SHIRLEY Einde van een „honderdjarige schoolstrijd" in de V»S» nabij PANDA EN DE MEESTER-BALLONNIST "Rechter Tie door dr. Robert van Gulik KEELPIJN? Laatste verzetshaarden tegen de Evolutieleer roeren zich door Charlotte Brontë De ark van Noach gefilmd 13 Ons vervolgverhaal GIBBONS VERSCHALKTEN BLONDE TOOS Dartvins opmars niet te stuiten DONDERDAG 14 JANUARI 1965 liiifffMip Felicitatiekaarten voor huisdieren hoest? verkoudheid? jl GROENE KRUIS HOESTBONBONS ,Apenproces' Nieuw offensief U ook last van uw schoorsteen DE STEENWERF Juiste aanpak f - V L/UT ZE OPSLUITEN IN DE GEVANGENIS MIE TWEE, TSJIAO TAIIK ZAL HEN GRONDIG ONDERVRAGENIN DE V. RECHTSZAAL JA .EDELACHTBARE! ALS JE DIE TWEE HEBT WES-N GEBRACHT, ONDERZOEK DAN OOK LENTEWOLK'S KAMER,EN BRENG .RAPPORT UIT IN M'JN WERK-/ V kamer C» ^vtinTOom» De heer Helstone was op het punt nog enige half-schertsende, half-ern- stige waarschuwingen voor juffrouw Keeldar aan deze toespraak toe te voegen, ten aanzien van haar ver meende partijdigheid voor haar be gaafde huurder, toen er werd gebeld en de aankondiging van nog een be zoeker een einde maakte aan zijn scherts; en daar die andere bezoe ker verscheen in de gedaante van een oudere heer met wit haar, een tame lijk grimmig gelaat en een verachte lijke blik kortom, onze oude vriend en de oude vijand van de predikant, de heer Yorke nam de geestelijke en-Leviet zijn hoed en verdween haas tig na een zeer kort afscheidswoord voor juffrouw Keeldar en een zeer streng knikje voor haar gast De heer Yorke was niet in een zachtzinnige stemming en hij gaf in allerminst gematigde termen zijn me ning te kennen over wat er in de nacht gebeurd was; Moore, de poli tie, de soldaten, de leiders van de menigte, stuk voor stuk kregen zij hun deel van zijn beschimpingen; maar zijn hefstigste scheldwoorden bewaarde hij en het waren echte bijvoegelijke naamwoorden in York shire-dialect voor de vechtende do minees, de „bloeddorstige demo nische" predikant en hulpprediker. Volgens hem was de beker van de schuld van de geestelijkheid nu in derdaad wel vol. „De Kerk" zei hij, „zat nu lelijk in de knoei. Het werd tijd dat zij eens optrad, wanneer dominees be gonnen te braniën onder soldaten, er op los te schieten met kogels en kruit, mensen van het leven te bero ven, die heel wat rechtschapener wa ren dan zij". „Wat zou Moore hebben gedaan als niemand hem geholpen had?" vroeg Shirley. „Drinken wat hij gebrouwen had eten wat hij gebakken had". „Dat betekent dat u hem liever al leen tegenover die bende had laten staan. Goed. Hij is moedig genoeg, maar de grootste dapperheid die ooit één menselijke borst gevuld heeft, zou nauwelijks opgewassen zijn ge weest tegen tweehonderd man". „Hij had de soldaten die arme slaven, die hun eigen bloed verhuren en dat van anderen voor geld vergie ten". „U beledigt de soldaten bijna even erg als de geestelijken. Allen die ro de jassen dragen zijn in uw ogen na tionaal uitschot en allen, die zwart dragen, zijn nationale oplichters. Vol gens u was het verkeerd van de heer Moore dat hij militaire hulp heeft ge vraagd en nog slechter dat hij enige hulp van anderen heeft aangenomen. Uw redenering komt hierop neer: hij had zijn weverij en zijn leven moeten overgeven aan de razernij van een troep misleide krankzinnigen en de heer Helstone en alle andere heren in de gemeente hadden toe moeten kij ken en zien hoe het gebouw vernield en zijn eigenaar afgeslacht werd, en zij zouden geen vinger hebben moeten verroeren om beide te redden". „Indien de heer Moore van het be gin af aan zijn mensen had behan deld zoals een meester dat behoort te doen, zouden zij nooit de gevoelens, waarvan zij nu blijk hebben gegeven, tegenover hem gehad hebben". „U hebt gemakkelijk praten", riep juffrouw Keeldar uit, die warm begon te lopen voor de zaak van haar huur der; „u, wiens familie al zes ge slachten lang op Briarmains heeft ge woond, aan wiens persoon de mensen al vijftig jaar gewend zijn geraakt, die al hun manieren, vooroordelen en voorkeuren kent. Voor u is het inder daad gemakkelijk zó op te treden dat u het vermijdt hen te kwetsen; maar de heer Moore is als vreemdeling in deze streek gekomen; hij kwam hier arm en zonder vrienden, met niets dan zijn eigen energie om hem te steunen, niets dan zijn eergevoel, zijn aanleg en zijn ijver om een weg voor hem te banen. Het is wel een verschrikkelijke misdaad dat hij in zulke omstandigheden zijn rustige manier van doen, die van nature ern stig is, niet opeens populair kon ma ken; dat hij niet grappig, vrij en gemoedelijk kon zijn met een vreem de boerenbevolking zoals u dat bent met uw stadgenoten! Het is wel een onvergeeflijke overtreding, dat hij bij het invoeren van verbeteringen de zaak niet op de meest taktische wijze heeft aangepakt; dat hij zijn verande ringen niet geleidelijk heeft inge voerd, zoals een rijke kapitalist zou hebben gedaan! Moet hij voor ver gissingen van dit soort ten offer val len aan massaal geweld? Moet hem zelfs het voorrecht van zich te ver dedigen ontzegd worden? Moeten de genen, die een mannenhart in hun borst hebben (en u mag van de heer Helstone zeggen wat u wilt maar dat heeft hij) voor misdadigers uit gescholden worden omdat zij hem ter zijde staan omdat zij het wagen de zaak van één tegen twee honderd tot de hunne te maken?" „Kom kom nu houdt u kalm", zei de heer Yorke, glimlachend om de ernst waarmee Shirley haar snelle vragen achter elkaar opsomde. „Kalm! Moet ik kalm naar zulke volslagen onzin zulke gevaarlijke onzin luisteren? Neen. Ik vind u heel aardig, meneer Yorke, dat weet u wel; maar ik heb gloeiend het land aan sommige van uw beginselen. Al die frazen van u neemt u me niet kwalijk, maar ik herhaal het woord al die frazen over soldaten en geestelijken klinken mij heel onaan genaam in de oren. Alle belachelijke, onredelijke ophemeling van één klas se, of dat nu aristokraten of demo- kraten zijn al het uitjouwen van een andere klasse, of die nu kerke lijk of militair is alle veeleisende onrechtvaardigheid tegen individuen, monarch of bedelaar, maakt mij werkelijk misselijk; al het opstellen van rangen tegenover rangen, alle partij-haat, alle tyrannie die als vrij heid vermomd wordt, verwerp ik en ik trek er mijn handen van af. U denkt dat u een mensenvriend bent; maar ik kan u dit vertellen de heer Hall, de dominee van Nunnely, is een betere vriend zowel van de mens als van de vrijheid dan Hiram Yorke, de Hervormer van Briar- field". De heer Yorke zou deze woorden van 'n man niet zo geduldig verdragen hebben en van sommige vrouwen evenmin; maar hij beschouwde Shir ley als oprecht en tegelijk lief om te zien, en haar openhartige boosheid vermaakte hem; bovendien schepte hij er een geheim genoegen in te ho ren hoe zij haar huurder verdedigde, want wij hebben al aangeduid dat de belangen van Robert Moore hem zeer ter harte gingen; ook wist hij dat, wanneer hij zich wilde wreken over haar strengheid, de middelen daartoe binnen zijn bereik lagen: één enkel woord zou, v olgens hem, voldoende zijn om haar te temmen en tot zwij gen te brengen, haar openhartige voorhoofd met de rode blos van de schaamte te bedekken en de gloed in haar ogen door het neerslaan van oog leden en wimpers achter een sluier te verbergen. „Wat heb je nog meer te zeggen?" vroeg hij toen zij ophield, meer om adem te halen dan omdat het onder werp of haar vuur uitgepu waren. „Zeggen, meneer Yorke!" was het antwoord terwijl de spreekster snel van de ene zijde van het eikebeschot naar de andere liep. „Zeggen? Ik heb 'n heleboel te zeggen indien ik 't maar op een heldere manier naar voren kon brengen, en dat kan ik niet. Ik wil nog zeggen dat uw gezichtspunten en die van de meeste politici met ex treme meningen, zó zijn dat slechts mensen in een onverantwoordelijke geesteshouding ze kunnen verdedi gen; dat het zuiver oppositie-opvat tingen zijn, alleen maar bedoeld om besproken te worden en nooit be stemd om uitgevoerd te worden. In dien men u Eeerste Minister van Engeland maakte, zoudt u ze moeten opgeven. U smaalt op Moore omdat hij zijn weverij verdedigt: indien u in zijn plaats was geweest zoudt u naar eer en geweten niet anders heb ben kunnen doen dan hij. U smaalt op de heer Helstone wegens alles wat hij doet: de heer Helstone heeft zijn ge breken; hij handelt soms verkeerd, maar vaker goed. Indien u gewijd was als dominee van Briarfield, zoudt u het niet gemakkelijk vinden alle door uw voorganger opgestelde en doorgezette plannen in het belang van de gemeente, uit te voeren. (Wordt vervolgd) In Ouwehands Dierenpark hebben drie kleine gibbons, een langarmige apesoort, de vrouwelijke oppasser verschalkt. Toen blonde Toos een nachthok had schoonge maakt en dit zonder enige argwaan had verlaten, bleken de bliksemsnelle apen tussen haar benen door te zijn verdwe nen naar het buitenverblijf, waar tot nu toe alleen nog maar de vijf jaar oude Gibbon „Jantje" zijn domein heeft. De jonge dieren waren binnen gehouden, om dat zij bij aankomst in het park last ble ken te hebben van darmstoornissen. In tussen zijn ze volkomen genezen, doch met het experiment om de nieuwelingen bij „Jan" te stoppen zou men wachten tot het naderende voorjaar. Toen de heer Ouwehand langs de vijvers van de gibbons wandelde, zag hij daar plotseling tegen alle orders in de hele fa milie bij elkaar zitten en tot zijn niet ge ringe verbazing had „Jan" op vriend schappelijke wijze zijn lange armen om twee van zijn kleinere soortgenoten ge slagen. De heer Ouwehand, die in het geheel niet op de hoogte was van het in vrij heid stellen van de kleine gibbons, ging op onderzoek uit Maar toen bleek hem dat noch Toos, noch iemand anders ook maar iets van deze invrijheidstelling af wisten. De kleintjes hadden de oppassers zonder meer verschalkt. Waar iedereen zo huiverig voor was, namelijk het samen brengen van de kleine gibbons met de grote „Jan", was helemaal geen expe riment om huiverig van te worden, ge bleken. Alles was wonderwel goed afge lopen. Toch zijn de kleintjes weer apart gezet, al is deze maatregel dan ook alleen maar genomen vanwege het nog te kou de klimaat. Twee ondernemende Amerikaanse huis vrouwen en een tekenaar hebben een zaak in felicitatiekaarten voor huisdieren opge zet. Er zijn verjaardagskaarten, kaarten om beterschap te wensen en kaarten om een blijde gebeurtenis te melden. Alle kaarten vertonen de beeltenis van Archie, een grote, lieve lobbes van een hond, met een vers. De zaken zouden heel goed gaan. Advertentie helpen probaat en smaken heerlijk! In Rome is men begonnen met de opnamen van de superspektakelfilm „De Bijbel", waarvoor onder andere de gigantische arke Noachs, hier boven afgebeeld, gebouwd wordt. De foto daaronder toont vader Noach (de acteur John Huston, die tevens de regie voertmet zijn gezin en met een deel van de dieren die met hem de zondvloed zullen overleven. De film-ark heeft ondanks zijn enorme afmetingen een bijzonder sierlijk sil houet. Het casco 'bestaat vrijwel uit gehalveerde ongeschilde boomstam men. De zondvloed-scènes worden volgens producer De Laurentiïs de kostbaarste „kunstmatige natuur ramp" die ooit verfilmd werd. ATLANTA (AP) De leer van Darwin over de oorsprong van de mens heeft meer dan een eeuw van strijd overleefd. Maar nog altijd heerst er over die theorie veel onenigheid, met name in de Amerikaanse onderwijswereld, De jongste aanvallen op Darwins evolutieleer zijn ondernomen door een groep huis vrouwen in Californië, een baptistendominee in Arizona en een kerkelijke groep in Texas, maar tot dusver tevergeefs. Darwin zet zijn opmars voort. NOG DIT JAAR heeft de staat South Carolina zich gevoegd bij de Amerikaanse staten, die toestaan dat Darwins theorie aan de leerlingen wordt onderwezen. In Tennessee, Arkansas en Mississippi be staan nog wetten, die boeken over het Dar winisme buiten de scholen houden, maar deze worden niet streng meer toegepast. In Arkansas en Tennessee zijn al pogingen gedaan om die wetten te doen intrekken. 105 jaar geleden publiceerde Charles Robert Darwin, een Brits natuuronder zoeker, zijn befaamde boek, getiteld: „Over de oorsprong van de soorten". Hij con cludeert daarin, dat de mens zich zeer langzaam en geleidelijk heeft ontwikkeld uit lagere levensvormen, een stelling die van meet af aan fel bestreden werd. Deze strijd leidde in 1925 in Dayton, Tennessee, tot het beruchte „Apenproces", waarin John Scopes, een jonge leraar in de bio logie, wegens overtreding van de anti- evolutiewet van Tennessee, die datzelfde jaar was ingevoerd, tot een boete van honderd dollar werd veroordeeld. Het proces was één van de meest be faamde uit deze eeuw. AANVALLEN UIT LATERE TIJD op het Darwinisme en verwante evolutie theorieën hadden ten doel die theorieën te brandmerken als godloochening daar zij een flagrante schending betekenden van de bijbelse versie omtrent de schep ping. Een poging om in Arizona een uitspraak van de kiezers tegen de evolutie-theorie als leervak op de scholen uit te lokken, is nog in juli van dit jaar mislukt. De strijd in Arizona werd geleid door de heer Aubrey Moore, een Baptisten dominee uit het zuiden, die betoogde: „Het onderwijzen van de evolutieleer is in strijd met Gods woord zoals dit is opgenomen in het boek Genesis". Hij wilde een volksuitspraak waarbij bepaald zou worden dat naast de evolutie-theorie ook de versie van Genesis moet worden onderwezen. Overtreding van zulk een wet wilde hij gestraft zien met een boete van 100 tot 500 dollar en intrekking van de onderwijzersakte van de overtreders. Enkele geestelijken schaarden zich achter hem, maar anderen waren het niet met hem eens. Edward A. Sheldon, een Lutherse do minee in Arkansas, betoogde: „Het onder wijs in de evolutieleer verbieden zou be tekenen, dat men alleen onderricht zou willen toestaan in hetgeen men zelf ge looft". Ds. Moore probeerde tevergeefs de 55.000 handtekeningen bijeen te krijgen die nodig waren om zijn voorstel als een referendum aan de kiezers te kunnen voorleggen. OOK IN TEXAS zal wellicht worden geprobeerd tot wettelijke maatregelen tegen het Darwinisme te komen. De evan gelist Reuel Lemmons van de Kerk van Christus, die aldaar de strijd leidt, heeft drie leerboeken over de biologie voor middelbare scholen gedoodverfd als atheïstisch. Hij betoogt dat de evolutie leer niet alleen tegen God en tegen de Bijbel gericht is, maar ook „onweten schappelijk, ongodsdienstig en in strijd met de moraal". Hij meent eveneens dat het noodzakelijk is wettelijke maatregelen tegen het onderwijs in het Darwinisme te treffen. De onderwijsraad van de staat Texas heeft evenwel met veertien tegen zes stemmen alle drie de boeken voor gebruik op de scholen goedgekeurd. Twee huisvrouwen in Californië vech Advertentie Wij spuiten in één dag een rond, glad, naadloos, hooggeïsoleerd, geheel nieuw kanaal in uw oude schoorsteen. Hierdoor is uw kanaal ineens aange past aan de huidige stooktechniek en bij uitstek geschikt voor: oliehaarden - convectors - aardgas 10 jaar schriftelijke garantie Voor woningbouwverenigingen woningwetprijzen Spaarndamseweg 48 - Telefoon 02500 - 53750 Haarlem ten al jaren tevergeefs om het Darwi nisme te doen bestempelen als een theorie. Het zijn de dames N. J. Segraves, een baptiste, en Jean E. Sumrall, die Luthers is. Beide zeggen er geen bezwaar tegen te hebben dat de evolutieleer wordt onder wezen als een theorie, maar wel dat dia theorie als de waarheid wordt gepresen teerd. Een wetsontwerp, waarin dit standpunt werd ondersteund, is in 1963 in het par lement van Californië aanhangig gemaakt, maar in de armen van een commissie zacht en kalm overleden nog voor het de Kamer bereiken kon. In andere staten is weinig strijd geweest. Toen een lid van het parlement van Arkansas, mevrouw Willie Oates, in 1959 een wetsontwerp tot intrekking van het „anti-evolutie-statuut" in die staat in diende, hieven parlementsleden uit de provincie voor het grootste gedeelte voor de grap zulk een gehuil aan, dat zij het ontwerp introk. OVER HET ALGEMEEN schijnt in de Verenigde Staten de praktijk van de scho len in Pennsylvania te worden gevolgd. Dr. Richard A. Gibbonay van het depar tement van Onderwijs aldaar, zegt: „Het Darwinisme wordt onderwezen als een onderdeel van de wetenschappen van het leven, maar dit wordt met grote voor zichtigheid gedaan zonder dat een stand punt pro of contra de evolutieleer wordt ingenomen". Hij noemde dit een opvoed kundig juiste benadering. 38. Meneer Dick had helemaal geen zin meer in lachen. „Bah, wat een land!" bromde hij mokkend. „Overal generaals, die je bij het minste geringste om helzen. En dan te bedenken, dat ik geen voetballer wilde worden, omdat daarbij kerels elkaar steeds zoe nen! Ik moet weg van hier, zo gauw mogelijk. Maar hoe? De ballon is in flarden en ik heb geen gas Panda probeerde dit intussen al te verhelpen. „Ik heb een plannetje, meneer de generaal," zei hij. „Als uw mannen onze ballon maken en vullen, zullen we over het fort vliegen en daar die rare plaatjes van generaal Lamawajos uitstrooien." Dat vond generaal Amezolos een geweldig plan, want hij deed niets liever, dan Lama wajos plagen. ,JIeél goed bedacht!" riep hij. „Kom, laat me je voor dit idee omhelzen!" „Ik heb het niet bedacht, meneer de generaal," zei Panda haastig. „Het plannetje is van meneer Dick!" „Hela!" riep de ballon- nist, toen hij de legerleider met uitgebreide armen op zich af zag komen. „Wat nou weer? Ga weg! Niet nog een keer! Ik ik Maar reeds werd hij opnieuw aan de borst van de aanhalige militair gedrukt.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 13