Velen profiteerden reeds van de nieuwe bijstandswet Kinderen niet meer voor ouders „op te verplicht brengen" Dubbele emissie Amstel Bier garage-assistenten DE BEURS - SPAARCENTJES NU VEILIGER Gesprek confectie- CAO geschorst Acht pet voor de hoveniers „CAO-gesprekken op ander tijdstip Bod op aandelen Rozengaarde van 2250 Circulatie daalde met 236 min ContIndependent Telephone naar het Damrak Stakende Turken moeten naar huis Blenzo-schoenen ontslaat kader SCHEEPVAARTBERICHTEN Plan voor grote aluminiumfabriek op Curacao Blauwe wimpel wederom voor de Zeeuwsche Confectie Van Nelle verwerft een Duits belang Japan produceert meer staal dan West-Duitsland Vrijdag gesprek omroeplonen Goudprijs in Parijs verder omlaag Verolme neemt voor 30 deel in kapitaal van G< J. ten Cate Bestuur Lohuizen WOENSDAG 13 JANUARI 1965 17 Krant en radio Aanvulling AOW Dividend verhoogd Winstpunt Spaargeld veilig Pleidooi van Kloos IN VOOR ONZE GARAGE SOENDAPLEIN HAARLEM-NOORD WORDEN GEVRAAGD: AANSTELLING TOT 62 JAAR MOGELIJK NOORD-ZUID-HOLLANDSE VERVOER MAATSCHAPPIJ N.V. Weekstaat Ned. Bank AMSTERDAM De Armenwet van 1922 is voorgoed in het archief geborgen. Sinds 1 januari jl. is deze sociale wet vervangen door de algemene bijstandswet. Iedere Neder lander die niet over de middelen be schikt om in de noodzakelijke kosten van het bestaan te voorzien, wordt bijstand verleend door burgemeester en wethou ders van zijn woonplaats. Kerkelijke of particuliere steungevers zijn niet meer nodig. Verbaal is niet meer mogelijk: kinderen hoeven niet meer voor behoef tige ouders te betalen en ouders niet meer voor meerderjarige kinderen die voor ondersteuning in aanmerking ko men. De algemene bijstandswet is er niet alleen voor de armen. Zij voorziet in noden die de burger zelf niet of in onvoldoende mate kan lenigen. Tal van Nederlanders hebben de afgelopen we ken de voordelen van de nieuwe wet ondervonden. In Amsterdam woont een wetenschappe lijk ambtenaar die iedere maand 600 moest betalen voor zijn meerderjarige zoon die in een psychiatrische inrichting verblijft. De bijstandswet heeft die last van zijn schouders genomen. De steun aan de zoon blijft, maar wordt niet meer op de vader verhaald. Een onderwijzer met drie kinderen verkeerde in nood omdat zijn vrouw voor ruim een jaar naar een sanatorium is gezonden. Huishoudelijke hulp is zo duur dat de man deze ondanks zijn vrij goede salaris, niet kon betalen. Hij heeft toch zijn huishoudster gekregen en het gemeentebestuur betaalt volgens de bijstandswet het geld dat het gezinsbudget te kort kwam. Ieder is in de eerste plaats zelf verant woordelijk voor de voorziening in zijn be staan. Maar er kunnen omstandigheden zijn dat men door ziekte, ouderdom of wat dan ook, geen of weinig inkomen heeft. In zo'n geval kan er een beroep op de gemeentelijke overheid worden ge daan, die bijstand moet verlenen volgens hetgeen in de Algemene Bijstandwet is vastgelegd. Die wet noemt geen steunbe dragen. Wel wordt er gesproken dat men recht heeft op vergoeding van de „nood zakelijke kosten van het bestaan". Die kosten zijn voor iedereen dezelfde; bij de steunverlening zal met de omstandigheden van persoon en gezin rekening worden ge houden. In normale gevallen wordt bijstand ver leend tot het bedrag dat voor het bestaan noodzakelijk wordt geacht en dat beperkt zich niet tot voedingsmiddelen en huishuur maar strekt zich ook uit over verwar- mingskosten en kleding. Onder noodzake lijke kosten van het bestaan vallen ook, abonnementen voor krant en radio-contri butie, geld voor bus en tram en voor extra uitgaven. Zelfs is het denkbaar dat de aankoop van een televisie-toestel moge lijk wordt gemaakt als dit in een bepaald geval noodzakelijk wordt geacht. Dat de grootste financiële nood onder de bejaarden is te vinden blijkt niet hele maal juist: een stad als Amsterdam telt ruim 110.000 bejaarden maar op 12.000 na hebben zij naast hun A.O.W.-uitkering een pensioen of andere inkomsten. Die 12.000 van wie de meesten alleen maar hun A.O.W. hebben 303,50 per maand voor gehuwden en 212,50 voor alleenstaanden) krijgen van de gemeentelijke sociale dienst aanvullende bedragen die onder an dere afhankelijk van de huishuur een ge middeld maandinkomen van 359 resp. f 234,50 garanderen. Iedere gemeente bepaalt haar eigen normuitkering. Deze kan zijn gebaseerd op een prijsniveau maar ook op dat van de lonen. Amsterdam bijvoorbeeld ba seert een norm-uitkering op het gemiddeld inkomen van de ongeschoolde arbeider zo als dat regelmatig door het C.B.S. wordt gepubliceerd. De gehuwde ondersteunden krijgen een bedrag tot 75 percent van het loon van een ongeschoolde arbeider, de alleenstaanden tot 47 percent. Een alge mene regel is niet te geven maar de praktijk leert dat de uitkeringen in de di verse gemeenten elkaar niet veel ontlo pen. Die bejaarden en de andere door de gemeentelijke overheid ondersteunden hebben de invoering van de bijstandswet in het algemeen niet in hun portemonnaie kunnen merken. Zij krijgen vrijwel het zelfde hedrag uitbetaald. De Amstel Brouwerij gaat binnenkort over tot een gecombineerde emissie van aandelen en converteerbare obligaties. Uitgegeven zullen worden 2.019.000 aan delen, recht gevend op dividend over 1965 met voorkeursrecht voor aandeel houders resp. certificaathouders in de verhouding 1 op 7, en 9.420.000 conver teerbare obligaties a 1000 met voor keursrecht voor aandeelhouders resp certificaathouders in de verhouding 2 obligaties op 3 aandelen. De koers van uitgifte van de aandelen ral circa 325 pet. bedragen; de definitie ve koers alsmede de koers van uitgifte van de obligaties, de modaliteiten van de lening en de conversievoorwaarden, zullen kort voor het verschijnen van het pros pectus worden vastgesteld. De gang van zaken in het per 31 decem ber 1964 geëindigde boekjaar was alles zins bevredigend. Mede ten gevolge van de fraaie zomer steeg de hectoliter om zet met 10 pet. De toeneming van de kos ten werd door de toeneming van de baten ruim overtroffen. Onvoorziene omstandig heden voorbehouden, zal aandeelhouders worden voorgesteld over het boekjaar 1964 een dividend van 14 pet. uit te ke ren. (v.j. 12 pet.). Het gesprek over het afsluiten van een Collectieve Arbeidsovereenkomst in de con- fectieindustrie is geschorst. Beide partijen hebben hun standpunt uiteengezet en daar bij is gebleken dat over een aantal pun ten geen overeenstemming kon worden be reikt. De werkgevers zijn niet bereid bij zondere rechten te verlenen aan georgani- seerden. De verwerking van de huurcom- pensatie in de loonsverhoging is afgewezen evenals een verbetering van de tariefsbe palingen. De vakbonden hebben tevens ge vraagd de lonen van de vrouwen in geval van gelijke functie met mannen gelijk te stellen. De werkgevers zijn bereid tot 90 percent te gaan. De loonsverhoging van 10 a 11 cent leverde geen moeilijkheden op. De bedrijfsbonden hebben met de pa troonsorganisaties in het hoveniersbedrijf overeenstemming bereikt over de nieuwe C.A.O. voor hoveniers, die op 1 januari in gaat. De loonsverbeteringen bedragen 8 percent. Het grote winstpunt van de bijstandwet vergeleken bij de armenwet en andere oude sociale regelingen vindt men in de individuele gevallen van mensen die voor heen niet werden geholpen. De nieuwe wet maakt bijstand mogelijk in uiteen lopende gevallen: een gezin heeft als gevolg van ziekte of invaliditeit tijdelijk of blijvend weinig inkomsten. een bejaard echtpaar komt niet uit met het pensioen of kan de prijs van het bejaardentehuis zelf niet geheel betalen. een verlaten of een gescheiden vrouw heeft onvoldoende inkomsten en kan niet gaan werken. een gezin heeft ziektekosten, kosten van een gebit of een andere prothese die niet vergoed worden door de verzekering en die het zelf niet kan betalen. een gezin kan de kosten niet betalen van verzorging en verpleging van hun kind in een tehuis of inrichting. een bejaarde kan de kosten niet be talen van noodzakelijke hulp van de pedi cure. iemand kan de extra hoge stookkosten in een strenge winter niet langer betalen, Wie bijstand aanvraagt zal bemerken dat de overheid rekening zal houden met eigen bezit en inkomsten. Dit is vanzelf sprekend maar het is niet langer van zelfsprekend zoals vroeger dat men eerst alle spaarcentjes moet opsoeperen eer er bijstand wordt verleend. Een echtpaar dat bijvoorbeeld in een bejaardentehuis woont en uit de AOW- en eventuele pen- sioensinkomsten de pensionprijs niet be talen, krijgt bijstand ook al heeft het nog wat spaargeld. De grootte van het toege stane kapitaal staat niet in de wet om schreven en wordt door de gemeenten zelf bepaald. In Amsterdam bijvoorbeeld mag een echtpaar over 6000 beschikken. Belangrijk is ook dat giften van familie, kerk of andere zijden niet van de bij standbedragen worden afgetrokken. Ook hiervoor geldt een plaatselijk vast te stel len maximum, bij het ontvangen van aan zienlijke bedragen wordt de bijstand stop gezet. Het is de bedoeling van de algemene bijstandwet dat ieders bestaan verzekerd is en dat men als ondersteunden boven dien nog kan deelnemen aan het maat schappelijk verkeer. De rechten zijn nauw keurig in de wet omschreven, zo kan men in beroep gaan als het gemeentebestuur een verzoek om bijstand afwijst. Maar er zijn ook plichten. Het is de plicht van de burger alle mogelijkheden te benutten om voor zichzelf te zorgen. Aan het verlenen van bijstand kan als het geen bejaar den of zieken betreft de voorwaarde worden verbonden dat men aan het ar beidsproces deelneemt. Soms kan het uit betaalde bijstandsbedrag worden terug gevorderd, bijvoorbeeld als er geld is ge leend voor het aanschaffen van een inva- lidenwagen of als iemand door eigen schuld bijstand moet aanvragen. De vice-voorzitter van het N.V.V., de heer A. Kloos, heeft in een artikel in de N.V.V.-bladen verkondigd dat ernstig moet worden overwogen of het tijdstip van C.A.O.-onderhandelingen niet dient te worden verlegd naar een periode waarin een duidelijker inzicht in de resutlaten van het bedrijfsleven mogelijk is. Ondanks sombere voorspellingen en pessimistische geluiden van regeringen en hoogleraren in de S.E.R., waardoor een stemming werd gekweekt die niet bevorderlijk is voor een gunstige uit komst bij onderhandelingen, blijken de bedrijfsresultaten over 1964 volgens de heer Kloos nogal gunstig te zijn. Dit heeft hij onder meer geconstateerd aan de hand van de gepubliceerde bedrijfs resultaten en uitlatingen in de nieuwjaars redes van de voorzitters van de Kamers van Koophandel. De onderhandelaars van de vakbeweging hebben in de sombere voorspelling nimmer geloofd, zei de heer Kloos, maar het cijfermateriaal ontbrak, dat hun meer optimistische visie zou kun nen staven. Steeds duidelijker blijkt dat het tijdstip waarop de centrale onderhande lingen worden gevoerd een ongelukkig tijd stip is, zo meent de heer Kloos. Namens principalen heeft Labouchere en Co een bod uitgebracht van 22i50 per aandeel van nominaal een gulden in de n.v. Rozengaarde te Deventer, een onroe rend goed maatschappij die is voortge komen uit de liquidatie van Burgers Rij wi-elfabriek. In september '63 werd als gemeld per aandeel van nominaal 1.000 f 999 terugbetaald waardoor het kapitaal werd teruggebracht van 600.000 tot 600. De koers van de aandelen is thans onge veer 1.600. Aan de hand van de voor lopige balans per 31 augustus '64 komt men op een intrinsieke waarde van ruim 1.940. Het bestuur beveelt het bod aan. De n.v. betaalde sinds 1962 geen dividend meer. Advertentie Geboden wordt: Goed loon met volledige sociale voorzieningen. Vijfdaagse werkweek. Vijftien werkdagen vakantie. Vrij vervoer op alle N.Z.H.-lijnen. Aanmelding, schriftelijk of mondeling, bij de Afdeling Personeelszaken, Hoofd kantoor: N.Z.H. - LEIDSEVAART 396 - HAARLEM - TELEFOON 1 84 60 De weekstaat van de Nederlandsche Bank per 11 januari laat een sterke sa mentrekking zien van de chartale circu latie. Er vloeide 236 min bankbiljetten terug na de ultimo-uitzetting, waardoor de stand van de circulatie op f 6629 kwam. De banken hebben deze verruiming van hun middelen aangewend om in te schrij ven op de tender op schatkistpapier tot een bedrag van circa 180 min. Hierdoor, alsmede door ontvangsten uit nietkohierbelasting, steeg het saldo van de schatkist met 354 min tot 942 min. Van de rekening „andere ingezetenen" kwam 33 min in de markt, waardoor deze re kening nog 45 min groot is. De banken hebben nog voor 27 min deviezen van de Nederlandsche Bank gekocht. Hier door bedraagt de goud- en deviezenvoor raad thans 7499 min, waarvan ongewij zigd 6080 min aan goud. De banken los ten circa 7 min dure voorschotten af. Er resteert thans nog 7 min. Het tegoed van de banken bij de centra le bank daalde uiteindelijk met 124 min tot 196 min. Hierdoor is de positie van de banken bij de Nederlandsche Bank ge daald tot onder het renteloos bij deze bank aan te houden bedrag van 220 min, wegens het overschrijden van het kredietplafond. De banken kunnen zich deze positie veroorloven omdat zij de voorgaande weken surplus hebben ge kweekt. Voor de periode van 15 januari tot en met 14 februari bedraagt het rente loos aan te houden bedrag 193 min. De geldmarkt is nog aan de ruime kant. Geldkringen verwachten hierin voor de komende dagen geen verandering. Op donderdag 21 januari zullen ter beur ze worden geïntroduceerd certificaten aan toonder elk vertegenwoordigende tien ge wone aandelen met een nominale waarde van één dollar per aandeel, in Continen tal Independent Telephone Corporation. De eerste koers zal worden vastgesteld op basis van de koers in New York op 20 januari. De laatste koers bedroeg 207s dol lar, overeenkomende met een notering in Amsterdam van 2114 dollar of 765 per eer tificaat van tien aandelen. Notreing ter beurze zal worden aangevraagd. De Continental Telephone Company is in 1960 opgericht met als voornaamste doel het verwerven van meerderheidsbe langen in telefoonmaatschappijen. Haar nettowinst in het eerste halfjaar 1964 bedroeg per aandeel 0.27 dollar te gen 0.23 in het eerste halfjaar 1963 en 0.51 over geheel 1963. Voor de eerste negen maanden van 1964 bedroegen de geconsoli deerde totale inkomsten ca 17.17 min dol lar (15.52 min in de overeenkomstige pe riode van 1963). Ondanks bemiddeling van het GAB in Zaandam en de Turkse ambassade is geen overeenstemming bereikt tussen stakende Turkse arbeiders van de woningfabriek „Indeco" te Zaandam. De eisen van de Turken waren zo hoog dat overeenstem ming onmogelijk bleek. De vijftig staken de arbeiders zijn nu door de directie van de fabriek ontslagen. Zij zullen zo spoedig mogelijk naar Turkije moeten terugkeren. Misverstanden over in Turkije gemaak te afspraken die niet in de contracten zou den zijn opgenomen en taalmoeilijkheden waren volgens de directie van de fabriek de oorzaak van deze staking. Bij de Blenzo Schoenfabriek N.V. te Et- ten zijn 13 chefs en 4 kantoorbedienden ontslagen, nagenoeg het gehele kaderper soneel van het bedrijf, dat 165 arbeids krachten en ruim 200 thuiswerkers heeft, Volgens de directie hebben de 17 perso neelsleden zelf om dit ontslag gevraagd. De ontslagenen stellen dat zij geen ont slag hebben gevraagd. De oorzaak van het conflict ligt in ernstige moeilijkheden die in de leiding van deze familie-n.v, zouden bestaan. Er zijn twee partijen in de familie. Tussen deze groepen zijn reeds tientallen civiele procedures gevoert bij de Bredase rechtbank. Tot dusver droeg het conflict een intern karakter. BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier geldend in Amsterdam luiden: Engelse pond 9.97—10.07; Amerikaanse dollar 3.57—3.61; Canadese dollar 3.31—3.36; Belgische frank (100) 7.20Vï7.25,/ï; Zwitserse frank (100) 83.10—83.60; Franse frank (100) 73.15—73.65; Duitse mark (100) 90.10—90.60; Noorse kroon (100) 49.6050.60; Deense kroon (100) 51.5052.50 Zweedse kroon (100) 69.25—70.25; Italiaanse lire (10.000) 56.5058.50; Oostenrijkse schilling (100) 13.8913.99; Portugese escudo (100) 12.4012.55 en Spaanse peseta (100, gr. coup.) 5.91—6.06. Achilles 13 te Guayaquil verw. Acila 12 t.h.v. Majorca n. Houston. Alblasserdijk 13 te Rotterdam. Alca 13 te Rotterdam. Aldabi 13 te Hamburg verw. Almkerk 13 te Bremerhaven. Aludra 13 te Rotterdam. Amerskerk 12 t.h.v. Socotra n. Penang. Ammon 13 te Antwerpen. Amsteldijk 12 v. Rotterdam n. Londen. Amstelstad 12 te Geraldton. Anco Spray pass. 12 Kaap Roca n. Carribean. Avedrecht 12 v. Liverpool n. Port Said. Baarn 13 te Port au Prince verw. Batjan 13 v. Aqaba n. Aden. Bawean 13 te Kuweit. Breda 12 v. Port of Spain n. Barbados. Bussum pass. 12 Malta n. Landsend. Caltex Amsterdam 12 v. Bahrain n. Gothen burg. Caltex Arnhem 12 dw. Dover n. Bahrein. Caltex Delfzijl 13 v. Kielerkanaal n. Rotterdam. Caltex Gorinchem 13 te Rotterdam. Caltex Eindhoven 12 t.h.v. Hoek van Holland n. Fredericia. Caltex Nederland 12 te Rastanura. Caltex Rotterdam 12 v. Sidon n. Whitegate. Congokust 12 V. Dakar n. Freetown. Daphnis 12 v. Amsterdam n. Kopenhagen. Dinteldijk pass. 12 San Salvador n. Los Angeles. Dongedijk 13 te Vancouver verw. Eemhaven 12 te rede Damman. Eemland 12 ten anker Bremen. Esso Amsterdam 12 v. Aruba n. Rotterdam. Forest Town 13 te Djibouti. Friesland 13 te Rotterdam. Ganymedes 13 te Amsterdam. Gorredijk 12 te Rotterdam. Grotedijk 12 te Antwerpen. Guineekust 13 te Amsterdam. Hector 13 te Benghazi verw. Hercules 12 v. Balcadera n. Heroya. Hermes 13 v. Callao n. Guayaquil. Heemskerk pass. 12 Gibraltar n. Marseille. Ittersum 12 te Amsterdam. Ivoorkust 12 v. Hamburg n. Antwerpen. Kaap Hoorn 12 te Gothenburg. Katsedijk 12 v. Bremen n. Antwerpen. Katwijk 13 te Puerto Cabello verw. Kieldrecht 13 te Suez verw. Kinderdijk 13 v. Rotterdam n. Bremen. Kloosterdijk 13 te Rotterdam. Kloosterkerk 12 v. Mombasa n. Aden. Korendijk 12 dw. Catherina Point n. New York. Korovina 13 v. Eastham n. Thameshaven. Kryptos 12 dw. Straat Sint Bonifacio n. Port Said. Kylix 12 v. Curagao n. Aruba. Leiderkerk 12 dw. Cartagena n. Le Havre. Limburg 13 te Colombo verw. Loosdrecht 12 te Cochin. Lycaon 12 dw. Bone n. Port Said. Maasdam 12 te Cobh. Maaskerk 14 te Chalua verw. Marathon 13 v. Antwerpen n. Amsterdam. Mariekerk 12 te Dubai. Merwe Lloyd 12 v. Panamakanaal n. Los Angeles. Misssissippi Lloyd 12 v. Port Sulpher n. Savannah. Mohammed Reza Shah 12 v. Bonny n. Isle of Grain. Mijdrecht 12 dw. Kaap Finisterre n. Belfast. Naess Commander 12 t.h.v. Tunis n. Lavera. Neder Rhone 12 v. Aden n. Beiroeth. Neder Rijn pass. 13 Kaap Guardafui n. Singapore. Neder Waal 12 te rede Tandjung Mani n. Singapore. Nestor 12 v. Kingston n. Barranquilla. Nista 13 te Tuapse. Oostkerk 13 rede Durban. Prins Willem George Frederik 12 v. Rotterdam n. Antwerpen. Prins Willem-4 12 v. Izmir n. Iraklion. Pygmalion 13 te Beyrouth. Raki 13 te Rotterdam. Randfontein 12 v. Tenerife n. Southampton. Rotterdam 12 v. La Guaira n. Barbados. Schelde Lloyd 12 te Genua. Schouten 15 te Manilla verw. Serooskerk 12 v. Kaapstad n. Port Elisabeth. Sirrah 12 te Amuaybay. Sloterkerk 12 v. Aden n. Suez. Sommelsdijk 13 te Antwerpen. Stad Alkmaar 12 dw. Cadiz n. IJmuiden. Stad Delft 11 v. Deleware n. St. John. Stad Maastricht 12 v. Gdynia n. Conakry. Stentor 12 te Amsterdam. Straat Clement 13 te Tanga. Straat Franklin 12 v. Yokohama n. Nagoya. Straat Singapore 13 te Lorenzo Marques. Streefkerk 12 v. Barcelona n. Duinkerken. Sumatra 11 v. New York n. Malta. Tamara 12 v. Duinkerken n. Rotterdam. Telamon 12 t.h.v. Kingston n. Curasao. Tero 13 v. Amsterdam n. Hamburg. Tjikampek 13 te Dar es Salaam. Tjipondok 13 te Zanzibar. Tjitarum 12 v. Port Swettenham n. Singapore Togokust 13 te Takoradi. Tweelingen pass. 12 Quessant n. Rotterdam. Tjiliwong 12 te Lyttleton. Van Neck 12 te Lyttleton. Van Riebeeck 12 te Zanzibar. Westertoren 13 te Casablanca. Zaankerk 11 v. Beira n. Dar es Salaam. Het Franse ministerie voor posterijen heeft het binnenlandse posttarief voor brieven ver hoogd van 25 tot 30 centimes. FORS HERSTEL VOOR HOOGOVENS Op de zeer flauwe stemming voor Hoog ovens van maandag heeft dit fonds giste ren gereageerd met een fors koersherstel. Direct bij de opening bleek, dat de hoek- lieden ruime vraag in handen hadden. Na een eerste koers op 548 werd spoedig 552 gedaan. De slotkoers van maandag was 542%. De handel in deze hoek bleef ruim als gevolg van aanhoudende vraag. Dit deed de koers verder uitlopen tot 557. Hierop volgde een lichte reactie door winstnemingen waardoor de stukken de markt verlieten op circa 554. De beurs is van mening dat de fluc tuaties in Hoogovens nog wel even zullen aanhouden. Het prospectus van de aan gekondigde leningen moet nog verschijnen. Pas daarna zal een datum worden vast gesteld voor de claimhandel. Philips en Unilever lagen hoger in de markt niet tegenstaande het feit dat deze fondsen maandag in Wall Street lager sloten. Koninklijke Olie was prijshoudend na een lagere opening. Gedaan werd 156. Philips werd verhandeld op 151.80, Uni lever op 140.30. AKU was prijshoudend op 515. De handel in de hoofdfondsen was kalm. In Hoogovens echter verwisselden vele stukken van eigenaar. Centrale Sui ker deed oplopend 425 tot 430 (425). De nieuwe Amerikaanse aluminium fabriek van het Kaiser Concern uit Oak land, Californië, die naar men hoopt op Curacao zal worden gebouwd, zal aan in vesteringen 80 miljoen dollar ofwel circa 290 miljoen gulden vergen. Het Kaiser Concern zelf zou het plan hebben hiervan 50 miljoen dollar te fourneren, de Antillen (met behulp van de Nederlandse regering) 30 miljoen dollar, dus circa 108 miljoen gulden. Wel zijn al vele besprekingen over dit plan met het Kaiser Concern gevoerd, maar het is nog niet geheel in kannen en kruiken. Vandaag is echter de president directeur van het concern, de heer Clay ton, met deskundige begeleiders in Neder land aangekomen om in Den Haag te pogen een belangrijke stap te zetten in de richting ter verwezenlijking van het plan. Dit hebben vanochtend vroeg minister B. W. Biesheuvel en twee ministers van de Antillen, die met hem mee naar Neder land kwamen, bij hun aankomst op Schip hol verklaard. De bouw van de fabriek, die Curagao voor een belangrijk deel zal verlossen van zijn werkloosheidsprobleem, zal 2 a 3 jaar in beslag nemen. Circa 1500 Antilliaanse arbeiders zullen bij deze bouw kunnen worden ingeschakeld. Eenmaal in bedrijf zal de fabriek zelf 500 Antilliaanse arbeids krachten in dienst kunnen nemen. Daar naast echter brengt zo'n fabriek op meer indirecte wijze arbeidsmogelijkheden met zich mee voor andere bedrijven. De Zeeuwsche Confectie is het eerste officieel ter beurze genoteerde fonds dat over 1964 het jaarverslag uitbrengt en hiermee wederom de blauwe wimpel ver dient. De vennootschap heeft de loon kosten niet kunnen opvangen, hetgeen resulteert in een daling van het saldo exploitatierekening tot 274.895 (vorig jaar 302.598). Na afschrijvingen resteert een winst van 121.705 122.159). Zoals be kend wordt een onveranderd dividend van 17i/2 percent over een onveranderd kapi taal van 500.000 voorgesteld. Aangezien produktieverhoging met de bestaande maat-indeling niet te verwezen lijken is, heeft het bedrijf besloten de maten-range uit te breiden. Hiermee wordt met de wintercollectie 1965/66 een begin gemaakt. Verder heeft de directie reor ganisatieplannen. Op korte termijn wordt het fabriekscomplex uitgebreid en worden investeringen gedaan in verband met me chanisatie en beperkte automatisering. De liquide middelen zijn iets minder ruim dan in vorige jaren. De Erven de Wed. J. van Nelle N.V. maakt bekend, dat de houdstermaatschap pij Van Nelle-Standard Brands Levens middelen-Industrie N.V., waarin zij ge meenschappelijk met Standard Brands In corporated, New York, haar Duitse zaken ontwikkelt, het consumptiebedrijf Felix Daub G.m.b.H. in Dortmund, één van de vooraanstaande fabrieken op dit gebied daar te lande, heeft overgenomen. TOKIO (Reuter) Japan heeft in 1964 West-Duitsland naar de vierde plaats on der de staalproducerende landen ter we reld verdrongen met een produktie van 39.780.000 ton ruwe staal, zo heeft de Ja panse vereniging voor de ijzer- en staal industrie vandaag bekendgemaakt. Blijkens voorlopige cijfers van de ver eniging is de Japanse staalproduktie in 1964 van de 31.501.400 ton in 1963 met 26,3 percent gestegen tot een nieuw record. De produktie nam sneller toe dan in enig ander staalproducerend land ter wereld, In 1964 produceerde Japan 23.770.000 ton ruw ijzer, 28.560.000 ton gewone staalpro- dukten en 2.530.000 ton warmgewalste spe ciaal staalprodukten. Volgens de Vereniging produceerden de Verenigde Staten in 1964 met naar schat ting 115.210.000 ton het meeste staal ter wereld, gevolgd door de Sovjet-Unie met 84.370.000 ton, Japan 39.780.000 ton en West-Duitsland met 37.190.000 ton. VERHANDELDE FONDSEN 12 januari 11 januari Totaal 439 421 Hoger 149 (33,9<Vo) 117 (27,8°/o) Lager 185 (42,2«/o) 220 (52,3«/o) Gelijk 105 (23,9»/o) 84 (19,9«/o) AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U Hoogovens 549 gb-550 Kon. Olie156,20-156,40 Philips 152,10-153,20 Unilever 140,30-140,40 Stemming: Voor Philips vast, de rest prijshoudend. VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U Hoogovens 547-550 546 b Kon Olie156,40-156,50 156,50 Philips 153,40-153,60 153,50 Unilever 140,40 140,60 Vorige slotkoers A'dam Rubber. 113Vi H.V.A 143V4 A.K.U 515V2 118,50 Hoogovens 553 Philips Gem. Bez. 151,95 Unilever 140,15 Dordtsche Petr. 7093A K. Ned. Petr. Mij. 155,95 Holl. Am. Lijn 1057» K.L.M 73,— K.N.S.M 144'A Ned. Stoomv. Mij. 136"/« Ommeren, Phs. v. 256 Scheepv. Un. Ned. 132'/« 208,— 112, 232, Unitas 494, Ver. Bezit v. 1894 131, AMRO Bank 67,70 Alg. Bank Ned. 310 Albert Heijn 660 Amstel Brouwerij 435 Berkel's Patent 225l/4 Bols 225,80 Ex Bührm.-Tetterode 760 Fokker 242 960 Gelder Kon. Pap. 15111/* Gist Spir.f. Kon. 355 Van der Heem 348 Heinekens Bier 463 Hoogenbosch Sch. 328 Indola 438 Kon. Zout-Ketjen 932 Müller Nat. Bezit 313 Ned. Kabelfabr... 355 Philips Pref 56,50 Stokvis 201 Thomassen Dr. 66IV1 Ver. Machinefabr. 182 Wessanen 495'Vi W. F'oord-Bronsw. 201 Zwanenburg-Org. 1074V2 Billiton Mij. II 435 Aluminium Ltd. 311/4 American Motors 154/2 Anaconda 54 tl Ex Bethlehem Steel.. 35% Cities Service 77Vs General Motors 97 Kennecott Copper 92»/« Republic Steel 427» Shell Oil 58 U.S. Steel 52*/» Gedane noteringen. (Verstrekt door de AMRO Bank) Wall Street is gisteren wederom hoger afgekomen met luchtvaartaandelen op de voorgrond. Ook farmaceutische waarden waren hoger. Het meest verhandeld werd Pan American Airways, welk fonds omhoog ging tot 2914- Verdeeld lagen auto's, sigaretten en chemische waarden. Van de 1383 verhandelde fondsen waren er 715 hoger en 414 lager. De Dow Jones indices: industrie 885.89 (+2.67), sporen 209.02 (+0.89) en openbare nutsbedrijven 156.84 0.74). Vrijdag hebben de vakverenigingen van het Hilversumse en Bussumse omroeps- personeel een gesprek met vertegenwoor digers van de departementen van O., K. en W. en Sociale Zaken en van de Stichting van de Arbeid over de status van dat per soneel. Ook de voorzitter van de Tweed» Kamer zal aanwezig zijn. De vertegen woordigers van het omroeppersoneel ne men wel aan dat men tot een oplossing zal komen. PARIJS (A.P.). De goudprijs, di» maandag op de Franse markt scherp daal de, was gisteren op de Parijse effecten beurs opnieuw lager. De prijs die gisteren tot 5,595 franc terug liep bedroeg gisteren aan het slot 5,570 francs. Verolme neemt voor dertig percent deel in het inmiddels verhoogde kapitaal van de Kon. Textiel Veredelingsindustrie v.h. G. J. ten Cate en Zonen in Eibergen. Tus sen de beide bedrijven bestond al een nauwe samenwerking op het gebied van het metalliseren van textielweefsels. In de gisteren alhier gehouden buiten gewone aandeelhoudersvergadering van d« n.v. "Industrie" v/h Lohuizen Co in Vaassen, is in de vacatures, ontstaan door het aftreden van de heren J. G. H. Sauve- planne (voorzitter) en H. W. A. van den Wall Bake als leden van de raad van commissarissen, voorzien in de benoe ming van de heren ir. A. Drijver, directeur van de Koninklijke Nederlandsche Hoog ovens en Staalfabrieken, H. E. Möckel, directeur van Aluminium Delfzijl n.v. De Raad van commissarissen heeft de heer P. R. Bentz van den Berg (directeur Hoog ovens) tot voorzitter van de raad benoemd en de heer H. E. Möckel aangewezen als gedelegeerd commissaris. I O' V

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 17