Consumentenbond„Verslaggeving beleggingsfondsen onvoldoende" Alleen Alg. Fondsenhezit krijgt pluim op de hoed es Dr. Mohr heeft geen joden gedeporteerd Presidentsopvolging in VS behoort te worden herzien V olksf ront voor gemeenteraden in en om Parijs Alarmnummer wordt wellicht eenvoudiger Zoetermeer wordt een moderne stad Nederland helpt Ethiopië Eerste paal in Europoort ;x Weer havenstaking in Amerika? Ster van Indië Auto reed huis in is teruggevonden Petrochemische industrie in Terneuzen? In 1942 al in Zuid-Amerika Sudderplaatjes voor aardgas onnodig Ziekte kan ramp veroorzaken Johnson roept op tot strijd tegen vele ziekten ZATERDAG 9 JANUARI 1965 7 Kosten Obam Eisen Veerdienst R'dam-Hull Dr. de Jong ontzenuwt Oostduitse aanklacht Kerkelijk nieuws Commissie van Economische Ontwikkeling Balzan-stichting heeft weer een bestuur Kort nieuws Zowel bij sommige beleggingsmaat schappijen als bij de beleggingsdepots is de informatie in de jaarverslagen de laatste jaren achteruit gegaan. Dit is naar de Nederlandse Consumentenbond constateert het sterkst tot uitdrukking gekomen in de verslagen van vastgoed Nederland en NEFO. Er is maar één beleggingsgemeenschap, die van de bond een pluim op de hoed krijgt. Het Algemeen Fondsenbezit is de enige, die in vrijwel elk opzicht voldoende infor matieve jaarverslagen publiceert. De be staande situatie is van dien aard dat een werkelijk goed gefundeerde vergelij king met betrekking tot de kosten op grond van de gepubliceerde gegevens niet is te maken. Tot deze conclusie komt de Nederland se Consumentenbond in een rapport over een uitvoerig onderzoek naar de kosten, die door Nederlandse beleggingsgemeen schappen aan de beleggers in rekening worden gebracht. Het is een lijvig rap port geworden, dat eigenlek niet tot defi nitieve uitspraken kon komen, omdat de beschikbare gegevens in de jaarverslagen ontoereikend waren. Opgemerkt wordt echter dat afgezien van de plaatsingsprovisie aan handelaren, die vooral bij de beleggingsmaatschappij en, ongemerkt ten laste van het vermogen van de beleggers kan komen, de aan- maakkosten elkaar niet veel ontlopen. Zij zullen tüssen 3,5 a 4 en 6 percent liggen van de vermogenswaarde. Waar de kosten hoger liggen is dit hoofdzakelijk een ge volg van hogere rechten, die door de Staat worden geheven, te weten het relatief hoge registratierecht op aandelen bij de maatschappijen en de hogere zegelkosten voor depots met buitenlandse beleggingen. De totale beheerskosten met inbegrip van belastingen bewegen zich bij de be leggingsdepots tussen 12 percent en 15 percent en voor de maatschappijen tussen 5 en 6 percent. Bij de maatschappijen lo pen de kosten af naar gelang de omvang toeneemt. Dat is logisch daar de vaste kosten relatief minder zwaar gaan wegen. Opvallend noemt de Consumentenbond het dat uitgedrukt in percentages van het vermogen de kosten bij Obam en Verenigd Bezit ongeveer in hetzelfde vlak lagen als bij Interunie, Robeco en Unitas. Bij de depots krijgen de beheerders een vast per centage beheersloon. Er zou veel voor te zeggen zijn dit percentage ook geleidelijk te laten afnemen naarmate de omvang van het depot toeneemt. Dit zou tevens Voor de rijkspolitie is er zoals nog onvoldoende bekend blijkt te zijn het alarmnummer 070-180095, dat men overal in het land kan bellen als men hulp no dig heeft en niet weet hoe plaatselijke po- litieinstanties te bereiken zijn. Maar er is op het ogenblik ook ambtelijk overleg gaande over een landelijk eenvoudiger alarmnummer. Het is namelijk technisch mogelijk een landelijk alarmnumer vast te stellen (waarvoor P.T.T. reeds 0011 in petto heeft) dat sneller contact tussen op roeper en alarmcentrale mogelijk maakt. Technisch was een regionaal alarmnum mer reeds lang mogelijk, maar landelijk, dus voor het gehele Nederlandse telefoon net leverde dit nog moeilijkheden op. Er is nog een ander probleem, namelijk controle op degene die het alarmnummer heeft opgebeld. Dat is wenselijk om mis bruik tegen te gaan en om navraag te kunnen doen als de vaak geëmotioneerde oproeper de hoorn op de haak legt zonder voldoende gegevens verstrekt te hebben. In België heeft men dit probleem tech nisch opgelost. Daar wordt na een alarm- oproep automatisch het telefoonnummer geregistreerd dat gebruikt is om de alarm centrale op te bellen. Binnen twintig jaar zal het dorpje Zoe termeer, dat thans 11.000 inwoners heeft, een stad van honderdduizend zielen zijn ge worden. Burgemeester H. G. I. baron van Tuyll van Serooskerken heeft gisteren het structuurplan voor de nieuwe woon- en werkstad openbaar gemaakt. Het zal een compacte stad worden, waarin ook laag bouw voorkomt. Voor de hoogbouw denkt men aan bouwwerken van twintig etages en aan wolkenkrabbers tot honderd meter hoog. Er komt een nieuwe stad om de oude dorpskern heen, die zal voorzien in de ruimtenood voor woningbouw in de Haagse agglomeratie. Naast en tussen de woongebieden is in het plan plaats ingeruimd voor handel, ver keer en industrie. Zoetermeer zal in be langrijke mate een woonplaats zijn voor de middengroepen, goed betaalde arbei ders, lagere beambten en middelbaar ka der. Het wooncomfort zal worden aange past aan de samenstelling van de bevol king. De kosten van de realisering van het plan worden op 1.3 miljard geraamd. Opvallend in het plan is, dat de woon wijken gescheiden en verbonden worden door stedelijke ontsluitingswegen, die al leen vrije kruisingen hebben. Deze wegen geven snelle verbindingen met Den Haag, Rotterdam, Delft en Leiden. Het openbaar snelvervoer doorkruist alle wijken en voor ziet in massavervoer naar Den Haag. enigermate als rem fungeren tegen een te sterke uitbreiding, die niet in het belang van beleggers pleegt te zijn, daar een goede selectie en een dynamisch beleid dan steeds moeilijker worden. Alleen het met een vermogen van 40 miljoen werkende Obam tegen ca. 400 a 1300 miljoen gulden voor Interunie, Robe- co en Unitas, heeft in de afgelopen tien jaren een beleid weten te voeren, waar door Je intrinsieke waarde van de aande len duidelijk meer is gestegen dan het ge middelde koerspeil voor aandelen hier te lande. Van de andere maatschappijen is er geen in staat gebleken een dusdanig beleggingsbeleid te voeren dat hierdoor de extra beheerskosten gecompenseerd kun nen worden geacht. Het niet overdreven grote Verenigd Be zit vermogen per ultimo 1963 ca. 150 miljoen heeft nog een resultaat weten te bereiken, hetwelk dat van het koersgemiddelde voor Nederlandse aande len ongeveer evenaart. De slechtste in druk maken, zo concludeert het rapport, de grote maatschappijen (Interunie, Ro beco eri Unitas) ofschoon voor zover dit viel na te gaan de resultaten van het be leggen via beleggingsgemeenschappen in het algemeen niet gunstig afsteken bij de Nederland zal een bijdrage leveren aan de opbouw en de ontwikkeling van de openbare gezondheidszorg in Ethiopië. Reeds wordt soortgelijke bijstand ver leend door Zweden en door de Verenigde Staten. De personele bijdrage zal bestaan uit de uitzending van 6 a 7 Nederlandse des kundigen, waarbij twee of drie artsen, die tezamen met Ethiopische medici en hun helpers naast directe medische ver zorging, ook Ethiopisch personeel zullen opleiden. Een materiële bijdrage zal worden ge vormd door de inrichting van een pro vinciaal laboratorium en voor zover no dig van een of meer poliklinieken. Tevens zal een internaat en leslokalen ten be hoeve van de opleiding van Ethiopisch personeel worden ingericht. Ook worden transportmiddelen en radiocommunicatie materiaal voor het onderholden van con tact tussen het provinciale medisch cen trum en de lokale centra worden ver strekt. gemiddeld te bereiken resultaten, vormen zij voor de kleine, beginnende belegger toch de enige mogelijkheid om te beleg gen. Door een verantwoorde keuze van de beleggingsobjecten kan rekening worden gehouden met de specifieke behoefte van de kleine spaarder aan een zekere en sta biele vermogensopbouw. In het rapport worden een aantal uit gangspunten genoemd, die in de jaarver slagen zouden moeten worden opgenomen. Onder andere wordt aangedrongen op zo volledig mogelijke gegevens over het ge voerde beheer: 1. de aankoopprijs en de meest recen te waarde voor alle beleggingen. 2. de in de loop van het jaar in de be leggingen aangebrachte mutaties onder vermelding van prijzen "en data, alsmede bij verkoop en vermelding van de winst of het verlies ten opzichte van de aan koopprijs. 3. de instellingen waarbij de liquide sal di worden aangehouden en de interest, die daarover wordt vergoed. 4. de inkomsten gespecificeerd per be leggingsobject. 5. het koers- en dividendverloop (in con tanten en in stock) bij de beleggingsge meenschappen zelf gedurende een aantal jaren, het liefst tenminste tien. In het Rotterdamse Europoortgebied heeft gisteren in storm en regen de En gelse consul-generaal, de heer W. A. Mor ris, een paar klappen gegeven op de eer ste paal voor de bouw van de douane loods voor de Noordzeeveerdiensten n.v. die samen met de North Sea Ferries Ltd. in oktober een veerdienst gaat onder houden tussen Europoort en de Engelse haven Hull. In Bremerhaven worden daarvoor thans twee speciale schepen ge bouwd. In oktober komt het eerste schip gereed, waarna begonnen wordt met een om-de-dag-dienst. Begin 1966 komt het tweede schip gereed, waarna Rotterdam- Huil v.v. een dagelijkse dienst gaat wor den. De dubbeldeksschepen kunnen vijftig tien meter lange opleggers en vijftig per sonenauto's meenemen. Dat opent perspec tieven voor vakantiegangers. De schepen krijgen accommodatie voor 240 passa giers. De schepen zullen om zes uur 's avonds van Europoort vertrekken en zijn dan de volgende morgen om 8 uur in Huil. Voor deze veerdienst is in Europoort een terrein van 10 ha. gereserveerd, waar van thans 6,5 ha. in gebruik wordt geno men. Er worden douaneloods en een gro te steiger gebouwd, waaraan de schepen zullen meren. Het zijn schepen met kop en achterlading, zodat vrachtauto's ge makkelijk op en af kunnen rijden. Er ko men ook kantoren voor toeristenbonden en een restaurant voor de passagiers. BALTIMORE (AP) De voorzitter van de internationale bond van havenarbeiders, Thomas W. Gleason, heeft volgens de „Baltimore Sun" tegen zondag te midder nacht een staking afgekondigd voor de Amerikaanse havenarbeiders van Maine tot Texas. De staking betreft 60.000 le den van de bond. Vrijdagavond hebben havenarbeiders te New York een concept-contract van de rederijen, aanbevolen door hun leiding, afgewezen en daarmee de weg voor de staking geopend. De bewoners van een huis in Emmen kregen gistermiddag de schrik van hun leven toen een auto de woon keuken binnendrong, waar het gezin juist aan tafel zat. Voor de auto mobilist, een 63-jarige inwoner van Velg, had het ongeluk een fatale afloop. Hij werd zwaar gewond en overleed later in het ziekenhuis in Emmen. Geen van de bewoners van het huis liep letsel op. MIAMI (AP) Rechercheurs uit New York hebben vrijdag in een bagageloket een busstation in Miami in Califomië de „ster van Indië", een saffier van onschat bare waarde, teruggevonden. Kort daarna hebben de politiebeambten zich met Allen Kuhn, een van de drie mensen, die van de sensationele diefstal worden verdacht, per vliegtuig naar New York begeven. De Delong-robijn bevond zich niet in het bagageloket. Deze was een van de drie beroemdste juwelen, die met de saffier werden ontvreemd. Naar aanleiding van een bericht in een in Beverwijk verschijnend dagblad dat de burgemeester van Terneuzen de directie van Mobil Oil aan de Westerschelde een terrein zóu hebben aangeboden voor de vestiging van een raffinaderij en petro chemische bedrijven deelde burgemeester mr. H. Rijpstra ons mee geen grond in Terneuzen noch aan de Westerschelde, aan de Mobil Oil te hebben aangeboden. „Wij hebben hier geen terrein voor een dergelijke vestiging beschikbaar" aldus de burgemeester van Terneuzen. „Het eni ge wat in het telegram stond was dat wij de aandacht van de directie van Mobil Oil hebben gevestigd op onze gemeente .Er is echter geen woord gesproken over de mo gelijkheid van vestiging van een raffina derij en petro-chemische bedrijven in of bij Terneuzen". BERLIJN (A.P.). In Oost-Duitsland is beweerd dat de Westduitse ambassadeur in Argentinië, dr. Ernst-Günther Mohr, heeft geholpen met de deportatie van Nederlandse joden naar de uitroeiings kampen van de nazi's. De directeur van het Nederlandse Bureau voor Oorlogsdocumentatie, dr. L. de Jong, heeft naar aanleiding van deze beschuldi ging gezegd, dat dr. Mohr nooit schuldig kan zijn geweest aan de deportaties, omdat hg in 1942 al in Zuid-Amerika was. De beschuldiging is uitgesproken door de Oostduitse vereniging Neue Heimat en gepubliceerd door het persbureau ADN. De vereniging zegt documenten te bezit ten, waaruit blijkt dat Mohr, die sedert 1929 beroepsdiplomaat is, zich in 1935 bij de nazipartij heeft aangesloten. Tijdens de bezetting stond Mohr onder de nazi-gezant in Nederland, Bene. De vereniging heeft voorts een geheime brief aangehaald, die Mohr zou hebben geschreven aan Adolf Eichmann en waar in staat dat „de honderdduizendste van de honderdveertigduizend Nederlandse joden uit het Nederlandse volk was gewied". Mohr zou voorts in een brief van 25 juni 1943 aan Eichmann hebben meege deeld: „Elf maanden' voor het einde van de taak, de definitieve oplossing van het joodse vraagstuk, hebben wij ons werk voor Vt voltooid". Aldus het Oostduitse be richt. Dr. Mohr, heeft de beschuldigingen van de hand gewezen. Hij noemde de bewerin gen systematische laster, die door aantoon bare feiten kan worden ontzenuwd. De on juistheid der Oostduitse beweringen zou reeds blijken uit het feit dat hij ten tijde van de jodenvervolging niet in Nederland, maar bij de ambassade in Rio de Janeiro werkzaam was. Hij werd daar in 1941 ge plaatst. Van Rio de Janeiro zegt ambas sadeur Mohr overgeplaatst te zijn naar Marokko. Dr. L. de Jong, directeur van het rijks instituut voor oorlogsdocumentatie, beves tigde dit. Hij deelde mee dat dr. Mohr voor de oorlog verbonden was aan de Duit se legatie in Den Haag, in 1935 lid werd van de N.S.D.A.P., doch al in mei 1941 bezet Nederland verliet voor een Duitse post in Zuid-Amerika. De deportaties van de joden begonnen, gelijk bekend, in juli 1942, aldus dr. De Jong. Er waren gisteren nogal wat nieuws gierige Amsterdammers naar de Ge neraal Vetterstraat gekomen om te zien of de gemeente werkelijk de jonge gezinnen, die daar clandestien enige voor de sloop bestemde huizen betrokken hadden, op straat zouden zetten. De termijn van het ultima tum is eehter tot maandag verlengd, maar van dit uitstel zal waarschijn lijk geen afstel komen In sommige gevallen is het mogelijk dat vooral in het begin bij de ombouwwerk- zaamheden van gastoestellen fouten wor den gemaakt omdat voor dit precisiewerk soms een tekort aan geschoold personeel bestaat. Binnenkort zal dit eehter onge twijfeld tot het verleden behoren, ver klaart het gasinstituut van de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven. Er wordt beweerd dat het bij gebruik van aardgas nodig is om anders te leren koken of andere pannen te gebruiken. Dit wordt door het Gasinstituut nadrukkelijk tegengesproken. Aardgas staat, wat ver- brandinigiseigenschappen betreft, volstrekt niet achter bij aardgas. Nieuwe of op de juiste wijze omgebouwde toestellen ver schillen niet wat behandeling en resulta ten betreft van de stadsgas-toestellen. Met dezelfde pannen kan dus worden gekookt. Bedankt voor Ermelo: G. J. Buijs te "furmerwoude. WASHINGTON (AP) —Na de moord op president Kennedy bestaat in de Ver enigde Staten een gevoel van onbehagen over de wijze waarop de presidentsopvol ging is geregeld. De Amerikaanse Com missie voor Economische Ontwikkeling (CED), een particulier gefinancierde or ganisatie voor onderzoek, wijst er op dat van de vier voorgangers van Johnson lén werd vermoord, (Kennedy) een tweede tijdens zijn ambtsperiode stierf, (Roose velt) een derde een ernstige hartaanval kreeg (Eisenhower), terwijl een vierde het doelwit is geweest van moordenaars (Truman). De CED, waarbij vooraanstaande men sen uit de zakenwereld en van het onder - WASHINGTON (Reuter) President Johnson heeft donderdag in een bood schap aan het Congres gepleit voor een grootscheepse actie tot verbetering van de gezondheid van het Amerikaanse volk. Met name drong de president er op aan, een reeks regionale centra op te richten voor het bestrijden van hartziekten, kan ker en hersenbloedingen. Voorts sprak hij zich uit voor invoering van een zieken huiskostenverzekering voor bejaarden in het raam van het sociale verzekerings stelsel. De president noemde geen bedrag voor de uitvoering van het programma voor de stichting van regionale centra. Volgens ambtenaren zou hij dertig van dergelijke centra willen oprichten, hetgeen de rege ring in vijf jaar 1,2 miljard dollar zou kosten. Het plan voor een ziekenhuiskostenver zekering voor bejaarden heeft vorig jaar niet de goedkeuring van het Congres ge kregen. Johnson noemde dit plan een zeer dringende aangelegenheid. Voorts vroeg hij het Congres om maat regelen te treffen voor de moeder- en kleuterzorg, de revalidatie van invaliden, de hulpverlening aan geestelijk gestoor den, de modernisering van medische in stellingen in het gehele land en de oplei ding van meer artsen en tandartsen. President Johnson zei in zijn boodschap dat men niet zo maar voorbij kan gaan aan het feit, dat 48 miljoen mensen van de huidige VS-bevolking het slachtoffer van kanker zullen worden, dat bijna vijf tien miljoen mensen aan hartziekten lij den, twaalf miljoen aan artritis en reuma tische aandoeningen, tien miljoen aan neurologische kwalen en dat er nu 5'/« miljoen Amerikanen aan geestelijke stoor nissen lijden en dat dit aantal elk jaar met 126.000 zal toenemen. BERN (AFP) De internationale Bal zan-stichting die februari van het vorige jaar haar activiteit moest opschorten naar aanleiding van een ernstig conflict in het bestuur, is gereorganiseerd. Het Zwitser se ministerie van Binnenlandse Zaken heeft een nieuw bestuur benoemd, waarna de blokkering van de fondsen van de stich ting (bijna 25 miljoen gulden) is opgehe ven. Het comité van de stichting dat jaarlijks prijzen toekent en dat in Milaan is geves tigd, is door de Italiaanse regering ont bonden, nadat zich een jaar geleden ern stige conflicten hadden voorgedaan, toen pater Zucca als voorzitter met enkele me destanders zonder het comité als geheel te raadplegen de vredesprijs van om streeks 830.000 gulden aan de VN had toe gekend. De stichting verleent ook prijzen op het gebied van kunsten en wetenschap pen. Het kapitaal van de stichting is afkom stig uit de nalatenschap van Eugenio Bal- zan, oud-directeur van het Milanese blad „Corriere Delia Sera", die in 1953 over leed. Verdronken. De rijkspolitie te water in Amsterdam heeft in het Noordhollands Kanaal bij de Buiksloterdijk het lichaam van de 37-jarige J. Kooyman opgehaald. Hij werd sedert een maand vermist. wijs zijn aangesloten stelt onder meer voor: Een wijziging voor van de grondwet, krachtens welke de president bevoegd zal zijn te voorzien in de opheffing van een eventuele vacature in het vice-president- schap, door een kandidaat aan het Con gres voor te stellen. Deze zou met een meerderheid van stemmen door een ge zamenlijke zitting van Huis van Afgevaar digden en Senaat kunnen worden gekozen. 2. Dat het kabinet bevoegd moet wor den met een meerderheid van stemmen in een stemming waaraan de vice-presi dent mag deelnemen te bepalen, wan neer een president ongeschikt is om zijn ambt uit te oefenen. 3. Dat het kabinet ook bevoegd moet zijn om te bepalen wanneer deze onge schiktheid heeft opgehouden te bestaan, ook door middel van stemming, waaraan de president mag deelnemen, (elk kabi netslid, of de president zelf, zou het ini tiatief kunnen nemen tot besprekingen over een dergelijke stemming). 4. Een wijziging van het huidige 17-jaar oude opvolginsrecht, volgens hetwelk de voorzitter van het Huis van Afgevaardig den het staatshoofd wordt, als de presi dent en de vice-president komen te over lijden. De CED wil een ouder s ysteem opnieuw invoeren, waardoor de minister van Buitenlandse Zaken de eerste in de lijn van de opvolging zou worden, na de vice-president en vervolgens de minister van Financiën, en andere leden van het kabinet. DE CED zegt in zijn rapport dat een snelle behandeling van deze zaak door het Congres uiterst noodzakelijk is, omdat de dood of ziekte van een president in deze nucleaire tijd „het risico van een nationa le ramp inhoudt". Van onze correspondent) PARIJS De Franse communisten en socialisten zullen in het departement van de Seine, waarin Parijs met zijn vele rand steden is gelegen, bij de gemeenteraads verkiezingen die in maart worden gehou den, met gemeenschappelijke lijsten uit komen. Het is voor het eerst sedert de oorlog dat de beide linkse partijen officieel be kendmaken in gesloten gelederen de stem busstrijd te zullen strijden. Parijs en zijn rode gordel, waarvan de meeste gemeenteraden al door communis tische burgemeesters en meerderheden worden bestuurd, vertegenwoordigen on geveer dertien percent van het ganse Franse kiezersvolk. Men verwacht dat zich onder de rechtse partijen, als reactie en uit vrees voor een nieuw volksfront op nog bredere basis, eveneens een zekere concentratie zal vol trekken. In dat geval zullen voornamelijk drie blokken de komende strijd om de stemmen leveren- de volksfront-coalitie aan de ene en de gaullisten aan de andere kant, met de anti-gaullistische of „demo cratische" centrumgroepen van radicalen, katholieken en conservatieven in het mid den. Wanneer in het algemeen de opstel ling zo zal worden, dan zullen om lokale posities te kunnen handhaven in vele plaatsen niettemin uitzonderingen op die regel worden gemaakt. De alliantie tussen de communisten en de socialisten, die gedurende vele weken binnenskamers naarstig werd voorbereid, is intussen niet enkel de vrucht van een groeiende eensgezindheid. De regering van generaal De Gaulle heeft onlangs door het parlement een nieuwe wet doen aanvaar den die de politieke partijen verplicht al voor de verkiezingen hun lijsten te kop pelen. Vroeger vond die operatie tussen de eerste en de tweede ronde plaats. Gene raal De Gaulle verlangt dat aan de ver brokkeling van de politieke krachten in het land een einde zal worden gemaakt. Hij is van oordeel, dat de grenzen tus sen regeringsmeerderheid en oppositie duidelijker moeten worden afgebakend. Een voorwaarde daartoe is dat de poli tieke versplintering verdwijnt. Doch de aanstaande gemeenteraadsver kiezingen zijn niet alleen van belang om hun inzet: het „bezit" van de stadhui zen. Nog meer betekenis hebben ze als graadmeter van de politieke verhoudingen, nu einde van dit jaar ook nog presidents verkiezingen op het Franse programma staan. In dat licht gezien, mag aan de verdere toenadering tussen communisten en socialisten zeker bijzondere betekenis worden gehecht.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7