Het Nationale Ballet hedenavond in Haarlem Voor hem.voor haar BRYLCREEM N.Ph.O. onder gastdirigent Jaromir Nohejl Eric Herfst van Lurelei-Cabaret: Veertien doeken in Uffizi vernield Erik Vos verlaat Nieuwe Komedie Nederlanders zijn gauw gekwetst Bussum experimenteert met kleurentelevisie NEGEN MUZEN WOENSDAG 13 JANUARI 1965 13 Laat ze toch de knop omdraaien' Vandaagwoensdag 13 januari, treedt Het Nationale Ballet o.l.v. Sonia Gaskell, wederom op in de Stadsschouwburg te Haarlem, met een programma, dat enkele premières voor deze stad omvat. Het programma ivordt geopend met de „Grand Pas des Fiancees" (zie foto) uit Tsjaikofsky's ballet „Het Zwanenmeer', in de choreografie van Jack Carter. In de oorspronkelijke partituur, geschreven in 1877, kwam deze „pas de six' als hoogtepunt van de derde akte. De zes prin sessen dansen voor Prins Siegfried, die uit hen zijn bruid moet kiezen. De Grand Pas des Fiancees wordt vertolkt door de solisten Olga de Haas, Kathleen Smith, Jessica Folkerts, Ruth Weber, Maria Koppers en Calliope Venieris. In de huidige produkties van „Het Zwanenmeer" is deze pas de six niet opgenomen. De pas de deux „Romeo en Julia" op de muziek van Tsjaikofsky en in Serge Lifars zetting, wordt vertolkt door Reuven Voorembergh en Ethery Pagava, welke laatste deze rol voor de eerste maal danste op 15-jarige leeftijd bij het gezelschap van de Markies de Cuevas. Zij heeft hiermede vele triomfen gevierd. Dit seizoen is Ethery Pagava als gast aan Het Nationale Ballet verbonden. Van een geheel andere dramatische strekking, is de geschiedenis var. „Het Heksenjong", een ballet van de Engelse choreograaf Jack Carter dat in 1958 bij het Ballet der Lage Landen werd uitgebracht en sedertdien niet in Nederland gedanst is, ondanks het grote succes dat het destijds oogstte. De muziek is van Leon Salzedo. De geschiedenis speelt zich af in .een afgelegen bergdorp in Amerika, waar volgens de overlevering nog heksen in de bergen leven, Een Heksenjong, Ronald Snijders, moet zijn liefde voor het aardse meisje, vertolkt door Olga de Haas, met de dood bekopen. Dit verhalende ballet werd door vele buitenlandse gezelschappen op het repertoire genomen en heeft grote internatio nale vermaardheid gekregen, Het werd op 21 december bij Het Nationale Ballet in première gebracht. Het programma ivordt besloten met het bruisend vrolijke, verhalende ballet Graduation Ball", gedanst op walsmelodieën van Johann Strauss. De choreograaf David Lichine brengt in een bonte opeenvolging van kleurige scènes het verhaal van een feestavond op een Weense meisjeskostschool, waar de kadetten van een naburige militaire academie zijn uitgenodigd. De schitterende decors en kos tuums zijn het ontwerp van Nicola Benois, als regisseur de scène verbonden aan de Scala van Milaan. Te gast bij Philips Schilderij teruggevonden De O.S. voor doven T elevisiepr o gramma VOOR DONDERDAG NEDERLAND I T.V-nabeschouwingen Brandpunt-Post J. Damshuizer Sas Bunge De radio geeft donderdag Advertentie (Van onze correspondent) AMSTERDAM. „Ik kan mij van een Kamerlid van wie men toch een redelijke intelligentie mag veronderstellen niet begrijpen, dat hij een minister lastig valt over een cabarettekst die hij kennelijk niet goed heeft toegrepen", aldus Eric Herfst, leider van het Lurelei-cabaret. Over de t.v.-uitzending, die zijn groepje op 24 november j.l. voor de VARA verzorgde, heeft het V.V.D.-Tweede-Kamerlid Van de Vliet schriftelijk vragen gesteld aan minister Bot. Dezer dagen liet de minister weten, dat bedoelde uitzending „niet gevaarlijk was voor de veiligheid van de staat, de openbare orde of de goede zeden". Nederlanders voelen zich gauw gekwetst. Televisiemedewerkers kunnen er over meepraten. Eric Herfst, die met zijn Lurelei-cabaret dit seizoen twee uitzendingen heeft gemaakt en er nog twee op stapel heeft staan, heeft beide keren naast prettige reacties ook brieven gekregen van mensen, die zich hebben geërgerd. „Wij laten ons daardoor niet van ons stuk brengen. Als wij teksten zouden gebruiken die bij elke t.v.-kijker in de smaak vallen zou het zo'n zouteloos geheel worden, dat het geen cabaret meer zou kunnen worden genoemd. Overigens heb ik nooit begrepen waarom sommige mensen niet gewoon de knop omdraaien als het programma hen niet aanstaat". DE MEESTE TEKSTEN van het Lure lei-cabaret zijn van Guus Vleugel. Zij zijn gemaakt volgens het recept, dat zij aan sluiting moeten hebben met de actualiteit. Er worden geen politieke stekeligheden gebracht, al kan een cabaret, dat de maatschappij onder de loupe neemt die politiek niet helemaal vermijden omdat deze nu eenmaal in de maatschappij is geïntegreerd. In de uitzending van 24 november heeft Jasperina de Jong als woningzoekende hét anti-semitisme gehe keld. Tot haar verbazing kwamen er tientallen brieven van mensen, die haar anti-semitisme verweten. „De mensen heb ben gewoon niet goed geluisterd", aldus Eric Herfst die de oorzaak ook wel ziet: „in het theater moet men wel luisteren of men wil of niet. Maar wie naar de t.v. kijkt praat soms met zijn huisgenoten over het programma en mist daardoor veel van de tekst. Bij cabaretteksten gaat het vaak om twee of drie worrden. Wie die niet verstaat mist de hele scène". IN DE decemberuitzending van Lurelei kwam een scène voor die een samen spraak tussen Koningin en Prins moest voorstellen en weer waren er boze brief schrijvers. „Er zijn er die zeggen dat je van het Koninklijk Huis moet afblijven omdat de Koningin niets terug kan doen. Kan minister Marijnen dan wel wat terug zeggen als hij op de hak wordt geno men? De Koningin en Prins zijn immers geen heiligen maar mensen en als je het mij vraagt mensen die een gezond ge voel voor humor hebben. Als ik van dat laatste niet overtuigd was zouden wij die scène niet of anders gebracht hebben' Ook de onschuldige engeltjesscène in de laatste uitzending heeft een aantal brieven opgeleverd maar iedere cabaretier weet: christelijk Nederland heeft bijzonder lange tenen. HET LURELEI-CABARET, dat zich kenmerkt door een frisse geest, uisteken de teksten, pittige inhoud en fijne humor, is enorm in trek. Sinds de première op 29 september is het zaaltje van Bellevue op de Leidsekade bij het Amsterdamse Leidseplein op vier avonden na iedere avond geheel uitverkocht geweest. Het aantal bezoekers is tweemaal zo groot als vorig jaar. kennelijk als gevolg van de t.v. uitzendingen en de uitreiking van de Edison aan Jasperina de Jong. In febru ari gaat de groep, die naast het echtpaar Jasperina de Jong en Eric Herfst bestaat uit Sylvia de Leur, Leen Jonjewaard, Ro bert Bos en pianist Rudi van Houten op tournee en wordt er o.a. een week in Brus sel gespeeld. Van maart af draait men weer in Bellevue en het seizoen besluit met een maand lang optreden in juli in het Kurhaus te Scheveningen. Lurelei is na enige omzwervingen vier jaar geleden in het Bellevue-zaaltje op de Leidsekade te Amsterdam begonnen. Eric Herfst herinnert zich van die moeilijke begintijd: „wij hebben eens een keer ge speeld voor vier toeschouwers er werd toen niet geapplaudiseerd, maar men gaf na ieder nummer commentaartje als „gut, dat was aardig" of zo". (Van onze r.t.v.-medewerkster) Alle vijf omroepverenigingen in alfabe tische volgorde, zullen eenmaal in de maand in Eindhoven kleurentelevisiepro gramma's gaan verzorgen. Deze week be gint de AVRO als eerste met het experi ment. Kleurentelevisie, door Philips al sinds 13 jaar in ontwikkeling, wordt door onge veer 100 aangesloten toestellen in en rond Eindhoven ontvangen. Het is de bedoeling om op deze manier de omroepverenigin gen ervaring met kleuren-t.v. te laten op doen. Ook de N.T.S. doet aan de eerste uit zending mee; nieuwslezer Jan Gerritsen heeft gezorgd voor een kleurenjournaal Het programma wordt aangekondigd door Ageeth Scherphuis. Medewerking verle nen o.a. Otto Sterman, Rita Reys met het trio Pim Jacobs, Edo Spier met Corinne Rothschaefer en fotograaf Paul Huf. FLORENCE (Reuter). In het Uffizi Museum in Florence heeft men gistermid dag veertien schilderijen beschadigd aan getroffen. Het moet het werk zjjn geweest van een geestelijk gestoord individu. Uit de schilderijen z(jn met een mes of een ander scherp voorwerp de ogen gestoken, de naakten zjjn vooral beschadigd op de plaats van de geslachtsorganen. Het is een bijzonder ernstig geval. Res tauratie zal de vernieulingen niet geheel kunnen wegwerken, heeft de directeur ver klaard. Er zijn doeken bij van de schilders Lorenzetti, Daddi, Pontormo, Lotto, Mem- ling, Jan Lys, Van Cleve, Leonbruno en Pisano. Ongeveer veertig bezoekers zijn na ver hoor door de politie vrijgelaten. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Het schilderijtje dat zon dag werd gestolen uit het Museum Mayer Vandenbergh in Antwerpen, is gisteren teruggevonden. Het was, uit de lijst ge sneden, verstopt achter een groot schil derij in een andere zaal van het museum. Waarschijnlijk heeft de dief het daar later willen weghalen. Morgenavond, donderdag 14 januari, brengt de AVRO „Bill Clifford" van Godfried Bomans als t.v.-spel in de regie van Walter van der Kamp, op het scherm. De foto toont de drie hoofdrolspelers: Henk Molenaar, Ton Lensink (Clifford) en Johnny Kraaykamp. Erik Vos, artistiek leider van de Nieuw» Komedie, heeft met ingang van het seizoen 1965-1966 ontslag gevraagd. Hij heeft dit besluit genomen om zijn werkterrein als regisseur te kunnen verbreden. Naar aanleiding hiervan zijn Berend Boudewijn en Frans Vasen benoemd tot directie van het gezelschap. Erik Vos heeft negen jaar de leiding gehad van de Nieuwe Komedie. Hij trok onder meer de aandacht met een opvoering van „De Perzen". Het lid van de tweede kamer de heer J. J. Voogd (P.v.d.A.) heeft aan de staats secretaris van onderwijs, kunsten en we tenschappen, drs. Van de Laar schriftelijk gevraagd of het juist is dat de Nederland se dovensportbond wegens gebrek aan middelen niet in staat zal zijn een repre sentatieve ploeg te zenden naar de Olym pische Spelen voor doven, die dit jaar in Washington zullen worden gehouden. De heer Voogd vraagt voorts of de staats secretaris bereid is maatregelen te tref fen of te bevorderen, die het deze bond mogelijk zullen maken op gewenste wijze aan deze spelen deel te nemen? Bijzonder eregeld. De staatssecretaris van O.K. en W. heeft een bijzonder eregeld toegekend aan de componisten Hendrik Andriessen en Matthijs Vermeulen, de zangeres Jo Vincent, de beeldhouwer Hildo Krop, de schilder A. C. Willink en de ontwerper Piet Zwart. de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Klas sieke muziek. 11.00 Voor de zieken. VPRO: 11.45 Januari, een programma in de toon soort van de louwmaand. 12.10 Leven op het land, gesprek. 12.27 Mededelingen t. b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Deze week. 13.00 Klassieke grammofoon- muziek. 13.45 Voor de vrouw. NCRV: 14.15 Amusementsmuziek (gr.) 14.30 Moderne or kestwerken (gr.) 15.30 Pianorecital: mo derne muziek. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Lichte orkestmuziek (opn.) 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Koorzang met harp (gr.) 17.45 Jazzmuziek (gr.) 17.55 Sport- rubriek. 18.10 Koorzang. 18.30 Sociaal pers pectief. 18.40 Stereofonische uitzending: lichte orkestmuziek. 19.00 Nieuws en weer- praatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Geestelij ke liederen (gr.) 19.45 Op de man af, praatje. 19.50 Lichte grammofoonmuziek. 20.10 Boeren en Burgers in Buitenveen, hoorspel. 20.35 Samen uit Samen thuis: gevarieerd programma. 22.00 Kerkorgel concert: klassieke muziek (opn.) 22.30 Nieuws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespreking. 23.00 Nieuwe grammo- platen met commentaar. 23.55-24.00 Nws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Grammofoonmuziek. 12.15 Gevarieerde muziek (Om 12.25 Weer bericht en mededelingen voor de scheep vaart) 12.50 Beursberichten en program ma-overzicht. 13.00 Nieuws. 13.20 Kamer muziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolradio (Om 15.00 Nieuws). 15.45 Grammofoonmu ziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Franse les. 16.24 Liederen. 17.00 Nws. 17.15 Lichte muziek. 17.30 Vlaamse volks muziek. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de sol daten. 18.28 Paardesportberichten. 18.30 Moderne muziek. 18.45 Sportkroniek. 18.52 Grammofoonmuziek. 19.00 Nieuws en ra diokroniek. 19.40 Grammofoonmuziek. 19.50 Vrije politieke tribune. 20.00 Klassieke en moderne muziek (In de pauze: boekbe spreking). 21.45 Moderne muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.45 De Zeven Kunsten. 23.00 Nieuws. 23.05 Opera- en Bel cantoconcert. 23.55-24.00 Nieuws. VOOR WOENSDAG NEDERLAND I NTS: 17.00 De Verrekijker, Internatio naal jeugdjournaal. VARA: 17.10-17.45 Voor de kinderen. NCRV: 19.30 Barend de Beer. 19.35 De Beverly Hillbillies, TV-film. NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Pa Pin kelman en tante Pollewop, beeldverhaal. 20.25 Attentie. 20.50 Een tegen allen, wed strijdprogramma. 22.15 Dagsluiting. NTS: 22.25-22.30 Journaal. NEDERLAND 2 NTS: 20.00 Nieuws in het kort. VARA: 20.01 Tussen Bach en Beatle: orgelspel en zangsoliste. 20.20 Meneer jaagt: filmrepor tage over jagen en stropers in Nederland. 20.50 Het huis waarin ik woon, Russische speelfilm (alle leeftijden). AVRO: 15.00-15.45 Voor de vrouw. 16.00- 16.15 Voor de kleuters. NTS: 19.30 Don Pedro, poppenfilmpje. 19.40 Van Gewest tot Gewest, regionaal journaal. 20.00 Jour naal. AVRO: 20.20 AVRO: 20.20 Televizier. NTS: 20.40 Sonate a trois, ballet. AVRO: 21.00 De avonturen van Bill Clifford, TV- spel. NTS: 22.35-22.40 Journaal. NEDERLAND 2 NTS: 20.00 Nieuws in het kort. KRO: 20.01 Huis op wielen, documentaire over het leven van de woonwagenbewoners. 20.35 Marionettentheater. NTS: 21.00 Het grote avontuur (The great adventure), epi sode uit de geschiedenis van de Verenig de Staten van Amerika. KRO: 21.45-22.10 Onze man in Londen. Bij uitzondering bood de televisie gis teravond minder goede aansluitingsmoge lijkheden aan hen die hun keuze op een paar programma-onderdelen van beid^ netten hadden laten vallen. In plaats van de „Artistieke ontmoe ting" met Jan Wolkers, die „moest ko men te vervallen", bracht de AVRO (de laatste tijd sukkelend met haar litteraire uitzendingen) een herhaling van haar film over de totstandkoming van een Sleeswijk-revue op het scherm: een goe de documentaire overigens, die een repri se waard was. De KRO bracht op Nederland I in de tweede aflevering van de rubriek „Brand punt-Post" een ontmoeting tot stand met een top-selectie van Ingezonden-Stukken- schrijvers. Frits v. d. Poel als commen tator wel eens aangevallen om zijn wat somber, donkerbruin stemgeluid bleek een uitstekende gespreksleider te zijn. Blijmoedig, ironisch, ongedwongen en slagvaardig was de wijze, waarop hij zijn gasten hielp hun problemen aan de kij kers voor te leggen. En dat deze rubriek reeds succes had, werd bewezen door het heroptreden van een Tilburgse vrouw, die vele jaren in een volslagen onbewoonbaar huis had gewoond en na haar in de eer ste aflevering van dit programma geuite kritiek op het huisvestingsbeleid zowaar zeven goede woningen kreeg aangeboden. Waarmede de macht van dit medium weer eens werd bewezen. Natuurlijk hebben ook wij begrip voor de noodzaak van hulpverlening aan onder ontwikkelde gebieden en voor belangstel ling, waar het gaat om de vrijwilligers (zendelingen, missionarissen, zusters en leken) die in die gebieden werken. Zoals echter opnieuw uit de documentaire „You are welcome" bleek, gaat ook de wijze, waarop de t.v. documentaires over dit on derwerp maakt, lijken op een (vaak wil de) aaneenschkeling van gemeenplaat- sen-in-woord-en-beeld. Van het ontwikke lingsgebied Kameroen (al eens eerder behandeld) kregen wij nu ook weer eens al die bekende beelden te zien' verkom merde mensen, vertederende kindertjes, primitieve landbouwmethoden, modernise ring en opbouw, ploeterende, bewonde renswaardige idealisten etc. etc. Dit alles afgewisseld met veelal weinig zeggende opnamen van het landschap en de we lige plantenwereld. Een stortvloed van beelden, die met de stroom van begelei dende commentaren en uitspraken, toch niet het medeleven en de ontroering wekte, die in zo'n geval gewenst zijn. The perfect hairdressing BEECHAM (NEDERLAND) N.V. - VOOR ENGROS MOTAM, EGELANTIERSGRACHT 172-174, AMSTERDAM. Een voortreffelijke avond muziek had den bezoekers van het vijfde dinsdag avondconcert te danken aan Jaromir No hejl, dirigent van het Philarmonisch Or kest te Olomouc, Tsjechoslowakije, die als gast het Noordhollands Philharmonisch Or kest leidde. Nohejl bezit de intelligentie van de ware muzikant, een vermogen om de frase te boetseren, haar van de eerste tot de laatste noot zeggingskracht te ge ven, partijen functioneel tegen elkaar te plaatsen, een vorm verstaanbaar te ma ken uit de groei van haar bestanddelen. De Zevende Symfonie van zijn landgenoot Antonin Dvorsjak (opus 70 in d kl.t., ein delijk eens niet Uit de Nieuwe Wereld) was een plezier om naar te luisteren, en het moet een plezier voor de musici ge weest zijn om zich door een zo soepele directie te laten leiden. Een sprankelend stuk overigens, met hier en daar een dra matische noot die meer ter afwisseling van de bruisende musiceerdrift dan ter verkondiging van innerlijke conflicten bij de maker schijnt aangebracht. Een Scher zo, in het ritme van een Furiant, ging met een zo vrolijke bezetenheid de zaal in dat het bijna vreemd aandeed dat ieder een rustig op zijn stoel bleef zitten. En nergens werd iets opgeschroefd terwille van het effect, het was om een stan daard-uitdrukking met recht te gebruiken gezond muziekmaken. Hieraan voorafgegaan was voor de pau ze eerst de ouverture Don Giovanni van Mozart minder dan 24 uur voor de première in Praag geschreven, zoals men in iedere biografie kan lezen die al trof door haar warme totaalklank en lo gische zangerigheid (wat in het musiceren geen tegenspraak betekent, maar een plicht), gevolgd door het Eerste Vioolcon cert van Bartók, met André Gertler als solist. Wanneer men bedenkt dat in 1908 toen dit vioolconcert voltooid werd, figu ren als Mahler, Reger, R. Strauss de toon aangaven in het muziekleven van Midden- Europa, wekt deze compositie die het werk van een zeven-en-twintigjarige is, verwon dering, en bewondering. In het eerste deel treft de dichterlijke toon die uit het sobe re weefsel van stemmen waarin het solo instrument zonder forceren domineert, vrijkomt. En in het tweede deel, tevens finale, vooral de wijze waarop sommige bruuske passages hun energie als het wa re weer terugnemen in meer beschouwe lijke fragmenten. André Gertler speelde het stuk intens zonder opsmuk, met een bezieling geschraagd door een vlekkeloze techniek en belicht door een fraaie toon. De nauwe verweving van de hoofdstem met het orkest leverde door de beheerste, toch bewogen gebaren van Nohejl geen problemen op. Het orkest toonde ook hier zijn beste kunnen. Het succes, zowel na dit vioolconcert als na Dvorsjak's Sym fonie, was aanzienlijk. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Lichte grammofoonmuziek. 8.50 Och tendgymnastiek. 9.00 De Groenteman. 9.50 Klassieke grammofoonmuziek. 9.35 Water standen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Lichte grammofoonmuziek. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Nieuws. 11.02 Huishoudelijke za ken. 11.45 Voordracht. Stereofonische uit zending: Pianorecital: klassieke muziek. 11.45 Voordracht. 12.00 Lichte muziek uit Italië (gr.) 12.27 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.30 Dansorkest en zangso listen. 13.00 Nieuws. 13.10 Mededelingen, eventueel actueel of grammofoonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Licht ensem ble en solist. 14.00 Stereofonische uitzen ding: Bas-bariton en gitaar. 14.30 Dieren in en rondom het huis, een programma over het wel en wee van huisdieren. 15.15 Lichte grammofoonmuziek. 15.30 Moderne muziek (gr.) 16.00 Nieuws. 16.02 Van vier tot vijf, een radioprogramma in een note- dop. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Uitzending van de Anti-Revolutionaire Partij. 18.30 Licht orkest en zangsoliste. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Sportparade. 19.30 Con- coursmuziek 1965. 20.00 Nieuws. 20.05 Mo derne pianomuziek (gr.) 20.15 Concertge bouworkest en solisten: klassieke muziek. 21.05 Nieuwe waarheden over werknemers, klankbeeld. (I) 21.30 Concertgebouworkest (verv.) moderne muziek. 22.15 Engelse volksliederen (gr.) 22.30 Nieuws en mede delingen. 22.40 Actualiteiten. 23.05 Disco- taria: nieuwe grammofoonplaten. 23.55- 24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 KRO. 11.45 VPRO. 14.15-24.00 NCRV. KRO: 7.00 Het levende Woord. 7.05 Klas sieke grammofoonmuziek. 7.30 Nieuws. 7.40 Pianorecital: moderne muziek. 8.00 Overweging. 8.05 Londens Symfonieorkest: lichte orkestwerken. 8.30 Nieuws. 8.40 Voor Het geheim van een goed verzorgd uiterlijk? Brylcreem - de wereld beroemde Engelse haarcrème! Brylcreem houdt het kapsel de hele dag perfekt in model, Brylcreem houdt haar en hoofdhuid fris en ge zond. Brylcreem - ook voor Uvvhaar!

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 13