Kennemer en Zaanse gemeenten eisen stringente waarborgen Amsterdamse CPN -fractie eist opening van kaken HET WEER ■K mm Stakers in België roepen op tot solidariteit s Soekarno licht uittreden aan Afrikaanse landen toe .1 Vestiging van petro-chemische industrie Tuinen achter flats geen openbaar plantsoen Nog zes arrestaties in Venlo Ds. G. Toornvliet niet naar Amerika Staking bij Du Croo en Brauns Kapsalon P. Zwetsloot DAGBLAD VOOR V E L S E N -1] M UID E N. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 50e JAARGANG NUMMER 58 Vo orw aar den Deputatie Ongerustheid Hoge Raad beslist: MORRIS""teforetjou êuy! DAMES- EN HERENTWEEDJASSEN Zie onze OPRUiMINGSETALAGES J. BIJL Opklaringen MEDEDELING OP AFSPRAAK KNIPPEN 8664 Het woord is aan Politie buiten haar boekje pagina 2 In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 7 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving 4, 5 Weg en Wiel5 In de Vishal en op zee5 Radio en t.v6' Kunst 6 Feuilleton 7 Economisch nieuws 9 Scheepsberichten 9 Topsy 10 Sport 11, 13 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Speciale boodschapper met persoonlijke brief Piet van Egmond te Haarlem overleden i DINSDAG 12 JANUARI 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent. per kwartaal 9,75, franco per post f 11,—. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau. 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije Van een onzer verslaggevers) Tien Kennemer en vier Zaanse gemeenten hebben tijdens een maandagmiddag in Haarlem gehouden bijeenkomst volledige eenstemmigheid bereikt ten aanzien an de vestiging van een petro-chemische industrie in het havengebied van Amsterdam. De vertegenwoordigers van deze veertien gemeenten hebben als hun mening uitgesproken dat er zeer stringente waarborgen moeten worden geschapen, opdat de hygiëne van het milieu gewaarborgd zal blijven. De be spreking maandagmiddag in het Haarlemse stadhuis duurde slechts een uur en een kwartier. Ze werd bijgewoond door vertegenwoordigers van Bennebroek, Beverwijk, Bloemendaal, Haarlem, Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Haar lemmermeer, Heemskerk, Heemstede, Velsen en Zandvoort, alsmede van Assen delft, Koog aan de Zaan, Westzaan en Wormerveer. gingen waren gedaan aan of afspraken ge maakt waren met de betreffende oliemaat schappij ten aanzien van de beveiliging te gen luchtverontreiniging. De fractie verzoekt het college dringend de plannen voor de vestiging van een olie raffinaderij en petro-chemische industrie aan de raad bekend te maken met daar aan verbonden een program van eisen, op gesteld door deskundigen en gericht op het voorkomen van luchtverontreiniging door deze in Amsterdam te vestigen industrieën. Het lijkt de fractie wenselijk de gemeen tebesturen van de nabuurgemeenten, voor al van de Zaanstreek en Kennemerland, daarbij te betrekken. De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers heeft aan het begin van de vergadering mededelingen gedaan over de bespreking die een deputatie van de gemeenten Haarlem en Vel op vrijdag 8 januari heeft gehad met een commis sie uit Gedeputeerde Staten van Noord- Holland. In deze bespreking heeft men zich beraden over de mogelijkheden tot het tegengaan van schade aan de biosfeer, die het gevolg kan zijn van de vestiging van een petro-chemische industrie in het havengebied van Amsterdam. Men heeft zich tijdens die oriënterende bespreking bovendien niet tot deze soort industrie be perkt, maar ook de gevolgen besproken van enige andere industrie in deze omge ving. In algemene zin heeft men zich georiën teerd over de te nemen wettelijke maat regelen om in voldoende mate vervuiling van water en lucht tegen te gaan, aldus burgemeester Cremers in zijn toelichting tot de vertegenwoordigers van de andere gemeenten. Vervolgens heeft de vergadering zich uitvoerig beraden over een vijftal punten, waarover men na een korte discussie een stemmigheid bereikte. De vestiging van een bedrijf dat schadelijk kan zijn voor de biosfeer is per se een zaak van boven- gemeentelijk belang. De vergadering was voorts van oordeel dat de Hinderwet, zo als deze thans luidt en wordt toegepast, niet voldoende waarborgen biedt. Vervolgens was men overtuigd van de noodzakelijkheid van een wettelijke rege ling, welke leidt tot een permanent staatstoezicht op daarvoor in aanmerking komende bedrijven. Deze regeling, waar op men bij de regering zal aandringen, zal vóór alles de belangen van de hygiëne van het milieu moeten waarborgen. In af wachting van een dergelijke regeling zal de regering afdoende voorwaarden moe ten stellen dat de eventueel op te richten chemische industrie bij Amsterdam geen gevaar voor de hygiëne van het milieu oplevert. Tenslotte heeft de vergadering haar in stemming uitgesproken over het feit dat alle aspecten van de eventuele vestiging van een petro-chemische industrie in het havengebied van Amsterdam en van an dere industrieën op andere plaatsen waar van schadelijke gevolgen voor de hygiëne van het milieu zijn te verwachten, zullen worden betrokken in de werkzaamheid van de verschillende werkgroepen van de streekplancommissie. Namens de Kennemer gemeenten zal de directeur van het Instituut voor Gezond heidstechniek in Den Haag, ir. D. van Zuilen, zitting nemen in de werkgroep hygiëne van het milieu. Namens de vier Zaanse gemeenten zal dr. ir. J. Stuurman deel van de werkgroep uitmaken. Aan het slot van de vergadering werd een deputatie samengesteld die binnenkort het standpunt van de gemeentebesturen aan de staatssecretaris voor de volksge zondheid zal toelichten. Deze deputatie zal bestaan uit de burgemeester van Vel- Advertentie sen, mr. J. C. Bührmann, de wethouder van stadsontwikkeling en openbare werken van Haarlem, de heer W. F. Happé; de bur gemeester van Wormerveer, mr. J. C. Ly- clama en de burgemeester van Haarlem merliede en Spaarnwoude, F. W. M. Ba ron van Hövell tot Westerflier. (Bij het Haarlemse gemeentebestuur hebben wij geïnformeerd waarom juist van Haarlem als grootste gemeente in Kennemerland niet de burgemeester deel uitmaakt van de deputatie die het stand punt van de veertien gemeentebesturen aan de staatssecretaris gaat toelichten. Ons werd hierop meegedeeld dat de bur gemeester in verband met een reeds lang vastgestelde vakantie de eerstkomende we ken afwezig is en zich om vertraging te voorkomen, laat vervangen door de wet houder die het meest bij deze zaak be trokken is. Mocht het gesprek met de staatssecretaris echter pas na 1 februari plaats hebben, dan zal burgemeester Cre mers en niet wethouder Happé deze bij eenkomst bijwonen). Ook in Amsterdam, waarvan het ge meentebestuur niet op de bijeenkomst in Haarlem vertegenwoordigd was, heeft men zich maandag bezig gehouden met de ves tiging van een petro-chemische industrie. De raadsfractie van de C.P.N. in de hoofd stad heeft aan het college van B. en W. van Amsterdam in een brief medegedeeld, dat zij ten aanzien van de eventuele ves tiging van een raffinaderij en petro-chemi sche industrie in Amsterdam meent, dat deze niet uitsluitend vanuit het economisch belang kan en mag worden benaderd en dat het gemeentebestuur van Amsterdam ook oog dient te hebben voor de gevaren van luchtverontreiniging, verbonden aan een dergelijke vestiging. Er heerst ten aanzien van de gevaren van luchtverontreiniging grote ongerust' heid onder de bevolking van Amsterdam en de gemeentebesturen van een aantal na buur-gemeenten in de Zaanstreek en Ken nemerland. De" fractie wijst daarbij op het ontbreken van elke officiële uitspraak van het college of de gemeenteraad, behoudens een summiere verklaring in de raadsver gadering van 23 december 1964, waarin ge zegd werd dat er geen definitieve toezeg- (Van onze correspondent) De Hoge Raad heeft beslist dat tuinen achter flats geen openbaar plantsoen zijn. De Hoge Raad vernietigde een vonnis van de kantonrechter in Eindhoven waarbij een inwoner was veroordeeld tot een boe te van tien gulden omdat hij zich buiten de paden van een tuin achter zijn flat bevond. Hij betaalt mee aan het onder houd van de tuin. De Hoge Raad is van oordeel dat een tuin pas openbaar is als er door de recht hebbende een openbare bestemming aan is gegeven. BARTEUORISST^ HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Advertentie en let op de advertentie van morgen KENNEMERLAAN 39 - TELEFOON 7093 Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk bewolkt met enige regen, morgen opklaringen met hier en daar een bui. Overwe gend krachtige, tijdelijk echter matige wind, ruimend van zuid naar west. Morgen iets lagere temperaturen dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Met ingang van maandag 18 januari a.s. gaan wij wegens personeelsgebrek uit sluitend Dus nu geen wachttijden meer, wèl een nog betere service. Reserveert nu reeds uw plaats en bel KENNEMERLAAN 33 - IJMUIDEN Parfumerieën - Rookartikelen MMg"'1 BRUSSEL (AFP en ANP). - De ar beiders in de Belgische olie-industrie die gisteren in staking zijn gegaan hebben een beroep gedaan op hun collega's in Nederland, West-Duitsland, Frankrijk en Luxemburg solidair met hen te zijn door levering te beletten van olie en benzine aan België. Bij de Nederlandse vakbonden was echter nog geen verzoek van de Belgische bonden binnenge komen. BRUSSEL (ANP) De eerste stakings dag in de Belgische olieindustrie is zon der incidenten verlopen. De gevolgen van het besluit van de ongeveer 5.000 arbei ders in de raffinaderijen en bij de trans portdiensten om maandag het werk neer te leggen zullen pas in de komende da gen gevoeld worden. De tanks van de ben- In de zaak van de doodslag op de Turkse arbeider heeft de Venlose recherche maan dag wederom arrestaties verricht. Zes Ven- Ionaren in de leeftijd van 16 tot 21 jaar zijn aangehouden. De twee jongsten zijn broers van de verdachte, die inmiddels bekend heeft de dodelijke klap te hebben gegeven. Ds. G. Toornvliet, radiopredikant in Bloemendaal, zal voorlopig niet met stu dieverlof naar Amerika gaan. Vermoede lijk hebben enkele ontwikkelingen van de laatste week hem genoopt in Nederland te blijven om de zorg over de radiogemeente te kunnen voortzetten. Eén van die ontwikkelingen is dat de afscheidsdienst van ds. Toornvliet, die op 3 januari een overgrote belangstelling heeft getrokken, zondag niet over radio- Bloemendaal mocht worden uitgezonden. In plaats daarvan kon de radiogemeente luisteren naar een oude preek van ds. Overduin. Verder heeft de kerkeraad in Bloemen daal geweigerd ds. Toornvliet toe te staan een huwelijk in Bloemendaal te bevesti gen. Het betreft het huwelijk op 15 januari tussen een cursist van de predikant uit Heemstede en een dochter van een lid der gereformeerde kerk uit Bloemendaal. Het huwelijk wordt nu bevestigd in de gereformeerde kerk van Heemstede door ds. Toornvliet. zinestations waren boordevol voordat de staking hegon. Slechts een niet-officiële rantsoenering door een aantal pomphou ders herinnerde aan de actie van de ar beiders in de olie-industrie, de eerste sinds i 947. Hoewel hun basisloon, dat tot 10.000 per jaar oploopt, met dat van de werkne mers in de cementindustrie en de scheeps werven tot het hoogste in België behoort, wezen de arbeiders in de olieindustrie een aanbod van de werkgevers van een verho ging met tien percent over 1965 en 1966 van de hand. Hun eisen komen neer op een verhoging van ruim zeventien percent. Zij voeren daarbij aan, dat zij als gevolg van de tweejarige contracten die in de Belgische olieindustrie gebruikelijk zijn. relatief ach terop zijn geraakt bij de andere takken van industrie, met andere woorden dat hun voorsprong kleiner is geworden. In vakbondskringen zei men maandag te verwachten, dat de staking minstens twee weken zal duren. De actie kost de katho lieke en de socialistische vakbonden sa men ongeveer 1 miljoen frank per dag, ruim 70.000. Maandag hebben vakbondsvertegenwoor digers vergeefs met de grote oliemaat schappijen overleg gepleegd over de inter pretatie van de „vitale behoeften" waar aan met de olievoorziening moet worden voldaan. Hieronder vallen onder meer zie kenhuizen, bakkerijen, koelinstallaties, rei nigingsdiensten en industrieën. De vakbon den verlangen garantie, dat daarvan geen misbruik wordt gemaakt. De bepalingen brengen overigens met zich mee, dat een belangrijk percentage van de arbeiders aan het werk moet blij ven om de installaties in goede staat te houden en de leveranties van brandstof aan de op de uitzonderingslij st genoemde instanties te garanderen. Genoeg is meer dan overvloed, zullen de bewoners van het Vesdre-dal in de Belgische Ardennen waarschijn lijk denken. De watervloed in de straten van het plaatsje Ennes was in elk geval teveel voor de automo bilist van de achtergelaten auto. Je kunt er nooit genoeg van hebben, denkt deze automobilist uit Brussel, waar door een staking in de Bel gische olieindustrie een tekort dreigt te ontstaan in deze brandstof, als de staking lang zou duren. In Jerry cans hamstert hij een voorraadje benzine. (Telefotos). Logan Pearsall Smith: De „best seller" is de vergulde graf tombe van een middelmatig talent. (Tegenwoordig geldt dat ook voor gramofoonplaten). DJAKARTA (AP) President Soekar no van Indonesië zal persoonlijke brieven doen toekomen aan een aantal Afrikaanse staatshoofden. Ze zullen door een specia le boodschapper worden overgebracht. Soekarno zal er zijn redenen uiteenzetten voor het terugtrekken van Indonesië uit de Verenigde Naties. L ambertus Palar, voormalig ver tegenwoordiger van Indonesië bij de Verenigde Naties, wilde bij zijn ver trek uit New York niets tegen de pers zeggen. „Mijn lippen zijn ver zegeld", was Palars commentaar en om het allemaal nog duidelijker te maken kneep hij zijn mond met duim en vinger dicht. Een groot aantal Afro-Aziatische landen hebben een beroep gedaan op president Soekarno om Indonesië in de volkenorga nisatie te houden. Soekarno onderneemt deze stap vermoe delijk om de slechte indruk die zijn be sluit zou hebben gemaakt weg te nemen, vooral ook in verband met de komende conferentie van Afro-Aziatische landen die in maart in Algiers zal worden gehouden. Een woordvoerder van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken, Ganis Harsono, heeft gisteren bekendgemaakt dat de persoonlijke brieven van Soekarno zullen worden overgebracht door de derde plaatsvervangende minister van Buiten landse Zaken, mevrouw Soepeni. Zij zal morgen naar Afrika vertrekken. Harsono zei dat de brieven van Soekar no zullen worden overhandigd aan de staatshoofden van onder andere Egypte, Ethiopië, Nigerië, Kongo (Brazzaville), Gui nea, Mali, Tunesië, Algerije, Tanzania en Marokko. Harsono zei dat in de brieven de feiten en de redenen worden uiteengezet van het Indonesische besluit. Hij voegde er aan toe dat in de brieven géén beroep wordt gedaan op deze landen om eveneens uit de V.N. te treden. Soekarno had besloten persoonlijke brieven te zenden omdat vooral in Afrika ongerustheid was uitge sproken over het besluit van Indonesië. Het parlement heeft gisteren president Soekarno's besluit tot uittreding uit de Verenigde Naties goedgekeurd. Vridag zal de minister van Buitenlandse Zaken, Soe- bandrio, in het parlement een verklaring afleggen over de politieke toestand. Alle ca. 350 toen aanwezige arbeiders van de N.V. Machinefabriek Du Croo en Brauns te Amsterdam hebben gisteren hun werk een uur onderbroken. In de cantine hebben zij de moeilijkheden besproken die de totstandkoming van een nieuwe CAO nog in de weg staan. Volgens de di rectie had deze korte staking een demon stratief karakter. Op 75-jarige leeftijd is gisteren te Haar lem de schilder Piet van Egmond overle den. De begrafenis heeft donderdag 14 ja nuari te 11.15 uur plaats op de begraaf plaats St. Jozef, na de mis van Requiem in de kerk H. Hart van Jezus (Klever park). Piet van Egmond werd in 1889 geboren te Oudade (Alkemade) als boerenzoon in een gezin van elf kinderen. Op 11-jarige leeftijd met het vaderloos geworden gezin naar Haarlem verhuisd, ging hij werken in het atelier van de kerkschilder Frans Loots. Na negen jaar decoratiewerk werd hij huisschilder bij een Amsterdamse fir ma. Een half jaar werkte hij voor de fir ma, een half jaar genoot hij zijn vrijheid Hij heeft I2V2 jaar gewoond in de Dyse- rinckstraat, daarna Guldenbergse Poort (waar ook Bronner, Jaap Wagemaker, la ter Jules Chapon, Ab Loots en Imre Nagy hebben gewerkt), en de laatste 30 jaar aan de Kampersingel. Hij heeft zichzelf ont wikkeld, na zeer korte tijd enige invloed van Kruyder en Permeke te hebben onder gaan. In 1907 werd hij lid van Kunst Zij Ons Doel. Hij behoorde met Bronner en Kruyder tot de exclusieve „Vijfhoek". Hij was lid van de Kennemer Kunstkring en sinds 1952 van „De Groep" Hij heeft één maal zelfstandig geëxposeerd; vorig jaar. Eén museum heeft werk van hemhet Frans Halsmuseum. (Men zie ook pag. 6).

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1