T opschaiters missen vaak tijd en geld olie stookt kan beter stoken PAM Produktschap Siergewassen is het oneens met Eur. Commissie Eerst gemeenschappelijk bollenbeleid gevraagd Philidor blijft aan schaakcompetitie van de leiding in KNSB VHS, Het Oosten en Kijk Uit verloren hun titelkansen Ife,;-. Inzakt heffingen en niinimummaien Garrincha en Didi willen weg bij Botafogo Zwembond vormde trainingsploegen Corruptie Engelse voetbalspelers Blijft Nederland doorbetalen voor N.-Guinea? «Ml SMIH WOENSDAG 13 JANUARI 1965 21 Sterke Tsjechen Moeilijk voelbaar meer warmte merkbaar meer service PAM voor zorgeloos warm wonen Hans de Jong verdrong Janssens van der Sande Post bij favorieten in zesdaagse van Bremen Record export Kan schaken alleen nog maar gezien worden als een plezierige vrijetijdsbeste ding voor amateurs? De realiteit is al heel lang een andere. Waren er vroeger legendarische „profs", die van het ene schaaktoernooi naar het andere reisden, nu is er meer sprake van een leger jon geren, die dankzij bepaalde faciliteiten de kans hebben zich te ontwikkelen en voor hun land een belangrijk vertegenwoordi ger te worden. De periode van mannen, die dankzij hun eigen gevulde portemon nee zich geheel aan schaken op topniveau konden wijden, is er niet meer, als ze er al ooit is geweest. Want het bestaan van beroepsschaker is nooit een luxueus bestaan geweest, en Maecenassen zijn er in de schaakwereld nu ook niet zo heel erg dik gezaaid, al schiet bijvoorbeeld meteen de naam Szabados naar voren, welke Italiaan het schaakspel een warm hart toedroeg en voor prachtige toernooi en zorgde. Zo is er elk jaar nog het Claire Benedicttoernooi in Zwitserland, maar het zijn toch uitzonderingen, die de regel bevestigen. Een andere vorm van maecenaat is wel steeds meer naar voren gekomen in de vorm van de grote bedrij ven, die schaaktoernooien organiseren. Het Hoogoventoernooi is hierbij natuurlijk in Nederland het belangrijkste voorbeeld, maar er zijn toch veel meer Nederlandse bedrijven, die veel voor de schaaksport hebben gedaan. Dankzij deze medewerking kent Neder land vele schaaktoernooien, en in het bui tenland spreekt men in dit opzicht dan ook met veel ontzag over ons land. Hoe komt het dan dat Nederland toch inter nationaal nog niet die plaats inneemt die het qua toernooien-frequentie zou moeten hebben? De geringe hoeveelheid Neder landse topschakers, die aan het Hoogoven toernooi meedoet, toont al aan, waar de schoen wringt. De toernooien kunnen nog zo mooi zijn, maar veel Nederlanders hebben eenvoudig niet de tijd om mee te spelen of ze kunnen de verdienste niet missen, die ze door meespelen zouden ontberen. Hoogovendirekteur ir. W. Bakker heeft het onderwerp aangesneden bij de ope ning, en hij gaf blijk zeer geïnteresseerd te zijn in deze materie. Hij betoogde dat de normale vrije tijd niet langer voldoen de is voor de eigen ontwikkeling van sport en wedstrijden. Het leek hem dan ook zin vol dat men de schakers wat vrije tijd extra verschaft, al moet men wel de gren zen in het oog houden voor wat betreft maatschappelijke loopbaan enerzijds en divertissement anderzijds. „Toernooien zijn niet alleen interessant voor degenen, die er aan werken, maar ze worden ook intens gevolgd door duizenden, die er een stukje levensvreugde aan beleven. Dit mede te bevorderen is meen ik zeker de aandacht van het bedrijfsleven waard" zei de heer Bakker, „vooral omdat het met eenvoudige middelen kan wat vrije tijd extra". Een sympathiek geluid, dat dan ook enthousiast is begroet. Maar of „wat vrije tijd extra" voldoende zal zijn om de situatie zo le maken als nodig zou zijn om het Nederlandse schaak naar de top te brengen is de vraag. Het kan ambi tieus klinken als men over topschaak spreekt, maar toch zouden in een land als Nederland, waar zo intensief wordt geschaakt en zoveel toernooien worden ge houden, meer topschakers naar voren kun nen komen dan nu het geval is als men meer aan hun voorbereiding zou kunnen doen. In dit verband spreekt men wel eens over de schakers in Oost-Europa, die zich volledige aan het schaakspel kun nen wijden zonder materiële zorgen. In feite zijn er echter alleen in Rusland maar enkelen, die volledig van het scha ken kunnen leven. Maar een man als ex- wereldkampioen Botwinnik bijvoorbeeld had een functie als ingenieur, en voor de meeste topschakers in Rusland geldt het zelfde. „Buiten Rusland bestaan er in oost- Europa geen beroepsschakers" zegt de Tsjechische grootmeester Ludek Pach- man. Hij is redacteur van de „Sportzei tung", zijn collega Filip is redacteur bij radio-Praag. Maar ze krijgen wel regel matig vrij als ze officieel worden uitge nodigd om hun land, te vertegenwoordi gen. In Tsjechoslowakije beschikt men nu over een heel leger jongeren en volgens Pachman zijn ze momenteel sterker dan in de Sovjet-Unie. „Dankzij de maatregelen die men bij ons neemt om de jongeren zo intensief mogelijk op te leiden. Als ze studeren dan moeten ze die studie gewoon afma ken. Ze krijgen alleen uitstel van exa mens. Diegenen, die bij een werkgever in dienst zijn krijgen betaald verlof als ze aan schaakgebeurtenissen meedoen, waar voor ze officieel zijn uitgenodigd of uitge zonden. De sportbond betaalt de werkge ver, de financiële kant van de zaak loopt nooit over de kandidaat zelf". „Maar men doet meer in Tsjechoslowa kije. Talentvolle jongeren krijgen een krachtige training en daarvoor organi seert men ondermeer oefenkampen 's winters tien dagen en 's zomers zestien a zeventien dagen. De leiders gaan met de jongens de bergen in wanneer er niet wordt geschaakt en zo wordt ook gewerkt aan de fysieke conditie, die bij grote schaaktoernooien heel belangrijk pleegt te zijn. De resultaten zijn niet uitgeble ven. Jongeren als Kort, Kavalek en Jan- sa speelden al mee in de Tsjechische ploeg in Tel Aviv, Janata deelde de eerste plaats bij het jeugdwereldkampioenschap. Smejzal werd derde bij het Tsjechische kampioenschap en ook Trapl heeft al veel successen op zijn naam staan. Toch is geen van deze schakers ouder dan jaar. Wat extra vrije tijd alleen is niet vol doende om het schaakpeil efficient om hoog te stuwen. Maar het is toch al veel meer dan in vele landen mogelijk is. Lui ster bijvoorbeeld naar wat Spanje's kam pioen Medina zegt: „Het is voor jonge spelers heel moeilijk om omhoog te ko men. Ze krijgen van werkgevers geen vrij om te schaken, als ze studeren, is er geen uitstel mogelijk". Medina kan heel een voudig verklaren hoe het komt dat een talentvolle jongeman als Pomar na de tweede wereldoorlog was nooit do hnnnste Advertentie ,x AA**** VRAAG INLICHTINGEN BIJ: OLIEMAATSCHAPPIJ SHAMROCK N.V. DOKWEG 14 - IJMUIDEN - TEL. 02550 - 4602 (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) Het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen (P.V.S.) heeft zich dinsdag achter de visie van de E.E.G.-commissie van dit schap geplaatst, die in een brief aan de minister van Landbouw, gesteund door een rechtskundig advies van prof. dr. I. Satnkalden, stelling heeft genomen tegen de mening van de Europese Com missie. Deze commissie heeft in een bin dend advies aan de Nederlandse regering geadviseerd het uitvoerverbod van de bloembollen onder bepaalde minimumma- ten op te heffen. Tevens is de commissie van mening, dat de heffingen voor onper soonlijke reclame, wetenschappelijk on derzoek etc., de surplusheffing en de ad ministratieve heffing P.V.S. strijdig zijn met het Verdrag van Rome. Het P.V.S. is van mening, dat de Europese Commis- 21 De vierde speelronde van de KNSB- schaakcompetitie is voor de verenigingen uit Kennemerland heel wat slechter ver lopen dan de derde. Zowel VHS in de eer ste klasse A als Het Oosten en Kijk Uit in de tweede klasse B werd verslagen, wat betekent dat geen der teams meer over kampioenskansen beschikt maar dat alle met degradatiezorgen te kampen hebben gekregen. Dan was het in de hoofdklasse voor Philidor uit Leeuwarden een prettiger weekeinde. De Friezen wonnen voorlopig met 6-3 van het hopeloos onderaan staande Eindhoven en maken nog een goede kans de resterende partij eveneens te winnen. Weliswaar won medeleider VAS ook, maar de bord-punten van Philidor wijzen deze ploeg de ere-zetel toe. Rotterdam dat van VAS verloor (IP/i-Wh) staat nu met Eind hoven op één der fatale degradatieplaat sen. Ook BSG uit Bussum kwam door de nederlaag tegen landskampioen ASC in groter moeilijkheden. De club van groot meester Donner werkte zich enigszins uit de gevarenzone nu het tegen Utrecht met 3V2-4V2 voorsprong nam met een te ver wachten zege in het vooruitzicht. De ranglijst luidt hier nu: Philidor VAS ASC Utrecht ((1)) D.D. ((1)) BSG Rotterdam Eindhoven 22V2I6V2 (1) 22Vt—17'/i 2IV2—I8V2 20 —18 (2) 17 —21 (2) 20 —20 19 —21 I4V224'Vi (1) (1) onbesliste partij. Het Haarlemse VHS heeft in de eerste klasse A een grote teleurstelling moeten verwerken. In een wedstrijd met alle kansen op de overwinning blunderde Giesbergen en miste v. d. Velde een een voudige winstgang om daarna zelfs ten onder te gaan. Min of meer mag men nog van geluk spreken dat ook Groningen bij ASV (Arnhem) het onderspit moest delven zodat nog een kansje op redding is ge bleven. De Arnhemmers kwamen alleen aan kop nu de hoofdstedelijke derby VAS 2VVGA een zege voor de thuisclub bracht (6-4). Unitas (Gron.) werd in Nij megen door SMB tot de orde geroepen. De ranglijst luidt nu: 4 3 10 7 4 2 115 4 2 115 4 2 115 4 2 0 2 4 4 10 3 2 4 10 3 2 4 10 3 2 In de volgde ronde krijgt VHS leider ASV op bezoek. Een grotere teleurstelling dan de nederlaag tegen RLAC had de Haarlemse schaakclub Het Oosten haar aanhang niet kunnen bereiden. Met de on even „goal" bleef de winst in Den Haag. ASV V A S 2 SMB VVGA Unitas Groningen VHS V A S 3 24 Vi15 V2 23 V2I6V2 22 —17 (1) 22 —18 18 —21 (1) 18 —22 I6V2—23'/2 If/a25V2 top heeft kunnen halen: „Wat wilt u, hij werkt op een postkantoor, en heeft nu vijf kinderen. Hij moet werken voor zijn brood en wat komt er dan van schaken terecht?" Voor Roman Toran geldt hetzelfde. De ze lieveling van het Beverwijkse publiek, die na zijn huwelijk (er zijn nu al drie kinderenniet meer in Beverwijk ver scheen, is ambtenaar en hij komt ook niet meer aan toernooischaak toe. En voor jongeren, die alles nog moeten le ren, is het nog veel moeilijker. Er is een groot verschil tussen landen, waar men jongeren doelbewust omhoogstuwt, ook al omdat men de nationale eer in het spel acht, en landen, waar ieder schaker zelf maar moet zien dat hij omhoog komt. Al is er altijd het voorbeeld van Bobby Fischer, dat een genie er altijd wel komt. Maar helaas zijn er maar weinig genieën en vele zeer talentvollen, die al leen maar op de juiste manier moeten worden geleid om aan de top te komen. De heer Bakker noemde het publiek. Medina noemt het ook. „Schaken is toch ook een schouwspel, een artistieke beleve nis?" zegt hij. „Maar moeten schakers dan ook niet dezelfde kansen krijgen als artiesten?" Het is een onderwerp, waarover men niet gauw komt uitgepraat. Trouwens, het geldt niet alleen voor schaken. Het is eigenlijk hét probleempunt van de gehele hedendaagse sportbeoefening. Een reden te meer, waarom iedereen graag aan de discussion nner dit mint deelneemt. Het was in feite de falende kopgroep (1 uit 5!) die Het Oosten de das heeft omgedaan. Faase te fel op winst verspeelde daardoor zelfs het halve punt en J. Bonkenburg wikkelde een gewonnen stelling verkeerd af. In IJmuiden verwachtte men niet dat Kijk Uit het Haagse RSC zou kunnen weerstaan. De lijstaanvoerders hadden een homogeen team dat op beslissende momenten meer inhoud bezat. Hadden de Kijk Utters wat meer routine gehad, wel licht hadden de duels van Lanser en De Jong een zege opgeleverd maar beide spelers faalden toen zij de winst voor het grijpen hadden. Hoewel Watergraafsmeer nog RSC blijft belagen en met een ondub belzinnige zege (8-2) op LSG 2 blijk gaf nog alle hoop op een kampioenschap te hebben gehouden lijkt nos toch het team van RSC dé betere ploeg. Het Alkmaarse VVV werd volkomen door DSC (Delft) ver rast. Bij de stand 3-6 heeft men nog kans op winst in de laatste partij maar de nederlaag in de wedstrijd heeft ook deze club in moeilijkheden gebracht. De rang lijst luidt nu: RSC 4 3 1 0 7 24 V2—I51/a Watergr.m. 4 3 0 1 6 25 15 RLAG 42115 20 —20 Het Oosten 4 1 2 1 4 22 —18 VVV 42024 20'/2—I&V2 (1) Kijk Uit 4 112 3 171/*—22V2 DSC 41123 16 —23 (1) LSG2 40040 I3V2—26V2 Het Oosten speelt de volgende ronde thuis tegen VVV terwijl Kijk Uit op bezoek gaat bij LSG 2. Aansl. Philidor, ETO SHRD SHRRAA AAA De gedetailleerde resultaten van de KNSB- wedstrijden zijn: VAS 3—VHS: 1. Boomgaardt—v d. Tak remise; 2. Duisenberg—Brommer 1—0; 3. Meijer Jr.—Mol remise; 4. Vriend—v. d. Velde 1—0; 5. KapsenbergEiserman 10; 6. Rin- dertsmaSpinhoven 0—1; 7. mevr. Mulder- Hoving—Van Driel 0—1; 8. Lamein—Blokker 0—1: 9. Timmerman—De Vries remise; 10. LoepGiesbergen 10. Totaal 5-4 Kijk Uit—RSC: 1. Steijn—Kamstra remise; 2. ZwemstraRosenthal 10; 3. SchelhaasStolk Het ziet er naar uit, dat de vermaarde Braziliaanse voetbalclub Botafogo twee van zijn beroemdste spelers binnenkort kwijt raakt, namelijk Waldir Pereira, be ter bekend als Didi, en Manoel Dos San tos, de gevierde ster onder de naam Gar rincha. Het contract van Didi met Bota fogo eindigt in augustus en Didi, die er voor zichzelf zeker van is te zullen wor den gekozen voor de Braziliaanse ploeg, die het volgende jaar in Engeland de we reldtitel gaat verdedigen, wil zijn voetbal carrière voortzetten in Peru bij de club Cristal. Garrincha gaat vrijwel zeker aan het einde van het seizoen naar Italië, na melijk naar Juventus. Dezer dagen zullen in Rio de Janeiro besprekingen over een mogelijke transfer, die Garrincha zelf toe' juicht, worden gehouden. Dinsdagmiddag is in Val d'Isère het Nederlands ski-kampioenschap voortgezet met het tweede onderdeel de afdaling. Door de warme Foehn-wind waren de omstandigheden heel wat minder gunstig dan maandag toen het vier graden vroor. Een dichte grondnevel maakte het de deelnemers nog lastiger. Bij de heren zegevierde Hans de Jong, die maandag tijdens de slalom als tweede was geëindigd achter Remy Janssens van der Sande, die nu met de tweede plaats genoegen moest nemen. Bij de dames ging de overwinning naar Anna de Lint, die de 1800 meter afleg de in 1 minuut en 54.10 sec. Zij was daarmee ruim 15 seconden sneller dan naaste concurrente Karin Bruecher. 1—0; 4. Walda—Meinder 0—1; 5. Lanser—Humer 01; 6. De JongOttochian 0—1; 7. Hölscher- Munnik 0—1; 8. Wolters—Evtifeef 1—0; 9. Beek huis—'t Hooft 01; 10. A. van Maanen-Van Bommel 01. Totaal 31/!—6'/,. VVV—DSC: 1. Appel—Boogaard remise; 2 KayserBerendse remise; 3. KraayeveldKug- geleyn 01; 4. Spaan—Heutink 01; 5. Pijning Sanders 01; 6. BakkenesVan Beinum 01; 7. Jaksic—Duvekot 0—1; 8. De Waal—Timman remise; 9. FolkertsmaKoene afg.; 10. Postma Cool 1—0. Totaal 36 voorlopig. RLACHet Oosten: 1. VerreckFaase 10; 2 Keijser—J. Bonkenburg 1—0; 3. Goeman—S Bonkenburg 01; 4. ZandvlietVan Maanen 10; 5. LidnerVan Kampen 1—0; 6. Wien tjens—Wolff 0—1; 7. Van Doornik—S. Herfst 0—1; 8. Oldenhof—Mostert 1—0; 9. Hendriks— Slagter remise; 10. Schilperoort—A. Herfst 0—1 Totaal 5'/.—4'/«. "driOT' Voor het komende seizoen is de A- trainingsploeg van de Koninklijke Neder landse Zwembond als volgt samengesteld: Dames: Toos Beumer (Nereus), Klenie Bimolt (GZPC), Ineke Heemskerk (Rob ben), Marian Heemskerk (Robben), Betty Heukels (PSV), Ada Kok (De Futen), Gret- ta Kok (Futen), Adrie Lasterie (Naarden), Ineke Reymerink (GZPC), Ineke Tiigelaar (Robben), Lidia Schaap (HDZ), Winny van Weerdenburg (Zian), Bep Weeteling (Ne reus), Pauline van der Wildt (SZC), Fie- neke Winkel (GDZ), Korrie Winkel (GBZ). Heren: Vinus van Baaien (Zwemlust), Johan Bontekoe (HPC), Jan Bouma (IJ), van Goor (H Jan Jiskoot (IJ), Ronnie Kroon (ZAR), Dick Lagerhors.t (HZPC), Chris van Lint (PSV), Wieger Mensonides (Zian), Arthur van Oest (IJ), Henri van Osch (ZCG), Aad Oudt (Zian), Harry Ranzijn (IJ), Peter Schillemans (Dolfijn), Bert Sitters (IJ), Hemmy Vriens (Surae) en Jan Weeteling (Nereus). Tien Engelse profvoetballers, onder wie de internationals Peter Swan en Tony Kay, worden berecht bij een gisteren in Not tingham begonnen proces op beschuldiging van samenzwering om opzettelijk wedstrij den te verliezen in verband met wedden schappen. Swan, de spil van Sheffield Wednesday, en Kay, linkshalf van Ever- ton, zijn door hun club geschorst toen de beschuldigingen tegen hen werden inge diend. Beiden verklaarden onschuldig te zijn aan samenzwering om een wedstrijd kunstmatig te verliezen tussen Sheffield Wednesday en Ipswich in 1962. Beiden speelden toen voor Sheffield. De centrale figuren in het proces zijn de 34-jarige James Gauld, een voormalig speler van Swindon Town en Mansfield Town, en de 31-jarige John Fountain, die voor Swindon Town en York City heeft gespeeld. De beschuldigingen hebben be trekking op in totaal vijftien wedstrijden. Gauld verklaarde schuldig te zijn aan vijftien tenlasteleggingen. De officier van Justitie verklaarde dat hij 7.000 pond ster ling (19.600 dollar) heeft ontvangen toen hij het hele verhaal van de samenzwering heeft verteld aan het zondagsblad „The People". Fountain werd beschuldigd van vijf gevallen van samenzwering en beweer de aan alle niet schuldig te zijn. De stand in de zesdaagse van Bremen was woensdagmorgen om vier uur bij de neutralisatie als volgt: 1. Van SteenbergenLykke (België/De nemarken) 608 pnt.; 2. PostPfenninger (Ned./Zwits.) 505 pnt.; 3. KemperOlden burg (Duitsl.) 469 pnt.; 4. Rudi AltigRog- gendorf (Duitsl.) 351 pnt. Op één ronde: 5 Buidnh1 r 'Duits1 140 pnt. De overige koppels hadden zes of meer ronden achterstand. De zesdaagse eindigt vanavond. sie in gebreke is gebleven met het ont werpen en uitvoeren van een gemeen schappelijk E.E.G.-beleid voor de sierge wassen. Zonder een dergelijk beleid kan de Europese Commissie, aldus het ".V.S. en prof. Samkalden, niet zonder meer een steunpilaar uit de nationale marktorgani satie halen. De Europese Commissie heeft gesteld, dat Nederland door de uitvoer van bloem bollen onder een bepaalde maat te ver bieden de telers in het buitenland grond stoffen onthoudt. Volgens het Verdrag van Rome zou dit uitvoerverbod bij de eerste etappe moeten zijn opgeheven. Het P.V.S stelt, dat dit verbod dient om de nationa le marktorganisatie in stand te houden en daartoe gerechtigd is volgens artikel 43 van het Verdrag. De voorzitter van dit Produktschap, dr. A. J. Verhage, heeft verklaard, dat de stellingname dusdanig sterk is, dat een 'eventueel proces voor het Europese Hof van Justitie zal worden gewonnen. De te volgen procedure zal zijn: de Nederlandse regering kan de argumenten van het P.V.S. overnemen en doorsturen naar de Europese Commissie. Deze kan ze accep teren en spoedig met een raamverorde- ning komen. Indien deze commissie ze niet accepteert dan zal het Europese Hof van Justitie een uitspraak moeten doen, De voorzitter en enkele bestuursleden hebben uitvoerig gesproken over een pu blicatie in een bloembollenvakblad on middellijk na het bekend worden van deze brief. Een publicatie, die bijzonder veel onrust in het bloembollenvak heeft ver oorzaakt. Men betreurt het feit, dat niet eerst de reactie van het bestuur is afge wacht. De vertegenwoordiger van de Bond van Bloembollenhandelaren, mr. F. B. M Nederveen stelde voor een nieuwe nota te maken over de werking van de Neder landse maatregelen. Volgens dr. Verhage zijn de Nederlandse argumenten reeds ter kennis van de commissie gebracht in het eerste kwartaal van 1964. Wel voelde hij er voor om alles nog eens „op een rijtje te zetten voor al diegenen, die wellicht niet op de hoogte zijn van de gang van zaken, maar toch hierop invloed kunnen hebben. Tevens zal de Landbouw Commis sie van de Kamers de gehele briefwisse ling inclusief de brief aan de minister van Landbouw toegezonden krijgen. Dr. Verhage trok aan het slot de conclusie, dat er naar wordt gewerkt, de Nederlandse nationale maatregelen voor bloembollen vast te houden tot een gemeenschappelijk beleid zal zijn opgebouwd. In zijn Nieuwjaarsrede kon hij bevredi gende cijfers over de export van sierge wassen in 1964 melden. De bloembollen kwamen voor het eerst boven de driehon derd miljoen gulden. Een stijging van I5V2 pet. Deze eeuwenoude export steeg in zes jaar tijd van tweehonderd naar 314 miljoen gulden. De cijfers over de uitge voerde hoeveelheden geven een minder gunstig beeld. Men zal echter de uitge- De wandelende wijnberg bij het Luxemburgse Nittel wordt gevaarlijk voor het dorp Machtum. Als de wijn gaard, in de Moezel glijdt is een overstroming van de rivier te ver wachten. Voor de dorpelingen wordt een evacuatie voorbereid. De spoor lijn is geheel verdwenen. Door het nemen van grondmonsters tracht men de oorzaak van de verschuiving op te sporen. voerde aantallen moeten bezien om een juiste conclusie te kunnen trekken. West- Duitsland was met 96 miljoen de grootst* afnemer. Over de uitvoer naar de V.S. zei hij hierin geen noemenswaardige ver betering te verwachten, als niet in een of andere vorm van samenwerking grotere verkooporganisaties de uitvoer zullen aan pakken. De bloemlcwekerijprodukten kwa men van 111.8 miljoen gulden op 128.3 miljoen. Een stijging van 14.8 pet. Deze afzet biedt grotere kansen als men meer zal gaan steunen op marktonderzoek en reclame. De boomkwekerij sector laat ook een stijgende lijn zien. Met 2 pet. meer dan in 1963 kwamen deze exporteurs op 62 miljoen gulden. Hij sprak er in deze rede zijn teleur stelling over uit, dat de Europese Com missie er nog steeds niet in is geslaagd een ontwerp voor een gemeenschappelijk beleid in te dienen. „Wel moeten wij, wanneer geconstateerd wordt dat de Europese autoriteiten in gebreke zijn ge bleven bij het opbouwen van een gemeen schappelijk beleid, een zeker begrip op brengen voor de moeilijkheden, waarvoor de Europese Commissie bij het opbouwen van een gemeenschappelijk beleid voor onze sector geplaatst is. „De besprekingen in de internationale organisaties hebben de commissie kennelijk tot nu toe onvol doende aanknopingspunten gegeven. Het ziet er echter naar uit, dat in bepaalde sectoren van onze bedrijfstak de voorbe reidende besprekingen dusdanig zijn ge vorderd, dat de commissie zich een beeld kan vormen van wat voor onze bedrijfs tak nodig is. „Naar mijn gevoelen zal de commissie binnen niet al te lange tijd met een ontwerp voor een verordening komen, die het uitgangspunt voor een gemeen schappelijk beleid zal kunnen bieden." De politiek van de afzet naar de derde landen, die vijftig percent van de totale afzet uitmaakt, is volgens dr. Verhage wel een van de belangrijkste punten hier in. (Van onze correspondent) DEN HAAG De miljoenen die Neder land aan het V.N.-fonds voor Nieuw-Gui- nea heeft overgemaakt, blijken, in tegen stelling tot berichten uit Djakarta, wèl te zijn besteed aan ontwikkelingswerk op Nieuw-Guinea. Van de ongeveer 30 mil joen dollar, die Nederland in 1963 toe zegde (10 miljoen dollar per jaar), is tot op heden echter slechts ruim 3 miljoen besteed. Of Nederland zal blijven doorbe talen is de vraag, nu Indonesië alle ban den met de Verenigde Naties heeft ver broken. Indonesië en de Verenigde Naties sloten in 1963 een bilaterale overeenkomst voor de ontwikkeling van Nieuw-Guinea. De gelden daarvoor zouden door Nederland worden gefourneerd. Nu deze bilaterale band is verbroken, neemt men in Den Haag aan, dat de V.N. niet meer aan Nederland geld voor Nieuw-Guinea zullen vragen. Of Nederland rechtstreeks aan Indonesië geld zal overmaken voor de uit voering van bepaalde ontwikkelingsprojec ten op Nieuw-Guinea, is evenzeer een open vraag. In Den Haag bepaalt men zich tot afwachten. De tot dusverre betaalde drie miljoen dollar zijn besteed aan de aan koop van een aantal vliegtuigen voor het binnenlandse luchtverkeer op Nieuw-Gui nea. Er zijn nog twee projecten in een vergevorderde staat van voorbereiding: verbetering van het binnenlandse wegver voer en van de scheepvaartverbindingen. De voorbereiding van deze projecten heeft nogal wat voeten in de aarde gehad, om dat Indonesië plannen aan de V.N. voor legde die niet voldeden aan de voorwaar den die bij de instelling van het V.N.- fonds voor Nieuw-Guinea waren gesteld. a"?, VV& -

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 21