VAN DAG TOT DAG /k V Onrust in de Britse vliegtuigindustrie Powpow Wereldnieuws en m <=Praatótoel Leer lingent err eur in New York Westduits kabinet bepaalt zijn politiek beleid f DONDERDAG 14 JANUARI 1965 N. Britse versterkingen in Maleisië Sir Alec in ziekenhuis gen ^„toegevoegd (£)p de Elias President Johnson maakt nog voor zijn beëdiging twintig januari ernst met zijn strijd tegen de armoede in de Ver enigde Staten zelf. Hij heeft hierover in zijn verkiezingsactie allerlei verwachtin gen gewekt. De vage contouren die hij toen in vele speeches schetste van zijn plannen, beginnen zich nu duidelijker af te tekenen. Hij heeft een wetsontwerp ingediend voor de gezondheidszorg. Er ligt bij het Congres een plan voor de reorganisatie van het onderwijs. Het gaat van de voor Amerika revolutionaire gedachte uit dat alle jonge Amerikanen gelijke kansen die nen te hebben op de opleidingen waar voor zij door hun talenten het meest ge schikt zijn. Het staatsfonds voor de be strijding van de ergste armoede in het land wordt verdubbeld. De immigratie wetgeving krijgt humaner aspecten. Voorts zijn er door Johnson op zeer korte termijn wetsontwerpen in uitzicht gesteld voor de verbetering van het open baar vervoer, de ruimtelijke ordening, het behoud van het natuurschoon en de instel ling van een ministerie voor Woningbouw en Stadsontwikkeling. Johnson zelf heeft zijn visie over de richting waarin de Amerikaanse samen leving zich dient te bewegen de naam „Grote Gemeenschap" gegeven. Hij be weegt zich duidelijk verder op de weg die door president Roosevelt in een zeer donker tijdperk van de Amerikaanse ge schiedenis de crisis van de dertiger jaren is betreden. Een weg die ook Kennedy heeft bewandeld. Johnson heeft de politieke wijsheid ge had op de ontwikkeling die hij stimuleert en die zich duidelijk beweegt in de rich ting van een door de overheid in sterke mate geleide economie met steeds meer overheidsmaatregelen van sociale aard het stempel te drukken van het zo innig gekoesterde Amerikaanse ideaal van „God's own country". Hij probeert niet zijn landgenoten hun geloof in het verle den van hun land te ontnemen. Integen deel, hij geeft dat geloof een op de toe komst gerichte nieuwe inhoud. Men behoeft zich niet te ontveinzen dat de verwezenlijking van die toekomstige Amerikaanse welzijnsstaat een zaak van lange adem zal zijn. Machtige stromingen ln het land zullen zich er tegen gaan ver zetten. Dat zal waarschijnlijk de inhoud van de politieke strijd in de Verenigde Staten de komende jaren bepalen. Het gaat daarbij in feite om de vraag of een maatschappij van de overvloed het even wicht tussen vrijheid en gebondenheid weet te vinden op een wijze die de rech ten én de plichten van de burgers waar borgt. Dit fundamentele vraagstuk is ook aan de orde in de Sovjet-Unie, waar een sa menleving zich poogt los te maken uit de stringente binding van een politiek en economisch absolutisme met het doel de burgers een grotere mate van vrijheid te geven binnen het raam van een sociaal ge bouw dat sinds de twintiger jaren vorm heeft gekregen. In die ontwikkeling past het feit dat het bedrijven in de Sovjet-Unie zal worden toe gestaan winst te maken. Ook het besluit om enige honderden staatsbedrijven uit sluitend consumptiegoederen te laten pro duceren duidt op een grotere zorg van de Russische overheid voor het levenscom- fort van haar onderdanen. In de Verenigde Staten is het axioma van de onbeperkte economische vrijheid door broken door de eisen die een steeds voort schrijdende technische ontwikkeling en de daaruit voortvloeiende groeiende wel vaart stellen aan de overheid. In de Sovjet-Unie lijkt het axioma van de onbeperkte politieke en economische ge bondenheid ten slotte zijn magische in vloed verloren te hebben. Kroesjtsjev was de man die begrepen heeft dat economi sche macht op zichzelf geen doel kan zijn maar dat de tijd voor de Sovjet-Unie was gekomen die economische macht wezenlij ke inhoud te geven door haar te richten op het welzijn van de Russische burgers. Er is daardoor in beide landen een ont wikkeling aan de gang die de mogelijk heid insluit dat zij elkaar uiteindelijk hal verwege zullen ontmoeten. Een mogelijk heid die wijlen president Roosevelt reeds voor ogen heeft gestaan, ofschoon hij van zijn tijdgenoot Stalin in dat opzicht niets kon verwachten. De burgemeester van Velsen heeft gis teravond in zijn nieuwjaarsrede er aan herinnerd, dat Amsterdam tijdens bespre kingen in het verleden gevraagd is de praktische leiding van de conurbatie Noordzeekanaalgebied op zich te nemen en mr. Bührmann zei deze uitnodiging gaarne in het openbaar te herhalen. Het komt een enkele keer voor, dat men aan een hogere instantie vraagt om lei ding te geven. Zo is de Nederlandse re gering vaak verweten, dat zij niet bewus ter en duidelijker leiding geeft aan de planologie van het westen des lands. Een geheel andere zaak is het echter indien een gemeente, of een groep ge meenten, een andere gemeente vraagt leiding te geven. Amsterdam mag dan aanzienlijk groter zijn dan de andere ge- I meenten in het Noordzeekanaalgebied te zamen, zijn leiding moet toch bepaald anders worden gezien dan die welke een hoger bestuurslichaam kan geven aan een lager bestuurslichaam. Hoe Amsterdam de gevraagde „leiding" heeft geïnterpre teerd is wel overduidelijk gebleken. Het lijkt daarom niet overbodig, dat het be grip „leiding" duidelijker wordt gedefini eerd, na de herhaalde uitnodiging van gisteravond. Wij mogen er hier aan herinneren, dat het provinciaal bestuur van Noord-Hol land dat wèl een hoger bestuursli chaam is ten opzichte van de gemeenten juist was begonnen met de voorberei ding van een nieuw streekplan, toen het plotseling geconfronteerd werd (door de wijze waarop Amsterdam het „leiding ge ven" opvat) met geheel nieuwe gegevens Moge in deze gehele ontwikkeling de hoogste bestuurslichamen in den lande aanleiding zien de leiding te nemen die in deze belangrijke aangelegenheid van hen mag worden verwacht. SINGAPORE (Reuter) Het 50.000 ton metende Britse vliegdekschip „Eagle" is woensdag de haven van Singapore binnen gelopen. Enkele uren eerder waren de ge vechtsbommenwerpers van het schip op het eiland geland. Intussen begon men woensdag met de overbrenging door de lucht van Ghurka's, geharde jungle-strij ders, van Hongkong naar Maleisisch-Bor neo. LONDEN (AP) Sir Alec Douglas- Home is in Edinburgh in een ziekenhuis opgenomen voor een medisch onderzoek Dit geeft in Groot-Brittannië aanleiding tot hardnekkige geruchten dat hij spoedig de leiding van de conservatieve oppositie in het parlement zal neerleggen. Lady Douglas-Home zei dat het een ge wone medische controle is. Als opvolger van Sir Alec wordt onder meer Ian Mac- leod, voormalig hoofdredacteur van de „Spectator", genoemd. Advertentie vo mm LONDEN (Reuter) Duizenden arbei ders in de Britse vliegtuigindustrie heb ben vandaag in Londen een massabeto ging gehouden in verband met de overwe ging van de regering-Wilson,' het werk aan drie grote militaire projecten stop te zetten. De demonstratie een mars door de hoofdstad werd gehouden vierentwintig uur voordat premier Harold Wilson de lei ders van vier grote bedrijven ontmoet ter bespreking van de toekomst van de Britse vliegtuigindustrie. Op het spel staan het lot van de super- sone taktische bommenwerper TSR-2, van de straaljager P. 1154 en van het tran sportvliegtuig HS-681, en, volgens de fa brikanten, de gehele toekomst van de in dustrie die meer dan een kwart miljoen mensen werk verschaft en jaarlijks voor ruim 900 miljoen gulden aan vliegtuigen en andere uitrusting uitvoert. Het Britse kabinet streeft naar bezuini gingen in het gehele defensieprogramma. Regeringskringen menen, dat Wilson de vliegtuigfabrikanten morgen zal vertellen dat er naar zijn gevoel veel geld verspild is aan vorige projecten en dat nu de tijd is aangebroken voor een grondige herzie ning van de vliegtuig-industrie. Voor de Labour-regering, aldus onze correspondent in Londen, is de situatie ex tra moeilijk, omdat de partij tijdens de verkiezingscampagne, de vliegtuigindustrie precies het tegenovergestelde heeft be loofd van haar tegenwoordige plan. „Er zou onder een socialistische regering een grote toekomst zijn weggelegd voor de Britse vliegtuigindustrie." Positieve beloften in verkiezingstijd zijn altijd gevaarlijk. De partij trekt thans de handen af van de plaatselijke Labour-kan- didaat in noord-Preston, die maar met veertien stemmen meerderheid door het zittende conservatieve lid Julian Amery, die op dat moment conservatief lucht vaartminister was, werd verslagen. Het was deze Labour-kandidaat, die de vlieg tuigmonteurs in een speciaal tot hen ge richt pamflet een gouden toekomst had voorgespiegeld. Hij deed dit op grond van een rede van de toenmalige oppositieleider Harold Wil son, die zich echter voorzichtiger had uit gedrukt en een slag om de arm hield, dat de TSR-2 alleen zou kunnen doorgaan als de kosten redelijk zouden blijken. Hij schijnt bovendien het toestel alleen te heb ben aanvaard als verkenningsvliegtuig en niet als nucleaire bommenwerper. Het pamflet veroorzaakte een sensatie, toen het in november door de Conservatieven in het Lagerhuis aan de openbaarheid werd prijsgegeven. De TSR-2 gaat verder ook nog recht te gen de draad in van de pacifistische op vattingen van de leider der transportar beiders Frank Cousins, thans minister voor Technologie in Wilsons kabinet. De ze zei gisteren dat het beter zou zijn, wan neer Engeland vrachttoestellen in plaats van bommenwerpers bouwde. Cousins is voorstander van eenzijdige kernontwape ning. De verwarring, door dit alles ge sticht, kan nauwelijks groter zijn. In het Lagerhuis broeit dan ook een grote poli- tieke storm. De TSR-2 was een belangrijke bestand deel van het Britse pakket kernwapens, dat Wilson in Washington aan president Johnson heeft aangeboden, als bijdrage van de door hem zo vurig verlangde At lantische Nucleaire strijdmacht (A.N.F.). Als de Britse regering in plaats van de 140 op stapel staande TSR-2's Amerikaan se F-111's aanschaft, zou dit 300 miljoen pond kosten. Aangezien het opgeven van de TSR-2 op 250 miljoen pond komt te staan, zou de hele grap in totaal 650 mil joen pond kosten. Waarom dan niet, zo vraagt men zich af, doorgaan met de TSR-2, waarvan de totale kosten op 750 miljoen pond worden geschat. De moeilijkheid bij al deze nieuwe pro jecten is echter, dat niemand de juiste kosten kan schatten en dat de ervaring helaas heeft geleerd, dat elke berekening achteraf te optimistisch is gebleken. Van daar de vrees, dat de TSR-2 in werkelijk heid maar eventjes 1 miljard pond ster ling (10 miljard gulden) zal gaan kosten. Correspondentie Directie n.v. Stoomvaartmaatschappij N.: Wat aardig van u om mij, die u helemaal niet kent, een zakagenda in echt kunst leer gebonden te sturen. Duizendmaal dank! Directie fi.v. Stoomvaartmaatschappij K.: U kent mij niet en toch stuurt u mij zo'n praktische zakagenda in echt kunstleer ge bonden. Reuze aardig van u. Hartelijk dank! Directie Wijnhandel L en Zn.: Aan een onbekende zó maar een kalender sturen! Dat noem ik nog eens attent. Ik kan 'm best gebruiken! Directie Wijnhandel S.: Ik heb nog nooit één fles bij u gekocht en toch stuurt u mij een kalender. Ik kan 'm best gebruiken! Directie n.v. T. Bank: Wat lief van u mij die zakagenda in kunstleer gebonden te sturen. Heel veel groetjes. Directie n.v. B. Bank: Geweldig geap precieerd die in kunstleer gebonden zak agenda. Allemaal kusjes. Directie levensmiddelenbedrijf V.: Nee maar, zo maar een kalender! Reuze be dankt. Directie levensmiddelenbedrijf H. en Co.: Een kalender! Laat-ie fijn zijn! Een harte lijke handdruk! Directie Machinefabriek De Goede Hoop: Hoe kómt u op 't idee! Een zakagenda van echt kunstleer! Heel veel groetjes! Directie Knopenfabriek L'Espérance: Die zakagendahoe wist u dat?en dan nog zo fraai in origineel kunstleer! Had mijn vrouw u dat verklapt? Directie Restaurant In d'oude Smullert: Wat een mooie! Kan ik elke dag zien welke datum het is. Geweldig praktisch! Harte lijk bedankt! Directie Restaurant Wortelboer: Een ka lender! Hoe hebt u dat zo bedacht? Ik kom gauw eens eten! Directie Oostlandse Hypotheekbank: Wat een praktische zakagenda! En dan dat fraaie echte kunstleer. Kunstleer om kunstleer zeg ik maar altijd. Ha, ha, ha! Directie Zuidlandse Hypotheekbank: Néé maar een zakagenda en dat nog wel gebonden in kunstleer. Da's voor een heel jaar iedere dag een stukje blijdschap. Miepje de B.: Zelfde dag, zelfde plaats, zelfde tijd. Botaniseertrommel, boterham men, vlindernet en gitaar meebrengen. NEW YORK (Reuter) De Newyork- se politie heeft vijf leerlingen van een mid delbare school in New York gearresteerd, die van plan waren de ingangen van het «choolgebouw met vliegtuiglijm dicht te plakken en borden neer te zetten met de mededeling dat de school gesloten was. De jongens vonden de directeur van de school te streng. Zij waren van plan de kamer van de man met traangas te be stoken, hadden zijn sleutels en een aantal examenopgaven gestolen. De verkoop van deze opgaven had het vijftal al 350 gulden opgeleverd. Om een of andere reden is onze jeugd van vandaag be zield met een blijkbaar onbe dwingbare lust tot het in mas sa liquideren van leeftijdsge noten door middel van vuur wapenen. In zomerzon en win- ternevel klinkt van vroeg tot laat het vrolijke en veelbete kenende „powpowpowpow" tussen de flatgebouwen en woonhuizen, een geluid dat op bedrieglijke wijze de klanken van de nooit haperende mi trailleurs, stenguns en revol vers suggereert. Iedere „pow" betekent eigenlijk weer een jong, veelbelovend leven min der, althans wanneer men de bedoeling ervan in aanmer king neemt. De in zwang zijn de bewapening heeft blijkbaar het voordeel dat nooit sprake kan zijn van gewonden die na enkele maanden weer opknap pen. Of de getroffene is met een voorgoed dood, óf hij merkt niets van de kogels die overvloedig op hem zijn afge vuurd. Sinds enige tijd echter wordt het in bevoegde kringen onzer schooljeugd als een ernstig bezwaar gevoeld, dat het exac te bewijs van „raak of niet raak" nooit kan worden gele verd. De aangeschotenen de monstreren namelijk voortdu rend de zeer menselijke nei ging om te ontkennen dat zij dood zijn. De daaruit voort vloeiende discussies houden niet alleen de gevechten ern stig op, maar bederven vaak ook het plezier van de schut ters, die tenslotte uiteraard afdoend resultaat willen zien van hun „powpows", uiterst nauwkeurig en anatomisch verantwoord gericht op de vi tale delen van hun tegenstan ders. Een oplossing voor deze kwestie is niet eenvoudig. Men zou natuurlijk de stenguns en mitrailleurs die worden ge bruikt, kunnen vervangen door apparaten die werkelijk kogels uitbraken, wat het voordeel zou hebben dat de schutter het powpow-geluid achterwege zou kunnen laten. Een duidelijk nadeel is het ge wicht van die wapens, die door de merendeels nog niet zo gespierde jongelui moeilijk zullen kunnen worden getorst, zodat van nauwkeurig mikken en raken zelden sprake zou zijn. Laatst hoorde ik in het schemerduister een felle dis cussie over de vraag, of een als cowboy gekleed jongmens door een soort Ivanhoe-in- plastic dodelijk was neerge- powd of niet. De cowboy be weerde bij hoog en laag dat hij de kogels langs zijn oren had horen fluiten, doch daar om juist zijn hoofd had inge trokken en dus als door een wonder was gespaard geble ven. Ivanhoe echter was niet van zijn theorie af te brengen, dat hij de Wildwestman „dwars door se harses" had geschoten. Een derde aanwezige, als ge woon jongetje gekleed en dus blijkbaar lid van de geheime dienst, deed daarop de beslis sende uitspraak en deelde mee, dat „iemand zonder har ses dwars door se harses kon worden geschoten zonder er iets van mee te krijgen". Het moet gezegd dat dit salomon- netje een bril droeg. Jongetjes die op deze leeftijd al zó wijs kunnen concluderen, dragen altijd brillen. Ik weet niet waarom. Niet omdat ze door een slecht gezicht beter kun nen denken. Misschien omdat ze vanwege hun gebrekkige ogen al vroeg geleerd hebben, zich te verzetten tegen discri minatie en deswege hun vol ledige vertrouwen aan hun denkkracht hebben geschon ken. Ik moet verder nog vast stellen dat het wijze jongetje ongewapend was. Hij woonde de woedende strijd bij met de sceptische allure van iemand die zeker weet dat al dat ge- paf geen oplossing kan bren gen, maar die bereid is gedul dig te wachten tot de vrede getekend is, om zich dan met de anderen aan nuttiger za ken te wijden. Dat wil dus zeggen dat hij eigenlijk ook geen man van de geheime dienst was. Dat bleek trouwens onmiddellijk daarna, toen hij door zijn on geduldige moeder werd bin nengeroepen. Wat moeten we nu aan met deze schietende, moordende jongens, die ongetwijfeld lang zaam maar zeker groter wor den en dan misschien even ge makkelijk als nu blijven den ken over het neermaaien van tegenstanders? Natuurlijk hebben we allemaal de mond vol over de oorzaken van deze slachtingen: de televisie, de film, de beeldverhalen. Het fraais dat bijvoorbeeld wijlen TV Noordzee in haar korte bestaan over onze jeugd heeft uitgestort en voor het be houd waarvan duizenden landgenoten van oudere leef tijd zich enthousiast hebben laten Trossen mocht er in dat opzicht best wezen. Maar het zou onzin zijn alleen de „Arme Jongens Stoere Kna pen" daarvan te betichten. De „Bonanza-serie" van de legale t.v. bijvoorbeeld heeft sedert haar eerste verschijning op het scherm ruw geschat al on geveer honderd duidelijke lij ken gekost, die alle door zeer sympathieke lieden opzette lijk en weloverwogen in groot beeld werden neergepowd. En ongetwijfeld is dit en derge lijk visueel vermaak een bron van inspiratie voor de kleine brave borsten, die na hun ont snapping uit de kinderbox be zig zijn voor zich de gemak kelijkste en meest doeltreffen de manieren van „ik zal me zelf handhaven" te ontdekken. Het is even louter gezien uit het oogpunt van die kin derlijke overweging na tuurlijk zeer aantrekkelijk en simpel om een tijdgenoot je, dat in de weg loopt of tegen gestelde doeleinden nastreeft, met enkele welgemikte pow pows te doen verdwijnen. Ik moet eerlijk toegeven dat in mijn herinnering zelfs mijn middelbareschooltijd nog wel eens situaties opleverde, waar in ik de neiging had van de schoolbank af een afdoend salvo te lossen op de figuur, die snoevend en tergend op het schavotje stond te probe ren jonge leventjes te vergal len. „Powpowpow" en het stoffelijk overschot door de amanuensis netjes laten op ruimen, om daarna opgelucht en met nieuwe levensvreugde het volgende lesuur af te wachten in de overtuiging, dat de geliquideerde een mensen leeftijd lang de gelegenheid had gehad om zijn macht op humaner en nuttiger wijze te gebruiken. Maar ook herinner ik mij levendig dat onze klas voor diezelfde gehate figuur spon taan een inzameling hield, toen hij aan het ziekbed lag gekluisterd en hevige pijnen had te doorstaan en dat wij allen oprecht medelijden met hem hadden. Wie zal de kronkelgangen der menselijke psyche en dan nog wel die van de zeer jonge menselijke psyche vermogen te doorgronden? Het ligt er voornamelijk aan, hoe een mensenkind wordt aange pakt en behandeld. In het nauw gedreven en getreiterd door onrecht en wreedheid, is de mens op elke leeftijd in staat zich als een bloeddorsti ge tijger te gedragen. En zo goed als aparte mensen, kan een mensenmassa vervuld ra ken van blinde moordlust, als zij door onrecht en terreur tot het uiterste wordt gedreven. Maar dit alles heeft niets te maken met het powpow onzer kinderen. Als een van die heldhaftige, koelbloedige doodschietertjes zijn gehate rivaal per ongeluk in een prikkeldraad ziet lopen, zodat een bloedende scheur de cowboy-knie ontsiert, zal hij zijn stengun vergeten en met zijn kameraadjes de ongeluk kige gescheurde die erbar melijk huilt ondersteunen en thuisbezorgen. Met bleke, zorgelijke snoeten staan ze dan aan de deur en zeggen: „Me vrouw, Rob is in de prikkels gevallen en zijn hele been is kapot". Ze kijken naar het siepelende bloed en vinden het griezelig erg. De roofrid der die straks nog verkondigde dat hij zijn tegenstander dwars door se harses had ge schoten, voelt zijn maag om draaien als hij bloed ziet en sluipt naar huis, naar moeder, naar de boterham met hagel slag en naar de vertroeteling der veiligheid. Want hij is een beschaafd jongetje, beschaafd geboren om een beschaving te dienen. Powpowpowpowpow van avond vallen de lijken weer bij dozijnen, indien zij althans zo goed willen wezen om te vallen. De houten geweren en plastic sabels banen een weg van dood en verderf door het jonge goed, dat langzamerhand zo talrijk wordt dat het niet moeilijk is het te raken. Met kogels doorzeefd komen ze tenslotte in het duister thuis, hongerig en moe, meesters van het slagveld. Dit is dan de „frisse, vrolijke oorlog", die als spel is overgebleven van wat vroeger een serieus stuk geloof van de volwassenen was. Het pow-pow der groten is uit de mode, al sputtert het nog na in vergeten jungles van onderontwikkelde landen. Hoe meer onze kleinen zich ermee amuseren, hoe duidelij ker het wordt met wat kinder achtige domheid de groten zich eeuwenlang hebben be zig gehouden. BERLIJN (AFP) De woordvoerder van de Westduitse regering, Von Hase, heeft meegedeeld, dat het Westduitse kabi net woensdag in West-Berlijn heeft verga derd. Besproken werden het algemene be leid en in het bijzonder het aanstaande be zoek van bondskanselier Erhard aan Frankrijk en het bezoek van premier Wil son van Groot-Brittannië aan Bonn en Ber lijn. Er zal geen agenda zijn voor de bespre kingen tussen De Gaulle en Erhard van plan zijn behalve de kwestie van de Frans- Duitse betrekkingen het vraagstuk-Duits- land, Europa, de Oost-West betrekkingen en de defensie aan de orde te stellen. Tijdens de bijeenkomst van het West duitse kabinet is de nadruk gelegd op de noodzakelijkheid de Duitse kwestie te be spreken. West-Duitsland zou bij zijn bond genoten willen aandringen op het houden van een viermogendhedenconferentie over het probleem-Duitsland. Hoewel het niet mogelijk is de Sovjet-Unie te dwingen aan een dergelijke conferentie deel te nemen, zou de Westduitse regering er bij haar bondgenoten op willen aandringen een po ging te doen zulk een conferentie te hou den. Wat de kwestie-Europa betreft is de Westduitse regering van oordeel, dat nu moet worden overgegaan tot de politieke eenmaking van Europa. Over de verdediging van het Westen wenst West-Duitsland vooral dat defensie plannen met inbegrip van de kernde fensie gemeenschappelijk worden uitge werkt en toegepast. Diepvries. Op het schiereiland Taimir, in Noord-Siberië, hebben vissers de bevro ren overblijfselen gevonden van een mammoet, die 10.000 jaar geleden heeft geleefd. Verleiding. Als reclame voor hun circus, liep een aantal olifanten een mars door Napels. Daarbij passeerden ze een groen temarkt. Opgewekt trompetterend stort ten ze zich op de overvloedig uitgestald® groenten en vruchten, alles omverwer pend wat hen in de weg stond. Na van de schrik bekomen te zijn, zagen de be nadeelde verkopers de grap van het voorval in en ze besloten de kosten van het olifantenmaal voor eigen rekening t® nemen. Anti-sacramenten-premie. In Bulgarije is men overgegaan tot betaling van pre mies aan mensen die afzien van doop en kerkelijke huwelijksinzegening. Volgens Bulgaarse kranten krijgen ouders die hun kinderen niet laten dopen premies tot ongeveer 63 gulden. Als een jong paar het huwelijk niet kerkelijk laat be vestigen wordt zelfs 190 gulden uitbe taald. Anti-apartheid. De Britse vakorganisatie van acteurs en dansers, heeft bekend gemaakt dat een groep balletdansers is verboden contracten aan te gaan met de raad voor de uitvoerende kunstenaars van Transvaal in Zuid-Afrika. In hun contracten was niet de verzekering op genomen dat voorstellingen zouden wor den gegeven voor groepen toeschouwers die uit niet-blanken en blanken zouden bestaan. Busongeluk. Bij een busongeluk in Sal vador in Noord-Brazilië, zijn 28 arbei ders en hun gezinsleden omgekomen. Ongeveer vijftig mensen werden gewond. De bus schoof na een botsing met een vrachtauto vol stenen de oever van een rivier af en kwam ondersteboven op d( rivierbodem terecht.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3