Justitie wil nu klaarheid in de zaken van de REM Gerechtelijk vooronderzoek gevraagd tegen 10 personen Haarlemse scholieren stalen op bestelling Vreselijke wraakoefening door Tsjombe's soldaten HET WEER Nederlands oorlogsschip in multi-nationaal squadron Staking in de havens van VS Kamer vraagt opheldering over Breedband Vier scholieren in de cel &eë MORRIS'ife/W ifou Snif! Samenwerking Belgisch dagblad met Persunie E.M.S. in beroep tegen pierprijs- beschikking In mmeen mul~ Olie-industrie in België ligt plat Geen bestuur Executies in Stanleystad onder Nendaka NAPPA- EN SUÈDE JASJES Iets kouder Geen twist Boot kapseist: 26 doden Het woord is aan In de krant van heden: Anneke Grönloh terug -Engeland Metaalbonden willen acties pagina 7 MAANDAG 11 JANUARI 1965 50 e JAARGANG NUMMER 57 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M UID E N. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post f 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. II. C. van der N De officier van Justitie en hoofd van het arrondissementsparket te Amsterdam, mr. dr. J. F. Hartsuiker, heeft vandaag bij de rechter-commissaris, mr. A. Cohen Tervaert, in de REM-zaak een gerechtelijk vooronderzoek gevorderd tegen tien personen, negen buitenlanders en een Nederlander. Mr. Hartsuiker verlangt een zo breed mogelijk onderzoek teneinde een duidelijk inzicht te krijgen hoe de situatie is in deze zaak. Deze begon op donderdagmorgen 17 december, toen het REM-eiland werd „bezet" en de zenders van Radio- en TV-Noordzee werden verzegeld. De eerste vordering betreft de n.v. Re clame Exploitatie Mij. REM., wier kan toor aan de Herengracht in Amsterdam is gevestigd, in de persoon van de gedele geerd commissaris van de vennootschap, de Haagse advocaat mr. H. J. Minderop. Het gaat hier, evenals bij de overigen, om overtreding van artikel 20 van de Tele graaf- en Telefoonwet van 1904: het ge bruiken of doen gebruiken en aanwezig hebben van een TV-zender en een radio- zendinstallatie zonder de vereiste machti ging van de minister van Verkeer en Waterstaat, subsidiair uitlokking of mede plichtigheid aan het strafbare feit, ge pleegd door de High Seas Television Ltd., gevestigd te Londen, door aan deze maat schappij de zenders ter beschikking te stellen. De tweede vordering voor een gerech telijk vooronderzoek betreft dan ook de High Seas Television Ltd., de exploitant van de zenders, in de persoon van haar bestuurder, de heer Eric Bent te Londen. Ook hier gaat het om overtreding van artikel 20 van de Telegraaf- en Telefoon- wet, dat als misdrijf is gekwalificeerd. Er staat een straf op van ten hoogste zes maanden of een boete van vijfduizend gul den. Het derde vooronderzoek is gericht te gen de drie directeuren van de Panamese maatschappij „Exploitation de Construc- ciones Martiima Excomar S.A., die de eigenaar van het platform is. Primair is de overtreding van artikel 20 der Tele graaf- en Telefoonwet en subsidiair uit lokking of medeplichtigheid daaraan ten laste gelegd door het beschikbaar stellen van het platform met de zenders. De vier de vordering tenslotte heeft betrekking op de vijf Belgische technici, die op het eiland bij de .„bezetting" werden aange troffen, eveneens wegens overtreding van artikel 20 T. en T.-wet, subsidiair mede plichtigheid het behulpzaam zijn ge weest aan het gebruik van de instal latie door High Seas Television. Als een strafbaar feit is gepleegd door een naamloze vennootschap wordt de strafvervolging ingesteld tegen de leden van het bestuur. De REM heeft echter geen bestuur. Wanneer en tegen wie te zijner tijd een strafvervolging zal worden ingesteld, kan mr. Hartsuiker pas zeggen als het vooronderzoek is gesloten en hij de processenverbaal van de verhoren door de rechter-commissaris heeft bestudeerd. Hoe het zal gaan met het horen van de buitenlanders, die, zo zij in ons land zou den komen, de kans zouden kunnen lopen in voorlopige hechtenis te worden ge nomen, zal nader worden bekeken. Zij kunnen niet gedwongen worden daarvoor naar Nederland te komen en zouden via een zogenoemde rogatoire commissie in hun eilgien land kunnen worden gehoord. Hun raadsman in Amsterdam is de advo caat mr. H. J. Sluijter, die bij het ministe rie van Buitenlandse Zaken namens de Panamese maatschappij geprotesteerd heeft tegen de inbeslagneming. Tot op heden is er echter nog geen bezwaarschrift bij de rechtbank in Amsterdam ingediend tegen de inbeslagneming. De wet geeft de be langhebbende daartoe vijf jaar de tijd. Mr. Hartsuiker heeft reeds alle proces senverbaal ontvangen over de verzegeling, het verhoor van de op het platform aan getroffen vijf Belgen en vier Nederlanders. De processenverbaal zijn opgemaakt door de ambtenaren van de Bijzondere Radio dienst der P.T.T., in samenwerking met de afdeling Luchtvaart der Rijkspolitie en de Rijkspolitie te Water uit Amster dam. Het gerechtelijk vooronderzoek zal wel enige tijd in beslag nemen. Aan de officier van Justitie zijn voor het verdere onderzoek in deze zaak twee rijksrecher cheurs ter beschikking gesteld. De Haarlemse politie heeft zaterdag vier jongelui aangehouden die verdacht worden van een groot aantal diefstallen van al lerlei artikelen in verscheidene Haarlem se winkels. De gestolen goederen, die een waarde van vele honderden guldens ver tegenwoordigen, werden afgezet bfj vrind jes en kennissen in de schoolklas waarin het viertal gezeten was. Het opmerkelijke van deze diefstallen was dat de vier kna pen hoofdzakelijk goederen stalen, die hun door de vriendjes waren besteld. Hier toe werd in de klas een briefje doorgege ven waarop de „belangstellenden" hun bestelling konden doen. De goederen wer den dan dezelfde of de volgende dag ge stolen en aan de „bestellers" ter hand ge steld. Sinds september 1964 voerden de jongens hun plunderacties uit. Twee van de vier jongens werden zater dagmiddag door personeelsleden van een warenhuis in het centrum van de stad op heterdaad betrapt bij het stelen van zeven grammofoonplaten ter waarde van onge veer 30. Aanvankelijk wilde het tweetal LEOPOLDSTAD, (Reuter en A.P.) In Stanleystad, de voormalige „hoofdstad" van de Kongolese rebellen, heeft de cen trale regering van Tsjombe in de afge lopen zes weken meer dan 500 mannen, vrouwen en kinderen laten terechtstellen, die er van werden verdacht opstandelin gen te zijn. Door ooggetuigen van de executies werd verteld: „De verdachten kwamen een voor een het stadion van Stanleystad binnen. Als de toeschouwers juichten of klapten volgde vrijspraak. Maar als ze jouwden werd de verdachte ter dood veroordeeld". Deze „selectie" vond plaats onder toe zicht van Victor Nendaka, het hoofd van de Kongolese veiligheidspolitie. De terdoodveroordeelden werden in vrachtauto's naar een eenzame weg nabij Stanleystad gevoerd. Daar moesten zij uit stappen, waarna ze met machinepistolen werden neergemaaid. De lijken liet men liggen. Tot de ter doodveroordeelden zouden ook twaalf vrouwen en vier kinderen hebben behoord. Advertentie BARtËÜorÏsST^ HAARLEM TEL 13439 LEIÖSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN! AMSTERDAM TEL 223546 Verwachting tot morgenavond: Opklaringen, maar hier en daar ook nog enige regen. Tot matig of zwak afnemende wind tussen zuidwest en zuidoost. Lagere temperaturen, vooral in de nacht. Volledige weerrapporten op pagina twee. Gedurende de eerste twee weken van de terechtstellingen waren de meesten der terdoodveroordeelden „waarschijnlijk op standelingen of minstens sympathisanten. Er bestaat echter meer twijfel omtrent de terechtgestelden tijdens de tweede fase, die tot medio december duurde" zo werd gezegd. Omstreeks die tijd kwam waarschijnlijk een einde aan de executies, toen kolonel Moelamba het bevel over de regerings strijdkrachten in Stanleystad op zich nam. Bij de gevechten na de landingen van de Belgische para's op 24 en 25 novem ber zijn vermoedelijk ongeveer 3.000 Kon golezen gedood. Volgens de rebellenminister van Buiten landse Zaken Kanza zal „rebellenleider Gbenye binnenkort een verklaring publi ceren, waarin duidelijk wordt gemaakt, dat de Kongolese revolutie geen twist is tussen hem en Tsjombe, maar een volks revolutie tegen het beginsel, dat vreemde mogendheden een leider van hun keuze aanstellen," aldus Kanza. Kanza deelde mede, dat rebellengene- raal Olenga zich in de omgeving van Pau- lis bevindt. Op de vraag of aan de strijdkrachten van de rebellen instructies zijn gegeven om de levens van de zich nog in hun handen bevindende Europeanen te sparen antwoordde Kanza: „Generaal Olenga heeft gezien, hoe huurlingen zijn vrouw en zes kinderen doodschoten. Kan men van hem dergelijke orders verwachten?" Kanza zeide dat de eerste wezenlijke stap naar een politieke oplossing de terug trekking van de huurlingen en beëindiging van de militaire interventie was. Daarna zou de Organisatie voor de Eenheid van Afrika (OAU) beter in staat zijn, een at mosfeer van verzoening te scheppen. On der toezicht van de OAU zouden nationale verkiezingen moeten worden gehouden. Regeringstroepen onder aanvoering van huurlingen hebben in het uiterste noord oosten van Kongo hun stellingen prijsge geven onder druk van de opstandelingen Zij hebben zich teruggetrokken op de stad Boenia. bij de politie geen mededeling doen van de motieven van hun daad, maar na een verhoor kwam aan het licht dat er nog twee medeplichtingen waren. Het viertal had afgesproken, dat er onder geen enke le omstandigheid gepraat zou worden als er iemand gesnapt werd. Tijdens het onderzoek, dat zaterdagmid dag begon en de gehele zondag heeft voort geduurd, kwam aan het licht dat de gesto len goederen werden afgezet in de klas waar de jongens in de leeftijd tussen 15 en 18 jaar zaten. Het was een klas van de l.t.s. aan de Kleverparkweg in Haarlem. In de loop van zondag heeft de recherche huiszoeking gedaan bij een ne gental helers, waar allerlei goederen wer den aangetroffen. Onder de gestolen goe deren bevonden zich allerlei gereedschap pen, portefeuilles, pijpen, aanstekers en grammofoonplaten. De vier jongens heb ben al dan niet gezamenlijk ook een aan tal bromfietsen gestolen, namelijk vijf in Amsterdam en een in Bloemendaal. Men demonteerde de voertuigen en liet de wrakken ergens in de stad achter. De on derdelen werden verkocht. De jongens pleegden hun diefstallen meestal tijdens de middagpauze. Een van hen hield zich dan bezig met het bediend personeel van de betrokken afdeling en een of meer anderen maakten van de on oplettendheid van het afgeleide winkeper- soneel gebruik om hun zakken vol te stop pen. Op deze manier verdwenen uit een winkel in Bloemendaal in korte tijd on dermeer tachtig grammofoonplaten. Op merkelijk is dat het stel er tijdens een schoolreisje naar Den Haag in is geslaagd om ook daar enkele winkeldiefstallen te plegen. De vier jongens die verdacht worden van het plegen van de diefstallen zijn door de Haarlemse politie ingesloten. Ze hebben alle vier bekend alleen dan wel gezamenlijk vele tientallen inbraken te hebben gepleegd. Bij negen helers zijn al goederen aangetroffen tijdens huiszoekin gen die de recherche heeft verricht. Tegen alle jongens is proces-verbaal opgemaakt NAIROBI (Reuter) Aan de noord oostelijke oever van het Victoriameer is een Keniase boot omgeslagen. Minstens 26 men sen zijn verdronken. Verwacht wordt dat het aantal slachtoffers nog zal stijgen. Zevenenveertig mensen overleefden het ongeluk, dat het ergste op het meer wordt genoemd. Bernard Shaw: Dieren doden uit vermaak heet: sport. Als een dier een mens doodt uit lijfs behoud heet dat: wreedheid. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 5 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving4 In de Vishal en op zee4 Feuilleton 5 Badio en t.v6 Kunst 6 Economisch nieuws 7 Scheepsberichten 7 Topsy 8 Sport 9 t/m 15 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Tussen de Belgische „Gazet van Ant werpen" en de Nederlandse groepering van katholieke dagbladen de Persunie is een redactionele samenwerking tot stand gekomen. De samenwerking met deze groepering waartoe ook het belang van Limburg behoort, heeft aldus de Gazet vanmorgen voornamelijk betrekking op de buitenlandse berichtgeving. Een beeld van de anti-MLF-mars, die door duizenden uit het gehele land werd meegelopen. Zie pagina 2 Van onze correspondent) DEN HAAG „Niemand kan volhouden dat een pierprijs van één gulden de natio nale welvaart schaadt". Dit zei vanmorgen de Haagse advocaat mr. A. G. Maris, die pleitte voor de E.M.S. bij de behandeling van het beroep dat de E.M.S. heeft inge steld tegen de individuele prijzenbeschik- king van de minister van Economische Zaken, waarbij de pierprijs werd bepaald op 0,55. De E.M.S. had kort tevoren de pierprijs verhoogd van f 0,50 tot 1, Het beroep wordt behandeld door het Colleise van Beroep voor het Bedrijfsleven, gepresideerd door mr. J. van Andel. Het college heeft de gehele dag voor deze zaak uitgetrokken. Nadat hedenmorgen mr. Maris en mr. E. Drooglever Fortuyn, de landsadvocaat, had'den gepleit, werden vanmiddag vijf deskundigen gehoord. Anneke Grönloh is vanmorgen met haar moeder en haar echtgenoot op Schiphol te ruggekeerd van haar eerste reis naar Dja karta sinds 1949. De „Blue Diamonds" zijn nog in Indone sië. Zij maken nog een tournee over Java en zullen op de terugreis tevens twee voorstellingen geven op Ceylon. Ze wor den omstreeks 21 januari op Schiphol ver wacht. Van de Indonesische en de -Neder landse liedjes, die Anneke Grönloh in Dja karta ten gehore heeft gebracht, boekte het Nederlandse „Soerabaja" volgens haar veruit het meeste succes. In drie weken hebben Anneke Grönloh en de Blue Dia monds circa 45 uitvoeringen gegeven. Za terdagavond zong zij in de Sena jan Hal voor 15.000 mensen, hoewel de hal in feite niet meer dan 10.000 plaatsen telt. Het en thousiasme ontaardde na afloop „in flinke vechtpartijen". Anneke Grönloh, haar echtgenoot naast haar, stond na haar aankomst op Schiphol de pers te woord. JSSSBISB Nederland zal samen met Canada, iderze ti-nationa; ionaal squadron onderzeebootjagers gaan vormen. Ieder van deze landen zal een schip voor dit squadron leveren. Het vormen van het squadron gebeurt met medeweten en met instemming van de Navo. De Navo-opperbevelhebber van de Atlan tische Oceaan heeft hierover het volgende bericht uitgegeven: ,Een oefening, waarin onderzeebootja gers van diverse Navo-landen samen ope reren, zoals binnenkort te gebeuren staat met jagers van Canada, Nederland, de Verenigde Staten en Engeland, is geens zins ongewoon. De bedoelde oefening is echter wel uniek, omdat het voor de eer ste maal is, dat dergelijke jagers, tot een squadron geformeerd, gedurende enige tijd samen zullen werken ten einde de logistieke mogelijkheden van de verschil lende Navo-landen in het bevoorraden van kleinere schepen (ver van hun thuisha vens) te toetsen. Ook het verlenen van havenfaciliteiten, ongeacht in welk Navo-land, zal worden beproefd. Gedurende de tactische fasen (Van onze correspondent) BRUSSEL Vanmorgen 6 uur is onge veer 5.000 man personeel van de Belgi sche petroleumindustrie, thuis gebleven. Inzet van de staking is een loonsverho ging van ongeveer 17 percent. De rege ring had de werknemers gesteund en zij was hun tolk geweest bij de werkgevers organisaties maar de patroons vinden het percentage „onredelijk". Ze hebben een verhoging van tien percent over twee jaar aangeboden. Dat aanbod is door de vak verenigingen geweigerd. De regering heeft reeds aangekondigd, dat alle maatreelen zijn genomen om er voor te zoren dat de vitale behoeften van het land zoals brandstoffen voor zieken huizen, koelhuizen, levensmiddelenbedrij- ven, busdiensten enz. verzekerd zullen zijn. De Sabena heeft al aangekondigd, dat haar vluchten voorlopig niet beperkt" hoe ven te worden. Verscheidene taxibedrijven in Brussel en Antwerpen hebben hetzelfde verklaard. Ook de bevoorrading van particulieren schijnt voorlopig nog niet in gevaar. Een ongunstige omstandigheid is dat de recen te staking van het personeel van de Ant werpse haven de aanvoer van ruwe olie voor de Antwerpse raffinaderijen heeft vertraagd. Een nieuw conflict heeft zich aangekon digd bij de Belgische binnenscheepvaart, Een staking aan het eind van deze maand wordt overwogen, als geen akkoord is be reikt over de uitvoering van de 45-urige werkweek, die het vorige jaar werd inge steld. In Brussel is vanochtend een aantal ben zinestations, waarvan het personeel niet bij de vakbonden is aangesloten en niet aan de staking in de olie-industrie deelneemt, begonnen met het rantsoeneren van de benzine. Er wordt per auto slechts voor 100 frank afgeleverd, dat is ongeveer twaalf liter. Voor vele stations staan rijen auto's te wachten. Bewoners van de vele grote flatgebou wen in Brussel zijn aangemaand zuinig met de verwarming om te gaan. (Zie ook pag. 3). van deze oefening zullen de schepen het werk doen waarvoor ze zijn bestemd, na melijk dé onderzeebootbestrijding. De jagers zullen bemand worden door eigen officieren, onderofficieren en man schappen. Het varen met een gemengde bemanning wordt niet overwogen. Het squadron staat onder bevel van captain (kapitein ter zee) T. V. N. Mcleod. In diens staf zullen een Canadese en een Nederlandse marineofficier worden opge nomen om hem terzijde te staan bij het ontwerpen en leiden van de oefeningen." De namen van de vier jagers zijn: .Columbia", commandant kapitein-luite nant-ter-zee P. Hinton van de Canadese marine, „Overijssel", commandant kapi tein-luitenant-ter-zee F. A. J. Fennema, nant-ter-zee T. A. C. Clack van de Royal Navy, „Hammerberg". Commandant luite nent-ter-zee eerste klasse T. E. Lukas van U.S. Navy. NEW YORK (AP) Vannacht hebben de havenarbeiders van de Amerikaanse oost- en zuidkust het werk neergelegd. Volgens de hulpeloze federale regering is het conflict te wijten aan verwarring en misverstand. In vele havens hebben de ar beiders dit weekend overgewerkt om de vracht nog voor het uitbreken van de staking weg te werken. De onder-minister van Arbeid, James Reynolds, die in het geschil heeft pro beren te bemiddelen, is zondagavond naar Washington teruggekeerd om met de mi nister van Arbeid Willard Wirtz de toe stand te bespreken. Men vraagt zich af wat de Amerikaan se regering nu gaat doen. De Taft-Hart- leywet, die voorziet in een afkoelingspe riode van 80 dagen, kan zij niet toepas sen, omdat dit in oktober al is gebeurd. Andere wettelijke middelen om de staking af te wenden zijn er niet. De kosten van de staking worden op ruim 80 miljoen gul den per dag geschat. Tijdens de winter van 1962-63 heeft een havenstaking van 34 dagen de Amerikaan se economie naar schatting 3,5 miljard gulden gekost. De voorzitters van de vaste commissies voor Economische Zaken en voor Finan ciën uit de Tweede Kamer hebben de ministers van Economische Zaken en Financiën schriftelijk gevraagd op korte termijn een nadere mondelinge toelich ting te geven op de overdracht van het zich in het bezit van de Staat bevindende pakket aandelen Breedband n.v. aan de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken n.v.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1