Tweehonderd tienkampers in Hoogoventoernooi aan de slag Janssen rijdt alleen met eigen ploëg in ronde van Nederland Santpoortenaar R. v. d. Enden bedwong Joegoslaaf Pavlovic Hokij dwong ijshockeysterren tot uiterste krachtsinspanning TEVREDEN COACH HUISKES Nederlandse kernploeg een bolwerk van strijdlust in het koude Hamar Telstar stelde prijs beschikbaar voor schakers Grootmeesters en een vrije dag Okker won in Tasmanië Kennemerland naar hekkesluiter KMVZ Geen strijd om amateurtitels wielrennen in Olympisch jaar Eddy Beets snelste jonge schaatser Met aanwijzen rijders voor de kampioenschappen wordt gewacht Goede vrienden van Matusevich 13 VRIJDAG 15 JANUARI 1965 mmm ■L-K-jaj Meerman - afgekeurd en goedgekeurd - speelt zondag voor Excelsior Concurrent mmmmmmmwmm Tweehonderd tienkampers zijn gisteren hun grote strijd in het Hoogoventoernooi begonnen. Een enorm aantal, dat de toer- nooicommissie dan ook wel voor moeilijk heden stelt. De grote zaal van het Ken- nemer Theater zit met deze tienkampers al tjokvol en dat betekent dat voor het eerst alle invitatiegroepen naar de bio scoopzaal zullen moeten verhuizen. Niet al leen de grootmeesters en de meesters dus, maar ook de dames, althans die van de eerste groep. De ontwikkeling heeft in zoverre een voordeel, dat de grote cracks nu rustig kun nen spelen in de bioscoopzaal, geen pu bliek vlak om de borden hebben en geen last hebben van het geroezemoes in de tienkamperszaal. Maar zo langzamerhand verdwijnt toch één van de attracties van vroeger, namelijk dat klein en groot, zwak en sterk in de zelfde zaal aan het werk waren. Men kan niet meer even van zijn bord opstaan en een oogje aan het bord van Gelier of Donner wagen. Nu was dat gisteren toch niet mogelijk, want terwijl de tienkampers zich in lange rijen opstelden om hun indeling te ho ren, om hun bonte-avondkaarten te bespre ken een hoogst belangrijk onderdeel' en hun logies definitief te regelen werd in de bioscoopzaal hard gewerkt om daar alles klaar te zetten voor de achtste ron de van de grootmeestergroep. In een snel tempo werd alles in orde gebracht, eigen lijk verbazingwekkend voor de toeschou wer, die tijdens het proces vaak kon zien, dat er één man aan het werk was en de anderen in de bioscoopstoelen zijn werk zaamheden appreciërend gadesloegen. Dat was echter louter een kwestie van rouleren, want toen de tienkampers de beslissende fase van hun gevechten ingingen was de bioscoopzaal al geheel in orde. Toen konden ook de leden van de toer- Wat doen schaakmeesters op een vrije dag? Voor de Russen Gelier en Bagirov is de keus niet moeilijk. Ter wijl de Joegoslaven en Hongaren zich naar Amsterdam spoedden zetten zij zich in het domein van perschef Berry Withuis aan een tafel en gingen schaken. Om een kwartje per partij ging het, met de jonge Juri Balasjof als genietende toeschouwer. Geiler en Bagirov zijn geen stille vijfminuten- spelers. Als zij een sterke zet hebben gevonden zeggen ze treiterend met een kopstemmetje „Mister Bagirov" of „mister Geiler" tot grote hilariteit van de toeschouwers, die al spoedig met de kreten plegen in te stemmen. De „blit- zende" Russen vormen net zo'n attractie als Najdorf dat pleegt te doen met zijn vaste kreet „Hat er gut gesprungen?" Er is maar één reden, waarom toe schouwers zich van het tafereel van de snelschakende Russen plegen los te maken: om zelf te gaan „vluggeren" Wereldkampioen Jan Janssen heeft wel van zijn Franse ploegbaas Maurice de Muer toestemming gekregen om in de ronde van Nederland 1965 te starten maar dat de Ossendrechter ook inderdaad op 12 mei tot het rennersveld zal behoren staat nog lang niet vast. Hij is al door de organisatoren van de ronde benaderd maar de condities kunnen in de ogen van Janssen nog geen genade vinden. „Ik wil wel rijden maar dan zal men ook moe ten betalen en zelfs dan zal ik niet in de trui van een ander merk starten. Ze kun nen me krijgen in de regenboogtrui als kopman van een ploeg Fransen en anders rijd ik die week helemaal niet", zo stelt stelt Janssen zijn voorwaarden. „Voor de zesdaagse van Milaan kon ik een groot bedrag ontvangen als ik in de trui van een Italiaans merk wilde starten, maar ook dat heb ik geweigerd. Het is toch zo dat mijn ploeg me het hele jaar betaalt en dan ga ik niet icidenteel re clame voor anderen maken". nooicommissie even uitblazen van de inva sie, die ieder jaar opnieuw een grote krachtsinspanning vraagt. De tienkampers zijn onder dak en dat is een grote zorg minder voor secretaresse Els van den Burg, die de laatste dagen eindeloze tele foongesprekken heeft gevoerd om er maar zeker van zijn dat iedere schaker inder daad van een goed kosthuis verzekerd kon zijn. De grote toeloop van tienkampers maakt dit ondanks de grote gastvrijheid van de Beverwijkers steeds moeilijker, hetgeen wel wordt geïllustreerd door het feit, dat een van de deelnemers in Bergen is on dergebracht. Als men de laatste dagen de Met de start van de tienkampen is het 27e Hoogovenschaaktoernooi pas goed be gonnen. De schaakliefhebbers uit Haarlem en de IJmond en omgeving zijn goed ver tegenwoordigd. Ongeveer een kwart van de deelnemers aan de tienkampen komt uit deze omgeving. Er zijn sterke schakers bij zoals R. Faase, L. Steijn, H. Bosscher en ir. A. Zwemstra maar nog veel meer minder gerenommeerde schakers maken in het Kennemertheater anderhalve week een waar schaakcircus mee. R. v. d. Enden uit Santvoort speelde fraai remise. Een ereplaats is. weer ingeruimd voor- Haarlems sterkste damesschaakster mej. G. Palm die evenals vorig jaar is uitver koren deel te mogèn nemen aan de twee de dam'esgroep. En daarin wordt veel van haar verwacht. In de eerste ronde trad zij aan tegen mej. mr. de Klerck. Een ge routineerd speelster maar ditmaal tegen mej. Palm toch van gelijke kracht. Het duel werd afgebroken in een stelling waar in wij de Haarlemse papieren iets gun stiger vinden. K. Steyn uit Velsen is de hoogste geplaatste speler uit deze omge ving. Hij komt uit in de reservegroep IA en zou bij een eventuele eindoverwinning het volgend jaar in de meestergroep mo gen meespelen. Of het zo ver zal komen valt te bezien. Het is een sterke afde ling waarin op de eerste speeldag de Joe goslaaf Sokolov Steijns pad kruiste. Een strijd met wisselende kansen werd afge broken in positioneel iets betere stelling voor de Joegoslaaf. In groep 2 A zien wij o.a. H. Bosscher, S. Bonkenburg, R. Faase en R. v. d. En den. De laatste is de kampioen van de schaakvereniging Santpoort en maakte zijn debuut in dit sterke gezelschap. Het ging hem voortreffelijk af. Tegen niemand min der dan de Joegoslaaf Pavlovic bereikte hij een fraaie remise, een uitslag welke zeker niet geflatteerd was. Bonkenburg on dervond hier de kracht van de Duitser Menke terwijl R. Faase zijn meerdere moest erkennen in de Castricum-speler A. Verhoeff. Een aantrekkelijke aanvalspartij bracht hier Bosscher ter tafel maar hij slaagde er toch niet in tegen Etmans meer dan een puntverdeling af te dwingen. In 2B ging S. Herfst uitstekend van start met een fraai bevochten zege maar de Heemstede-man K. Altena had weinig plezier van een vroegtijdig offer. Zijn sno de aanvalsplannen werden in de kiem ge smoord en het materiële nadeel deed hem toen de das om. De Beverwijkers ir. A. Zwemstra en G. van Manen speelden een gave remisepartij. Een heksenketel bracht G. Maas (IJmuiden) in 3A op het bord maar de prettige vooruitzichten werden niet gerealiseerd toen zijn Bussumse te genstander een toren won. Een vlotte aan val van J. Wijker (Bloemendaal) bracht deze speler een verdiénde overwinning in 3B. A. Herfst won al évërt'mooi in een partij met ongelijk materiaal. Het succes van Kennemerland scheen volledig te wor den door een zege van De Jong maar deze blunderde en kreeg toen helemaal niets meer. Tweede damesgroep: mej. de Klerek—me]. Palm afgebr. IA: Steijn—Sokolov afgebr. 1B: ApklngMolenbroek remise. 2A: BosscherEt- mans remise: MenkeS. Bonkenburg 10: Faase—Verhoeff 0—1. 2C: Zwemstra—Van Manen remise: LeroyS. Herfst 01; Van Enk Altena 10 3A: MaasKlouwen 01. 3B: De Jong Lope 0—1; A. Herfst—Bleeker 1—0; Wijker— Gjaltema 1—0. 4A: Hvasover—Hölscher 1—0. 4B: Pavlik—Heere 1—0; Schlosser—Van Bommel 1—0; Dallmann—Mostert remise; Gordijn—Peters remise; Swinkels—v. d. Kuyl remise. 5: Art- manni—Kwee remise; Van Nieuwenhuizen— Steeman 01; v. d. Meulenvon Kleist remise; v. d. Griendt—Brink 0—1. 6A: v. d. Molen—v. Heyningen remise; GroosHolthaus remise; Jansen—Lanser remise; Schlosser—Sterk remise. 6B: De Graaff—Giesbergen remise; Maasdijk— Kensen 1—0. 7. De Maas—Van Muilen remise; Van Velsen—Krnjic remise; Van Hoek—Koppe laar remise. 8: LipsVerkuyl 10; Parson Oostendorp 1—0; Van 't Hof—Smit afgebr.: Vis— Verberg 01. 9: SauerDe Haas niet bekend; Andreae—Pieterse 1—0; Van Oost—Beukelman 01; BoerrigterBoonstra 10. 10: v. d. Akker- Pranger 1—0; Hoogland—v. d. Plas remise; Kuys—Sinnige 1—0. 11: Verseveld—Graafsema 1—Hagen—IJff remise; Bok—Steeman 0—1; Van Linden Tol—v. d. Pol niet bekend. Vete- ranengroep: Van Heyningen—mevr. Vinke 0—1; Hoogzaad—Schipper 1—0; Kranenburg—mevr. Oreille 10. In de eerste ronde van het herendubbel spel van de tenniskampioenschappen van Tasmanië zegevierden onze landgenoten Tom Okker en Jan Hajer over het Austra lische paar Williams en Rowell met 6-4, 6-2. Tom Okker boekte in de tweede ronde een gemakkelijke overwinning op de Aus traliër David Prior. De cijfers waren 6-1, 6-2. Kennemerland gaat in de derde klasse van het zaterdagvoetbal óp bezoek bij hek kesluiter KMVZ en moet daarvan winnen om eventueel degradatiegevaar te kunnen ontlopen. De voorsprong van Kennemer land op KMVZ bedraagt maar twee pun ten. Ook IJmuiden heeft een uitwedstrijd en wel tegen DVS'33. Met een gelijkspel zullen de IJmuidenaren stellig al tevreden zijn. In de vierde klasse A krijgt VEW het voor eigen publiek op te nemen tegen kop loper Zandvoortmeeuwen en dat kon voor de gastheren wel eens op 'n nederlaag uit lopen. Met SVJ, dat bezoek krijgt van SIZO, zal het stellig niet veel beter gaan. Meer kans op één of twee winstpunten heeft Jong Hercules in de uitwedstrijd te gen Vlug en Vaardig, Kinheim moet in eigen home de degens kruisen met AFC en dat is van vrijwel gelijkwaardige kracht. Een puntenverdeling ligt het meest voor de hand. Het programma wordt gecompleteerd met de wedstrijd Aminco- AMVJ. VOETBAL. De Belgische voetbalclub Luik heeft Atletico Madrid met 1-0 ver slagen in de eerste wedstrijd tussen beide ploegen in de achtste finale van het Euro pees toernooi om de beker voor jaarbeurs steden. Els van den Burg, secretaresse van het Hoogoventoernooi, had het voor de start van de tienkampen bijzonder druk. kamer van de HTC binnenkwam dan hoorde men steeds gesprekken als deze: „We weten alleen dat het een heel fijne man is en dat hij Frans, Duits, Engels en Russisch spreekt." „Nee, eep Engelsman hebben we niet, wel een Belg. Ja, hij is echt aardig, ik kan hem u aanbevelen." Zo ging het de hele dag door en gaan deweg werden alle open plekken op de kaart ingevuld. Ondertussen had de heer Coster van Voorhout het druk met zijn bulletins, waarvoor de belangstelling ook nog steeds groeiende is. Over de gehele wereld bestudeert men dankzij het schaak bulletin de partijen die in Beverwijk wor den gespeeld en perschef Berry Withuis is alleen daardoor al een beroemd man in de gehele schaakwereld. Is de toernooicommissie even op adem gekomen, toen de tienkampers eindelijk aan de slag waren na het welkomstwoord van mr. Rueb, die de overleden prof. Ten Doesschate herdacht alsmede de vorig jaar gestorven toernooi vrienden Biesheu vel, De Rijk en Van Buuren, men peinst er nu ongetwijfeld al weer over het vol gend jaar. Want het ziet er naar uit dat de massale toeloop wel eens tot conse quenties zou kunnen leiden. Gaat men naar een andere speelruimte zoeken c^TTmïtëërt men dé toeloop? Het is alles nog een geheim, zorgvuldig gékflÖB-" terd achter de deur, waarop HTC staat. Eén aanwijzing, dat de grote toeloop voor problemen zorgt is trouwens ook wel het directiediner van vanavond: het wordt niet bij de Hoogovens gehouden maar in Brink- mann in Haarlem. Een nieuwtje mogen we u ook niet ont houden: de voetbalclub Telstar heeft ook een prijs beschikbaar gesteld voor het Hoogoventoernooi. Deze zal worden be stemd voor de speler met het beste re sultaat in de reservegroepen. Het Haagse Hokij-ijshockey-team aange vuld met vijf Canadezen heeft gisteravond in de totaal uitverkochte Houtrust-hal in Den Haag voor een zeer fraaie prestatie gezorgd door met slechts 9-6 te verliezen van de Canadese ploeg The Ottawa Mon- tagnards, tweede in de nationale amateur competitie in Canada. Flitsend, maar ook keihard ijshockey, zoals men dat in Euro pa slechts zelden kan zien, viel er gister avond te bewonderen. Natuurlijk van de Canadezen Wilson en Watson, enkele ja ren terug deel uitmakend van het wereld bekende profteam de Toronto Maple Leafs maar ook van de „Hollandse" Canadezen Adair, Forster en Hudson, van de uitste kende Amerikaanse goalie van Hokij, Kurt Howell Brown, van de Nederlandse ver- digers Ooms, Van Dommelen en Klein, van de kleine Luikse Canadees Ray Dulac en van de in Duitsland verblijvende Cana- dse militair Gary Boily. Nog maar nauwelijks hadden de 3500 toe schouwers hun zitplaats gevonden of Wil son maakte de Canadese bedoelingen dui delijk (0-1) maar Hokij was niet veront rust. De oudste speler van Hokij, de 37- jarige Hudson, zorgde tijdens een nume rieke meerderheid voor 1-1. De tweede speeltijd begon met een 2-1 achterstand voor de Hagenaars, al snel echter was het 3-1. Toen braken grootse minuten voor het Hokij-team aan. De Canadees Beedle verhuisde naar het strafbankje en Adair dirigeerde verre-opstandsschutter Wil Ooms op het ijs. Niet zonder bedoeling. Tweemaal achtereen vuurde de jonge Hagenaar en na het tweede schot kon Adair uit de rebound scoren (2-3). De en thousiaste toeschouwers, maar ook het Hokij-team, voelden de mogelijkheid om naast de Canadese grootmeesters te ko men. Het gebeurde ook. Een van die prach tige passes van Pat Adair bereikte For ster, die meesterlijk doelman Henderson omspeelde 3-3. Advertentie Restaurant TER BURG Beverwijk Hier voelt a zich „thuis" De Houtrusthal schudde op haar grond vesten, „geen woorden maar daden" da verde het door de zaal. De inspanning moest worden betaald: Breedle en Wilson maakten er snel 3-5 van. Toen twee Canadezen op het strafbank- je plaats hadden moeten nemen, sloeg Hokij weer toe. Forster verraste met een keihard schot doelman Henderson (4-5). Nog voor men aan de derde speeltijd kon beginnen, scoorde Wilson echter zijn der de doelpunt (6-4). De vermoeidheid, het tempo was enorm hoog, ging meespreken. Niet voor „iron man" Wilson die zijn vierde treffer noteerde (7-4). Nog gaf Hokij niet op. Forster speelde, alweer met een numerieke meerderheid Hudson vrij (5-7). De Canadezen werden nu veel ruwer, konden het verschil met slechts twee doelpunten slecht verdragen en be gonnen wild met sticks te maaien. Nog eenmaal veerden de toeschouwers op toen het duo Forster-Adair het was inmiddels 5-8 geworden met een van z'n magnifieke rushes een door de Cana dezen fel omstreden doelpunt maakte, het laatste, 6-8. De Canadees Beedle bepaalde tenslotte de einduitslag op 9-6. Hoe de Hokij-spelers ook nog met het laatste restje van hun conditie vochten voor een beter resultaat: het bleef zo. In de jaren, dat er Olympische. Spelen worden gehouden, züllën' er zo is afge^ sproken tussen het Internationaal Olym pisch Comité en de UCI, de internationale wielerunie geen wereldkampioenschap pen wielrennen voor amateurs gehouden worden. Er zal echter wel een wereld kampioenschap amateurstayers georgani seerd moeten worden, omdat dit geen Olympisch nummer is. De vraag is verder of er in de Olympische jaren voldoende belangstelling is voor de profkampioen schappen, als er geen amateurwedstrijden aan zijn gekoppeld. Het Franse biermerk zelf heeft geen interesse in de ronde van Nederland. Misschien zou mijn baas toch met een fabrieksploeg zijn gekomen als de ronde van Nederland, zo zei Janssen het, wat inschikkelijker voorwaarden had gesteld. „Maar mijn fabriek moest 10.000 op ta fel leggen en daarnaast alle onkosten tij dens de ronde zelf betalen. En dat voor een fabriek die geen belangen in Neder land heeft". Mocht Jan Jassen toch nog tot overeenstemming komen met de or ganisatoren van de ronde (wat bitter zegt hij „ze hadden me na Sallanches koeien met gouden horens beloofd") dan zal hij zijn ploegmakkers kiezen uit de Fransen van zijn ploeg. Meerman speelt zondag bij Excelsior weer mee in de wedstrijd tegen Volendam. Wat is zo interessant in de come back van Meerman, die heel lang van de voet balvelden is geweest Toon Meerman sukkelde met een knie. Na vele weken heeft de verzekering hem naar een adviserend arts in Rotterdam- Zuid gestuurd. Na een vluchtig onderzoek aldus het verhaal van Excelsior-trainer Rinus Smits zei de arts: „Afgekeurd. U kunt nooit meer spelen". Schrik en ontsteltenis, bij Meerman zelf en bij Excelsior, dat zich een steunpilaar zag ontvallen. Men wendde zich, voor een nader advies, tot de bekende Rotterdamse chirurg dr. Koopmans, die Meerman toe stond om rustig verder te voetballen. Ten einde voor de verzekering gedekt te zijn, heeft Excelsior zich in laatste instantie gewend tot dr. Pannekoek, de medische adviseur van de KNVB en deze heeft zich achter dr. Koopmans geschaard. En zo zullen de Rotterdammers zondag op Wou- desteyn Meerman weer terugzien. De Amsterdamer Eddy Beets heeft gis teren de schaatswedstrijden voor 17- en 18-jarigen op de Amsterdamse Jaap Eden- kunstijsbaan gewonnen. Hij legde zowel op de 500 als op de 1500 meter beslag op de eerste plaats. Zijn tijden over deze af standen waren respectievelijk: 47,4 en 2.28,2. Op de 500 meter moest hij de winst delen met Teysse, ook Amsterdam. De prestaties werden nadelig beïnvloed door de ongunstige weersomstandigheden (stormachtige wind). Op de 1500 meter leek dat overigens de jeugdige rijders wei nig te deren, want drie van de deelnemers bleven onder de 2.30 (Beets 2.28,2, De Groot, Apeldoorn, 2.28,5 en Van Bazen, Zeven huizen, 2.29,9). Bij de 15- en 16-jarigen was Kooy op de 500 meter eerste in 47,9. De Rotterdammer was daarmee ruim voor op Swart (Schel- lingwoude) 49,2™en Nooitgedacht (Amster dam) 50.0. Op de 1500 meter raakte Kooy veel van zijn punten voorsprong kwijt (Nooitgedacht won in 2.37,5), maar hij ver speelde er zijn totaalwinst niet door. De uitslagen bij meisjes waren: 15-16 jaar, 500 meter: 1. Gerrie Luchies (Rusten burg) 52,9 sec.; 2. M. Boekema (Deventer) 54,9 sec.; 1500 meter: 1. Luchies 3.03,3; 2. Boekema 3.09,8. 17-18 jaar, 500 meter: 1. Carry Geyssen (Amsterdam) 49,1 sec.; 2. Willy Burgmeier (Nieuwveen) 51,4 sec.; 1500 meter: 1. Geys sen 2.49,2; 2. Burgmeier 2.52,2. In Hamar hebben de Nederlandse schaatsers bij een temperatuur, die schommelt tussen de 8 en 20 graden onder nul, een bolwerk van strijdlust op gericht. De jonge mannen in hun licht blauwe trainingspakken zijn populaire verschijningen in de witte straten van het Noorse stadje en op de spiegelgladde baan van het genoeglijke stadion. De zachtmoedig Noorse roep van de tri bune „heija, heija" omgeeft de Neder landers, met name de grote cracks: Lie- brechts, die hier al voor de zesde keer is neergestreken, de rossig blonde en zelfs voor Noorse begrippen lange Ard Schenk en de spraakzame Kees Verkerk. De hele kernploeg van tien man woont in het Victoriahotel, tussen station en sta dion, en de stemming is opgewekt, op het uitbundige af. Anton Huiskes is zeer te vreden: „prima stemming en veel strijd lust bij de jongens." Toekomstverwach tingen spreekt de voorzichtige trainer lie ver nog maar niet uit. „Voor de Europese kampioenschappen mogen er vier, voor de wereldkampioenschappen vijf Nederlan ders meedoen. Met de samenstelling van de ploeg wacht ik tot een week voor de Europese kampioenschappen, eind janua ri in Gotenborg." Dat de grote drie Schenk, Liebrechts en Verkerk, erbij zullen zijn staat natuurlijk in feite al vast. Tijdens de in het vorige weekeinde gereden proefwedstrijden op de 500, 1500 ,3000 en 5000 meter tegen de schaatsers uit andere landen, boekten zij redelijk goede resultaten. Jammer, dat de mogelijkheid van een voorlopige kracht meting met de sterkste Noren de Neder landers de afgelopen dagen was ontzegd: cracks als Per Ivar Moe en Fred Maier zijn op het ogenblik voor de training in Drontheim en laten zich in Hamar niet zien. Voordat zij in de landenwedstrijd in Oslo tegen de schaatsers van de Sovjet- Unie uitkomen, willen de Noren hun Rus sische tegenstanders niet op de baan ont moeten. Matusevich, de lange Rus met zjjn be heerste slagen, vooral in de bochten zeer fraai en sterk, blijft voorlopig nog heer en meester van het terrein. Maar de Ne derlanders laten zich door de rustige su perioriteit van de 27-jarige schaatskam pioen uit Minsk niet al te zeer imponeren. „Hij is in blakende vorm en op het ogenblik niet te slaan," zegt ons Rudi Lie brechts, „maar kan hij zijn topvorm nog drie of vijf weken handhaven?" en met jolige overmoed: „ik heb hem al eerder gepakt, als Ik de kans krijg pak Ik hem weer." Dit stellig in goede vriendschap gezegd, want Matusevich kwam met uit gestoken hand op Liebrechts af, toen de oude vrienden en tegenstanders elkaar in Hamar weer ontmoetten. Kees Verkerk vult aan- „volgens mij maakt Matusevich goeie kans voor de Europese kampioenschappen en die ande re Rus, Kosygin voor de wereldtitel. Let op, die kan rustig voortborduren en aan zijn vorm werken, terwijl Matusevich steeds meer onder druk komt te staan. Een vriendelijke man, de Russi sche schaatskampioen Edvard Ma tusevich. Op de vierde verdieping van het Astoria-hotel in Hamar zat hij zijn schaatsen te slijpen. Hij spreekt een twintig woorden Engels en heeft verder de beschikking over twee handen. Als het gesprek niet ver komt is dat toe te schrijven aan het feit dat de combinatie van zijn Engels en zijn gebaren onvoldoende is voor genuanceerde mededelingen. Wat hij verwacht van de wedstrij den? „Ik ben in goede vorm", zegt hij, „yes, als sprinter en als stayer". En wie hij de beste vindt: Liebrechts, Schenk of Verkerk? Hij laat zijn óanden balanceren, hetgeen bedui den moet: „alle drie even goed". Een hartelijke handdruk „allemaal ?oede vrienden", zegt hij. De baan van Hamar moest vorige week overigens wel even wennen. De Loosdui- ner Peter Nottet (evenals Ard Schenk 20 en dus de tweede benjamin van de ploeg): „onze kunstbanen hebben ribbelig ijs en dikwijls staat er water op. Deze baan in Hamar is zo vlak als een spiegel. Als je eenmaal aan de droge lucht ge woon bent, maak je betere tijden dan in Nederland. Koud hebben ze het overigens ook. Kees Verkerk: „Man, je moet 12 ronden rijden, voordat je warme handen hebt. Ze liggen zomaar los op je rug en door al die kou komt je keel zo vol te zitten Hij zit te klaverjassen met Beukers, Nottet en Van Swaay. Het is een van de tijd- verdrijven die ze zich veroorloven tussen de trainingen overdag en het vroege sla* pen gaan. „Want ze zullen per dag 9 uur slaap hebben," verzekerde Anton Huiskes. Het is een van de weinige strikte eisen die de jonge coach en voormalig crack op de 3000 meter aan de leden van dn kernploeg stelt. De afgelopen week heb ben ze per dag drie uur op de baan ge traind. Een nieuwe wending in het trai ningsschema zijn de, uiteraard zeer prak tisch ingestelde, Noorse lessen in de avonduren. Het is een vriend van Huiskes, de heer D. Schreurs, die deze lessen geeft. Dat gebeurt aan de hand van een leer boekje, geschreven door de Nederlandse zusters „Onder de Bogen" die in Hamar een klooster hebben. Het regime is weinig streng. „Ze hoe ven alleen maar hard te rijden," zegt Huiskes, „roken en drinken doen ze auto matisch toch al niet en voor de rest laat ik alles maar over aan hun eigen verant woordelijkheidsgevoel. Want daar is het in de sport toch om begonnen? Het is heu» niet nodig dat ik het allemaal zeg."

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 13