Noordzeekanaalgebied, woningbouw en ruimtelijke ordening besproken Statenleden achten uitkering uit belastingpot veel te laag Buschauffeur N.S. niet gerust ontwikkeling in op de 1965 Haagse K. v. K. stelt vrije zaterdagmiddag voor 3 Geslaagd confectie- debuut van Hagenaar Jean Louzac Algemene beschouwingen provinciale begroting: Doden in het verkeer Parkeer-primeur in Utrecht Produktiviteitsstijging enige buffer Haarlemse Kamer houdt zich afzijdig Automobilist reed door na ongeluk Rotterdam helpt Philippijnse zeelieden EDRIJF. KIES DE N.Z.H. WOENSDAG 13 JANUARI 1965 11 V er slag Verhoging Actief beleid Aardgas Hebt u een rijbewijs? Dan hebben wij voor u een goede baai! 1 In het werk van een zit veel meer dan u denkt Het bezit van een gewoon rijbewijs BE is voldoende; voor de opleiding zorgen wij Kom er eens over praten op onze KENNISMAKINGSAVOND AANSTAANDE DONDERDAG 14 JAN. VAN HALF ACHT TOT NEGEN UUR. U BENT VAN HARTE WELKOM IN ONZE KAN TINE, LE1DSEVAART 396, HAARLEM. De bussen van de lijnen 3, 6, 71 en 80 stoppen voor de deur NOORD-ZUID-HOLLANDSE VERVOER MAATSCHAPPIJ N.V. «li ff IJ# Af fit IIIP/l IfPT PPit //Ifif/raT W' Nieuw geluid in kwestie winkelsluiting Kort nieuws De Provinciale Staten van Noord-Holland en het college van Gedeputeerde Staten zijn gisteren aan de begrotingsmarathon begonnen, waarbij de belangrijke aangelegenheden van de laatste tijd, zoals de vestiging van een petro-chemische industrie in het Noordzeekanaalgebied met alle consequenties vandien, de woningbouw in de provincie, de problemen ten aanzien van de krapte op de financieringsmarkt, de schaarse middelen die de gemeenten krijgen toebedeeld en de agglomeratie Groot-Amsterdam, uitvoerig zijn besproken. Des morgens hielden de fractievoorzitters hun algemene beschouwingen, waarna des middags de andere Statenleden daarop aanvulden. Aan het eind van de middag waren de sprekers in eerste instantie gereed en kon de voorzitter, commissaris der koningin mr. F. J. Kranenburg, zelfs nog even ingaan op het beantwoorden van een aantal algemene zaken. De fractievoorzitter van de Party van de Arbeid, de heer A. Roelse kreeg gis termorgen als eerste het woord. Hij sneed direct het loon- en prijspeil aan, waarbij hij opmerkte dat de regering toch moeilijk een beroep op de werknemers tot mati ging kan doen, wanneer zij zelf zaken als speculatie in grond en huizen de vrije teu gel laat. De heer Roelse wees op de nood zaak van een groter aandeel voor de pro vincies uit de belastingpot. Hij noemde de stijging van de uitkering voor de gemeen ten uit het gemeentefonds met slechts vier percent onverantwoordelijk. „De tekorten op de gemeentelijke begrotingen zullen toch moeten leiden tot plaatselijke belas tingverhogingen" aldus de heer Roelse. De fractievoorzitter van de P.v.d.A. wees verder op de noodzaak van een duidelijk afgebakend beleid ten aanzien van de ruimtelijke ordening. „Het ontbreken van een juist beleid kan leiden tot verdeelde initiatieven" aldus de heer Roelse. Hij noemde de industrialisatienota min of meer een voorbeeld hiervan. Over de woningbouw zei de heer Roelse dat het de fractie van de Partij van de Arbeid nog niet gebleken was dat het de regering ernst is met het spoedig een eind maken aan de woningnood. Hij prees ver volgens het goede interne voorlichtingsbe leid van de provincie, maar zei niet te vreden te zijn over de externe voorlich ting. „Nogmaals zouden wij in dit verband willen wijzen op de noodzaak van de aan stelling van een voorlichtingsambtenaar" aldus de heer Roelse. „Niet iedereen is tegen een gehaaide journalist opgewassen en niet iedere ambtenaar of zelfs niet ieder lid van het college van G.S. kan toch in staat zijn bij eventuele inlichtingen aan een persvertegenwoordiger zijn inlichting altijd op de juiste wijze te formuleren." Over de vestigingen in het Noordzeeka naalgebied zei de heer Roelse dat het zaak is dat het college van G.S. gekend wordt in het overleg tussen Amsterdam en bij voorbeeld de Kennemer gemeenten. Ver volgens informeerde de heer Roelse naar de ontvangst die het plan Groot-Amster dam bij de overige betrokken gemeenten en gemeenteraden heeft gekregen. De plannen van minister Toxopeus om de Bijl mermeer voor een tijd van tien jaar bij Amsterdam te voegen noemde de heer Roelse niet bijster gelukkig. „Dit leidt on herroepelijk tot moeilijkheden" zo zei hij, „het is slechts een oplossing die de mi nister gekozen heeft om zijn prestige niet «1 te zeer te schaden!" Over de waterverontreiniging zei de heer Roelse dat zijn fractie het toejuichte dat rijk en provincie in een verhouding van vier staat tot één voor vijfentwintig per cent zullen subsidiëren in de bouw van de zo noodzakeiyke rioolwaterzuiveringsin stallaties. De heer Roelse zei echter te be twijfelen of de provincie deze subsidies zou kunnen betalen. De bouw van deze in stallaties achtte hij vooral voor twee gro te gemeenten die op het Noordzeekanaal lozen, Haarlem en Zaandam, uitermate ur gent. Namens de fractie van de K.V.P., waar van even daarvoor het statenlid de heer M. D. Kilsdonk door de commissaris der koningin was beëdigd, hield de heer Th. Laan een betoog waarin hij de provin cie voorhield vooral geen zelfgenoegzame houding aan te nemen tegen de lagere or ganen. Ook zei hij dat het provinciale be leid vooral niet mag verstarren. De heer Laan z si verder dat de minister van volks huisvesting' in de Staten-Generaal geen moeilijkheden zou krijgen wanneer hij zou vertellen dat er meer dan veertigduizend woningen gebouwd worden. „Een feit is echter" aldus de heer Laan dat het con tingent van het vorige jaar voor de provin cie Noord-Holland niet is volgebouwd om dat voor diverse plannen de curveprijs niet gehaald kon worden. „Is dit nu helemaal een zaak van het ministerie?" zo wilde de heer Laan weten, „fungeert het college van G.S. slechts als verdeler van het pro vinciale contingent en keurt de hoofdinge nieur-directeur als vertegenwoordiger van de minister de plannen goed of heeft het provinciaal bestuur er nog verdere be moeienis mee? In dat laatste geval zou dan van een minder goed beleid gespro ken kunnen worden" aldus de fractievoor zitter van de K.V.P. Hij drong aan op een driemaandelijks verslag aan de Staten over de vordering van de woningbouw in de provincie. Over de planologie voor het Noordzeekanaalge bied zei de heer Laan: „Hoe belangrijk het totstandkomen van een streekplan voor het Noordzeekanaalgebied ook is, het uit blijven van het plan mag zeker niet lei den tot ophouden van bepaalde beslissin gen. Namens de P.S.P.-fractie sprak de heer Noordenbos die als oorzaak van de lage uitkeringen aan provincie en gemeen ten de belastingverlaging aanwees. „Deze belastingverlaging is volkomen ten onrech te geweest" aldus de heer Noordenbos, nu zullen toch de gemeenten hun plaatselijke belastingen moeten verhogen, terwijl, wan neer de belastingverlaging niet doorge gaan zou zijn, de provincies en gemeenten ruimschoots hun benodigde geldmiddelen uit 's Rijks kas hadden kunnen betrekken. De ruimtelijke ordening noemde de heer Noordenbos een moeilijke aangelegenheid omdat er in Noord-Holland nu eenmaal zo weinig ruimte is. De heer W e n s i n g (prot.-chr.) zei het uitermate toe te juichen dat het college van Gedepueerde Staten zich met een verzoek om verhoging van het jaarlijkse budget tot de regering heeft gewend. De heer Wensing stelde zich vervolgens op het standpunt dat politieke tegenstellingen in de provinciale staten toch een samenwer king op brede basis mogelijk maken. Hij zei het te betreuren dat zo laat een begin gemaakt is met de voorbereidingen voor het streekplan voor het Noordzeekanaal gebied. „Nu is het mogelijk," aldus de fractievoorzitter van de prot.-chr., „dat be paalde gemeenten hun zin doordrijven op grond van een gemeentelijk uitbreidings plan, dat in bepaalde gevallen zelfs nog van voor de oorlog stamt!" „Onze fractie vraagt volledige opening van zaken ten aanzien van de eventuele vestiging van de petro-chemische industrie Wat is het standpunt van de provincie ten aanzien hiervan" zo wilde de heer Wen sing weten. Vervolgens informeerde hij naar de mogelijkheid om een provinciale verordening tegen de luchtverontreiniging in het leven te roepen, vooruitlopend op een eventuele rijksregeling. De heer Hartog (C.P.N.) viel in zijn algemene beschouwingen het regeringsbe leid aan. Hij kritiseerde het feit dat Duitsland van atoomwapens voorzien zou worden en weet de oorzaak van de prijs opdrijvingen aan een monopolistisch stel sel. De heer D u f o u r (V.V.D.) wenste te weten of het college van Gedeputeerde Staten zich al een indruk gevestigd heeft over de plaats voor de vierde technische hogeschool, die in ieder geval in Noord- Holland komt. Zijn fractiegenoot, de heer Thomson stelde dat de vestiging van een petro chemische industrie voor de economische situatie van Amsterdam noodzakelijk is. „Deze industrie moet aan diep water ko men", aldus de heer Thomson, „niet zo zeer voor de aanvoer van de grondstoffen, dan wel voor de afvoer van de industriële produkten. Er zijn zeker goede maatre gelen tegen de luchtverontreiniging te ne men" aldus deze V.V.D.-spreker. Hij acht te dat ook zeker noodzakelijk. Als goed voorbeeld haalde hij de succesvolle rege ling in Chicago aan. De heer M i e r m a n (K.V.P.) stelde dat de ontwikkeling van noordelijk Noord- Holland gekoppeld diende te worden aan die van het Noordzeekanaalgebied. Hij had veel vertrouwen in overkoepelende be stuursorganen. „Bij de ruimtelijke orde ning moeten prestigekwesties van de ge meenten onderling onbelangrijk geacht worden!" De plannen voor het vormen van een agglomeratiebestuur voor Groot-Am sterdam noemde de heer Mierman een ge lukkig initiatief. Hoogovens tot spoed te manen bij hun on derhandeling over de aardgasvoorzienin gen in bepaalde tot nu toe door de Hoogovens van gas voorziene gebieden. De heer Van der Vaart stelde zich op het standpunt dat de gemeenten in dit ge bied zeker niet de dupe zouden mogen worden van de lange duur van de onder handelingen. Hij merkte dit op naar aan leiding van een uitlating van G.S. in de memorie van antwoord dat voor sommige gemeenten nog geen goedkeuring is ver leend voor een krediet nodig om de voor bereidende werkzaamheden voor het invoe ren van aardgas te volbrengen. „Het mag niet zo zijn dat wanneer het aardgas ook in deze gemeenten straks voor de poort staat en daar nog niets gedaan is," aldus de heer Van der Vaart. De commissaris der koningin nam zelf als eerste de beantwoording der sprekers voor zijn rekening. Hij dankte de statenle den die hun waardering hadden uitgespro ken over het tijdens zijn korte bewindspe riode gevoerde beleid en was verder er kentelijk voor de goede wensen die hij op de nieuwjaarsreceptie en ook nu tijdens de vergadering nog in ontvangst had mo gen nemen. Over de aanstelling van een voorlich tingsambtenaar zei de heer Kranenburg dat elke persvertegenwoordiger inlichtingen rechtstreeks bij de betrokken gedeputeer de kan inwinnen. „Wij hebben dus al een flink aantal voorlichtingsmensen" aldus de heer Kranenburg, die het op grond van een flink aantal argumenten aannemelijk trachtte te maken dat de aanstelling van een voorlichtingsambtenaar voor de pro vincie zeker niet noodzakelijk geacht werd De begrotingsvergadering is vandaag voortgezet. Zijn fractiegenote mevrouw Groen- s m i t-v an der Kallen sneed ook het probleem van de luchtverontreiniging aan Zij drong aan op een actief provinciaal beleid. „U dient zowel de gevestigde als de te vestigen bedrijven en industrieën voorwaarden te stellen ten aanzien van de luchtverontreiniging" aldus mevrouw Groensmit. „De ontwikkeling van de ge noemde gebieden moet zeker gestimuleerd worden, zo zei zij, „maar door de te stel len eisen dient de luchtverontreiniging tot een minimum teruggebracht te worden De heer Mulderije (P.S.P.) maakte verder nog bezwaar tegen de subsidie van een half-miljoen gulden aan het fonds voor de natuurbescherming. „Bij een tekort op de provinciale begroting kan dit geld ac tiever besteed worden," zo meende de heer Mulderije, „omdat het fonds voorlopig nog slechts reserves kweekt". De heer Van der Vaart (P.v.d.A.) besprak de problemen rond de aardgas voorziening. Hij zei dat zijn fractie zich verheugde over het verzoek van G.S. aan de minister gedaan om de Gasunie en de Advertentie In het ziekenhuis aan de Zuidwal te Den Haag is overleden de 43-jarige heer J. Chr. Goeman, 's Middags was hij op de kruising van de Valkenboschkade en de Loosduinseweg aangereden door een vrachtauto, die hem (op zijn bromfiets) geen voorrang verleende. De achtjarige Vera Jolanda Koers uit Gouda is dinsdagavond om het leven ge komen. toen zij op de Blekerssingel met haar rijwiel plotseling de rijweg opreed. Zij werd door een achteropkomende vrachtwagen met aanhanger aangereden. In het Sint Jozefziekenhuis van Heerlen is het elfjarige meisje Annie Franssen overleden. Zij werd maandag, toen zij in Heerlen de weg overstak, overreden door de bestuurder van een bestelauto. Na een maand lang bewusteloos te zijn gieweest is de negentienjarige mej. T. Yff uit Assendelft in het gemeentelijk zieken huis te Zaandam aan de verwondingen be zweken, die zij bij een verkeersongeval had opgelopen. Bij een val met haar scooter werd mej. IJff in de nacht van zaterdag 12 december ernstig gewond. De grote parkeerplaats op het Vreden- burg in Utrecht zal voorzien worden van een elektronisch brein, dat precies weet wanneer het parkeerterrein vol is. Als dat zo is, verschijnt bij de ingang in rode letters het woord „Vol". Er kunnen totaal 200 auto's op dit par keerterrein een plaats vinden. Er gebeuren echter veel ongevallen op deze parkeer plaats door het nodeloos veel rondrijden en het niet goed uitkijken bij in- en uit ritten. Bij de in- en uitrit worden de auto's elektronisch geregistreerd. Het elektronisch brein telt op en trekt af en waarschuwt als op het terrein 200 auto's staan. (Vervolg van pagina 1) Omdat N.S. de stootkussens mist om grote kostenstijgingen op te vangen, is de directie niet helemaal gerust op de ont wikkeling in 1965. De productiviteïtsstij- ging die wij gelukkig nog van jaar op jaar weten te bereiken, aldus ir. Lohmann is de enige buffer. Voor het overige a dvorfp.ntie - L '\v. - i .v - ft -y 81 - - :'/#i :",>v „Naar het zich laat aanzien wordt de zaterdagmorgen meer en meer de kooptyd, vooral in de levensmiddelenbranche. Het moet mogeiyk gemaakt worden dat daar voor in aanmerking komende bedrijven vrijwillig op zaterdagmiddag sluiten", al dus meent de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Den Haag. Gesteund door andere Kamers van Koophandel in ons land heeft zij daarom het Hoofdbedrijfschap Detailhandel in Den Haag gevraagd de verordening secundaire arbeidsvoorwaarden voor de detailhandel zo te veranderen, dat de vrije weekeinden voor het personeel ook kunnen lopen van zaterdag 13.00 tot maandag 13.00 uur. De Haagse Kamer van Koophandel is er van uit gegaan dat deze wijziging geen achteruitgang betekent ten aanzien van het pakket vrije zaterdagen en maandagen. Ook bestaat er een ruimere keuzemogelijk heid om het vraagstuk van een voldoende personeelsbezetting op te lossen. Boven dien kunnen in de praktijk de merites van de zaterdagmiddagsluiting worden getoetst. De Haarlemse Kamer van Koophandel heeft het betrokken stuk niet ondertekend. Zij stelt zich op het standpunt dat het, nu het Hoofdbedrijfschap voor de Detailhan del de zaak in behandeling heeft en op 27 januari het probleem bespreekt, geen zin heeft zich in de discussie te mengen. Wel heeft zij in een rondschrijven aan alle vak- en standsorganisaties de mening van de Haagse Kamer voorgelegd. „Voor alsnog blijft het echter een zaak tussen het Hoofdbedrijfschap en de aangesloten organisaties", deelde een woordvoerder van de Haarlemse Kamer ons vanmorgen mede. Een automobilist heeft dinsdagavond een ernstig ongeluk veroorzaakt op de brug over het afwateringskanaal te Farn- sum, gemeente Delfzijl en is daarna door gereden. Bij het ongeluk raakten mevrouw Oosten en haar dochter ernstig gewond. Zij zijn naar het academisch ziekenhuis in Groningen overgebracht. De heer en mevrouw Oosten liepen met hun dochter te wandelen op het voetpad van de brug, toen het ongeluk geschiedde. De heer Oosten bleef ongedeerd. De bemanning van de in de Waalhaven te Rotterdam aan de ketting liggende Phi lippijnse vrachtvaarder kan het voorlopig weer een week aan boord uitzingen. De trieste omstandigheden waarin de 27-ja- rige Engelse kapitein, David John Foote, en zijn 33 Philippijnse opvarenden ver keerden hebben tal van Rotterdamse be drijven en particulieren aangesproken. Daardoor was het mogelijk 60 ton olie en 100 ton drinkwater aan boord te brengen, zodat de machines weer kunnen draaien en er weer warmte en stroom aan boord zijn. Op langer verblijf in koude streken was de garderobe van de schepelingen van de Philippijnse vrachtboot niet berekend. Zij lieten zich gisteren in een modemagazijn warme spullen aanmeten. Een jeugdig katoentje uit de bouti- que-collectie van Jean Louzac met bijpassend hoofddoekje, dat doet denken aan een boerinnenkap. Het model werd gerealiseerd door con- fectie-industrie Noordwijk te H'lem. (Van onze moderedactrice) De Haagse ontwerper Jean Louzac heeft maandagmiddag in het Amsterdamse Hil ton hotel zijn debuut gemaakt als confec- tieontwerper. Het was een huwelijk tussen couture en confectie, dat zeker beloften in houdt voor de toekomst. Onder de naam „Jean Louzac Boutique" werd een collec tie gepresenteerd van suède modellen en zomerse mantels en jurkjes: ontwerpen die respectievelijk waren gerealiseerd door Gelmok in Assen, Nedaco in Amster dam en N.V. Noordwijk in Haarlem. De suède „Louzacjes" kenden we al lan ger. In vorige shows heeft de jonge Hage naar al laten zien, dat hij met dit moei lijke en prachtige materiaal goed raad weet. Het zijn zeer sobere modellen met weinig opschik, maar toch heel chic. Het beste model uit deze collectie vond ik zijn Vt jasje van gevlekt veulen in overhemd stijl. Nieuw was de Spaanse wasbare suède, die eventueel zó in de wasmachine kan worden gestopt. Voor zijn zomerjurkjes en pakjes ge bruikte Louzac veel grof geweven wol en linnen, maar ook wel simpele katoentjes De pakjes en jassen waren veelal pastel tinten als lindegroen, rose en roomblank. De jurkjes waren gebloemd of voorzien van een abstract dessin. Bij de jassen was de mannelijke, mili taire stijl afgezwakt door super-vrouwelij ke smalle schoudertjes. Voor de japonnen moeten de kostenstijgingen worden door berekend in de prijzen. De personeelsuitgaven bedroegen in het afgelopen jaar 310 miljoen of 47 percent van de totale kosten. In 1963 bedroeg dat percentage 44. Te verwachten valt dat het totale kostenniveau in 1965 boven de 700 miljoen stijgt, waarmee dan de stijging sinds 1963 op 7J/a percent per jaar komt. Van de voor de reizigersdienst bestemde spoorwegbaanvakken is nu 1042 kilometer (ongeveer 42 percent), voorzien van auto matisch blok. dat wil zeggen lichtseinen die door de treinen zelf worden bediend. Automatische treinbeïnvloeding komt in 1965 gereed op het baanvak Amsterdam- Amersfoort en in 1966 op de hoofdlijnen ten zuiden van Roermond. Parkeerplaatsen Voor nieuwe stations wordt een capaci teit van vijfhonderd parkeerplaatsen als norm gesteld, aldus ir. Lohmann. „Nu Ne derland aan het veranderen is van een land op fietswielen in een land op auto- wielen, passen de spoorwegen zich daar bij aan. Vijfhonderd parkeerplaatsen voor auto's lijkt nu nog veel, maar is in feite even gewoon als een stalling voor vijfhon derd fietsen dat sinds jaar en dag is". Een zelfde soort schaalvergroting is de overgang van rijwieltrein naar een bin nenlands vakantie-oord tot auto-slaaptrein naar een verre buitenlandse bestemming. In hetzelfde beeld past de gedachte van centrale streekparkeerterreinen, zoals er waarschijnlijk in 1966 bij Bussum een zal zijn aangelegd voor Gooi-forenzen. Schiphollijn De Schiphol-lijn, die steeds meer in de sfeer van de realiteit komt, is een spoor- wegbijdrage tot mogelijke integratie tus sen Rotterdamse en Amsterdamse haven functies en daarmee ook een voorbeeld van de schaalvergroting, die zich niet al leen in de stedelijke bevolkingsconcentra ties en in de bestuurlijke verbanden van Nederland voltrekt, maar ook in de ver keersverbindingen. Ir. Lohmann kon overigens over deze lijn weinig nieuws meedelen. De door de rege ring ingestelde werkgroep is nog niet klaar met haar onderzoek. Een tracé is uitge stippeld en aan de Tweede Kamer ter ken nismaking toegezonden, maar het wachten is nog op de rapporten over verkeersstro men en rentabiliteit. Overigens heeft N.S., vooruitlopend op de eindbeslissing, vijf miljoen gevoteerd voor 1965 ten behoeve van het tunnelge deelte onder de in aanbouw zijnde nieuwe startbaan van Schiphol en heeft Amster dam besloten negen miljoen te steken in een ruimere opzet van de klaverbladcon structie bij Badhoevedorp. Slechte koffie De klachten over de slechte kwaliteit van door Wagon Lits in Nederlandse trei nen geserveerde koffie moet volgens ir. Lohmann worden toegeschreven aan het feit dat het schudden niet bevorderlijk is voor de kwaliteit van de koffie. Dat heeft Wagon Lits althans aan de spoorwegdi rectie laten weten. Over 'n minieme bevoorrading met echte koffiebonen had hij nog niet eerder ge hoord. Wat het rookverbod betreft in de restau ratiewagons meende hij dat het er een stuk frisser door is geworden. Wagon Lits is een voorstander van het rookverbod. De conducteurs zijn in het begin tegen overtreders niet zo streng opgetreden, maar dat gaat er nu wel van komen, zo zei ir. Lohmann. Tegen de vuile treinen is door personeels gebrek weinig te doen. Men gaat wel met affiches werken. Auto van zigeunerkoning uitgebrand. Op de provinciale weg tussen De Lier en Delft is de auto van zigeunerkoning Pe taio, die als tractie dienst deed voor een woonwagen en nog twee caravans, ge heel uitgebrand. Petaio heeft nu nood gedwongen domicilie moeten kiezen in De Lier waar hij thans langs de provin ciale weg zijn bivak heeft opgeslagen. lanceerde Louzac de overhemd-stijl met 44 mouwen, slappe boordjes en typische overhemdsluiting. De modellen van Louzac, die iets bo ven de gemiddelde confectieprijs zullen worden verkocht, zullen niet alleen in Ne derland te krijgen zijn. Binnenkort hangen ze ook in de rekken van het befaamde New Yorkse modemagazijn Bonwit Teller, waaraan ook collega Holthaus al creaties heeft geleverd. Ook de Parijse boutique Maxana heeft al een plaatsje ingeruimd voor enkele modellen. Jean Louzac kan terecht trots gaan op die buitenlandse successen. Malou Nozeman

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 11