9 cent per stuk deden. De noteringen waren: andijvie 65-105, waspeen 22-50, prei 15-46, selderijknollen 10-23, spruiten 33-105, witlof 20-38, boe renkool 8-18, rodekool 9-19, groenekool 12- 23, uien 21-32, breekpeen 7-18, sla 6-9. Schoenmaker B. van Beek en zijn leest zijn vijftig jaar onafscheidelijk. „De mensen lopen hoe langer hoe minder en toch kopen ze tegenwoor dig gauwer een nieuw paar schoenen dan vroeger", zegt hij. VriJdaK kwamen in IJmuiden aan: Aaltje van Londen; Philetas, Rotterdam; Diogenes, Bremen, Juno, Londen; Jacob Teekman, Rotterdam; Hon- testroom. Londen; Spes Major, Swansea; Drie Gebroeders, Swansea; Waverstroom. Londen; Atlas, La Palice; Ailsa, Hamburg; Frejo, Swan- aea; Kaete Grammerstorf, Pasajes; Mosel, Hoge- naes; Valiant, Hull, IJmuiden; Minou, Bordeaux, Minerva, Las Palmas. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Anglobel voor Silloth; Gabrielle, Lidkoping; Virgilia, Bil bao, IJmuiden; Spes, Swinouiscjie, IJmuiden; Hawkwood, Immingham; Swift, Harlingen; Mare Llberum, Dagenham; Lingestroom, Bristol; IJstroom, Liverpool; Imme Oldendorff, IJmui den; Neerlandia, Gothenburg; Maraton, Ham burg; Nette, Faror; Tannstein, Bremen; Long- wy, Port Etienne; Mangen, Karlstad; Amyntas, Vigo; Willemijn, Waterford; Santo Thome, Ma- facaibo: Nacense, Waterford; Gouweborg, IJstad IJmuiden. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Linden- singel van Rotterdam; Zeeburg, Delfzijl; Res Nova, Lewestoft, IJmuiden; Mithras, Antwerpen. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Gruno naar Londen; Jacop Teekman, Stromnaes; Tim-S. Scarborough, IJmuiden; Sagatind, Rotterdam; Lienerhorn, Norrkoping. (Indien achter de scheepsnaam ,en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van •t naar Amsterdam is gegaan). Door de arrestatie van een 34-jarige Apeldoorner weet de Apeldoornse politie na hoe de talrijke branden, die sinds 1961 in Apeldoorn hebben gewoed en waarvoor tot nn toe geen oorzaak was gevonden, zjjn ontstaan. De politie betrapte de man bj) een filiaal van een levensmiddelenbe- drijf waar hij een hoeveelheid zeer brand baar materiaal bijeen gesleept had. Toen hij er de brand in wilde steken werd hij gepakt. Hij bekende twaalf keer brand te hebben gesticht. Het was de politie allang opgevallen dat de branden altijd tussen 1 en 2 uur 's nachts meestal ontstonden in emballage- opslagplaatsen van grote winkelbedrijven. Op verscheidene punten in de stad hielden rechercheurs daarom de hele nacht de wacht bij dergelijke zaken. Zij hadden o.a. post gevat bij een winkel aan de Taling- weg. Kort na middernacht verscheen daar een man met allerlei brandbaar materiaal. Op het moment dat hij er een lucifer bij hield, kwamen de rechercheurs tevoor schijn en arresteerden hem. De man verklaarde bij zijn verhoor dat hij grote rancune had tegen de groot winkelbedrijven, die hem zware concur rentie aandeden. Wanneer in september aanstaande de bestuursschool voor de provincie Noord- Holland te Haarlem het tweede jaar van haar bestaan begint, dan zal dit hopelijk zijn met meer gemeenteambtenaren uit Velsen dan de twee die er thans de lessen volgen. Vorig jaar werd met ongeveer negentig leerlingen gestart, hetgeen ver boven de verwachting was: men had namelijk ge rekend op zestig. De gemiddelde leeftijd ligt tussen de 20 en 21; er zijn echter ook ouderen op. De studie duurt vier jaar en met vier klassen zal de totale bezetting om en nabij de 360 man zijn. Een leef tijdsgrens wordt niet gesteld. Uit Velsen zitten thans twee jonge ambtenaren in de eerste klas. Drie jonge gemeenteambtenaren in Velsen zijn al ver der en zij blijven uiteraard de particulie re opleiding, die zij al veel eerder begon nen, volgen. Na vier jaar krijgen de geslaagden het diploma „gemeenteadministratie I". Het streven is om een opleiding te geven die verder gaat dan de voor genoemd diplo ma vereiste kennis. Het is de bedoeling om de kandidaten naast juridische kennis meer begrip van de maatschappelijke verhoudingen bij te brengen. Begon het eerste jaar met gemeenteamb tenaren, die reeds enige tijd in dienst van een gemeente in Noord-Holland waren, in de toekomst wil men bij het in dienst tre den van personeel al meteen de toezegging doen, dat zo spoedig mogelijk de bestuurs school zal kunnen worden bezocht. Dit zal naar men verwacht, het aantrekken van nieuw jong personeel vergemakkelijken. De minimum opleiding die vereist wordt is ulo. De jongelui die de school straks met succes zullen hebben bezocht, zullen niet allen in de gemeente blijven werken waar bij zij hun ambtelijke loopbaan begon nen; zij zullen uiteindelijk een gemeente kiezen, waar zij de beste promotiekansen tiebben. Advertentie de raiffeisenbank in ijmuiden is één van de meer dan 1000 banken, die aangesloten zijn bij de coöperatieve centrale raiffeisen-bank te utrecht, deze landelijke organisatie telt ruim 1.750.000 spaarders met een totaal van ruim 4 miljard aan ingelegde spaargelden. open een rekening bij de raiffeisenbank. voor de uitbetaling van uw salaris en kinderbijslag, uw pensioen en a.o.w.-uitkering. spaar automatisch door periodiek een bedrag op uw spaarrekening over te laten schrijven. over het saldo op uw bankrekening kunt u te allen tijde beschikken, laat uw periodieke betalingen automatisch door de bank overschrijven, voor uw overige betalingen is een opdracht aan de bank voldoende, (de formulieren worden gratis verstrekt), dagafschriften houden u voort durend op de hoogte met de stand van uw rekening, de raiffeisenbank is er ook voor U i u kunt er elke dag maar ook één dag in de week 's avonds terecht, kiest u de spaarvorm „direct opvraagbaar" of spaart u op termijn voor een veraf gelegen doel de rente bij de raiffeisenbank is in beide gevallen goed, in het laatste geval zelfs beter, de percentages variëren van 31/«—4'/j u adviseren in alle kleine en grote financiële aangelegenheden, uw verzekeringen verzorgen en verheldering brengen in uw assurantie vraagstukken. reisdeviezen verstrekken voor uw buitenlandse reizen, en uw bezittingen van waarde, die u liever niet in huis hebt? daarvoor maakt y tegen zeer geringe kosten gebruik van de nachtkluis en/of safeloketten, de raiffeisenbank bemiddelt ook in effectenzaken. Dit jaar is voor de r.k. lagere scholen in IJmuiden-oost een zeer belangrijk jaar. Met ingang van het nieuwe jaar is de heer J. Kimman hoofd van de St. Fran- ciscusschool 1. Mejuffrouw A. Thijssen heeft van de grote vakantie af de zaken waargenomen. De kerstvakantie is benut om door tim mer- en schilderwerk het interieur van de scholen verder te moderniseren in het kader van een vijf-jaren-plan. Op 1 februari wordt het 50-jarig bestaan van de St. Franciscusschool 2 (de voor malige Antoniusschool) en het 40-jarig be staan van de St. Franciscusschool I ge vierd. En tenslotte is er het verheugende feit, dat na vele jaren van behelpen thans de verbouwing en modernisering van de gymnastiekzaal hun beslag zullen kunnen krijgen. Deze ingrijpende verbouwing en modernisering, die van de oude zaal een vrijwel geheel nieuw gebouw zullen ma ken, zijn inmiddels opgedragen aan aanne mingsbedrijf H. J. van Kaam. Ook organisatorisch staat er het een en ander te gebeuren. Pater rector Theofri- dus zal per 1 februari zijn functie als voorzitter van het schoolbestuur neerleggen De rector blijft wel bestuurslids/modera- tor. Het voorzitterschap komt in handen van een leek. Hiervoor is bereid gevon den de huidige secretaris, de heer N. G. Terra. Daarnaast is het voornemen om het bestuur met een zesde lid uit te brei den. Het secretariaat wordt overgenomen door de heer G. P. Mathijssen. Het be stuur zoekt ook naar wegen om de in spraak van de ouders in zaken, die het onderwijs direct raken, meer tot zijn recht te doen komen. Uiteraard zal de viering van het dub bel jubileum, hoewel niet officieel samen vallend, niet onopgemerkt blijven. Het be stuur heeft daarvoor de keuze laten val len op de eerste jubileumdatum. Het pro gramma daarvoor zal nog worden bekend gemaakt. De Nederlandse ambassadeur in Manila, dr. J. van der Zwaai, zal de regering in Den Haag verzoeken het Philippijnse volk alsnog haar verónt- digingen aan te bieden voor wangedrag van Nederlanders in de Philippijnen meer dan honderd jaar geleden. Volgens het Philippijnse persbureau P.N.S. had ambassadeur Van der Zwaai onlangs op een reis door de provincie Albay ten zuidoosten van Manila een inscriptie op een kerk gezien, waarin werd gezegd dat Nederlandse zeerovers dat kerkge bouw in het begin van de negentiende eeuw hadden geplunderd. De ambassa deur had beloofd dat hij de Nederlandse regering zou verzoeken alsnog haar verontschuldigingen aan te bieden zo wel aan het gehele volk van de Philip pijnen als aan de plaatselijke bevolking. Haarlems muziekleven in de loop der tijden Jos de Klerk, gisteren tachtig jaar, kreeg gistermiddag in het Frans Hals museum zijn levenswerk in handen gelegd, „Haarlems Muziekleven in de Loop der Tijden". Het boek, bijzonder fraai verzorgd uitgegeven door Tjeenk Willink te Haarlem, en in vormgeving aansluitend op de uitgaven „Het Stadhuis van Haarlem" en „Nederlandse Orgelpracht", bevat 365 pagina's en is rijk ge- illustreerd. De bandomslag is aan de voorzijde gesierd met een gravure van Jan Punt uit„Zinspelende Liefdens-Gezangen" (1741) en stelt de Parnassus voor met als achtergrond de Haarlemse Bavo. De achterzijde van de bandomslag toont het titelblad van Samuel Ampzings „Lof van Haerlem" (1621). Het boek, geschreven in opdracht van de gemeente Haarlem, is als uitgave mogelijk ge worden door garanties van de gemeente en Haarlems Dagblad-Oprechte Haar- lemsche Courant. Niet alleen Krijgt Jos de Klerk zijn levenswerk aangeboden, ook Haarlem en zijn bur gers mogen zich verrijkt voelen door dit boek dat niet alleen de eerste zo volledig mogelijke beschrijving is van het onderwerp, maar ook een liefde en hartstocht voor het Haarlemse culturele leven verraadt, die verkwikkend zijn. Jos de Klerk heeft zijn boek opgedragen aan „De Haarlemmers van Nu en Straks". JOS DE KLERK schrijft in zijn voor woord: „Ik verwacht niet dat dit boek door ieder die het ter hand neemt in één adem, bij wijze van spreken van a tot z zal worden uitgelezen. De bonte verscheidenheid van aspecten die een muziekleven van eeuwen toont kan nu eenmaal bezwaarlijk in totaal ieders be langstelling wekken. Ik kan wat dit be treft verwijzen naar het woord van de Haarlemse geschiedschrijver G. W. van Oosten de Bruyn: „De waardigheid der dingen hangt af van het belang, dat men erin stelt". Toch hoop ik, dat mijn werk niet alleen als documentatie zijn nut zal hebben, maar ook dat het de belangstelling van velen zal verwijden. Een historieboek is in zekere zin een erebegraafplaats van het verleden: een kerkhof waarop, naar de raad van Ches terton, het heden zijn fruitbomen dient te planten. Het is dus geen eindpunt, want Verleden, Heden en Toekomst zijn tenslotte een niet te scheiden brok van de Eeuwigheid". Daarmee heeft Jos de Klerk zelf de twee grootste verdiensten van dit boek geschetst: de rijke docu mentatie èn de schakelfunctie die het boek zal blijken te hebben voor ieder die het heden wil beleven als voortge komen uit het verleden. Dit boek is Haarlems levende cultuur; het is ge schreven door een man die zijn ma teriaal niet heeft willen zien als een afgesloten stuk geschiedenis, maar als levende bron van wat dagelijks in de stad omgaat. WEINIGEN ZULLEN DAT, wat dage lijks in onze stad op muziekgebied om gaat, zo goed kennen als Jos de Klerk, die nog steeds regelmatig voor onze bla den van zijn bevindingen kond doet. Hij is een man van het heden, met een on- uitblusbare liefde voor het verleden. Die twee-poligheid is in dit werk terug te vin den. Het boek is namelijk niet een chro nologische opeenstapeling van de feiten, die De Klerk heeft gezocht en gevonden; hij heeft als het ware uit het heden terug gedacht, zo ver hij maar kon. Hij heeft zijn materie niet op geschiedkundige gronden verdeeld; de praktijk van zijn speurtochten heeft met zich meegebracht dat telkens een ander aspect van het Haarlemse muziekleven tot de bodem wordt gepeild. Wij schreven dan ook al eerder: „De hoofdstukken zijn even zo vele dieptepeilingen en die telkens terug kerende verbinding van toen met nu maakt deze geschiedenis levens en fris". Het is dus een vertikale aanpak, tel kens duikt de lezer met De Klerk terug in het verleden om, door zijn soepele en ritmische verteltrant geleid, weer in het heden te belanden met een veelheid aan nieuwe feiten en ervaringen. Het boek doet mee-beleven, het is warm en direct- betrokken geschreven. Aan niets in de stijl is merkbaar dat de auteur, die vijf jaar aan dit werk heeft gearbeid, een tachtigjarige is. DE KLERK heeft zijn stof verdeeld in 4» hoofdstukken, waarvan enkele com plete monografieën zijn, zoals die over Padbrué en Joan Albert Ban. De gewe tensvolle wijze waarop hij door de mist der middeleeuwen heeft trachten te zien, is kenmerkend voor de nauwgezette his toricus die De Klerk is. Zijn grootste vondst is dat een Haarlemse zanger, Jan Willemsz. Lossy, Sweelincks leermeester geweest is. Wij herinneren ons nog, hoe Jos de Klerk de redactie van onze bla den binnensnelde, toen hij Lossy had ont dekt in het boek der getijdenmeesters van de Bavo. Het was zijn triomf. Weinigen zullen bevroeden hoeveel werk achter zo'n vondst schuilgaat. Als wij, bij le zing van het boek, een klein feitje bijna achteloos vermeld vinden, herinneren wij ons dat De Klerk voor dat ene feitje bibliotheken in Dordrecht, Leiden en Utrecht is gaan bezoeken. Jos de Klerk heeft met zijn muziekgeschiedenis het werk gedaan van een team deskundigen. Hij heeft het speurwerk gedaan en de beschrijving verzorgd. Een jonge kerel zou de opdracht niet hebben durven aan vaarden; De Klerk accepteerde haar op 76-jarige leeftijd. Wie het oog laat gaan over het register, waarin alle Haarlemse families voorkomen die rechtstreeks en zijdelings ooit met het stedelijk muziek leven te maken hebben gehad, moet enig besef krijgen van het werk dat hier is verzet. Het register bevat bijna 600 na men, een rijke informatiebron voor musi cologen. Dat Jos de Klerk zijn arbeid niet heeft opgevat in strikt historisch-beschrijvende zin, maar wel vooral als levende geschie denis, moge blijken uit het feit dat zelfs feiten die eind 1964 plaats hadden nog ge memoreerd worden. Bijvoorbeeld het boek „Noten Lezen" van Sas Bunge wordt nog vermeld. Jos de Klerk besluit zijn boek met de woorden: „De neiging om uit de aangevoerde gegevens gevolgtrekkingen te maken heb ik onderdrukt. Mijn werk heeft geen andere doelstelling dan de feiten zelf te laten spreken". Maar de wijze waarop hij die feiten laat spreken geeft ten aanzien van de auteur toch de ge volgtrekking in de pen, dat historisch be sef, artistiek geweten en betrokkenheid op het eigentijdse muziekleven van Haarlem bepalend zijn geweest voor de liefdevolle toewijding en gloed waarmee „de feiten" uit hun vergetelheid zijn gehaald.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5