Dreigende staking in de havens van Amsterdam HET WEER Startklaar vliegtuig met Turken bleef op Schiphol aan de grond Vlak voor vertrek weigerde Ankara landingsvergunning Indonesië zal niet aanvallen Bemiddeling van regering Fiscus is te voorbarig U SI DOOR UITBLIJVEN VAN CAO Bonden hebben weinig vertrouwen G.S. met regering en Amsterdam om de tafel in gesprek met de werkgevers FC Köln naar KNVB-centrum 0, IN SA - IJMUIDEN Vraag proefrit bij een van de 200 Simca dealers MORRIS before you êuy! DAMES- EN HERENREGENJASSEN Het woord is aan Klimaat in Ver. Staten gunstiger voor Peking pagina 1 Nog veel wind Petro-chemische industrie: Gretha de Bruijn OPRUIMING Interview met Soekarno Goed jaar voor de koopvaardij pagina 15 In de krant van heden: Belgische olie-staking Zandvoorts politiegeleide Ankara zweeg Overdreven eisen Hogere wegenbelasting behoeft nog niet te worden betaald Tel. 8166 BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDANMEL^223596^ 50e JAARGANG NUMMER 60 IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. 1 I I 1 1 III I #1111 I I J III Abonnement per week 75 cent, per kwartaal Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Ja JL Aê *9» 9,75, franco per post 11,-. - Losse Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. DAGBLAD VOOR VELSEN- IJ MUIDEN. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. pAdjunct Hoofdredacteur E. Koning ReJ.CiecM ,e I)n,uide„, J. K<,alc Uitgave: G,afi.che Bedrijven D,roi,te N.V.. Grote Hou.sfr,,, 93, H,„len, Directeur: Mr. H. C. van der Mije Seneca: De mensen zwoegen het hardst voor overbodige dingen. Verwachting tot morgenavond: Opklaringen, maar ook hier en daar een bui. Matige tot krach tige en aan de kust af en toe harde wind tussen zuidwest en west. Dezelfde of iets lagere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Voor het vertrek van de uitgewezen stakers speelden zich op Schiphol heftige tonelen af. Vele Turken ver zetten zich tegen hun uitwijzing. Een politieman brengt hier een van de onruststokers tot orde. Tijdens de behandeling van de provincia le begroting voor 1965 heeft de commissa ris der koningin in de provincie Noord- Holland, mr. F. J. Kranenburg de provin ciale staten meegedeeld dat het college van G.S. naar Den Haag is ontboden om met de gemeente Amsterdam en de re gering te spreken over de vestiging van een petro-chemische industrie langs het Noordzeekanaal. De besprekingen tussen regering. Am sterdam en het college van G.S. zullen de volgende week worden gevoerd. De commissaris der koningin heeft gis teren tijdens de vergadering van de pro vinciale staten verzekerd „dat het college gewapend met de ervaringen en uitlatin gen uit de vergadering in Den Haag een duidelijk standpunt naar voren zal brengen Het lijkt nu al onafwendbaar dat de pe tro-chemische industrie aan de zuidelijke oever van het kanaal zal komen. Ten aan zien van lucht- en waterverontreiniging zal de provincie echter zeer duidelijke eisen stellen. (Zie verder pagina 5) Sportmagazijn Twijnderslaan 7 Haarlem - Tel. 15116 Enkele ontvangkantoren hebben de ver hoging van 65 pet op de nieuwe kaar ten alvast toegepast. Dit is, naar het mi nisterie verklaard „ingegeven door de wens om voor het publiek zoveel moge lijk ongerief te voorkomen". Het is het ministerie evenwel gebleken, dat in som mige gevallen daarover misverstand is ontstaan. Het ministerie vestigt er daar om de aandacht op dat de belanghebben den „vanzelfsprekend" geheel vrij blijven de wegenbelasting te betalen naar het thans geldende tarief. Er zullen zolang de Wet Instelling van een Rijkswegen fonds nog niet stand is gekomen geen belastingkaarten meer worden afgegeven dan tegen het thans geldende tarief, zo deelt het ministerie van Financiën mee. Advertentie Mijn collega-erwten zeggen dat ik eeü verwaand schepsel ben. Dat is ook zo. Maatterecht. Of niet soms, als je waardig bent bevonden om een zeer dienende functie te vervullen Ik mag in de California- soepDaar ben ik reuze trots op. Dat is voor een erwt de aller hoogste onderscheiding. Een reeks kleine stakingen in de Amsterdamse havenbedrijven hebben deze week de inleiding gevoripd tot de bespreking die vanmiddag plaats heeft tussen de werkgeversorganisaties en de vakbonden van havenarbeiders. De ac ties in de hoofdstedelijke haven waren kennelijk bedoeld om de werkgevers ervan te overtuigen dat er geen genoe gen zal worden genomen met een loons verhoging van 5 percent, zoals van werkgeverszijde is gesuggereerd. In vak- Het vertrek van de 55 Turken, die als „vreemdelingen zonder middelen van bestaan" ons land moeten verlaten, omdat zij bij de woningfabriek Indeco- Goignet in Zaandam zijn ontslagen, is vannacht geheel onverwacht uitgesteld. Toen om drie uur vannacht de D.C.-4 van Martin's Aircharter, waarin zij de terugreis naar het vaderland zouden ondernemen, reeds bij de startbaan gereed stond, kwam op de telex in het kantoor van deze chartermaatschappij uit Ankara het bericht dat er voor deze vlucht geen landingsrechten in Ankara zouden worden verleend, „omdat het hier geen commerciële vlucht" betrof. verhoging van reis- en pensionkosten en ontheffing van het voorschrift dat een deel van het loon naar hun vaderland wordt overgemaakt. Zij hebben voorts beweerd dat zij bij de werving niet op de hoogte zijn gesteld van de inhoud van hun con tract. De directie van Indego-Coignet ont kent dit ten stelligste. Allen hebben in Turkije een in het Turks gesteld contract ondertekend zodat zij tevoren van alle arbeidsvoorwaarden op de hoogte waren De eerste secretaris van de Turkse am bassade heeft twee dagen lang vergeefs ge tracht de Turken duidelijk te maken dat zij zich aan dat contract hadden te hou den. De andere Turken van de groep van 72 hebben geen moeilijkheden veroorzaakt bondskringen acht men het niet uitge sloten dat bij het mislukken van de onderhandelingen een havenstaking in Amsterdam zal uitbreken. De onrust van de afgelopen dagen ont stond in dezelfde bedrijven die verleden jaar bij de acties een rol speelden. Maan dagmiddag werd door een aantal arbei ders in de Houthaven het werk enkele uren neergelegd en hun voorbeeld werd de daarop volgende dagen gevolgd door het kadepersoneel van de Maatschappij Neder land, Het Amsterdams havenbedrijf, en de Koninklijke Hollandse Lloyd. Het be trof hier overal acties, waarbij het werk enige uren werd neergelegd. In het totaal waren er een kleine 300 man bij betrok ken. De oorzaak van de onrust is het uitblij ven van een nieuwe CAO voor 1965. Van werkgeverszijde zijn de partners in de CAO onderhandelingen de Scheepvaartver enigingen Noord en Zuid, die zich tot dus ver onverzettelijk hebben getoond waar het een loonsverhoging betreft. Zij wensen zich te houden aan het landelijke loonak- koord van 5 percent. De vakbonden eisen een verhoging van 8 a 9 percent. Het vertrouwen in de resultaten van de bespre king van hedenmiddag blijkt bij de vak bonden niet erg groot te zijn. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 13 Uit het binnenland 2, 19 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3, 7, 19 Uit stad en omgeving4, 5, 6 In de Vishal en op zee5 Radio en t.v. 11 Kunst 11 Feuilleton 13 Topsy 14 Economisch nieuws 15 Scheepsberichten 15 Sport 17, 19 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's DJAKARTA (AP) Het Indonesische persbureau Antara maakte gisteren be kend, dat president Soekarno van Indone sië heeft aangekondigd, dat Indonesië geen oorlog zal beginnen tegen Maleisië. „Wij zullen alleen terugslaan als wij worden aangevallen", zou het Indonesi sche staatshoofd gezegd hebben in een vraaggesprek met een journalist uit Dja karta. Soebandrio, de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, heeft volgens de Joegoslaaf Pavicic, hoofd van de VN-mis- sie in Djakarta, gezegd, dat „alle arbeid van de VN in Indonesië zal voortgaan, totdat de toestand officieel is opgehel derd". Ook de plannen van de regering om zich uit de Verenigde Naties terug te trekken zouden nog niet definitief zijn. Ter voorbereiding op de wedstrijd voor de Europa-cup tegen Liverpool op 3 maart a.s. in de Engelse havenstad, zal de Duitse kampioensploeg op 25 februari zijn intrek nemen in het KNVB-sportcentrum, waar men tot 1 maart zal blijven om te trainen en zich te concentreren. Het gezelschap, dat uit 22 personen be staat, heeft maar één (gecombineerde) wens: met rust gelaten te worden en goed, maar matig, te eten. Arbeiders van de Belgische olie- industrie, die sinds maandag in sta king zijn, sneden in Brussel en Ant werpen banden van tankauto's aan stukken. De bewaking van de wagens is nu versterkt met rijkswachters in gevechtspakken. BRUSSEL (ANP) De Belgische mi nisters van Economische Zaken en van Arbeid, A. Spinoy en L. Servais, de direc ties van de oliemaatschappijen en de vak bonden hebben elkaar over de staking in de olie-industrie gesproken. Het is niet be kend of de Belgische regering een nieuw bemiddelingsvoorstel heeft ingediend om een einde te maken aan de staking die maandagochtend is begonnen. De gevolgen van de staking hebben zich gisteren al meer doen voelen. Vele benzi nestations zijn uitverkocht, andere zullen over een of twee dagen zonder voorraad zijn en voorzover pomphouders nog over benzine beschikken wordt deze steeds strenger gerantsoeneerd. Vooral in plaat sen als Gent, Brugge en Verviers wordt het tekort nijpend. Het is echter moeilijk een algemeen beeld van de situatie te krij gen, omdat vooral kleinere ondernemin gen er nog steeds in slagen hun klanten te bevoorraden. Zo kan men in Brussel twee benzinesta tions naast elkaar treffen, bij het ene staat een bord met „uitverkocht" en „al leen voor artsen" erop, bij het andere kan men zijn tank laten vullen. Dat ook de voorziening van stookolie moeilijker wordt, blijkt uit de opdracht van de burgemeester van Oostende om in de gemeentegebouwen de verwarming, die zo spaarzaam mogelijk moet worden ge bruikt, onmiddellijk na de kantooruren af te zetten. De DC-4 werd via de verkeerstoren nog net op tijd naar het platform terug ge roepen en de 55 Turken gingen onder ge leide van rijkspolitiemannen terug naar de filmzaal van het Atoomgebouw, waar in zij tevoren reeds urenlang op het ver trek hadden zitten wachten. De Turken waren tegen middernacht op Schiphol gearriveerd in twee bussen van Indeco-Coignet, onder bewaking van hoofd inspecteur J. D. van Maris van de Zand- voortse gemeentepolitie, die geassisteerd werd door 12 agenten van dit korps. De Turken waren in Zandvoort woonachtig. Het vertrek was op half drie bepaald. Toen tegen die tijd de gevraagde ver gunning nog niet was binnengekomen be sloot men toch maar te vertrekken in de stellige overtuiging dat de toestemming uit Ankara niet lang meer op zich zou laten wachten. Vier agenten van de rijkspolitie en de chef algemene dienst van M.A.C., de heer P. Houssart, voormalig lid van de rijkspolitie, zouden hen op de reis be geleiden. Martin's Air Charter had voor twee Nederlandse stewardessen gezorgd, die de Turkse taal machtig zijn Na het eerste telexbericht uit Ankara dat geen landingsvergunning werd ver leend seinde M.A.C.'s onderdirecteur een tweede en later nog een derde verzoek per telex naar het vliegveld van Ankara, maar het sorteerde geen resultaat. Toen om half zes vanochtend nog geen ant woord was teruggekomen en alle pogin gen om een telefonische verbinding tot stand te brengen vruchteloos waren ge bleven besloot hoofdinspecteur Van Ma- ris van de Zandvoortse gemeentepolitie de onder zijn geleide staande Turksen over te geven aan de Koninklijke Marechaus- se, wier taak het is ongewenste vreemde lingen uit te geleiden. In dezelfde bussen van Indeco-Coignet, waarmee zij uit Zandvoort naar het vlieg veld waren gebracht, werden de Turken naar Badhoevedorp gereden, waar zij voorlopig onderdak kregen in de mare chaussee-kazerne. Hoofdinspecteur Van Maris keerde met zijn twaalf politieman nen terug naar Zandvoort. De marechausseekazerne is niet berekend op zoveel logeergasten. Bovendien is de vraag gerezen wie nu eigenlijk verder voor de Turken verantwoordelijk is en dus voor hen moet zorgen: de woningfabriek, de gemeente Zandvoort, Martin's Air Charter of de marechaussee. De 55 Turken behoren tot een groep van 72, die bij Indego-Coignet in dienst was genomen. De 55 waren ontslagen nadat zij overdreven eisen hadden gesteld, zoals een loonsverhoging van ongeveer 100 per cent, doorbetaling van vrije dagen, ook van zaterdagen waarop niet werd gewerkt, De 57 Turkse arbeiders, die wegens staking door een bedrijf in Zaandam zijn ontslagen, zijn gisteravond door de politie uit hun hotel in Zandvoort gehaald. Hun vertrek van Schiphol ging echter uiteindelijk niet door. De foto toont hoe twee politiemannen een bejaarde Turk over het winderi ge beregende Schiphol geleiden na dat de bussen uit Zandvoort zijn aan gekomen. Wanneer men van de fiscus een nieu we motorrijtuigenbelastingfeaart ontvangt, waarop de nog door de Eerste Kamer goed te keuren opcenten van 65 pet reeds in rekening zijn gebracht, dan behoeft men zich hieraan niet te storen. Dit heeft het ministerie van Financiën gistermid dag medegedeeld. DEALER voor IJmuiden e.o. Kennemerlaan 220-226 - Tel. 02550 - 4324/623» De sfeer in het loonconflict is in Antwer pen verslechterd nadat de handelaren in olie en benzine zich onder bescherming van de marechaussee mochten bevoorra den bij de raffinaderijen. De stakers ach ten dit in strijd met hun verplichting al leen in de „vitale behoeften" van het land te voorzien. Het optreden van de mare chaussee wordt gezien als een poging om de staking te breken. DAMESKAPSALON LANGE NIEUWSTRAAT 471 Advertentie

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1