Nieuwe strategie van VS in Laos HET WEER t JOB 10 o°WT '25«* TSB Buitenlandse hulp van VS wordt ingekrompen bij de Twee doden en twee gewonden bij ernstig ongeval in Hillegom Ravage Oosteinderbrug PTT-tarieven weer omhoog EUROPA Albert Schweitzer negentig jaar 500 miljoen minder Fractievoorzitters van Haarlemse raad stellen vragen Telefoon en giro reeds per 1 februari Noors schip „Toro" drijft naar kust bij Scheveningen I TELSTAR ll-DWS II Minister Biesheuvel - met pijnlijke knie - liftte naar Den Haag THf 2.50 p.st. Patisserie DEKKERS 50e JAARGANG NUMMER 61 VRIJDAG 15 JANUARI 1965 tó' M 0 R Ri S "iefore tfou êuij! NAPPA- EN SUÈDE JASJES Weer stormachtig „Op eigen benen CRÈME ROLLEN Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. g I TY\ 1 T 1 fl I 1 T PT T Verschijnt dagelijks bek op zon- en feestdagen Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. A AAA LX A LJL C A V_j^ KJ LX A %JL X JL L Ahonnement per week 75 cent, per kwartaal Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. 9,75, franco per post 11,—. Losse DAGBLAD voor velsen-ijmuiden, santpoort, driehuis, beverwijk en omgeving Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van derMije Heeft regering al over vestiging beslist? Het woord is aan Petro-chemische industrie Bezwaren tegen In de krant van heden Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 6 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Uit stad en omgeving4, 5, 6 Kennemer Kruimels5 Medische verzorging 5 Films 5 In de Vishal en op zee6 Radio en t.v7 Uitgaan in Haarlem 7 Kunst 7 Feuilleton 9 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Sport 13, 15 Topsy 15 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's OPRUIMING onze SPECULAASBROKKEN Deze keer 2 stuks voor 70 ct. VAN BREUKELEN middenbermbeveillging pagina Schrijvende lexers pagina 6 iiiiiiiimiiiiimiiiiiiiiii ZATERDAGMIDDAG 14.30 uur g Sportpark Schoonenberg rilHHSlllIBiaiE!MailHllllHl£ OP VELER VERZOEK Morgen beslissing over Belgische olie-staking? Ingersoll-rand Compres soren en Hetelucht kanonnen iMPri De ravage op de Oosteinderbrug in Hillegom. Op de voorgrond de zwaar beschadigde auto, die na de aan rijding van de Amerikaanse wagen waarin minister Biesheuvel zat met de kleine personenwagen van het echtpaar Wijkhuizen uit Hillegom, tegen een NZH-bus botste. De schuin op de rijbaan staande auto is de wa gen van de minister. Op de achter grond de kleine wagen waarin het Hillegomse echtpaar de dood vond. WASHINGTON (AFP) De twee Ame rikaanse jagers, die woensdag boven mid- den-Laos zijn neergehaald, werden door vijandelijk vuur getroffen toen zij de ver bindingslijnen van de communisten in dit gebied aanvielen. Tot nu toe werd verondersteld dat de Amerikaanse luchtmacht alleen maar ver kenningsvluchten in Laos uitvoerde. Don derdag gaf men in Washington echter dui delijk te verstaan dat de Amerikaanse luchtmacht sinds de vorige maand een nieuwe strategie toepast in Laos. Ge vechtsgroepen, waarvan ook de beide neer geschoten supersone straaljagers deel uit maakten, bombarderen en mitrailleren de verbindingslijnen en bevoorradingsroutes, waarlangs de versterkingen voor de com munistische guerrilla's worden vervoerd. Aan de actie van woensdag jongstleden boven Laos, waarbij de twee Amerikaan se jagers werden neergeschoten, is door 22 vliegtuigen deelgenomen. Het doel was de vernietiging van een brug in een be- voorradingsweg van de Pathet Lao. De brug werd vernield, hoewel acht luchtdoel batterijen voor de verdediging ervan ston den opgesteld. LONDEN (Reuter) De wereldver maarde geneesheer, wijsgeer en musicus dr. Albert Schweitzer heeft donderdag in Lambarene, in Equatoriaal Afrika, zijn ne gentigste verjaardag gevierd. Hij ontving van vele zijden gelukwensen. Onder meer ook van de Westduitse bondskanselier Er- hard, en van de Oostduitse leider, Walter Ulbricht. De Hongaarse televisie schonk aandacht aan de verjaardag. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LÊIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot morgenavond: Na enkele opklaringen weer zwaar bewolkt met regen en krachtige tot stormachtige zuid westelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. ^Jipillpjlr IM pimiil WASHINGTON (Reuter en A.P.) Ruim twaalf miljard gulden zullen de Verenigde Staten ter beschikking stellen voor hulp aan het buitenland. Dat is het laagste bedrag voor dit doel door pre sident Johnson aan het Amerikaanse Con gres gevraagd sinds het begin van het plan-Marshall in 1948. Vorig jaar werd 500 miljoen gulden meer gevraagd. President Johnson beloofde een „strak ke en doeltreffende behandeling' van de hulpverlening. Hij zei dat in toenemende mate de nadruk zal worden gelegd op het gebruik van particuliere ondernemin gen voor economische ontwikkeling in het buitenland. De Sovjet-Unie en communistisch China doen volgens Johnson op het gebied van de hulp aan andere landen meer dan zij ooit hebben gedaan. Hun onderlinge wed ijver heeft geleid tot een toeneming van hun pogingen om elk invloed te krijgen in de ontwikkelingslanden. In een boodschap aan het Congres zei Johnson dat ruim 1750 miljoen gulden be stemd is voor wapens en economische hulp in de strijd tegen de communistische guerillastrijders in Vietnam en Laos. Hij vroeg hierbij echter machtiging om dit bedrag te verhogen als dit nodig mocht blijken. Uit de boodschap blijkt niet of verdere hulp Egypte en Indonesië ten goede zal komen. De presidenten van beide landen Nasser en Soekarno hebben zich in het openbaar minachtend over de Ameri kaanse hulp uitgelaten. In het Congres zijn protesten opgegaan tegen voortzetting van de hulp. Een belangrijk gedeelte van de econo mische hulp ruim twee miljard gulden is bestemd voor hulp aan Zuid-Amerika, Dit is 245 miljoen meer dan de toewijzing van het vorig jaar. Nationalistisch China zal geen hulp meer nodig hebben. Na tien jaar Ameri kaanse hulp op grote schaal, aldus John son, is Formosa toegetreden tot de ge lederen van andere landen die goede con tante betalers van Amerikaanse export- produkten zijn. Een groter deel 85 percent in het belastingjaar 1966 van de Amerikaanse ontwikkelingsleningen zal aan Azië en Afrika worden verstrekt binnen het kader van internationale regelingen, waaraan ook andere landen bijdragen geven. Johnson besloot met er op te wijzen dat de verheffing van ontwikkelingsgebieden niet alleen een uitdaging voor de Ameri kanen is: „Wij hebben de belofte gedaan onze economische en militaire kracht te gebruiken ter verdediging van hen die be reid zijn samen te werken voor een sta biele, welvarende wereld." Advertentie Probeert u eens onze heerlijke marasquin-, mocca-, brandewijn en sinaasappelsmaak John Morley: Ieder mens is de drager van alle teuwen. Advertentie Sportmagazijn Gretha de Bruijn Twijnderslaan 7 Haarlem - Tel. 15116 bakken wjj nogmaals met amandelen NU NOG VOORDELIGER Normaal 2 stuks 80 cent. LAGERSSTRAAT 13 - TELEF. 536* achter de De Noostraat P.T.T. gaat de tarieven opnieuw ver hogen. Telefoon, telegraaf en giro worden reeds op 1 februari duurder. De post- tarieven gaan per 1 juni omhoog. Het briefporto, dat vorig jaar juli van 12 op 15 cent werd gebracht, wordt dan 18 cent. De directie van P.T.T. acht deze verhogingen nodig om te grote verliezen te voorkomen. Zij moeten, evenals de verhogingen van verleden jaar, 45 miljoen opbrengen. Het telefoonabonnement wordt per 1 februari 1,75 per maand duurder en wordt in sectoren met meer dan 4000 aan sluitingen 9,Voor de middelgrote en kleine sectoren worden de abonnements kosten respectievelijk 8,25 en 7,50. Gesprekkosten blijven ongewijzigd. Voor telegrammen komt er 'n minimum tarief van 2,(tot en met 20 woorden) en voor elke 5 woorden meer 25 cent. Girostortingen gaan pier 1 februari 25 cent kosten (nu 20 cent) en chèques 35 cent (nu 25 cent). Stortingen op de eigen girorekening blijven kosteloos. De verhoging van een aantal post- tarieven gaat op 1 juni in. De belang rijkste zijn: Brieviwi 020 gram 18 ct (15 ct) De zes fractievoorzitters van de Haar lemse gemeenteraad hebben de volgende vragen aan burgemeester en wethouders gesteld: 1. Is de in de pers verschenen mede deling juist, dat „op initiatief van de regering" tussen de gemeenten Amster dam en Rotterdam besprekingen wor den gevoerd omtrent een pijpleiding, welke zou worden aangelegd in verband met de vestiging van een petro-chemi- sche industrie in het Noordzeekanaalge- bied? 2. Indien de mededeling juist is, moet daaruit dan worden afgeleid dat de re gering omtrent de vestiging van deze industrie feitelijk reeds een beslissing heeft genomen? 3. Indien zulks het geval is, heeft uw col lege dan van de regering een mede deling over deze beslissing ontvangen, en is vóór het besluit door de regering aan uw college zijn oordeel gevraagd? 4. Indien het antwoord ontkennend mocht luiden, acht uw college dan de door de rijksoverheid gevoerde procedure niet in hoge mate teleurstellend en onbevredi gend? Drukwerken 050 gram 8 ct 7 ct) boven 50 gr.: ongewijzigd Pakjes 5001000 gr. (ongew.) 0,75 1000—2000 gr1,25 1,— 2000—3000 gr1,75 1,25) Postpakketten 01 kg (ongewijzigd) ƒ1,— 1— 2 kg 1,40 (f 1,25) 2— 3 kg 1.80 (f 1,50) 3— 5 kg 2,50 2,—) 5— 7 kg 3,25 f 2,75) 7—10 kg ƒ4,25 (ƒ3,50) Aantekenen (ook internationaal) 45 ct (35 ct) Postwissels t/m 25,—50 ct (35 ct) boven 25,75 ct (60 ct) Kwitanties: kortingsregeling voor grootgebruikers vervalt Girokwitanties 80 ct (70 ct) Het porto van 18 cent voor de brieven tot 20 gram zal eveneens gelden in het ver keer met Suriname, de Ned. Antillen, Bel gië en Luxemburg, evenals het porto van 8 ct voor drukwerken van 050 gram, als mede voor de tegen verlaagd tarief toe gelaten drukwerken tot 50 gram naar ove rige buitenlandse bestemmingen. De tarieven voor naar het buitenland te verzenden postpakketten worden per 1 juli ook iets verhoogd. De verhoging is afhan kelijk van het gewicht. Het 5000 brt. Noorse vrachtschip „Toro" heeft om hulp gevraagd: het schip heeft machineschade en dreef hedenmiddag omstreeks een uur naar de kust bjj Scheveningen, dat het toen reeds tot op drie mijl was genaderd. De sleepboten Titan" en „Jacob van Heemskerck" van Wijsmuller in IJmuiden zijn terstond naar de Noor uitgevaren. De lijkkist en de spandoeken van deze demonstranten zijn bestemd voor de Britse vliegtuigindustrie. Men pro testeerde in het Londense Hvdevark tegen de bij geruchte bekend ge worden plannen van premier Wilson om de bouw van de supersonische jager TSR-2 stop te zetten. (Telefoto) Advertentie Op de Haarlemmerstraat, ter hoogte van de Oosteinderbrug, in Hillegom is vanmor gen om acht uur een ernstig en gecom pliceerd verkeersongeval gebeurd, waar bij het echtpaar Wijkhuizen uit Hillegom het leven verloor. Drie personenauto's, waaronder een grote zwarte limousine waarin minister van Landbouw en Visse rij, mr. B. W. Biesheuvel van zijn woon plaats Aerdenhout naar Den Haag reed, werden ernstig beschadigd. Twee inzitten den van een andere personenauto, afkom stig uit Bloemendaal en Haarlem, wer den gewond naar het Sint Elisabeths Gast huis in Haarlem overgebracht. Het ongeluk gebeurde op de Oosteinder brug. Uit de richting Hillegom naderde een kleine personenauto, waarin de 63-ja- rige schoenhersteller D. Wijkhuizen en zijn 64-jarige echtgenote zaten. Van een zijweg stak plotseling een fietser, een pa tiënt van de stichting Vogelenzang, die op weg was naar zijn werk bij de plantenkwe- ker Spijker, de driebaansweg op. De heer Wijkhuizen trachtte met een forse zwaai aan zijn stuur de wielrijder te ontwijken maar kwam door deze manoeuvre ver moedelijk in een slip. Uit de richting Haarlem naderde op dat moment de grote Amerikaanse wagen waarmee minister Biesheuvel op weg was naar Den Haag. Deze auto reed de kleine personenauto In de flank aan. Dichtbij de brugleuning kwam de kleine auto tot stil stand. De minister sprong uit de auto om te zien of hij hulp kon bieden, doch het echtpaar moet op slag dood zijn geweest. De chauffeur van de minister had de te genwoordigheid van geest de fietser, die doorgereden was, achterna te sprinten en terug te halen. Dat alles speelde zich in een tijdsver loop van enkele seconden af. De beide auto's vormden een obstakel op het uiterste linker weggedeelte. De bestuurder van een andere personen wagen, die uit richting Haarlem kwam, wilde op de middelste rijbaan passeren op het moment dat uit richting Hillegom een bus van de Noord- en Zuidhollandse Ver voermaatschappij kwam. De auto botste frontaal tegen de bus op. Beide inzittenden, van wie de namen van morgen nog niet bekend waren, werden gewond naar het Haarlemse ziekenhuis overgebracht. De buschauffeur bleef onge deerd. Minister Biesheuvel, die slechts over een pijnlijke knie klaagde, liftte ver der naar Den Haag. De Hillegomse artsen Van den Andel en Van der Kaaden verleenden eerste hulp. Adjudant W. Hoekstra, groepscommandant van de Rijkspolitie in Hillegom, is van middag in Den Haag ontboden om de ge- tuigeverklaring van de minister te horen. De adjudant verklaarde dat h et drie- baansgedeelte van deze weg bij de Oost einderbrug zeer gevaarlijk is. „Wij zullen nogmaals erop aandringen dat hier een in- haalverbod wordt ingevoerd," aldus de po litieman. De ravage op de Haarlemmerstraat was vanmorgen tegen kwart voor elf opge ruimd. BRUSSEL (AP) De staking in de Belgische olienijverheid zal nog tenmin ste een dag voortduren. De vakvereni gingsleiders hebben donderdagavond in Antwerpen vergaderd. Ze besloten de re geringsvoorstellen voor een regeling van het geschil voor te leggen aan zaterdag te houden vergaderingen van stakers te Ant werpen en Brussel. De regering wil van daag al antwoord hebben. De gevolgen van de staking worden steeds sterker voelbaar. Het distributie apparaat is ontwricht. Zo heeft gisteren een school in Brussel de leerlingen naar huis moeten sturen, omdat er geen olie meer was voor de verwarming. Steeds meer benzinestations raken uitverkocht of reserveren de laatste honderden liters voor dringende gevallen. Op de weg van Lier naar Mechelen reed een aantal auto's door uitgestrooide kraaiepoten. Tientallen autobanden wer den vernield. Het zou een poging van de stakers zijn om op deze manier het weg verkeer verder te beperken. WIJKERMEERWEG 40 BEVERWIJK Nationaal en interna» tlonaal verhuurcen- trum van aannemen» materiaal, Telefoon 02510 - 26244 en 27868. Na 6 uur 02517 - 450 en 552.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1