VAN DAG TOT DAG Zuster Anna, ziet gij al een reageerbuisbaby? Frankrijk levert kwart miljoen ton graan aan de Sovjet-Unie Transactie voor De Gaulle ook van politiek belang SPD-er Erler wil gesprek tussen Bonn en Warschau WERELDNIEUWS jagraag: Nasser laat vele communisten vrij Kernproef in VS <~Praat4toel Oder-Neisse-grens in het geding Zeg het met bloemen VRIJDAG 15 JANUARI 1965 3 V. J2,awenstain U zult tevreden zijn ANEGANG 29 - HAARLEM TELEFOON 12472 minimi De enige Amerikaanse sigaret, waar u "ja graag" tegen zegt. Zó lekker pittig, zó heerlijk zacht, (Op de Voorstel Het lijkt niet onverantwoord een nieuw •n duidelijk axioma voor Europa te con stateren in de politieke situatie van van daag, een axioma dat de aantrekkelijkheid van de eenvoud heeft: betekenis, macht en politieke houding van het na-oorlogse Duitsland zijn onverbrekelijk verbonden met Sovjetrussische doelstellingen ten aan zien van Europa. De eenvoud van deze samenkoppeling ligt in het feit, dat de Sov jet-Unie agressiever en vijandiger zal rea geren naarmate Duitslands potentie groter ■wordt. Het sprookje van een „machtig Duits rijk als bolwerk tegen het opmar cherende bolsjewisme" is eindelijk defini tief gebrandmerkt. Het was een samenvat ting van de groteske demagogie, waarmee Hitier zijn honger naar het oosten trachtte te maskeren. Dit wil niet zeggen dat het „bolsjewisme" als levensbeschouwing zich niet probeerde meester te maken van de Europese geesten en krachten, maar dat had niets te maken met Duitslands oorlogs plannen. En wanneer men heden ten dage die communistische dreiging vreest in de snelle evolutie der Westeuropese maat schappelijke verhoudingen, dan heeft de remedie daartegen evenmin iets uitstaande met de Duitse herrijzenis. Hoe sterker en machtiger Duitsland wordt, hoe agressie ver en gevaarlijker de Sovjetrussische re actie zich tegen heel Europa, zal keren. Als men kon veronderstellen dat in het Kremlin geslapen en gesuft werd, zou het misschien zin hebben Duitsland te creëren tot schild en de betrouwen van West-Euro pa tegen een eventuele Russische vloedgolf. Maar het gezonde verstand beseft maar al te zeer, hoe in dat Kremlin nauwlettend wordt gewaakt en gereageerd, en hoe in Moskou wel degelijk wordt begrepen dat een gewapende overval der Russische hor den op West-Europa, zo die onvermijdelijk zou zijn, nog niet door tien Duitslanden zou kunnen worden tegengehouden. Een fei telijke bescherming zou zelfs een herenigd en tot het toppunt bewapend Duitsland aan Europa nooit kunnen garanderen. Daar' voor is de wapenindustrie in samenwer king met de wetenschap te ver gevorderd op de weg der plotselinge massavernieti ging. Bolwerken zijn uit de tijd, even let terlijk als stadsmuren antieke museum stukken zijn geworden. In militaire taal ge sproken heeft Europa niets aan een „bol werk" tegenover het Oosten, omdat het nuttige effect teniet gedaan is door de techniek. Een andere kwestie is, dat met de ver oudering van die bolwerkgedachte niet de noodzaak tot bescherming vervallen is. Een bescherming echter in de zin van een vermijden der felste tegenstellingen. Hoe minder gevaarlijk Duitsland is, des te minder agressief zal Rusland zijn. De Rus sische reactie op een eventuele, van het Westen uit geforceerde eenwording van Duitsland zou een daadwerkelijke en on- verhoedse agressie zijn en die reactie zou men niet anders dan volkomen natuurlijk moeten noemen. Zolang de Sovjet-Unie een eerste rang bekleedt in de rij der naties wat betreft haar militaire kracht en haar daarachter opgestelde potenties van diverse aard, ZO' lang zal zij een oplossing van wat Duit sers „de Duitse kwestie" noemen, slechts toestaan in de richting van een voorzich tige coördinatie tussen de twee Duitse helf ten zonder noemenswaardige Duitse natio nale krachtenbundeling. Als men blind wil blijven voor dit logische alternatief, kan men doorgaan met praatgrage politici naar Moskou te sturen met de opdracht, over de „Duitse hereniging" te onderhan delen. Het resultaat kan niet anders zijn dan dat de muur gesloten blijft en de landmijnen onder spanning blijven staan in het niemandsland tussen oostzone en bondsrepubliek. Als men bovendien dan ook nog in Moskou de kwestie der ooste lijke Duitse grenzen aanroert, komen er automatisch nog wat landmijnen bij. Als men echter oog heeft voor de wer kelijkheid, kan men in West-Europa voorzichtig proberen Oost en West enigs zins te verzoenen via de smalle, gecontro leerde kanalen die de regeringen van twee bestaande landen, de Oostduitse volksrepu bliek en de Westduitse bondsrepubliek, kunnen graven tussen hun beider vredes belangen. Daarover snel en nuchter gaan praten in Moskou is duidelijk de enige mogelijk heid, die succes belooft, in deze tijd van na 1945, een tijd van eenvoudige axioma's, Groot-Brittannië's minister van Buiten landse Zaken, Gordon Walker, heeft tot nu toe tevergeefs geprobeerd zijn Franse ambtgenoot Couve de Murville voor een gesprek naar de Britse hoofdstad te krij gen. De Fransman heeft geen keus ge maakt uit een groot aantal voorgestelde data in januari en februari. Officieel liet hij keer op weer weten het op die data juist zeer druk te hebben. Officieus ech ter begint het hoe langer hoe duidelijker te Vorden dat die voorgegeven volhandig heid van Couve de Murville van politieke aard is. De Gaulle, de chef van Couve de Murville en de man die haarfijn en tot in bijzon derheden bepaalt wat „zijn" ministers wel en niet mogen doen, speelt zijn spel met West-Duitsland en Groot-Brittannië om voorgoed een eind te maken aan de mo gelijkheid van een multilaterale kern macht van de NAVO-landen. Hij doet dat volgens het beproefde principe van het verdeel-en-heers. Met de Westduitse bondskanselier Er- hard lijkt hij het wel te zullen klaren. Er- hard kan het met het oog op zijn positie in eigen land niet tot een volledige breuk met Parijs laten komen. De pressie die Adenauer en Strauss met hun sterke en luidruchtige aanhang nu reeds geruime tijd op hem uitoefenen, kan hij waarschijn lijk niet langer weerstaan. De invloed van Erhards minister van Buitenlandse Zaken, dr. Schroder, die de voorkeur geeft aan Washington boven Parijs voor West-Duits land, is aan het tanen. Zijn positie in het Westduitse kabinet wordt met de dag on zekerder. Erhard is waarschijnlijk zelfs be reid hem te laten vallen. De Gaulle zal de Westduitse regerings chef over enkele dagen in Rambouillet ont moeten. Men neemt aan dat hij dan ener giek zal pogen West-Duitsland tot zijn visie van het „Europa der vaderlanden" te bren gen. Hierin is geen plaats voor de multi laterale door de Verenigde Staten geleide NAVO-kernmacht. Het ziet ernaar uit dat die poging van De Gaulle succes zal heb ben. In dat geval is de papieren Frans Duitse vriendschap formeel gered, waar door Erhard de oppositie in zijn land de wind uit de zeilen heeft genomen. De Fran se kernparapluie die geen stevig hand vat heeft kan dan voor Europa in de plaats treden van de Amerikaanse. De Gaulle wil de Westduitse oogst bin nenhalen, alvorens hij gaat proberen met de Britten veel taaiere onderhandelaars dan de Westduitsers spijkers met Euro pese koppen te slaan. Hij heeft natuurlijk reeds geconcludeerd dat premier Wilson voor de onvervalste MLF niets voelt. Dat is nog eens onderstreept, toen de Britse premier bij zijn bezoek aan president Johnson een eigen plan voor een Atlanti sche kernmacht op tafel bracht. De Gaulle gaat ervan uit dat de Britten wel bereid zullen zijn hun plan los te laten als hij daar iets tegenover wil stellen. Het Franse staatshoofd heeft daarom via di plomatieke kanalen laten doorschemeren dat hij wel een vrij sterke geneigdheid heeft mee te werken aan de toelating van Groot-Brittannië tot de E.E.G. Het is dui delijk wat aan dit Franse lokaas voor de Britten vastzit: het loslaten van de Britse versie van de multilaterale kernmacht en het accepteren van het Franse Europa. De Gaulle wil blijkbaar met de West duitsers klaar zijn, voordat hij met de En gelsen gaat praten. Hij heeft zich dan ook beslist verzet tegen een ontmoeting met Wilson of Gordon Walker voordat Erhard zijn bezoek aan Parijs zou hebben ge bracht. Dat is ongetwijfeld ook de reden waarom Couve de Murville het plotseling zo ontstellend druk heeft gekregen. Over een week zal die opeenhoping van werk zaamheden voor de Franse minister van Buitenlandse Zaken wel zijn afgelopen, als tenminste De Gaulle's berekening ten op zichte van Erhard helemaal juist blijkt te zijn. Advertentie ST. PETER (A.P.). Volgens een Ame rikaans geleerde, dr. H. Bentley Glass van de John Hopkins universiteit, is de dag van het reageerbuis-embryo niet ver meer. In een vraaggesprek met een Ame rikaanse krant zei hij, dat de biologen het kweken van voortplantingscellen in labo ratoria steeds meer benaderen en dat de eerstvolgende logische stap het produceren van een menselijk embryo zal zijn. „Niemand weet, hoever dit in het labo ratorium kan worden ontwikkeld", zei Glass, „maar ik geloof, dat het nooit een normaal menselijk wezen zal kunnen wor den, tenzij het overgeplant wordt in een menselijke moeder. Ik geloof ook, dat het zover zal komen, dat in laboratoria ge produceerde embryo's zullen worden over geplant in vrouwen, die moeder willen worden. Dit zal kunstmatige bevruchting overbodig maken". Glass weigerde over deze ontwikkeling zijn mening te geven. Hij wilde alleen zijn verwachting uitspreken, dat het eens zo ver zal komen. „Is het moord", zo stelde Glass, „als dergelijke embryo's of onvoldragen vruch ten na afloop van het experiment worden vernietigd?" Glass drong aan op het instellen van een commissie van leidende persoonlijk heden op het gebied van natuurweten schap, geneeskunde, godsdienst, wijsbe geerte en andere terreinen om deze en soortgelijke vragen onder ogen te zien, Een theoloog, verbonden aan de univer siteit van Princeton, dr. Paul Ramsey heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat het produceren van reageerbuisbaby': „op zichzelf verkeerd en moreel ongeoor loofd" zou zijn» Advertentie (Van onze correspondent) PARIJS Een nieuwe handelsovereen komst over de levering door Frankrijk van een kwart miljoen ton graan aan de Sovjet-Unie, is deze maand ondertekend. Dat is pas gisteren in Parijs bekend ge maakt. Deze belangrijke transactie wordt niet opgenomen in het grote handelsak koord dat eind oktober tussen beide lan den van kracht is geworden. Het Franse graan moet helpen de tekor ten op te heffen, die een gevolg zijn van de mislukte oogst van vorig jaar. Een te kort, dat een van de oorzaken was van de val van Nikita Kroetsjev. Amerikaanse le veranties hebben eveneens een deel van het tekort gedekt. Het Franse graanoverschot bedroeg dit jaar 3Va miljoen ton, waarvan tevoren al twee miljoen ton aan Perzië en aan China waren verkocht. De Franse prijzen liggen wat onder het internationale tarief. Het verschil wordt door de Franse regering en de E.E.G. aangezuiverd. Frankrijk heeft, van ouds de ambitie de graanschuur van heel Europa te zijn. Aan het feit dat deze leverantie juist be kend wordt gemaakt na de ondertekenin gen van verschillende culturele en andere (Van onze correspondent) JERUZALEM Volgens de goed inge lichte „Jewish Observer and middle east review" worden op het ogenblik in Egypte communistische intellectuelen uit hun ge vangenschap ontslagen en op belangrijke posten benoemd. Het Londense blad schrijft, dat sommige van deze mensen posities in het krantenbe- drijf hebben gekregen. Tot hen behoort Machmoed El-Alam, die opgenomen is in de redactie van het tijdschrift „El Chilal", dat sinds kort door een andere links-geöri- enteerde journalist wordt geleid. Een an dere ex-gedetineerde, Ismail El-Mahadivi, kreeg kort geleden een functie bij het blad „El-Katib" en de communist Chalad Mu chieh El-Din staat thans aan het hoofd van de uitgeverij „Al-Achbar", die het invloed rijke weekblad van die naam en het dag blad „Achbar El Yom" publiceert. Chasnin Heichal, een van de bekendste journalisten in Egypte en een vurig aan hanger van Nasser, schreef onlangs in zijn blad „het communistisch probleem kan worden opgelost door werk te verschaffen aan hen, die daarom hebben gevraagd en een levensdoel te geven aan diegenen, die de doelstellingen van onze nationale strijd aanvaarden". WASHINGTON (A.P.). In de Vre- enigde Staten is een ondergrondse kern proef in de woestijn van Nevada genomen. Het was er een van minder dan 20.000 ton t.n.t., aldus de commissie voor Atoom energie. akkoorden met de Sovjet-Unie, Hongarije, Roemenië, moet zeker ook wel een politiek kleurtje worden toegekend. Generaal De Gaulle wenst klaarblijke lijk de buitenwacht, en Washington in het bijzonder, met enige nadruk te tonen, dat ook voor hem het ijzeren gordijn minder ondoordringbaar is geworden en dat het Europese Europa van de Pyreneeën tot de Oeral, waarop hij zo gaarne zinspeelt, steeds tastbaarder vormen begint aan te nemen. Ook voor de binnenlandse politiek heeft het staadshoofd er belang bij de plooien der tegenstellingen met de communisti sche landen wat gladder te strijken. Eind van dit jaar worden in Frankrijk de pre sidentsverkiezingen gehouden. Het is dui delijk dat de generaal het gewicht van drie a vier miljoen communistische stem men niet a priori wenst te verliezen. Een goede verstandhouding met de com munistische landen zou, zo hoopt hij, vele Franse communisten kunnen verleiden hun stem niet aan de linkse tegenkandi daat Gaston Deferre, maar aan hem, ge neraal De Gaulle, te geven. Even tevoren regelen Evenmin als het u zal verwonderen dat de heren Verkade de taai-tahiproduktie voor 1965 zijn begonnen en dat de heren Pel en collega's aan het borstplaatdraaien zijn zal het u verbazen dat mijn specia le kerstuitgave voor het jaar 1965 gereed ligt voor de machtige persen die deze miljoenen-editie zullen gaan verwerken, opdat dit machtige werk, zoals gewoon lijk, de dag na Pasen het licht zal kunnen zien. Ik mag u uiteraard niet de volledige in houd mededelen, doch iets mag ik u er wel van verklappen. Een paar van de ar tikelen: Hebben sneeuwklopjes een sexleven? (door de heren Trimbos en Vinkenoog). Het erotische leven onzer voorouders (door de heren Cremer en Trimbos). Sexualiteit en agressie in Kongo (door de heren Trimbos en Clinge Doorenbos). Uit het dagboek van een erotomane (naar een anoniem manuscript bewerkt door de heer 'Trimbos). Hoe maak ik bitterkoekjespuddingT (door Simone de Beauvoir en Mary Mc Carthy). De memoires van een sex-maniak (door Ewoud van Hintham met een voorwoord van de heer Trimbos). Goudvissen houden als hobby (door drs. A. Zoetekouw ingeleid door mgr. Bekkers). Hoe spreek ik beschaafd Nederlands (wetenschappelijke essay door drs. Roe' mers, oud-minister Suurhof en Rinus Fer- dinandusse). Wat ik van Rudi Carrell heb geleèrd (door Danny Kaye). Wat bloeit daar? (door mr. dr. Jonk man). Uit het nachtboek van een hetaere (door Miesje van de Walletjes) pseudoniem; (met een nawoord van de heer Trimbos). Zoetjes en Zoutjes, van dessert tot cock tail (door Margheritha gravin van Turn tot Taxies, in satijn gebondèn door de heer Trimbos). Mijn oordeel over alles, door Herman Wigbold (voor Nederland bewerkt door de heer Jean-Paul Sartre). Dit wat het proza betreft. De poëzie wordt verschaft door de héren Tollens, Kouwenaar, Clinge Doorenbos, de Peters Sisters en Hélène Swarth. Uiteraard zal plaatwerk in ruime over daad en veelal in vele kleuren mijn Kerst boek 1965 verluchten. Ik verwacht veel van een serie zoge naamde foto's in the flesh van onze vrou welijke kamerleden; van nog nimmer ge reproduceerde poezentaferelen door Hen- riëtte Ronner; van candid-camera-opna men van de heer mr. Geertsema (in bad), mr. Van Doorne (in bed), dr. De Kort (in monokini), de heer Jonkman (op de brommert), de heer Z. aan de maaltijd (bij kaarslicht) in Caransa's Ruteck's, te waterlating van de heer Verolme, enz., enz., te veel om op te noemen. Verder: Elburg in winterstemming (niet de dichter doch de naar deze genoemde stad); Harderwijk in de sneeuw; Krop- wolde in kerstsfeer; Sint-Oedenrode in de regen; ijspret "te Joure; schaatsvreugde te Leidschendam, etc. étc. Het gehele werk, uiteraard onder leiding van mijzelf persoonlijk tot stand geko men, beslaat 6813 pagina's, is voorzien van een uitgebreid register en stond on der supervisie van de heer Trimbos. De prijs bedraagt slechts f165,-. De eerste honderdduizend inschrijvers ontvangen als premie een zakje droptoffees en een foto, door hem zelf gesigneerd van staatssecre taris Keyzer (V.V.D.). Floris Flaneur (Van onze correspondent) BONN Als West-Duitsland zelf een steentje wil bijdragen aan de oplossing van de Duitse vraagstukken, dan zal de regering besprekingen moeten gaan voe ren met Polen over de Oder-Neisse grens. Dat heeft de Westduitse socialistische po liticus Fritz Erler, woordvoerder van zijn partij op het gebied van de buitenlandse politiek, op een persconferentie in West- Berlijn verklaard. Hij ging voort met te zeggen dat het zijn nut kan hebben als West-Duitsland en Polen al vast dit delicate probleem aan pakken, voordat de geallieerden uit de tweede wereldoorlog zich opnieuw gaan buigen over de Duitse herenigingsproble men en een vredesverdrag met Duitsland, dat nog steeds niet is gesloten. Erler gelooft dat Bonn en Warschau des te gemakkelijker over dit probleem kunnen praten, omdat de Oder-Neisse linie inder tijd door de geallieerden als grens werd vastgesteld. „En al mag Duitsland nooit vergeten wat de Polen in de oorlog te lij den hebben gehad, toch kan het er zich niet zonder meer bij neerleggen, dat de Oder-Neisse een permanente grens wordt" aldus Erler. De communistische landen, waaronder dus ook Polen, houden aan die permanente grens vast, maar West-Duits land heeft zich hierbij nooit willen neer leggen. De socialistische politicus bestreed niet het officiële standpunt van Bonn dat al leen een regering van een herenigd Duits land de definitieve onderhandelingen kan voeren. In ieder geval heeft Erler nu een concreet voorstel gedaan over onderhande lingen die kunnen leiden naar beweging in de Duitse herenigingskwestie. Veel ongenuanceerder waren de woor den die vice-premier Mende, eveneens in Berlijn, gebruikte over de Duitse kwestie in een interview met het weekblad „Re vue". Kortgezegd kwam het er op neer dat Mende het vermoeden uitsprak dat er wel eens een burgeroorlog in Berlijn zou kun nen uitbreken, als de onderdrukking van de Oostduitsers zou aanhouden. Mende noemde geen feiten en zijn fel klinkende verklaring was in tegenspraak met de toon die de laatste tijd nogal eens in Westduitse beschouwingen en reporta ges van kranten en televisie doorklinkt. De tekenen die wijzen op een geleidelijke stabilisatie van het regime-Ulbricht en een daarmee gepaard gaande verzachting worden steeds veelvuldiger. Al met al rommelt het in dit verkie zingsjaar al vroeg in de Westduitse poli tiek. In Bonn is men benieuwd of door Erhards bezoek aan De Gaulle volgende week het gedonder naderbij zal komen. Advertentie enbestel tijdig! Spaarkas(t). President Johnson heeft be paald dat voor de kantoren van de Ame rikaanse federale regering voorlopig geen nieuwe opbergkasten mogen wor den gekocht. Als er tekort aan opberg ruimte is, moeten de oude gegevens maar wat worden opgeruimd. Daarmee kan volgens de president minstens ze ventien miljoen gulden per jaar worden bespaard. Bel-ami. West-Duitsland heeft ingestemd met een Tsjechoslowaaks verzoek om hervatting van het telefoonverkeer tus sen de grensposten, dat sinds 1945 is ge staakt. „Hittegolf". In Centraal-Alaska, waar het wekenlang 40 tot 60 graden Fahrenheit heeft gevroren, heerst nu een „hitte golf". Het kwik is overdag gestegen tot vier graden boven nul en 's nachts daalt het slechts tot 12 graden onder nul. Voor Alaska is dat „ongewoon zacht weer." Jong geleerd. In de Amerikaanse stad Blommfield is een 22-jarige man gear resteerd, die bekende sedert zijn achtste jaar, toen hij begon met het lichten van - automaten, 1300 diefstallen te hebben ge pleegd. Hij was nog nooit tegen de lamp gelopen. Overmoedig. In Darmstadt heeft de poli tie twee jongens in de kraag gegrepen die meer dan twintig grafstenen op een joods kerkhof in de omgeving van de stad omver hadden getrokken. De kna pen bekenden in een overmoedige bui te hebben gehandeld. Vrijgeesterij. In Hanau bij Frankfort schreef een leerling een anonieme brief aan de rector van zijn school, waarin werd gedreigd met een bomaanslag. Hij dacht op die manier een vrije dag te krijgen. De politie liet alle 900 scholie ren echter de tekst van de dreigbrief overschrijven, waarna de jonge „anar chist" spoedig door zijn handschrift werd gevonden. Languit. In Tsjechoslowakije zullen de kinderwagens voortaan acht centimeter langer worden gemaakt dan de interna tionale standaardmaat van 80 centime ter. Reden: „Tsjechoslowaakse babys' zijn de grootste ter wereld. Grootste. In de Westduitse deelstaat Noordrijn-Westfalen, bij Munstereifel, zal de grootste radiotelescoop van Euro pa worden gebóuwd. De installatie krijgt een spiegel met een middellijn van ne gentig meter.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3