Beroepententoonstelling in Beverwijk verwacht 3200 bezoekers e ruyter Verrassend goed N.Ph.O. gaf concert voor Velser Kunstkring Het voeren van van seinen d< lichten en geven >or vaartuigen grote OPRUIMING Aanvoer van bloemen en groenten thans ongewoon groot Stewardessen vertelden NCVB-dames over hun vliegervaringen Aan de ketting Loendersloot Per 1 september verandert veel DSC-band speelt in schouwburg Velsen Havenberichten School voor Visserij en Scheepvaart IJmuiden Heerüjk warm slapen HATEMA-AUT0MAT1C DINSDAG 12 JANUARI 1965 4 met 'n de veiligste volautomatische electrische deken 150x210 98." 180x210 11®.- marktplein Radar Zeilvaar tuigen PZwaanswijk Spaanse arbeider bij Hoogovens gewond Bromfietser werd onwel Ongeval bij het lossen Huldiging A. Kruk Onder leiding van Jaromir Nohejl EXCELSIOR STEEL- STOFZUIGER 137.50 oersterke motor met Kema-keur licht van gewicht 1 jaar garantie grote stofberging gemakkelijke betaling en 100 service bij Lange Nieuwstr. 435 IJmuiden - Tel. 4654 Lichten en seinen De opening van het nieuws stadskan toor voor Beverwijk heeft hier de laatste dagen zoveel officieel vertoon ten ge volge gehad, dat men nu maar eens be sloot de beroepententoonstelling, welke tot en met vrijdag 29 januari in het voor malig gemeentelijk kantoor aan de Mei doornstraat zal worden gehouden, zon der meer voor de schooljeugd en het pu bliek open te stellen. Zoals bekend be treft het hier een door het Rijksarbeids bureau georganiseerde expositie, welke van tijd tot tijd aan de diverse geweste lijke arbeidsbureaus ter beschikking wordt gesteld, die dan verder de plaatse lijke propaganda moeten verzorgen ten einde de gewenste bezoekers te recru- teren. Thans is de tentoonstelling dus tijdelijk ondergebracht in Beverwijk, met als gast heer het gewestelijk arbeidsbureau „IJmond", dat een rooster heeft opgesteld voor ongeveer 3200 jeugdige bezoekers. Dit zijn de jongens- en meisjesleerlingen van 55 scholen (l.o., l.ts., v.g.l.o. en v.l.o.) uit Beverwijk, Castricum, Heemskerk, Uit geest en Velsen. Zij bezoeken de tentoon stelling in klasseverband waarvoor telkens een rondleiding van een uur is uitgetrok ken. De bedoeling van dit alles is de leerlin gen, die binnenkort de schoolbanken zullen verlaten even onder het oog te brengen, dat de tijd is gekomen om zich eens met hun toekomst bezig te houden. Uit de veel heid van beroepen heeft men er daarom 160 voor de jongens en 55 voor de meis jes uitgekozen, waarbij van elk beroep door middel van foto's, attributen en even tuele gereedschappen een tableau is sa mengesteld, dat van de hieraan verbonden werkzaamheden een vluchtige, maar daar om niet minder duidelijke indruk geeft. In geen enkel geval wordt getracht hun voorkeur in een bepaalde richting te be- invloeden, of de ene werkkring aantrekke lijker voor te stellen dan de andere. Zij worden slechts geconfronteerd met de be zigheden en resultaten, die van hun uit eindelijke keuze het gevolg zullen zijn. En deze keuze is dus niet gering. Voor de jongens bestaat deze in een rijke va- De groente- en bloemenveilingen in Be verwijk zijn deze week niet best begonnen. Op beide veilingen viel over de aanvoer bepaald niet te klagen, maar de handel was stug. Op de groenteveiling ontbrak maandag de andijvie. Waspeen fungeerde nu eigen lijk als „gangmaker"; hier zag men de prijs nog oplopen tot bijna 50 cent per kilo. Uien gingen tot 35 cent per kilo. Waspeen en uien waren wel de duurste produkten. Spruiten bereikten een hoogste prijs van 85 cent per kilo. Witlof zakte nog dieper: hoogste notering was 33 cent per kilo. Door het zachte winterweer is de vraag naar kool teruggelopen. Boeren- en groene- kool haalden net de 20 cent per kilo, terwijl peen eigenlijk nog vlot wegging, tot zelfs 17 cent per kilo. De noteringen waren: waspeen 20-49, prei 16-43, selderij knollen 10-25, spruiten 35-85, witlof 22-33, boerenkool 11-21, rode kool 8-19, groenekool 12-23, uien 22-33, breekpeen 9-17. Gewoonlijk is het anders, maar nu doet men alsof het de gewoonste zaak van de wereld is, dat (nog geen half januari!) elke dag honderd of meer wagens, volgeladen met bloemen, op de Beverwijkse veiling hun kleurige en fleurige lading lossen. De kwekers praten over een „vlotte broei", in tegenstelling met januari 1963, toen alles even lang duurde. Maar ook door de grote uitbreiding in de sierteeltsector zijn de aanvoeren thans zeer groot. Doordat ook in het buitenland de pro- duktie groot is, zijn er tot nu toe weinig bloemen over de grenzen gegaan. De bin nenlandse handel moet zodoende het leeuwedeel afnemen en men doet dit dan ook zeer vlot. Voor de kwekers zijn de prijzen niet lonend. De aanvoer van narcissen was maandag wel uitzonderlijk groot: duizenden bossen kwamen onder de klok en gingen weg voor 45 tot 90 cent per bos. Bij de tulpen lagen de prijzen ongeveer gelijk bij vrijdag. De hyacinten gingen vrij vlot weg, tot 36 cent per stuk. iatie van schoenmaker, mecanicien en typograaf tot fotojournalist en de meisjes wordt 'n indruk gegeven wat van haar als informatrice, kraamverpleegster, schoon heidsspecialiste of conductrice wordt ver wacht. Het is logisch dat de voorlichting welke hierbij wordt gegeven niet alleen deskundig is, maar bovendien geschiedt op een onderhoudende manier, waarbij de jeugdige bezoekers op een geanimeerde wijze worden betrokken in een gezellig en voor hen interessant gesprek. Deze tentoonstelling beleeft dit jaar haar derde tournee en wordt door de organisa toren nog altijd beschouwd als een expe riment. Men overweegt dan ook een ge heel nieuwe expositie samen te stellen, waarbij uiteraard een dankbaar gebruik zal worden gemaakt van de ervaringen, welke bij de jeugd zijn opgedaan. Omdat waarschijnlijk ook vele ouders van deze expositie willen kennisnemen, ten einde hierover met hun kinderen van gedachten te kunnen wisselen, is de be roepententoonstelling voor hen elke dins dag- en donderdagavond van 19.30 tot 21 uur geopend. Ook zij zullen op dezelfde wijze worden rondgeleid. Advertentie dwoninginrichting u HET BEZWAAR van de dorre akoestiek van de stadsschouwburg, zo vaak reeds bij muziekuitvoeringen hier ondervonden, leek reeds bij de geladen vertolking van Mozarts ouverture door de voortreffelijke, ambitieuze musiceergeest, waarmede de dirigent de orkestleden kon bezielen, ge neutraliseerd te worden. Men kon met ge spannen aandacht naar deze uitvoering luisteren en opmerken hoe Jaromis Nohejl de subtiele details van deze muziek tot een gesloten eenheid vermocht op te bou wen. Zorg voor een nauwkeurige afwerking der compositie-elementen en een voortref felijke samenvattende vormgeving waren met een grote muzikale zeggingskracht eveneens kenmerkend voor de vertolking van de symfonie van Dworsjak, een vrij wel onbekend werk van de Tsjechische meester. Ik kan mij althans niet herinne ren ooit een uitvoering daarvan door het Noordhollands Philharmonisch Orkest ge- De bekende driekleurige lantaarn ver valt. Trawlvissers voeren twee lichten op 1,22 m. tot 3,65 m. boven elkaar; het bo venste rondom groen en het onderste ron dom wit. Het onderste licht moet ten min ste tweemaal de verticale afstand boven de boordlichten staan. Een tweede rond- schijnend wit licht mag lager en achter lijker dan het onderste witte licht worden gevoerd. Andere vissersvaartuigen voeren de zelf de lichten als de trawlvissers, maar in- plaats van een groene, een rode rondom- schijnende lantaarn. Deze vaartuigen moe ten bovendien, wanneer het vistuig meer dan 153 m. uitstaat, een tweede rond- schijnend wit licht voeren, lager dan het onderste witte licht en op een afstand van 1,83 m. tot 6.10 m. in de richting van het uitstaande vistuig. Alle vissersvaartuigen moeten, wanneer zij vaartlopen, de boord- en heklichten voeren. Het vissersdagkenmerk bestaat uit twee kegels, met een grondvlak van 61 cm., met de punten naar elkaar toe, op de best zichtbare plaats. Alle vissersvaartuigen, ook trawlers, moeten bij een uitstaand vistuig van meer dan 153 m. in de richting van het uit staande tuig een derde kegel voeren met de punt naar boven. Dan moeten alle visserslichten een zicht- vaarheid hebben van ten minste twee mijl. Als mistsein moeten alle vissersvaartui gen, behalve sleeplijnvissers, het mistsein voor onmanoeuvreerbare vaartuigen „lang, kort, kort" geven wanneer zij vis sende zijn. Sleepboten moeten, ongeacht het aantal vaartuigen, bij een sleeplengte van meer dan 183 m. een derde sleeplicht voeren. Bij een sleep van meer dan 183 m. lang moet de sleepboot een zwarte ruit van 61 cm. op de best zichtbare plaats voeren. Ook het gesleept wordende vaartuig moet bij een sleeplengte van meer dan 183 m. deze ruit op de best zichtbare plaats voeren. Over radar en het gebruik hiervan zegt het nieuwe reglement, in een aantal noten en toevoegingen onder andere het volgen de. Radar ontheft geen enkel vaartuig van de verplichtingen ten aanzien van het ge ven van mistsignalen en het houden van uitkijk. De voorzichtigheid zoals die in artikel 16 geboden wordt, mag door het gebruik van radar nooit veronachtzaamd worden. Wel mag naar aanleiding van radar-gege- vens uitgeweken worden voor een schip dat nog niet te horen of te zien is. De uitwijkmanoeuvre dient dan echter dras tisch en vroegtijdig te zijn. Plotten ontheft niet van de verplichting tot stoppen wanneer er voorlijker dan dwars een mistsein wordt gehoord en ook niet tot het lopen van een matige vaart in de mist. Daar radar een van die om standigheden is welke de matigheid van de vaart bepalen, kan het voorkomen dat een schip met radar dat veel echo's op zijn scherm ziet, een matiger vaart moet lo pen dan een schip zonder radar, daar dit zijn vaart alleen naar het zicht regelt. Wel wijken volgens de nieuwe bepalin gen werktuiglijk voortbewogen vaartuigen hoord te hebben. Men kan zich terecht af vragen waarom deze symfonie vergeleken met Dworsjak talloze keren uitgevoerde symfonie „Uit de Nieuwe Wereld" hier zo veronachtzaamd is. De kwaliteiten van het werk zijn uitnemend. Zij getuigen van een rijke melodische en ritmische fanta sie, van een compositorisch meesterschap tot verwerking van de muzikale gedach ten en van een ongewone zin voor instru mentale kleuren, die mede aan de symfo nie een treffende, vaak wat zwaarmoedige uitdrukkingskracht gegeven hebben. HET NOORDHOLLANDS Philharmo nisch Orkest stond met de uitvoering van het werk allerminst voor een eenvoudige taak. Onder de vaste en kundige leiding van de dirigent werd evenwel een over het geheel genomen lofwaardig resultaat ver kregen, waarvoor het auditorium zich met langdurige warme bijval terecht dankbaar toonde. Gul liet de dirigent het orkest in Twee stewardessen van een luchtvaart maatschappij hebben maandagavond in het gemeentelijk wijkcentrum aan de Smidt van Gelderstraat aan leden van de Nederlandse Christen Vrouwenbond in Velsen-noord van hun vliegervaringen ver teld. Na een hartelijke begroeting door de afdelingspresidente, mevrouw Suurmond- Hulser, gaf mejuffrouw Fijn een opsom ming van de voorbereidingen die voor el ke reis moeten worden getroffen. De ste wardess controleert ten behoeve van de passagiers, die steevast gasten worden genoemd, alles in de machine en maakt voor de ontvangst van de gasten alles in orde, zoals een goede gastvrouw betaamt. De gasten worden prettig ontvangen en het wordt hun gemakkelijk gemaakt. De verzorging van eten en drinken onderweg is een belangrijk onderdeel, waarmee wordt geprobeerd het de gasten zo gezel lig en aangenaam mogelijk te maken en bovendien de conversatie gaande te hou den tussen de gasten onderling, die voorts op allerlei vragen antwoord krijgen. Met een aantal anecdotes uit het „vliegleven" wist mej. Fijn de toehoorsters ook enige geestige aspecten van haar beroep te il lustreren. Met fraaie kleurendia's van het eerste deel van een reis naar Tokio kre gen de dames een idee van een vliegreis. Mejuffrouw Rempt vertoonde vervol gens eveneens prachtige kleurendia's, waarbij zij iets vertelde over de geschiede nis en cultuur van Japan, maar vooral van het leven daar onder de verouderde omstandigheden na de oorlog. De NCVB-leden uitten hun waardering door een hartelijk applaus. De volgende vergadering zal op 22 fe bruari gehouden worden. het succes delen. Op deze avond heeft men ook kunnen genieten van de technisch gave en gezond-muzikale voordracht van Beethovens vioolconcert door de voortref felijke violist Dick de Reus. Het zuiver muzikale element kon door een beheerst- expressieve interpretatie prachtig aan de dag treden, ook in de virtuoos gespeelde cadensen, waardoor de muziek van het overbekende concert met voortdurende luisteraandacht ondergaan kon worden. Te Velsen zal men deze avond stellig in herinnering bewaren als een hoogtepunt van het winterseizoen! De Philippijnse vrachtvaarder „Min danao Logger" is wegens financiële moeilijkheden van de rederij in de Rotterdamse haven letterlijk en fi guurlijk aan de ketting gelegd. Een deurwaarder heeft het stuurwiel vast gezet met een solide ketting, gesloten met een flink hangslot. De 34 opvaren den zijn nog aan boord, maar hun geld is bijna op, evenals de scheeps- proviand. Als de rederij niet over de brug komt zal het schip verkocht moeten worden. Maandagmorgen om kwart over zes kwam op de Westweg van het Hoogoven terrein een 27-jarige Spaanse arbeider met zijn fiets ten val, doordat hij over enige brokken puin was gereden. Ogen schijnlijk slechts licht gewond werd hij toch naar het Rode Kruisziekenhuis in Be verwijk overgebracht, waar zijn toestand plotseling verergerde. Het bleek dat hij een zware hersenschudding had opgelo pen. De Spanjaard is ter verpleging op genomen. Een 34-jarige bromfietser uit IJmuiden- Oost verloor maandagmorgen omstreeks half tien op de Lange Nieuwstraat de macht over het stuur, doordat hij plotse ling onwel was geworden. Hij viel met een smak op het wegdek. De Ongevallen- dienst bracht hem naar het Antoniuszie- kenhuis. Hij had een hoofdwond en ver moedelijk een hersenschudding. Na te zijn behandeld kon hij naar zijn woning wor den overgebracht. In ruim twee van het Duitse vrachtschip „Schwennau", gelegen aan de loswal van de papierfabriek in Velsen-Noord, geraak te bij het ophijsen van twaalf balen cel lulose met een gezamenlijk gewicht van 2400 kg. de last aan het slingeren. Een 32-jarige arbeider uit Beverwijk, die zich in het ruim bevond, geraakte tussen de last en de zijwand van het ruim bekneld. Hij werd voor onderzoek naar het Rode Kruisziekenhuis in Beverwijk overge bracht. Daar bleek dat hij slechts een lichte armkneuzing had opgelopen. In het verslag over de huldiging van de heer Kruk stond in ons blad van gisteren zijn adres verkeerd vermeld. Het juiste adres van de jubilaris is Groeneweg 23 in IJmuiden. DE TSJECHISCHE DIRIGENT Jaromir Nohejl leidde maandagavond het Noordhollands Phdharmonisch Orkest op het concert ,dat voor de Velser kunst kring „Voor Allen" in de Velsense Stadsschouwburg werd gegeven. Zijn optreden betekende voor de toehoorders op dit concert een verrassende kennismaking met een rasmuzikant, die in zeer korte tijd met het orkest een voortreffelijk muzikaal contact heeft tot stand kunnen brengen. In zijn land heeft Jaromir Nohejl sinds zijn eindexamen met lof aan het Praagse Conservatorium in 1949 reeds een be langrijke activiteit ah dirigent ontplooid met het orkest „Vit Nejedly", waarmede hij grote tournees ondernam. De uitnemende indrukken, die hij op het concert te Velsen heeft gegeven met de uitvoeringen van de ouverture voor de opera „Don Giovanni" van Wolfgang Amadeus Mozart en van de Symfonie in d op. 70 van Antonin Dworsjak en ook met de voortreffelijke begeleiding van de violist Dick de Reus, die het Vioolconcert van Ludwig van Beethoven vertolkte, recht vaardigen de verwachting, dat deze veertigjarige dirigent spoedig bij de grote orkestleiders genoemd zal worden. Met ingang van 1 september van dit jaar zullen behalve een groot aantal kleinere wijzigingen en aanvullende be palingen betreffende de scheepvaart in het algemeen, vooral voor de visserij en sleepvaart zeer veranderde bepalingen gaan gelden omtrent het voeren van lichten en het geven van seinen. nog voor zeilvaartuigen. Doch dit geeft deze laatste niet het recht om in nauwe vaarwaters de veilige doorvaart van gro te schepen die alleen de vaargeul kunnen houden, te belemmeren. Ook werktuiglijk voortbewogen kleine vaartuigen met een lengte kleiner dan 19,80 m. mogen de doorvaart voor sche pen die alleen de vaargeul kunnen houden niet belemmeren. Op dinsdag 26 januari zal de Dutch Swing College Band in de stadsschouw burg te Velsen een concert geven voor de leerlingen van de bovenbouw van het V.G.L.O.- nijverheids- en middelbaar on derwijs in de gemeente. De aanvang is ge steld op 20 uur. In totaal zullen 701 leerlingen van de di verse scholen in Velsen worden toegelaten. De belangstelling is groter dan de schouw burg plaatsen te bieden heeft, zodat alle opgaven met eenvijfde moesten worden verminderd. Wij laten hier enkele van de belang rijkste wijzigingen volgen. Advertentie in alle TEXTIEL- en WONINGIN RICHTINGSAFDELINGEN. Ziet vooral onze Opruimingseta lages VOL MET KOOPJES. Elke dag komen er nieuwe koopjes bij I Veel restanten en coupons I Komt u ook eens kijken bij Lange Nieuwstraat - Marktplein Telefoon 5205 - IJmuiden Maandag kwamen in IJmuiden aan: Daphnis, van Kopenhagen; Baden, Oslo; Havelland, Ant werpen; Strom Gunhild, Antwerpen; Border Falcon, Abadan; Neder Eems, Bremen; Calanda, Bremen; Strabo, Bordeaux; Basel, Halden; Grimland, Norfolk, IJmuiden; Parma, Kemi, Velsen. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Res Nova, naar Great Yarmouth, van IJmuiden; Bliss- worth, Londen, IJmuiden; Aaltje, Londen; Hoogland, Grangemouth, IJmuiden; Barvik, St. Juan de P. R.; Spika, Waterford; Eemland, Bremen; Netherlands Coast, Rotterdam; Pega sus, Rotterdam; Militence, Antwerpen, IJmui den; King Fisher, Harlingen; Magas, Rotter dam; Bertha Beck, Rotterdam; Winamac, Gothenburg; Kalmarsund 10, Rotterdam; Tilly, Gent, Zaandam; Carnissesingel, Rotterdam, van IJmuiden. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Labotas, van Rotterdam; Basil, Rouaan, IJmuiden; Natal, Rotterdam; Midas, Rotterdam; Eos, Rotterdam; Solon, Rotterdam; Commander, Norfolk; Clark- avon, Port Talbot; Bjarmia, Kotka, Velsen; Düsseldorf, Antwerpen. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Hasewint, naar Wismar; Wedlooper, Hamina; Neptun, Hamburg; Birdwood, Immingham; Hathor, Bremen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Aan de gemeentelijke School voor Visse rij en Scheepvaart in IJmuiden slaagden (1 augustus tot en met 31 december) de volgende kandidaten: Aanvullend diploma: J. B. V. Pols, J. Hofman, N. P. Slings en R. Hes. Radio-telefonie: A. Vos; V.D.: C. Harren. Motordrijver Kleine Handelsvaart: D. v. d. Veer, J. J. E. Rappold, J. L. van Noord, E. J. F. Peper, M. W. Pieterman, W. G. J. Lindenkamp, J. G. Roosendaal, M. de Niet, P. Bosschert, W. Prins, D. Dijkstra, A. E. van Kesteren, M. B. J. Kanis, A. Boeijen en H. v. d. Meuten. Motordrijver Zeevisvaart: N. Roelofsen, D. Dijkstra, P. Bakker, A. E. van Kesteren, H. K. Nieuwland, P. Beversen, M. B. J. Kanis, A. Boeijen, J. Los, D. B. Gort en W. N. Hoogland. Stuurman Kleine Handelsvaart: B. van Amerongen, T. S. Tukker en N. P. Slings. Advertentie Mejuffrouw G. Flentge uit Amster dam tijdens de rondleiding met een klasse meisjesleerlingen, die bijna „aan haar lippen hangt'.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 4