„Verbaden personen" Waller en Adelaide Hein mogen nog wel mei elkaar spreken... „U weet wet wij bedoelen" Klimaat in te worden V.S. lijkt gunstiger voor Peking-China Evenwichtige artikelen en reportages steeds talrijker Parijse worden automobilisten evensgevaarlijk Britse vliegtuigen ter versterking naar Darwin 'n GEZELLIG ETENTJE in het feestelijke I m Indonesië formeel nog lid van VN Franse postzegel wordt duurder Aidit niet naar Moskou Duitsland vraagt uitlevering van Dominas u m DONDERDAG 14 JANUARI 1965 7 Goedgunstig Paspoort ingetrokken nd restaurant van van l3wu en tsen' onz® 5.di^ ieut nu rii-aerf •Vsfes®t0 huïï0llg aderirv3®nrs- 't sprookje van de Noordzeekust Verloren zaak Prijs Politieke acties Reportage Imam wint slag in Jemen Zuid-Afrika„Dankie, baas" IV (Van onze reisredacteur H. L. Leffelaar) PRETORIA. Het was een feest zonder gastheer of gastvrouw. Terwijl de gasten zich te goed deden aan drank en belegde toastjes, zaten de bewoners van het huis alleen in de keuken. Centrale figuur van de bijeenkomst was Alan Paton, grijzende en tanige auteur van „Tranen over Johannesburg", het boek dat ook door de film die ervan gemaakt werd, internationaal de aandacht trok. Alan Paton is nationale voorzitter van de Liberale Partij. Leden van zijn partij waren niet alleen velen van de bezoekers, maar ook het echtpaar in de keuken: Walter en Adelaide Hain. Walter Hain, een in Zuid-Afrika geboren architect van Engelse afkomst, was voorzitter van de afdeling Pretoria van de Liberale Partij. Zijn vrouw, moeder van vier kinderen, was secretaresse. De in 1953 op gerichte partij is tegen de apartheidspolitiek van de Zuidafrikaanse regering en komt op voor algemeen stemrecht, dus voor alle ingezetenen van Zuid-Afrika, ongeacht huidskleur of ras. In het parlement heeft de Liberale Partij geen zetel Indiërs, op het regerings-departement voor Indiase zaken, opgericht om de belangen van deze bevolkingsgroep te behartigen. Aan het hoofd van dit departement staat minister W. Maree. Minister Maree was voordien verbonden aan het departement voor Bantu-zaken. In die capaciteit verbood hij alle employés van dat departement niet-blanken een hand te geven. „De blanken in Zuid-Afrika," zei eerste- minister dr. Verwoerd in een toespraak, „weten wat er van hen verwacht wordt. Zij moeten, koste was het kost, zich hand haven totdat het westen tot andere gedach ten komt." De kosten zijn hoog: de prijs wordt niet betaald met geld, maar met elementaire menselijke rechten. Walter en Adelaine Hain, die beiden lid waren van de Liberale Partij en nu door de Zuidafrikaanse regering tot „verboden personen" zijn ver klaard. Ze moeten zich o.a. iedere week bij de politie melden en mogen de stad niet verlaten. Mevrouw Hain hield zich vooral bezig met het vinden van juridische bijstand voor zwarte Zuidafrikanen, die daartoe de middelen niet hadden. Begin 1963 ontving zij een „waarschuwing" van de rechter in Pretoria, dat haar werkzaam heden „de doelstellingen van het com munisme" in de hand werkten. Toen zij om uitleg vroeg, was het enige ant woord: „U weet wat wij bedoelen". IN SEPTEMBER 1963 werd mevrouw Hain bezocht door drie leden van de „spe cial branch", Zuid-Afrika's geheime dienst. Zij overhandigden haar enkele onderteken de documenten hiermee was zij door de regering tot „verboden persoon" ver klaard. De regerings-banvloek, geldig ge durende 5 jaar, hield in dat zij (zonder gespecificeerde opgave van redenen) zich wekelijks bij de politie moet melden, Pre toria niet mag verlaten, geen bijeenkom sten of feesten mag bijwonen, een specia le vergunning moet hebben voor het bijwo nen van een kinderverjaardagspartijtje, het terrein van geen enkel instituut van onderwijs (ook niet de school van haar vier kinderen) mag betreden, geen rechts zittingen mag bijwonen, geen artikelen mag publiceren, en geen brieven aan dag bladen mag schrijven. ESN JAAR LATER werd Walter Hain „verboden" verklaard. Ook voor 5 jaar. Bij die gelegenheid werd de banvloek van mevrouw Hain van een amendement voor zien. Daarin werd haar toestemming ver leend met haar echtgenoot te spreken. Want onder voor de Verwoerd-regering normale omstandigheden, mogen „verbo den personen" geen contakt met elkaar onderhouden. Alan Paton daagde de Zuidafrikaanse minister van Justitie B. J. Vorster, uit een verklaring af te leggen waarom Wal ter en Adelaide Hain tot „verboden perso nen" waren verklaard. In zijn open brief schreef hij: „ze zijn geen van beiden com munist. Zij zijn leden van de liberale par tij, die fundamenteel tegen het communis me is." Twee goede mensen, die werkten voor een vredig samengaan van ons volk, is het zwijgen opgelegd. Laat diegenen onder ons die het zwijgen niet is opgelegd, onszelf uit angst niet de mond snoeren. Laten wij pro testeren tegen deze duivelse verbodsbepa lingen. ALAN PATON wist waar hij het over had. Hij kan Zuid-Afrika niet verlaten Zijn paspoort werd door de regering inge trokken, omdat hij in een Canadese radio uitzending zijn anti-apartheids-overtuiging niet onder stoelen of banken had gestoken. De apartheids-politiek scheidt niet alleen zwarten en blanken, maar ook kleurlingen en Aziaten, zelfs blanken onderling. Wan neer Zuid-Afrika's minister van Buiten landse Zaken, dr. Hilgard Muller, in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties (voor een door bijna alle Afrikaan se delegaties demonstratief verlaten zaal) op 21 december 1964 het beleid van zijn msm NEW YORK (AFP) Het hoofd van de V.N.-instellingen in Indonesië, de Zuid- slaviër Vojko Pavicic, heeft woensdag se cretaris-generaal Oe Thant telegrafisch meegedeeld dat de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, hem heeft gezegd dat zijn regering nog geen „definitieve vorm" heeft gegeven aan haar uittreden uit de Verenigde Naties en de daarmee verbonden instellingen. Onder die omstandigheden, aldus Pavicic, zullen de V.N-bureaus in Indonesië blijven door werken tot nader order. Uit diplomatieke bron stamt het bericht, dat de permanente Indonesische gedele geerde bij de Verenigde Naties, Palar, die in Djakarta is voor overleg, volgende week naar New York zal terugkeren met een boodschap van Soekamo. Advertentie oNjeï' •jen stra' ,odi dui p0P end® Ltbt® ide®le \|OOr I ■sge^ Liberale dagbladen in Zuid-Afrika moeten het vaak ontgelden. Het met rode verf bekladde raam van een bijkantoor in Pretoria van „The Star". Er staat: „Harris en de Engelse pers moeten hangen." Harris die tegen apartheid is, is voor sabotage ter dood veroordeeld. regering verdedigt, blijven zulke gevallen als Walter en Adelaide Hain buiten het be toog. Dr. Muller zegt dan: „Wij voeren ons beleid op vreedzame en ordelijke wijze uit, met toenemende steun van alle betrokke nen." Hij zwijgt over de ruim 375.000 Afri kanen die in 1961 werden gearresteerd, om dat zij geen pas hadden (de pas is in Zuid- Afrika een boek met 96 bladzijden). Hij zwijgt over het feit dat er in 1963 ruim 67.000 mensen in Zuidafrikaanse ge vangenissen zaten, ruim 10.000 meer dan het jaar daarvoor, en ruim 30.000 meer dan tien jaar geleden. Ook zegt dr. Muller niets over het feit dat het aantal executies van ter dood ver oordeelden in de afgelopen tien jaar ver dubbelde (19 in 1963), „Vreedzame en or delijke wijze„Met de toenemende steun van alle betrokkenen. IN JOHANNESBURG woonde ik een pro ces bij tegen een oude Indiër. Ruim 32 jaar had hij een florerende winkel gehad in Johannesburg. Onder de „group areas wet" van 1950 werd de wijk waar zijn winkel zich bevond, zonder overleg met de wijkbewoners, tot „blank gebied" ver klaard. Hij had aanzegging gekregen te verhui zen naar een speciale wijk voor Indiërs ruim twintig kilometer buiten de stad. De ze nieuwe wijk bestaat uit enige nog on bebouwde vierkante kilometers gras en steen. De oude Indiër met zijn donkerbruine to pi en wit baardje stond zwijgend voor de rechter. Hij wist dat het een verloren zaak was, maar hij wilde niet verliezen zonder protest. Zijn winkel betekende een inves tering van ruim 60.000 gulden. IN PIETERSBURG en Pretoria werden mij ongevraagd verhalen van dezelfde strekking gedaan, ook door Indiërs. Een hunner zei: „Wat moeten wij tien of twintig kilometer buiten de stad doen? Bijna al le Indiërs in Zuid-Afrika zijn kleine zaken lieden. Moeten wij daar dan zaken gaan doen? Onze clientèle, met veel moeite opge bouwd, is hier in de stad. Wij worden als voorwerpen behandeld, niet als mensen." Er zijn een half miljoen Indiërs in Zuid- Afrika. Zuidafrikaanse woordvoerders wijzen ter staving van hun goede wil jegens de "5 Van onze correspondent) PARIJS. Het Parijse transportpro bleem, waarvan de uitzichtloosheid steeds heftiger op de zenuwen van alle auto mobilisten gaat werken, heeft sinds kort een graad bereikt die onrustbarend kan genoemd worden. In de afgelopen dagen is in Parijs weer een dode gevallen. Niet als slachtoffer van een verkeersongeluk, waarvan de cijfers nauwelijks meer zijn bij te houden. Na een lichte aanrijding op een van de toegangswegen naar Parijs, wond een automobilist zich zo erg op, dat hij niets beters wist te doen dan zijn tegenstander een kogel door het hoofd te jagen. De man, een Algerijn die vroeger een rol schijnt te hebben gespeeld in de Alge rijnse verzetsbeweging de F.L.N., voelde zich beledigd door een opmerking van de tegenpartij. Voldoende reden blijkbaar om zijn revolver te trekken en om op die andere automobilist te vuren. Wonder boven wonder werd het slachtoffer, een reiziger in auto-onderdelen, wiens hoofd door de kogel werd doorboord, niet op slag gedood. Hij wist, terwijl het bloed aan twee kanten uit zijn hoofd gutste, zelfs nog plaats te nemen achter zijn stuur, met de bedoeling zelf naar een ziekenhuis te rijden. Pas anderhalf uur later werd hij in een zee van bloed in zijn eigen auto, die hij langs de weg had weten te par keren, door voetgangers aangetroffen. De Algerijn, die na zijn wandaad eerst was weggereden, heeft zich later zelf bij de politie aangemeld. Hij riskeert nu een gevangenisstraf van minstens twintig jaar. Het griezeligste van dit voorbeeld is misschien nog wel dat de lieden die direct aansprakelijk zijn voor deze drama's, meestal bekend staan als rustige mensen, die nog nooit een vlieg kwaad hebben gedaan en evenmin ooit met de politie in aanraking zijn geweest. Ook over de Algerijn moet de politie (Van onze correspondent) WASHINGTON Hoewel een strakke lijn tegenover communistisch China nog steeds Washingtons officiële politiek is, beginnen er in de Amerikaanse pers en zelfs op de televisie de laatste tijd opinies en analyses over China door te druppe len, die scherp contrasteren met het offi ciële gruwelijke beeld van een ondoor dacht Peking, dat een kernoorlog zou toe juichen, omdat het deze zelf, met zijn volksmassa's gemakkelijk zou kunnen overleven. Zowel in de „New York Times", als in de „Washington Post", waren enige tijd geleden artikelen en commentaren te lezen, waarin er op gewezen werd, dat de Chinezen tot nu toe eerder bewijzen heb ben geleverd van voorzichtigheid en soe pelheid, dan van atomaire bloeddorstig heid. Zowel in Korea, de straat van Formosa, Laos, Vietnam, de Golf van Tonkin, als bij zijn vrienden, kennissen en buren, niets dan gunstige informaties hebben ingewon nen. Men heeft met hen dus niet eens met excessieve driftkoppen, laat staan met psychopaten te maken. De oorzaak moet klaarblijkelijk eerder worden gezocht in de steeds abnormaler wordende omstan digheden. De Parijse straten en de toegangswegen tot de Franse hoofdstad zijn vandaag zo volgestouwd met auto's die niet of nauwe lijks meer vooruit komen, dat men zenu wen als stalen kabels moet hebben om zijn kalmte en geduld altijd te bewaren. In die geladen toestand is dan ook soms maar een heel klein vonkje nodig om kortsluiting te veroorzaken. Verontrust door deze situatie, heeft de grootste krant van Frankrijk, „France Soir", nu een nationale campagne op touw gezet om de automobilisten voor dit nieuwe gevaar van het verkeersprobleem te waar schuwen. Elke dag drukt de „France Soir" in vette letters slagzinnen af „Houd u kalm, denk aan uw kinderen, laat ge weld achterwege" met het verzoek aan de lezers-automobilisten die leuzen of ad viezen uit te knippen en op de ruiten van hun auto's te plakken. Het is de vraag of de actie vruchten af zal werpen. Te vrezen valt echter, dat er bijzonder radicale maatregelen nodig zullen zijn om het explosieve Parijse ver- keersvraagstuk enigszins op te lossen. (Van onze correspondent) PARIJS (GPD) De Franse minister van Posterijen heeft gisteren bekend ge maakt dat briefport en telefoon vrijdag in prijs zullen worden verhoogd. Een bin nenlandse postzegel gaat 30 centimes kos ten, terwijl een lokaal telefoongesprek, dat nu al 25 centimes kost het publiek op 2 centimes meer zal komen te staan. De minister van Financiën heeft van zijn kant meegedeeld dat daarentegen de trein -en andere transporttarieven dit jaar niet zullen worden herzien. Premier Georges Pompidou heeft ten slotte aangekondigd dat hij voor de ko mende lente maatregelen voorbereidde voor een sociale en economische herle ving. Hij gaf toe dat de Franse economie momenteel een wat lusteloze indruk maakt maar ontleende dat het stabilisatieplan de oorzaak zou zijn. De kranten vragen zich niettemin af wat ervan het stabilisatieplan, dat de prijzen en de lonen zou hebben bevroren, overblijft nu de regering zelf steeds meer tarieven van overheidsbedrij ven verhoogt in het grensdispuut met India, heeft Pe king nimmer grote risico's genomen en is de Chinese regering steeds met behoed zaamheid te werk gegaan, aldus deze analyses, die overigens geheel parallel lopen met de beoordeling van de Chinese politiek in de diepste binnenkamers van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken, Dat China niet onvoorzichtig en agres sief is komt, aldus deze artikelen, omdat Peking gelooft via politieke acties haar doelen te kunnen bereiken. In de laatste jaren is het de Chinezen immers gelukt Ceylon bereid te vinden tot rubberleve ranties. Indonesië tot olieverkopen en steeds meer Westeuropese landen tot uit breiding van de handel in het algemeen. In Indochina zou China's oogmerk voor al zijn, de Amerikaanse inmenging in Vietnam ongedaan te maken, maar di recte overheersing van dit gebied zou niet op Mao's verlanglijstje staan. China vriendelijk gezinde regeringen, bereid tot de zo nodige rijst- en graanleveranties aan de volkrijkste staat ter wereld, zou den Pekings aspiraties in Indochina be vredigen, aldus concluderen de Pekinolo- gen. Als dit waar is zou het uiteraard be tekenen, dat Amerika's militaire opera ties in Vietnam, die altijd worden voor gesteld als noodzakelijk, om een onmiddel lijke door de Chinezen geleide communis tische machtsoverneming tegen te houden, in een dubieus licht komen te staan. Het is daarom begrijpelijk, dat de Ameri kaanse regering er voorlopig niet happig op is, dat het beeld van een niet-agres sief en behoedzaam China het beproefde schrikbeeld gaat verdringen. Dezer dagen droeg aan dit laatste ech ter ook een anderhalf uur durende Cana deze televisiereportage over het nieuwe China bij, die door een aantal Amerikaan se stations werd overgenomen. Daarna werd uitvoerig getoond wat de communisten allemaal voor de opbouw van het land gedaan hebben, werden wes terlingen aan het woord gelaten, die vele positieve facetten van het nieuwe China naar voren brachten en werd nadruk ge legd op de sympathie die het communis tische regime bij vele Chinezen geniet. Daarnaast werd niet verzwegen dat de Chinezen hun kinderen al met ant-Ameri- kanisme indoctrineren, maar het totale beeld van het meestal als ultra-agressief, vreugdeloos en onderdrukt voorgestelde Chinese volk, was opvallend positief. Vóór de dood van president Kennedy verwachtten velen dat hij, na zijn herver kiezing in 1964, pogingen zou gaan doen om de relaties met China te verbeteren. Pekings toelating tot de Verenigde Naties CANBERRA (Reuter, AFP en A.P.) Begin volgende maand zal een groep Brit se V-bommenwerpers voor onbepaa'de duur in Darwin gestationeerd wor den, voor een gezamenlijke oefening met de Australische luchtmacht. Dit heeft het Australische ministerie van Defensie be kend gemaakt. Volgens Australische pers berichten is deze maatregel genomen om het gevaar van een zwakke defensie in het noorden van Australië enigszins te ver minderen. De eerstkomende dagen zal reeds het benodigde materieel voor het onderhoud van de bommenwerpers van Singapore naar Darwin worden overgevlogen. De vliegers en het onderhoudpersoneel van de Britse luchtmacht zullen later volgen. De centrale regering van Maleisië heeft haar voorzichtige, voorlopige goedkeuring gehecht aan een voorstel dat de bevolking van de staat Sabah een kans gegeven wordt zich er over uit te spreken of zij zich wil aansluiten bij de Philippijnen of in de Maleisische Federatie wil blijven. Dit zal geschieden tijdens verkiezingen die dit najaar gehouden zullen worden. „Indonesië zal economisch niets te lij den hebben van zijn uittreding uit de Ver enigde Naties. Het zal er integendeel eco nomisch sterker door worden." Dit meen de de Indonesische president Soekarno na een in Djakarta gehouden kabinetszitting, waar werd nagegaan wat de economische gevolgen zouden zijn van het Indonesische uittreden uit de volkenorganisatie. De leider van de Indonesische commu nistische partij, Aidit, heeft opnieuw een uitnodiging een bezoek aan Moskou te brengen afgeslagen. Aidit zou de Russische ambassadeur bij Indonesië, Mikhailov, die de uitnodiging deed, gezegd hebben dat hij het „te druk' heeft. Verleden jaar herfst heeft Aidit even eens een uitnodiging om een bezoek aan Moskou te brengen van de hand gewezen Zijn laatste bezoek aan Moskou was in september 1963. Diplomaten hier zien de herhaalde uit nodigingen van de Sovjet-Unie aan Aidit als een aanwijzing van de toenemende be zorgdheid van Moskou over de nauwere betrekkingen tussen de Indonesische Com munistische Partij (P.K.I.) met commu nistisch China. De P.K.I., die ruim twee miljoen leden telt, heeft zich herhaaldelijk achter de harde politiek van Peking gesteld. De politie in Pakan Baroe, een plaats op een van de eilanden va» de Riouw- archipel, heeft drie Amerikanen gearres teerd, die de witkwast haalden over met verf aangebrachte leuzen op muren als „Verpletter Engeland en Amerika" „Neemt de Amerikaanse bedrijven over' en „Weg met het (Amerikaanse) vredes korps". Het Iftdonesische persbureau „An- tara" dat het incident meldt, zegt dat de Amerikanen worden beschuldigd van „ver storing van het het werk der Indonesi sche werkers", die deze leuzen hebben aangebracht. zou dan niet langer worden geblokkeerd door Washington en een vorm van er kenning van het communistische regime leek in de kaarten te liggen. President Johnson heeft tot nu toe nog geen aanstalten gemaakt in die richting te gaan. Maar mocht hij dergelijke plannen hebben, dan zal wel een eerste vereiste zijn, dat het beeld van China in Ameri ka's publieke opinie drastisch wordt her zien, omdat hij anders een storm van ver ontwaardiging zou oogsten met een ont- spanningspolitiek tegenover Peking. De re cente, meer evenwichtige artikelen en re portages over China zouden een eerste stap kunnen zijn op de weg naar dat deel, een weg die nog lang en doornig lijkt. De 49-jarige John Freeman, oud redacteur van het Britse blad New Statesman en televisiecommentator is benoemd tot Hoge Commissaris van India. Hij zal in maart Sir Paul Gore- Booth opvolgen. Binnenkort is een verzoek van de West- duitse regering aan de Nederlandse justi tie te verwachten tot uitlevering van da 35-jarige statenloze hoofdverdachte van de roofoverval op een juwelierszaak aan da Heiligeweg te Amsterdam, Petras Domi nas. Het zou een voorwaardelijke uitleve ring kunnen worden, hetgeen inhoudt dat als Dominas in Duitsland berecht zou zijn, hij weer naar Nederland zou kunnen wor den overgebracht voor de berechting van twee roofovervallen op juwelierszaken op de Heiligeweg en de Leidsestraat in Am sterdam. Als hij in Duitsland zou terecht staan, kunnen de Nederlandse zaken daar niet medeberecht worden. Een beslissing over het uitleveringsverzoek berust bij de minister van Justitie. In Duitsland is reeds enige tijd geleden een bevel tot arrestatie tegen Dominas uitgevaardigd. Mocht niet tot zijn berech ting in ons land worden besloten en even min het verzoek tot uitlevering worden af gewacht dan kan Dominas over de grens geleid en overgegeven worden aan de po litie in Dortmund. Deze wil Dominas con fronteren met twee in Bottrop gearresteer de medeverdachten van drie roofoverval len op juwelierszaken in Amsterdam en ne gen in Westduitse steden en een dubbel» moord in Lünem op een 70-jarige hotelier en zijn 60-jarige zuster. ADEN (Reuter) Hasjem Bin Hasjem, minister van Voorlichting van de royalis tische regering van de afgezette Imam Mohammed al Badr van Jemen, heeft in Aden gezegd dat er vorige week meer dan duizend Egyptenaren zijn gesneuveld in een strijd die geleid heeft tot de her overing van Djebel Razeh door de Roya listen. Ruim driehonderd Egyptenaren werden gevangen genomen. De royalisten zouden honderd man hebben verloren.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7