Geiler geeft Van den Berg geen kans Donner wint verrassend door schaakblindheid van Matanovi SISS Scholte veruit de sterkste in toernooi om de libre-titel Telstar -DWS en EDO-RCH twee boeiende voetbalduels Zijn er nieuwe Sjoukjes of Nee, zegt bondsbestuurslid Haanappel Er zijn vaders die overwerken voor hun schaatsende kind f §■- iè a* SS? Haarlemmers in zwemselectie Haarlem naar FC Zaanstreek mmm fe i if •LÏLTI Zware opgave voor waterpolokampioen Wellicht interland op bevrijdingsdag HM gMÉ ZATERDAG 9 JANUARI 1965 9 Op de hoogte Geruisloos Eindhovenaar verhoogde gemiddelde tot 125 r-N" f**sr 4 Bezetenheid Nooit Jan Dassen Consuls bepalen doorgaan voetbal Nederland-België Alexander Matanovic werd gisteren het slachtoffer van een uitzonderlijk geval van schaakblindheid: hij overzag in een gemakkelijk gewonnen positie mat. Tegenstander Donner had in deze partij evenals in de eerste ronde een kapitale openingsfout gemaakt, die hem op het verlies van een pion kwam te staan. Bovendien was zijn positie uit gesproken inferieur. Onze landgenoot Erobeerde echter nog tot tegenspel te omen en tot zijn eigen verbazing met succes. De anders altijd zo nauwkeurig spelende Joegoslaaf werd wat zorgeloos en plotseling was het helemaal met hem gebeurdDfe verbijsterde Matanovic slikte de bittere pil met voorbeeldige sportiviteit. Matanovic: schaakblind. Ook in sommige andere partijen' werden er een aantal vergissingen gemaakt, maar deze waren lang niet zo ernstig als bij de tragi-comedie tussen Matanovic en Don ner. Zo liet Medina zich tegen Portisch op eenvoudige wijze een pion afsnoepen, maar de stelling van de Spanjaard was op dat ogenblik al iets minder'. Portisch had' zijn igellefde Franse verdediging ge speeld, waarvan hij een groot kenner is. Het einde van de partij kwam door een probleemzet, die voor Medina aanleiding was, de strijd onmiddellijk te staken. Ook wereldkampioenskandidaat Ivkov speelde Frans, maar tegenstander Lange- weg bleek van alle finesses op de hoogte. Door een onnauwkeurigheid van Ivkov had hij zelfs een pion kunnen winnen met daarbij behorende winstkansen, die overi gens uiterst lastig te realiseren zouden zijn geweest maar dit ontging onze landgenoot. Toen even later tot remise Wit: A. Matanovic. Zwart: J. H. Donner. Spaanse partij 1. e2e4, -e7—e5; 2. Pgl— f3, Pb8—c6; 3. Rflb5, a7a6; 4. Rb5a4, b7—b5; 5. Ra4b3, Pc6a5; 6. d2d4. (In de eerste ronde speelde Lehman hier tegen Donner de korte rochade), e5xd4; 7. Ddlxd4, d7—d6? (Een fatale vergissing. Goed was Rb7. Nu verliest zwart zonder enige com pensatie een pion). werd besloten, was de balans geheei in evenwicht. De rus Bagirov speelde tegen Pach- man een soort van Hollandse verdedi ging, maar misschien moet hij nog aan ons klimaat wennen het bekwam hem slecht. De befaamde Tsjechische openingsexpert ontzenuwde een iets te op timistische actie en kwam een „gezonde" pion voor. De partij werd afgebroken, maar in Pachman's handen zal de pion waarschijnlijk wel winst opleveren. V. Scheltinga liep storm tegen de enigs zins benauwde veste van Johannessen, maar aanvankelijk wist de Noor zich staande te houden. Pas in tijdnood ver slapte Johannessen en toen was de Neder- 8. Rb3xf7f; Ke8xf7; 9. Dd4—d5f, Rc8—e6 10. Pf3—g5+, Kf7e8; 11. Pg5xe6, c7—c6 (nog erger is Dc8 wgeens Da8xl!, Da8x, Pc7x| enz.); 12. Dd5h5f, g7g6; 13 Dh5f3, Dd8e7; 14. Pe6xf8 (goed ge noeg, maar eenvoudiger was Df8xt), Pa5c4; 15. 0—0, Pg8—f6; 16. Rel—h6, Pc4e5; 17. Dd3—c3, Pf6—g4; 18. f2—f4, b5b4; 19. Dc3—h3, Pg4xh6; 20. f4xe5 Th8xf8 (wit staat nog altijd gemakkelijk gewonnen, maar nu begaat hij een ge weldige fout). 21. Dh3xh6??, De7—a7f. Wit geeft het op, want hij staat voor •ndekbaar mat. lander er als een haas bij om een pion op te peuzelen. Beslissend leek dit echter nog lang niet, maar even later lanceerde V. Scheltinga een „grapje", waardoor zijn winstkansen aanzienlijk zijn gestegen. Jo hannessen heeft lang en diep over zijn af te geven „geheime" zet nagedacht. V.d. Berg ging geruisloos ten onder te gen Gelier, die liet zien, dat hij ook een voudige stellingen voortreffelijk weet te behandelen. Het eindspel, dat al spoedig op het bord verscheen, stond voor de Rus slechts iets beter, maar het was genoeg voor de winst. Lengyel en Bobotsov deden het tegen elkaar voorzichtig aan met remise als resultaat, maar Smederevac verraste te genstander Lehmann met het zelden ge speelde en tamelijk riskante Albin's te- genambiet. De pion, die zwart daarbij offert, zag Smederevac in deze partij niet meer terug en zelfs verloor hij later nog een tweede. Toch heeft hij in de af gebroken stelling nog kleine kansen op remise. De uitslagen luiden: Medina (Spanje) Portisch (Hong.) 01, Van Scheltinga (Ned.)Johannessen (Noorw.) afgebroken, Lehmann (Duitsl.)Smederevac (Joegosl.) afgebr., Van den Berg (Ned.)Gelier (Rus land) 01, Matanovic (Joegosl.)Donner (Ned.) 01, .Langeweg (Ned.)Ivkov (Joe goslavië) V2Z2, Pachman (Tsjechosl.) Bagirov (Rusland) afgebr., Lengyel (Hon garije)Bobotsov (Buig.) '/2V2). De stand na de derde ronde luidt: 1. Portisch 2*/*> pnt.; 2., 3. en 4. Donner, Geiler en Ivkov allen 2 pnt.; 5. en 6. Ba girov en Lehmann IV2 pnt. en 1 afgebr. partij; 7. Bobotsov IV2 pnt.; 8., 9. en 10. Johannessen, Pachman en Van Scheltinga allen 1 pnt. en 1 afgeg. partij; 11., 12. en 13. Langeweg, Lengyel en Matanovic allen 1 pnt.; 14. Smederevac V2 pnt. uit 2 par tijen en 1 afgebr. partij; 15. Medina Vz pnt. uit 2 partijen; 16. Van den Berg 0 pnt. Rob Kerkhoven, de bondstrainer van de KNZB, heeft een centrale training inge steld voor de nationale jeugdzwemploeg. Hij heeft daarvoor uitgenodigd: meisjes: B. Ebbelaar (Naarden), J. van Putten (Mosa), R. Douma (GDZ), J. Schwei- we (ZIAN), I. Keus (ZIAN), L. Snel (DVZ), I. Mulder (GZPC), C. Mulder (Merwede), C. Janssen (Njord), M. Drost (HDZ), T. van Rheenen (Naarden), R. Tiggelaar (Robben), J. Veldhuyzen (Naarden), R. van 't Ende (Thialf), C. Bodar (HDZ), H. Reutema (GDZ), A. Appelhof (HDZ), I. Propstra (Area), T. van der Veer (GZPC), R. Sou- ren (Kimbria), H. Pieterman (HDZ) en R. Venema (Esca). Jongens: J. Veer (ZIAN), R. Leyssenaar ('t IJ), E. Bogaart (AZ '70), R. Vonhoff (Naarden), M. Bernink (DWT), G. van Op stal (VZC), R. Gruppelaar (Njord), J. Schans (De Vechtstreek), G. van der Kamp (Naarden), R. Bakker (DZV), F. Ruiten berg (Dolfijn), A. de Haan (PSV), M. Slob be (Neptunus, Zaandam), P. Jonker (HZPC) A. Bartels (ZIAN), U. Wielinga (ZCG), G. Terbeek (Thialf), J. Tinholt (Zwemlust) en K. Koper (HPC). Geiler: eerste zeae. de titel ereklasse libre versterkt. De Eindhovenaar startte wat moeizaam te gen Beekman: in drie beurten verzamel de hij 29 schamele punten. Maar toen werd ineens de geest vaardig en maakte hij de partij in één beurt uit, d.w.z. een serie van 471. Scholte was in de glansvorm, die hem vier jaar geleden de Europese titel in het Portugese Estoril bracht, 's Avonds maakte Scholte zijn partij tegen Jaap Ligthart in twee beurten uit (series van 270 en 230). Ook Jacobs was goed op dreef. De Am sterdammer, die 's morgens nog had ge zegd niet met dit ivoor te kunnen spelen, maakte zijn partij tegen de arme Ligt hart bijna in één beurt uit. Hij startte met een serie van 483, slechts zeventien punten van een triomfantelijke finish. Nu werden het vier beurten in totaal. Van Hinthum (Oss) 104 7 94 14.85 Roodenburg (Voorburg) 500 7 246 71.42 Ligthart (Alkmaar) 28 4 23 7.— Jacobs (A'dam) 500 4 483 125.— Beekman (A'dam) 26 4 23 6.50 Scholte (Eindhoven) 500 4 471 125.— Sundquest (Den Haag) 170 12 95 14.16 Vultink (Aalten) 500 12 202 41.66 11 2 10 5.50 Scholte 500 2 270 250.— 232 16 136 14.50 Vultink 500 16 219 31.25 De stand na de tweede dag: m.p alg. gem. 8 125.— 2. Vultink 8 50.— 8 45.45 8 45.45 0 34.70 0 24.60 0 21.04 8. Sundquest 0 12-11 Morgen zijn er twee interessante voet balwedstrijden in Haarlem en Velsen: de derby EDORCH en TelstarDWS. Voor beide duels bestaat flinke belangstelling. De eredivisie-wedstrijd TelstarDWS zal ongetwijfeld vele duizenden bezoekers trekken. Landskampioen DWS toont ook dit seizoen een constante vorm en voor lopig gaat de strijd om de nationale titel tussen de Amsterdamse club en Feij en- oord. In Amsterdam verloor Telstar onge lukkig (door een omstreden strafschop) met 21. De Velsenaren zullen revanche wil len nemen. DWS komt met dezelfde ploeg, die zondag voor Kerstmis voor het laatst speelde, tegen Heracles en met groot ver schil won: Jongbloed; Flinkevleugel, Israel, Schrijvers, Pijlman; Vonhoff, Bur gers; Roode, Temming, Geurtsen, Hol lander. Bij Telstar heeft men tijdens de winter- pauze de geblesseerde spelers kunnen „op lappen". Zo zijn Van der Kuil en Versluis weer van de partij. Ook Pirovano en Brom konden weer opgesteld worden. EDO is zondag gastheer van RCH. In Heemstede wonnen de mannen uit Haar lem-Noord met 10. EDO is een van de weinige ploegen, die vrijwel steeds in de zelfde formatie kan uitkomen. En dat is naturlijk een groot voordeel. Bij RCH is het anders. Daar wordt men nogal ge plaagd door blessures. Zo zal Meyer, die zich bij de training aan een enkel bles seerde, niet kunnen spelen. Het meespelen „Dé eerste vijf, zes jaar zal ons land op de Europese of wereldkampioenschappen kunstrijden voor dames geen deelneemster van enige allure hebben", zegt de heer J. Haanappel, voorzitter van de Haagse kunstrjjvereniging „Houtrust" en hoofd bestuurslid van de Nederlandse bond. „Laten we wel wezen. We zijn door Sjoukje Dijkstra en mijn dochter Joan verwend met succesvolle prestaties in wereldtoer- nocien ,maar wat een meisje als Sjoukje gepresteerd heeft komt in een klein land als het onze maar eens in de honderd jaar voor. Men moet eenvoudig afstand doen van de gedachte dat wjj binnenkomt weer iemand hebben ,die met kunstrjjden op de schaats wereldprestaties levert. Het kunstrjjden is een studie, die ongeveer tien jaar duurt voor men een top kan bereiken endan moet er nog veel talent in de student of studente zitten". tijd beginnen. Dat kind zal immers vijf jaar nodig hebben om de 41 verplichte figuren, onderverdeeld in vier klassen, te leren. Heeft ze de eerste tien figuren on der de knie, dan moet ze een test, inge steld door de International Skating Union, afleggen. Doorstaat ze die dan ont vangt ze een diploma. Na de volgende test weer tien figuren er bij krijgt ze een bronzen medaille. Kent ze ook de figuren van de tweede klasse krijgt ze zilver en als ze tenslotte ook de moeilijk ste figuren die van de eerste klasse „Dat in deze maanden de vraag ge steld wordt, hoe staat het eigenlijk met ons kunstrijden, nu Sjoukje ook prof ge worden is, kan ik mij voorstellen. Het is moeilijk te aanvaarden, dat er geen Sjouk je meer is, die ons aan het televisietoestel kluistert en alle concurrentes voorbij streeft. Maar het heeft geen zin valse voorspiegelingen te doen. De eerste vijf, zes jaar zijn wij er niet meer bij. Dat wil dus niet zeggen, dat onze bond niet alle mogelijkheden aangrijpt om kansen te ge ven aan meisjes en laten we ons ver der maar beperken tot het kunstrijden voor dames die zich geroepen voelen. Sjouk en Joan en die twee kon men toch geen talent ontzeggen hebben er ook tien jaar over gedaan om de top te bereiken. Tien jaar van keihard werken, alles laten en alles doên voor hun sport. Er zijn véle meisjes, die dromen in de krassen van Sjoukje te treden. Meisjes, die keihard werken. We hebben op het ogenblik zo'n vijf-en-twintig die al meer of minder regelmatig in het buitenland bij de beste oefenmeesters trainen, maar die kinderen hebben nog niet het niveau, dat we ze naar internationale wedstrijden kunnen sturen". „Er is veel belangstelling voor het kunstrijden op de schaats, een belangstel- ling die natuurlijk gestimuleerd werd door de prestaties van Sjoukje en Joan. Zo groot is die belangstelling, dat wij nieu we leden moeten selecteren, zelfs oudere leden van onze club verzocht hebben uit te treden. Daartoe worden we gedwongen door de beperkte mogelijkheden tot trai ning in ons land. Bij ons op de Hoky ik weet dat men in Amsterdam iets gunsti ger zit kunnen wij maar veertien-vijf- tien uur per week over de baan beschik ken. Dat is veel te weinig, als men weet dat men elke dag twee tot drie uur moet oefenen om de figuren onder de knie te krijgen en minstens per dag een uur de kür moet trainen om tot iets behoorlijks te komen. Om in deze sport iets te be reiken moet een kind op 5 of 6-jarige leef- onder de knie heeft, dan ontvangt ze goud". Dan kent ze dus alle verplichte figuren. Maar dan begint het eigenlijk pas. Vier jaar hebben Sjoukje en Joan nodig gehad om na het behalen van de gouden test medaille door te dringen tot de top. Dan komt de moeilijkste tijd voor de ouders. Ik zal dat uitleggen. Om die tests te ha len moet je gemiddeld als beoordelings- cijfer voor je figuren een vier hebben, waarbij zes het hoogste is. Dat halen ze dan wel. Dan gaan ze naar kampioen schappen, maar daar beoordeelt de jury vergelijkenderwijs. Alleen de besten krij gen 4,5 of 4,6 met als uitzondering een 5. Debutanten halen meestal niet meer dan 2,3 of 2,4. Dat geeft die meisjes een enor me klap, omdat ze denken weer rond de vier te krijgen. Maar, zoals gezegd, dan begint de studie pas, de perfectionering, het fijne werk. Dat eist uren en uren J. Haanappel in geen vijf jaar «Ate'ï© Joan Haanappel met de twee jong ste leden van de Haagse kunstrijver- eniging. Joan, eerste soliste in de Weense ysrevue, is ook zo jong be gonnen, als zesjarige. De revuester oefende op de Haagse HOKY om de achteruitgang in conditie door haar ziekte in te halen. \%rN4- S Ij n«52>5j- 4 1 rfLr M' iikj -v ii'4 training, een enorme wilskracht, en veel geld en geduld van de ouders. Als die dan niet fanatiek achter hun kinderen staan, geeft zo'n kind het op, omdat het geen verbetering direct ziet". ,.Er zijn nog van die ouders. In onze club kennen we mannen, die overwerken om hun kind te laten schaatsen, of vrou wen die er bij gaan werken om het trai- ningsgeld bijeen te garen. Vaders en moe ders, die dag in dag uit met het kind naar de ijsbaan trekken, aan de kant kou staan te lijden en zich verder alle opofferingen getroosten om vorderingen bij het kind te krijgen. „Vraagt men mijn dochter Joan of zij later eventueel haar kinderen het ijs op zal sturen om te proberen er internatio nale sterren van te maken, dan krijgt men het resolute antwoord: NOOIT! Het is zo dat Sjoukje en Joan geen normaal miesjesleven hebben gehad omdat ze elke dag van 's morgens vroeg tot laat in de middag moesten trainen om daarna na het eten meteen naar bed te gaan. Nooit schoolfeestjes, nooit gezelligheid. Als doch ter is mijn vrouw Joan al op haar elfde jaar kwijt geraakt, zegt ze en ze heeft gelijk. Vraagt men mij persoonlijk: als je alles nog eens over kon doen, zou je het dan weer zo doen, dan moet ik ont kennend antwoorden. Wij waren geen insi ders. Je begint en dan pakt die sport je. Kunstrijden op de schaats is de mooiste sport die ik me voor meisjes kan denken. Dan blijkt dat je kind aanleg heeft en dan zit je al in de boot, rol je van het een in het ander, wil je niet opgeven, wil het kind dat iets gaat bereiken niet op houden". Vraagt men mij advies, ouders van een kind dat wil gaan kunstrijden, dan ant woord ik ze naar eer en geweten: weet wat je begint. Kunstrijden is een prach tige sport zolang je het voor je plezier doet, maar wil je er iets in bereiken dan wacht je een enorm zware en langdurige strijd, met teleurstellingen die je hevig aangrijpen. Dat betekent niet, dat wij hier in ons land niet onze uiterste best doen om nieuwe sterren op te leiden, ze in ieder geval alle hulp en raad te geven. Als er dochters en ouders zijn die zich geroepen voelen, dan kunnen ze van mij alle steun krijgen, daarvoor ben ik nog steeds te bezeten van deze sport. van Maslo is onzeker. Hij sukkelt ook met een blessure. Dahrs zal zijn plaats even tueel innemen. EDO 2RCH 2 wordt als voorwedstrijd gespeeld. Haarlem heeft zijn team gewijzigd. Maas is uit de ploeg gelaten en Peijs werd niet opgesteld, omdat hij op de training ont brak. Steur maakt tegen zijn oude club, F.C. Zaanstreek zijn rentree. In Zaan streek ontbreekt Kerssens wegens een bles sure. De oud-Haarlemmer Jaski stond vorige keer al naast de ploeg. Het team van FC Zaanstreek ziet er als volgt uit: Schouten, Smit en Hersche; Paauwe, Van Veen en Ouderland; De Jager, Van Vlier den, C. Groot, Parree en Clement. KFC speelt om twaalf uur voor de vierde klas amateurs een voorwedstrijd tegen De Zouaven. Telstar (thuis tegen DWS): Stuy; Liptak, Pirovano; Brom, Kort en Alt hof; Van der Kuil, Versluis, De Vries, Van Wijk en Van Egmond. RCH (uit tegen EDO): Van der Schil den; Wullems en Honout; Doesselaar, v. d. Brink en Euwes; Hendriks, Nanai, Maslo (of Dahrs), v. d. Berg en Van Weerlee. EDO (thuis tegen RCH): Amama; Disselköter, Van der Putten, Koster en Berends; Wiertz en Mul; Zoeteman, •Koek, De Winter en Peters. Haarlem (uit tégen FC Zaanstreek).: Van Heeswijk; Wenting en Berendregt; Boom, Kroon en Clavan; Vreeken, v. d. Berg, Den Oude, Steur en Jonker. DZV Delft, de Nederlandse waterpolo kampioen, heeft het bij de loting voor de eerste ronde van het toernooi om de Euro pese waterpolobeker niet erg getroffen. De Delftenaren zijn nl. ingedeeld in groep 1, waarin ook enkele zeer sterke Oosteuro- pese teams zullen uitkomen. De 14 deelnemende clubs zijn, zoveel mo gelijk geografisch, verdeeld over twee groepen, die op 19, 20 en 21 februari in resp. Eskilstuna en Tourcoing een halve competitie spelen. Uit beide groepen gaan vier teams over naar de halve finaleron de. De acht clubs, die deze halve finales bereiken, worden opnieuw in twee groe pen van vier ingedeeld. Deze groepen spe len op 19, 20 en 21 maart in Genua en Maagdenburg. De twee sterkste ploegen van elke halve finalegroep vormen dan tenslotte de finalegroep van vier, die op 9, 10 en 11 april in een nog nader aan te wijzen stad in Italië om de Europabeker zal strijden. In groep 1 van de eerste ronde zal DZV in Eskilstuna uitkomen tegen: Tunafors Eskilstuna (Zweden) Dynamo Maagden burg (Oost-Duitsland) Polonia Beuthen (Polen) Dynamo Boekarest (Roemenië), Tscherveno Sofia (Bulgarije) en de Mari ne zwemclub Moskou (Rusland). Het bestuur van de K.N.V.B. heeft aan de voetbalbond van Wales voorgesteld woensdag 5 mei a.s. een wedstrijd Neder land-Wales te spelen. Voorts bestaat er de mogelijkheid dat de honderdste interland tussen Nederland en België die aanvanke lijk voor zondag 4 april was vastgesteld doch werd uitgesteld, toch nog in 1965 zal worden gehouden. Overwogen wordt name lijk op zondag 28 november een ontmoe ting Nederland-België aan het wedstrijd programma van het A-elftal toe te voe gen. Vast staat verder dat het Nederland se elftal woensdag 11 mei 1966 een uit wedstrijd tegen Schotland zal spelen. Voor de z.g. UEFA-jeugd spelers van 16 tot 18 jaar tenslotte is voor don derdag 25 maart a.s. de ontmoeting Ne derland-Zweden vastgesteld. Voor de wedstrijden van de zaterdag competitie van de KNVB, van de afdeling Haarlem van de KNVB alsmede van het betaalde jeugdvoetbal is de keuring van de velden overgelaten aan de consuls. De ontmoeting Nederland-België zater dagteams voor het drielandentoernooi om de Coupe Fernand Chanelle, waarvan Ne derland houder is, zal op 29 mei a.s. wor den gespeeld. De wedstrijd Frankrijk-Ne derland was eerder reeds vastgesteld voor zaterdag 24 april.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9