w Ontroering algemeen in de gehele wereld HET W VS biedt Saigon meer hulp aan Premier van Boeroendi vermoord Een dode en vier zwaar gewonden bij ongeluk UST Medeleven van hoog tot laag Directiediner van Hoogoventoernooi bood verrassing Portugal betwist wettigheid van Veiligheidsraad Sociaal Fonds voor bloembollenbedrijf ingesteld Slachtoffers van het verkeer Geen akkoord over textiel-CAO Winston PERMANENT SOUPLESSE CH RISTIAANSE .4 JL. O# DAMES- EN HERENREGENJASSEN Tel. 81 Veel wind Schaduw Nog geen CAO-akkoord In de krant van heden: N.V. CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN REPAREREN COIFFURES DE VRIES Het woord is aan Uitslag Puzzel-cocktail pagina IS 50e JAARGANG NUMMER 62 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. IJmuider Courant Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem ZATERDAG 16 JANUARI 1965 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. ',V Sir Winston Churchill is stervende LONDEN (Reuter en AP). Londen wacht in angstige spanning op nieuws uit het huis in Hyde Park Gate, waar sir Winston Churchill ernstig ziek ligt. Hij heeft trombose in de hersenen. „Hij slaapt steeds dieper in en is zich van geen pijn of ongemak bewust" luidde het medisch bulletin gisteravond om half elf, uitgebracht door zijn lijfarts lord Moran. Uit de medische verklaringen blijkt wel dat het leven van de „grand old man" langzaam wegebt. Zijn dochter Sarah, de actrice, verliet vanmorgen vroeg als laatste om drie uur Advertentie Wagenweg 29, Haarlem Telefoon 20518 COIFFURE CREATION Een ideale coiffure bestand tegen ons vochtig en winderig klimaat het huis waar het grootste gedeelte van de nacht het licht bleef branden. Zij was in haast per vliegtuig uit Rome gekomen, maar het toestel had vertraging ge- cregen. Voor haar waren Churchills zoon Randolph en zijn andere dochter Mary met haar echtgenoot, de voormalige mi nister Soames bij het ziekbed geweest. Ook premier Wilson met een strak gezicht bracht 's avonds een kort be zoek. Na de eerste berichten drong het giste ren pas in het late middaguur tot Londen en het Britse volk door dat sir Winston Churchills plotselinge ziekte van hoogst ernstige aard was. Het medeleven met de toestand van deze tot op hoge leeftijd on verwoestbaar lijkende grootste Engelsman aller tijden is algemeen. Het eerste nieuws kwam gisteren met de mededeling dat sir Winston enkele da. gen geleden een kou had gevat, 's Mid dags volgde er een grimmiger bulletin. Er had zich een trombose in de hersenen voorgedaan". Het bulletin was ondertekend door lord Brain en lord Moran. De zelf hoog bejaar de Moran is sinds tientallen jaren Chur chills lijfarts die hem tijdens de oorlog op al zijn grote reizen vergezelde. Sir Winston had het bewustzijn kennelijk al verloren. Alle naaste familieleden BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LËlDSfSTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM IEL 223596 DAMESKAPSALON LANGE NIEUWSTRAAT 471 Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met af en toe regen, later enkele opklaringen en enkele verspreid voorkomende buien, krachtige tot stormachtige zuidwestelijke wind. Iets hogere temperaturen, vooral in de nacht. Volledige weerrapporten op pagina twee. verzamelden zich in sir Winstons woning, een van buiten tamelijk klein huis van ro de baksteen in Hyde Park Gate no. 28, het stille straatje vlakbij het Kensington Palace waar eens koning-stadhouder Wil lem III zetelde en op korte afstand waar van het grote verkeer voorbij davert. In korte tijd was het straatje geheel vol gepropt met belangstellenden. Toen in de late middag Christopher Soames, sir Win stons schoonzoon, de woning verliet keek hij hoogst ernstig. Hij weigerde iets te zeggen. Christopher Soames is de echtge noot van Mary Churchill, lagerhüislid en voormalig minister van Landbouw in de afgetreden conservatieve regering. De mensen bij het huis staarden stil voor zich uit. Er werd alleen maar ge fluisterd. Een enorm leger journalisten, wachtte met spanning op nieuws. Voor de deur staat ook nog een forse figuur met bolhoed op en pijp in de mond. Het is Edmund Murray, Sir Winstons per soonlijke detective (vroeger van Scotland Yard), die hem tijdens en na de oorlog als een schaduw heeft vergezeld. Het is alsof hij Sir Winstons leven tot het laatste SAIGON (Reuter) De Amerikaanse ambassadeur, generaal Maxwell Taylor, heeft tijdens het hervatte overleg over nieuwe Amerikaanse hulp aangeboden dat de VS zullen betalen voor een onmiddel lijke uitbreiding van de Zuidvietnamese strijdkrachten met 100.000 man. Hierdoor zouden deze strijdkrachten in totaal bijna 600.000 man omvatten. De Amerikaanse hulp zou onder meer bestemd zijn voor de aanleg van havens, wegen en'rolbanen voor vliegtuigen en voor versterking van de keten van mili taire posten aan de grenzen met Laos en Cambodja. WASHINGTON (Reuter, AP) Premier Pierre Ngendandoemwe van Boeroendi is vermoord. De premier had in het zie kenhuis zijn vrouw bezocht, die juist een kind ter wereld had gebracht. Bij het ver laten van het ziekenhuis is hü door schoten in de rug getroffen. iDt heeft het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken vandaag meegedeeld. Het koninkrijk Boeroendi is volgens de diplomatieke waarnemers in Washington een centrum van Chinese invloed in Afrika geworden. Het land wordt als basis gebruikt van waaruit de opstandelingen in Kongo, dat aan de andere kant van het Tanganjika- meer ligt, worden geholpen en beïnvloed. Premier Ngendandoemwe, die deze func tie pas een paar weken bekleedde, voer de een politieke middenweg. In oktober 1961 werd de toenmalige pre mier, kroonprins Louis Rwagasore even eens vermoord. Ook de tienkampers in het Hoogoven toernooi hebben nu hun eerste feest ach ter de rug. Gisteravond werd de traditio nele directiemaaltijd gehouden, aangebo den door de directie van Hoogovens. In tegenstelling met andere jaren had men nu in plaats van het Hoogovenrestaurant de Hildebrandzaal van Brinkmann in Haarlem uitgekozen. Het verrassingselement speelde bij dit diner een belangrijke rol, want tot ver bazing van de in groten getale opgeko men schakers gingen tegen het einde van het diner de gordijnen open en betrad Marie Cecile Moerdijk het podium. Dat haar internationale volksliedjes bij het in ternationale gezelschap in de zaal een warm onthaal kregen spreekt welhaast vanzelf. Maandag gaan de deelnemers naar het nieuwe stadskantoor van Beverwijk, waar hen een receptie door het gemeen tebestuur wacht. Nog een nieuwtje: vrijdag 22 januari wordt er weer een jeugdsimultaan ge houden in het Kennemer Theater, van half vijf tot half acht. En om even aan te geven hoe dramatisch schaak soms kan zijn deze kleine Tsje chische tragedie: toen de Prager Rosen blatt dezer dagen voor het eerst de toer- nooizaal betrad zag hij nog juist hoe zijn stadgenoot Pachman tegen Geiler zijn koning omlegde. En wat zag Pach man, toen hij eergisteren op het podium naar de eerste partij van Rosenblatt ging kijken? Juist: zijn stadgenoot legde juist zijn koning om NEW YORK (Reuter) Portugal heeft de wettigheid van de Veiligheidsraad zoals deze sinds 1 januari is samengesteld be twist. „Wü achten ons niet gebonden aan besluiten van deze Raad", aldus is van betrouwbare zijde meegedeeld. Het standpunt van Lissabon zou gegrond zijn op het feit, dat de verkiezing van nieuwe leden van de Raad in december niet met de gebruikelijke meerderheid van twee-derden is geschied. Verwacht wordt, dat de Portugese dele gatie zal weigeren deel te nemen aan een eventuele behandeling van de kwestie der Portugese gebieden in Afrika door de huidige Veiligheidsraad. ogenblik, al is het misschien maar sym bolisch, wil beschermen. De genegenheid en bewondering voor Sir Winston zijn universeel. President De Gaulle en president Saragat van Italië hebben verzocht zo volledig mogelijk op de hoogte te worden gehouden van zijn toestand. President Johnson zond gisteren een tele gram: „Het bedroeft ons te horen van uw ziekte en wij bidden voor een snel en vol ledig herstel. Wij allen blijven naar u uit zien voor wijze raad." De Nederlandse regering is zeer be zorgd naar aanleiding van de berichten over de ernstige ziekte van Churchill. De regering laat zich voortdurend op de hoog te houden van het verloop van de toe stand van de Britse oud-premier. Dochter Mary en haar echtgenoot, ex-minister Soames, premier Wilson, dochter Sarah en zoon Randolph (van links naar rechts) bezochten gisteren de ernstig zieke Winston Churchill in zijn huis in het Londense Hyde Park Gate. (Telefoto's). Partijen bij de C.A.O. voor het bloem bollenbedrijf hebben overeenstemming be reikt over de instelling van een sociaal fonds, met behulp waarvan enige bijstand zal kunnen worden geboden indien het gezin van een werknemer in het bloem bollenbedrijf in bijzondere moeilijkheden is komen te verkeren. Het beraad over de C.A.O. zal in de organisaties worden voort gezet. Bij een botsing in Amsterdam is van nacht de 31-jarige Amsterdammer N. Boots om het leven gekomen en zijn vier per sonen zwaar gewond geraakt. Het slacht offer reed op een volgens getuigen onver lichte motorfiets met zeer grote snelheid geschat wordt 90 a 100 kilometer over de Prins Hendrikkade en kwam frontaal in botsing met een taxi. Daarin bevonden zich de 30-jarige chauffeur B. van de Pavert en drie Spaan se zeelieden van de Nederlandse kustvaar der Dubhe, de 31-jarige Fernando Blanco Sunner, de 20-jarige José Ramon en een derde man van wie men alleen weet dat zijn achternaam Fidel luidt. De vier inzit tenden van de taxi zijn allen in zieken huizen in Amsterdam opgenomen. Bij het oversteken van de autoweg onder Staphorst is gistermiddag het dertienjarige meisje B. Visscher uit Staphorst aange reden door een personenauto. Zij was op slag dood. In de nacht van donderdag op vrijdag is mr. A. Blokdijk uit Beemster, secretaris penningmeester van het waterschap De Beemster in het stadsziekenhuis te Pur- merend overleden. De heer Blokdijk was vorige week vrijdag met zijn auto geslipt en tegen een boom gebotst. Hij was 50 jaar. De 47-jarige M. Kanters uit Weert is in de nacht van vrijdag op zaterdag bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Hij stak het kruispunt Boshoverweg-Eind hovenseweg te Weert (E 9) per fiets over. Hij werd aangereden door een personen auto. In het ziekenhuis te Venlo is vrijdag de 69-jarige J. Debertrand uit die plaats over leden aan de gevolgen van een aanrijding. Hij was in zijn woonplaats aangereden door een Duitse auto toen hij per fiets onver wacht de weg overstak. Op de provinciale weg in de Alblasser waard (de weg van rijksweg 15 naar Schoonhoven) in de gemeente Oud-Alblas zijn vanmorgen omstreeks acht uur als gevolg van de gladheid van de weg twee personenauto's met elkaar in botsing ge komen. Daarbij werd een der inzittenden, de 78-jarige mevrouw Bruins-Janssen uit Amsterdam zo ernstig gewond, dat ze kort na aankomst in het gemeenteziekenhuis van Dordrecht is overleden. De besprekingen over een nieuwe C.A.O voor de textielindustrie zijn gisteren in motel Arnhem bij Enschede voortgezet. De beraadslagingen duurden van tien uur 's ochtends tot ruim half zes, met een pauze van anderhalf uur, zonder dat een nieuwe concept CAO kon worden vast gesteld. De bondsraden van de Eendracht, Sint Albertus en Unitas zullen binnenkort afzonderlijk bijeenkomen, teneinde vast te stellen wat er nu zal moeten gebeuren. Op rijksweg 4 in de Haarlemmermeer is vanmorgen om half negen een personen auto op het stuk tussen de Kruisweg en de Bennebroekerweg door de gladheid geslipt en door de middenberm geschoten. De auto kwa n op de andere rijbaan in botsing met een tegenligger. De bestuurder van de auto die het ongeval veroorzaakte, de 48-jarige Amsterdamse arts N. van Ree, overleed ter plaatse. De bestuurder van de andere wagen werd slechts licht gewond. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 6 Beeldverhalen 2, 23 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving4, 5 Uitgaan in Haarlem5 Kerkdiensten 5 In de Vishal en op zee5 Economisch nieuws 7 Effecten en Geldmarkt 7 Scheepsberichten 7 Sport 9, 11 Erbij 13 t/m 20 Radio en t.v21 Kunst 21 Topsij 22 Feuilleton 23 Luidsprekers 22 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" Advertentie Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandelina Dépositaire LANCÖME artikelen Winston Churchill: „Nooit hebben in een strijd tussen mensen zovelen alles te danken gehad aan zo weinigen." (Na de luchtslag om Engeland.) Winston Churchill is stervende. Het klinkt als een klaroenstoot uit het verre verleden, een wegstervende toon van een krijgshaftig en dapper lied, maar in feite is het een mededeling die minder schokt en minder mensen ontroert dan zij ver dienen zou. Voor de ouderen onder ons is Winston Churchills gestalte met een schit terend aureool omgeven, maar wat zegt zijn heengaan de jongere generaties? Het zou te mager klinken, wanneer men zeggen zou dat Winston Churchill de red der van de wereldvrijheid is geweest. Be halve de vrijheid in Europa en de rest van de wereld hebben zijn geestkracht en voor uitziendheid immers nog veel meer on sterfelijks bevochten. Hij heeft ook het be wijs geleverd dat een staatsman een held en een profeet kan zijn, die onvergankelijk eerbetoon waardig is. In onze tijd van heldenverering en per soonsmythes rondom figuren die noch helden, noch profeten zijn, moge zeer na drukkelijk worden betoogd dat het ethische bezwaar daartegen niet stamt uit te grote nuchterheid of ongevoeligheid voor roman tiek, maar uit het troosteloze feit dat er zo weinig echte heroïeke mensen zijn, die massale verering verdienen. Churchill was een van de weinigen in de moderne ge schiedenis, die grote en onmisbare waarden heeft gered en behouden voor de gehele mensheid. De situatie waarin hij de strijd aanbond met 's werelds aartsvijanden, het dictatoriale nationaal-socialisme en het slaafse fascisme, in oosterser vormen ook in Japan aanwezig, beloofde hem slechts een smadelijke nederlaag. Hij stond met lege handen tegenover een tot de tanden gewapende macht. Die handen te vullen met wapens leek onmogelijk. De hoop van de vrije mensen in Europa was geslonken tot een armzalig vuur onder de verstikken de vloedgolven van Hitiers successen. Het eilandenrijk aan Europa's westrand leek een machteloze prooi, die nog slechts be hoefde te worden ingepalmd. In die situatie heeft Winston Churchills geloof in de vrije mens het onmogelijke verwezenlijkt: niet alleen heeft hij zijn volk gemobiliseerd tot een betonnen defen sieve bereidheid, maar tevens de nog vrije machten der wereld bezield tot een kruis vaart tegen een kwaad, dat zij nog niet hadden onderkend. Hij had het geluk, een Franklin Roosevelt te vinden in het Witte Huis te Washington. Een groot man, even als hij, een man met verbeeldingskracht en energie, en een staatsman van zeldzaam formaat. Tussen deze twee krachtpolen sloeg de vonk over naar de mannen en vrouwen op de wereld, die hun levens ge ring telden bij hun roeping tot bestrijding van de duivelse Duitse en Japanse mach ten. En dit alles heeft de wereld en ons gered. Ons, maar ook de jongeren onder ons, die heden ten dage zo'n welig gebruik van hun vrijheid maken. Zonder Church ill zouden zij wellicht niet bestaan, of ge boren zijn in een geknechte en vertrapte wereld, waar onrecht en terreur hoogtij vierden. Misschien is dit nu zijn laatste strijd. Ook wij Nederlanders zijn in gedachten bij hem, in het besef dat hij in het uur van het grootste gevaar de stem van het grootste menselijke goed heeft verstaan, dat hem te hulp riep. Toen velen faalden en capituleerden, ook in Engeland, raapte Churchill de brokstukken op van wat een Chamberlain had over gelaten. Hij smeedde er een nieuwe speer en een nieuw schild uit, en trok op in een moeizame en langdurige pelgrimstocht naar de oorden waar hij bijstand vermoedde. Maar terwijl hij reisde en de kruistocht tegen Hitier predikte, wist hij zijn thuis front zodanig te bezielen dat reeds in het eerste oorlogsjaar de Duitse adelaar uit het Britse luchtruim met bloedende won den naar zijn broeinest werd teruggejaagd. Het duurde nog jaren, voordat Churchills geestkracht en pioniersmentaliteit zich had den ontplooid tot een invasieleger. Maar de opgeheven vingers met het V-teken van Winston Churchill hebben van de eerste dag tot de wapenstilstand toe de belofte der vrijheid bezworen. Nu Churchills onverwoestbaar lijkende vitaliteit langzaam wegebt en de geschiede nis reeds haar nevels spreidt over zijn grootse daden, moge de bejaarde zieke de kracht vinden tot aanvaarding. De wereld rondom zijn ziekbed treurt om hem als om de laatste man uit een heldhaftig hoofd stuk harer historie.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1