N.S. investeert 190 miljoen Uit Haarlem 20 minuten-dienst naar Amsterdam en Den Haag Norm voor nieuwe stations vijfhonderd parkeerplaatsen Vrouwen van Spaanse arbeiders mogen in ons land blijven Staatsloten al vrijwel uitverkocht Drie opvarenden van IJM 210 in volle zee over boord geslagen Zij schaken tegen onze lezers Vijf koninginnen naar IJmuiden HET WEER grandioze opruiming SNEEBOER Minister Scholten stelt humanitaire overwegingen boven wettelijke voorschriften J. A. Schippers overleden Tweede monteur uit Katwijk verdronken Eerste Kamer spreekt op 2 februari over verkoop Breedband v.a. ƒ129.- W.A. VERWOERD en ZONEN ieë MORRIS "ie/ore ijou.êuy! Vanaf donderdag a.s. Speciale aanbieding imitatie bontmantels Modehuis Hélène Het woord is aan Wethouder van Haarlem Gretha de Bruijn OPRUIMING Enorme belangstelling Stormachtig KOLEN BARTBJORISSt!^ HAARLEM TEL 13439 lEIDSE'STfcAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 50e JAARGANG NUMMER 59 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ MUIDEN. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post f 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak -* Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. II. C. van der Mije Goethe: Op de oude lijn Amsterdam-Haarlem-Den Haag-Rotterdam en de Hofpleinlijn Rotterdam-Den Haag wordt dit jaar een twintig-minutendienst ingevoerd. Aan de bestaande twee sneltreinen wordt een stoptreindienst toegevoegd, gereden met het nieuwste stroomlijnmaterieel, dat een hoge aanzetversnelling heeft. De stoptrein zal elk uur alle bestaande haltes aandoen. Hoewel de in het afgelopen jaar op verzoek van vele instanties in de noordelijke provincies ingelegde snel trein van Groningen naar Den Haag en terug weinig reizigers heeft getrokken hebben de spoorwegen besloten dit jaar ook Leeuwarden op deze sneltreinver binding aan te sluiten. Men verwacht hiervan een toeneming van het aantal passa giers. Dit is medegedeeld door de president-directeur van de Nederlandse Spoor wegen, ir. J. Lohmann, in zijn nieuwjaarsrede. Enkele andere grepen uit zijn toespraak: De Nederlandse Spoorwegen heeft vo rig jaar bij een omzet van 650 miljoen een verlies genoteerd van naar schatting tien miljoen gulden. Er zal dit jaar voor een bedrag van ongeveer 190 miljoen gulden worden geïn vesteerd, afgezien van de gebruikelijke investeringen voor de instandhouding van het spoor. In 1965 zullen waarschijnlijk acht nieu we stationsgebouwen gereed komen, na melijk in Bovenkarspel-Grootebroek, Em- men, Etten-Leur, Hoogkarspel, Hopel (bij Kerkrade), Rijswijk. Wierden en Zwijn- drecht. Als de officiële toestemming er is wordt ook Zoetermeer heropend. In 81 gemeenten voert NS overleg over verbetering of uitbreiding van sta tionsvoorpleinen. Voor nieuwe stations wordt een capaciteit van vijfhonderd par keerplaatsen als norm gesteld. In 1969 moet al het rollend materieel met automatische treinbeïnvloeding zijn uitgerust. Het werkschema houdt in, dat in 1971 A.T.B. zal worden toegepast op alle baan vakken, waar meer dan honderd kilometer wordt gereden en dat het in 1975 in het gehele land zal zijn ingevoerd. In de leeftijd van 75 jaar is dinsdag middag omstreeks half zes plotseling overleden de heer J. A. Schippers, wet houder van volkshuisvesting en economi sche aangelegenheden van de gemeente Haarlem. De heer Schippers was in de ochtend tijdens de wekelijkse vergadering van het college van Burgemeester en Wet houders onwel geworden. Hij werd over gebracht naar de Mariastichting waar bleek dat hij een hart-infarct had. In de loop van de middag is hij voorzien van de sacramenten der stervenden en om streeks half zes is hij overleden. Tot 1956 was de heer Schippers hoofd directeur van de Nederlandse Krediet bank. Op 7 november 1^45 heeft hij zijn intrede gedaan in de Haarlemse gemeen teraad. De heer Schippers hield zich als lid van de K.V.P.-fractie hoofdzakelijk be zig met financiële aangelegenheden. Op 2 september 1958 volgde hij de heer Ange- nent op als wethouder. De heer Schippers was officier in de orde van Oranje Nas sau en ridder in de orde van Gregorius de Grote. Vrijdag 15 januari om tien uur 's mor gens zal in de Kathedrale Basiliek aan de Leidsevaart een plechtige requiemmis wor den opgedragen, waarna de begrafenis zal plaats hebben op het r.k. kerkhof Adel- bertus in Bloemendaal. Advertentie Het verlies van tien miljoen, dat door NS wordt voorzien over 1964. staat in sterk contrast met de halve miljoen winst, die in 1963 is gemaakt. De kosten zijn met ongeveer vijftig miljoen of zes-en-een-half percent gestegen. Voor 1965 verwacht NS evenwicht tussen inkomsten en uitgaven, tenminste als de tariefsverhoging van 1 januari van dit jaar geen klanten kost en als er geen onvoorziene salarisverhogin gen van kracht worden. De spoorwegen hebben de kostenstijging, die voor een groot deel is veroorzaakt door het sterk gestegen niveau van de lonen, niet met een even grote opbrengstvergro ting kunnen beantwoorden. De veertig miljoen opbrengststijging is verkregen uit de hogere tarieven die voor goederen op 1 maart en voor reizigers op 15 maart zijn ingegaan. In omvang is het reizigersvervoer in 1964 weinig afgeweken van dat van het jaar tevoren. Het goederenvervoer is iets lager geweest, voornamelijk door dalin gen in de kolensector. De totale omzet bedroeg 650 miljoen. (Zie verder pagina 11). (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De gezinsleden van de hier werkende Spaanse arbeiders die op het ogenblik in ons land verblijven, maar aanzegging hadden gekregen te vertrekken omdat zij niet over zelfstan dige woonruimte beschikken, mogen blijven. Dat heeft minister Scholten van Justitie gistermiddag bij de behandeling van de Vreemdelingenwet in de Eerste Kamer meegedeeld. De beslissing hierover is gistermorgen genomen in overleg met de verschillende departementen die met het vraagstuk te maken hebben. De beslissing is getroffen uit humanitaire overwegingen. De richtlijnen, dat werknemers uit de E.E.G. en uit Spanje hun gezin mogen laten overkomen wanneer zij hier tenmin ste een jaar hebben gewerkt en over pas sende woonruimte beschikken, dateert al van enkele jaren geleden, maar zullen nu opnieuw onder de loep worden genomen. Tot nu toe werd het begrip „passende woonruimte" altijd zo geïnterpreteerd dat daaronder zelfstandige woonruimte werd verstaan. Minister Scholten deelde voorts mee dat ook Maria Gonzalez voorlopig in ons land mag blijven, in afwachting van een nader onderzoek naar haar antecedenten. Deze Spaanse vrouw, die in een Amsterdams hotel werkt en daar een baby kreeg, na door haar echtgenoot in de steek te zijn gelaten, zou worden uitgewezen. De mi nister wilde in dit trieste geval de huma niteit vooropstellen. Dat neemt niet weg dat de Amsterdamse Vreemdelingenpoli tie, die haar onmogelijk als de vrouw van een Spaanse werknemer kan beschouwen, in deze zaak juist gehandeld heeft en dus geen blaam treft. Met zijn beslissing oogstte minister Scholten de waardering van de Eerste Kamer. Niet alleen in dit geval, maar ook in het algemeen was door de senato ren Diepenhorst (A.R.), Beerekamp (C.H.), Siegmann (K.V.P.) en Samkalden (PvdA) aangedrongen op een humaan vreemdelin genbeleid. De minister kreeg veel lof toe gezwaaid voor zijn wetsontwerp dat hier voor de mogelijkheden schept. Met name het voornemen een adviescollege in te schakelen bij beslissingen over toelating en uitzetting van vreemdelingen had ieders instemming. Minister Scholten kreeg ook wat de toe lating van vluchtelingen betreft het ver trouwen van de senaat. Hij deelde mee dat vorig jaar in 79 gevallen asiel werd gevraagd; 65 verzoeken zijn ingewilligd. Voorts zal ons land in de komende maan den nog 50 mensen opnemen op grond van het plan-Jensen tot hulp aan moeilijk on der te brengen gehandicapte vluchtelin gen, die thans over heel Europa zijn ver spreid. De beste regering is die, welke ons leert onszelf te regeren. Advertentie Sportmagazijn Twijnderslaan 7 Haarlem - Tel. 15116 Zo voer de IJm. 210 maandag uit vóór de visvangst, met droevig nieuws keerde het schip terug. Drie man sloegen overboord, een van hen ver dronk. De gereorganiseerde staatsloterij blijkt bij het publiek zeer in de smaak te val len. Men spreekt op het hoofdkantoor van de staatsloterij althans van overweldigen de belangstelling voor de loten van de eerste loterij volgens de nieuwe opzet, met de verkoop waarvan maandag werd begonnen. Gisteren, de tweede dag van de verkoop waarvoor eigenlijk enige weken zijn uitgetrokken waren de vier honderdduizend loten al nagenoeg uitver kocht. Men heeft op het hoofdkantoor van de staatsloterij de indruk, dat men deze eer ste loterij volgens het nieuwe systeem te krap heeft opgezet. Er zijn deze keer vier series uitgegeven, terwijl het maxi mum vijf series is. Waarschijnlijk zullen de volgende keer vijf series worden uitge geven. Ook is gebleken dat de belangstelling nu meer naar de grotere coupures uit gaat. Werd er vroeger, toen een heel lot nog tachtig gulden kostte, veel met „tientjes" en „twintigjes" gespeeld, thans schijnen velen een kansje te willen wa gen met een heel lot, dat nog maar twintig gulden kost en dat ook de hon derdduizend kan opleveren. De kotter IJM 210 „Wiron 1", die maandag ter visvangst was uitgevaren, heeft deze reis dinsdag plotseling moe ten onderbreken omdat een der opvaren den, de 44-jarige tweede monteur Jaap van Duin uit Katwijk bij het binnenhalen der netten over boord sloeg en verdronk. Het slachtoffer was gehuwd en vader van vier kinderen. Het schip bevond zich dinsdagmorgen om half negen ongeveer 50 mijl van IJmuiden, waar de bemanning bezig was met het inhalen der netten. Naast het slachtoffer stond de stuurman, die toe vallig ook Jaap van Duin is genaamd en eveneens uit Katwijk afkomstig is. De klossenpees was hierbij reeds binnenge haald en de strop om de kuil geslagen, toen door een nog niet opgehelderde oor zaak de winch plotseling begon te draai en en de beide mannen met het net in zee werden gesleurd. Zij geraakten in het net verward en bleven steeds zichtbaar, zodat de andere bemanningsleden lussen en touwen konden toe werpen om hun innniy nnnnfWfwwinnnfwvwwNNNfwinn-Nn-n---„MMjMiAAMMwwjiMiNMiwWMAMiiiwNwuiAftwAAMiwWAMMiwwMAA Henryka Konarkowska. Katja Jovanovic Rosa Jovanovic maats weer aan boord terug te trekken. De stuurman slaagde erin om een der lussen enige slag om de polsen te win den en was daardoor zij het dan ook met pijnlijk verrekte spieren weer spoedig aan boord terug. Het slachtoffer had echter reeds te veel water binnenge kregen en is waarschijnlijk ook door de koude bevangen geweest, zodat hij niet meer in staat was aan zijn redding mee te werken. Toen hij uiteindelijk in het net was binnengetrokken bleek hij reeds te zijn overleden. Bij deze reddingspogingen is nog een derde opvarende over boord geslagen. Het was de 21-jarige Maarten Kraaienoord, ook al uit Katwijk afkomstig, die zich reeds van klompen en sokken had ont daan om de beide in zee liggende man nen na te springen. Dit is waarschijn lijk zijn behoud geweest, want bij zijn val kwam hij met de tenen in de mazen van de vlerken van het net terecht, zo dat hij zich aldus weer over de ver schansing aan boord wist te werken. Maarten Kraaienoord was later nog diep onder de indruk van het tragisch ongeval en zijn eigen benauwde avon tuur, zodat hij zich van alles niet veel meer kon herinneren. Nadat hij over boord was geslagen had hij instinctief en zonder er bij na te denken de juiste han delingen verricht. Wel vertelde hij ons dat hij nog lange tijd is bezig geweest te trachten volgens de methode en handelin gen uit de voorschriften de levensgeesten bij de monteur weer op te wekken, tot zij tenslotte moesten ervaren dat alle verdere pogingen vergeefs zouden zijn. Het stoffelijk overschot werd na de aankomst van de IJM 210 door de onge- vallendienst naar het hoofdbureau van po litie te Velsen vervoerd, van waar het naar Katwijk zal worden overgebracht. De Eerste Kamer is akkoord gegaan met het voorstel van Kamervoorzitter J. A. Jonkman om bjj de algemene financiële beschouwingen, te houden op 2 februari, de brief van de regering aan de Kamer over de verkoop van Breedband aan de Hoogovens te behandelen. De afgevaardigde Vos (P.v.d.A.) sprak zjjn vreugde uit over dit voorstel. Hfj vond de zaak van zeer grote betekenis en drong aan op volledige kennisneming van alle op deze zaak betrekking hebbende stukken. Hjj vroeg de regering inzage van het rap- port-Lieftinck over deze verkoop. Advertentie houden wij in onze afdeling GROTE MATEN (t.m. 57) een NAPPA- EN SUÈDE JASJES Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met aan vankelijk regen en later enkele buien. Krachtige tot stormach tige, aan de kust tijdelijk tot storm aanwakkerende wind tus sen zuid en west. Weinig veran dering in tempratuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Advertentie Franse import, vrijwel niet van echt te onderscheiden. Anegang 34 - Tel. 11730 Fenny Heemskerk Vrijdag 22 januari is de grote dag waarop vijf sterke vrouwelijke schaak meesters de strijd zullen aanbinden met de schakende lezers en lezeressen van ons blad. De samenstelling van het vijf tal is iets veranderd omdat madame Chaudé de Silans niet naar Beverwijk heeft kunnen komen en de Roemeense Alexandra Nicolau zich waarschijnlijk tijdens het Hoogoventoernooi niet zal kunnen vrijmaken. De plaatsvervang sters zijn echter niet minder dan de oorspronkelijk uitgenodigde schaak koninginnen, want als tegenstandsters van onze lezers en lezeressen zullen nu optreden de beroemde schaakzusjes uit Belgrado, Katja en Rosa Jovanivic. Men kan zich nog opgeven voor de simultaan, die om acht uur in het Her vormd Wijkgebouw aan de Radarstraat in IJmuiden wordt gehouden, maar dan moet men wel heel vlug zijn. Schrijf dus snel een kaartje naar het bureau van ons blad. Rowena Bruce van japonnen, pakjes, rokken, blouses, pullovers en vesten BAANSTRAAT 5 A Beverwijk - Tel. 25683 Advertentie UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 (47 jaar Rijksleverancier)

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1