Weet je nog wel oudje? gf*^ Medische verzorging tijdens het weekeinde Loendersloot VELO OPRUIMING BOEKEN ERASMUS Havenberichten Krediet voor openbare kleuterschool in Velsen-Noord School voor moeilijk opvoedbare kinderen in Veisen De nieuwjaarsrede van Velsens burgemeester msmm Arqnd Keym 5 FILM EN FILMWERELD UIT THUIS gar j Eerste dansavond van„ Arosa" letsvanubij? Alleen over de oceanen Politieke jongeren bijeen VRIJDAG 15 JANUARI 1963 Beverwijk WBtmm «ffMl smBI (City). Na het succes van „Mondo cane", nu al weer bijna twee jaar geleden en wellicht meer nog door de verontwaardigde commentaren, die de film toen van vele zijden wist te ontlokkën waardoor een tamelijk sensationele sfeer rond het film werk is ontstaan heeft de maker, Gualtiero Jacopetti zich gedrongen gevoeld zo spoedig mogelijk een tweede editie van dit pessimistisch reisjournaal af te leveren. Wij hebben de sfeer van „Mondo cane 2", destijds al eens omschreven als modieus pessimisme en de maker daarbij gekarakteriseerd als een showman van het abnor male. Na het weerzien van dit tweede deel, dat over de gehele linie inferieur aan zijn voorganger moet worden genoemd, voelen wij ons genoodzaakt dit soort filmen opnieuw in scherpe termen te veroordelen. Bepaalde passages hebben ons zelfs met weerzin vervuld en ons duidelijk gemaakt, dat achter dit alles een ongezonde geest moet schuilgaan. Dat ergens ter wereld pannekoek met levende kevers wordt gegeten laat ons koud, evenals de weinig onthutsende mededeling dat in Amerika op lief dadigheidsfeestjes door aantrekkelijke jongedames kussen worden verkocht. Maar de onzindelijke geest van de filmer demonstreert zich vooral in een fragment als het concert met oorvijgen, waarin wat oudere, in rok gestoken heren op eén rij worden geplaatst, om zich voor geld en op de maat van de muziek in het gezicht te laten slaan. Hierbij wordt uiteraard speciaal de nadruk gelegd op saillante details, zoals bloedende neuzen, tranende ogen en een scheefgezakte bril, of andere verbijsterende effecten. Doch waarschijnlijk zal een en ander voor velen juist een aanbeveling zijn om de film eens tussen vrijdag en woensdag te gaan bekijken. Persoonlijk geven wij echter de voorkeur aan de openhartige sensatie, waarvan zondagmiddag „Geldwolven In Gunsight Pass" is doortrokken. (Stadsschouwburg). George Vadim, de maker van „Et Dieu créa la femme" en „Le repos du guerrier", heeft zich daar na met veel plezier verdiept in de duivel se praktijken van het echtpaar Valmont gespeeld door Gerard Philipe en Jean ne Moreau dat voor „Les liasons dan- gereuses" (Gevaarlijke liefdesbetrekkin gen) een huwelijk op vrije basis is aange gaan, waarbij de partners elkaar niet al leen de grootst mogelijke vrijheid laten in het erotisch verkeer met anderen, maar elkaar ook op de hoogte houden van hun amoureuze escapades voor wederzijdse adviezen bij eventuele moeilijkheden op het liefdespad. Van ontrouw in de gebrui kelijke zin is dus geen sprake, wel van een grote openhartigheid en een duivels ple zier om het liefdeleven van kennissen en familieleden te beïnvloeden en er zelfs een bepalende rol in te vervullen. ZO ADVISEERT Juliette op een gegeven ogenblik haar man om zijn minderjarig nichtje te verleiden, alleen omdat zij het onschuldige kind niet gunt aan de Ameri kaanse verloofde, die nog maar pas haar vriend is geweest. Maar Valmont's be langstelling gaat dan ai voornamelijk uit naar de deugdzame jonge vrouw van een diplomaat en hoewel hij terloops gevolg geeft aan het advies van zijn vrouw en het nichtje Cécile inwijdt in de liefde, blijft al zijn veroveringskracht toch gericht op de kuise Marianne Tourvel (Annette Stroy- berg), die hij tenslotte toch weer In de steek moet laten, omdat zij zijn carrière in de weg zou staan. ZOALS GEZEGD brengt Vadim deze lichtzinnige bedrijvigheid met een zeker plezier in beeld en veel meer dan wat oppervlakkig en gekruid amusement heeft hij op deze wijze niet gepresteerd. Aldus onderscheidt de film zich door het zeggen van gewaagde dingen en het zich letterlijk en figuurlijk meer bloot geven van de actrices, dan een enigszins verouderde en reeds ettelijke malen overschreden bios coop-code tot voor kort kon toelaten. Dit is dan ook kennelijk bij Vadim de bedoe ling geweest, hij wil slechts épateren en choqueren en om daarin een meester te zijn kan met een flinke dosis brutaliteit worden volstaan. DEZE FILM, die voor dinsdag en woens dag is bestemd, wordt van vrijdag tot en met zondag voorafgegaan door „De ver overaars van de Pacific", waarbij het niet moeilijk valt te raden dat de inhoud betrekking heeft op de bloedige oorlog, die twintig jaar geleden tussen Amerika en Japan werd uitgevochten. In dit verhaal over „mannen die de dood trotseren in het vervullen van hun harde taak" worden de hoofdrollen vervuld door John Wayne en Robert Ryan. En met een knipoog naar de jeugd wordt dan zondagmiddag „Mak ker, zoon van Rin tin tin" nog vertoond. (Kennemer theater). Doordat de organi satoren van het Hoogovenschaaktoernooi zoals bekend voor de eerstkomende dagen beslag hebben gelegd op alle zalen van dit gebouw, moet ook het witte doek voor lopig opgerold blijven. Geen films dus in het Kennemer theater. (Luxor). Het voetspoor van Eddie Con- stantine, James Bond en andere koene filmhelden blijkt met succes te zijn ge volgd door een zekere Dominique Patu- rel, die zich in „Inspecteur Coplan ge bruikt geweld" als de titelheld niet min der bedreven toont in snelheid, activiteit en het onmiddellijk gebruik van een paar stevige knuisten. Een en ander kan hij dan ook moeilijk ontberen in de strijd te gen de beruchte Abwehr van het Duitse leger, waar hij voor dit verhaal diverse spannende avonturen bij beleeft. Bij de uiteindelijke victorie wordt hij door de schone Virna Lisi met succes geassisteerd. Voor de liefhebbers van spionnen, schur ken en charmante vrouwen dus, tot en met zaterdag. DIRECT DAAROP 'vallen er zondag middag met „Tankbataljon" nieuwe oor- logsavonturen te beleven, waarna tot en met woensdag de vertoningen volgen van „Meisjes zonder remmen", waarbij de in houd wel zo ongeveer uit de titel kan wor den afgeleid. Welnu, deze verwachtingen zullen dan precies in vervulling gaan. (W.B.-theater). Nadat het weekpro- gramma hier vrijdag en zaterdag met de klucht „Gezworen kameraden" is geopend, wordt zondag en maandag „Huis van ont spoorde meisjes" vertoond; een film, waar de afschuwelijke toestanden in Ameri kaanse vrouwengevangenissen aan de orde worden gesteld. Bruut geweld, onmense lijke discipline en tenslotte opstand onder da gevangen vrouwen vormen de bekende ingrediënten van een sensationeel genre, TUINBOUW-STUDIECLUB. De Tuinbouw Studie Club te Beverwijk zal op donderdag 21 januari haar eerste bijeenkomst in dit jaar houden. Op deze avond zal in de veilingkantine de heer P. Balkenende uit Lisse spreken over de samenstelling van de tulpenkraam, het juiste sortiment. Na de pauze zullen de aanwezigen de nieuwe bloemenkleurenfilm „Hollands Glorie" te zien krijgen. dat altijd nog de pretentie kan hebben de vinger te willen leggen op stinkende won den in de Amerikaanse samenleving. Bij wijze van afwisseling kan men dan zon dagmiddag nog even gaan kijken naar „Salto des doods", met welke film dan wordt gedemonstreerd dat het genre der westerns nog altijd niet is uitgeput. Advertentie r -V Nu altijd 'n verzorgd kapsel met een elektr. haarkrultang 29.75 geen naar gedoe meer met krul spelden absoluut veilig voor uw haar 15 a 30 seconden per krul onmiddellijk resultaat (het haar kan droog blijven). Nu weer beperkt voorradig bij Lange Nieuwstr. 435 IJmuiden Centrum Galerij Telefoon 4654 £>fv- Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Amstel- stroom, van Grangemouth; Texelstroom, Huil; Ostrobotnia, Mantyluoto; Vllestroom, Dagenham; Erpel, Rotterdam; Neerlandia, Gothenburg; Ammon, Antwerpen; Neutron, Londen; Anco- stream, Jarvlk; Ladon, Paramaribo; Wiebold Boehmer, Lissabon; Rona, Helsinki; Daghild, Londen; Eerbeek, Kramfors. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Philetas, naar Rotterdam; Yorksand, Antwerpen; Atlan- tik, Bremen; Lindesingel, Rotterdam; Molo- dechno, Tuapse; World Citizen, Pepel, IJmui den; Labotas, Rotterdam; Strabo, Le Havre; Commander, Hampton Roads; Clarkavon, Port Talbot; Clangula, Rotterdam; Parma, Dordrecht; Antarctica, Brldgewater, IJmuiden; Fehmarn, Hamburg; Panormitis, Avilez, IJmuiden. Vrijdag kwam in IJmuiden aan: Socrates, van Rotterdam. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Attis, naar Rotterdam; Theano, Rotterdam; Mare Liberum, Londen, IJmuiden; Vogtland, Antwerpen; Wanda, Aarhus; Darmstadt, Port Said; Solon, Rotter dam. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming, geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Advertentie en töch Met PHILIPS TELEVISIE gezellige avonden Ook voor hat aller laatste sportnieuws i 100 °/o service PHILIPS-DEALER Trompstraat 68 - Tel. 5198 In ons verslag van de Velsense raads vergadering van woensdagavond is uitge vallen, dat de raad een aanvullend kre diet van ƒ41.219 verleende voor de bouwen inrichting van een openbare kleuterschool aan de Geelvinckstraat te Velsen-Noord, welk verhoogd bedrag nodig was gewor den wegens het uitblijven van de rijks goedkeuring, die nu is verleend. Ook te gen een krediet van 2990 voor een ver bouwing van de bovenzaal van het pand Kanaalstraat 228, waarin „De Brulboei" als wijkcentrum is gevestigd waren geen bezwaren, temeer omdat de afwerking van deze verbouwing met haar verdere afwer king van betimmering en schilderen gro tendeels in zelfwerkzaamheid zal worden uitgevoerd. Wel kwamen er bezwaren van de heer W. D. Wiljouw (P.v.d.A.) bij de behande ling van het verstrekken van een hypo thecaire geldlening van 60.100, de totale bouwsom van het pand Breesaperhof 13, aan de heer H. Kruk te Velsen-Noord. Hij achtte de gestelde termijn van vijf jaar, waar binnen het pand niet doorverkocht mocht worden, te kort in verband met de steeds stijgende waarde van het pand en vroeg deze termijn mogelijk te verlengen tot tien jaar. Voorts was hij van mening, dat deze hypothecaire geldlening de mo gelijkheid van een precedent niet uitsloot. Wethouder R. Verbeek stelde in antwoord op deze bezwaren, dat een termijn van tien jaar niet is toegestaan, doch dat hij als nog zou proberen deze langere termijn in het geding te brengen. Op 25 februari 1960 wendde het bestuur van de St. Willibrordusschool (school voor zeer moeilijk opvoedbare kinderen) zich tot de raad van Velsen met het verzoek medewerking te verlenen voor de stichting van deze school op een terrein aan de Middenduinerweg te Santpoort. De raad besloot hiertoe. Het voor deze school opge stelde lokalenplan luidde als volgt: 4 loka len voor basisonderwijs, 2 lokalen voor voortgezet onderwijs, 1 lokaal voor huis houd-onderwijs, 1 lokaal voor keuken met was- en strijkinrichting en 1 groot lokaal voor motorische therapie. Van dit plan zijn thans in Mavemsysteem de 4 lokalen voor basisonderwijs gerealiseerd. Voor de uitbreiding van dit gebouw is door de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen inmiddels een urgentie verklaring afgegeven. Deze uitbreiding omvat: 2 lokalen voor basisonderwijs, een gymnastiekzaal (lokaal voor motorische therapie), een handenarbeidlokaal een per- soneelskamer, een keukentje en kamers voor het hoofd, de arts, de logopediste en de psycholoog. Met uitzondering van de gymnastiekzaal zijn de overige lokaliteiten niet in het ba- sis-lokalenplan opgenomen. In verband hiermede dient het besluit van de raad te worden aangevuld in die zin, dat ook de nieuwe lokalen geacht worden daarin te zijn begrepen. Het bestuur heeft een daartoe strekkend verzoek ingediend. Aangezien deze aan vraag aan de wettelijke eisen voldoet stel len B. en W. de raad voor de medewer king te verlenen. Advertentie MARKTPLEIN In het verslag over de nieuwjaarsrede van Velsens burgemeester, in onze krant van gisteren, zijn enkele alinea's op een verkeerde plaats terechtgekomen. Wij geven het bedoelde gedeelte hier opnieuw weer. Amsterdam is in besprekingen in het verleden gevraagd de praktische leiding van de conurbatie op zich te nemen. „Ik wil in het openbaar gaarne deze uitnodi ging herbalen. Laten we de gezamenlijke problemen in onderling overleg bestude ren;" aldus mr. Bührmann. Dit voorkomt wrijvingen als die, welke recentelijk tot uiting kwamen, toen Velsen en vele ge meentebesturen uit het gebied hun misnoe gen lieten blijken, dat er van de zijde van Amsterdam zonder een dergelijk overleg pogingen worden ondernomen tot het aan trekken van een petrochemische Industrie. Hierin lag niet besloten een miskenning van de belangen van Amsterdam geen van de betrokken gemeentebesturen ont kent bij voorbaat voor Amsterdam de eco nomische noodzaak van een olieraffinade rij doch de behoefte uiting te geven aan een diepe bezorgdheid voor de belan gen van de gemeenten in de hele conur batie, voor welke het een levenskwestie is hoe zal worden opgetreden tegen het ge vaar van verontreiniging van lucht en wa ter. Van Amsterdams burgemeester is de volgende uitspraak: „Het groot zijn van Amsterdam legt de plicht op tevens wijs te zijn in het overleg en breed te zijn in het beoordelen van de belangen van an dere gemeenten." Met deze gedachte zei Velsens burge meester het volkomen eens te zijn: „Ik doe op het gemeentebestuur van Amster dam een dringend beroep haar in praktijk te brengen!" Advertentie van bij BOEKHANDEL Lange Nieuwstraat 243 IJmuiden Hoofdstraat 200 - Santpoort .-Vv TA-A y Na de publikaties in deze rubriek over de unieke ver zameling dia's over Oud- IJmuiden van de heer Pruis, is ons gebleken dat er meer inwoners van Velsen zijn die dergelijke foto's en afbeel dingen bewaren als een kost baar bezit. Eén hunner is de heer H. G. Louwen, sedert 1928 eigenaar van de thans aan de Keizer Wilhelmstraat gevestigde boekhandel „Mi nerva", eveneens de trotse bezitter van een interessante serie oude prentbriefkaarten, welke verzameling nog ge regeld door hem wordt uit gebreid. De heer Louwen was zo vriendelijk ons en kede afbeeldingen ter publi- katie af te staan, waardoor wij thans in staat zijn de oude situatie bij de Stations weg nog even in de herin nering terug te roepen. De foto moet omstreeks de 'iSain» .ij aW V rr. ,i i eeuwwisseling zijn gemaakt, zodat rechts van het vissers huisje aan het eind van de oplopende weg het café Stam nog kan worden opgemerkt, op welke plaats thans onge veer hotel „Augusta" is ge vestigd. De rij huizen boven rechts in een daarvan heeft de heer Louwen zijn boekhandel nog geruime tijd gedreven is ook al vele jaren geleden door nieuwere woningen vervangen. Als aardige bijzonderheid kan nog worden vermeld dat het tweede meisje van links des tijds werd gefotografeerd op het moment dat zij met een wit schortje voor haar moe der boodschappen deed. Dit meisje is thans een dame van 72 jaar. Het bestuur van de dans en ontspanningsvereniging „Arosa" berichtte ons, dat na de mededelingen in deze rubriek over de definitieve oprichting het ledental de 200 reeds heeft overschreden. Vandaar dat men is over gegaan tot het aanleggen van Bij de Velsense politie zijn deze week de volgende voor werpen als gevonden aan gegeven: paar jongenshand schoenen, herenarmbandhor loge, kinderpantoffel, ineis- jesbril, papieren zakje met inhoud, honderiem, zwem broek m. badhanddoek, kop peling van olieslang, paar jongensschoenen, portefeuil le, herdershond, portemon nee m. inhoud, regenbroek, autoped, 2 tandenborstels, paar nylon wanten, vulpen,, 2 sleutels aan ring, dames portemonnee met inhoud, broche, Schotse Colly, sjaal, aansteker, paar dameshand schoenen, vijf bankbiljetten, doos inh. kinderkousen, por temonnee, regenjas, kinder jasje m. capuchon, hond, halsketting, aktentas, porte feuille m. inhoud, hakbijl, driewielig kinderfietsje, mo torhandschoenen, kinderbril, passer in blauw mapje. Inlichtingen over deze voorwerpen worden dage lijks verstrekt aan het hoofd bureau van politie te Velsen, waar zij eventueel elke dins dag en vrijdag van 16.30 uur tot 17.30 uur zullen worden afgegeven. een wachtlijst die al vijftig namen bevat. Aldus kan zondag zeven tien januari in „Du Com merce" aan het Marktplein in IJmuiden de eerste dans avond worden gehouden, waarbij voor de muziek de dansband „De Twellows" werd geëngageerd. Uiteraard is deze avond alleen toegan kelijk voor de leden, die hun aan de ingang te overleggen diploma's in de loop van deze week dienen af te halen bij de penningmeesteresse, me vrouw T. C. van den Oever - Winkler, Waalstraat 84. De scheepswerf Mulder en Rijke n.v. te IJmuiden heeft zojuist een bijzonder fraai jacht voltooid, dat maandag per schip naar zijn nieuwe eigenaar een arts in Willem stad zal worden overgebracht. Het jacht, met het voor Curagao geldende kenteken NC 475 is 9 m lang en 2,60 m breed, met een waterlijn van 6,50 m en een waterverplaat sing van vier ton. Het schip is van polyester vervaardigd en kits getuigd, met twee masten dus, die van dacron- zeilen zijn voorzien. Het bevat voorts vier royale slaap plaatsen en is verder uiterst praktisch en comfortabel ingericht, zodat het volledig zeewaardig kan worden be schouwd. Dit type heeft zijn doel matigheid overigens reeds overtuigend bewezen, want de werf heeft verleden jaar een dergelijk jacht gebouwd voor een inwoner van Naar- den, die er tijdens de zomer iiiiB iUAMfc: een zeereis naarNieuw- Zeeland mee is begonnen. Een ongetwijfeld koene on derneming, omdat hij zonder metgezellen het ruime sop wenste te kiezen. De tocht ging via Las Pal- mas en Barbados, een over steek van 2600 mijl die in 26 dagen en aan één stuk werd afgelegd. Vervolgens vertrok het van Curagao door het Panamakanaal naar de Stille Oceaan, waar het jacht zich thans ergens moet bevinden. Wij hopen nog eens te mogen vernemen wanneer het jacht en de koene zeevaarder hun plaats van bestemming zullen heb ben bereikt. Het Politiek Jongeren Con tact Velsen houdt vrijdag 22 januari in de raadzaal van het Velsense raadhuis zijn eerste bijeenkomst in het nieuwe jaar. Het onderwerp van deze discussie-avond is „Multi Lateral Forces" (de gezamenlijke N-A.V.O.-kern- macht), waarbij de heer P. Verwoerd namens de A.R.J.O.S. het pro-standpunt zal verdedigen. Na hem komt dan de heer K. Groot van de F.J.C. aan het woord, die zich als tegenstander zal la ten gelden. ly^VMVMVMMMMMMVVMnWQWIMMWWWWMWMIWWlWfMWMWllWWWWMMMMWWVWMMWMWWMWWWVWWMWWWWtWVWWMVWWMVWMVVWWWliliniWVWWyVVWVVVWWWMVWVMVVMWMWllWWV IJMUIDEN Artsen: J. F. A. Pieterse, Orionweg 126, tel. 8365; F. van Venetiën, Kennemer- laan 214, tel. 7035; W. A. Oepts, Zeeweg 295, tel. 4023. Apotheek: Apotheek Ledeboer, Kenne- merlaan 80. Verloskundigen: mevrouw M. Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5053; mejuffrouw E. W. Engelhardt, Moerbergplantsoen 143, tel. 7949; mejuffrouw A. C. van Saase, Rijnstraat 92, tel. 8969; mejuf frouw G. van Zandvoort, Poolsterstraat 18, tel. 2070. Wijkverpleging: Voor IJmuiden en IJ- muiden-Oost, zuster M. v. d. Meulen van Gelder, Kanaaldijk 229, IJmuiden, tel. 02550-4378; voor IJmuiden-Oost, Velsen-Zuid en Velsen-Noord, zuster J. Markerink, Geelvinkstraat 27, Velsen- Noord, tel. 02510-23936; voor Driehuis, Santpoort-Noord en Santpoort-Zuid, zus ter K. Langejan, Irissenstraat 14, Sant poort, tel. 02560-7477. Tandartsendienst voor Velsen, Bever wijk en Heemskerk, alleen voor spoed gevallen zaterdag en zondag van 17-17.30 u.: C. M. Scherpenhuysen, Prinsesselaan 29, Beverwijk, tel. 02510-24244. SANTPOORT Arts: Ph. J. Haselager, Hoofdstraat 135, Santpoort-Dorp, tel. 02560-8570. Apotheken: Apotheek Krijnen, Ekster straat 100, Haarlem-Noord, tel. 02500- 5195; Bloemendaalse Apotheek, Bloe- mendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. 02500-57903. BEVERWIJK Artsen: Voor de artsen Fierstra sr., Fier- stra jr., Melchior, Lange, Rolink, De Ruiter, Verburg, Versélewel de Witt Ha mer, Visser en Vreeling, van zaterdag 12 uur tot zondag 9 uur: L. J. Vreeling, Vondellaan 29, tel. 02510-23364; zondag van 9 tot 24 uur: K. K. Visser, Zeestraat 96, Beverwijk, tel. 02510-23450. Voor de artsen: Ten Harmsen van der Beek, Hommes, Peeters, Swaab, Vos en Zeylmans: J. A. Hommes, Plantage 154, Beverwijk, tel. 02510-26050. Tandartsen: Voor Beverwijk, Heems kerk en Velsen-Noord, C. M. Scherpen huysen, Prinsesselaan 29, Beverwijk, tel. 02510-24244, uitsluitend voor spoedge vallen zaterdag en zondag 17-17.30 uur. Apotheek: Van zaterdag 12.30 uur, voor Beverwijk, Velsen-Noord en Heemskerk, Apotheek J. Kroonenberg, v. d. Hoop- straat 123, Beverwijk, tel. 02510-26815. Advertentie OPEL en VOLKSWAGEN RIJSCHOOL voor alle rijbewijzerr^^^^^^ KERKWEG 67 - SANTPOORT TEL. (02560) 8930 en 8947 KERKELIJK NIEUWS Geref. Gemeenten Bedankt voor Rotterdam-Zuidwijk-Pen- drecht-Lombardijen W. Hage te Klaaswaal.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5